Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 456/4510/25
Провадження № 3/456/1772/2025
ПОСТАНОВА
іменем України
08 жовтня 2025 року місто Стрий
Суддя Стрийського міськрайонного суду Львівської області ПисаревО.Ю., з участю прокурора Романіва О.В., особи, що притягається до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, ОСОБА_1 та його представника адвоката Михавківа Івана Васильовича, розглянувши матеріали про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією,які надійшли від Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій Національного агентства з питань запобігання корупції, про притягнення до адміністративної відповідальності
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , який працює начальником Стрийського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, зареєстрованого та проживаючого за адресою: АДРЕСА_1
за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
в с т а н о в и в :
ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення.
Відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 28.01.2022 №34-к ОСОБА_1 переведено з посади начальника Моршинського управління на посаду начальника Стрийського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, із збереженням раніше присвоєного п`ятого рангу державного службовця.
Наказом Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 18.04.2022 №310-к начальнику Стрийського районного управління Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області ОСОБА_1 01.05.2022 присвоєно черговий 4 ранг державного службовця в межах посад категорії «Б».
Таким чином, відповідно до п.п. «в» п.1 ч.1 ст.3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є суб`єктом, на якого поширюється дія вказаного закону.
Тому, згідно з абз. 16 ч.1 ст.1, ч.1 ст.45 ЗУ «Про запобігання корупції», ст.172-6 КУпАП, ОСОБА_1 є суб`єктом декларування та суб`єктом адміністративного правопорушення.
Згідно з приміткою до ст.56 Закону України «Про запобігання корупції», посади, які належать до посад державної служби категорії «Б» відносяться до службових осіб, які займають відповідальне та особливо відповідальне становище.
Частиною першою статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» встановлено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах "а" і "в" пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати шляхом заповнення на офіційному веб- сайті Національного агентства декларацію, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до п.п. 1 п. 2 розділу II Порядку подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування затвердженого наказом Національного агентства від 08.11.2023 № 252/23, зареєстрованим в Міністерстві юстиції України 13.11.2023 за №1965/41021, щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Пунктом 2-7 Прикінцевих положень Закону врегульовано, що особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно до статті 45 цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинності Законом України "Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року.
Таким чином, ОСОБА_2 зобов`язаний був подати щорічну декларацію за 2022 рік, не пізніше 31.01.2024, тобто до 00 годин 00 хвилин 01.02.2024.
Згідно з відомостями з Реєстру, щорічну декларацію за 2022 рік, ОСОБА_2 подав 07.02.2024о 16:14(унікальний ідентифікатор декларації - 5cd50b2d-2da0-4c50-8c8d-1 db6759977a8).
Згідно послідовності дій користувача Реєстру, які вчинив ОСОБА_2 дії по заповненню щорічної декларації за 2022 рік розпочав лише 06.02.2024.
При цьому, слід зазначити, що ОСОБА_2 під особистий підпис ознайомлений з попередженням про вимоги, заборони та обмеження, встановлені Законом України «Про запобігання корупції».
Згідно зі службовою запискою керівника Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації Національного агентства від 12.03.2025 №70-05/2507-25, технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню декларації у визначений Законом період не зафіксовано.
Листом від 18.07.2025 №47-01/62150-25 ОСОБА_2 запрошувався до Національного агентства на 11:00 30.07.2025 для надання пояснень та, у разі наявності підстав, складання протоколу про адміністративне правопорушення.
29.07.2025 ОСОБА_2 направив в особистому кабінеті Реєстру пояснення щодо несвоєчасного подання щорічної декларації 2022 рік та зазначив, що не зможе прибути до Національного агентства.
Відповідно до наданих письмових пояснень ОСОБА_3 зазначив, що перебував на амбулаторному лікуванні у період з 03.01.2024 по 08.01.2024, а вже 09.01.2024 приступив до роботи. Також, перебував на амбулаторному лікуванні у період з 01.02.2024 по 04.02.2024. Для підтвердження вказаних обставин, надає копії медичних висновків. Проте, у вказаних висновках не можливо ідентифікувати пацієнта як ОСОБА_4 .
