Рішення № 130863963, 09.10.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.10.2025
Номер справи
420/20428/24
Номер документу
130863963
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/20428/24

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 жовтня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючої судді Дубровної В.А., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження в порядку письмового провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю Ей Пі Елемент до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області, до Державної податкової служби України про визнання протиправним та скасування рішення,

встановив:

І. Зміст позовних вимог.

До суду з позовом звернулось Товариство з обмеженою відповідальністю Ей Пі Елемент (далі - позивач, ТОВ Ей Пі Елемент) до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (далі відповідач 1, ГУ ДПС в Одеській області ), Державної податкової служби України (далі відповідач 2, ДПС України), у якому, просить:

- визнати протиправними та скасувати рішення ГУ ДПС в Одеській області про реєстрацію або відмову у реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних від 04.06.2024 р. за № 11173197/43352932 про відмову в реєстрації податкової накладної від 17.05.2024 №1 ; № 11173196/43352932 про відмову в реєстрації податкової накладної від 17.05.2024 № 2; № 11173195/43352932 про відмову в реєстрації податкової накладної від 22.05.2024 №9; № 11173194/43352932 про відмову в реєстрації податкової накладної від 23.05.2024 №10, № 11173193/43352932 про відмову в реєстрації податкової накладної від 23.05.2024 № 11.

- зобов`язати ДПС України зареєструвати податкові накладні від 17.05.2024 № 1, від 17.05.2024 № 2, від 22.05.2024 № 9, від 23.05.2024 № 10, від 23.05.2024 № 11 в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання.

II. Позиція позивача, заперечення відповідача.

На обґрунтування вказаних вимог позивач зазначає, що в межах господарських відносин з контрагентами ТОВ «Євро-Люкс-Компані», ТОВ «Пейд» , ТОВ «Нафта Імпорт» було отримано предоплату за надання послуг. На виконання вимог пункту 201.1 статті 201 Податкового кодексу України ТОВ «Ей Пі Елемент» засобами електронного зв`язку було складено і направлено на реєстрацію податкові накладні від 17.05.2024 №1, від 17.05.2024 №2, від 22.05.2024 №9, від 23.05.2024 №10, від 23.05.2024 №11, реєстрація яких була зупинена на підставі пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). 29.05.2024 та 31.05.2024 позивачем направлено в електронному вигляді до контролюючого органу повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію в ЄРПН. Проте, регіональною комісією ДПС в Одеській області 04.06.2024 були прийняті рішення № 11173197/43352932, №11173196/43352932, №11173195/43352932, №11173194/43352932, №11173193/43352932 р. про відмову у реєстрації вказаних ПН у зв`язку з наданням платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства. Вважаючи дані рішення протиправними, позивач звернувся до суду з даним позовом.

14.08.2024 року судом зареєстровано від відповідачів спільний відзив на позовну заяву, яким заперечують проти задоволення позову, стверджуючи, що позивачем засобами електронного зв`язку направлено на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних податкові накладні № 1 від 17.05.2024 р., № 2 від 17.05.2024 р., № 9 від 22.05.2024 р., №10 від 23.05.2024 р., № 11 від 23.05.2024 р. на загальну суму з урахуванням ПДВ 1414756,80 грн., проте згідно квитанцій № 1 з Єдиного вікна приймання звітності ДПС України реєстрація вказаних податкових накладних зупинена на підставі п. 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій позивачем на підтвердження інформації, зазначеної в ПН, було подано до контролюючого органу Повідомлення №1, 2 від 29.05.2024, № 1,2,3 від 31.05.2024 р. про подання пояснень та копій документів щодо податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої зупинено, додавши відповідні додатки. Оскільки Позивачем разом з вказаними Повідомленнями були надані банківські виписки, що ймовірно складені з порушеннями чинного законодавства, так як у зазначеному документі відсутні обов`язкові реквізити, а саме підпис надавача платіжних послуг та підпис особи, що здійснювала платіжну операцію, то Комісією з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних ГУ ДПС в Одеській області були прийняті рішення №11173197/43352932 від 04.06.2024 р., №11173196/43352932 від 04.06.2024 р., №11173195/43352932 від 04.06.2024 р., №11173194/43352932 від 04.06.2024 р., №11173193/43352932 від 04.06.2024 р. про відмову у реєстрації вказаних ПН у зв`язку з тим, що документи були складені/оформлені з порушенням законодавства. Крім того, Відповідач-1 вказує на неповноту доказової бази щодо господарської операції у зв`язку з ненаданням ТТН , що свідчить про недоведеність господарської операції. Що стосується вимог про зобов`язання Державної податкової служби України зареєструвати податкові накладні, то відповідачі наголосили на їх передчасності, в той час як належним способом захисту порушеного права є зобов`язання контролюючого органу повторно розглянути питання щодо реєстрації податкових накладних.

