Ухвала суду № 130895741, 10.10.2025, Пересипський районний суд міста Одеси (до 25.04.2025 - Суворовський районний суд м. Одеси)

Дата ухвалення
10.10.2025
Номер справи
523/8956/25
Номер документу
130895741
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа №523/8956/25

Провадження №1-кс/523/6665/25

УХВАЛА

ІМЕНЕМУКРАЇНИ

10 жовтня 2025 року Пересипський районний суд міста Одеси в складі:

слідчого судді ОСОБА_1

секретаря ОСОБА_2

за участю прокурора ОСОБА_3

слідчого ОСОБА_4

захисників ОСОБА_5 , ОСОБА_6 , ОСОБА_7

підозрюваного ОСОБА_8

розглянувши у відкритому судовому засіданні в м.Одесі клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області підполковника юстиції ОСОБА_4 у кримінальному провадженні № 22025160000000127 від 20.02.2025 року про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під ватрою у відношенні

ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця м.Луганськ, громадянина України, з повною вищою освітою, одруженого, має на утриманні неповнолітню дитину, який на момент вчинення кримінального правопорушення обіймав посаду заступника керівника Територіального управління БЕБ в Одеській області, зареестрованного за адресою: АДРЕСА_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_2 , раніше не судимого,

підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.28 ч.1 ст. 111-2 КК України,-

ВСТАНОВИВ:

Старший слідчий в ОВС слідчого відділу УСБУ в Одеській області підполковник юстиції ОСОБА_4 , розглянувши матеріали досудового розслідування, внесеного до Єдиного реєстру досудових розслідувань за №22025160000000127 від 20.02.2025 року, за ознаками вчинення кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.111 КК України та за підозрою ОСОБА_10 та ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст.111-2 КК України, звернувся до Пересипського районного суду міста Одеси з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під ватрою у відношенні ОСОБА_8 .

Досудовим розслідуванням встановлено, що громадянин України ОСОБА_8 , у період часу з січня 2013 року по теперішній час фактично є одним з засновників ТОВ «Укрметінвестбуд» (код ЄДРПОУ 38550963, юридична адреса: Луганська область, місто Луганськ, вулиця Коцюбинського, будинок 10).

Крім того, в квітні 2014 року на території Луганської області створено терористичну організацію, так звану «луганська народна республіка» (далі «лнр»), яка здійснює акти тероризму, залякування населення, вбивства громадян, захоплення адміністративних будівель органів державної влади і місцевого самоврядування, а також збройний спротив військовослужбовцям Збройних сил України та працівникам правоохоронних органів, які приймають участь в операції об`єднаних сил (до квітня 2018 року - антитерористичній операції) на території Луганської області, внаслідок чого дестабілізується суспільно політична ситуація у державі.

При цьому з`ясовано, що «лнр» є стійкою організацією, яка безперервно функціонувала до 30.09.2022, з чіткою ієрархією та структурою, яка складалась з політичного і силового блоків, з розподілом ролей та функцій між її учасниками, встановленими правилами поведінки, обов`язковими для усіх учасників під час підготовки і вчинення терористичних актів.

Крім того, дана організація здійснювала терористичну діяльність на території України з відома та за вказівкою її керівників, у зв`язку з чим, згідно з ст. 1 Закону України «Про боротьбу з тероризмом» визначалась терористичною.

Основною метою діяльності вказаної терористичної організації є повалення конституційного ладу, зміна меж території і державного кордону України, а також створення незаконного державного утворення «лнр».

Так, у 2014 році для функціонування терористичної організації «лнр», на учасників її політичного блоку покладалися наступні обов`язки:

- створення так званих органів державної влади «лнр» та організація їх діяльності;

- видача нормативно-правових актів від імені нелегітимних органів державної влади «лнр»;

- організація та проведення незаконного референдуму на території Луганської області про визнання суверенітету незаконного державного утворення «лнр»;

- проведення агітаційної роботи серед населення щодо діяльності терористичної організації «ЛНР» з метою схиляння їх до участі у вказаній терористичній організації та отримання підтримки власної діяльності серед мешканців східних регіонів України;

- організація збору, отримання матеріальної і фінансової допомоги від інших учасників терористичної організації та осіб, лояльно настроєних до їх діяльності, а також її розподілу;

- налагодження взаємодії з іншою терористичною організацією «донецька народна республіка» та її лідерами з метою координації дій, направлених на повалення конституційного ладу та захоплення державної влади в Україні, а також дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- налагодження взаємодії з прихильниками злочинної діяльності, що перебувають за кордоном з метою координації дій, отримання матеріальної і гуманітарної допомоги та озброєння, а також залучення іноземних громадян для протидії правоохоронним органам та Збройним силам України;

- налагодження взаємодії з місцевими та закордонними засобами масової інформації з метою їх використання для агітацій, висвітлення діяльності «лнр», дискредитації діяльності органів державної влади України та осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції та формування думки серед населення про законність власних дій, а також вчинення за їх допомогою закликів до повалення конституційного ладу і захоплення державної влади в Україні та дій, направлених на зміну меж території та державного кордону України на порушення порядку, встановленого Конституцією України;

- надання матеріальної та організаційної допомоги учасникам силового блоку «лнр» для забезпечення їх протиправної діяльності;

- забезпечення учасників «лнр» транспортом, символікою та агітаційними матеріалами.