Також, ОСОБА_2 зазначив про відключення світла, проте надати підтвердження вказаним фактам не зміг, зазначивши, що така загальнодоступна інформація на сайті Львівобленерго відсутня.
Також, ОСОБА_2 зазначив, що однією з причин, по якій він не зміг вчасно подати декларацію - це велике навантаження на роботі та велика кількість службових завдань.
Разом з тим, 30.07.2025 ОСОБА_2 надіслав клопотання до Національного агентства щодо перенесення розгляду справи за його участі на 06.08.2025.
06.08.2025 ОСОБА_2 повторно надіслав клопотання до Національного агентства щодо перенесення розгляду справи за його участі на 12.08.2025.
Станом на 12.08.2025 ОСОБА_2 до Національного агентства не з`явився, інших документів або пояснень ОСОБА_5 не надано.
12.08.2025 на мобільний номер телефону ОСОБА_4 - НОМЕР_2 здійснено телефонний дзвінок з робочого номеру Національного агентства з питань запобігання корупції - 044 200 06 89, з метою з`ясування причин не прибуття у визначений клопотанням ОСОБА_4 дату та час.
Під час телефонної розмови, ОСОБА_2 повідомив про неможливість прибути до Національного агентства 12.08.2025 та просив направити протокол за місцем його реєстрації (проживання).
Уважно вивчивши надані пояснення, зазначені обставини не можуть бути визнані як поважні причини несвоєчасного подання декларації.
Як вже зазначалось, ОСОБА_2 у своїх поясненнях зазначив, що перебував на амбулаторному лікуванні та не мав можливості для подання щорічної декларації за 2022 рік.
Проте, у наданих ОСОБА_5 документах відсутня інформація про перебування останнього на лікуванні у період завершення кампанії декларування, та/або відсутні документи, які підтверджують його стан хвороби, який би завадив поданню щорічної декларації за 2022 рік.
Водночас, у період кампанії декларування, зокрема у січні 2024 року, відповідно до наказу Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області від 12.01.2024 №21-в перебував у щорічній додатковій відпустці з 15.01.2024 по 17.01.2024, та відповідно, мав можливість подати щорічну декларацію за 2022 рік вчасно.
Таким чином, доводи ОСОБА_4 щодо поважності причин несвоєчасного подання щорічної декларації за 2022 рік, у зв`язку з перебуванням останнього на амбулаторному лікуванні, або з великим обсягом роботи, та інші причини, зазначені в поясненні, не свідчать про наявність у ОСОБА_4 об`єктивних, незалежних від його волевиявлення обставин, які б перешкоджали йому подати щорічну декларацію за 2022 рік.
Таким чином, поважних причин, які б перешкодили вчасно подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_6 в ході збору матеріалів по даному факту не встановлено.
Враховуючи, що правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 1726 КУпАП, є правопорушенням, яке полягає в несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, факт подання її поза встановлений Законом строк утворює в діях ОСОБА_4 об`єктивну сторону правопорушення.
Таким чином, ОСОБА_2 в порушення вимог ч. 1 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав щорічну декларацію за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 1726 КУпАП.
Особа, що притягається до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні правопорушень заперечив. Пояснив, що хворів, у нього були складні сімейні обставини, зник та не виходив на зв`язок його брат, який проходить службу в Державній прикордонній службі України.