06.09.2024 судом зареєстровано від позивача відповідь на відзив, в якій вказує, що відсутність у квитанціях про зупинення реєстрації ПН переліку документів, які потрібні саме податковому органу для розгляду питання про реєстрацію податкових накладних не надало позивачу можливості надати достатній обсяг підтверджуючих документів. Крім того, податковий орган не надсилав повідомлення про потребу надати додаткові документи під час розгляду письмових пояснень, натомість відповідач-1 зазначає про недоліки в документах, на його думку, лише у відзиві на позовну заяву. Позиція відповідача стосовно начебто недоліків платіжної інструкції також не є належним обґрунтуванням прийнятого рішення. При цьому, інших доводів та посилань на дефекти в первинній документації, яка надавалася на розгляд комісії, відповідач не приводить, чим підтверджується протиправність прийнятого ним рішення.

ІІІ. Процесуальні дії у справі.

Протоколом автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 27.06.2024 року справу передано на розгляд судді Харченко Ю.В.

Протоколом повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 03.07.2024 року справу передано на розгляд судді Дубровній В.А.

Ухвалою суду від 09 липня 2024 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України, якою передбачено, що суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.

Цією ж ухвалою зобов`язано ГУ ДПС в Одеській області разом з відзивом надати суду належним чином завірені копії документів зокрема: інформацію, у вигляді доказів щодо застосування пункту 1 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, визначених у додатку № 1 до Порядку № 1165; протоколи комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, на підставі якого було прийнято оскаржувані рішення про вiдмову у реєстрацiї податкової накладної; докази, які стали підставою для прийняття оскаржуваних рішень, у т.ч. квитанції, згідно яким реєстрацію податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних зупинено, повідомлення про подання пояснень та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, документи довільного формату, додатки до повідомлення тощо (у разі їх не надання позивачем).

Щодо клопотання відповідачів про розгляд справи в порядку загального позовного провадження, то суд враховує наступне.

Як встановлено судом, 14.08.2024 року представником відповідача-1 разом з відзивом на позовну заяву подано клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження, яке обґрунтовано тим, що предметом розгляду даної справи є правомірність прийнятих контролюючим органом рішень про відмову у реєстрації податкових накладних на загальну суму 1 414 756,80 грн., а тому вимагає повного та всебічного встановлення обставин справи в рамках відкритих, судових засідань.

Вирішуючи дане клопотання відповідачів, суд враховує наступне.

Згідно з ч. 4 ст. 260 КАС України, якщо відповідач в встановлений судом строк подасть заяву із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження, суд залежно від обґрунтованості заперечень відповідача протягом двох днів з дня її надходження до суду постановляє ухвалу про: 1) залишення заяви відповідача без задоволення; 2) розгляд справи за правилами загального позовного провадження та заміну засідання для розгляду справи по суті підготовчим засіданням.

При вирішенні питання про розгляд справи за правилами спрощеного або загального позовного провадження суд враховує: 1) значення справи для сторін; 2) обраний позивачем спосіб захисту; 3) категорію та складність справи; 4) обсяг та характер доказів у справі, в тому числі чи потрібно у справі призначати експертизу, викликати свідків тощо; 5) кількість сторін та інших учасників справи; 6) чи становить розгляд справи значний суспільний інтерес; 7) думку сторін щодо необхідності розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження. ( частина 3 ст. 257 КАС України).

Як вбачається з ухвали про відкриття провадження у справі від 09.07.2024 року, то суд виходячи із характеру спірних правовідносин та обсягу наданих доказів по справі, які не потребують усного заслуховування сторін, дійшов висновку, що розгляд справи підлягає розгляду за правилами спрощеного позовного провадження.

При цьому, відповідач не обґрунтовує яким чином розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін (у письмовому провадженні) вплине на об`єктивність з`ясування обставин справи, або їх повноту та негативні наслідки.

Покликання представника відповідача-1 на сумовий вираз оскаржуваного рішення в даному випадку не впливає на вирішення справи за правилами загального позовного провадження, оскільки рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області про відмову у реєстрації ПН, не є тим рішенням, яким визначена сума грошових зобов`язань, на підставі якого ним може бути заявлено вимогу про її стягнення.

Разом з тим суд зауважує, що при розгляді справи за правилами спрощеного позовного провадження, відповідач не позбавлений права викласти свої міркування та заперечення у додаткових письмових поясненнях та надати додаткові докази по справі, тобто не позбавлений прав, передбачених ст. 44 КАС України.

Отже, принцип змагальності сторін забезпечується і при розгляді судом справи за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

За таких обставин, суд приходить до висновку, що дане клопотання є необґрунтованим і не підлягає задоволенню.

З огляду на вказане дана справа розглядається судом в порядку письмового провадження за наявними у справі матеріалами.

ІV. Обставини, встановлені судом, та зміст спірних правовідносин, з посиланням на докази, на підставі яких встановлені відповідні обставини.

ТОВ Ей Пі Елемент, зареєстроване юридичною особою, основним видом діяльності за кодом КВЕД 52.24 є транспортне оброблення вантажів.

14 листопада 2023 року між ТОВ Ей Пі Елемент (Постачальник послуг) та ТОВ Нафта Імпорт (Замовник) було укладено договір з надання послуг щодо організації прийому та перевантаження вантажів № 14-11/23.

