Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 жовтня 2025 рокусправа № 380/20465/24
Львівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючої судді: Кисильової О.Й.,
розглянувши у порядку письмового провадження у місті Львові за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
в с т а н о в и в:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - відповідач), у якому просить:
- визнати протиправним рішення відповідача від 16.04.2024 № 134550027289 про відмову у призначенні одноразової грошової допомоги у розмірі 10 місячних пенсій відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування";
- зобов`язати відповідача виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі 10 місячних пенсій, відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що у період з 23.08.1985 по теперішній час ОСОБА_1 здійснює трудову діяльність виключно на педагогічних посадах.
Відповідно до трудової книжки ОСОБА_1 у період з 09.10.1985 до 10.11.1985 позивач працював старшим тренером-викладачем дитячо-юнацької спортивної школи по велоспорту спортивного клубу армії; з 20.08.1987 до 17.10.1989 - на посаді вихователя Львівського середнього професійно-технічного училища № 1; з 20.02.1992 до 31.08.1992 - на посаді вихователя середнього професійно-технічного училища № 1 м. Львова.
Проте, відповідач не зарахував вказані періоди роботи позивача до педагогічного стажу.
Стверджує, що позивач не зарахував до педагогічного стажу також перебування на виборній посаді голови учнівського профкому з 18.10.1989 до 19.02.1992, однак, у спірному рішенні цей період взагалі не вказаний.
Також позивач наголошує, що згідно із трудовою книжкою та даних форми розрахунку пенсії за віком, загальний трудовий стаж ОСОБА_1 день звернення за пенсією за віком становить 41 рік 10 місяців 1 день. В атестаційному листі при проходженні позивачем крайньої атестації у 2023 році вказано, що загальний стаж педагогічної діяльності становить 37 років.
Втім, Головне управління ПФУ у Львівській області рішенням від 16.04.2024 №134550027289 відмовило ОСОБА_1 у призначенні такої допомоги, не зарахувавши періоди роботи з 09.10.1985 до 10.11.1985, з 20.08.1987 до 17.10.1989 та з 20.02.1992 до 31.08.1992 до спеціального стажу, що дає право на отримання вказаної грошової допомоги.
Вважаючи рішення відповідача протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом та просить задовольнити позовні вимоги повністю.
Ухвалою від 07.10.2024 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.
25.10.2024 Головне управління ПФУ у Львівській області подало відзив на позовну заяву, в якому заперечує проти задоволення позовних вимог, з огляду на таке.
Грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, виплачується за сукупності наступних умов особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-ІV:
- працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності;
- працювали на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ;
- мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах; - якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком.
Отже, наведені вище норми Закону № 1788-ХІІ пов`язують право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій із з наявністю у такої особи необхідного спеціального страхового стажу роботи на певних визначених законодавством посадах й вихід на пенсію саме з цих посад в закладах та установах державної та комунальної форми власності, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV будь-якого іншого виду пенсії.
Також зауважує, що постановою Кабінету Міністрів України від 04.11.1993 № 909 затверджений Перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років.
За даними пенсійної справи, ОСОБА_1 призначена пенсія за віком з 01.04.2024 відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-ІV при страховому стажі роботи 43 роки 01 день (стаж зарахований по 29.02.2024, у тому числі 31 рік, 03 місяці 02 дні стаж роботи на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до "е"-"ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" № 1788-ХІІ.
Наголошує, що Переліком № 909 не передбачені посади старший тренер-викладач дитячо-юнацької спортивної школи по велоспорту спортивного клубу армії та вихователь середнього професійно-технічного училища, на яких позивач працював у період з 09.10.1985 до 10.11.1985, з 20.08.1987 до 17.10.1989 та з 20.02.1992 до 31.08.1992, а тому відсутні підстави для зарахування цих періодів до страхового стажу, що дає право на призначення пенсії за вислугу років та виплату грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-ІV.
Із наведених підстав, просить відмовити у задоволенні позову.
Дослідивши матеріали справи, оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.
ОСОБА_1 ІНФОРМАЦІЯ_1 , перебуває на обліку в Головному управлінні ПФУ у Львівській області та з 01.02.2024 йому призначена пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV.
Відповідно до записів №№ 2-8 трудової книжки ОСОБА_1 від 23.08.1985 серії НОМЕР_1 , позивач у межах спірного періоду працював на таких посадах:
- з 09.10.1985 до 10.11.1985 старший тренер-викладач дитячо-юнацької спортивної школи по велоспорту спортивного клубу армії;
- з 20.08.1987 до 17.10.1989 - вихователь Львівського середнього професійно-технічного училища № 1;
- з 20.02.1992 до 31.08.1992 - вихователь середнього професійно-технічного училища №1 м. Львова.