У свою чергу, на учасників силового блоку покладались такі обов`язки:

- організація та ведення збройного опору, незаконної протидії та перешкоджання виконанню службових обов`язків співробітниками правоохоронних органів і військовослужбовцями Збройних Сил України, задіяними у проведенні антитерористичної операції;

- з метою опору представникам державної влади та унеможливлення припинення злочинної діяльності правоохоронними органами та Збройними силами України, організація у групи осіб, які є прихильниками злочинної діяльності учасників «лнр», озброєння зазначених осіб та керівництво їхніми діями;

- вербування нових учасників до складу силового блоку «лнр» та керівництво їхніми діями;

- захоплення населених пунктів, будівель, військових частин та інших об`єктів на території Луганської області;

- скоєння терактів та диверсій на території України;

- захоплення зброї, боєприпасів, вибухових речовин, військової техніки, транспортних засобів та будівництво укріплень з метою протидії діяльності осіб, задіяних у ході проведення антитерористичної операції та забезпечення власної злочинної діяльності;

- викрадення осіб з метою отримання матеріальної вигоди та залякування мешканців, які підтримують діючу владу в Україні;

- силова підтримка учасників політичного блоку при проведенні незаконного референдуму на території Луганської області про визнання суверенітету незаконного державного утворення «лнр», а також укріплення та охорона зайнятих ними будівель та споруд;

- вчинення дій, направлених на унеможливлення проведення виборів Президента України на території Луганської області;

- організація поставок зброї, боєприпасів, вибухових речовин, військової техніки та їх розподіл серед учасників терористичної організації.

Чисельні злочини, вчинені представниками терористичної організації «лнр» або за її участі знайшли своє відображення у зверненнях Верховної Ради України до міжнародних організацій та іноземних держав щодо визнання «лнр» та «днр» терористичними організаціями.

Зокрема, у зверненні Верховної Ради України до Організації Об`єднаних Націй, Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, Парламентської Асамблеї НАТО, Парламентської Асамблеї ОБСЄ, Парламентської Асамблеї ГУАМ, національних парламентів держав світу про визнання російської федерації державою-агресором, затвердженому Постановою Верховної Ради України від 27 січня 2015 року за № 129-VIII, та Зверненні до Європейського Парламенту, Парламентської Асамблеї Ради Європи, національних парламентів держав-членів ЄС, США, Канади, Японії та Австралії щодо масового розстрілу людей під Волновахою в Україні, затвердженому постановою Верховної Ради України від 14.01.2015 №106-VIII, постанові Верховної Ради України «Про Заяву Верховної Ради України «Щодо протидії поширенню підтриманого російською федерацією міжнародного тероризму» від 22.07.2014 №1597-VII, постанові Верховної Ради України «Про Заяву Верховної Ради України «Про відсіч збройній агресії російської федерації та подолання її наслідків» від 21.04.2015 №337-VIII, постанові Верховної Ради України «Про Заяву Верховної Ради України «Про трагічну загибель людей внаслідок терористичного акту над територією України» від 22.07.2014 №1596-VII, постанові Верховної Ради України «Про Заяву Верховної Ради України «Про визнання Україною юрисдикції Міжнародного кримінального суду щодо скоєння злочинів проти людяності та воєнних злочинів вищими посадовими особами російської федерації та керівниками терористичних організації «днр» та «лрн», які призвели до особливо тяжких наслідків та масового вбивства українських громадян» від 04.02.2015 №145-VIIІ.

30.04.2018 Указом Президента України № 116/2018 «Про рішення Ради національної безпеки і оборони України від 30.04.2018 «Про широкомасштабну антитерористичну операцію в Донецькій та Луганській областях», на виконання вимог Закону України «Про особливості державної політики із забезпечення державного суверенітету України на тимчасово окупованих територіях у Донецькій та Луганській областях», антитерористичну операцію переформатовано в операцію об`єднаних сил.

