Рішення № 130900822, 10.10.2025, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2025
Номер справи
300/3202/25
Номер документу
130900822
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" жовтня 2025 р. справа № 300/3202/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд в складі головуючого судді Григорука О.Б., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання до вчинення дій

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області, просить:

визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нерозгляду зави ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату № 246 від 16.08.2024, яка видана AT "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" за період роботи з серпня 1992 року по липень 1997 року;

зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, з урахуванням довідки про заробітну плату № 246 від 16.08.2024, яка видана AT "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" за період роботи з серпня 1992 року по липень 1997 року та прийняти відповідне рішення, яким врахувати дані довідки при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 05.11.2024 року (з дати подання заяви про перерахунок), з урахуванням виплачених сум.

Позовні вимоги мотивовані тим, що позивач звернувся до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області поштою із заявою вх. № 7522/С-0900-24 від 07.10.2024 про перерахунок пенсії, долучивши довідку про заробітну плату № 246 від 16.08.2024, яка видана AT "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" за період роботи з серпня 1992 року по липень 1997 року. До вказаної заяви було додано довідку про призначення/перерахунок пенсії, відповідно до Додатку № 1 Порядку № 22-1 (пункт 1.1 розділу І) та довідку про заробітну плату № 246 від 16.08.2024. Головне управління ПФУ в Івано-Франківській області листом № 8896-7522/С-02/8-0900/24 від 29.10.2024 повідомило, що пунктом 1.1. Порядку 22-1 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України. Також даним листом відповідач вказав, що для звернення із заявою про перерахунок пенсії позивачу рекомендовано звернутися з відповідною заявою до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду особисто або через Вебпортал електронних послуг з використанням цифрового підпису, а не із заявою у формі звернення. Також роз`яснили, що документи про вік, стаж та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Відповідно до вищевказаного позивачем було повторно подано до ГУ ПФУ в Івано-Франківській області заяву про проведення перерахунку пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату № 246 від 16.08.2024 (оригінал) та надано заяву про призначення/перерахунок пенсії, відповідно до додатку 1 до Порядку № 22-1 (пункт 1.1 розділу І) встановленого взірця. Дана заява була подана особисто та зареєстрована 05.11.2024. Листом ТУ ПФУ в Івано-Франківській області № 9502-8232/С-02/8-0900/24 від 25.11.2024 відповідач вказав, що на чергове звернення позивача від 05.11.2024 (вх. № 8232/С-0900924 від 05.11.2024) детальні роз`яснення щодо порядку подання документів про перерахунок пенсії надавалися листом Головного управління від 29.10.2024 № 8896-7522/002/8-0900/24. Нових підстав для розгляду звернення немає. Позивач зазначає, що листом від 05.11.2024 позивач виконав умови, які вказав відповідач листом від 29.10.2024, а саме позивачем було подано особисто заяву встановленого взірця для перерахунку пенсії з урахуванням додаткової довідки про заробітну плату № 246 від 16.08.2024 в оригіналі. Відповідно до Порядку № 22-1 за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після надходження заяви приймається рішення про призначення пенсії або відмову в призначенні пенсії. Вважаючи протиправною бездіяльність ГУ ПФУ в Івано-Франківській області оформлену листом ГУ ПФУ в Івано-Франківській області № 9502-8232/С-02/8-0900/24 від 25.11.2024 щодо нерозгляду зави про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробітну плату № 246 від 16.08.2024 звернувся до суду з цим позовом.