22.05.2024 року ТОВ Ей Пі Елемент було направлено замовнику ТОВ Нафта Імпорт рахунок на оплату № 12 від 22.05.2024 р. на суму 300963,60 грн. з ПДВ.

23.05.2024 року за платіжною інструкцією № 0000244274, Платник: ТОВ Нафта Імпорт, на рахунок Отримувача ТОВ Ей Пі Елемент здійснив передплату на суму 300963,60 грн. в т.ч. з ПДВ, призначення платежу: Оплата за послуги перевантаження бензину на автомобільний транспорт згідно рах. № 12 від 22.05.2024, в тому числі ПДВ (20%) 50160,60 грн.

14 травня 2024 року між ТОВ Ей Пі Елемент (Постачальник послуг) та ТОВ Євро-Люкс-Компані (Замовник) було укладено договір з надання послуг щодо організації прийому та перевантаження вантажів №14-05/24.

16.05.2024 р. та 22.05.2024 р. ТОВ Ей Пі Елемент було направлено замовнику ТОВ Євро-Люкс-Компані рахунки на оплату № 2 від 16.05.2024 р. на суму 277 430,40 грн. з ПДВ., № 10 від 22.05.2024 на суму 279466,50 грн. з ПДВ.

17.05.2024 р. та 23.05.2024 р. за платіжними інструкціями № 1148_00000/59840746-a791-44e6-9085-0cd33a7d7cdb від 17.05.2024, замовник ТОВ Євро-Люкс-Компані, на рахунок позивача ТОВ Ей Пі Елемент здійснив передплату на суму 277430,40 грн. в т.ч. з ПДВ, призначення платежу: За перевантаження нафтопродуктів згідно рахунку № 2 від 16.05.2024 р., у т.ч. ПДВ 20% = 46238,40 грн., та за № 1208 від 23.05.2024, на суму 279466,50 грн. в т.ч. з ПДВ, призначення платежу: За перевантаження нафтопродуктів згідно рахунку №10 від 22.05.2024 р., у т.ч. ПДВ 20% = 46 577.70грн.

15 травня 2024 року між ТОВ Ей Пі Елемент (Постачальник послуг) та ТОВ Пейд (Замовник) було укладено договір з надання послуг щодо організації прийому та перевантаження вантажів № 16-05/24.

16.05.2024 р. та 22.05.2024 р. ТОВ Ей Пі Елемент було направлено замовнику ТОВ Пейд рахунки на оплату № 3 від 16.05.2024 на суму 277430,40 грн. з ПДВ., № 11 від 22.05.2024 на суму 279466,20 грн. з ПДВ.

17.05.2024 р. та 22.05.2024 р. за платіжними інструкціями № 5775_00000/06922d4b-9684-44ec-9e7f-fc210f1cd178 від 17.05.2024, замовник ТОВ Пейд на рахунок позивача ТОВ Ей Пі Елемент здійснив передплату на суму 277 430,40 грн. в т.ч. з ПДВ, призначення платежу: Плата за послуги перевантаження бензину в а/м згідно договору № 16-05/24 від 15.05.24, в т. ч. ПДВ 20% 46238,40 грн.; та згідно платіжної інструкції № 5803 від 22.05.2024, передплату на суму 279466,20 грн. в т.ч. з ПДВ, призначення платежу: Плата за послуги перевантаження бензину в а/м згідно договору № 16-05/24 від 15.05.24, рах.№11 від 22.05.24,в т. ч. ПДВ 20% 46577.70 грн.

Внаслідок здійснення вказаних вище господарських операцій ТОВ Ей Пі Елемент за правилами першої події (дата зарахування коштів від замовника на банківський рахунок платника податку як оплата послуг, що підлягають постачанню) на виконання вимог п.201.10 ст.201 Податкового кодексу України, складено та надіслані засобами електронного зв`язку для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних наступні податкові накладні -

- № 1 від 17.05.2024 на суму 277430,40 грн. в т.ч. з ПДВ 46238,40 грн.;

- № 2 від 17.05.2024 на суму 277430,40 грн. в т.ч. з ПДВ 46238,40 грн.;

- № 9 від 22.05.2024 на суму 279466,20 грн. в т.ч. з ПДВ 46577,70 грн.;

- № 10 від 23.05.2024 на суму 279466,20 грн. в т.ч. з ПДВ 46577,70 грн.;

- № 11 від 23.05.2024 на суму 300963,60 грн. в т.ч. з ПДВ 50160,60 грн.

У період з 22.05.2024 по 27.05.2024 позивач отримав через електронний кабінет квитанції за реєстр. № 9138025361, № 9139303197, № 9142120335, № 9142370521, № 9142405820, згідно яких реєстрацію вищезазначених податкових накладних в ЄРПН зупинено відповідно до п. 201.16 ст.201 Податкового кодексу України, з підстав: «Обсяг постачання товару/послуги 52.24, перевищує величину залишку, визначеного як різниця обсягу придбання такого товару/послуги та обсягу його постачання, що відповідає п.1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій (додаток 3 Порядку). Пропонуємо надати пояснення та копії документів, достатніх для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних».