Із цього приводу ухвалено низку актів міжнародних інституцій, зокрема: Резолюції ГА ООН від 27 березня 2014 про територіальну цілісність України та від 19 грудня 2016 про стан прав людини в АР Крим і Севастополі, постанову Парламентської асамблеї Ради Європи «Про недавні події в Україні» від 9 квітня 2014, резолюцію Європейського парламенту від 17 квітня 2014 щодо російського тиску на країни Східного партнерства, постанову Парламентської асамблеї ОБСЄ «Про продовження чітких, важких і хибних порушень зобов`язань ОБСЄ та міжнародних норм з боку Російської Федерації» від 8 липня 2015, резолюцію Парламентської асамблеї Ради Європи «Про гуманітарний стан українських біженців та переміщених осіб» (2015), доповідь Міжнародного кримінального суду від 14 листопада 2016. У зазначених документах послідовно підтверджено суверенітет і територіальну цілісність України, а також вказано, що референдум щодо статусу Криму не був санкціонований Україною, а отже, його результати не мають юридичної сили; закликано всі держави не визнавати будь-яких змін щодо статусу АР Крим і Севастополя; засуджено тимчасову окупацію території України і підтверджено невизнання анексії Криму; РФ визнано державою-окупантом, анексію українського півострова протиправною згідно з міжнародним правом, статус Криму територія під російською окупацією, ситуацію на території Криму та Севастополя міжнародним збройним конфліктом між РФ та Україною, твердження РФ про право використовувати всі засоби для захисту російських меншин у третіх країнах таким, що не відповідає міжнародному праву і суперечить основоположним принципам міжнародної поведінки у 21 столітті. Засуджено й одностороннє та невиправдане порушення РФ суверенітету і територіальної цілісності України, а також відмову РФ поважати Гельсінські принципи суверенітету, цілісності, непорушності всесвітньо визнаних кордонів і заборони застосування та загрози застосування сили відносно держав-учасниць ОБСЄ. З 2014 року частина території у Донецькій та Луганській областях тимчасово окупована РФ, на якій утворені "Донецька народна республіка" та "Луганська народна республіка". Постановою Верховної Ради України від 17.03.2015 №254-VIII окремі території Донецької та Луганської областей визнані тимчасово окупованими.

Також, досудовим розслідуванням встановлено, що після захоплення та тимчасової окупації частини Луганської області представниками незаконного державного утворення «лнр», яке діяло під повним контролем та підпорядкування РФ, 26.12.2017 ОСОБА_8 виступив засновником, з часткою у 50 процентів у розмірі 113300 російських рублів ТОВ «Укрметінвестбуд» (код ЄДРПОУ 38550963, юридична адреса: Луганська область, місто Луганськ, вулиця Коцюбинського, будинок 10), яке змінило назву на ООО «Укрметинвестстрой» (в подальшому в тексті назва буде вказана на російській мові) та посадові особи якого продовжили ведення господарської діяльності на тимчасово окупованій частині Луганської області, в тому числі в місті Луганськ.

Крім того, 24.02.2022 о 05 год. 00 хв., за наказом президента російської федерації (далі за текстом рф) ОСОБА_11 , збройні сили рф незаконно, віроломно вторглись на територію Україну, здійснили широкомасштабну неспровоковану військову агресію і збройний напад, застосовуючи всі види стрілецької, артилерійської, ракетної, іншої зброї, в тому числі засоби ведення війни, заборонені міжнародним правом, спричиняючи ураження і руйнування об`єктів військової і цивільної, в тому числі критичної, інфраструктури, ураження і вбивства особового складу підрозділів Збройних Сил України, інших утворених відповідно до законів України військових формувань, правоохоронних органів, мирного населення, масово порушуючи при цьому закони та звичаї війни, передбачені міжнародними договорами, і масово вчиняючи на території України злочини проти основ національної безпеки України, проти життя та здоров`я особи, проти волі, честі та гідності особи, проти статевої свободи та статевої недоторканності особи, проти виборчих, трудових та інших особистих прав і свобод людини і громадянина, проти власності, проти миру, безпеки людства та міжнародного правопорядку.

Факт повномасштабного збройного вторгнення на територію України не приховувався владою РФ, а також встановлений рішеннями міжнародних організацій, зокрема резолюцією Генеральної Асамблеї ООН ES-11/1 від 02.03.2022 «Про агресію проти України», п. п. 1, 3 Висновку 300(2022) Парламентської Асамблеї Ради Європи «Наслідки агресії Російської Федерації проти України», п. п. 17, 18 наказу Міжнародного Суду ООН від 16.03.2022 за клопотанням про вжиття тимчасових заходів у справі «Звинувачення в геноциді відповідно до Конвенції про запобігання злочину геноциду та покарання за нього (Україна проти РФ та ін.)».

У зв`язку з вказаними обставинами, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до п. 20 ч.1 ст. 106 Конституції України, Закону України «Про правовий режим воєнного стану», Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022, затвердженим Законом України № 2102-IX від 24.02.2022, в Україні введено воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб. В подальшому, термін дії воєнного стану неодноразово продовжено та дія воєнного стану триває на даний час.

Після початку повномасштабного вторгнення РФ в Україну, ОСОБА_8 будучи обізнаним про факт агресії РФ проти України, на початку листопада 2023 року, але не пізніше 24.11.2023 (більш точні дата, час та місце досудовим розслідуванням не встановлені) усвідомлюючи суспільно-небезпечний характер своїх дій і бажаючи настання шкідливих наслідків у вигляді порушення незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України, будучи обізнаним щодо порядку зміни меж території України, в тому числі з положеннями статей 1 та 2 Конституції України відповідно до яких визначено, що Україна є суверенною і незалежною, демократичною, соціальною, правовою, унітарною державою, суверенітет України поширюється на всю її територію, яка в межах існуючого кордону є цілісною і недоторканною, з власних політичних та ідеологічних міркувань, положеннями ч. 1 ст. 17, ч. 1 ст. 65 Конституції України відповідно до яких визначено, що захист незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України є справою всього Українського народу та обов`язком громадян України, підтримуючи та розділяючи рішення у передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора, її збройним формуванням та/або окупаційній адміністрації держави-агресора, в період з кінця лютого 2022 року знаходячись на ТОТ Луганської області (тимчасово окупованій території України Луганської області) (більш точне місце органом досудового розслідування не встановлено) вступив у злочинну змову із невстановленими громадянами України та громадянами Російської Федерації, направлену на допомогу державі-агресору (пособництво), збройним формуванням та/або окупаційній адміністрації держави-агресора, вчиненому громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора, її збройним формуванням та/або окупаційній адміністрації держави-агресора.