Представник ОСОБА_1 адвокат МихавківІ.В. в судовому засіданні подав клопотання про закриття провадження по справі, в якому просить провадження у справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_4 за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення згідно Протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією №47-01/154/25 від 12.08.2025 - закрити на підставі п.7 ст.247 Кодексу України про адміністративні правопорушення у зв`язку із закінченням строків накладення адміністративного стягнення. В обґрунтування поданого клопотання покликається на те, що згідно протоколу про адміністративне правопорушення від 12.08.2025 року, ОСОБА_2 несвоєчасно, без поважних причин подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, яку повинен був подати не пізніше 31.01.2024 року. Відповідно до вказаного протоколу, час вчинення адміністративного правопорушення є дата фактичного подання декларації, тобто 07.02.2024 року. Датою виявлення правопорушення відповідно до протоколу є дата складання протоколу - 12.08.2025 року. У п.7 ст.247 КУпАП зазначено, що провадження у справі про адміністративне правопорушення не може бути розпочато, а розпочате підлягає закриттю у зв`язку із закінчення па момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст. 38 цього Кодексу. Відповідно до ст.38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених ст.51 та ст.212-15, 212-21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення. Згідно з ч. 1 ст. 51-2 Закону України «Про запобігання корупції», державні органи, органи влади Автономної Республіки Крим, органи місцевого самоврядування, а також юридичні особи публічного права зобов`язані перевіряти факт подання суб`єктами декларування, які в них працюють (працювали або входять чи входили до складу утвореної в органі конкурсної комісії, до складу Громадської ради доброчесності), відповідно до цього Закону декларацій та повідомляти Національнеагентство провипадки неподаннячи несвоєчасногоподання такихдекларацій увизначеному нимпорядку.Відповідно до пункту 3 Порядку перевірки факту подання суб`єктами декларування декларацій відповідно до Закону України «Про запобігання корупції» та повідомлення Національного агентства з питань запобігання корупції про випадки неподання чи несвоєчасного подання таких декларацій, затвердженого наказом НАЗК від 20 серпня 2021 року № 539/21 (далі - Порядку), Перевірка факту подання декларацій та повідомлення Національного агентства про випадки неподання чи несвоєчасного подання декларацій покладаються на уповноважений підрозділ (уповноважену особу) з питань запобігання та виявлення корупції відповідного органу, а у разі, якщо Законом не передбачено утворення (визначення) такого підрозділу (особи) - інший структурний підрозділ відповідного органу, визначений керівником (далі - відповідальний підрозділ (особа)). Керівник відповідного органу організовує взаємодію відповідального підрозділу (особи) з іншими підрозділами з метою обліку суб`єктів декларування, у яких виник обов`язок подати декларації згідно із вимогами Закону. Згідно з пунктом 4 Порядку, відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу перевіряє факт подання декларацій суб`єктами декларування у такі строки: 1) щорічні декларації - декларації, які подаються відповідно до частини першої та абзацу другого частини другої статті 45 Закону (щороку та після припинення діяльності (після звільнення) відповідно),- протягом 10 робочих днів з граничної дати подання таких декларацій; 2) декларації при звільненні - декларації, які подаються відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону,- протягом 10 робочих днів після спливу строку у 30 календарних днів з дня припинення суб`єктом декларування діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування. Відповідно до пункту 5 Порядку, відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу перевіряє факт подання декларацій шляхом пошуку та перегляду інформації в публічній частині Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (далі - Реєстр), на офіційному вебсайті Національного агентства. Згідно з пунктом 6 Порядку, у випадку встановлення факту неподання чи несвоєчасного подання декларацій суб`єктами декларування згідно з вимогами Закону відповідальний підрозділ (особа) відповідного органу повідомляє про це Національне агентство упродовж 3 робочих днів з дня виявлення такого факту. Повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (додаток 1), надсилається засобами поштового зв`язку (рекомендованим листом з повідомленням про вручення). У разі повідомлення Національного агентства про неподання чи несвоєчасне подання суб`єктом декларування декларації, подання якої передбачено частиною другою статті 45 Закону, у відповідному повідомленні вказується дата припинення зазначеним суб`єктом діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування. До такого повідомлення додаються копії документів, що підтверджують дату припинення зазначеної діяльності. Повідомлення Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій надсилає відповідний орган окремо за кожним фактом такого неподання чи несвоєчасного подання. Таким чином, законодавством чітко закріплено механізм, щодо виявлення фактів неподання чи несвоєчасного подання декларацій, повідомлення про такий факт, а також розмежовано повноваження відповідних суб`єктів щодо реагування на виявлення таких фактів. Начальником Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області супровідним листом до повідомлень про факт неподання чи несвоєчасного подання декларацій за 2021-2022 роки ОСОБА_5 та іншими працівниками Головного управління від 12.02.2025 року № вих-12- 19/865. Відповідно до отриманої інформації Національне агентство з питань запобігання корупції, з зв`язку із здійснення контролю за своєчасністю подання декларації ОСОБА_5 надіслано вимогу від 20.03.2024 року №47- 01/17647-24 про надання копій документів стосовно нього. На виконання даної вимоги Головним управлінням Держпродспоживслужби у Львівській області супровідним листом №08-1-18/29 від 27.03.2024 року було надіслано запитувані документи стосовно ОСОБА_4 . Враховуючи вищевикладене, у вказаному випадку датою виявлення правопорушення є день отримання НАЗК повідомлення уповноваженого працівника органу від 12.02.2024 року про факт несвоєчасного подання ОСОБА_5 щорічної декларації за 2022 рік.
