Рішення № 130707753, 10.06.2025, Господарський суд Черкаської області

Дата ухвалення
10.06.2025
Номер справи
925/271/25
Номер документу
130707753
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЧЕРКАСЬКОЇ ОБЛАСТІ

18005, м. Черкаси, бульвар Шевченка, 307, тел. канцелярії (0472) 31-21-49, inbox@ck.arbitr.gov.ua

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

10 червня 2025 року м. Черкаси Справа № 925/271/25

Господарський суд Черкаської обласnті у складі головуючого судді Грачова В.М., при секретарі судового засідання Вовчанській К.Ю., за участі представників сторін: позивача - адвоката Лучинович І.В., відповідача - Забой І.Є. за довіреністю, розглянувши у відкритому судовому засіданні, у приміщенні суду в м. Черкаси справу за позовом Фізичної особи-підприємця Панич Валентини Михайлівни до Акціонерного товариства «Черкасиобленерго» про визнання незаконним та скасування рішення,

ВСТАНОВИВ:

20.03.2025 року позивачка - Фізична особа-підприємець Панич Валентини Михайлівни звернулась в Господарський суд Черкаської області з позовом до Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» (далі - відповідач), в якому просила суд:

визнати незаконним та скасувати рішення Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» в особі ВСП «Черкаські енергетичні мережі», оформлене протоколом №007059/3 від 27.02.2025 року з розгляду акту, яким акт про порушення № 007059 від 06.12.2024 року відносно споживача ФОП Панич В.М. визнано складеним правомірно, а споживача - причетним до порушення, вказаного у акті та нараховано обсяг, її вартість необлікованої електричної енергії у розмірі 596928 грн. 82 коп.;

відшкодувати судові витрати.

Позов мотивовано відсутністю події порушення позивачем п.п. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ, виявлена відповідачем і зафіксована в акті про порушення № 007059 від 06.12.2024 року відсутність пломби оператора системи, встановленої на дверях ВРП-0,4кВт, не надає доступу до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку, не створює загрози безоблікового споживання позивачем електричної енергії, тому не може бути підставою покладенння на неї (позивача) відповідальності, встановленої оспореним рішенням відповідача.

Ухвалою Господарського суду Черкаської області від 24.03.2025 року позовну заяву прийнято до розгляду, по ній відкрито провадження у справі № 925/271/25 за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче засідання на 22.04.2025 року, запропоновано учасникам справи подати заяви по суті справи, клопотання з процесуальних питань за їх наявності.

Відповідач в особі свого представника подав 09.04.2025 року відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти позову повністю з мотивів необґрунтованості і безпідставності позовних вимог. Заперечення обґрунтовуються тим, що оспорені дії і рішення відповідача здійснені ним у повній відповідності умовам укладеного з позивачем договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії від 16.01.2023 № 1284, нормам законодавства про електроенергетику, Правилам роздрібного ринку електричної енергії, затвердженим постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, Правилам користування електричною енергією і Методиці визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення споживачами правил користування електричною енергією. До відзиву відповідач додав письмові докази, якими їх підтверджує (вх. № 5535/25, а.с. 137-146, 147-158).

Представник позивача подала 17.04.2025 року, через систему «Електронний суд», відповідь на відзив, в якій спростовувала доводи відповідача, викладені у відзиві на позовну заяву, наполягала на задоволенні позову з викладених у ньому підстав і окремо наголошувала на протиправності оспореного рішення відповідача в частині розрахунку розміру обсягів донарахованої електроенергії і її вартості, що є самостійною підставою його скасування судом (вх. № 6031/25, а.с. 161-163).

В підготовчому засіданні 22.04.2025 року оголошено перерву до 06.05.2025 року, надано відповідачу можливість подати заперечення на відповідь на відзив.

Представник відповідача подала 05.05.2025 року заперечення на відповідь на відзив, в яких підтримала свої доводи щодо правомірності складення працівниками відповідача акту про порушення і визнання на його підставі в оспореному рішенні позивача причетною до порушення, вказаного в акті, спростовувала твердження представника позивача про некоректний розрахунок обсягу і вартості не облікованої електроенергії (вх. № 7030/25, а.с. 171-176).

Ухвалою суду від 06.05.2025 року (в протоколі судового засідання) закрито підготовче провадження у справі, призначено судове засідання з розгляду справи по суті на 27.05.2025 року, в цьому засіданні оголошено перерву до 03.06.2025 а потім до 10.06.2025 року.

02.06.2025 року представник позивача подала, через систему «Електронний суд», клопотання про приєднання до справи доказів на підтвердження понесених витрат позивача на правничу допомогу у розмірі 22000 грн, які просила стягнути з відповідача на користь позивача у разі задоволення позову (вх. № 8472/25, а.с. 193-194).

Представник відповідача подала 03.06.2025 року заперечення на клопотання позивача щодо розподілу судових витрат, вартість послуг правничої допомоги, заявлених до стягнення, вважала завищеною, неспівмірною із складністю спору, тому просила відмовити у їх задоволенні, а у разі задоволення позову - зменшити розмір витрат позивача на правничу допомогу. Також представник відповідача повідомила, що з 08.05.2025 року змінилась форма юридичної особи відповідача з Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» на Акціонерне товариство «Черкасиобленерго», на підтвердження зміни додала витяг з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань (вх. № 858725, а.с. 204-208).

В судовому засіданні 10.06.2025 року представник позивача позов з підстав, викладених в позовній заяві, підтримала і просила суд позов задовольнити повністю, представник відповідача позов не визнала і просила суд відмовити у його задоволенні повністю з підстав, викладених у її заявах по суті справи.

Згідно з ст.ст. 233, 240 ГПК України, у судовому засіданні 10.06.2025 року судом було проголошено вступну та резолютивну частини рішення.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши їх заяви по суті справи і клопотання з процесуальних питань, наявні в справі докази та оцінивши їх у сукупності, суд задовольняє позов повністю з таких підстав.