Так, 24.11.2023 відбулася перереєстрація ООО «Укрметинвестстрой» з законодавства т.зв. «лнр» на законодавство рф, а також відбулося перейменування в ООО «Метинвестстрой» (в подальшому в тексті назва буде вказана на російській мові) з тими же даними в реєстрах юридичних осіб рф: ИНН 9402003985; ОКПО 71988050; ОГРН 1229400028846; КПП 940301001 та зміною юридичної адреси на місто Луганськ, вулиця Леніна, будинок 26, ціллю якого згідно статуту є одержання прибутку.

При чому ОСОБА_8 , при невстановлених обставинах (дата, час, спосіб та місце досудовим розслідуванням не встановлені) особисто проставив в протоколі від 14.11.2023 загальних зборів учасників ООО «Укрметинвестстрой» підпис в графі «Голова загальних зборів», чим затвердив проведення змін до статутних документів підприємства, обрання себе головою загальних зборів підприємства, переведення господарської діяльності підприємства відповідно до Цивільного кодексу, інших нормативно-правових актів та законодавства РФ, зміни та внесення статутного капіталу у своїй частці у розмірі 226600 російських рублів, визначення основних видів діяльності відповідно до кодифікатора РФ та реєстрації статуту підприємства у новій редакції.

При проведенні незаконних дій з так званої реєстрації вищевказаного підприємства в органах окупаційної адміністрації держави-агресора, ОСОБА_8 виступив одним із двох співзасновників (співвласників) перереєстрованого ООО «Метинвестстрой», та залишив за собою серед іншого наступні права: приймати участь в керуванні справами Товариства; отримувати інформацію про діяльність Товариства та ознайомлюватись з його бухгалтерськими книгами; приймати участь в розподілі прибутку; продати або здійснити відчуження іншим шляхом своєї долі або частини долі в статутному капіталі Товариства; вийти з Товариства; створення виконавчих органів та їх дострокове припинення, тощо. Директор Товариства звітує Загальним зборам учасників Товариства та має право зокрема: організовує ведення бухгалтерського обліку, звітності та документообігу, видає накази про призначення на посади працівників Товариства, про їх переведення та звільнення, без довіреності діє від імені Товариства, в тому числі представляє його інтереси та укладає угоди, здійснює інші повноваження, тощо. Основним видом діяльності ООО «Метинвестстрой» є: гуртова торгівля твердим, рідким та газоподібним пальним та повідними продуктами, гуртова торгівля лісоматеріалами, будівельним матеріалами та санітарно-технічним обладнанням, гуртова торгівля відходами та брухтом, гуртова неспеціалізована торгівля.

Відповідно до загально прийнятих світових положень, законів, норм, звичаїв та правил гарантовано право кожного громадянина (людини) на підприємницьку діяльність, яка не заборонена законом. Підприємництво - це самостійна, ініціативна, систематична, на власний ризик господарська діяльність, що здійснюється суб`єктами господарювання (підприємцями) з метою досягнення економічних і соціальних результатів та одержання прибутку. Суб`єкт господарювання - господарська організація, яка може бути утворена за рішенням власника (власників) майна або уповноваженого ним (ними) органу, а у випадках, спеціально передбачених законодавством, також за рішенням інших органів, організацій і фізичних осіб шляхом заснування нової господарської організації, злиття, приєднання, виділу, поділу, перетворення діючої (діючих) господарської організації (господарських організацій) з додержанням вимог законодавства. Управління підприємством здійснюється відповідно до його установчих документів на основі поєднання прав власника щодо господарського використання свого майна і участі в управлінні трудового колективу. Власник здійснює свої права щодо управління підприємством безпосередньо або через уповноважені ним органи відповідно до статуту підприємства чи інших установчих документі. Управління діяльністю господарського товариства здійснюють його органи та посадові особи, склад і порядок обрання (призначення) яких визначається залежно від виду товариства, а у визначених законом випадках - учасники товариства. Засновники (учасники) господарського товариства несуть відповідальність за відповідність установчих документів законодавству.

ОСОБА_8 , будучи одним з засновників підприємства ООО «Метинвестстрой» та який відповідно до статуту приймає рішення щодо встановлення основних напрямків діяльності підприємства, затвердження річних звітів та річних бухгалтерських балансів, усвідомлюючи свої протиправні дії, діючи за попередньою змовою з невстановленими особами, узгодив при невстановлених обставинах (дата, час, спосіб та місце досудовим розслідуванням не встановлені) шляхом передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора, її збройним формуванням та/або окупаційній адміністрації держави-агресора.