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в даній адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області скористалася правом на подання відзиву, який надійшов на адресу суду 30.05.2025. Відповідно до відзиву відповідач заперечив проти позову, просив відмовити в задоволенні позову з мотивів, що позивач неодноразово звертався до Головного управління із письмовими зверненнями щодо перерахунку пенсії за віком від 60 місяців заробітної плати до 01.07.2000 відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" та Головним управлінням надавались вичерпні відповіді на звернення а також повідомлялось що для проведення перерахунку пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату за період роботи до 2000 необхідно звернутись з відповідною заявою до будь-якого територіального органі Пенсійного фонду особисто або через Вебпортал електронних послуг з використанням електронного цифрового підпису, а не із заявою у формі звернення. Зазначено, що позивачем не дотримано правил звернення до органів Пенсійного фонду, передбачених Порядком № 22-1 та відповідно Головним управлінням не приймалось рішення про відмову в перерахунку пенсії, а тільки надавались відповіді на звернення. Також зазначено, що позивачем надано копію довідки про заробітну плату № 246 від 16.08.2024, що порушує п. 2.1 розділу II Порядку 22-1, в якому зазначено, що документи про стаж, вік та заробітну плату подаються тільки в оригіналах (а.с. 38-42).

Розглянувши матеріали адміністративної справи в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами (у письмовому провадженні) у відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України, дослідивши письмові докази, судом встановлено наступне.

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному Управлінні Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області та з 27.02.2024 отримує пенсію за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-IV. Розмір пенсії обчислено від страхового стажу 23 роки 10 місяців 16 днів, коефіцієнту страхового стажу - 0,23833 та заробітної плати, врахованої за період з 01.03.2001 по 30.11.2021 (згідно з даними персоніфікованого обліку, коефіцієнту заробітку - 0,91361 ) та з 08.04.2024 становить 2952,43 грн.

За результатом розгляду звернення позивача від 07.08.2024 (вх. № 6112/С-0900-24 від 09.08.2024), Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповіддю від 30.08.2024 № 7442-6112/С-02/8-0900/24 повідомило, що в разі представлення нових документів та відповідно до статті 44 Закону № 1058 та відповідно до розділу І Порядку № 22-1 заява про перерахунок (призначення) пенсії подається заявником, згідно Додатку 1 до територіального органу Пенсійного фонду України. Також, заява може подаватись разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання. Законом України "Про звернення громадян" не передбачено проведення перерахунку пенсії відповідно до звернення позивача. Зазначено, що для перерахунку пенсії позивач може звернутися із заявою та необхідними документами до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України або подати відповідну заяву через особистий кабінет на Вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду або засобами Порталу Дія електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису (а.с. 27-29).

Головне управління Пенсійного фонду України в області на чергове звернення позивача від 07.08.2024 (вх. № 6171/С-0900-24 від 13.08.2024) відповіддю від 03.09.2024 № 7483-6112/С-02/8-0900/24 повідомило, що детальні роз`яснення щодо пенсійного забезпечення надавалися позивачу листом Головного управління від 30.08.2024 № 7442-6112/С-02/8-0900/24 (а.с. 30).

За результатом розгляду заяви позивача від 30.09.2024 (вх. № 7522/С-0900-24 від 07.10.2024) Головне управління відповіддю від 29.10.2024 № 8896-7522/С-02/8-0900/24 повідомило, що для звернення із заявою про перерахунок пенсії рекомендовано позивачу звернутися із відповідною заявою до будь якого територіального органу Пенсійного фонду особисто або через Вебпортал електронних послуг з використанням цифрового електронного підпису, а не із заявою у формі звернення. Також роз`яснило, що відповідно до п. 2.23 Порядку № 22-1, документи про вік стаж та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Законом України "Про звернення громадян" проведення перерахунку пенсії не передбачено. Зазначено, що пунктом 1.1 Порядку 22-1 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України. Також відповідна заява може подаватись разом із сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів) через Вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису за адресою portal.pfu.gov.ua. або системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1. З 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсій, який передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер (а.с. 23, 24).

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 05.11.2024 про перерахунок пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату від 16.08.2024 № 246, видану AT "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" (РНОКПП 03361046) про заробітну плату за період з серпня 1992 року по липень 1997 року (а.с. 16-22).

Головне управління Пенсійного фонду України в області на чергове звернення позивача від 05.11.2024 (вх. № 8232/С-0900-24 від 05.11.2024) відповіддю від 25.11.2024 № 9502-8232/С-02/8-0900/24 повідомило, що детальні роз`яснення щодо порядку подання документів про перерахунок пенсії надавалися позивачу листом Головного управління від 29.10.2024 № 8896-7522/С- 02/8-0900/24 (а.с. 26).