29.09.2022 року представниками Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі», за письмовим зверненням, проведена технічна перевірка засобів обліку електричної енергії позивача за адресою: Черкаська обл., Черкаський район, с. Мошни, вул. Соборна, 63е, нежитлові приміщення, за результатами якої складено акти: технічної перевірки засобів обліку електричної енергії (а.с. 83), пломбування засобів обліку (а.с. 84) в межах договору №890, в подальшому № 1284, якими зафіксовано встановлення лічильника електричної енергії NIK2303ARP3.1000.MC.11 номер 10552494, опломбовано корпус лічильника пломбою заводу виробника NIK1745738 та пломбами оператора системи розподілу М13215200, НКЛОП -А9567267, ЗШО - А9567268, ШО - А9567269, ШО - А9567270. Опломбований розрахунковий засіб обліку передано на відповідальне збереження позивачки (споживачу) під особистий її підпис в актах.

16.01.2023 року відповідач - Публічне акціонерне товариство «Черкасиобленерго», від імені якого діє Відокремлений структурний підрозділ «Черкаські енергетичні мережі», як оператор системи розподілу, та позивачка - Фізична особа-підприємець Панич Валентина Михайлівна, як споживач, уклали договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 1284 (далі - Договір, а.с. 33-38), п.2.1. якого визначено, що Оператор системи розподілу надає Споживачу послуги з розподілу електричної енергії параметри якості якої електричної енергії параметри якості якої відповідають показникам, визначеним Кодексом системи передачі, затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 309, та Кодексу систем розподілу затвердженого постановою НКРЕКП від 14 березня 2018 року № 310, за об`єктом, технічні параметри якого фіксуються в Паспорті точки розподілу електричної енергії об`єкта споживача, який є Додатком 2 до цього договору, та в особовому рахунку Споживача, облікових базах даних Оператора системи розподілу.

У Договорі його сторони погодили всі істотні умови, зокрема, домовилися про таке:

п. 2.2 - відомості про засіб (засоби ) вимірювання обсягу електричної енергії, що використовується на об`єкті споживача, зазначаються разом із енергетичними ідентифікаційними кодами (ЕІС кодами) в додатках 3 «Відомості про розрахункові засоби обліку активної та реактивної електричної енергії»;

п.п. 9, 10 п. 6.1. - оператор системи розподілу зобов`язується здійснювати технічну перевірку засобів (вузла) обліку (засобами вимірювальної техніки ) не рідше одного разу на три роки;розглядати звернення та претензії споживача щодо надання послуг, пов`язаних з розподілом електричної енергії;

п.п. 2, 4 п. 6.2. - споживач зобов`язується забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх внутрішніх електромереж, електроустановок та електроприладів; узгоджувати з оператором системи розподілу нові підключення та переобладнання внутрішньої електропроводки, здійснювані з метою збільшення споживання електричної потужності;

п.п. 5 п. 7.1. - оператор системи розподілу має право вимагати від споживача відшкодування збитків, завданих порушенням, допущених споживачем під час користування електричною енергією;

п. 8.6 - у разі порушення розрахункового обліку з вини споживача споживач сплачує оператору системи розподілу вартість не облікованої електричної енергії, визначену відповідно до вимог ПРРЕЕ;

п. 11.1 - договір набирає чинності з дня приєднання споживача до умов цього договору і діє до кінця поточного календарного року, якщо інший термін не зазначено в заяві-приєднання. Договір вважається продовженим на кожен наступний рік, якщо за місяць до закінчення терміну дії договору жодною із сторін не буде заявлено про припинення його дії або перегляд його умов.

До Договору укладено 12 додатків, зокрема:

в додатку № 1 Заява-приєднання (а.с. 39) підтверджено згоду позивача 16.01.2023 року про приєднання до договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії;

в додатку № 2 Паспорт точки розподілу електричної енергії об`єкта споживача (а.с. 40-41) - зазначено енергетичний ідентифікаційний код точки комерційного обліку позивача - 62Z293308644865D, вид об`єкта - нежитлові приміщення розташовані за адресою: Черкаська обл., Черкаський район, с. Мошни, вул. Соборна, 63е; приєднана потужність - 30,0 кВт; дозволена потужність - 30,0 кВт; категорія надійності струмоприймачів - ІІІ-30; рівень напруги - 0,4;

в додатку № 3 Відомості про розрахункові засоби комерційного обліку активної та реактивної електричної енергії (а.с. 42-43) вказано про місце встановлення засобів обліку позивача - 62Z4107202206906 за адресою: Черкаський район, с. Мошни, вул. Соборна, 63е; врп-0,4 кВт 29.09.2022 року (ІІІ кв. 2019р.); тип лічильника - NIK2303ARP3.1000/MC.11; номер 10552494; метод зчитування - локально; призначення - основний; встановлені запобіжники - UKL.100SL 0,4 кВ 63А;

додаток № 4 Порядок розрахунків (а.с. 44-47);

додаток № 5 Порядок участі споживача в графіках обмеження електросподживання та графіках відключень (а.с. 48-49);

в додатку № 6 Акт розмежування балансової належності електромереж та експлуатаційної відповідальності сторін (а.с. 51-52) п.4 визначено, що споживач несе відповідальність за технічний стан та експлуатацію електромереж і електроустановок: ПЛІ-0.4кВ(СІП4х16), ввідний АВ-0,4кВ, ВРП-0,4кВ із засобом комерційного обліку, електромережі та електроустановки, які знаходяться після мережі розподілу відповідальності сторін та належать позивачу за адресою: Черкаський район, с. Мошни, вул. Соборна, 63е;

в додатку № 7 Однолінійна схема (схема електропостачання споживача із зазначенням ліній, що живлять електроустановки споживача, і точок їх приєднання) (а.с. 53) відображає належність лічильника електричної енергії NIK2303ARP3.1000/MC.11 опломбованого, на балансовій та експлуатаційній відповідальності ФОП Панич В.М.

додаток № 8 Порядок розрахунку втрат електроенергії в межах споживача (а.с. 54-55);

додаток № 14 Перелік уповноважених осіб споживача (а.с. 61), в якому вказано уповноважених осіб у правовідносинах з відповідачем: позивачку - ФОП Панич Валентину Михайлівну, представника за довіреністю - Панич Миколу Олександровича, відповідальних за електрогосподарство - Канюка Олега Васильовича, Іванюка Олександра Миколайовича.

