Рішення № 130766171, 06.10.2025, Київський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
06.10.2025
Номер справи
320/12416/24
Номер документу
130766171
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

КИЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

06 жовтня 2025 року справа №320/12416/24

Київський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Кушнової А.О., розглянув в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Бюро економічної безпеки України про визнання протиправною бездіяльності, зобов`язання вчинити певні дії,

Суть спору: до Київського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач та/або ОСОБА_1 ) з позовом до Бюро економічної безпеки України (далі відповідач та/або БЕБ України) та просить суд:

- визнати протиправною бездіяльність Бюро економічної безпеки України щодо неприсвоєння ОСОБА_1 спеціального звання БЕБ - полковник Бюро економічної безпеки України;

- зобов`язати Бюро економічної безпеки України присвоїти ОСОБА_1 спеціальне звання БЕБ - полковник Бюро економічної безпеки України, із зарахуванням строку вислуги у спеціальному званні лейтенанта Бюро економічної безпеки до іншого спеціального звання.

Мотивуючи позовні вимоги, позивач стверджує, що бездіяльність відповідача полягає у тому, що маючи присвоєний на попередньому місці роботи, у Державному бюро розслідувань 4 (четвертий) ранг державного службовця, БЕБ присвоїло йому спеціальне звання лейтенант БЕБ, що є нижчим ніж було у позивача раніше. Вказана бездіяльність виникла внаслідок відсутності нормативно-правового регулювання співвідношення спеціальних звань БЕБ з іншими спеціальними, а також військовими званнями і рангами державних службовців при прийомі на службу БЕБ. З урахуванням наведеного, на переконання позивача до спірних правовідносин підлягає застосуванню принцип «аналогії закону» - тобто Порядок присвоєння рангів державних службовців, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 306.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 29.08.2025 позовну заяву залишено без руху та встановлено позивачу строк для усунення недоліків позову шляхом надання доказів сплати судового збору у сумі 1211,20 грн.

02.09.2025 на адресу суду від позивача надійшли документи по справі, а саме докази сплати судового збору у сумі 1211,20 грн, дослідивши які суд дійшов висновку про виконання позивачем вимог ухвали суду від 29.08.2025 та усунення недоліків позовної заяви у повному обсязі.

Ухвалою Київського окружного адміністративного суду від 10.09.2025 відкрито спрощене провадження в адміністративній справі без проведення судового засідання та ухвалено здійснювати розгляд справи одноособово суддею Кушновою А.О. за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами.

25.09.2025, канцелярією суду зареєстровано відзив на позовну заяву, поданий представником позивача через підсистему «Електронний суд» 17.09.2025. Представник БЕБ України стосовно задоволення позовних заперечує та наголошує, що при першому прийнятті на службу в БЕБ присвоюється звання лейтенанта БЕБ, чергове спеціальне звання БЕБ може бути присвоєне після закінчення строку вислуги в попередньому званні, якщо інше не визначено Положенням № 1333, а співвідношення спеціальних звань і рангів державних службовців має бути врегульовано та затверджено відповідним порядком Кабінетом Міністрів України. Також представником відповідача наголошено, що Порядок № 306 регулює відносини лише щодо осіб, які приймаються та проходять державну службу відповідно до вимог Закону України «Про державну службу», а співвідношення між рангами державних службовців і спеціальними званнями (які вона мала відповідно до спеціальних законів) застосовується виключно під час прийняття на державну службу та її проходження. Представник БЕБ України наполягає, що до спірних правовідносин застосуванню підлягають Постанова № 1068, Закон № 1150 як спеціальне законодавство. У зв`язку з цим, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог.

Своєю чергою позивачем подано відповідь на відзив на позовну заяву, в якій останній наполягає на задоволенні позовних вимог.

Відповідно до частини 5 статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі КАС України) суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше. За клопотанням однієї із сторін або з власної ініціативи суду розгляд справи проводиться в судовому засіданні з повідомленням (викликом) сторін.