З метою подальшої реєстрації вказаних податкових накладних, позивачем через електронний кабінет направлено до контролюючого органу

- повідомлення № 1 від 29.05.2024 р. про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме щодо ПН № 2 від 17.05.2024, додавши 20 додатків до повідомлення;

- повідомлення № 2 від 29.05.2024 р. про подання пояснень та копія документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, а саме щодо ПН № 1 від 17.05.2024, додавши 20 додатків до повідомлення;

- повідомлення № 1 від 31.05.2024 р. про подання пояснень та копія документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено а саме щодо ПН № 9 від 22.05.2024, додавши 20 додатків до повідомлення;

- повідомлення № 2 від 31.05.2024 р. про подання пояснень та копія документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено а саме щодо ПН № 10 від 23.05.2024, додавши 19 додатків до повідомлення;

- повідомлення № 3 від 31.05.2024 р. про подання пояснень та копія документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено а саме щодо ПН № 11 від 23.05.2024, додавши 18 додатків до повідомлення.

У графі Пояснення вказаних повідомлень позивачем зазначено: Доводимо до відома про правомірність послуги з перевантаження бензину на автомобільний транспорт.

За результатами розгляду наданих пояснень і документів, доданих до них, регіональною Комісією ГУ ДПС в Одеській області були прийняті рішення про відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в ЄРПН №11173197/43352932 від 04.06.2024 р., №11173196/43352932 від 04.06.2024 р., №11173195/43352932 від 04.06.2024 р., №11173194/43352932 від 04.06.2024 р., №11173193/43352932 від 04.06.2024 р. за якими підстави відмови: «надання платником податку копії документів, складених з порушенням законодавства». Додаткова інформація (зазначити конкретні документи): первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні.

Позивачем вказані рішення Комісії регіонального рівня були оскаржені до Комісії центрального рівня ДПС України, проте рішеннями Комісії центрального рівня з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН № 38424/43352932/2 від 21.06.2024 р., №38379/43352932/2 від 21.06.2024 р., № 38435/43352932/2 від 21.06.2024 р., № 38450/43352932/2 від 21.06.2024 р., № 38419/43352932/2 від 21.06.2024 р. за результатами розгляду скарг щодо рішень про відмову у реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в ЄРПН, скарги ТОВ Ей Пі Елемент залишено без задоволення, а рішення Комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкових накладних в ЄРПН - без змін, у зв`язку з ненадання платником податку копій первинних документів щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складських документів (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунків-фактури/інвойсів, актів приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм та галузевої специфіки, накладних.

Не погоджуючись з рішеннями комісії регіонального рівня про відмову у реєстрації податкових накладних в Єдиному реєстрі податкових накладних, позивач звернувся до суду з вказаним позовом.

V. Норми права, які застосував суд.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Положеннями ПК України від 02.12.2010 р. № 2755-VI (далі - ПК України) передбачено, зокрема,-

- на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін. (абзац перший пункту 201.1 статті 201 ПК України)

- при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою. ( абзац перший пункту 201.10 статті 201 ПК України);

- податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.(абзац другий пункту 201.10 статті 201 ПК України);

- якщо надіслані податкові накладні/розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цього Кодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин. ( абзац 10 пункту 201.10 статті 201 ПК України);

- реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України. ( пункт 201.16. ст. 201 ПК України).

Механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, права та обов`язки їх членів визначено постановою Кабміну України від 11 грудня 2019 року № 1165 "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних", яка з 01 лютого 2020 року набрала чинності ( далі - Порядок № 1165),зокрема, -

- платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2). Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3). ( пункт 5 Порядку № 1165)

- у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної / розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної / розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної / розрахунку коригування зупиняється. ( пункт 7 Порядку № 1165)

- платник податку отримує інформацію щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрація яких зупинена, через електронний кабінет. ( пункт 8 Порядку №1165).

- у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі контролюючий орган протягом операційного дня надсилає (в електронній формі у текстовому форматі) в автоматичному режимі платнику податку квитанцію про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування, яка є підтвердженням зупинення такої реєстрації. ( пункт 10 Порядку №1165).

- у квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування зазначаються: 1) номер та дата складення податкової накладної / розрахунку коригування; 2) критерій (критерії) ризиковості платника податку та/або ризиковості здійснення операцій, на підставі якого (яких) зупинено реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, з розрахованим показником за кожним критерієм, якому відповідає платник податку; 3) пропозиція щодо надання платником податку пояснень та копій документів, необхідних для розгляду питання прийняття контролюючим органом рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації. ( пункт 11 Порядку №1165);

- комісії регіонального рівня приймають рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі або відмову в такій реєстрації, врахування або неврахування таблиці даних платника податку, відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку. ( абзац другий пункту 25 цього Порядку № 1165);

- комісія регіонального рівня діє в межах повноважень, визначених цим Порядком та Порядком прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженим Мінфіном. (абзац перший пункту 26 Порядку №1165);

- комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні) (пункт 44 Порядку № 1165).