06.12.2024 року представниками Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» за участі представника позивачки - Панича М.О. проведена перевірка об`єкту позивача за адресою: Черкаський район, с. Мошни, вул. Соборна, 63е, тип об`єкта - нежитлові приміщення, за результатами якої складено акти: технічної перевірки та пломбування засобів комерційного обліку електричної енергії до 1000 В № 010714 (а.с. 68, 70, 85, 86), пломбування засобів комерційного обліку електричної енергії до 1000 В (а.с. 69, 85 на звороті). Перевіркою встановлено, що схема обліку лічильника електричної енергії NIK2303ARP3.1000/MC.11 зібрана вірно, перевірено останнім навантаженням і визнано придатною. Разом тим, техперевіркою виявлено відсутність пломби А9567270, у зв`язку з чим складено акт про порушення № 007059.

Із акта про порушення № 007059 від 06.12.2024 року вбачається, що за результатами перевірки виявлено порушення споживачем п.п. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ - відсутність пломб оператора системи, встановлених на дверях ВРП-0,4кВ. (що надає можливість доступу до дооблікових струмовідних частин схеми обліку). У розділі акту «Дані для визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення обліку» зазначено:

п. 2 - установлена (присутня) пломба на дверях ВРП-0,4кВ № А9567269, відсутня пломба А9567270 на дверях ВРП-0,4кВ. Повірка засобів вимірювання проведена ІІІ кв. 2019 року. Індикатор дії впливу постійного (змінного) магнітного або електричного полів М13215200 візуально не спрацьований;

п. 5 - споживач не надав паспортні дані всіх струмоприймачів, дозволена потужність споживання відповідно до умов договору 30,0 кВт.;

п. 6 - самовільного підключення не виявлено;

п. 7 - схема обліку електричної енергії відновлена;

п. 9 - заходи, яких було вжито або яких необхідно вжити для усунення порушення - облік придатний для комерційних розрахунків, схему обліку відновлено.

У зв`язку з виявленими порушеннями споживача повідомлено, що комісія постачальника електроенергії з розгляду складеного акта про порушення буде проводити засідання 09.01.2025 року о 10 год 00 хв. за адресою: м. Черкаси, вул. Надпільна, 51. На засідання комісії запрошується споживач або уповноважена ним особа. У разі неявки його на засідання комісії цей акт розглядається без участі споживача або уповноваженої особи. Прилад обліку не вилучався. До акту про порушення додаються: фотоматеріали; акти технічної перевірки; копії документів представника споживача. Акт підписано перевіряючими особами і представником споживача, в зауваженнях до акту представник споживача вини не визнав, зазначив що споживач пломбу не зривав, до пломби доступ можливий, щиток з пломбами знаходиться у вільному доступі для всіх (а.с. 64-66).

Із протоколів засідання комісії з розгляду актів про порушення № 007059 від 09.01.2025 року, № 007059/1 від 16.01.2025 року, № 007059/2 від 06.02.2025 року, № 007059/3 від 20.02.2025 року вбачається перенесення засідання комісії з розгляду акта про порушення № 007059 від 06.12.2024 року і остаточне призначення на 27.02.2025 року (а.с. 148-150).

Із протоколу засідання комісії ПАТ "Черкасиобленерго" ВСП «Черкаські електричні мережі» № 007059/3 від 27.02.2025 року вбачається, що цього дня комісією відповідача, за участі представника споживача, розглянуто Акт про порушення ПРРЕЕ від 06.12.2024 року № 007059, яким зафіксовано порушення споживачем п.п. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ - відсутність пломб оператора системи, встановлених на дверях ВРП-0,4кВ (що надає можливість доступу до дооблікових струмовідних частин схеми обліку) на об`єкті споживача ФОП Панич В.М. за адресою: Черкаський район, с. Мошни, вул. Соборна, 63е; договір № 1284 - ФОП Панич В.М.; характеристика об`єкта - ТО1 «Нежитлові приміщення», ЕІС62Z293308644865D.

За результатом розгляду Акт про порушення ПРРЕЕ від 06.12.2024 року № 007059, інших документів, а саме - договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 1284, актів технічних перевірок, актів про пломбування, фото фіксації порушення, комісією прийнято, зокрема, наступні рішення: 1. Акт про порушення № 007059від 06.12.2024 року складено правомірно, споживача визнано причетним до порушення, вказаного в акті; 2. Згідно з пп. 2 п. 8.2.4., п. 8.4.5., пп.1 п. 8.4.8., п. 8.4.9., п. 8.4.10. ПРРЕЕ провести розрахунок обсягу та вартості не облікованої електроенергії за період з 05.06.2024 по 05.12.2024 (за півроку), виходячи з величини договірної потужності - 30 кВт та застосувати згідно умов договору та ПРРЕЕ відповідні режими роботи із чинними тарифами (більш детально ці дані вказані в розрахунку). Обсяг та вартість не облікованої електричної енергії становить 71453 кВт/год на суму 596928 грн. 82 коп. Представник споживача в акті зазначив про незгоду з прийнятими рішеннями, зауважив, що пломбу не зривав, з цього приводу звертався в поліцію, з нарахуванням не погодився. 28.11.2024 року особисто знімав показники, пломби були на місці, 06.12.2024 року пломба зникла за відсутності його вини, вказав про намір оскарження рішення комісії в суді (а.с. 73-74, 152).

До протоколу додається проект розрахунку по акту № 007059 від 06.12.2024 року на суму 596928 грн. 82 коп., та рахунок-фактура № 1284 від 27.02.2025 року на вказану суму для позивача (а.с. 71,72, 153).

До позовної заяви представником позивача також додано:

акт від 26.02.2025 року, складений працівниками позивача Батрак М.І. і Маринець А.Л., які підтвердили, що 28.11.2024 року при знятті показників лічильника за адресою: Черкаський район, с. Мошни, вул. Соборна, 63 е встановлено кінцевий показник лічильника 028327кВт, попередній - 027498кВт, різниця 829 кВт; шафа лічильника була опломбована 2 пломбами, цілісність пломб не порушена (а.с. 75);

акт від 28.02.2025 року, складений працівниками позивача Батрак М.І. і Маринець А.Л., які підтвердили, що станом на 06.12.2024 року у приміщенні за адресою: Черкаський район, с. Мошни, вул. Соборна, 63е знаходились перераховані електричні прилади, всього на 4,451 кВт/год, які могли бути увімкнені на максимальну потужність (а.с. 76);