10.04.2024 позивач звернувся до Головного управління ПФУ у Львівській області із заявою про виплату грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день призначення пенсії.
16.04.2024 Головне управління ПФУ у Львівській області прийняло рішення №134550027289, яким відмовило ОСОБА_1 у виплаті грошової допомоги, вказавши, що посади старший тренер-викладач дитячо-юнацької спортивної школи по велоспорту спортивного клубу армії та вихователь середнього професійно-технічного училища, на яких позивач працював у період з 09.10.1985 до 10.11.1985, з 20.08.1987 до 17.10.1989 та з 20.02.1992 до 31.08.1992 не передбачені Переліком № 909. Страховий спеціальний стаж становить 31 рік 03 місяці, а тому у призначені та виплаті грошової допомоги заявника відмовлено.
Вважаючи рішення відповідача про відмову у виплаті грошової допомоги протиправним, позивач звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи оцінку доводам позивача про протиправність рішення відповідача щодо відмови у виплаті грошової допомоги, суд враховує таке.
Статтею 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із ст. 24 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV) страховий стаж - це період протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачено страхові внески в сумі, не менший, ніж мінімальний страховий внесок.
Відповідно до пункту 7-1 Прикінцевих положень Закону № 1058-IV особам, які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію, при призначенні пенсії за віком виплачується грошова допомога, яка не підлягає оподаткуванню, у розмірі їх десяти місячних пенсій станом на день її призначення. Порядок обчислення стажу, який дає право на призначення грошової допомоги, та механізм виплати цієї допомоги встановлюються Кабінетом Міністрів України.
Згідно з пунктом "е" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" від 05.11.1991 № 1788-ХІІ (далі - Закон № 1788-ХІІ) у редакції, чинній на час виникнення спірних правовідносин, право на пенсію за вислугу років мають працівники освіти, охорони здоров`я та соціального забезпечення після досягнення 55 років і за наявності спеціального стажу роботи за переліком, що затверджується у порядку, який визначається Кабінетом Міністрів України, станом на 1 квітня 2015 - не менше 25 років та після цієї дати: з 1 квітня 2023 року по 31 березня 2024 року - не менше 29 років 6 місяців.
Аналіз наведених вище правових норм дає підстави для висновку, що право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій пов`язане із наявністю у неї необхідного спеціального страхового стажу роботи на посадах в закладах та установах державної та комунальної форми власності, перелік яких визначений Кабінетом Міністрів України, та виходу на пенсію саме з цих посад, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV будь-якого іншого виду пенсії.
Постановою Кабінету Міністрів України № 1191 від 23.11.2011 затверджений Порядок обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги, та її виплати (далі - Порядок № 1191).
Згідно з пунктом 1 Порядку № 1191 цей Порядок визначає умови обчислення страхового стажу, що дає право на призначення грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Відповідно до пункту 2 Порядку № 1191 до страхового стажу, що визначає право на виплату грошової допомоги, зараховуються періоди роботи в закладах та установах державної та комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" і "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", що передбачені переліком закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 4 листопада 1993 р. № 909 "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років".
Згідно з пунктом 5 Порядку № 1191 грошова допомога надається особам, яким починаючи з 1 жовтня 2011 р. призначається пенсія за віком відповідно до Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 09.07.2003 № 1058-1V та які на день досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 зазначеного Закону, працювали в закладах та установах державної або комунальної форми власності на посадах, робота на яких дає право на призначення пенсії за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення", і мають страховий стаж (для чоловіків - 35 років, для жінок - 30 років) на таких посадах, а також якщо вони до цього не отримували будь-яку пенсію.
Суд встановив, що відповідно до записів №№ 2-8 трудової книжки ОСОБА_1 від 23.08.1985 серії НОМЕР_1 , позивач у межах спірного періоду працював на таких посадах:
- з 09.10.1985 до 10.11.1985 старший тренер-викладач дитячо-юнацької спортивної школи по велоспорту спортивного клубу армії;
- з 20.08.1987 до 17.10.1989 - вихователь Львівського середнього професійно-технічного училища № 1;
- з 20.02.1992 до 31.08.1992 - вихователь середнього професійно-технічного училища №1 м. Львова.
Як стверджує відповідач, на дату звернення позивача із заявою про виплату грошової страховий стаж ОСОБА_1 на посадах працівника освіти (посади згідно Постанови № 909) становить 31 рік 03 місяці.
