Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 420/15051/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2025 року м.Одеса
Одеський окружний адміністративний суд у складі судді Хлімоненкової М.В., розглянувши в порядку письмового провадження без повідомлення сторін адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м.Києві (філія ГСЦ МВС) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
В С Т А Н О В И В:
До Одеського окружного адміністративного суду надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м.Києві (філія ГСЦ МВС), у якому позивач просить суд:
1. Визнати протиправними дії Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) щодо відмови виготовити довідку про грошове забезпечення станом 01.01.2023 року з урахуванням середньої заробітної плати по посаді Позивача для перерахунку із 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії Позивача відповідно до частини 4 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ.
2. Зобов`язати Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) виготовити довідку про грошове забезпечення станом 01.01.2023 року з урахуванням середньої заробітної плати по посаді Позивача для перерахунку із 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії Позивача відповідно до частини 4 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що грошове забезпечення поліцейських щорічно підіймається. Але це ніяк не впливає на пенсійне забезпечення Позивача, яке є незмінне з моменту перерахунку йому пенсії відповідно до рішення Одеського окружного адміністративного суду від 14 лютого 2022 року справа № 540/31/22 відповідно до довідки про грошове забезпечення станом на листопад 2019 року по останній займаній посаді Позивача. Саме Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) уповноважений видавати звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ довідки про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій. Проте, останній відмовив у видачі довідки про грошове забезпечення станом 01.01.2023 року.
Позивач вертає увагу суду на те, що відповідно до частини 4 статті 63 Закону України № 2262-ХІІ, пенсія підлягає перерахунку у разі підвищення грошового забезпечення відповідних категорій осіб. Останній перерахунок його пенсійного забезпечення здійснено у листопаді 2019 року. З того часу розмір грошового забезпечення поліцейських суттєво зріс у зв`язку з інфляцією та іншими економічними факторами. Зокрема, станом на 01.01.2023 року зарплата поліцейських зросла в декілька разів у порівнянні з 2019 роком. Незважаючи на те, що грошове забезпечення поліцейських було підвищено, Кабінет Міністрів України не прийняв відповідного рішення щодо перерахунку пенсій, що є порушенням законодавства та його прав на справедливе пенсійне забезпечення.
Ухвалою від 19.05.2025 суд прийняв позовну заяву до розгляду та відкрив провадження у адміністративній справі, вирішив розгляд справи здійснювати за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).
Відповідач надав відзив на позовну заяву, у якому вказуючи на безпідставність позовних вимог просить відмовити у задоволенні позову, та зазначає, що ОСОБА_1 перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до норм Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09 квітня 1992 року № 2262-ХІІ. Згідно облікових даних ОСОБА_1 проходив службу в органах внутрішніх справ України та 30.09.2010 його звільнено з посади заступник начальника відділу РМЗ управління карного розшуку УМВС України в Херсонській області. З 01.10.2010 Позивачу була призначена пенсія за вислугу років відповідно до Закону № 2262.
Щодо повноважень Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) відповідач вказує, що наказами МВС № 259 та № 432 на регіональні сервісні центри Головного сервісного центру МВС (філії ГСЦ МВС) покладено функції на видачу звільненим зі служби військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу органів внутрішніх справ за їх зверненнями довідок про розмір грошового забезпечення лише за березень 2019 року та листопад 2019 року для перерахунку пенсій з урахуванням правових висновків Великої Палати Верховного Суду у справі № 160/8324/19 та судових рішень у справах №826/3858/18 та № 826/12704/18, а також здійснювати відповідно до законодавства України розгляд звернень таких осіб про видачу довідок про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсій за інші періоди без покладення функції щодо видачі таких довідок. Наразі пенсіонерам МВС, довідки про розмір грошового забезпечення оформляються з урахуванням рішень Окружного адміністративного суду міста Києва по справі від 12.12.2018 у справі № 826/3858/18 (набрало законної сили 05.03.2019) та від 14.05.2019 № 826/12704/18 (набрало законної сили 19.11.2019), а також постанови Великої Палати Верховного Суду від 17.12.2019 у зразковій справі № 160/8324/19 та інформації наданої центральними органами виконавчої влади. Видачу інших довідок, на даний час, законодавством не передбачено.
Також, відповідач зазначає, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення поліцейських на підставі розпорядчих документів керівників органів, закладів та установ Національної поліції України, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому. Зміни до Постанови № 988, які б стосувалися підвищення розміру грошового забезпечення поліцейським, як обов`язкової передумови для виникнення обов`язку для перерахунку пенсії, з моменту набрання чинності цієї Постанови Урядом не вносилися. Тому у Позивача не виникло право на отримання оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії з 01.02.2023, оскільки не було підвищено розміру посадового окладу та інших видів грошового забезпечення поліцейських на підставі рішення Кабінету Міністрів України.
Всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини, викладені сторонами у заявах по суті справи, дослідивши та оцінивши наявні у справі докази, що мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд встановив наступні обставини.
Позивач ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ (надалі Закон №2262-ХІІ).
Позивач звернувся до Регіонального сервісного центру ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) із заявою від 14.04.2025, у якій просив підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області довідку про розмір грошового забезпечення, на 01.01.2023 року з урахуванням середньої заробітної плати по його посаді для перерахунку із 01 лютого 2023 року основного розміру пенсії.
За результатом розгляду указаного звернення, Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в м. Києві (філія ГСЦ МВС) листом від 15.05.2025 повідомив, що за період з 21.02.2018 до теперішнього часу рішень про перерахунок пенсій Кабінет Міністрів України не приймав. А тому підстави для виготовлення довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 відсутні.