довідку Черкаського районного управління поліції ГУНП в Черкаській області про те, що ними розглядається звернення гр. Панич М.О., зареєстроване за вх. № 80484 від 06.12.2024, по факту хуліганських дій (зірвання пломби на лічильнику електроенергії), що мало місце за адресою: Черкаський район, с. Мошни, вул. Соборна, 63е (а.с. 126);

погоджені сторонами акти про фактичне надання послуг з розподілу електричної енергії за період червень - жовтень 2024 року (а.с.78-81);

акти контрольного огляду засобів комерційного обліку електричної енергії № 1284/1-040424 від 08.04.2024 року про належність наявних пломб лічильника електричної енергії NIK2303ARP3.1000/MC.11 (а.с. 82);

акти контрольного огляду засобів комерційного обліку електричної енергії № 1284 від 07.01.2025 року про заміну наявних пломб лічильника електричної енергії NIK 2303ARP3.1000/MC.11 на пломби А11123340, А11123343, А11123344 (а.с. 67);

Отже, предметом позову у справі, що розглядається є вимога позивачки про визнання незаконним і скасування рішення відповідача, оформленого протоколом № 007059/3 від 27.02.2025 року, про розгляд акту про порушення № 007059 від 06.12.2024 року, яким позивачку визнано причетною до порушення п.п. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ та, у зв`язку з цим, нараховано до сплати вартість спожитої нею необлікованої електричної енергії у розмірі 596928 грн. 82 коп., розрахованої на підставі акта про порушення.

Спірні господарські правовідносини сторін виникли із укладеного ними договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 1284 від 16.01.2023 року, за правовою природою віднесені до договірних зобов`язань постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу, загальні положення про купівлю-продаж визначені параграфом 1 глави 54, особливості постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу - параграфом 5 глави 54 ЦК України, загальні положення про правочини визначені розділом IV книги 1 ЦК України, про зобов`язання і договір розділами І і ІІ книги 5 ЦК України. Крім того, спірні правовідносини сторін перебувають у сфері регулювання Закону України «Про ринок електричної енергії», Кодексу комерційного обліку електричної енергії, Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 № 312, які з урахуванням предмету даного господарського спору, є спеціальними нормативними актами.

Відповідно до статті 19 Конституції України правовий порядок в Україні ґрунтується на засадах, відповідно до яких ніхто не може бути примушений робити те, що не передбачено законодавством, а органи державної влади, органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти виключно на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

З врахуванням норм ст. 58 Конституції України, ст. 5 Цивільного кодексу України до правовідносин сторін повинні бути застосовані норми названого законодавства у редакції, яка була чинною станом на період дії спірних правовідносин, тобто 07.02.2019 року по 28.03.2019 року.

Статтею 3 ЦК України визначено загальні засади цивільного законодавства, якими, зокрема, є: свобода договору; свобода підприємницької діяльності, яка не заборонена законом; судовий захист цивільного права та інтересу; справедливість, добросовісність та розумність.

Статтями 13 і 14 ЦК України встановлено, відповідно, межі здійснення цивільних прав та загальні засади виконання цивільних обов`язків. Зокрема, і цивільні права і цивільні обов`язки здійснюються (виконуються) в межах, встановлених договором або актом цивільного законодавства.

За змістом з ст.ст. 11, 15, 16 ЦК України, цивільні права та обов`язки виникають із дій осіб, що передбачені актами цивільного законодавства, а також із дій осіб, що не передбачені цими актами, але за аналогією породжують цивільні права та обов`язки; підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини; кожна особа має право на захист свого цивільного права у разі його порушення, невизнання або оспорювання; способами захисту цивільних прав та інтересів можуть бути, зокрема, припинення дії, яка порушує право, відновлення становища, яке існувало до порушення, примусове виконання обов`язку в натурі, відшкодування збитків та іншим способом відшкодування майнової шкоди або іншим способом, що встановлений договором або законом.

Відповідно до ст. 714 ЦК України, за договором постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу одна сторона (постачальник) зобов`язується надавати другій стороні (споживачеві, абонентові) енергетичні та інші ресурси, передбачені договором, а споживач (абонент) зобов`язується оплачувати вартість прийнятих ресурсів та дотримуватись передбаченого договором режиму її використання, а також забезпечити безпечну експлуатацію енергетичного та іншого обладнання. До договору постачання енергетичними та іншими ресурсами через приєднану мережу застосовуються загальні положення про купівлю-продаж, положення про договір поставки, якщо інше не встановлено законом або не випливає із суті відносин сторін.

Окремим видом договору енергопостачання є договір постачання електричної енергії споживачу. Особливості постачання електричної енергії споживачам та вимоги до договору постачання електричної енергії споживачу встановлюються Законом України «Про ринок електричної енергії».

Закон України «Про ринок електричної енергії» (далі - Закон № 2019-VIII) визначає правові, економічні та організаційні засади функціонування ринку електричної енергії, регулює відносини, пов`язані з виробництвом, передачею, розподілом, купівлею-продажом, постачанням електричної енергії для забезпечення надійного та безпечного постачання електричної енергії споживачам з урахуванням інтересів споживачів, розвитку ринкових відносин, мінімізації витрат на постачання електричної енергії та мінімізації негативного впливу на навколишнє природне середовище. Цим Законом встановлено, що:

учасник ринку електричної енергії (далі - учасник ринку) - виробник, електропостачальник, трейдер, оператор системи передачі, оператор системи розподілу, оператор ринку, гарантований покупець та споживач, які провадять свою діяльність на ринку електричної енергії у порядку, передбаченому цим Законом (ст. 1 ч. 1 п. 96);

основні умови діяльності учасників ринку електричної енергії та взаємовідносин між ними визначаються нормативно-правовими актами, що регулюють впровадження цього Закону, зокрема: 1) правилами ринку, які, в тому числі, визначають правила функціонування балансуючого ринку та ринку допоміжних послуг; 2) правилами ринку "на добу наперед" та внутрішньодобового ринку; 3) кодексом системи передачі, кодексом систем розподілу; 4) кодексом комерційного обліку; 5) правилами роздрібного ринку; 6) іншими нормативно-правовими актами (ст. 2 ч. 1 п.п. 1-6);

учасники ринку електричної енергії провадять свою діяльність на ринку електричної енергії на договірних засадах. Для забезпечення функціонування ринку електричної енергії укладаються, зокрема, договори,про надання послуг з розподілу (ст. 4 ч. 1 п. 7);