При вирішенні даного спору суд виходить з наступного нормативно-правового регулювання спірних правовідносин.

Згідно частини другої статті 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, а також призначення, перерахунку, виплати пенсії тощо, врегульовано Законом України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 №1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).

Відповідно до частини 1 статті 40 Закону № 1058-IV для обчислення пенсії враховується заробітна плата (дохід) за весь період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року. За бажанням пенсіонера та за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами або в разі, якщо страховий стаж починаючи з 1 липня 2000 року становить менше 60 місяців, для обчислення пенсії також враховується заробітна плата (дохід) за будь-які 60 календарних місяців страхового стажу підряд по 30 червня 2000 року незалежно від перерв.

У разі якщо страховий стаж становить менший період, ніж передбачено абзацом першим цієї частини, враховується заробітна плата (дохід) за фактичний страховий стаж.

За вибором особи, яка звернулася за призначенням пенсії, з періоду, за який враховується заробітна плата (дохід) для обчислення пенсії, виключаються періоди до 60 календарних місяців страхового стажу, з урахуванням будь-яких періодів незалежно від перерв, що включаються до страхового стажу згідно з абзацом третім частини першої статті 24 цього Закону, та будь-якого періоду страхового стажу підряд за умови, що зазначені періоди в сумі складають не більш як 10 відсотків тривалості страхового стажу, врахованого в одинарному розмірі.

Для визначення розміру пенсії за віком відповідно до частини другої статті 27 цього Закону заробітна плата для обчислення частини пенсії за період страхового стажу до набрання чинності цим Законом визначається на умовах і в порядку, передбачених законодавством, що діяло раніше, а для обчислення частини пенсії за період страхового стажу після набрання чинності цим Законом - на умовах, передбачених абзацом першим цієї частини.

Заробітна плата (дохід) за період страхового стажу до 1 липня 2000 року враховується для обчислення пенсії на підставі документів про нараховану заробітну плату (дохід), виданих у порядку, встановленому законодавством, за умови підтвердження довідки про заробітну плату первинними документами, а за період страхового стажу починаючи з 1 липня 2000 року - за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку (абзац п`ятий частини першої статті 40 Закону № 1058-IV).

Порядок звернення за призначенням (перерахунком) пенсії визначений статтею 44 Закону № 1058-IV, згідно положень якої призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.

Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.

Документи про призначення (перерахунок) пенсії розглядає територіальний орган Пенсійного фонду України та не пізніше 10 днів з дня їх надходження приймає рішення про призначення (перерахунок) або про відмову в призначенні (перерахунку) пенсії (частина п`ята статті 45 Закону № 1058-IV).

Питання щодо подання та оформлення документів для перерахунку пенсій урегульовано Порядком подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", затвердженому постановою правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (надалі - Порядок № 22-1), відповідно до якого:

Відповідно до пункту 1.1 розділу І "Звернення за призначенням (перерахунком), виплатою пенсії" Порядку № 22-1 заява про призначення, перерахунок, поновлення, продовження пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший (Заява про призначення/перерахунок пенсії - додаток 1) подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України (далі - орган, що призначає пенсію).

Заява про призначення, перерахунок пенсії може подаватись заявником разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України (далі - вебпортал) або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг (далі - Портал Дія) з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до органів Пенсійного фонду України, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 30 липня 2015 року № 13-1, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 18 серпня 2015 року за № 991/27436.

У відповідності до пункту 4.1. розділу ІV Порядку № 22-1 заяви, що подаються особами відповідно до цього Порядку, реєструються в електронному журналі звернень органу, що призначає пенсію. Заяви про перерахунок пенсії приймаються органом, що призначає пенсію, за наявності в особи всіх необхідних документів.

Рішення за результатами розгляду заяви підписується керівником органу, що призначає пенсію (іншою посадовою особою, визначеною відповідно до наказу керівника органу, що призначає пенсію, щодо розподілу обов`язків), та зберігається в електронній пенсійній справі особи. Рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів (пункт 4.3 розділу IV Порядку № 22-1).

