Рішення № 130899819, 10.10.2025, Волинський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.10.2025
Номер справи
140/7399/25
Номер документу
130899819
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ВОЛИНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 жовтня 2025 року ЛуцькСправа № 140/7399/25

Волинський окружний адміністративний суд у складі:

головуючого-судді Андрусенко О. О.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом Волинського обласного відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алекмір Енерджі» про стягнення адміністративно-господарських санкцій та пені,

ВСТАНОВИВ:

Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю звернулося з позовом до Товариства з обмеженою відповідальністю «Алекмір Енерджі» (далі ТзОВ «Алекмір Енерджі») про стягнення адміністративно-господарських санкцій в сумі 62681,23 грн та пені в сумі 2475,86 грн, всього 65157,09 грн.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що всупереч вимогам частини першої статті 19 Закону України Про основи соціальної захищеності осіб з інвалідністю в Україні від 21.03.1991 № 875-ХІІ (далі Закон № 875-ХІІ), відповідач у 2024 році не забезпечив норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у кількості 1 робочого місця. Сума адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю становить 62681,23 грн, яка відповідачем в добровільному порядку не була сплачена, а порушення строку сплати адміністративно-господарських санкцій тягне нарахування пені в сумі 2475,86 грн.

Позивач просить стягнути з відповідача адміністративно-господарські санкції в сумі 65157,09 грн та пеню в сумі 2475,86 грн.

Ухвалою судді Волинського окружного адміністративного суду від 08.07.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження у справі за цим позовом та ухвалено розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.

В поданому до суду відзиві на позовну заяву відповідач позов не визнав та просить відмовити у його задоволенні, зокрема, з тих підстав, що розрахунки позивача щодо штатної чисельності працівників є неточними та не відповідають фактичним обставинам, так як фактична середньооблікова чисельність штатних працівників ТзОВ «Алекмір Енерджі» є нижчою за нормативну 8 осіб, встановлену для цілей визначення квоти робочих місць для осіб з інвалідністю. У штаті ТзОВ «Алекмір Енерджі» наступна кількість працівників для яких робоче місце у ТзОВ «Алекмір Енерджі» було основним: січень 2024 2 працівники; лютий 2024 2 працівники; березень 2024 2 працівники; квітень 2024 3 працівники; травень 2024 2 працівники; червень 2024 2 працівники; липень 2024 2 працівники; серпень 2024 3 працівники; вересень 2024 2 працівники; жовтень 2024 2 працівники; листопад 2024 2 працівники; грудень 2024 4 працівники. Вказана інформація підтверджується Відомостями про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам - додатками 1 до Податкового розрахунку сум доходу, нарахованого (сплаченого) на користь платників податків - фізичних осіб, і сум утриманого з них податку, а також сум нарахованого єдиного внеску (Д1) (пункт 1 розділу IV) за 12 місяців 2024 року.

Відповідач звертає увагу, що інформація про чисельність його працівників для яких робоче місце є основним була наявна у позивача, оскільки надавалась у листі за вих. №10 від 31.03.2025 де зазначалось, що не включаються до облікової кількості штатних працівників працівники, прийняті на роботу за сумісництвом з інших підприємств, що передбачено Інструкції зі статистики кількості працівників, затвердженої наказом Державного комітету статистики України від 28.09.2005 № 286, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 30.11.2005 за № 1442/11722 (далі Інструкція № 286), тобто зовнішні сумісники. При подані звітності відповідачем помилково було вказано в графі кількість штатних працівників, а саме було вказано вісім працівників, замість двох, однак копії документів, що підтверджують факт, перебування працівників в кількості дві особи в трудових відносинах з ТзОВ «Алекмір Енерджі» за основним місцем роботи надано до відповіді на вимогу.

Інших заяв по суті справи на адресу суду не надходило.

Дослідивши письмові докази та письмові пояснення, викладені у заявах по суті справи, суд дійшов висновку, що позов не підлягає до задоволення з таких мотивів та підстав.