В судовому засіданні представник ОСОБА_1 адвокат МихавківІ. В. долучив до матеріалів справи копію листа Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області №вих.12-19/7424 від 26.09.2025, до якого долучено копію супровідного листа до повідомлень про факти неподання чи несвоєчасного подання декларацій за 2021-2022 роки працівниками Головного управління від 12.02.2025 №вих-12-19/865, копію вимоги Національного агентства з питань запобігання корупції від 20.03.2024 №47-01/17647-24 та копію супровідного листа до копій запитуваних документів (додатків) від 27.03.2024 №08-1-18/29ДСК.
Крім того,адвокат МихавківІ.В.надав усніпояснення вяких зазначив,що збираннядоказів усправі здійснювалосьне уповноваженоюособою таз порушеннямвимог Порядку складення протоколів про адміністративні правопорушення в Національному агентстві з питань запобігання корупції, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 10 червня 2025 року № 169/25.
Прокурор РоманівО.В. в судовому засіданні вказав, що вина ОСОБА_1 повністю стверджується матеріалами справи про адміністративне правопорушення, просить визнати ОСОБА_1 винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУПАПі призначити стягнення у вигляді штрафу в розмірі 50 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850грн. Крім того, 03.10.2025 прокурор РоманівО.В. подав на адресу суду заперечення на клопотання про закриття провадження, в якому просить відмовити в задоволенні клопотання захисника ЧабановичаВ.С. про закриття провадження по справі на підставі п.7 ст.247 КУпАП у зв`язку із закінченням на момент розгляду справи про адміністративне правопорушення строків, передбачених ст.38 КУпАП. В обґрунтування заперечення вказав, що вважає подане клопотання необґрунтованим і таким, що не підлягає задоволенню, виходячи з наступного. Оскільки днем вчинення ОСОБА_5 правопорушення є 07.02.2024 (день несвоєчасного подання декларації), а днем виявлення правопорушення 12.08.2025 (день складення протоколу), то станом на день розгляду справи судом строки накладення адміністративного стягнення не минули. Так, Головним управлінням Держпродспоживслужби у Львівській області супровідним листом від 12.02.2024 № вих-12-19/865 скеровано повідомлення в Національне агентство з питань запобігання корупції про виявлені факти неподання та несвоєчасного подання декларацій при звільненні та щорічних декларацій за 2021-2022 роки працівниками Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області, в тому числі ОСОБА_5 . На вимогу Національного агентства з питань запобігання корупції від 0.03.2024 № 47-01/17647-24 про надання копій документів стосовно ОСОБА_4 (паспорта, довідки про присвоєння реєстраційного номера облікової картки платника податків, наказів (розпоряджень) про призначення на посаду, звільнення (переведення) з посади та підтверження ознайомлення суб`єкта декларування з ними, особової картки, відомостей про присвоєння рангу та категорії державної служби, документів, які підтверджують ознайомлення суб`єкта декларування з вимогами антикорупційного законодавства) Головним управлінням Держпродспоживслужби у Львівській області листом № 08-1-18/29ДСК від 27.03.2024 скеровано копії запитуваних документів під грифом «Для службового користування». Відповідно до п.87 Типової інструкції про порядок ведення обліку, зберігання, використання і знищення документів та інших матеріальних носіїв інформації, що містять службову інформацію (затверджена постановою КМУ від 19.10.2016 № 736), рішення про скасування грифа «Для службового користування» приймається комісією з питань роботи із службовою інформацією установи - розробника документа. Головне управління Держпродспоживслужби у Львівській області листом № Вих-12-19/5095 від 04.07.2025 повідомило Національне агентство з питань запобігання корупції про те, щоб інформацію в документах щодо