ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД міста КИЄВА
01030, м.Київ, вул.Б.Хмельницького,44-Б тел.230-31-34
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
справа № 20/32
22.01.08
За позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Укргазтех»
До Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»
Про зобов’язання укласти договір про закупівлю робіт з «Реконструкції автоматизованої системи телеметричної інформації та оперативно-інформаційного комплексу автоматизованої системи диспетчерського управління Південної електроенергетичної системи НЕК «Укренерго»
Суддя Палій В.В.
Секретар Молочна Н.С.
Представники:
Від позивача Матвіюк О.О.- предст. (дов. від 21.01.2008р.)
Від відповідача Веліканов К.С.- нач. юр. відділу, (дов. від 17.01.2008р.)
ОБСТАВИНИ СПРАВИ:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю «Укргазтех»звернулось до Господарського суду міста Києва з позовом до Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»про зобов’язання укласти договір про закупівлю робіт з «Реконструкції автоматизованої системи телеметричної інформації та оперативно-інформаційного комплексу автоматизованої системи диспетчерського управління Південної електроенергетичної системи НЕК «Укренерго».
Заявлений позов позивач обґрунтовує тим, що за результатами проведених торгів (тендеру) відповідно до повідомлення відповідача, позивача було визначено переможцем тендеру на закупівлю робіт з «Реконструкції автоматизованої системи телеметричної інформації та оперативно-інформаційного комплексу автоматизованої системи диспетчерського управління Південної електроенергетичної системи НЕК «Укренерго» та 18.12.2007р. акцептовано його тендерну пропозицію, а тому відповідно до ст. 29 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»відповідач повинен укласти з ним договір про закупівлю робіт з «Реконструкції автоматизованої системи телеметричної інформації та оперативно-інформаційного комплексу автоматизованої системи диспетчерського управління Південної електроенергетичної системи НЕК «Укренерго»в строк з 20.12.2007р. до 09.01.2008р.
Позивач також вважає, що відміна торгів (тендеру) Міжвідомчою комісією з питань державних закупівель є незаконною і безпідставною, а рішення комісії не відповідає вимогам Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти», оскільки під час відкритих торгів порушень вказаного Закону не було.
Представник відповідача в усних поясненнях, наданих у судовому засіданні 22.01.2008р., проти позову заперечує та вказує на необхідність виконання рішення Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель.
Дослідивши матеріали справи, заслухавши пояснення представників сторін, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго»в Інформаційному бюлетені Тендерної палати України від 29.10.2007 № 44(115) опубліковано оголошення № 44080307 про проведення відкритих торгів на закупівлю за державні кошти робіт з «Реконструкції автоматизованої системи телеметричної інформації та оперативно-інформаційного комплексу автоматизованої системи диспетчерського управління Південної електроенергетичної системи НЕК «Укренерго».
З протоколу розкриття тендерних пропозицій при здійсненні процедур закупівлі товарів робіт і послуг за державні кошти № 33 від 22.11.2007р. вбачається, що розкриття тендерних пропозицій відбулось 22.11.2007 о 14-00, розкрито тендерні пропозиції, запропоновані Товариством з обмеженою відповідальністю «НВП Укренергоналадкавимірювання», Товариством з обмеженою відповідальністю «Хартеп», Товариством з обмеженою відповідальністю «Іпра-Софт», Товариством з обмеженою відповідальністю «Укргазтех».
Переможцем тендеру на закупівлю робіт з «Реконструкції автоматизованої системи телеметричної інформації та оперативно-інформаційного комплексу автоматизованої системи диспетчерського управління Південної електроенергетичної системи НЕК «Укренерго»визнано пропозицію, яка була подана учасником ТОВ «Укргазтех», що підтверджується факсограмою відповідача від 19.12.2007р. та повідомленням про результати проведення відкритих торгів із зменшенням ціни на закупівлю робіт, що відбулися 22.11.2007р. Дата акцепту тендерної пропозиції, що визнана найкращою –18.12.2007р.
У відповідності до ч. 2 ст. 29 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти»з учасником, тендерну пропозицію якого було акцептовано, замовник укладає договір про закупівлю відповідно до вимог тендерної документації у строк не раніше ніж через п'ять робочих днів з дня відправлення письмового повідомлення всім учасникам процедур відкритих торгів із зменшенням ціни, двоступеневих торгів і торгів з обмеженою участю про їх результати, але не пізніше ніж через 21 робочий день з дня акцепту.
Відповідно до вимог ст. 509 ЦК України зобов'язанням є правовідношення, в якому одна сторона (боржник) зобов'язана вчинити на користь другої сторони (кредитора) певну дію (передати майно, виконати роботу, надати послугу, сплатити гроші тощо) або утриматися від певної дії, а кредитор має право вимагати від боржника виконання його обов'язку.
Статтею 526 ЦК України передбачено, що зобов'язання має виконуватися належним чином відповідно до умов договору та вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, а за відсутності таких умов та вимог - відповідно до звичаїв ділового обороту або інших вимог, що звичайно ставляться.
Таким чином, у ДП НЕК «Укренерго»перед ТОВ «Укргазтех»виникли зобов’язання щодо укладання договору на виконання робіт з реконструкції автоматизованої системи телеметричної інформації та оперативно-інформаційного комплексу автоматизованої системи диспетчерського управління Південної електроенергетичної системи НЕК «Укренерго».
Оскільки тендерна пропозиція була акцептована відповідачем 18.12.2007р., що підтверджується повідомленням відповідача про результати проведення відкритих торгів із зменшенням ціни на закупівлю робіт, що відбулися 22.11.2007р., ДП НЕК «Укренерго»повинно укласти договір на виконання робіт з ТОВ «Укргазтех»в строк до 21.01.2008, як це встановлено ст. 29 Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти».