постачання електричної енергії споживачам здійснюється електропостачальниками, які отримали відповідну ліцензію, за договором постачання електричної енергії споживачу. Постачання електричної енергії електропостачальниками здійснюється з дотриманням правил роздрібного ринку (ст. 56 ч.ч. 1, 6);

споживач зобов`язаний дотримуватися правил технічної експлуатації, правил безпеки під час експлуатації власних електроустановок, нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, та умов укладених договорів (ст. 58 ч. 3 п. 3);

учасники ринку, які порушили нормативно-правові акти, що регулюють функціонування ринку електричної енергії, несуть відповідальність згідно із законом. Правопорушеннями на ринку електричної енергії є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо (ст. 77 ч.ч. 1, 2 п.п. 2, 4, 6, 14).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 311 затверджено Кодекс комерційного обліку електричної енергії (далі - ККОЕЕ), яким визначено, зокрема, наступне:

цей Кодекс визначає основні положення щодо організації комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, права та обов`язки учасників ринку, постачальників послуг комерційного обліку та адміністратора комерційного обліку щодо забезпечення комерційного обліку електричної енергії, отримання точних і достовірних даних комерційного обліку та їх агрегації (об`єднання), порядок проведення реєстрації постачальників послуг комерційного обліку, точок комерційного обліку та реєстрації автоматизованих систем, що використовуються для комерційного обліку електричної енергії (п.1.1.1. Розділу І);

дія цього Кодексу поширюється на відносини у сфері забезпечення комерційного обліку електричної енергії на ринку електричної енергії, а також усіх учасників ринку електричної енергії, адміністратора комерційного обліку та постачальників послуг комерційного обліку електричної енергії (далі - ППКО) (п.1.1.2. Розділу І);

комерційний облік електричної енергії - сукупність процесів та процедур із забезпечення формування даних щодо обсягів виробленої, відпущеної, переданої, розподіленої, спожитої, імпортованої та експортованої електричної енергії у визначений проміжок часу з метою використання таких даних для здійснення розрахунків між учасниками ринку;

лічильник електричної енергії (лічильник) - ЗВТ, що здійснює вимірювання та реєстрацію кількості електричної енергії та, опціонально, величини електричної потужності, параметрів якості електричної енергії та безперервності її розподілу, інших фізичних параметрів електричної енергії в точці вимірювання;

перевірка даних - процедура перевірки повноти, точності та достовірності результатів вимірювання та даних комерційного обліку;

покази лічильника - значення вимірюваної величини, отримані за допомогою лічильника та подані візуальним або кодовим сигналом вимірювальної інформації (п. 2.1.1. Розділу І);

електроустановки споживачів та інших учасників ринку мають бути забезпечені повіреними, введеними в експлуатацію та прийнятими до розрахунків (введеними в облік) вузлами обліку, а також (за потреби) засобами для контролю та реєстрації параметрів якості електричної енергії, частоти та тривалості перерв в електропостачанні. Установлені у споживачів вузли обліку мають вимірювати та відображати інформацію про їхнє фактичне споживання (п. 5.2.1. Розділу V);

з метою запобігання несанкціонованому втручанню та доступу до елементів або функції настроювання ЗВТ у складі вузла обліку за результатами технічної перевірки такі ЗВТ та вузол обліку пломбують(п. 5.16.1. Розділу V);

лічильники мають бути опломбовані на затискній клемній кришці пломбою оператора системи (п. 5.16.2. Розділу V);

пломби з тавром оператора системи мають бути встановлені також (за можливості) на кришках, боксах та інших пристроях вузла обліку та дооблікових колах, які закривають:

1) первинні та вторинні (після вимірювальних трансформаторів) дооблікові кола живлення ЗВТ;

2) кришки важелів та кнопок управління комутаційних апаратів і захисних автоматичних вимикачів, встановлених у колах вимірювальних трансформаторів;

3) двері комірок вимірювальних трансформаторів напруги;

4) клемні кришки на зборках і колодках затискачів, випробувальних блоках, апаратних інтерфейсах зв`язку ЗВТ;

5) клемні кришки, встановлені у дооблікових силових колах комутаційних апаратів та захисних автоматичних вимикачів;

6) відкриті дооблікові силові кола живлення;

7) усі інші місця доступу до сигнальних і відкритих дооблікових струмоведучих частин(п. 5.16.3. Розділу V).

Постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312 затверджені Правила роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила, ПРРЕЕ). Ці Правила розроблені у відповідності до законів України «Про ринок електричної енергії» та «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг». Цими Правилами встановлено, що:

ці Правила регулюють взаємовідносини, які виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником (електропостачальниками) та споживачем (для власного споживання), а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії, визначеними цими Правилами (п. 1.1.1.);

у цих Правилах терміни вживаються в таких значеннях (1.1.2.):

акт про порушення - документ установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об`єкті споживача цих Правил;

договірна величина споживання електричної енергії - узгоджена в договорі між електропостачальником і споживачем величина обсягу електричної енергії на відповідний розрахунковий період;

експертиза засобу комерційного обліку - комплекс заходів, які здійснюються з метою отримання даних щодо цілісності пломб, якими опломбовується засіб комерційного обліку, їх відповідності пломбам заінтересованих організацій, відповідності засобу комерційного обліку метрологічним характеристикам та умовам експлуатації;

засіб вимірювальної техніки - технічні засоби, які використовуються для вимірювання обсягів та/або якості електричної енергії в точці вимірювання відповідної точки комерційного обліку і мають нормовані метрологічні характеристики;

засоби комерційного обліку електричної енергії - узагальнена назва засобів, які використовуються для здійснення комерційного обліку електричної енергії (засоби вимірювальної техніки, допоміжне обладнання, засоби та системи збору та обробки результатів вимірювання, формування, збереження та передачі даних комерційного обліку та керування даними тощо) відповідно до процедур, визначених Кодексом комерційного обліку;

контрольний огляд засобу комерційного обліку - виконання комплексу робіт з метою візуального обстеження цілісності засобу комерційного обліку (корпусу, скла, кріплення тощо), цілісності встановлених згідно з актом про пломбування пломб та наявності відбитків їх тавр, індикаторів впливу електричного/електромагнітного полей, зняття показів засобів комерційного обліку (у разі виконання функцій постачальника послуг комерційного обліку), а також з метою виявлення самовільних підключень без використання спеціальних технічних засобів та/або часткового демонтажу будівельних конструкцій або оздоблювальних матеріалів;