Додатком № 3 до Порядку № 1165 визначені Критерії ризиковості здійснення операцій, зокрема, обсяг постачання товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовним кодом такого товару, зазначений у податковій накладній/розрахунку коригування до податкової накладної на збільшення суми податкових зобов`язань, яку/який подано для реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), перевищує величину залишку, що визначається як різниця між обсягом придбання на митній території України такого/такої товару/послуги (крім обсягу придбання товарів/послуг за операціями, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою) та/або ввезення на митну територію України такого товару, зазначеного з 1 січня 2017 р. в отриманих податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих у Реєстрі, і митних деклараціях, збільшеного у 1,5 раза, та обсягом постачання відповідного товару/послуги, зазначеного/зазначеної в податкових накладних/розрахунках коригування, зареєстрованих з 1 січня 2017 р. у Реєстрі за відсутності такого товару/послуги згідно з кодом УКТЗЕД/Державного класифікатора продукції та послуг/умовного коду товару у врахованій таблиці даних платника податку. ( пункт 1 із змінами, внесеними згідно з Постановою КМ № 1154 від 12.10.2022; в редакції Постанов КМ № 1428 від 23.12.2022, № 574 від 02.06.2023)

Механізм прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, реєстрацію яких відповідно до пункту 201.16 статті 201 Податкового кодексу України зупинено в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України визначає Порядок прийняття рішень про реєстрацію/ відмову в реєстрації податкових накладних/ розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затверджений наказом Міністерства фінансів України від 12.12.2019 року № 520, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України від 13.12.2019 за № 1245/34216, в редакції чинній в редакції, чинній станом на час подання платником податків повідомлення про надання пояснень і копій документів та прийняття податковим органом оскаржуваних рішень ( далі - Порядок № 520), зокрема, -

- прийняття рішень про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі - комісія регіонального рівня). ( пункт 2 Порядку № 520).

- у разі зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі. ( пункт 4 Порядку № 520).

- перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, може включати:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи, інвентаризаційні описи, у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні ( абзац четвертий пункту 5 із змінами, внесеними згідно з Наказом Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023)

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством. ( пункт 5 Порядку № 520).

- письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає комісія регіонального рівня.

За результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:

або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку;

або направляє повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та / або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/ розрахунку коригування;

або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, та надсилає його платнику податку в порядку, встановленому статтею 42 глави 1 розділу II Кодексу, за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Додаткові письмові пояснення та копії документів, зазначені в абзаці шостому цього пункту, платник податку подає до ДПС в електронній формі за допомогою засобів електронного зв`язку з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 06 червня 2017 року № 557, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 03 серпня 2017 року за № 959/30827 (у редакції наказу Міністерства фінансів України від 01 червня 2020 року № 261).

За результатами розгляду поданих додаткових пояснень та копій документів комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем їх отримання, приймає рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Реєстрі за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку.

Якщо платник податку не надав додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі протягом 5 робочих днів, що настають за днем граничного строку їх подання, визначеного абзацом шостим цього пункту. ( пункт 9 Порядку № 520 в редакції Наказу Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023).

- Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/ розрахунку коригування в Реєстрі в разі:

ненадання / часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення;

та/або надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства. ( пункт 10 Порядку № 520 в редакції Наказу Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023)

- Рішення комісії регіонального рівня про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Реєстрі може бути оскаржено в адміністративному або судовому порядку. (пункт 12 Порядку № 520).

Додатком № 1 до Порядку № 520 затверджена форма Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, згідно з Наказом Міністерства фінансів № 19 від 12.01.2023).

VI. Оцінка суду.

З аналізу наведених вище правових норм слідує, що з метою вирішення питання про наявність / відсутність підстав для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних з 08 березня 2023 року було встановлено наступний алгоритм взаємодії платника податків та податкового органу.

За наслідками отримання квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної в ЄРПН пункт 4 Порядку №520 надає право платнику податків подати на розгляд комісії регіонального рівня письмові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у такій податковій накладній / розрахунку коригування. Загальний перелік таких документів визначений пунктом 5 Порядку № 520.

Якщо платник податків скористався правом подання письмових пояснень та копій документів, то за результатами розгляду останніх комісія регіонального рівня приймає одне із трьох наступних рішень:

1) рішення про реєстрацію податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо надані платником податків документи та письмові пояснення підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній / розрахунку коригування;

2) про направлення Повідомлення - якщо наданих платником податків документів та письмових пояснень недостатньо для підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування. При цьому зміст форми указаного Повідомлення (Додаток 2 до Порядку № 520) свідчить, що у ньому мають бути вказані конкретні документи, які пропонується надати платнику податків;

3) рішення про відмову в реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в ЄРПН - якщо платник податків надав письмові пояснення та достатній обсяг документів, передбачених пунктом 5 Порядку № 520, але вони не відповідають вимогам законодавства, внаслідок чого не можуть вважатися такими, що підтверджують інформацію, зазначену в податковій накладній / розрахунку коригування.