Але факсограмою від 25.12.2007р. № 12/12-3/7790 відповідач повідомив позивача про те, що відкриті торги на закупівлю робіт з «Реконструкції автоматизованої системи телеметричної інформації та оперативно-інформаційного комплексу автоматизованої системи диспетчерського управління Південної електроенергетичної системи НЕК «Укренерго»відповідно до рішення Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 14.12.2007р. № 02/915рш відмінені.
У рішенні від 14.12.2007 № 02/915рш зазначається, що під час розгляду скарги Товариства з обмеженою відповідальністю «Хартеп»Міжвідомча комісія з питань державних закупівель виявила порушення законодавства про закупівлю, а саме:
Додаток Ж та додаток З додатку 5 тендерної документації замовника суперечить нормам статті 21 Закону, оскільки містить посилання на конкретну торгівельну марку.
З цих підстав рішенням Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 14.12.2007р. № 02/915рш скарга Товариства з обмеженою відповідальністю «Хартеп» була задоволена, а торги на закупівлю Державним підприємством «Національна енергетична компанія «Укренерго»робіт з «Реконструкції автоматизованої системи телеметричної інформації та оперативно-інформаційного комплексу автоматизованої системи диспетчерського управління Південної електроенергетичної системи НЕК «Укренерго»відмінені.
Господарський суд міста Києва не погоджується з висновками, викладеними в рішенні Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 14.12.2007р. № 02/915рш, оскільки рішення не відповідає вимогам Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти».
Так, відповідно до ч. 3 ст. 21 Закону технічна специфікація не повинна містити посилань на конкретні торговельну марку чи фірму, патент, конструкцію або тип предмета закупівлі, джерело його походження або виробника. У разі коли таке посилання є необхідним, специфікація повинна містити вираз "або еквівалент".
У той же час, відповідно до ч. 2 ст. 21 Закону технічна специфікація, плани, креслення, малюнки чи описи предмета закупівлі, що вимагаються замовником, повинні містити:
детальний опис товарів, робіт, послуг, що закуповуються, з викладенням об'єктивних технічних та якісних характеристик.
В додатках Ж та З додатку 5 тендерної документації міститься детальний опис монтажних матеріалів, які використовуються для цих робіт та були визначені у проектній документації. Суд погоджується із твердженням позивача, що вартість зазначених монтажних робіт є незначною і не може вплинути на визначення вартості предмета закупівлі. Крім того, такі монтажні матеріали не є предметом закупівлі.
Таким чином судом встановлено, що рішення Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 14.12.2007р. № 02/915рш не відповідає вимогам Закону України «Про закупівлю товарів, робіт і послуг за державні кошти».
Суд також приймає до уваги, що скаржник ТОВ «Хартеп»надавши додаток до скарги №1131 від 28.11.2007р. до Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель, який був одержаний відповідачем 18.12.2007р., фактично позбавив можливості замовника надати, відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону вичерпну відповідь, а також відповідні документи та матеріали для розгляду скарги.
Рішення державного чи іншого органу, яке не є нормативно-правовим актом у розумінні ч. 1 і 2 ст. 4 ГПК і виступає як доказ у справі, підлягає оцінці господарським судом за загальними правилами ст. 43 названого Кодексу. Згідно з ч. 2 цієї статті ніякі докази не мають для господарського суду заздалегідь встановленої сили.
Згідно ст. 33 ГПК України кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень.
Оскільки рішення Міжвідомчої комісії з питань державних закупівель від 14.12.2007р. № 02/915рш не відповідає законодавству України, у відповідача відсутні підстави для відмови укласти договір з позивачем про закупівлю робіт з «Реконструкції автоматизованої системи телеметричної інформації та оперативно-інформаційного комплексу автоматизованої системи диспетчерського управління Південної електроенергетичної системи НЕК «Укренерго».
За вищенаведених обставин, суд дійшов висновку про обґрунтованість заявлених позовних вимог та задовольняє позовні вимоги у повному обсязі.
Судові витрати покладаються на відповідача у відповідності до ст. 49 ГПК України.
Керуючись ст. 49, 82 - 85 Господарського процесуального кодексу України, Господарський суд міста Києва, -
В И Р І Ш И В:
1. Позовні вимоги задовольнити повністю.
2. Зобов’язати Державне підприємство «Національна енергетична компанія «Укренерго»(м. Київ, вул. Комінтерну, 25, код ЄДРПОУ 00100227) укласти договір з Товариством з обмеженою відповідальністю «Укргазтех»(м. Київ, просп. 50-річчя Жовтня, 2-б, код ЄДРПОУ 30265715) про закупівлю робіт з «Реконструкції автоматизованої системи телеметричної інформації та оперативно-інформаційного комплексу автоматизованої системи диспетчерського управління Південної електроенергетичної системи НЕК «Укренерго».
3. Стягнути з Державного підприємства «Національна енергетична компанія «Укренерго»(м. Київ, вул. Комінтерну, 25, код ЄДРПОУ 00100227) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Укргазтех»(м. Київ, просп. 50-річчя Жовтня, 2-б, код ЄДРПОУ 30265715) 85 (вісімдесят п’ять) грн. 00 коп. - державного мита та 118 (сто вісімнадцять) грн. 00 коп. - витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.
4. Після набрання рішенням законної сили видати накази.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку протягом 10 днів з дня його прийняття.
Суддя В.В. Палій