Отже, спірні правовідносини виникли з приводу не зарахування пенсійним органо до педагогічного стажу позивача періодів роботи на посадах старшого тренера-викладача дитячо-юнацької спортивної школи по велоспорту спортивного клубу армії та вихователя середнього професійно-технічного училища.
Щодо зарахування до педагогічного стажу позивача періоду роботи з 09.10.1985 до 10.11.1985 на посаді старшого тренера-викладача дитячо-юнацької спортивної школи по велоспорту спортивного клубу армії, суд зважає на таке.
Згідно зі ст. 28 Закону України "Про освіту" від 23.05.1991 № 1060-ХІІ (далі - Закон №1060-ХІІ), чинним до 28.09.2017, система освіти складається із навчальних закладів, наукових, науково-методичних і методичних установ, науково-виробничих підприємств, державних і місцевих органів управління освітою та самоврядування в галузі освіти.
Статтею 29 Закону № 1060-ХІІ передбачено, що структура освіти включає дошкільну освіту; загальну середню освіту; позашкільну освіту; професійно-технічну освіту; вищу освіту; післядипломну освіту; самоосвіту.
Згідно із ч. 1 ст. 39 Закону № 1060-ХІІ до позашкільних навчальних закладів належать: палаци, будинки, центри, станції дитячої, юнацької творчості, учнівські та студентські клуби, дитячо-юнацькі спортивні школи, школи мистецтв, студії, початкові спеціалізовані мистецькі навчальні заклади, бібліотеки, оздоровчі та інші заклади.
Частиною 3 ст. 12 Закону України "Про позашкільну освіту" № 1841-ІІІ передбачено, що позашкільні навчальні заклади можуть функціонувати, зокрема, у формі спортивних шкіл, дитячо-юнацьких спортивних шкіл олімпійського резерву, фізкультурно-спортивних клубів за місцем проживання, фізкультурно-оздоровчих клубів інвалідів, спеціалізованих дитячо-юнацьких спортивних шкіл олімпійського резерву.
Постановою Кабінету Міністрів України від 06.05.2001 № 433 "Про затвердження переліку типів позашкільних навчальних закладів і Положення про позашкільний навчальний заклад" затверджено такі типи позашкільних навчальних закладів, як дитячо-юнацькі спортивні школи: комплексні дитячо-юнацькі спортивні школи, дитячо-юнацькі спортивні школи з видів спорту, клуби фізичної підготовки.
Переліком посад педагогічних та науково-педагогічних працівників, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.06.2000 № 963 (з наступними змінами), викладачі всіх спеціальностей віднесені до педагогічних працівників.
Положенням про дитячо-юнацьку спортивну школу, що затвердженим постановою Кабінету Міністрів України № 993 від 05.11.2008, прямо передбачено такі посади працівників освіти вказаного виду позашкільного навчального закладу, як, зокрема, тренер-викладач.
Виходячи з системного аналізу наведених законодавчих та нормативно-правових актів суд дійшов висновку, що посада старшого тренера - викладача по велоспорту в дитячо-юнацькій спортивній школі, на якій позивач працював з 09.10.1985 до 10.11.1985 відноситься до педагогічних і дає право на пенсію за вислугу років при наявності відповідного педагогічного стажу роботи.
Правова позиція у подібних правовідносинах відображена в постановах Великої Палати Верховного Суду від 30.01.2019 (справа № 876/5312/17), Верховного Суду від 13.02.2019 (справа № 233/4308/17), яку, в силу приписів ч. 5 ст. 242 КАС України, суд враховує при вирішенні цього спору.
Щодо зарахування до педагогічного стажу позивача періодів роботи з 20.08.1987 до 17.10.1989 та з 20.02.1992 до 31.08.1992 на посадах вихователя середнього професійно-технічного училища, суд враховує таке.
Згідно з ч. 1 ст. 40 Закону № 1060-ХІІ професійно-технічна освіта забезпечує здобуття громадянами професії відповідно до їх покликань, інтересів, здібностей, а також допрофесійну підготовку, перепідготовку, підвищення їх кваліфікації.
За змістом ч. 1 ст. 41 Закону № 1060-ХІІ до професійно-технічних навчальних закладів належать, зокрема: професійно-технічне училище відповідного профілю; професійне училище соціальної реабілітації; вище професійне училище; центр професійно-технічної освіти; центр підготовки і перепідготовки робітничих кадрів; інші типи навчальних закладів, що надають професійно-технічну освіту або здійснюють професійно-технічне навчання.
Постановою Кабінету Міністрів України "Про перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років" № 909 від 04.11.1993 затверджений перелік закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років (далі - Перелік № 909).