Учасники справи з клопотанням про розгляд справи у судовому засіданні до суду не звертались.

З урахуванням викладеного, розгляд справи судом здійснено у порядку письмового провадження за наявними у ній матеріалами та доказами.

Розглянувши подані документи і матеріали, всебічно і повно з`ясувавши усі фактичні обставини справи, на яких ґрунтується позов, об`єктивно оцінивши докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті, суд

в с т а н о в и в:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України, що підтверджується паспортом громадянина України (ID-карта), РНОКПП НОМЕР_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 .

Згідно з наказом Генеральної прокуратури України від 19.02.2024 № 119ц відповідно до статті 47 Закону України про прокуратуру», статей 4, 5 пункту «б» статті 9 Положення про класні чини працівників прокуратури України присвоєно в порядку призначення на вищу посаду класний чин старшого радника юстиції ОСОБА_1 начальнику відділу з розслідування особливо важливих справ управління правозахисної діяльності, протидії корупції та злочинності у сфері транспорту Головного управління захисту прав і свобод громадян та інтересів держави, протидії корупції та злочинності у сфері транспорту Генеральної прокуратури України (т. 1, а.с. 24).

В подальшому, як свідчать записи трудової книжки позивача, серія НОМЕР_2 від 17.05.2005, останній 26.10.2018 призначений на посаду першого заступника Директора Територіального управління Державного бюро розслідувань у місті Києві, як обраного за конкурсом (т. 1, а.с. 22).

Відповідно до наказу Державного бюро розслідувань від 03.05.2019 № 105-ос «Про присвоєння рангів» (пункт 4) ОСОБА_1 , першому заступнику Директора Територіального управління Державного бюро розслідувань, розташованого у місті Києві, з 3 травня 2019 року присвоєно 4 (четвертий) ранг державного службовця, як такому, що пройшов випробування та має класний чин старшого радника юстиції (далі Наказ № 105-ос).

Наказ № 105-ос виданий відповідно до пункту 14 частини першої статті 12, пункту 3 частини третьої статті 13 Закону України «Про Державне бюро розслідувань», статті 39 Закону України «Про державну службу», постанови Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 року № 306 «Питання присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями (т. 1, а.с. 25-26).

Згідно з Витягом з наказу Територіального управління БЕБ у Чернівецькій області від 05.09.2023 № 50-к/дск «Про прийом на службу» прийнято на службу до Територіального управління БЕБ у Чернівецькій області та призначено на посади гласних штатних працівників, які мають спеціальне звання Бюро економічної безпеки України, 06 вересня 2023 року з випробувальним терміном строком три місяці ОСОБА_1 на посаду детектива………………Підрозділу детективів (на правах самостійного Управління) Територіального управління БЕБ у Чернівецькій області (код посади 3.2.33), з посадовим окладом згідно з штатним розписом у розмірі 43 091 грн на місяць, як переможця конкурсу (т. 1, а.с. 28).

Відповідно до Витягу з наказу Бюро економічної безпеки України від 07.09.2023

№ 186-к/ДСК-ДП «Про присвоєння спеціального звання Бюро економічної безпеки України» наказано присвоїти спеціальне звання середнього начальницького складу лейтенант Бюро економічної безпеки України по Територіальному управлінню БЕБ у Чернівецькій області ОСОБА_1 , детективу ….. Територіального управління БЕБ у Чернівецькій області (код посади 3.2.33) (т. 1, а.с. 27).

Згідно з Витягом з наказу Територіального управління БЕБ у Київській області від 11.09.2023 № 51-к/ДСК «По особовому складу» наказано призначити з 12 вересня 2023 року, які прибули з Територіального управління БЕБ у Чернівецькій області, із встановленням випробувального строку три місяці лейтенанта Бюро економічної безпеки ОСОБА_1 , на посаду детектива … Територіального управління БЕБ у Київській області (код посади - …), з посадовим окладом згідно зі штатним розписом у розмірі … грн на місяць (т. 1, а.с. 84).