Судом встановлено, що відповідно до витягу з централізованого банку даних з проблем інвалідності (ЦБІ), наданого Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, середньооблікова кількість штатних працівників ТзОВ «Алекмір Енерджі» у 2024 році становить 8 працівників, а кількість осіб з інвалідністю у вказаний період 0.

Згідно із розрахунком сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку з невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю за 2024 рік, та розрахунком позову, норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю для ТзОВ «Алекмір Енерджі» становить 1 особа, сума коштів адміністративно-господарських санкцій за невиконання вказаного нормативу 62681,23 грн, з врахуванням середньорічної заробітної плати в розмірі 125362,46 грн, пеня за порушення строків сплати адміністративно-господарських санкцій (79 днів) 2475,86 грн.

04.03.2025 позивач надіслав відповідачу розрахунок сум адміністративно-господарських санкцій, що підлягають сплаті у зв`язку із невиконанням нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, про що свідчить квитанція про розміщення документу в електронному кабінеті роботодавця.

Після отриманого розрахунку, ТзОВ «Алекмір Енерджі» листом від 31.03.2025 за вих.№10 надало позивачу пояснення, в яких зазначалось, що при подані звітності товариством помилково було вказано в графі кількість штатних працівників, а саме було вказано вісім працівників, замість двох. До вказаного листа також було надано копії документів, що підтверджують факт, перебування працівників в кількості дві особи в трудових відносинах з ТзОВ «Алекмір Енерджі» за основним місцем роботи.

При вирішенні спору суд застосовує такі нормативно-правові акти.

Частинами першою, другою статті 18 Закону №875-ХІІ передбачено, що забезпечення прав осіб з інвалідністю на працевлаштування та оплачувану роботу, в тому числі з умовою про виконання роботи вдома, здійснюється шляхом їх безпосереднього звернення до підприємств, установ, організацій чи до державної служби зайнятості. Підбір робочого місця здійснюється переважно на підприємстві, де настала інвалідність, з урахуванням побажань особи з інвалідністю, наявних у неї професійних навичок і знань, а також рекомендацій медико-соціальної експертизи.

Відповідно до частини третьої статті 18 Закону № 875-ХІІ (в редакції до 06.11.2022) підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для них умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, і звітувати Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю про зайнятість та працевлаштування осіб з інвалідністю у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Законом України Про внесення змін до деяких законів України щодо захисту соціальних, трудових та інших прав фізичних осіб, у тому числі під час воєнного стану, та спрощення обліку робочих місць для осіб з інвалідністю від 18.10.2022 № 2682-IX (чинний з 06.11.2022) частину третю статті 18 Закону №875-ХІІ викладено в новій редакції: Підприємства, установи, організації, фізичні особи, які використовують найману працю, зобов`язані виділяти та створювати робочі місця для працевлаштування осіб з інвалідністю, у тому числі спеціальні робочі місця, створювати для таких осіб умови праці з урахуванням індивідуальних програм реабілітації і забезпечувати інші соціально-економічні гарантії, передбачені законодавством, надавати державній службі зайнятості інформацію, необхідну для організації працевлаштування осіб з інвалідністю, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.

Згідно з частинами першою, другою, четвертою статті 19 Закону № 875-ХІІ для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичних осіб, які використовують найману працю, установлюється норматив робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у розмірі чотирьох відсотків середньооблікової чисельності штатних працівників облікового складу за рік, а якщо працює від 8 до 25 осіб, - у кількості одного робочого місця. Підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських організацій осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, самостійно розраховують кількість робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю відповідно до нормативу, встановленого частиною першою цієї статті, і забезпечують працевлаштування осіб з інвалідністю. При розрахунках кількість робочих місць округлюється до цілого значення. Виконанням нормативу робочих місць у кількості, визначеній згідно з частиною першою цієї статті, вважається працевлаштування підприємством, установою, організацією, у тому числі підприємством, організацією громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичною особою, яка використовує найману працю, осіб з інвалідністю, для яких це місце роботи є основним.