необлікована електрична енергія - обсяг електричної енергії, використаний споживачем або переданий транзитом в електромережі, що належать іншим власникам електричних мереж, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно;

середньодобовий обсяг споживання - середня величина обсягу електричної енергії, яка спожита протягом однієї доби, визначена на підставі фактичного споживання за певний період часу;

договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії є публічним договором приєднання та укладається з урахуванням статей 633, 634, 641, 642 Цивільного кодексу України за формою договору, що є додатком 3 до цих Правил. Оператор системи розподілу зобов`язаний на головній сторінці свого вебсайту, а також у друкованих виданнях, що публікуються на території його ліцензованої діяльності, та у власних центрах обслуговування споживачів розмістити редакцію договору про надання послуг з розподілу електричної енергії та роз`яснення щодо укладення та приєднання споживача до договору про надання послуг з розподілу електричної енергії. За ініціативою однієї із сторін договір споживача про розподіл електричної енергії оформлюється в паперовій формі (п. 2.1.4 абз. 1, 2, 6);

точка розподілу електричної енергії - межа балансової належності, на якій відбувається розподіл/передача електричної енергії між електроустановками суміжних учасників ринку (п. 1.1.2.);

для вимірювання з метою комерційних розрахунків за електричну енергію мають використовуватися розрахункові засоби вимірювальної техніки, які відповідають вимогам Кодексу комерційного обліку, Закону України "Про метрологію та метрологічну діяльність" та іншим нормативно-правовим актам, що містять вимоги до таких засобів вимірювальної техніки (2.3.2.);

відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені (п. 2.3.4.);

у разі виникнення у споживача сумніву у правильності показів розрахункових засобів вимірювальної техніки або визначення суми у пред`явленому до оплати документі щодо оплати за постачання або розподіл (передачу) електричної енергії споживач подає про це заяву учаснику роздрібного ринку, який надав розрахунковий документ. Учасник ринку протягом 5 робочих днів від дня одержання заяви перевіряє документ (рахунок) щодо оплати електричної енергії, послуг з розподілу (передачі), комерційного обліку електричної енергії, компенсації перетікань реактивної електричної енергії тощо, у разі необхідності звертається в установленому Кодексом комерційного обліку порядку щодо перевірки даних комерційного обліку. На підставі отриманих за результатами перевірки даних комерційного обліку електропостачальник, оператор системи та постачальник послуг комерційного обліку за необхідності проводять відповідні коригування. За результатами перевірки учасник роздрібного ринку повідомляє споживача (п. 2.3.5. абз. 3-6);

у договорі про надання послуг з розподілу (передачі) електричної енергії зазначаються величини дозволеної (договірної) та приєднаної потужності, які визначаються виходячи з проектних рішень та потужності наявних у споживача струмоприймачів. Потужність об`єкта споживача повинна обмежуватись на рівні потужності, передбаченої проектом указаного об`єкта споживача та/або технічними характеристиками зовнішніх електричних мереж указаного об`єкта споживача (п. 2.4.2.);

оператор системи зобов`язаний проводити не рідше одного разу на 6 місяців контрольний огляд засобів комерційного обліку споживачів відповідно до затверджених графіків; приймати від споживачів та електропостачальників дані про покази розрахункових лічильників електричної енергії та враховувати їх під час визначення обсягів споживання (розподілу/передачі) електричної енергії. У випадку відхилення (неврахування) наданих показів розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, оператор системи має повідомити сторону, що їх надала, про їх відхилення (неврахування) та причину такого відхилення; щомісяця надавати електропостачальнику інформацію про значення попередніх та поточних показів засобу вимірюваної техніки по кожному EIC-коду та обсяги споживання, у тому числі за періодами часу доби (п. 5.1.2. абз.24, 35, 37);

оператор системи несе відповідальність у порядку, передбаченому законодавством України, за завдані споживачу та/або електропостачальнику, іншому учаснику роздрібного ринку збитки внаслідок порушення ним умов договору та цих Правил (п. 5.1.4.);

споживач електричної енергії зобов`язаний: 6) забезпечувати належний технічний стан та безпечну експлуатацію своїх електроустановок та електроприладів згідно з вимогами нормативно-технічних документів та нормативно-правових актів України; 8) забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування; 9) невідкладно повідомляти оператора системи та постачальника послуг комерційного обліку про недоліки в роботі засобу вимірювання; 12) забезпечувати доступ представникам оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до об`єкта споживача для проведення технічної перевірки засобу комерційного обліку (засобів вимірювальної техніки), електроустановок та електропроводки, вимірювання показників якості електричної енергії, контролю за рівнем споживання електричної енергії, а також для виконання відключення та обмеження споживання електричної енергії споживачу (субспоживачу) відповідно до встановленого цими Правилами порядку та виконувати їх обґрунтовані письмові вимоги щодо усунення виявлених порушень, якщо це обумовлено умовами договору; 13) забезпечити безперешкодний доступ представникам постачальника послуг комерційного обліку, електропостачальника та/або оператора системи (після пред`явлення ними службових посвідчень) до розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії, що встановлені на об`єктах споживача, для візуального або автоматизованого зняття показів розрахункових засобів комерційного обліку; 14) не перешкоджати заміні засобів комерційного обліку у разі здійснення такої заміни за рахунок постачальника послуг комерційного обліку або оператора системи; своєчасно вживати відповідних заходів для усунення виявлених порушень (п. 5.5.5. п.п. 6, 7, 8, 9, 12, 13, 14, 19).