В період з 2023 року по теперішній час ООО «Метинвестстрой» здійснює господарську (підприємницьку) діяльність на території ТОТ Луганської області та міста Луганськ та за вказаний час зазначено за 2023 рік в податковій звітності поданої до податкових органів держави-агресора наявність основних засобів виробництва на суму 1800000 російських рублів, наявність доданого капіталу на суму 1573000 російських рублів, наявність чистих активів на суму 1372000 російських рублів, чистий прибуток на суму 158000 російських рублів.

Також, ООО «Метинвестстрой» за 2024 рік зазначено в податковій звітності поданої до податкових органів держави-агресора наявність основних засобів виробництва на суму 1710000 російських рублів, наявність доданого капіталу на суму 1869000 російських рублів, наявність чистих активів на суму 1530000 російських рублів, чистий прибуток на суму 449000 російських рублів.

Відповідно до загально прийнятих світових положень, законів, норм, звичаїв та правил податки цевстановлені вищим органом законодавчої влади обов`язкові платежі, які сплачують фізичні та юридичні особи до бюджету у розмірах і термінах, передбачених законодавством. Грошові кошти, які є безпосереднім предметом та об`єктом податку є матеріальними ресурсами, оскільки вони виражають вартість товарів, послуг та активів, які можна придбати, і, таким чином, мають матеріальний еквівалент у вигляді товарів та послуг.Хоча гроші самі по собі не є матеріальними об`єктами у звичному розумінні, вони представляють собою засоби обміну, які використовуються для придбання матеріальних ресурсів, таких як обладнання, сировина, товари.

Фінансування ведення військової агресії та збройного нападу РФ на Україну, підтримання подальших військових дій на території України, в тому числі з захоплення території України, здійснення ракетних обстрілів та обстрілів з використанням БПЛА, виплата грошового забезпечення (в тому числі заробітної плати) військовослужбовцям РФ, які залученні до збройної агресії та представникам органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційних адміністрацій держави-агресора, виробництво військової техніки, озброєння та бойових припасів, здійснюється з загальних і спеціальних фондів федерального бюджету РФ з використанням коштів, отриманих від сплати податків підприємств і установ, в тому числі тих, які ведуть господарську діяльність на тимчасово окупованих територіях України, таких як ТОТ Луганської області.

Крім того, ведення господарської діяльності суб`єктам господарювання РФ на тимчасово окупованих територіях України, в тому числі ТОТ Луганської області, сплати податків до федерального бюджету РФ, таких як пенсійне страхування, податок на прибуток, соціальне страхування, медичне страхування, надає можливість державі-агресору на підтримання у населення регіонів РФ та окупованих територій, хибного уявлення щодо функціонування установ та організацій від імені держави (держави-агресори, незаконних органів влади, створених на тимчасово окупованій території, у тому числі окупаційних адміністрацій держави-агресора) для ведення розвитку загально прийнятих норм існування державних інституцій РФ, а не ведення військової агресії та агресивної війни РФ проти України.

Крім того, в період з 2024 року по теперішній час від імені ООО «Метинвестстрой» створено офіційний Інтернет сайт вищевказаного підприємства - https://metinveststroy-lugansk.ru/, де однією з засад діяльності вказано передача матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора та її збройним формуванням, а саме викладно звернення: «С целью обеспечения наших ребят во время выполнения ими крайне трудных и важных задач по защите населения ЛНР мы размещаем сбор, организованный проверенными нами людьми». Поруч із зазначеним текстом наявна активна кнопка із написом «Помочь».

При натисканні на кнопку «Помочь» відбувається перехід на сторінку загально доступного веб-ресурсу: «https://pomoshchvoinu.ru/», з вказівкою наступного тексту: «Сбор благотворительных средств в поддержку военнослужащих России и гражданского населения на освобождённых территориях Донецкой и Луганской Народных Республик». Також, містяться активні кнопки із написами: «Главная; На что собираем?; Наши Сборы; ОСОБА_12 », та зазначено мобільний номер телефону для зв`язку: « НОМЕР_1 » та додатковими текстовими повідомленнями: «Zа победу! Zа мирное небо! Zа Россию! Дорогие друзья! Сегодня настали непростые времена - враг угрожает мирной жизни нашего многонационального народа, покушается на наши исконные земли и традиционные ценности. В этот ответственный час тысячи героев - военных и добровольцев - самоотверженно защищают наше будущее на передовой. Они остро нуждаются в вашей поддержке! Также в помощи нуждаются мирные жители, пострадавшие от действий неонацистских формирований. Это старики, женщины и дети, лишившиеся крова и средств к существованию. Каждое ваше пожертвование, каждая посылка с гуманитарной помощью - это реальный вклад в нашу общую Победу! Вместе мы сила, вместе мы непобедимы! Проявите гражданскую позицию - поддержите защитников Отечества и пострадавших мирных жителей. Ваша помощь сегодня - это залог нашего мирного завтра!»