Частиною першою статті 20 Закону № 875-ХІІ визначено, що підприємства, установи, організації, у тому числі підприємства, організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичні особи, які використовують найману працю, де середньооблікова чисельність працюючих осіб з інвалідністю менша, ніж установлено нормативом, передбаченим статтею 19 цього Закону, щороку сплачують відповідним відділенням Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю адміністративно-господарські санкції, сума яких визначається в розмірі середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю, за кожне робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю. Для підприємств, установ, організацій, у тому числі підприємств, організацій громадських об`єднань осіб з інвалідністю, фізичних осіб, де працює від 8 до 15 осіб, розмір адміністративно-господарських санкцій за робоче місце, призначене для працевлаштування особи з інвалідністю і не зайняте особою з інвалідністю, визначається в розмірі половини середньої річної заробітної плати на відповідному підприємстві, в установі, організації, у тому числі на підприємстві, в організації громадських об`єднань осіб з інвалідністю, у фізичної особи, яка використовує найману працю. Положення цієї частини не поширюється на підприємства, установи і організації, що повністю утримуються за рахунок коштів державного або місцевих бюджетів.

Порушення термінів сплати адміністративно-господарських санкцій тягне за собою нарахування пені. Пеня обчислюється виходячи з 120 відсотків річних облікової ставки Національного банку України, що діяла на момент сплати, нарахованої на повну суму недоїмки за весь її строк (частина друга статті 20 Закону № 875-ХІІ).

Отже, законом передбачена відповідальність у вигляді адміністративно-господарських санкцій для суб`єктів господарювання, які не забезпечили середньооблікову чисельність працюючих осіб з інвалідністю відповідно до установленого нормативу.

При вирішенні спору суд також бере до уваги те, що питання, пов`язані з обліком штатних працівників, регулюються Інструкцією № 286, дія якої згідно із пунктом 1.1 поширюється на всі юридичні особи, їх філії, представництва та інші відокремлені підрозділи, а також на фізичних осіб - підприємців, які використовують найману працю.

Відповідно до пункту 2.1 Інструкції № 286 в облікову кількість штатних працівників включаються усі наймані працівники, які уклали письмово трудовий договір (контракт) і виконували постійну, тимчасову або сезонну роботу один день і більше, а також власники підприємства, якщо, крім доходу, вони отримували заробітну плату на цьому підприємстві.

Згідно з підпунктами 2.6.1, 2.6.2 пункту 2.6 вказаної Інструкції не включаються до облікової кількості штатних працівників такі категорії: прийняті на роботу за сумісництвом з інших підприємств. Працівник, який отримує на одному підприємстві дві, півтори ставки, тобто оформлений за сумісництвом на тому самому підприємстві, де й основне місце роботи (внутрішнє сумісництво), або менше однієї ставки, в обліковій кількості штатних працівників враховується як одна фізична особа; залучені до виконання робіт за цивільно-правовими договорами (договорами підряду).

Згідно з пунктом 1.8 Інструкції №286 показник середньооблікової кількості штатних працівників використовується для визначення кількості зайнятих працівників за сферами економічної діяльності та ведення спостереження за змінами мобільності робочої сили. Суть його визначення полягає у тому, що зайнятий працівник враховується тільки один раз (за місцем основної роботи), незалежно від терміну трудового договору та тривалості робочого часу.

Відповідно до пункту 3.2 та Інструкції № 286 середньооблікова кількість штатних працівників розраховується на підставі щоденних даних про облікову кількість штатних працівників, які повинні уточнюватись відповідно до наказів про прийом, переведення працівника на іншу роботу та припинення трудового договору. Облікова кількість штатних працівників за кожен день має відповідати даним табельного обліку використання робочого часу працівників, на підставі якого визначається кількість працівників, які з`явились або не з`явились на роботу.