ОСОБА_4 від 27.03.2024 розглядати як відкриті документи без обмеження доступу, оскільки гриф «Для службового користування» на цих документах був присвоєний помилково. А відтак, лише після 04.07.2025 уповноважена особа Національного агентства з питань запобігання корупції отримала можливість використати необхідну інформацію відносно ОСОБА_4 для складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, за ч.1 ст. 172-6 КУпАП. Крім цього, як зазначено в протоколі № 47-01/154/25 від 12.08.2025, листом Національного агентства з питань запобігання корупції від 18.07.2025 № 47- 01/62150-25 ОСОБА_2 запрошувався до Національного агентства на 11:00 год. 30.07.2025 для надання пояснень та, у разі наявності підстав, складання протоколу про адміністративне правопорушення. 29.07.2025 ОСОБА_2 направив в особистому кабінеті Реєстру пояснення щодо несвоєчасного подання щорічної декларації за 2022 рік та заначив, що не зможе прибути до Національного агентства. 30.07.2025 ОСОБА_2 надіслав клопотання до Національного агентства щодо перенесення розгляду справи за його участі на 06.08.2025. Після цього ОСОБА_2 06.08.2025 повторно надіслав клопотання до Національного агентства щодо перенесення розгляду справи за його участі на 12.08.2025. Під час телефонної розмови 12.08.2025 на дзвінок з робочого номера Національного агентства з питань запобігання корупції ОСОБА_2 повідомив про неможливість прибуття до Національного агентства та просив направити протокол за місцем його реєстрації (проживання). Таким чином, лише після отримання можливості використати необхідну інформацію відносно ОСОБА_4 для складання відносно нього протоколу про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, за ч.1 ст. 172-6 КУпАП, та пояснень ОСОБА_4 від 29.07.2025 щодо причин несвоєчасного подання щорічної декларації за 2022 рік, уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях особи складу адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч.1 ст.172-6 КУпАП, про що складено протокол № 47-01/154/25 від 12.08.2025 за ч.1 ст.172-6 КУпАП відносно ОСОБА_4 . А отже, днем виявлення правопорушення є 12.08.2025 - день складення уповноваженою особою Національного агентства з питань запобігання корупції протоколу № 47-01/154/25 від 12.08.2025, у зв`язку з чим на час розгляду справи №456/4510/25 в суді не закінчився шестимісячний строк з дня виявлення правопорушення.
Заслухавши пояснення ОСОБА_1 , його представника адвоката МихавківаІ.В., думку прокурора та дослідивши матеріали справи про адміністративне правопорушення, суддя приходить до висновку про наявність в діях ОСОБА_1 складу правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП, виходячи з наступного.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КУпАПадміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність.
Завданням провадження в справах про адміністративні правопорушення, згідно зіст.245 КУпАП, є всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи з дотриманням процесуальної форми її розгляду.
За правилами ст. 252 КУпАПорган (посадова особа) оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом і правосвідомістю.
Об`єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАПполягає у несвоєчасному поданні без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно дост. 68 Конституції Україникожен зобов`язаний неухильно додержуватисяКонституції Українита законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей. Незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності.
Відповідно до ч. 1ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«г» пункту 2 частини першоїстатті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подавати, шляхом заповнення на офіційному веб-сайті Національного агентства, декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік за формою, що визначається Національним агентством.
