Постанова № 130712665, 03.10.2025, Софіївський районний суд Дніпропетровської області

Дата ухвалення
03.10.2025
Номер справи
193/1091/25
Номер документу
130712665
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЄУН 193/1091/25

Провадження № 3/193/446/25

П О С Т А Н О В А

іменем України

03 жовтня 2025 року сел. Софіївка

Суддя Софіївського районного суду Дніпропетровської області Кащук Д.А., за участю секретаря судового засідання Губи О.А., розглянувши у відкритому судовому засіданні об`єднану справу про адміністративні правопорушення, яка надійшла від відділення поліції №9 КРУП ГУНП в Дніпропетровській області стосовно:

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянина України, проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , РНОКПП: невідомий,

про притягнення до адміністративної відповідальності за вчинення правопорушень, передбачених ч. 5 ст. 126, ч.2 ст.130 КУпАП,

В С Т А Н О В И В:

29.07.2025 до Софіївського районного суду Дніпропетровської області надійшли матеріали справи про адміністративне правопорушення складені стосовно ОСОБА_1 за ч. 5 ст. 126 та ч.2 ст.130 КУпАП.

Так, 25.07.2025 о 19:20 год у с.Вишневе по вул. Татарця Криворізького району, гр. ОСОБА_1 керував мопедом Дельта, без н/з, не маючи права керування транспортним засобом відповідної категорії, правопорушення вчинено повторно протягом року за ч.2 ст.126 КУпАП (постанова від 28.10.2024 серії ЕНА №3359486), чим порушив вимоги п. 2.1 «а»ПДРУкраїни, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч. 5ст. 126 КУпАП.

Крім того, 25.07.2025 близько 19:20 год у с.Вишневе по вул. Татарця Криворізького району гр. ОСОБА_1 повторно протягом року керував мопедом Дельта, без н/з, з явними ознаками алкогольного сп`яніння (запах алкоголю з порожнини рота, почервоніння очей, неадекватна поведінка), який в порушення вимог п. 2.5 ПДР України, від проходження медичного огляду на стан алкогольного сп`яніння, а також від проходження огляду за допомогою спеціального технічного приладу газоаналізатору Драгер 6810 на місці зупинки транспортного засобу відмовився, тим самим вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.2ст.130 КУпАП.

Постановою судді від 30.07.2025 вказані матеріали справ про адміністративні правопорушення об`єднані в одне провадження.

Особа, що притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 належним чином повідомлений про час, дату та місце розгляду справи, у судове засідання не з`явився, заяву про розгляд справи без його участі до суду не надавав, про причини неявки суд не повідомив.

Між тим, стаття 268 КУпАПне містить імперативної заборони розглядати справу про адміністративні правопорушення застаттею 126 та ст. 130 КУпАП з обов`язковою присутністю особи, яка притягується до адміністративної відповідальності.

За таких обставин, з метою дотримання розумного строку розгляду справи, з урахуванням достатності обсягу наявних доказів, суддя дійшов висновку про можливість розгляду справи за відсутності ОСОБА_1 .

Дослідивши матеріали об`єднаної справи про адміністративні правопорушення, суд дійшов таких висновків.

У відповідності до статей245, 280 КУпАП, завданням провадження у справах про адміністративне правопорушення є своєчасне, всебічне, повне і об`єктивне з`ясування обставин кожної справи. Орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративні правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Відповідно доп.2.1"а"ПДР України водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії.

Згідно ч. 2 ст.126КУпАП передбачена відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має права керування таким транспортним засобом, або передача керування транспортним засобом особі, яка не має права керування таким транспортним засобом.

Відповідно до ч. 5 ст. 126 КУпАП, передбачена відповідальність у разі повторного вчинення порушень, передбачених частинами другою - четвертою цієї статті.

Згідно пункту 2.5Правилдорожньогоруху України, водій повинен на вимогу працівника поліції пройти в установленому порядку медичний огляд для визначення стану алкогольного сп`яніння, впливу наркотичних чи токсичних речовин.

Частиною 1ст. 130 КУпАПпередбачена відповідальність за керування транспортними засобами особами в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, а також передача керування транспортним засобом особі, яка перебуває в стані такого сп`яніння чи під впливом таких лікарських препаратів, а так само відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо вживання лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.

Частиною 2 ст.130КУпАП передбачена відповідальність за повторне протягом року вчинення будь-якого з порушень, передбачених частиною першою ст.130 КУпАП.

За приписами чч. 1,2,3,4 ст. 266 КУпАП,особи, які керують транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами і щодо яких є підстави вважати, що вони перебувають у стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, підлягають відстороненню від керування цими транспортними засобами, морськими, річковими, малими, спортивними суднами або водними мотоциклами та оглядові на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції. Оглядособина стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.

У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.

Огляд осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, здійснюється в закладах охорони здоров`я не пізніше двох годин з моменту встановлення підстав для його здійснення. Огляд у закладі охорони здоров`я та складення висновку за результатами огляду проводиться в присутності поліцейського. Кожний випадок огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, у закладі охорони здоров`я реєструється в порядку, визначеному спеціально уповноваженим центральним органом виконавчої влади в галузі охорони здоров`я.

У відповідності до положень ст.251 КУпАП доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото-і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, чи засобів фото-і кінозйомки, відеозапису, у тому числі тими, що використовуються особою, яка притягається до адміністративної відповідальності, або свідками, а також працюючими в автоматичному режимі, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.

Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.

