Єдиний державний реєстр судових рішень
ЖИТОМИРСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
06 жовтня 2025 року м. Житомир справа № 240/3078/25
категорія 112010200
Житомирський окружний адміністративний суд у складі судді Майстренко Н.М., розглянувши у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії,
встановив:
ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, в якому просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 22.01.2025 про відмову їй в переведенні на пенсію по віку відповідно до Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області здійснити переведення її з 20 грудня 2024 року з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV на пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10 грудня 2015 року № 889-VIII та здійснити перерахунок її пенсії на підставі довідок, виданих Департаментом регіонального розвитку Житомирської облдержадміністрації про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 04.12.2024 року за № Б-1153.
В обґрунтування позову зазначає, що 20.12.2024 року вона звернулася до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області із заявою про перехід з пенсії за віком, призначеної відповідно доЗакону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" від 9 липня 2003 року № 1058-IV,на пенсію за віком відповідно доЗакону України "Про державну службу" від 10.12.2015 року № 889-VIII, до заяви додала довідки про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця за формою, затвердженоюпостановою правління Пенсійного фонду України від 17.01.2017 року № 1-3 "Про форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії державним службовцям". Відповідач листом відмовив у переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу». Позивач вказане рішення вважає протиправним та таким, що порушує її право на належне пенсійне забезпечення.
Ухвалою Житомирського окружного адміністративного суду позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі та вирішено здійснювати її розгляд за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи.
Відповідачем - Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області, надіслано до суду відзив на позовну заяву, в якому він просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог за безпідставністю. Представник вказав, що при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» розмір пенсії буде менший і становитиме 2728,35 грн. Підстав для врахування при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» довідок про заробітну плату, виданих Департаментом регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації від 04.12.2024 № Б-1153, доданих до звернення, немає.
Розглянувши дану справу за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи (у письмовому провадженні) з особливостями, визначенимистаттями 257 - 262 Кодексу адміністративного судочинства України(даліКАС України), а також дослідивши подані сторонами документи, суд встановив таке.
Судом встановлено, що ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 „ з 31.03.2005 отримувала пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу».
З 01.10.2017 позивачку переведено на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
20.12.2024 року позивачка звернулася до ГУ ПФУ в Житомирській області із заявою про переведення її на виплату пенсії по віку відповідно до п.п. 10,12 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015, ст. 37 Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-XІІ, з визначенням розміру пенсії відповідно до наданих довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця, виданих Департаментом регіонального розвитку Житомирської облдержадміністрації.
Листом від 22.01.2025 року №3225/33426/Б-02/8-0600/25 ГУ ПФУ в Житомирській області повідомило позивача, що розмір пенсійної виплати на даний час становить 7181,03 грн. Підстав для врахування при обчисленні пенсії відповідно до Закону України «Про державну службу» довідок про заробітну плату, виданих Департаментом регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації від 04.12.2024 № Б-1153, доданих до звернення, немає, а тому при переведенні на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» розмір пенсії буде менший за отримуваний та становитиме 2728,35 грн.
Не погоджуючись з такими діями пенсійного органу, позивач звернулася до суду ізпозовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає, що статтею 19 Конституції Українивстановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
З 01.05.2016 набрав чинностіЗакон України "Про державну службу" № 889-VIII від 10.12.2015(далі - Закон № 889-VIII), в Прикінцевих та Перехідних положеннях якого закріплено, щоЗакон № 3723-ХІІ(Відомості Верховної Ради України, 1993 р., № 52, ст. 490 із наступними змінами), крім статті 37, що застосовується до осіб, зазначених у пунктах 10 і 12 розділу XIЗакону № 889-VIII, втратив чинність.
Пунктами 10, 12 розд. ХІ Прикінцеві та перехідні положення Закону №889-VIIIпередбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цимЗакономзаймають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначенихст. 25 Закону №3723-XIIта актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно дост. 37 Закону №3723-XIIу порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цимЗакономмають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначенихст. 25 Закону №3723-XIIта актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно дост. 37 Закону №3723-XIIу порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Отже, за наявності в особи станом на 01 травня 2016 року певного стажу державної служби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади державної служби, або 20 років незалежно від того, чи працювала особа станом на 01 травня 2016 року на державній службі), така особа зберігає право на призначення пенсії відповідно дост. 37 Закону № 3723-XII, але за умови: у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно ч. 1ст. 37 Закону № 3723-XIIна одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленогост. 26 Закону № 1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абз. 1 ч. 1ст. 28 Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Якщо зазначені особи повертаються на державну службу, виплата пенсії по інвалідності припиняється на період до звільнення з роботи або досягнення ними граничного віку перебування на державній службі (ч. 10ст. 37 Закону № 3723-XII).