Відповідно до Витягу з наказу Територіального бюро БЕБ у Київській області від 31.01.2024 № 9-к/ДС наказано призначити з 01 лютого 2024 року, у порядку просування служби, як переможців конкурсу на вищу посаду лейтенанта Бюро економічної безпеки України ОСОБА_1 , на посаду заступника керівника Підрозділу … - керівника відділу … Територіального управління БЕБ у Київській області (код посади - …), з посадовим окладом відповідно до штатного розпису у розмірі … грн на місяць, звільнивши з посади детектива … Територіального управління БЕБ у Київській області (код посади - …), із збереженням раніше встановлених доплат (т. 1, а.с. 88).

Надалі, згідно з Витягом з наказу Територіального управління БЕБ від 28.03.2024 № 22-к/ДСК «По особовому складу» наказано перевести з 29 березня 2024 року лейтенанта Бюро економічної безпеки України ОСОБА_1 , заступника керівника Підрозділу … - керівника відділу … Територіального управління БЕБ у Київській області (код посади - …), на посаду заступника керівника Підрозділу … - керівника відділу … Територіального управління БЕБ у Київській області (код посади - …), з посадовим окладом відповідно до штатного розпису у розмірі … грн на місяць (т. 1, а.с. 86).

Відповідно до Витягу з наказу Бюро економічної безпеки України від 27.06.2024

№ 253-к/ДСК-ДП «Про призначення ОСОБА_1 » наказано призначити з 28 червня 2024 року, лейтенанта Бюро економічної безпеки України ОСОБА_1 , який прибув для подальшого проходження служби з Територіального управління БЕБ у Київській області, на нижчу посаду детектива … Департаменту детективів внутрішньої безпеки та захисту працівників Бюро економічної безпеки України (код посади 17.1.56), з посадовим окладом згідно зі штатним розписом у розмірі … (т. 1, а.с. 89).

Згідно з Витягом з наказу від 29.06.2024 № 289-к/ДСК -ДП «Про призначення ОСОБА_1 у порядку просування по службі» наказано призначити з 01 липня 2024 року у порядку просування по службі на вищу посаду, як переможця конкурсу, лейтенанта Бюро економічної безпеки України ОСОБА_1 на посаду заступника керівника Територіального управління БЕБ …, звільнивши з посади детектива … Департаменту детективів внутрішньої безпеки та захисту працівників Бюро економічної безпеки України (т. 1, а.с. 87).

Згідно з Витягом з наказу Бюро економічної безпеки від 03.09.2025 № 256-к «Про присвоєння чергового спеціального звання Бюро економічної безпеки України» наказано присвоїти чергове спеціальне звання середнього начальницького складу старший лейтенант Бюро економічної безпеки України по Територіальному управлінню БЕБ у Київській області з 08 вересня 2025 року лейтенанту Бюро економічної безпеки України ОСОБА_1 , заступнику керівника Територіального управління БЕБ (код посади 1.002) (т. 1, а.с. 81).

ОСОБА_1 зазначає, що відповідач присвоїв йому спеціальне звання - лейтенант, про те, враховуючи вимоги Порядку присвоєння рангів державних службовців, який затверджений Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 306, мав присвоїти спеціальне звання полковник БЕБ.

Враховуючи наведене, позивач звернувся до суду з метою захисту своїх порушених прав та охоронюваних законом інтересів.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.

Згідно з частиною третьою статті 8 Конституції України, принцип верховенства права є однією з основних засад діяльності держави, а стаття 55 Конституції України гарантує право кожного на захист своїх прав і свобод, у тому числі в судовому порядку.