Вина ОСОБА_1 в скоєнні адміністративних правопорушень, передбачених ч.5 ст.126, ч. 2 ст.130 КУпАПпідтверджується матеріалами об`єднаної адміністративної справи, а саме:

- письмовими поясненнями ОСОБА_1 від 25.07.2025, згідно яких вказав, що 25.07.2025 близько 08:30 год випив 0,5 л пива, після чого о 17:30 год керував мопедом по вул. Татарця в с.Вишневе та був зупинений працівниками поліції за порушення ПДР, під час перевірки документів йому повідомили, що від нього чути запах алкоголю, на пропозицію поліцейського пройти огляд на стан сп`яніння на місці зупинки транспортного засобу за допомогою алкотестера Драгер або пройти такий огляд у медичному закладі відмовився, факт вживання алкогольних напоїв не заперечував (а.с.2);

- рапортом працівника поліції (а.с.3);

- довідкою інспектора САП КРУП ГУНП в Дніпропетровській області ст.лейтенанта поліції О.Бакун, згідно відомостей якої вбачається, що гр. ОСОБА_1 має посвідчення водія серії НОМЕР_1 від 17.08.2001 (а.с.4);

- копією постанови про накладення адміністративного стягнення по справі про адміністративне правопорушення у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксоване не в автоматичному режимі від 28.10.2024 серії ЕНА №3359486 про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч.2 ст.126 КУпАП та накладення на нього адміністративного стягнення у виді штрафу у розмірі 3400,00 грн.(а.с.6);

- роз`ясненням про відсторонення від права керування транспортним засобом від 25.07.2025 відповідно до якого ОСОБА_1 було ознайомлено з вимогамист. 266 КУпАП, а саме щодо відсторонення останнього від права керування транспортним засобом (а.с.12);

- направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції від 25.07.2025, у якому зафіксовано виявлені поліцейськими ознаки сп`яніння у ОСОБА_1 , зокрема запах алкоголю із порожнини рота (а.с. 13);

- відеозаписами з нагрудної камери поліцейського на яких зафіксовано обставини вчинення ОСОБА_1 інкримінованих йому адміністративних правопорушень, що мали місце 25.07.2025 (а.с.15);

- довідкою інспектора САП КРУП ГУНП в Дніпропетровській області ст. лейтенанта поліції О.Бакун згідно якої вбачається, що 19.03.2025 року постановою Софіївського районного суду гр. ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні адміністративного правопорушення передбаченого ч.5 ст.126, ч.1 ст.130 КУпАП та накладено на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі 40800,00 грн з позбавленням права керування транспортними засобами строком на 5 років (а.с.17).

Приведені докази свідчать про те, що у діях ОСОБА_1 наявні ознаки складів адміністративних правопорушень, передбачених ст.126 ч. 5, ст. 130 ч.1 КУпАП, за епізодами, які мали місце 25.07.2025 о 19:20 год, зокрема керування транспортним засобом не маючи права керування транспортним засобом відповідної категорії та відмова від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння в установленому законом порядку. Його вину доведено наявними у справі доказами, які є належними та допустимими, узгоджуються між собою та відображають послідовність обставин та дій.

Відповідно до вимог ч. 2 ст.36 КУпАПякщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених.

Отже, враховуючи зазначені обставини справи, суд вважає, що для виправлення ОСОБА_1 , а також з метою запобігання вчиненню нових правопорушень, слід застосувати до нього більш тяжке стягнення, яке передбачене саме санкцією ч. 5ст.126 КУпАП, а саме у виді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами, однак без оплатного вилучення транспортного засобу, оскільки транспортний засіб мопед Дельта, без н/з, не є власністю ОСОБА_1 ..

У відповідності до вимог ст.40-1КУпАП та п. 5 ч. 2 ст.4ЗаконуУкраїни«Про судовийзбір» із ОСОБА_1 підлягає стягненню в дохід держави судовий збір в розмірі 605,60 грн.

Керуючись ст.33,40-1, ч.5 ст.126, ч. 2 ст.130,248,249,252,283,284 КУпАП, суддя

П О С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 визнати винним у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 5 ст.126, ч. 2 ст. 130 КУпАП,та з урахуванням ст. 36 КУпАПнакласти на нього адміністративне стягнення у вигляді штрафу у розмірі двох тисяч чотирьохсот неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 40 800 (сорок тисяч вісімсот) гривень(Отримувач: ГУК у Дніпр-кій обл../Дн-ка об/21081300, розрахунковий рахунок UA758999980313020149000004001, код ЄДРПОУ одержувача 37988155, МФО банку 899998, банк одержувача Казначейство України (ЕАП)), з позбавленням права керування транспортними засобами на строк 5 (п`ять) років та без оплатного вилучення транспортного засобу.

Стягнути з ОСОБА_1 на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) гривень 60 коп.(Отримувач: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106, розрахунковий рахунок UA908999980313111256000026001, код ЄДРПОУ одержувача 37993783, МФО банку 899998, банк одержувача Казначейство України (ЕАП)).

У разі несплати штрафу у встановлений строк постанова про накладення штрафу, згідно з ч. 1,2 ст.308КУпАП надсилається для примусового виконання до відділу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна, де при здійсненні її виконання з правопорушника буде стягуватися подвійний розмір штрафу та витрати на облік зазначених правопорушень.

На постанову може бути подана апеляційна скарга до Дніпровського апеляційного суду протягом десяти днів з дня її винесення.

Суддя Д.А.Кащук