З урахуванням наведеного, суд зазначає, що обов`язковою умовою для збереження у особи права на призначення пенсії відповідно достатті 37 Закону №3723-ХІІпісля 01.05.2016 є дотримання сукупності вимог, визначених частиною першоюстатті 37 Закону № 3723-ХІІіПрикінцевими та перехідними положеннями Закону № 889-VIII, а саме: щодо віку, страхового стажу, стажу державної служби.
Відповідно до частини першоїстатті 10 Закону №1058-IVособі, яка має одночасно право на різні види пенсії (за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника), призначається один із цих видів пенсії за її вибором.
Кожна наступна зміна виду пенсії є переведенням або переходом з одного виду пенсії на інший, а не новим її призначенням чи перерахунком, оскільки в практиці застосування пенсійного законодавства не існує поняття другого, третього, подальшого або іншого призначення пенсії.
Перерахунок пенсії за своїм змістом є зміною розміру одного і того ж виду пенсії, у зв`язку із зміною показника, що був базою для визначення розміру пенсії (заробітної плати, грошового забезпечення тощо), чи з інших підстав, передбачених чинним законодавством.
Спірні правовідносини в цій справі стосуються переведення позивача з одного виду пенсії - за віком відповідно доЗакону №1058-IVна інший вид - пенсію за віком відповідно доЗакону №3723-XII.
В свою чергу, як встановлено зі змісту листа Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 22.01.2025, позивачу з 31.03.2005 було призначено пенсію за віком, розмір якої було обчислено відповідно до Закону України «Про державну службу». Станом на 01.10.2017 розмір пенсії, обчислений в розмірі 90% від заробітної плати 2345,86 грн, взятої відповідно до довідки про заробітну плату, виданої Головним управлінням будівництва та архітектури Житомирської обласної державної адміністрації від 26.03.2008 № 03-588, становив 2111,27 грн, а загальна сума пенсійної виплати разом з фіксованою індексацією - 2294,43 грн. З 01.10.2017 позивача переведено на пенсію за віком відповідно до Закону № 1058, оскільки розмір пенсії, обчислений відповідно до Закону № 1058, був вищий - 2557,24 грн.
20.12.2024 позивач звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області з заявою щодо переведення на пенсію за віком згідноЗакону України «Про державну службу»з врахуванням довідок про заробітну плату, виданих Департаментом регіонального розвитку Житомирської обласної державної адміністрації від 04.12.2024 № Б-1153.
Суд звертає увагу, що за наявностів особи права на пенсію за різними законами або на різні види пенсії в межах одногозакону, законодавець не забороняє останній після призначення пенсії перейти з одного виду пенсії на інший або звернутись до органу пенсійного фонду з заявою про призначення пенсії за іншим законом.
Разом з тим, суд зазначає, щопостановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 "Деякі питання пенсійного забезпечення окремих категорій осіб"затвердженоПорядок призначення пенсій згідно зЗаконом №889-VIII, яким визначено право на пенсійне забезпечення державних службовців відповідно достатті 37 Закону №3723-XII(далі - Порядок).
Пунктом 4 вказаного Порядку передбачено, що пенсія державним службовцям призначається з дати звернення, але не раніше дати виникнення права, в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, до якої включаються всі види оплати праці, з якої сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та відповідного рангу за останнім місцем роботи на державній службі, до якої включаються всі види оплати праці, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. При цьому:
посадовий оклад, надбавки за ранг та вислугу років враховуються в розмірах, установлених на день звернення за призначенням пенсії за останньою займаною посадою державної служби (або прирівняною до неї у разі відсутності у державному органі відповідних посад державної служби);
розмір виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років), що включаються в заробіток для обчислення пенсії, визначається за вибором того, хто звернувся за пенсією, за будь-які 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією незалежно від наявності перерв починаючи з 1 травня 2016 року. Середньомісячна сума зазначених виплат за 60 календарних місяців визначається шляхом ділення загальної суми цих виплат на 60. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні;
у разі коли в осіб, зазначених в пункті 2 цього Порядку, станом на дату звернення немає 60 календарних місяців роботи на посаді державної служби підряд перед зверненням за пенсією починаючи з 1 травня 2016 р., середньомісячна сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається шляхом ділення загальної суми таких виплат за наявні місяці роботи починаючи з 1 травня 2016 р. на кількість таких місяців. За бажанням особи неповні місяці роботи на посаді державної служби враховуються як повні. При цьому для державних службовців, які звернулися за призначенням пенсії у травні 2016 р., а також для осіб, які не працювали починаючи з 1 травня 2016 р. на посадах державної служби, сума виплат (крім посадових окладів, надбавок за ранг та вислугу років) визначається з розрахунку таких виплат за травень 2016 р. як за повний місяць;
матеріальна допомога та виплати, які нараховуються за період, що перевищує календарний місяць, враховуються в частині, що відповідає кількості місяців у розрахунковому періоді.