Згідно із підпунктами 3.2.1, 3.2.2, 3.2.5 Інструкції № 286 середньооблікова кількість штатних працівників за місяць обчислюється шляхом підсумовування кількості штатних працівників облікового складу за кожний календарний день звітного місяця, тобто з 1 по 30 або 31 число (для лютого - по 28 або 29), включаючи вихідні, святкові та неробочі дні, і ділення одержаної суми на число календарних днів звітного місяця. Кількість штатних працівників облікового складу за вихідний, святковий і неробочий день приймається на рівні облікової кількості працівників за попередній робочий день. У випадку двох або більше вихідних чи святкових і неробочих днів підряд кількість штатних працівників облікового складу за кожний з цих днів приймається на рівні кількості працівників облікового складу за робочий день, що їм передував.

При обчисленні середньооблікової кількості штатних працівників облікового складу враховуються всі категорії працівників облікового складу, зазначені у пунктах 2.4, 2.5 цієї Інструкції, крім працівників, які перебувають у відпустках у зв`язку з вагітністю та пологами або для догляду за дитиною до досягнення нею віку, передбаченого чинним законодавством або колективним договором підприємства, включаючи тих, які усиновили новонароджену дитину безпосередньо з пологового будинку (підпункти 2.5.8 - 2.5.9 Інструкції). Облік цих категорій працівників ведеться окремо.

Середньооблікова кількість штатних працівників за період з початку року (у тому числі за квартал, півріччя, 9 місяців, рік) обчислюється шляхом підсумовування середньооблікової кількості штатних працівників за всі місяці роботи підприємства, що минули за період з початку року до звітного місяця включно, та ділення одержаної суми на кількість місяців у цьому періоді, тобто відповідно на 2, 3, 4, ... 12.

З матеріалів справи вбачається, що відповідно до вимог Порядку надання Пенсійним фондом України Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю інформації з реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, затвердженого постановою правління Пенсійного фонду України від 10.03.2023 №14-2, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 15.03.2023 за №457/39513 (далі Порядок №14-2), Пенсійний фонд України скерував до Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю витяг з централізованого банку даних з проблем інвалідності (ЦБІ), з якого слідує, що середньооблікова кількість штатних працівників ТзОВ «Алекмір Енерджі» у 2024 році становила 8 осіб, кількість осіб з інвалідністю у звітному періоді - 0 (а.с.8). Позивач розрахував суму адміністративно-господарських санкцій за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю, який становить 1 особа, в розмірі 62681,23 грн та скерував зазначений розрахунок відповідачу (а.с.6-7).

Судом встановлено та підтверджується матеріалами справи, протягом 2024 у ТзОВ «Алекмір Енерджі» працювало 13 осіб, з яких:

1. за сумісництвом 7 осіб: ОСОБА_1 (з 01.09.2023; наказ від 31.08.2023 №4), ОСОБА_2 (з 01.09.2023; наказ від 31.08.2023 №3), ОСОБА_3 (з 14.09.2023; наказ (розпорядження) від 13.09.2023 №5), ОСОБА_4 (з 09.11.2023; наказ (розпорядження) від 08.11.2023 №10), ОСОБА_5 (з 28.05.2024; наказ (розпорядження) від 27.05.2024 №9 та в період з 23.01.2024 по 13.02.2024 накази (розпорядження) від 23.01.2024 №2 та від 13.02.2024 №4), ОСОБА_6 (в період з 16.01.2024 по 31.01.2024; накази (розпорядження) від 15.01.2024 №1 та від 31.01.2024 №3), ОСОБА_7 (в період з 14.02.2024 по 13.03.2024; накази (розпорядження) від 13.02.2024 №5, від 13.03.2024 №6), ОСОБА_8 (в період з 25.07.2024 по 06.09.2024; накази (розпорядження) від 25.07.2024 №10 та від 06.09.2024 №13)