У зв`язку з наведеними фактичними обставинами, 09.10.2025 ОСОБА_8 оголошено про підозру та вручено повідомлення про підозру у вчиненні ним кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 ККУкраїни: в умисних діях, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво), збройним формуванням та/або окупаційній адміністрації держави-агресора, вчиненому громадянином України, з метою завдання шкоди Україні шляхом передачі матеріальних ресурсів чи інших активів представникам держави-агресора, її збройним формуванням та/або окупаційній адміністрації держави-агресора, за попередньою змовою групою осіб.

09.10.2025 року ОСОБА_8 затримано в порядку ст.ст. 208, 615 КПК України за підозрою у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України.

Обгрунтованість підозри ОСОБА_8 у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 28 ч. 1 ст. 111-2 КК України, підтверджується зібраними в ході досудового розслідування доказами, а саме:

- повідомленням про вчинення кримінального правопорушення від 08.10.2025;

- протоколом про результати проведення НСРД №65/1/3/2733 від 12.05.2025, щодо обставин вчинення ОСОБА_8 та ОСОБА_10 кримінального правопорушення та в частині отримання документів, які безпосередньо вказують на причетність та обізнаність ОСОБА_8 та ОСОБА_10 до діяльності ООО «Метинвестстрой» у взаємодії з державою-агресором;

- протоколом про результати проведення НСРД №65/1/3/4359 від 15.08.2025, щодо обставин вчинення ОСОБА_8 та ОСОБА_10 кримінального правопорушення та в частині отримання документів, які безпосередньо вказують на причетність та обізнаність ОСОБА_8 та ОСОБА_10 до діяльності ООО «Метинвестстрой» у взаємодії з державою-агресором;

- протоколом огляду мережі Інтернет від 13.08.2025, в частині діяльності ООО «Метинвестстрой» на ТОТ м. Луганськ, які безпосередньо вказують на діяльність ООО «Метинвестстрой» у взаємодії з державою-агресором;

- протоколом огляду мережі Інтернет від 13.08.2025, в частині діяльності ООО «Метинвестстрой» на ТОТ м. Луганськ, які безпосередньо вказують на діяльність ООО «Метинвестстрой» у взаємодії з державою-агресором;

- протоколом огляду мережі Інтернет від 15.09.2025, в частині діяльності ООО «Метинвестстрой» на ТОТ м. Луганськ, які безпосередньо вказують на діяльність ООО «Метинвестстрой» у взаємодії з державою-агресором;

- відповідями на доручення ГВ КР УСБУ в Одеській області №№ 65/1/3/4567 від 12.09.2025, 65/1/3/4566 від 12.09.2025, 65/1/3/4568 від 12.09.2025, 65/1/3/4550 від 15.09.2025 щодо обставин вчинення ОСОБА_8 та ОСОБА_10 кримінального правопорушення та в частині отримання документів, які безпосередньо вказують на причетність та обізнаність ОСОБА_8 та ОСОБА_10 до діяльності ООО «Метинвестстрой» у взаємодії з державою-агресором;

- відповіддю на доручення ГВ КР УСБУ в Одеській області №, щодо обставин вчинення ОСОБА_8 та ОСОБА_10 кримінального правопорушення та в частині отримання документів, які безпосередньо вказують на причетність та обізнаність ОСОБА_8 та ОСОБА_10 до діяльності ООО «Метинвестстрой» у взаємодії з державою-агресором;

- витягом з Єдиного реєстру юридичних осіб (держави агресора) №ЮЄ9965-25-50607740 від 07.04.2025 щодо обставин вчинення ОСОБА_8 та ОСОБА_10 кримінального правопорушення та в частині причетності та обізнаності про діяльності ООО «Метинвестстрой» у взаємодії з державою-агресором;

- Інформацією з Державного інформаційного ресурсу бухгалтерського (фінансового) обліку (держави агресора) №0710099 від 07.04.2025 щодо обставин діяльності ООО «Метинвестстрой» у взаємодії з державою-агресором;

- переліком питань заповнених ОСОБА_8 для оформлення допуску до державної таємниці, в частині відомостей щодо ТОВ «Укрметінвестбуд» (ООО «Метинвестстрой»);

- протоколом від 14.11.2023 загальних зборів учасників ООО «Укрметинвестстрой» з підписом ОСОБА_8 в графі «Голова загальних зборів»;

- протоколі від 14.11.2023 загальних зборів учасників ООО «Укрметинвестстрой» з підписом ОСОБА_10 в графі «Секретар загальних зборів»;

- іншими матеріалами досудового розслідування.

ОСОБА_8 підозрюється у вчиненні особливо тяжкого злочину, зібрані в ході досудового розслідування докази є вагомими, та у разі визнання її винною, їй загрожує покарання у вигляді позбавлення волі на строкна строк від 10 до 12 років, що, згідно ст. 183 ч. 2 п. 4 КПК України, дозволяє обрати йому запобіжний захід у вигляді тримання під вартою.