При цьому із змісту пункту 10 Порядку № 520 та форми Рішення (Додаток 1 до Порядку №520) слідує, що комісія регіонального рівня у випадку, якщо подані платником податків пояснення / додаткові пояснення та копії документів не підтверджують інформацію, зазначену у податковій накладній/ розрахунку коригування, проставляє відмітку у графі «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства».

Вищенаведене відповідає правовому висновку Верховного Суду у постанові від 24 березня 2025 року у справі № 140/32696/23, зробленому в результаті аналізу застосування положень Порядку № 520 з урахуванням змін, що набрали чинності з 08 березня 2023 року.

Як встановлено судом та не заперечується сторонами у справі, в межах господарської операції відповідно до умов договору з надання послуг щодо організації прийому та перевантаження вантажів № 14-11/23 від 14.11.2023 року, позивачем від замовника ТОВ Нафта Імпорт була отримана 23.05.2024 р. передоплата на суму 300963,60 грн. з ПДВ., що підтверджується платіжною інструкцією № 0000244274 від 23.05.2024 р.

На виконання умов договору з надання послуг щодо організації прийому та перевантаження вантажів №14-05/24 від 14.05.2024 року, позивачем від замовника ТОВ Євро-Люкс-Компані було отримано 17.05.2024 р.передоплату на суму 277430,40 грн. з ПДВ , що підтверджується платіжною інструкцією та 23.05.2024 р.передоплату на суму 279466,50 грн. з ПДВ згідно платіжної інструкції № 1208.

Відповідно до умов договору з надання послуг щодо організації прийому та перевантаження вантажів № 16-05/24 від 15.05.2024 року, позивачем від замовника ТОВ Пейд було отримано 17.05.2024 р. передоплату на суму 277 430,40 грн. з ПДВ що підтверджується платіжною інструкцією, а також 22.05.2024 р. передоплату на суму 279466,20 грн. з ПДВ, згідно платіжної інструкції №5803

На виконання вищенаведених вимог абзацу першого пункту 201.1., 201.10. статті 201 ПК України, позивачем складено та надіслано для реєстрації в ЄРПН податкові накладні № 1 від 17.05.2024 на суму 277430,40 грн. в т.ч. з ПДВ 46238,40 грн., № 2 від 17.05.2024 на суму 277430,40 грн. в т.ч. з ПДВ 46238,40 грн., № 9 від 22.05.2024 на суму 279466,20 грн. в т.ч. з ПДВ 46577,70 грн., № 10 від 23.05.2024 на суму 279466,20 грн. в т.ч. з ПДВ 46577,70 грн., № 11 від 23.05.2024 на суму 300963,60 грн. в т.ч. з ПДВ 50160,60 грн.

Проте, реєстрація вказаної ПН була зупинена з підстав відповідності господарської операції пункту 1 Критеріїв ризиковості здійснення операцій.

При цьому, позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних без деталізації того, які саме документи слід надати.

Отже, суд вважає, що дії податкового органу на цій стадії не суперечать вимогам законодавства, оскільки вищевказані зміни, що були внесені до Порядку № 520 з 08 березня 2023 року та положення підпункту 3 пункту 11 Порядку № 1165 зобов`язує контролюючий орган в квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування навести тільки пропозицію для платника податків надати документи, необхідні для прийняття рішення про реєстрацію таких ПН/РК в ЄРПН.

В свою чергу, платник податків, який має намір скористатись таким правом, подає до контролюючого органу не усі визначені пунктом 5 Порядку № 520 документи, а лише ті, які підтверджують сутність і зміст такої господарської операції з огляду на її специфіку, що визначається у кожному конкретному випадку окремо.

В подальшому, розгляд контролюючим органом документів, наданих платником за результатами отримання квитанції про зупинення реєстрації ПН/РК в ЄРПН, здійснюється за правилами, встановленими пунктами 9, 10 Порядку № 520 (в редакції, чинній з 08 березня 2023 року).

Повертаючись до обставин цієї справи, судом встановлено, що внаслідок зупинення реєстрації спірних податкових накладних та з метою прийняття рішення про їх реєстрацію в ЄРПН, позивачем було надано до ГУ ДПС разом з Повідомленням №1, 2 від 29.05.2024, № 1,2,3 від 31.05.2024 р. про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено, перелік первинних документів, які він вважав за необхідне надати для підтвердження вказаної господарської операції, а саме, відповідні договори оренди, акти прийому передачі, договори про надання послуг, заявки, платіжні інструкції, банківський виписки, рахунки на оплату, генеральні акти, коносаменти, рознарядки на виванитаження, акти надання послуг, реєстрі автомобілів,

При цьому, ГУ ДПС не заперечує щодо отримання від позивача Повідомлень №1, 2 від 29.05.2024, № 1,2,3 від 31.05.2024р. та доданих до нього копій вказаних документів, що підтверджується скріншотом з екрану КП «Податковий блок».