Вважаючи протиправною відмову у видачі оновленої довідки, позивач звернулась до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.
У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи відповідають вони встановленим ч. 2 ст. 2 КАС України вимогам.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Національному антикорупційному бюро України, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції, Бюро економічної безпеки України чи Державній кримінально-виконавчій службі України є Закон України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" № 2262-ХІІ від 01.01.1992 р. (далі - Закон № 2262-ХІІ).
Частиною 3 статті 43 Закону № 2262-ХІІ передбачено, що пенсії особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Частина 18 статті 43 Закону № 2262-ХІІ встановлює, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Питання перерахунку призначених відповідно до Закону №2262-ХІІ пенсій унормовано ст. 63 цього Закону, частинами 1, 2 якої встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
29 грудня 2015 року набрав чинності Закон України "Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей" від 23.12.2015 р. № 900-VII. Цим Законом ст. 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною 3, згідно з якою перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських.
11 листопада 2015 року Кабінет Міністрів України прийняв Постанову № 988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" (далі - Постанова № 988), пунктом 2 якої встановлено, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення.
Відповідно до ст. 94 Закону України "Про Національну поліцію", Постанови № 988 наказом МВС України від 06.04.2016 р. № 260 затверджено Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок № 260).
Відповідно до п.3 Порядку №260 грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення.
Порядком № 260 установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (п. 4 Порядку № 260); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (п. 5 Порядку № 260); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (п. 6 Порядку № 260); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (п. 7 Порядку № 260); надбавка за почесне звання "заслужений" (п. 8 Порядку № 260); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (п. 9 Порядку № 260); доплата за вчене звання (п. 10 Порядку № 260); доплата за службу в нічний час (п. 11 Порядку № 260).
Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону № 2262-ХІІ (зі змінами, внесеними Законом України "Про внесення змін до деяких законодавчих актів України" від 06.12.2016 р. № 1774-VIII) усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 є пенсіонером, перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Херсонській області та отримує пенсію за вислугу років відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» від 09.04.1992 №2262-ХІІ.
Також, з наявної у КП «Діловодство спеціалізованого суду» інформації, суд встановив, що у провадженні Херсонського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді справа № 540/31/22 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Херсонській області про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до ч.4 ст.78 КАС України, обставини, встановлені рішенням суду у господарській, цивільній або адміністративній справі, що набрало законної сили, не доказуються при розгляді іншої справи, у якій беруть участь ті самі особи або особа, стосовно якої встановлено ці обставини, якщо інше не встановлено законом.
Рішенням Херсонського окружного адміністративного суду від 14.02.2022 у справі №540/31/22, яке набрало законної сили, зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Херсонській області здійснити перерахунок та виплату раніше призначеної позивачу пенсії відповідно до довідки Державної установи Територіальне медичне об`єднання МВС України по Херсонській області від 26.07.2021 №33/42-С-143о/п, з урахуванням основних і додаткових видів грошового забезпечення, починаючи з 01 грудня 2019 року та з урахуванням раніше виплачених сум.
Рішенням було встановлено, зокрема, що Державною установою Територіальне медичне об`єднання Міністерства внутрішніх справ України по Херсонській області виготовлено та 26.07.2021 направлено до ГУПФУ в Херсонській області оновлену довідку для перерахунку пенсії позивача від 26.07.2021 №33/42-С-143о/п з урахуванням таких складових: посадовий оклад (3000,00 грн); оклад за спеціальним званням підолковник поліції (2200,00 грн); надбавка за стаж служби 35% (1820,00 грн), надбавка за службу в умовах режимних обмежень 15% (450,00 грн), надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції 59,75% (4194,45 грн), премія 49,95% (5826,39 грн), а всього 17490,84 грн.
Отже, грошове забезпечення позивача визначається відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 року № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції».
При цьому, з часу прийняття Постанови № 988 Кабінетом Міністрів України рішень про зміну розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення для осіб, які мають право на пенсію за Законом 2262-ХІІ, або у зв`язку із введенням для них нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, установлених законодавством не приймалось.
Суд погоджується із твердженням відповідача про те, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення поліцейських на підставі розпорядчих документів керівників органів, закладів та установ Національної поліції України, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення в цілому.
Суд, не заперечуючи право позивача на перерахунок його пенсії з урахуванням розміру посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії, та вважає, що їх розмір має бути обчислений за нормами, чинними станом на момент виникнення підстав для перерахунку пенсії, тобто станом на момент підвищення грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України.
Проте, позивачем не доведено та судом не встановлено, що станом на 01 січня 2023 року за рішенням Уряду відбулись зміни розміру грошового забезпечення за відповідною посадою, як обов`язкової передумови для видачі довідки про розмір грошового забезпечення для наступного перерахунку пенсії.
З огляду на викладене, підстави для виготовлення оновленої довідки на ім`я позивача про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023 відсутні.
На підставі вищенаведеного суд приходить до висновку, що відмовляючи позивачу у виготовленні оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в м.Києві (філія ГСЦ МВС) діяв у межах своїх повноважень та у спосіб передбачений законом.
На підставі викладеного, керуючись статтями 9, 14, 73-78, 90, 143, 242-246, 250, 255 КАС України, суд
вирішив:
У задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити повністю.
Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду.
Позивач: ОСОБА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , адреса місця проживання: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Регіональний сервісний центр ГСЦ МВС в м.Києві (філія ГСЦ МВС), код ЄДРПОУ 43611844, адреса: вул. Арсенальна, будинок 9/11, м.Київ, 01011.
Суддя Марина ХЛІМОНЕНКОВА
.