Відповідно до підпункту 1 пункту 5 розділу II Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Рішенням Національного агентства з питань запобігання корупції №3 від 10.06.2016, суб`єкти декларування подають декларації відповідно до статті 45 Закону з додержанням таких вимог: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до пункту 2-7 розділу ХІІІ «Прикінцеві положення» Закону України «Про запобігання корупції», особи, які у 2022-2023 роках не подали декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, відповідно достатті 45цього Закону, і кінцевий строк для подання яких настав до дня набрання чинностіЗаконом України"Про внесення змін до деяких законів України про визначення порядку подання декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, в умовах воєнного стану", подають такі декларації не пізніше 31 січня 2024 року. Суб`єкти декларування, зазначені участинах сьомій - чотирнадцятійстатті 45 цього Закону, подають відповідні декларації у строки, встановлені частинами сьомою - чотирнадцятою статті 45 цього Закону, якщо відповідні декларації не було подано раніше.
Суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією доведена:
- протоколом про адміністративне правопорушення №47-01/154/25 від 12.08.2025, з якого вбачається, що ОСОБА_1 , будучи особою, на яку поширюються вимоги Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подав до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, щорічну декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення /а.с. 1-10/;
- роздруківкою з Єдиного державного Реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, з якої вбачається, що ОСОБА_1 07.02.2024 о 16:14год. подав на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за 2022 рік /а.с. 11/;
- роздруківкою послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинив ОСОБА_1 за період 12.10.2023-08.02.2024, з якої вбачається, що 07.02.2024 о 16:14год. ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування /а.с. 12-24/;
- копією наказу Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області №34-к від 28.01.2022 «Про переведення ОСОБА_1 », яким з 28 січня 2022 року переведено ОСОБА_1 , начальника Моршинського управління, на посаду начальника Стрийського районного управління, з посадовим окладом згідно з штатним розписом, збереженням раніше присвоєного п`ятого рангу державного службовця та надбавки за вислугу років /а.с. 31/;
- копією наказу Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області №310-к від 18.04.2022 «Про присвоєння рангів державним службовцям Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області категорій «Б» та «В», яким ОСОБА_1 присвоєно четвертий ранг державної служби /а.с. 32-34/;
- копією табелю обліку використання робочого часу за грудень 2023 р. /а.с. 38/;
- копією табелю обліку використання робочого часу за січень 2024 р. /а.с. 39/;
- копією листка тимчасової непрацездатності №10349210-2019416421-1, відкритого 03.01.2024, закритого 08.01.2024 /а.с. 40/;
- копією наказу Головного управління Держпродспоживслужби у Львівській області №21-в від 12.01.2024 «Про надання відпустки ОСОБА_1 », яким ОСОБА_1 надано відпустку з 15 до 17 січня 2024 року /а.с. 41/;
- копією пояснень ОСОБА_1 від 29.07.2025 /а.с. 46, 49-52/;
- копією службової записки керівника Департаменту інформаційних систем, аналітичної роботи та захисту інформації Національного агентства від 12.03.2025 №70-05/2507-25, згідно якої, технічних несправностей та перебоїв у роботі Реєстру, які б завадили поданню декларації у визначений Законом період не зафіксовано /а.с.56-58/.
З вищенаведеного вбачається, що в період кампанії декларування, зокрема у січні 2024 року, в ОСОБА_4 не було жодних поважних причин несвоєчасного подання декларації. Так, ОСОБА_2 перебував на амбулаторному лікуванні у період з 03.01.2024 по 08.01.2024, однак в інший період часу, зокрема із з 09.01.2024 до 31.01.2024, мав беззаперечну можливість подати декларацію. Перебування на амбулаторному лікуванні у період з 01.02.2024 по 04.02.2024 відбулось вже після пропуску строку на подання декларації. Великий обсяг роботи не є поважною причиною для неподання декларації, а наявність відключень електроенергії чи інших поважних причин, в тому числі і сімейних обставин, ОСОБА_5 не підтверджено.
Щодо доводів захисника ОСОБА_1 адвоката МихавківаІ.В. про наявність підстав для закриття провадження у справі на підставіст. 38 КУпАП, то суд звертає увагу на таке.
Згідно з ч. 4 ст. 38 КУпАП адміністративне стягнення за вчинення правопорушення, пов`язаного з корупцією, а також правопорушень, передбачених статтями 212?15, 212?21 цього Кодексу, може бути накладено протягом шести місяців з дня його виявлення, але не пізніше двох років з дня його вчинення.
