Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
У Х В А Л А
з питань залучення третьої особи
06 жовтня 2025 року Справа №200/2562/25
Суддя Донецького окружного адміністративного суду Михайлик А.С. розглянувши в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про зупинення провадження у справі за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про визнання рішень протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
У провадженні Донецького окружного адміністративного суду перебуває справа за позовом ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області (далі відповідач), в якому позивач просить:
визнати протиправним рішення щодо виключення із довідки про середню заробітну плату від 08.11.2005 № 7/1462, виданої ЗАТ Костянтинівський металургійний завод, премії у розмірі 824.49 грн;
зобов`язати поновити з 20.03.2024 нарахування та виплату пенсії по інвалідності відповідно довідки про середню заробітну плату від 08.11.2005 № 7/1462, виданої ЗАТ Костянтинівський металургійний завод, премії у розмірі 824.49 грн, із урахуванням премії до заробітної плати у розмірі 824,49 грн та рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2024 № 200/3823/24;
визнати протиправним рішення щодо застосування до розрахунку та виплати пенсії з 01.01.2025 коефіцієнтів зменшення, передбачених постановою Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану;
зобов`язати здійснити нарахування та виплату пенсії по інвалідності з 01.01.2025 без застосування коефіцієнтів зменшення, передбачених Постановою КМУ № 1, та без обмеження максимальним розміром, відповідно рішення Донецького окружного адміністративного суду від 15.08.2024 року № 200/3823/24.
Ухвалою Донецького окружного адміністративного суду від 14.04.2025 відкрито провадження у справі, справу призначено до розгляду в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області через підсистему (модуль) Єдиної судової інформаційно-телекомунікаційної системи Електронний суд надано клопотання про залучення Міністерства соціальної політики України до участі у справі як третьої особи, що не заявляє самостійних вимог на предмет спору на стороні відповідача.
В обґрунтування заявленого клопотання відповідач зазначив, що відповідно до пункту 1 Положення про Міністерство соціальної політики України, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України від 17.06.2015 № 423(даліПоложення № 423), Мінсоцполітики є центральним органом виконавчої влади, діяльність якого спрямовується і координується Кабінетом Міністрів України і який забезпечує формування та реалізацію державної політики, зокрема, у сфері соціальної політики, загальнообов`язкового державного соціального та пенсійного страхування, соціального захисту населення, надання соціальних послуг та проведення соціальної роботи, пенсійного забезпечення та ведення обліку осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному соціальному страхуванню, здійснення державного контролю за дотриманням вимог законодавства під час надання соціальної підтримки (державна допомога, пільги, житлові субсидії та інші виплати, що проводяться за рахунок державного бюджету, соціальні послуги), державне регулювання та нагляд за дотриманням нормЗакону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»щодо призначення (перерахунку) і виплати пенсій у солідарній системі.
З урахуванням статей10та22 Бюджетного кодексу України, додатка № 3 доЗакону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»,відомчої класифікації видатків та кредитування державного бюджету, затвердженоїнаказом Міністерства фінансів України від 14.01.2011 № 11, головним розпорядником бюджетної програми за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду» є Міністерство соціальної політики України, Пенсійний фонд України - відповідальний виконавець і розпорядник коштів нижчого рівня. Згідно з частинами першою, другоюстатті 23 Бюджетного кодексу Українибудь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Відповідно до пунктів 20, 29 частини першоїстатті 116 Бюджетного кодексу Українивзяття зобов`язань без відповідних бюджетних асигнувань та здійснення видатків бюджету з перевищенням бюджетних призначень є порушенням бюджетного законодавства. Згідно з частинами першою, другоюстатті 23 Бюджетного кодексу Українибудь-які бюджетні зобов`язання та платежі з бюджету можна здійснювати лише за наявності відповідного бюджетного призначення, встановленого законом про Державний бюджет України.