На даний час встановлено лише частину свідків, які можуть дати конкретні покази відносно підозрюваного, однак досудове розслідування відносно нього лише розпочато та проводиться збір доказової бази, у зв`язку з чим він має виконувати процесуальні обов`язки, які мають забезпечити об`єктивне та всебічне досудове розслідування в найкоротші строки.

Підозрюваний підозрюється у злочині в умовах агресії російської федерації та здійснив допомогу державі-агресору, а саме злочин який негативно впливає на життя та благополуччя людей, суспільства, у зв`язку з чим відносно нього не може бути застосований запобіжний захід у вигляді домашнього арешту.

Також, вказані обставини не дозволяють застосувати відносно підозрюваного запобіжні заходи у вигляді особистого зобов`язання та особистої поруки. Крім цього, у разі визнання підозрюваного винним, йому загрожує суворе покарання у вигляді позбавлення волі на строк до 12 років, що надає підстави вважати, що він, перебуваючи на свободі може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, незаконно впливати на свідків у цьому провадженні, перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, вчинити інше кримінальне правопорушення та продовжити здійснювати злочинну діяльність, чим може зашкодити виконанню покладених на нього процесуальних обов`язків.

Крім того, необхідно прийняти до уваги, що підвищена суспільна небезпека злочину у вчиненні якого підозрюється підозрюваний, полягає в тому, що в Україні введено воєнний стан в умовах агресії російської федерації, а останній підозрюється у умисних діях, спрямованих на допомогу державі-агресору (пособництво) та знаходячись на свободі зможе вчинити збройну агресію в умовах воєнного стану та продовжити співпрацю з представниками РФ.

Підозрюваний усвідомлюючи тяжкість злочину у вчиненні якого він на цей час підозрюється, а саме у вчиненні особливо тяжкого злочину за який Кримінальним кодексом України передбачено покарання у вигляді позбавлення волі від 10 до 12 років позбавлення волі може переховуватися від органів досудового розслідування та суду з метою ухилення від притягнення до кримінальної відповідальності та подальшого засудження.

Також може впливати на свідків у цьому ж кримінальному провадженні, оскільки в ході проведення слідчих дій були залучені поняті та підозрюваному надано копії відповідних процесуальних документів із зазначенням їх анкетних даних та будучи обізнаною про хід досудового розслідування може незаконно впливати на зазначених свідків, експертів, інших учасників кримінального провадження з метою дачі ними завідомо неправдивих показань/висновків, а також перешкоджати проведенню досудового розслідування іншим чином.

Відповідно до вимог ч. 6 ст. 176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109-114-2, 258-258-6, 260, 261, 437-442 КК України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 КПК України, застосовується запобіжний захід визначений пунктом 5 частини першої цієї статті (тримання під вартою).

Прокурор та слідчий в судовому засіданні підтримали клопотання в повному обсязі, просили задовольнити.

Слідчим було раз`яснено, що під час НСРД, яке було проведено на підставі ухвали Одеського Апелляційного суду, були виявлені факти та отримані копії документів, що вказують на обгрунтованість підозри відносно ОСОБА_8 , при цьому експертизи зазначених документів на даний час провести не має можливості з об`єктивнних причин, у першу чергу за відсутності у слідства зразків підпису підозрюванного, але в майбутньому, за сприянням ОСОБА_8 слідство має намір провести зазначені експертизи, які мають на меті довести причетність або не причетність підозрюваного до зазначеного кримінального правопорушення. Крім того, слідчий зазначив, що ОСОБА_8 дійсно скаржився на нанесення йому тілесних ушкоджень під час затримання, при цьому зазначені його скарти були внесені до протоколу затримання та відносно них буде проводитися перевірка, але вважає, що інший запобіжний захід не зможе забезпечити належної поведінки підозрюванного.

Прокурор зазначив, що під час досудового слідства жодних процесуальних порушень з боку слідчого не було. Також пояснив, що відповідно до реєстру адвокатів, адвокатська діяльність ОСОБА_8 була зупинена за його заявою з 25.04.2023 року, що позбавляє обов`зку, відповідно до рішення Верховного Суду, підписання підозри останньому лише керівником прокуратури.

Захисник ОСОБА_13 в судовому засіданні надав письмові заперечення на клопотання слідчого та пояснив, що його підзахисний не має до цієї справи жодного відношення та є законослухняним громадянином та учасником бойових дій. Також пояснив, що вважає доводи слідчого та підозру необгрунтованими та такими, що винесені неналежни органом. Просив суд звернути увагу, що його підзахисний має посвідчення адвоката, у зв`язку із чим підозра відносно нього повинна бути підписана керівником прокуратури, просить відмовити у задоволенні клопотання.

Захисники ОСОБА_7 та ОСОБА_6 підтримали доводи захисника ОСОБА_13 , також надали суду письмові заперечення на клопотання слідчого та довідку 19.12.2015 року, відповідно до якої ОСОБА_8 було втрачено паспорт громадянина України та ідентифікаційний код.