Розділом VIII. встановлено порядок розгляду звернень, скарг, претензій та актів про порушення цих Правил, зокрема:

учасники роздрібного ринку під час здійснення діяльності з розподілу, передачі, постачання (продажу) електричної енергії споживачу, надання послуг комерційного обліку мають дотримуватись вимог чинного законодавства та укладених договорів. Якщо між сторонами відповідного договору виникає спірне питання, сторони мають вжити усіх заходів, які застосовуються для врегулювання спірного питання, шляхом ініціювання проведення між сторонами переговорів щодо спірного питання, запропонувати можливі способи його вирішення. Під час проведення переговорів сторони мають спільно визначити найбільш прийнятне рішення для врегулювання спірного питання (п. 8.1.1.);

у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу (п. 8.2.4.);

у разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи, від якого споживач одержує електричну енергію, порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) або іншої особи, яка допустила представників оператора системи на об`єкт (територію) споживача для проведення перевірки, оформлюється акт про порушення згідно з формою, наведеною в додатку 9 до цих Правил. В акті про порушення заповнюються всі графи та рядки без пропусків. Виправлення чи підчищення не допускаються. Текст повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення. Якщо графи та рядки акта про порушення не стосуються виявленого порушення, у них проставляються прочерки (абз. 1, 10 п. 8.2.5);

акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи і має складатися не менше ніж з трьох уповноважених представників оператора системи. Споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії з посиланням на відповідні пункти глави 8.4 цього розділу та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків (абз. 1, 2, 12 п. 8.2.6.);

кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи. Споживач має оплатити розрахункові документи за необліковану електричну енергію протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка (у випадку неотримання споживачем рахунка у поштовому відділенні упродовж 5 робочих днів з дня надходження рахунка до поштового відділення споживача рахунок вважається отриманим споживачем на 5 робочий день). У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються Регулятором, центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізацію державної політики в електроенергетичному комплексі, центральним органом виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері нагляду (контролю) в галузі електроенергетики відповідно до компетенції, енергетичним омбудсменом та/або судом. Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення (п. 8.2.7).

Главою 8.4 розділу VIII встановлено порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил, зокрема:

оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави (абз. 1 п. 8.4.1);

у разі своєчасного (до виявлення порушення представниками оператора системи) письмового повідомлення споживачем оператора системи про виявлені ним пошкодження засобів вимірювальної техніки, пошкодження або зрив пломб та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки) чи пошкодження індикатора (за умови наявності активного елемента індикатора) або спрацювання індикатора (за умови відсутності підтвердження заводом виробником індикатора факту його спрацювання внаслідок дії магнітного поля) положення цієї глави не застосовуються (абз. 2 п. 8.4.1);

визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення, складеного у порядку, визначеному цими Правилами, у разі виявлення таких порушень: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (за умови наявності акта про пломбування, складеного в порядку, встановленому Кодексом комерційного обліку, або іншого документа, який підтверджує передачу на збереження засобів вимірювальної техніки та установлених пломб) (підпункт 2 пункту 8.4.2 у редакції постанови НКРЕКП від 31.01.2023 р. N 203);

у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпункті 2 пункту 8.4.2 цієї глави, положення цієї глави застосовуються за умови наявності доступу до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку, про що зазначається в акті про порушення, та у частині щодо пошкодження/відсутності пломби, якщо з моменту встановлення пломби до моменту виявлення факту її пошкодження/відсутності минуло не більше шести років (абз. 2 п. 8.4.5);

кількість днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил, визначається виходячи з кількості робочих днів електроустановки споживача (крім випадків фіксації засобами комерційного або технічного обліку кількості днів, протягом яких споживання електричної енергії здійснювалося з порушенням вимог цих Правил): у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1 - 3 (у частині пошкодження/відсутності засобів вимірювальної техніки та/або пломб, та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені пломби) або у підпункті 4 пункту 8.4.2 цієї глави, - з дня останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку або технічної перевірки (якщо технічну перевірку було проведено після останнього контрольного огляду засобу комерційного обліку) до дня виявлення порушення, але не більше загальної кількості робочих днів у шести календарних місяцях, що передували дню виявлення порушення (абз. 1 і підпункт 1 п. 8.4.8. із змінами, внесеними згідно з постановою НКРЕКП від 31.01.2023 р. N 203).

Пунктами 8.4.9. і 8.4.10. цієї, якими також керувався відповідач при прийнятті оспорених рішень, глави унормовано порядок розрахунку обсягу споживання не облікованої електричної енергії споживачем протягом розрахункового періоду (місяця), величини розрахункового добового обсягу споживання електричної енергії протягом робочого часу у разі виявлення у споживача порушень, зазначених у підпунктах 1-4 пункту 8.4.2. (підпунктах 1-5 пункту 8.4.2.) цієї глави.

За результатом огляду рішень, внесених до ЄДРСР за січень - лютий 2021, Касаційним господарським судом у складі Верховного Суду доведено судам актуальну судову практику щодо відповідальності за втручання в роботу засобів вимірювальної техніки (п. 6 огляду). Так, у постанові від 19.01.2021 у справі № 923/104/20 КГС ВС виклав правову позицію, за загальним змістом якої правовідносини між сторонами регулюються, окрім умов договору, Законом України «Про ринок електричної енергії», Кодексом комерційного обліку електричної енергії, затвердженим постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (далі - ККО). Взаємовідносини, що виникають під час купівлі-продажу електричної енергії між електропостачальником та споживачем, а також їх взаємовідносини з іншими учасниками роздрібного ринку електричної енергії регулюються ПРРЕЕ. Відповідно до пункту 7.16 ККО, несанкціоноване пошкодження встановлених на засобі вимірювальної техніки пломб, якщо такі дії призвели до викрадення електричної енергії, тягнуть за собою відповідальність, передбачену чинним законодавством України. Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені; відповідальним за експлуатацію та технічний стан засобів (вузлів) вимірювальної техніки є їхній власник (пункт 2.3.4 ПРРЕЕ). Споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про опломбування (підпункт 8 пункту 5.5.5 ПРРЕЕ). Згідно з пунктом 8.4.1 ПККЕЕ оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки відповідно до вимог цієї глави. Положення глави 8.4 розділу VIII Правил роздрібного ринку електроенергії не застосовуються за відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки. Явні ознаки втручання в роботу засобів вимірювальної техніки мають бути доведені оператором системи.

Відповідно до викладених обставин справи суд вбачає наступне.