Згідно пункту 4.7 розділу IV Порядку № 22-1 право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію. Орган, що призначає пенсію, не пізніше 10 днів після винесення рішення видає або направляє особі повідомлення про призначення, відмову в призначенні, перерахунку, переведенні з одного виду пенсії на інший із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження. Якщо пенсію за віком призначено автоматично (без звернення особи), у повідомленні про призначення особі пенсії додатково зазначається інформація про порядок її виплати.

З огляду на вищенаведене, особа, яка звернулася за перерахунком пенсії, наділена правом звернення до органу пенсійного фонду із заявою про перерахунок пенсії разом з доданими до неї документами, скориставшись бланком такої заяви та одним із способів її подання, що визначені Порядком № 22-1. Результат розгляду порушеного у зверненні питання щодо перерахунку пенсії, згідно положень цього Порядку, має бути оформлений розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення (розпорядження) пенсійного органу про перерахунок або відмову в перерахунку із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження, яке за загальним правилом має бути прийнято не пізніше 10 днів після надходження заяви.

Верховний Суд, вирішуючи питання правомірності нерозгляду органом пенсійного фонду заяви, форма якої не відповідає тій, яка встановлена Порядком № 22-1, у постанові від 27 листопада 2019 року у справі № 748/696/17 вказав, що важливим при вирішенні спірних правовідносин є зміст зазначеної заяви, який очевидно дає змогу оцінити намір заявника. Крім того, вказав, що важливим є також долучення позивачем до заяви документів, які подаються саме при призначенні пенсії.

На цій підставі суд дійшов висновку про протиправну бездіяльність органу пенсійного фонду і вказав, що відмовивши позивачу в розгляді його заяви по суті, відповідач допустив надмірний формалізм, наслідком чого стало порушення прав та інтересів позивача як пенсіонера (соціальної групи населення, яка навпаки потребує особливої уваги з боку держави в частині дотримання конституційних гарантій у частині соціального захисту).

Аналогічний підхід до вирішення подібних правовідносин застосований Верховним Судом у постановах від 30 травня 2018 року у справі № 537/3480/17, від 27 листопада 2019 року у справі № 748/696/17, від 26 лютого 2020 року у справі № 541/543/17-а, від 16 грудня 2021 року у справі № 500/1879/20 та від 09 серпня 2023 року у справі № 520/5045/2020.

Як встановлено, за результатом розгляду звернення позивача від 07.08.2024 (вх. № 6112/С-0900-24 від 09.08.2024), Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області відповіддю від 30.08.2024 № 7442-6112/С-02/8-0900/24 повідомило, що в разі представлення нових документів та відповідно до статті 44 Закону № 1058 та відповідно до розділу І Порядку № 22-1 заява про перерахунок (призначення) пенсії подається заявником, згідно Додатку 1 до територіального органу Пенсійного фонду України. Також, заява може подаватись разом зі сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів), через вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України або засобами Єдиного державного вебпорталу електронних послуг з використанням електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису за умови реалізації технічної можливості щодо її формування та подання. Законом України "Про звернення громадян" не передбачено проведення перерахунку пенсії відповідно до звернення позивача. Зазначено, що для перерахунку пенсії позивач може звернутися із заявою та необхідними документами до будь-якого територіального органу Пенсійного фонду України або подати відповідну заяву через особистий кабінет на Вебпорталі електронних послуг Пенсійного фонду або засобами Порталу Дія електронних послуг Пенсійного фонду України за допомогою кваліфікованого електронного підпису (а.с. 27-29).

Головне управління Пенсійного фонду України в області на чергове звернення позивача від 07.08.2024 (вх. № 6171/С-0900-24 від 13.08.2024) відповіддю від 03.09.2024 № 7483-6112/С-02/8-0900/24 повідомило, що детальні роз`яснення щодо пенсійного забезпечення надавалися позивачу листом Головного управління від 30.08.2024 № 7442-6112/С-02/8-0900/24 (а.с. 30).