За бажанням осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, і які на момент виходу на пенсію не перебувають на державній службі, розмір зазначених в абзацах третьому - п`ятому цього пункту виплат визначається в середніх розмірах відносно визначених законодавством таких виплат за місяць, що передує місяцю звернення за призначенням пенсії, але не раніше травня 2016 р., за відповідною (прирівняною) посадою (посадами) за останнім місцем роботи на державній службі.
Пунктами 5 та 6 Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб передбачено, що форма довідки про заробітну плату, що подається для призначення пенсії державним службовцям, затверджується правлінням Пенсійного фонду України за погодженням із Мінсоцполітики. У разі ліквідації державного органу довідку видає орган, який є правонаступником, а в разі його відсутності чи перейменування (відсутності) посад, у тому числі відсутності відповідних посад державної служби, довідка видається у порядку, встановленому Мінсоцполітики за погодженням із Нацдержслужбою.
Так, як вже було зазначено, позивачка вперше звернулася з заявою про призначення їй пенсії відповідно достатті 37 Закону №3723-ХІІ 31.03.2005, до заяви додано довідку про заробітну плату, видану Головним управлінням будівництва та архітектури Житомирської обласної державної адміністрації від 26.03.2008 № 03-588.
Разом з тим, до матеріалів справи позивачем долучено:
- довідку про складові заробітної плати для державного службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби. Довідка видана на підставі особових рахунків за грудень місяць 2023 року. Також зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування;
- довідку про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби. Також зазначено, що на всі види оплати праці, включені в довідку, нараховано єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування. Довідка видана на підставі особових рахунків за грудень місяць 2023 року.
Вказані довідки видані за підписом керівника та головного бухгалтера Департаменту регіонального розвитку Житомирської облдержадміністрації станом на грудень 2023 року.
Також судом встановлено, що позивачку звільнено з посади державного службовця ще у 1998 році, що підтверджується відомостями з трудової книжки, у зв`язку з чим застосування при розрахунку пенсії державного службовця складових заробітної плати, з яких остання не сплачувала страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, суперечить нормам ч. 1ст. 37 Закону № 3723-XII.
Серед іншого суд вважає за необхідне звернути увагу, що вперше пенсія по віку згідноЗакону України «Про державну службу»призначена за заявою позивача 31.05.2005, а тому відсутні підстави вважати, що в межах спірних правовідносин йдеться про призначення пенсії по віку відповідно доЗакону України "Про державну службу" вперше.
Отже, враховуючи вищевикладене, суд дійшов висновку, що позивачка має право на призначення пенсії по віку відповідно доЗакону № 3723-XII, однак без врахування довідок про складові заробітної плати, виданих Департаментом регіонального розвитку Житомирської облдержадміністрації від 04.12.2024 року за № Б-1153.
В свою чергу, листом Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області від 22.01.2025 ОСОБА_1 повідомлено, що при переведенні її на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» розмір пенсії буде менший за отримуваний та становитиме 2728,35 грн, а тому здійснювати переведення позивача на пенсію згідноЗакону України «Про державну службу»недоцільно.
Відповідно до п. 4Прикінцевих положень Закону №1058 у разі якщо внаслідок перерахунку пенсії за нормами цьогоЗаконуїї розмір зменшується, пенсія виплачується в раніше встановленому розмірі.
Підсумовуючи викладене, а також те, що за результатами розгляду справи суд дійшов висновку, що позивач не має права на перерахунок пенсії по віку згідноЗакону України «Про державну службу»саме на підставі довідок, виданих Департаментом регіонального розвитку Житомирської облдержадміністрації, про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 04.12.2024 року за № Б-1153, суд дійшов висновку, що відповідач правомірно відмовив у переведенні позивачки на інший вид пенсії.
Таким чином, зважаючи на відсутність підстав для задоволення позовної вимоги про зобов`язання відповідача здійснити переведення ОСОБА_1 з 20.12.2024 року з пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09 липня 2003 року № 1058-ІV на пенсію державного службовця за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 року № 889-VIII, не підлягає також задоволенню вимога про перерахунок її пенсії на підставі довідок, виданих Департаментом регіонального розвитку Житомирської облдержадміністрації довідок про складові заробітної плати для призначення пенсії державного службовця від 04.12.2024 року за № Б-1153, як похідна.
Аналогічна правова позиція викладена у постанові Сьомого апеляційного адміністративного суду від 23.05.2024 року у справі № 560/19996/23.
Частиною першоюстатті 9 КАС Українипередбачено, що розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до частин 1, 2ст. 77 КАС Україникожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх рішень та дій, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є необґрунтованими та задоволенню не підлягають.
Відповідно дост. 139 Кодексу адміністративного судочинства Українирозподіл судових витрат не здійснюється.
Керуючись статтями 241 - 246, 255, 263, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
вирішив:
В задоволенні позову ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (вул. О.Ольжича, 7, м. Житомир, 10003, код ЄДРПОУ 13559341) про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити дії відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
Рішення суду може бути оскаржене шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Суддя Н.М. Майстренко