Зміст Розділу 1 "Освіта" Переліку закладів і установ освіти, охорони здоров`я та соціального захисту і посад, робота на яких дає право на пенсію за вислугу років, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 909 у частині "Найменування закладів і установ" містить "Професійно-технічні навчальні заклади".
14.06.2000 Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 963, якою затвердив Перелік посад педагогічних та науково-педагогічних працівників (далі Перелік № 963) у редакції постанови Кабінет Міністрів України № 143 від 11.02.2025.
Відповідно до пункту 4 Переліку № 963 до посад педагогічних працівників віднесені, зокрема, старший вихователь, вихователь, асистент вихователя.
Отже, Львівський середнє професійно-технічне училище № 1 є закладом освіти, що передбачений Переліком № 909, а посада вихователя віднесена до посади педагогічних працівник, тому робота позивача у періоди з 09.10.1985 до 10.11.1985 на посаді старшого тренера-викладача дитячо-юнацької спортивної школи по велоспорту спортивного клубу армії; з 20.08.1987 до 17.10.1989 на посаді вихователя Львівського середнього професійно-технічного училища № 1 та з 20.02.1992 до 31.08.1992 на посаді вихователя середнього професійно-технічного училища № 1 м. Львова має бути включена до спеціального стажу, який дає право на виплату одноразової грошової допомоги в розмірі 10 місячних пенсій.
Таким чином, суд вважає, що відповідач протиправно відмовив ОСОБА_1 у зарахуванні до спеціального стажу періодів роботи на посадах педагогічних працівників з 09.10.1985 до 10.11.1985, з 20.08.1987 до 17.10.1989 та з 20.02.1992 до 31.08.1992.
Відтак, суд дійшов висновку про наявність підстав для скасування рішення відповідача від 16.04.2024 № 134550027289.
Щодо позовних вимог про зобов`язання відповідача виплатити одноразову грошову допомогу у розмірі 10 місячних пенсій, відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" №1058-1V , суд враховує таке.
Умовами, з якими законодавець пов`язує право особи на отримання грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій є спеціальний страховий стаж роботи для чоловіків 35 років, а також неотримання такою особою до моменту виходу на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-ІV будь-якого іншого виду пенсії.
Суд зауважує, що обчислення спеціального страхового стажу для призначення пенсії, у тому числі для виплатити одноразової грошової допомоги відповідно до пункту 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону № 1058-1V, належить до повноважень пенсійного органу.
Відтак, суд вважає, що належним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання відповідача зарахувати до стажу роботи позивача, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" періоди роботи з 09.10.1985 до 10.11.1985 на посаді старшого тренера-викладача дитячо-юнацької спортивної школи по велоспорту спортивного клубу армії; з 20.08.1987 до 17.10.1989 - на посаді вихователя Львівського середнього професійно-технічного училища № 1 та з 20.02.1992 до 31.08.1992 - на посаді вихователя середнього професійно-технічного училища № 1 м. Львова та вирішити питання про призначення ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, передбачену пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", з урахуванням висновків суду.
Згідно із ч. 1, ч. 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідач належними доказами не довів законності прийняття спірного рішення.
З огляду на викладене вище, суд частково задовольняє позовні вимоги ОСОБА_1 .
Розподіл судових витрат суд здійснює за правилами статті 139 КАС України.
Керуючись ст. ст. 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
в и р і ш и в:
Адміністративний позов задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 16.04.2024 № 134550027289 про відмову ОСОБА_1 у виплаті грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, передбачену пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування".
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області (області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) зарахувати ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) до стажу роботи, що дає право на пенсію за вислугу років відповідно до пунктів "е" - "ж" статті 55 Закону України "Про пенсійне забезпечення" періоди роботи з 09.10.1985 до 10.11.1985 - на посаді старшого тренера-викладача дитячо-юнацької спортивної школи по велоспорту спортивного клубу армії; з 20.08.1987 до 17.10.1989 - на посаді вихователя Львівського середнього професійно-технічного училища № 1 та з 20.02.1992 до 31.08.1992 - на посаді вихователя середнього професійно-технічного училища № 1 м. Львова та вирішити питання про призначення ОСОБА_1 грошової допомоги у розмірі десяти місячних пенсій станом на день її призначення, передбачену пунктом 7-1 розділу XV "Прикінцеві положення" Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" № 1058-1V, з урахуванням висновків суду.
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, 10; код ЄДРПОУ 13814885) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; рнокпп НОМЕР_2 ) судові витрати зі сплати судового збору у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду шляхом подачі апеляційної скарги в 30-денний строк з дня складання повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо вона не була подана у встановлений строк. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після закінчення апеляційного розгляду справи.
СуддяКисильова Ольга Йосипівна