За результатом розгляду заяви позивача від 30.09.2024 (вх. № 7522/С-0900-24 від 07.10.2024) Головне управління відповіддю від 29.10.2024 № 8896-7522/С-02/8-0900/24 повідомило, що для звернення із заявою про перерахунок пенсії рекомендовано позивачу звернутися із відповідною заявою до будь якого територіального органу Пенсійного фонду особисто або через Вебпортал електронних послуг з використанням цифрового електронного підпису, а не із заявою у формі звернення. Також роз`яснило, що відповідно до п. 2.23 Порядку № 22-1, документи про вік стаж та заробітну плату подаються тільки в оригіналах. Законом України "Про звернення громадян" проведення перерахунку пенсії не передбачено. Зазначено, що пунктом 1.1 Порядку 22-1 встановлено, що заява про призначення (перерахунок) пенсії подається заявником до територіального органу Пенсійного фонду України. Також відповідна заява може подаватись разом із сканованими копіями документів, які відповідають оригіналам документів та придатні для сприйняття їх змісту (мають містити чітке зображення повного складу тексту документа та його реквізитів) через Вебпортал електронних послуг Пенсійного фонду України з використанням кваліфікованого електронного підпису за адресою portal.pfu.gov.ua. або системи BankID відповідно до Положення про організацію прийому та обслуговування осіб, які звертаються до Пенсійного фонду України, затвердженого Постановою правління Пенсійного фонду України від 30.07.2015 № 13-1. З 01.04.2021 органи Пенсійного фонду України застосовують принцип екстериторіальності при опрацюванні заяв про призначення/перерахунок пенсій, який передбачає опрацювання заяв про призначення/перерахунок пенсій бек-офісами територіальних органів Фонду в порядку черговості надходження таких заяв незалежно від того, де було прийнято заяву та де проживає пенсіонер (а.с. 23, 24).

Позивач звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області із заявою від 05.11.2024 про перерахунок пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату від 16.08.2024 № 246, видану AT "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" (РНОКПП 03361046) про заробітну плату за період з серпня 1992 року по липень 1997 року (а.с. 16-22).

Головне управління Пенсійного фонду України в області на чергове звернення позивача від 05.11.2024 (вх. № 8232/С-0900-24 від 05.11.2024) відповіддю від 25.11.2024 № 9502-8232/С-02/8-0900/24 повідомило, що детальні роз`яснення щодо порядку подання документів про перерахунок пенсії надавалися позивачу листом Головного управління від 29.10.2024 № 8896-7522/С- 02/8-0900/24 (а.с. 26).

Отже, на звернення позивача від 07.08.2024 (вх. № 6112/С-0900-24 від 09.08.2024), від 07.08.2024 (вх. № 6171/С-0900-24 від 13.08.2024), від 30.09.2024 (вх. № 7522/С-0900-24 від 07.10.2024), від 05.11.2024 (вх. № 8232/С-0900-24 від 05.11.2024) про перерахунок пенсії з врахуванням довідки про заробітну плату від 16.08.2024 № 246, видану AT "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" (РНОКПП 03361046) про заробітну плату за період з серпня 1992 року по липень 1997 року, пенсійним органом фактично не приймалось рішення про відмову в перерахунку пенсії позивачу, а надавались відповіді у порядку Закону України "Про звернення громадян", які не є рішенням.

Верховний Суд у складі колегії суддів Касаційного адміністративного суду в постанові від 23 вересня 2024 року у справі № 620/2027/23 вказав, що доступ до соціальних прав є важливим аспектом забезпечення гідного життя громадян. У цьому контексті можливість подання заяви у довільній формі є ключовим елементом, що спрощує процес отримання пенсійного забезпечення та сприяє реалізації такого конституційного права.