У даному випадку датою вчинення правопорушенняє 07.02.2024 року дата несвоєчасного подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування. Отже, дворічний строк з дня вчинення правопорушення не минув.
Щодо дати виявлення адміністративного правопорушення, суд зазначає наступне.
Відповідно до роз`яснень Касаційного кримінального суду у складі Верховного Суду від 09.04.2021 №1089/0/2-21 виявлення адміністративного правопорушення - це установлення наявності підстав адміністративної відповідальності за його вчинення, тобто всіх об`єктивних та суб`єктивних ознак відповідного складу правопорушення. Обов`язок установлення вказаного факту, а також його документування, має особа, уповноважена у складати протоколи про адміністративне правопорушення, пов`язані з корупцією. Окрім того, така особа у різні періоди часу може отримувати різну інформацію про події та факти, що мають відношення до вчинення адміністративного правопорушення (збір документів, інформації, відібрання пояснень, тощо). Висновок про те, що виявлене правопорушення, пов`язане з корупцією як сукупність об`єктивних та суб`єктивних ознак, особа, уповноважена складати протокол про таке правопорушення, робить виключно шляхом оформлення та підписання протоколу про вчинення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією.
Подібний висновок викладений у постановах Верховного Суду від 27.05.2021 у справі № 824/1164/18-а, від 22.02.2022 у справі № 260/511/19, від 18.05.2022 у справі № 813/4354/17, від 01.06.2022 у справі № 440/698/20, від 27.07.2022 у справі № 1340/5822/18 та від 18.01.2024 у справі № 522/12566/18.
З урахуванням викладеного, датою виявлення адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, є момент з`ясування всіх необхідних даних, який в даному випадку збігається з моментом складення відповідного протоколу про адміністративне правопорушення, оскільки лише після отримання таких даних можливо встановити всі необхідні ознаки складу адміністративного правопорушення. Таким чином датою виявлення вчиненого правопорушення у даній справі є 12.08.2025, оскільки на момент складання протоколу були зібрані усі необхідні докази, що в сукупності свідчать про наявність ознак складу правопорушення, та існувала можливість вручити вказаний протокол особі, виконавши дії, визначені ч.ч. 2-4ст.256 КУпАП, а отже станом на дату ухвалення судового рішення (08.10.2025) строки накладення адміністративного стягнення, передбачені ч.4ст.38 КУпАП, не закінчились.
Доводи захисника ОСОБА_1 адвоката МихавківаІ.В., що 12.02.2024 є днем виявлення правопорушення, є помилковими.
Так, виявити правопорушення означає встановити наявність усіх передбачених законом об`єктивних і суб`єктивних ознак конкретного правопорушення. Право встановлення цього факту і його документування має особа, уповноважена на складання протоколу.
Як вбачається, з письмових пояснень ОСОБА_1 від 29.07.2025, адресованих Національному агентству з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 не визнає, що в його діях наявні ознаки та склад правопорушення, посилаючись на відсутність умислу, перебування на лікуванні, відсутність доступу до інтернету та відключення світла.
До моменту отримання вказаних пояснень уповноважений орган був позбавлений можливості встановити наявність чи відсутність поважних причин несвоєчасного подання декларації.
Дата отримання НАЗК повідомлення від Головного управління Держпродспоживслужби про факт несвоєчасного подання ОСОБА_1 щорічної декларації за 2022 рік на переконання суду, не може бути датою виявлення правопорушення, оскільки отримані відомості підлягають перевірці, а датою виявлення правопорушення може бути лише день, коли було встановлено всі ознаки складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1ст. 172-6 КУпАП, що і стали підставою для складання протоколу, зокрема, встановлено не лише факт несвоєчасного подання декларації, а й причини цього.
12.08.2025 закінчено збирання доказів, проаналізовано зібрані фактичні дані та зроблено висновок про наявність у діях ОСОБА_1 складу адміністративно правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП, складено протокол про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, та скеровано його ОСОБА_1 .