Принципи, правові та організаційні засади забезпечення публічної, професійної, політично неупередженої, ефективної, орієнтованої на громадян державної служби, яка функціонує в інтересах держави і суспільства, а також порядок реалізації громадянами України права рівного доступу до державної служби, що базується на їхніх особистих якостях та досягненнях визначає Закон України «Про державну службу України» від 10.12.2015 № 889-VIII (далі Закон № 889-VIII).

Відповідно до частини другої статті 2 вказаного закону державний службовець - це громадянин України, який займає посаду державної служби в органі державної влади, іншому державному органі, його апараті (секретаріаті) (далі - державний орган), одержує заробітну плату за рахунок коштів державного бюджету та здійснює встановлені для цієї посади повноваження, безпосередньо пов`язані з виконанням завдань і функцій такого державного органу, а також дотримується принципів державної служби.

Частиною першою статті 39 Закону № 889-VIII регламентовано, що ранги державних службовців є видом спеціальних звань.

Згідно з частиною другою статті 39 Закону № 889-VIII встановлюється дев`ять рангів державних службовців.

Порядок присвоєння рангів державних службовців та співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями визначаються Кабінетом Міністрів України.

Співвідношення між рангами державних службовців і рангами посадових осіб місцевого самоврядування, військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями встановлюється для випадків призначення осіб, яким присвоєно такі спеціальні звання, на посади державних службовців, на яких може бути присвоєно нижчий ранг. У такому разі особі присвоюється ранг державного службовця на рівні рангу, який вона мала відповідно до спеціальних законів.

Постановою Кабінету Міністрів України від 20.04.2016 № 306 затверджено Порядок присвоєння рангів державних службовців, який визначає механізм присвоєння державним службовцям рангів під час прийняття на державну службу та її проходження (далі Порядок № 306).

Особі, яка має військове звання, дипломатичний ранг чи інше спеціальне звання та призначається на посаду державного службовця, присвоюється ранг відповідно до співвідношення між рангами державних службовців і військовими званнями, дипломатичними рангами та іншими спеціальними званнями (далі - співвідношення), затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 20 квітня 2016 р. № 306 (п. 2 Порядку № 306).

Відповідно до пункту 3 Порядку № 306 у разі призначення посадової особи органу місцевого самоврядування на посаду державного службовця, на якій може бути присвоєно нижчий ранг, особі присвоюється такий ранг державного службовця, який вона мала відповідно до Закону України Про службу в органах місцевого самоврядування.

Співвідношення між рангами державних службовців та рангами посадових осіб місцевого самоврядування визначається з урахуванням категорії посад державної служби та посад в органах місцевого самоврядування.

Додатком 7 до Порядку № 306 встановлено співвідношення між рангами державних службовців і класними чинами працівників органів прокуратури.

Так, старший радник юстиції прирівнюється до 4 (четвертого) рангу державного службовця.

У той же час Додатком 15 до Порядку № 306 визначено співвідношення

між рангами державних службовців і спеціальними званнями осіб начальницького складу Бюро економічної безпеки, згідно з яким полковник БЕБ прирівнюється до (4) четвертого рангу державного службовця.

Аналізуючи наведені положення, суд доходить до висновку, що у разі переходу працівників БЕБ зі спеціальним званням полковник БЕБ на державну службу, при такому переході, враховуючи положення Порядку № 306 буде присвоєно 4 (четвертий) ранг державного службовця.

Між тим правові основи організації та діяльності Бюро економічної безпеки України визначає Закон України «Про Бюро економічної безпеки України» від 28.01.2021 № 1150-IX (далі Закон).

Згідно з частиною першою статті 1 Закону № 1150-IX Бюро економічної безпеки України - це центральний орган виконавчої влади, на який покладаються завдання щодо протидії правопорушенням, що посягають на функціонування економіки держави.

Положеннями статті 26 Закону № 1150-IX врегульовано спеціальні звання Бюро економічної безпеки України.