Суд також зауважує, що Конституція України містить кілька статей, які прямо або опосередковано тлумачать поняття гідності людини та її важливість для українського суспільства. Зокрема, стаття 3 Основного Закону передбачає, що Людина, її життя і здоров`я, честь і гідність, недоторканність і безпека визнаються в Україні найвищою соціальною цінністю. Вказані положення, на думку Суду чітко проголошують, що гідність людини є фундаментальною цінністю, захист якої є одним з основних завдань держави. Згідно статті 21 Конституції України усі люди є вільні і рівні у своїй гідності та правах Зазначене підкреслює рівність усіх людей у їхній гідності, незалежно від будь-яких інших ознак. Крім того статтею 28 Основного Закону прямо заборонено будь-які дії, які можуть принизити людську гідність і встановлено, що кожен має право на повагу до його гідності.

Суд зазначає, що Порядком № 22-1 визначено процедуру, яке є способом дій пенсійного органу у відповідь на звернення громадян щодо того чи іншого питання у сфері соціального захисту.

Відповідно до частини 5 статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

Згідно вимог пунктів 4.3 та 4.7 Порядку № 12-1, результат розгляду заяви про перерахунок пенсії повинен бути оформлений розпорядчим індивідуальним правовим актом у формі рішення (розпорядження) органу, що призначає пенсію, про перерахунок або відмову в перерахунку із зазначенням причин відмови та порядку його оскарження.

Враховуючи приписи частини другої статті 19 Конституції України дотримання відповідним органом встановленої законом процедури є обов`язковим.

За наведеного правового регулювання та встановлених обставин, розгляд заяви і доданих до неї документів, поданих особою для перерахунку пенсії повинен закінчуватись прийняттям відповідного рішення. Водночас у даному випадку таке рішення відповідачем не приймалось, що свідчить про недотримання ним встановленого законодавством порядку вирішення цього питання і суперечить вищенаведеним нормам.

Щодо вимоги про прийняття відповідного рішення, яким врахувати дані довідки при перерахунку пенсії ОСОБА_1 з 05.11.2024 року (з дати подання заяви про перерахунок), з урахуванням виплачених сум, суд зазначає, що уповноваженим органом для перерахунку пенсії є Пенсійний фонд, до компетенції якого і входить розгляд документів.

Суд не може перебирати компетенцію суб`єктів владних повноважень та досліджувати нові документи, яким не надана була оцінка, та встановлювати на їх основі наявність чи відсутність права на перерахунок пенсії. Завданням адміністративного судочинства є перевірка правомірності дій суб`єкта владних повноважень, відповідності його рішень критеріям, які пред`являються до рішень суб`єктів владних повноважень та закріплені в частині другій статті 2 Кодексу адміністративного судочинства України.

Таким чином, суд дійшов до висновку, позовні вимоги є такими, що підлягають частковому задоволенню. В задоволенні решти позовних вимог слід відмовити, як передчасних.

Відповідно до частин 1, 2 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню, слід стягнути з відповідача, за рахунок його бюджетних асигнувань, на користь позивача судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1000,00 гривень.

На підставі статті 129-1 Конституції України, керуючись статтями 139, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити частково.

Визнати протиправною бездіяльність Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області щодо нерозгляду заяви ОСОБА_1 про перерахунок пенсії з урахуванням довідки про заробіток для обчислення пенсії № 246 від 16.08.2024, виданої AT "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз".

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області повторно розглянути заяву ОСОБА_1 про перерахунок пенсії, з урахуванням довідки про заробіток для обчислення пенсії № 246 від 16.08.2024, виданої AT "Оператор газорозподільної системи "Івано-Франківськгаз" та прийняти відповідне рішення.

В задоволенні решти позовних вимог - відмовити.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Івано-Франківській області (код ЄДРПОУ 20551088, вул. С.Стрільців, 15, м. Івано-Франківськ, 76018) на користь ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 , АДРЕСА_1 ) сплачений судовий збір в розмірі 1000 (одна тисяча) грн. 00 коп.

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів, з дня складення повного судового рішення.

Апеляційна скарга подається до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження рішення суду, якщо апеляційна скарга подана протягом тридцяти днів з дня вручення йому повного рішення суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Суддя Григорук О.Б.