Протокол про адміністративне правопорушення складено уповноваженою особою, що підтверджується витягом з наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 01.01.2025 №1/25 «Про визначення уповноважених осіб Національного агентства з питань запобігання корупції» /а.с. 59/.
Щодо посилання захисника особи, що притягається до адміністративної відповідальності на недопустимість доказів, отриманих до дати видачі наказу Національного агентства з питань запобігання корупції від 01.01.2025 №1/25, оскільки такі зібрані не уповноваженою особою, з огляду на відсутність підтвердження її повноважень до цієї дати, суд зазначає наступне.
Так, пунктом 7 розділу ІІ Порядку складення протоколів про адміністративні правопорушення в Національному агентстві з питань запобігання корупції, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції 10 червня 2025 року № 169/25 (далі Порядок № 169/25) передбачено, що збирання доказів у справі про адміністративне правопорушення здійснюється уповноваженими особами у межах реалізації повноважень та прав Національного агентства, визначенихстаттями 11,12Закону України «Про запобігання корупції», із використанням прав уповноважених осіб, визначенихстаттею 13зазначеного Закону.
Частина доказів була отримана до дати затвердження Порядку № 169/25. Проте, до 10 червня 2025 року відповідний порядок був відсутній, а тому його положення не можуть поширюватися на порядок збирання доказів до дати набрання ним чинності.
Більше того, згідно п. 8 розділу ІІ Порядку № 169/25, доказами у справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких встановлюється наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані можуть бути отримані як під час, так і до початку процедури збирання доказів, передбаченої цим Порядком.
Одним з основоположних принципів діяльності із запобігання і протидії правопорушенням, пов`язаним з корупцією є невідворотність відповідальності за вчинення таких правопорушень, оскільки ці правопорушення несуть негативні наслідки, які можуть виявитися у підриві авторитету державних органів та органів місцевого самоврядування та зашкодити суспільним інтересам, а отже не можуть бути визнані як малозначні.
Відтак, незалежно від виду суб`єкту та його службової діяльності, рангу та інших характеристик його обов`язком є діяти лише в рамках закону.
При обранні стягнення, відповідно дост. 33 КУпАПвраховується характер та ступінь суспільно небезпечності скоєного, обставини справи, ступінь вини правопорушника, дані про його особу.
Обставин, які б обтяжували відповідальність ОСОБА_1 , відповідно дост. 35 КУпАПпри розгляді справи судом не встановлено.
Враховуючи обставини та характер вчиненого адміністративного правопорушення, відсутність поважних причин пропуску строку подання декларацій, особу правопорушника, відсутність обставин, що обтяжують відповідальність, суд вважає, що в діях ОСОБА_1 наявний склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1ст. 172-6 КУпАП, а тому йому слід обрати адміністративне стягнення в межах санкції, передбаченої ч.1 ст.172-6 КУпАП, у вигляді штрафу.
З огляду на викладене та зважаючи на вимоги статті 40-1 КУпАП з особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, підлягає стягненню судовий збір на користь держави в розмірі ставки, визначеної ч. 2 ст.4 Закону України «Про судовий збір»у сумі 605,60 грн.
Керуючись ст.ст.23,33, 40-1,172-6,283,284,294 КУпАП,
п о с т а н о в и в :
В задоволенні клопотання захисника ОСОБА_1 адвоката МихавківаІ.В. про закриття провадження у справі на підставі п.7 ч. 1 ст.247 КУпАП відмовити.
ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, пов`язаного з корупцією, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП, й накласти на нього стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) гривень.
Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп. судового збору.
Роз`яснити ОСОБА_1 , що відповідно до вимог статті 307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбаченихстаттями 300-1,300?2, 300-3 КУпАП, а в разі оскарження такої постанови не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення. У разі несплати правопорушником штрафу в установлений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.
Постанова може бути оскаржена протягом десяти днів з дня її винесення, шляхом подання апеляційного скарги до Львівського апеляційного суду через Стрийський міськрайонний суд Львівської області.
Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.
Повний текст постанови проголошений о 14.00 год. 10 жовтня 2025 року в залі судового засідання в приміщенні Стрийського міськрайонного суду Львівської області.
Суддя О.Ю.Писарев