За результатом розгляду вказаних документів Комісія ГУ ДПС в Одеській області одразу прийняла рішення №11173197/43352932 від 04.06.2024 р., №11173196/43352932 від 04.06.2024 р., №11173195/43352932 від 04.06.2024 р., №11173194/43352932 від 04.06.2024 р., №11173193/43352932 від 04.06.2024 року про відмову у реєстрації спірних ПН з підстав «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства», яке є предметом оскарження.

Отже, контролюючий орган не робив висновок про відмову у реєстрації спірних ПН з підстав ненадання чи часткового надання певних документів, а виходив з того, що наданих позивачем відповідно до пункту 4 Порядку № 520 документів було достатньо, проте, вони були складені із порушенням законодавства.

З огляду на вказане, доводи відповідача-1, викладені у відзиві на позов, щодо не надання позивачем на розгляд Комісії ГУ ДПС в Одеській області документів, а саме товарно-транспортної документації, яка підтверджує отримання послуг з перевезення вантажу, у т.ч. ТТН є безпідставними.

Щодо оскаржуваної відмови у реєстрації спірних податкових накладних з підстав «надання платником податку копій документів, складених із порушенням законодавства», то суд враховує наступне.

Верховний Суд неодноразово, зокрема у постановах від 16 травня 2024 року у справі № 400/11727/23, від 31 травня 2023 року у справі № 260/6334/21, від 06 липня 2023 року у справі № 140/1986/22 тощо, наголошував на тому, що здійснення моніторингу відповідності податкових накладних/розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків є превентивним заходом, спрямованим на убезпечення від безпідставного формування податкового кредиту за операціями, що не підтверджені первинними документами або підтверджені платником податку копіями документів, які складені з порушенням законодавства. Здійснення моніторингу не повинно підміняти за своїм змістом проведення податкових перевірок як способу реалізації владних управлінських функцій податкового органу. Приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарської операцій позивача на предмет їх реальності.

При цьому, контролюючий орган, виконуючи повноваження щодо моніторингу податкових накладних, має аналізувати первинні документи у взаємозв`язку з відомостями податкової накладної та іншими джерелами (державними реєстрами, електронними документами) лише за зовнішніми (формальними, очевидними) критеріями. Така позиція викладена у постанові Верховного Суду від 16 травня 2024 року у справі № 400/11727/23.

Як вбачається зі змісту оскаржуваних рішень Комісії ГУ ДПС в Одеській області №11173197/43352932 від 04.06.2024 р., №11173196/43352932 від 04.06.2024 р., №11173195/43352932 від 04.06.2024 р., №11173194/43352932 від 04.06.2024 р., №11173193/43352932 від 04.06.2024, то графа «Додаткова інформація»(зазначити конкретні документи) викладена таким чином "первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури / інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні що фактично відповідає загальному переліку, наведеному в абз. 4 п. 5 Порядку № 520, який платник податку може подати.

Тобто Комісія ГУ ДПС в Одеській області у даному випадку висловила зауваження не до конкретного документу, наданого позивачем разом з Повідомленнями, а обмежилась загальним переліком документів, що суперечить формі Рішення про реєстрацію / відмову в реєстрації податкових накладних / розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, наведеній в Додатку № 1 до Порядку № 520.

При цьому, суд зауважує, що перевірка відповідності наданих платником податків документів вимогам законодавства, зокрема, полягає у разі встановлення наявності відповідних недоліків (дефектів) у документах, наданих платником податків з метою реєстрації ПН/РК в ЄРПН, а тому податковий орган у рішенні повинен зазначити, які конкретно документи містять такі недоліки та в чому вони полягають.

З огляду на вказане, доводи ГУ ДПС про надання позивачем банківських виписок та платіжних інструкцій № 1239 від 27.05.2024; №1238 від 27.05.2024; № 5775 від 17.05.2024; № 5785 від 20.05.2024; № 5803 від 22.05.2024; № 1208 від 23.05.2024; № 5835 від 27.05.2024, складених з порушеннями чинного законодавства є безпідставними.

Суд зауважує, що судовій перевірці підлягають ті документи, які були предметом перевірки комісією ГУ ДПС та покладені в основу висновків оскаржуваних рішень, проте як зазначалось вище зміст оскаржуваних рішень містить загальний перелік документів без зазначення конкретного документа, який не відповідає вимогам законодавства.

Про дотримання контролюючим органом вимог обґрунтованості під час прийняття відповідного акта індивідуальної дії свідчитиме належна мотивація його висновку, зокрема зі встановленням обставин, що мають значення для реєстрації податкової накладної, а також за умови посилання на докази, якими такі обставини обґрунтовані, із зазначенням причин їх прийняття чи відхилення.

Тобто, у разі надання платником податків після отримання Квитанції про зупинення реєстрації податкової накладної на розгляд комісії регіонального рівня пояснення та документи для реєстрації спірної ПН, а вказана комісія дійде висновку, що подані платником податків документи не дають підстав для реєстрації податкової накладної, то вона має обґрунтувати підстави неврахування поданих позивачем документів.

Натомість, наведений зміст оскаржуваних рішень не відповідає вказаним вимогам.