Підозрюваний підтримав своїх захисників та пояснив, що не має жодного відношення до ведення господарської діяльності на території рф, крім того він є добровольцем та учасником бойових дій. По суті пояснив, що він дійсно був засновником компанії, але повністю вийшов із корпоративних прав та вважає, що хтось незаконо використав його анкетні дані. Заперечує всі звинувачення на свою адресу, просить відмовити у клопотанні прокурору. Також пояснив, що кілька тижнів тому пересікав границю України та перебував у Молдові із робочою поїздкою, крім того має доступ до державної таємниці, вважає себе патріотом своєї країни, а підозру відносно себе абсурдною. Також повідомив, що його душили та били об підлогу під час затримання з метою з`ясування паролю від телефону та не зупинялись, поки не тотримали пороль.

Відповідно до положень ст.ст. 5, 18 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод нікого не може бути позбавлено свободи, крім таких випадків і відповідно до процедури, встановленої законом: законний арешт або затримання особи, здійснене з метою допровадження її до компетентного судового органу за наявності обґрунтованої підозри у вчиненні нею правопорушення або, якщо обґрунтовано вважається необхідним запобігти вчиненню нею правопорушення чи її втечі після його вчинення. Обмеження, дозволені згідно з цією Конвенцією щодо зазначених прав і свобод, не застосовуються для інших цілей ніж ті, для яких вони встановлені.

Згідно з практикою Європейського суду з прав людини, суд своїм рішенням повинен забезпечити не тільки права підозрюваного (обвинуваченого), а й високі стандарти охорони загальносуспільних прав та інтересів. Забезпечення таких стандартів, як підкреслює Європейський суд з прав людини, вимагає від суду більшої суворості в оцінці порушень цінностей суспільства.

Обрання будь-якого іншого запобіжного заходу не пов`язаного з фактичною ізоляцією підозрюваного від суспільства, становитиме безпосередню загрозу безпеці інших людей та суспільства, оскільки відповідно до зібраних матеріалів кримінального провадження є підстави вважати, що підозрюваний демонструє зневажливе до встановленого правового порядку у державі, вважає, і як наслідок може у подальшому продовжити вчиняти кримінальні правопорушення. Іншим чином нівелювати вказані ризики, забезпечити охорону загальносуспільних прав та інтересів ніж шляхом обрання запобіжного заходу у виді тримання під вартою, на думку органів досудового розслідування, не вбачається за можливе.

Таким чином, на підставі наданих слідчому судді матеріалів, оцінюючи всі встановлені під час розгляду клопотання обставини, слідчий суддя вважає, що органом досудового слідства не було порушено підслідність та підозра була вручена у належною особою у належний спосіб. При цьому з`ясування обставин на які посилається сторона захисту можливе виключно під час досудового слідства та за допомогою проведення певних експертних досліджень. Таким чином, слідчий суддя вважає, що на даний час більш м`які запобіжні заходи можуть не забезпечити належної поведінки підозрюваної ОСОБА_8 .

Відповідно до ч. 6 ст. 176 КПК України, під час дії воєнного стану до осіб, які підозрюються або обвинувачуються у вчиненні злочинів, передбачених статтями 109 - 114-2, 258 - 258-6, 260, 261, 437 - 442-1 КК України, за наявності ризиків, зазначених у статті 177 цього Кодексу, застосовується запобіжний захід, визначений пунктом 5 частини першої цієї статті - тримання під вартою.

Згідно з ч. 4 ст. 183 КПК України, під час дії воєнного стану слідчий суддя, суд при постановленні ухвали про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою, враховуючи підстави та обставини, передбачені статями 177 та 178 цього Кодексу, має право не визначати розмір застави у кримінальному провадженні щодо злочину, передбаченого статтями 109 - 114-2, 258 - 258-6, 260, 261, 402-405, 407, 408, 429, 437 - 442-1 КК України.

На підставі вищевикладеного, керуючись ст. ст. 132, 176, 177, 178, 181, 182, 183, 193, 194, 196, 197, 205, 376 КПК України, слідчий суддя, -

ПОСТАНОВИВ:

Клопотання старшого слідчого в ОВС слідчого відділу Управління СБ України в Одеській області підполковника юстиції ОСОБА_4 про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під ватрою у відношенні ОСОБА_8 задовольнити.

Застосувати у відношенні ОСОБА_9 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , підозрюваного у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст.28 ч.1 ст. 111-2 КК України, запобіжний захід у вигляді тримання під вартою в ДУ «Одеський слідчий ізолятор» строком до 07.12.2025 року включно.

Ухвала слідчого судді про застосування запобіжного заходу у вигляді тримання під вартою припиняє свою дію 07.12.2025 року.

Ухвала слідчого судді щодо застосування запобіжного заходу підлягає негайному виконанню після її оголошення.

Апеляційна скарга, на ухвалу слідчого судді, може бути подана протягом п`яти днів з дня її оголошення. Для особи, яка перебуває під вартою, строк подачі апеляційної скарги обчислюється з моменту вручення їй копії судового рішення.

Подання апеляційної скарги на ухвалу слідчого судді зупиняє набрання нею законної сили, але не зупиняє її виконання.

Слідчийсуддя ОСОБА_1