Так, установлюються такі спеціальні звання Бюро економічної безпеки України:

1) спеціальні звання середнього начальницького складу:

лейтенант Бюро економічної безпеки України;

старший лейтенант Бюро економічної безпеки України;

капітан Бюро економічної безпеки України;

2) спеціальні звання старшого начальницького складу:

майор Бюро економічної безпеки України;

підполковник Бюро економічної безпеки України;

полковник Бюро економічної безпеки України;

3) спеціальні звання вищого начальницького складу:

генерал-майор Бюро економічної безпеки України;

генерал-лейтенант Бюро економічної безпеки України;

генерал-полковник Бюро економічної безпеки України.

Присвоєння і позбавлення спеціальних звань, а також пониження і поновлення у спеціальному званні здійснюються в установленому порядку.

Крім того, можуть присвоюватися вищі спеціальні звання в установленому законодавством порядку.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29.11.2022 № 1333 затверджено Положення про проходження служби особами, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України, яке визначає порядок проходження служби особами, які мають спеціальні звання БЕБ, у частині, що не суперечить законодавству про державну таємницю, та механізм присвоєння спеціальних звань, особливості обчислення стажу служби для виплати надбавки за вислугу років особам, які мають спеціальні звання БЕБ.

Згідно з пунктом 2 Положення № 1333 рішення з питань проходження служби (зокрема присвоєння спеціального звання, призначення на посади та звільнення з посад, переведення по службі, звільнення із служби, надання відпустки) особами, які мають спеціальні звання БЕБ, оформлюються письмовими наказами по особовому складу на підставі документів, перелік та форма яких установлюється БЕБ.

Відповідно до пунктів 3 та 4 Положення № 1333 накази по особовому складу видають Директор БЕБ та керівники територіальних управлінь відповідно до повноважень, визначених Законом України Про Бюро економічної безпеки України (далі - Закон) та іншими законами, в частині, що не суперечить Закону.

Проходження служби в БЕБ регулюється Законом, цим Положенням та іншими нормативно-правовими актами.

Відповідно до пункту 24 та пункту 25 Положення № 1333 установлюються такі спеціальні звання БЕБ:

1) спеціальні звання середнього начальницького складу:

лейтенант Бюро економічної безпеки;

старший лейтенант Бюро економічної безпеки;

капітан Бюро економічної безпеки;

2) спеціальні звання старшого начальницького складу:

майор Бюро економічної безпеки;

підполковник Бюро економічної безпеки;

полковник Бюро економічної безпеки;

3) спеціальні звання вищого начальницького складу:

генерал-майор Бюро економічної безпеки;

генерал-лейтенант Бюро економічної безпеки;

генерал-полковник Бюро економічної безпеки.

Спеціальні звання середнього та старшого начальницького складу БЕБ присвоюються виключно наказами Директора БЕБ.

Згідно з пунктом 28 Положення № 1333 громадянам, уперше прийнятим на службу та призначеним на посади, що підлягають заміщенню особами, які мають спеціальні звання БЕБ, наказами Директора БЕБ присвоюється звання лейтенанта БЕБ.

Спеціальні звання начальницького складу присвоюються наказами Директора БЕБ одночасно з прийняттям рішення про прийняття на службу та призначенням на посаду в центральний апарат БЕБ.

Спеціальні звання начальницького складу в територіальних управліннях БЕБ присвоюються наказами Директора БЕБ після прийняття рішення про прийняття на службу та призначення на посаду за поданням керівників територіальних управлінь БЕБ.

Послідовність спеціальних звань середнього, старшого та вищого начальницького складу БЕБ визначається відповідно до статті 26 Закону.

Разом з цим, відповідно до пункту 10 Закону України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо удосконалення роботи Бюро економічної безпеки України» від 20.06.2024 № 3840-IX, який набув чинності 30.06.2024 частину другу статті 26 Закону № 1150-IX доповнено таким змістом:

«Порядок присвоєння спеціальних звань та їх співвідношення з іншими спеціальними, а також військовими званнями і рангами державних службовців затверджується Кабінетом Міністрів України».