Підсумовуючи вищевказане, суд дійшов висновку, що при прийнятті рішення №11173197/43352932 від 04.06.2024 р., №11173196/43352932 від 04.06.2024 р., №11173195/43352932 від 04.06.2024 р., №11173194/43352932 від 04.06.2024 р., №11173193/43352932 від 04.06.2024 про відмову в реєстрації податкових накладних №1 від 17.05.2024 ,№2 від 17.05.2024 ,№9 від 22.05.2024 ,№10 від 23.05.2024 та №11 від 23.05.2024 року з підстав надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, Комісія з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Головного управління ДПС в Одеській області діяла без дотримання вимог вищевказаних норм діючого законодавства, яке регулює спірні правовідносини, що є наслідком визнання такого рішення протиправним та підставою для його скасування.

Щодо вимоги позивача про зобов`язання Державну податкову службу України зареєструвати податкові накладні в Єдиному реєстрі податкових накладних датою їх подання на реєстрацію.

Згідно частини 3 статті 245 КАС України у разі скасування нормативно-правового або індивідуального акта суд може зобов`язати суб`єкта владних повноважень вчинити необхідні дії з метою відновлення прав, свобод чи інтересів позивача, за захистом яких він звернувся до суду.

Згідно пунктів 19, 20 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2010 р. № 1246, податкова накладна та/або розрахунок коригування, реєстрацію яких зупинено, реєструється у день настання однієї з таких подій: набрання рішенням суду законної сили про реєстрацію податкової накладної та/або розрахунку коригування (у разі надходження до ДПС відповідного рішення).

Внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.

Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

Отже, реєстрація в Єдиному реєстрі податкових накладних податкової накладної/розрахунку коригування, реєстрацію якої попередньо було зупинено, є повноваженням ДПС України.

У цьому випадку, зобов`язання відповідача-2 (ДПС України) зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подану позивачем податкову накладну датою її фактичного надходження є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права.

Зважаючи на те, що судом встановлено протиправність рішень відповідача-1 щодо відмови у реєстрації спірної податкової накладної, то, відповідно, вимога позивача про зобов`язання ДПС України її зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних днем їх подання на реєстрацію, є також обґрунтованою та підлягає задоволенню.

Згідно з усталеною практикою Європейського суду з прав людини, зокрема у рішенні у справі "Серявін та інші проти України" від 10 лютого 2010 року, заява 4909/04, відображено принцип, пов`язаний з належним здійсненням правосуддя, у рішеннях судів та інших органів з вирішення спорів мають бути належним чином зазначені підстави, на яких вони ґрунтуються. Хоча пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди обґрунтовувати свої рішення, його не можна тлумачити як такий, що вимагає детальної відповіді на кожен аргумент. Міра, до якої суд має виконати обов`язок щодо обґрунтування рішення, може бути різною в залежності від характеру рішення (рішення у справі "Руїс Торіха проти Іспанії" від 9 грудня 1994 року, серія A, № 303-A, п.29).

VІІ. Висновок суду.

Відповідно до частин першої, другої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

Суд, відповідно до статті 90 КАС України, оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єктів владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги підлягають задоволенню.

VIII. Розподіл судових витрат.

Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Як встановлено судом, при зверненні до суду позивачем сплачено судовий збір в сумі 12112,00 грн., що підтверджується платіжною інструкцією №14 від 26 червня 2024 року. (а.с. 21)

Враховуючи, що за результатами розгляду справи суд дійшов висновку про задоволення позовних вимог, тому судовий збір у розмірі 12 112,00 грн. підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області, у складі якого утворено Комісію, що прийняла оскаржуване рішення, яке судом визнано протиправним та скасовано.

Керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

вирішив:

Позов Товариства з обмеженою відповідальністю Ей Пі Елемент (вул. Дунайська, буд. 188-а, м. Рені, Одеська область, 68800, ЄДРПОУ 43352932) до Головного управління Державної податкової служби в Одеській області (вул. Семінарська, буд. 5, м. Одеса, 65044, ЄДРПОУ 44069166), до Державної податкової служби України (пл. Львівська, буд. 8, м. Київ, 04053, ЄДРПОУ 43005393), про визнання протиправним та скасування рішення - задовольнити.

Визнати протиправними та скасувати рішення комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних:

- №11173197/43352932 від 04.06.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №1 від 17.05.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- №11173196/43352932 від 04.06.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №2 від 17.05.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- №11173195/43352932 від 04.06.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №9 від 22.05.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- №11173194/43352932 від 04.06.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №10 від 23.05.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних;

- №11173193/43352932 від 04.06.2024 про відмову в реєстрації податкової накладної №11 від 23.05.2024 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних податкові накладні № 1 від 17.05.2024 р., № 2 від 17.05.2024 р., № 9 від 22.05.2024 р., № 10 від 23.05.2024 р., №11 від 23.05.2024 р. датою їх фактичного подання.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС в Одеській області на користь Товариства з обмеженою відповідальністю Ей Пі Елемент судові витрати зі сплати судового збору у розмірі 12112,00 грн. (дванадцять тисяч сто дванадцять гривень 00 копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.

Суддя В.А. Дубровна