2. за основним місцем роботи 6 осіб: ОСОБА_9 (з 01.11.2023; наказ (розпорядження) від 31.10.2023 №9), ОСОБА_10 (з 14.08.2024; наказ (розпорядження) від 13.08.2024 №11), ОСОБА_11 (з 19.12.2024; наказ (розпорядження) від 18.12.2024 №15), ОСОБА_12 (з 20.12.2024; наказ (розпорядження) від 19.12.2024 №16), ОСОБА_13 (в період з 09.10.2023 по 14.05.2024; накази (розпорядження) від 06.10.2023 №7 та від 14.05.2024 №8), ОСОБА_7 (в період з 14.03.2024 по 23.08.2024; накази (розпорядження) від 13.03.2024 №7 та від 23.08.2024 №12).

Разом з тим, зі звітів «відомості про нарахування заробітної плати (доходу, грошового забезпечення) застрахованим особам» вбачається, що товариством відображені працівники у графі 21 цього Додатку «Ознака наявності трудової книжки (1 - так, 0 - ні)» з позначкою 0, а саме: у І кварталі 2024 року (січень-березень) ОСОБА_4 , ОСОБА_6 , ОСОБА_5 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , у ІІ кварталі 2024 року (квітень-червень) ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 , ОСОБА_14 , ОСОБА_15 , у ІІІ кварталі 2024 року (липень-вересень) ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_8 , ОСОБА_5 , у IV кварталі 2023 року (жовтень-грудень) ОСОБА_1 , ОСОБА_2 , ОСОБА_3 , ОСОБА_4 , ОСОБА_5 .

Отже, за даними податкової звітності на ТзОВ «Алекмір Енерджі» без внесення запису до трудової книжки, тобто за сумісництвом, протягом січня-березня 2024 працювало 6 осіб, квітня червня 2024 року 7 осіб, липня вересня 2024 року 6 осіб, жовтня грудня 2024 року 5 осіб.

Отже, враховуючи те, що вищенаведені працівники у 2024 році працювали у ТзОВ «Алекмір Енерджі» за сумісництвом, а не за основним місцем роботи, відтак такі працівники мають враховуватися тільки один раз за місцем основної роботи (пункт 1.8 Інструкції №286).

Відтак, за мінусом сумісників у І кварталі 2024 року середньооблікова кількість штатних працівників відповідача становила 2+2+2, у ІІ кварталі 2024 року 3+3+2, у ІІІ кварталі 2024 року 2+3+3, у IV кварталі 2024 року 2+2+4, тобто всього 30 осіб.

Враховуючи приписи Інструкції №286, середньооблікова кількість штатних працівників відповідача протягом 2024 року, за правилом арифметичного округлення, становить 3 особи (30/12=2,5).

З урахуванням встановлених обставин справи та наведених норм чинного законодавства України, суд дійшов висновку про те, що у відповідача, з огляду на середньооблікову чисельність штатних працівників за 2024 рік у кількості менше 8 осіб, відсутній обов`язок створення робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю та до ТзОВ «Алекмір Енерджі» не можуть бути застосовані адміністративно-господарські санкції за невиконання нормативу робочих місць для працевлаштування осіб з інвалідністю у 2024 році згідно із частиною першою статті 20 Закону № 875-ХІІ, в зв`язку з чим у задоволенні позову необхідно відмовити повністю.

Керуючись статтями 243 - 246, 262 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити повністю.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Рішення суду може бути оскаржене в апеляційному порядку повністю або частково шляхом подання апеляційної скарги до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Позивач: Волинське обласне відділення Фонду соціального захисту осіб з інвалідністю (43008, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Олімпійська, будинок 3А, ідентифікаційний код 13369882).

Відповідач: Товариство з обмеженою відповідальністю «Алекмір Енерджі» (43027, Волинська область, місто Луцьк, вулиця Рівненська, 4, офіс 210, ідентифікаційний код 36631034).

Суддя О. О. Андрусенко