Таким чином, у разі винесення рішення про задоволення позовних вимог, його реальне виконання залежатиме від дій Мінсоцполітики, як органу, що забезпечує формування та реалізацію державної політики у сфері пенсійного забезпечення, та є головним розпорядником коштів за бюджетною програмою за КПКВК 2506080 «Фінансове забезпечення виплати пенсій, надбавок та підвищень до пенсій, призначених за пенсійними програмами, та дефіциту коштів Пенсійного фонду».
Крім того, розробником проєктупостанови Кабінету Міністрів України від 03.01.2025 № 1 «Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану»(даліПостанова № 1) є Мінсоцполітики.
Згідно із Пояснювальною запискою до проєкту зазначеної постанови метою прийняття акту є забезпечення реалізації нормЗакону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік», спрямованих на оптимізацію видатків на виплату пенсій, фінансування яких здійснюється за рахунок коштів державного бюджету.
Проєкт Постанови № 1 розроблений Мінсоцполітики відповідно достатті 46 Закону України «Про Державний бюджет України на 2025 рік»з урахуванням складної макрофінансової ситуації, яка є наслідком збройної агресії Російської Федерації проти України, пропорційного перерозподілу коштів з метою збереження балансу інтересів усього суспільства. Отже, рішення у цій справі впливатиме на інтереси Мінсоцполітики, а незалучення Мінсоцполітики до участі у справі позбавить його можливості реалізувати права учасника справи.
Розглянувши клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про залучення Міністерства соціальної політики України до участі у справі як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача, суд зазначає таке.
Положеннямистатті 49 Кодексу адміністративного судочинства України(далі -КАС України) визначено можливість залучення до участі у справі третіх осіб: 1) які заявляють самостійні вимоги щодо предмета спору; 2) які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні позивача; 3) які не заявляють самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Відповідно до частини четвертоїстатті 49 КАС Україниу заявах про залучення третіх осіб і у заявах третіх осіб про вступ у справу на стороні позивача або відповідача зазначається, на яких підставах третіх осіб належить залучити до участі у справі.
Згідно з частиною п`ятоюстатті 49 КАС Українипро залучення третіх осіб до участі у справі суд постановляє ухвалу, в якій зазначає, на які права чи обов`язки такої особи та яким чином може вплинути рішення суду у справі. Ухвала за наслідками розгляду питання про вступ у справу третіх осіб окремо не оскаржується. Заперечення проти такої ухвали може бути включено до апеляційної чи касаційної скарги на рішення суду, прийняте за результатами розгляду справи.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Донецькій області не зазначено, на які саме права та обов`язки Міністерства соціальної політики України може вплинути рішення у справі № 200/2562/25.
При вирішенні питання про залучення до участі у справі третіх осіб суд має з`ясувати, чи буде у зв`язку з прийняттям судового рішення з даної справи таку особу наділено новими правами чи покладено на неї нові обов`язки, або змінено її наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому.
Враховуючи приписистатті 49 КАС Українита предмет спору, суд вважає, що у зв`язку з прийняттям судового рішення в цій справі Міністерство соціальної політики України не буде наділено новими правами чи покладено на нього нові обов`язки, або змінено його наявні права та/або обов`язки, або позбавлено певних прав та/або обов`язків у майбутньому, що, в свою чергу, свідчить про відсутність правових підстав для залучення такої особи до участі у справі як третьої особи, а отже, у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області слід відмовити.
Керуючись статтями49,241,243,248,256,262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
УХВАЛИВ:
Відмовити у задоволенні клопотання Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області про залучення до участі у справі Міністерства соціальної політики України як третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача.
Ухвала набирає законної сили з моменту її підписання суддею та оскарженню в апеляційному порядку окремо від рішення суду не підлягає. Заперечення на ухвалу, що не підлягає оскарженню окремо від рішення суду, включаються до апеляційної скарги на рішення суду.
Суддя А.С. Михайлик