Аналіз наведеного дає суду підстави дійти до висновку, що до 29.06.2024 присвоєння і позбавлення спеціальних звань, а також пониження і поновлення у спеціальному званні здійснюються в установленому порядку, у той же час починаючи з 30.06.2024 порядок присвоєння спеціальних звань та їх співвідношення з іншими спеціальними, а також військовими званнями і рангами державних службовців має бути затверджений Кабінетом Міністрів України.

Станом на час вирішення спору, відповідна постанова Кабінету Міністрів України не прийнята.

Як вже було вказано судом вище, згідно з Додатком 15 до Порядку № 306 фактично у разі переходу працівників БЕБ зі спеціальним званням полковник БЕБ на державну службу, при такому переході такому працівнику присвоюється 4 (четвертий) ранг державного службовця.

Натомість зворотного механізму переходу працівника державної служби з 4 (четвертим) рангом державного службовця з присвоєнням такому працівнику спеціального звання полковника БЕБ законодавцем не розроблено.

На переконання суду, наведене приводить до порушення принципу рівності прав і справедливості, а саме попри наявність у позивача 4 (четвертого) рангу державного службовця та значного досвіду державної служби, при прийомі на службу до БЕБ йому було присвоєно найнижче спеціальне звання лейтенант БЕБ.

Одночасно, суд зауважує, що не розроблення Кабінетом Міністрів України, з урахуванням внесених змін до Закону № 1150-IX Законом № 3840-IX нормативно-правового акта стосовно встановлення співвідношення спеціальних звань з іншими спеціальними, а також військовими званнями і рангами державних службовців при вступі таких осіб на службу в БЕБ, відповідно до частини третьої статті 22 Конституції України, не може тлумачитися як підстава для звуження змісту та обсягу наявного права особи на відповідне спеціальне звання.

Суд наголошує, що Положення № 1333 встановлює лише загальний механізм присвоєння спеціальних звань особам начальницького складу БЕБ. Так, згідно з пунктом 28 цього Положення, спеціальні звання присвоюються наказами Директора БЕБ одночасно з призначенням на відповідну посаду. Однак порядок їх співвідношення з державними рангами досі законодавчо не визначено.

З огляду на це, відсутність нормативного акту, який мав би врегулювати порядок співвідношення звань, не може обмежувати чи скасовувати вже набуті права особи, а саме право на отримання звання, співмірного раніше присвоєному рангу державного службовця.

Відповідно до частини першої статті 65 Закону України «Про правотворчу діяльність» від 24.08.2023 № 3354-IX (далі Закон № 3354-IX) правова прогалина - це повна або часткова відсутність норми права, що не забезпечує завершеність правового регулювання відповідних суспільних відносин.

За правилами визначеними частиною третьою статті 65 Закону № 3354-IX суд для подолання правової прогалини може застосовувати у випадках, передбачених законом: 1) аналогію закону - шляхом застосування до неврегульованих суспільних відносин положень закону, який регулює подібні суспільні відносини; 2) аналогію права - шляхом застосування до суспільних відносин, не врегульованих нормативно-правовими актами, загальних принципів права.

Частина шоста статті 7 КАС України, визначає, що у разі відсутності закону, що регулює відповідні правовідносини, суд застосовує закон, що регулює подібні правовідносини (аналогія закону), а за відсутності такого закону суд виходить із конституційних принципів і загальних засад права (аналогія права).

Оскільки законодавство не визначає чітко співвідношення спеціальних звань із військовими, іншими спеціальними званнями та рангами держслужбовців, виникає потреба застосовувати аналогію закону.

Як вже було зауважено судом вище, у Додатку 15 до Порядку № 306 визначено співвідношення між рангами державних службовців та спеціальними званнями начальницького складу Бюро економічної безпеки України.

Отже, з метою ефективного захисту прав й інтересів осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, до даних правовідносин слід застосувати Додаток 15 до Порядку № 306.

Застосування принципу аналогії закону дає підстави для висновку, що у даній ситуації належним і ефективним способом захисту прав позивача є звернення до суду з вимогою про визнання протиправною бездіяльності Бюро економічної безпеки України, яка полягає у неприсвоєнні йому відповідного спеціального звання БЕБ полковника БЕБ.

У зв`язку з цим належним способом відновлення порушеного права є зобов`язання Бюро економічної безпеки України присвоїти позивачу спеціальне звання полковника БЕБ, що відповідало б його професійному рівню, попередньому рангу державного службовця та забезпечувало б реалізацію його права на отримання доплат і гарантій, передбачених законодавством.

Відповідно до правових висновків, викладених у постанові Касаційного адміністративного суду у складі Верховного Суду від 10.01.2024 у справі № 240/4894/23, «Принцип тлумачення закону на користь особи є однією з основних засад правової системи, яка вказує, що суди повинні намагатися тлумачити закони та його норми в такий спосіб, щоб максимально захищати права та інтереси фізичної особи».

У даній справі відсутність нормативного порядку співвіднесення звань, не повинна застосовуватися проти особи, яка вийшла зі служби з одним статусом, а була прийнята на нову службу з нижчим, без об`єктивного нормативного обґрунтування.

Суд наголошує, що будь-яке зниження соціального статусу або зменшення гарантій особи, яка добросовісно проходила службу у державному органі, є недопустимим без чіткого правового регулювання та не може виправдовуватися бездіяльністю державного органу.

Тлумачення відповідних норм з урахуванням зазначеної судової практики підтверджує обґрунтованість позиції позивача щодо необхідності врахування його попереднього рангу державного службовця при визначенні спеціального звання в Бюро економічної безпеки України.

Отже, суд приходить до висновку, що фактичне присвоєння позивачу звання лейтенанта БЕБ, попри наявність у нього рангу державного службовця та досвіду, який відповідає вищому званню, є неправомірною бездіяльністю БЕБ, що порушує права позивача на гідні умови служби, оплату праці та рівне ставлення при вступі на службу.

Згідно з частиною другою статті 2 КАС України у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку.

Відповідно до частини першої статті 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.

В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Системно проаналізувавши приписи законодавства України, зважаючи на взаємний та достатній зв`язок доказів у їх сукупності, суд дійшов висновку наявність правових підстав для задоволення адміністративного позову в повному обсязі.

Згідно із частиною 1 статті 143 КАС України суд вирішує питання щодо судових витрат у рішенні, постанові або ухвалі.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у сумі 1211,20 грн, що підтверджується платіжною інструкцією № 0.0.4428987140.1 (т. 1, а.с. 29).

Керуючись статтями 242-246, 250, 255 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

в и р і ш и в:

1. Адміністративний позов задовольнити повністю.

2. Визнати протиправною бездіяльність Бюро економічної безпеки України щодо неприсвоєння ОСОБА_1 спеціального звання БЕБ - полковник Бюро економічної безпеки України.

3. Зобов`язати Бюро економічної безпеки України присвоїти ОСОБА_1 спеціальне звання БЕБ - полковник Бюро економічної безпеки України, із зарахуванням строку вислуги у спеціальному званні лейтенанта Бюро економічної безпеки до іншого спеціального звання.

4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Бюро економічної безпеки України (місцезнаходження: 04116, м. Київ, вул. Шолуденка, б. 31, ідентифікацій код 44168316) на користь ОСОБА_1 (місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у сумі 1211 (одна тисяча двісті одинадцять) грн 20 коп.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.

У разі оголошення судом лише вступної та резолютивної частини рішення, або розгляду справи в порядку письмового провадження, апеляційна скарга подається протягом тридцяти днів з дня складення повного тексту рішення.

Суддя Кушнова А.О.