29.09.2022 року представниками відповідача - Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго» в особі Відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» проведена технічна перевірка засобів обліку електричної енергії позивача, за її письмовим зверненням, на об`єкті (нежитлові приміщення) за адресою: Черкаська обл., Черкаський район, с. Мошни, вул. Соборна, 63е. За результатами перевірки виконано роботи і складено акти: технічної перевірки засобів обліку електричної енергії, пломбування засобів обліку в межах договору № 890, якими зафіксовано встановлення лічильника електричної енергії NIK2303ARP3.1000/MC.11 номер 10552494, опломбовано корпус лічильника пломбою заводу виробника NIK1745738 та пломбами оператора системи розподілу М13215200, НКЛОП -А9567267, ЗШО - А9567268, ШО - А9567269, ШО - А9567270. Опломбований розрахунковий засіб обліку передано на відповідальне збереження споживачу (позивачці ФОП Панич В.М.) під особистий її підпис в актах.

16.01.2023 року відповідачем, як оператором системи розподілу, та позивачкою, як споживачем, на підставі заяви-приєднання укладено договір споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 1284, за умовами якого відповідач зобов`язався надавати позивачу за плату послуги з розподілу електричної енергії на умовах, встановлених цим договором та у відповідності до норм Закону України «Про ринок електричної енергії», Правил роздрібного ринку електричної енергії (ПРРЕЕ), затверджених постановою Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2018 року № 312.

Додатком № 3 до Договору визначено місце встановлення засобів обліку позивача - 62Z4107202206906 за адресою: Черкаський район, с. Мошни, вул. Соборна, 63е; врп-0,4 кВт 29.09.2022 року (ІІІ кв. 2019р.); тип лічильника - NIK2303ARP3.1000/MC.11, номер 10552494; метод зчитування - локально; призначення - основний; встановлені запобіжники - UKL.100SL 0,4 кВ 63А.

08.04.2024 року представниками відповідача складено акт контрольного огляду засобів комерційного обліку електричної енергії № 1284/1 на об`єкті позивачки, зафіксовано наявність, цілісність усих пломб лічильника NIK2303ARP3.1000/MC.11.

28.11.2024 року представником споживача на виконання Договору передано відповідальним працівникам відповідача показники лічильника за наявності усих пломб на лічильнику.

06.12.2024 року представниками відповідача при перевірці об`єкту позивача складено акт про порушення № 007059, яким виявлено порушення п.п. 2 пункту 8.4.2. ПРРЕЕ, а саме відсутність пломби оператора системи, встановленої на дверях ВРП-0,4кВт (що надає можливість доступу до дооблікових струмовідних частин системи обліку), а саме відсутність однієї з двох (А9567270, А9567269) встановлених на дверях ВРП (ввідно-розподільчого пристрою) пломби А9567270. Уся інформація про порушення викладена в акті.

27.02.2025 року, за участі представника споживача (позивачки) Панича М.О., відбулось засідання комісії ВСП «Черкаські електричні мережі» ПАТ «Черкасиобленерго» на якому розглянуто Акт про порушення ПРРЕЕ № 007059 від 06.12.2024 і прийнято рішення, оформлені протоколом № 007059/3. Цими рішеннями комісія відповідача визнала Акт про порушення ПРРЕЕ № 007059 від 06.12.2024 таким, що складений правомірно, споживача - причетним до вказаного в акті порушення п.п. 2 п. 8.4.2. ПРРЕЕ - відсутність пломб оператора системи, встановлених на дверях ВРП-0,4кВ (що надає можливість доступу до дооблікових струмовідних частин схеми обліку) і на підставі п. 8.4.5., пп. 1 п. 8.4.8., п. 8.4.9., п. 8.4.10. ПРРЕЕ нарахувала до сплати споживачу (позивачці) обсяг та вартість не облікованої електроенергії за період з 05.06.2024 по 05.12.2024 (за півроку), виходячи з величини договірної потужності - 30 кВт, в кількості 71453 кВт/год на суму 596928 грн. 82 коп. Представник споживача, присутній на засіданні комісії, прийняті рішення вважав безпідставними і неправомірними, заперечував можливість доступу до дооблікових струмовідних частин схеми обліку внаслідок відсутності однієї пломби і необліковане споживання електричної енергії.

На виконання оспорених рішень відповідачем того ж дня видано позивачці для оплати рахунок, який позивачкою не оплачений, а спір щодо прийнятих відповідачем рішень є предметом позову, що розглядається судом у цій справі.

Системний аналіз викладених норм законодавства свідчить, що правопорушення на ринку електричної енергії, за вчинення яких учасники ринку несуть відповідальність згідно із законом, визначені Законом України «Про ринок електричної енергії» від 13.04.2-17 № 2019-VIII. Згідно з п.п. 2, 4, 6, 14 ч. 2 ст. 77 цього Закону, правопорушеннями є: недотримання вимог нормативно-правових актів, що регулюють функціонування ринку електричної енергії; крадіжка електричної енергії, самовільне підключення до об`єктів електроенергетики, споживання електричної енергії без приладів обліку; пошкодження приладів обліку, використання приладів обліку електричної енергії, неповірених або неатестованих в установленому порядку; пошкодження цілісності пломб, повірочного тавра тощо.

Правилами роздрібного ринку електричної енергії (далі також - Правила, ПРРЕЕ) визначено, що акт про порушення є документом установленої форми, який складається для фіксації факту порушення на об`єкті споживача цих Правил (абз. 6 п. 1.1.2. Абзац шостий пункту 1.1.2 із змінами, внесеними згідно з постановами НКРЕКП від 18.07.2019 р. N 1525, від 31.01.2023 р. N 203). Необлікована електрична енергія (за обставин справи, що розглядається) - це обсяг електричної енергії, використаний споживачем, але не врахований розрахунковими засобами комерційного обліку або врахований неправильно (абз. 39 п. 1.1.2.). Технічна перевірка - виконання комплексу робіт з метою визначення відповідності Кодексу комерційного обліку та відповідним нормативно-технічним документам стану вузла обліку електричної енергії (крім тих його характеристик та властивостей, забезпечення яких покладається на постачальника послуг комерційного обліку) та схеми його підключення, електропроводки та електроустановок від межі балансової належності до точки вимірювання, а також з метою виявлення позаоблікових підключень (абз. 79 п. 1.1.2.). Відповідальність за збереження і цілісність засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування покладається на власника (користувача) електроустановки або організацію, на території (у приміщенні) якої вони встановлені (абз. 1 п. 2.3.4.). Оператор системи зобов`язаний проводити не рідше одного разу на 6 місяців контрольний огляд засобів комерційного обліку споживачів відповідно до затверджених графіків; приймати від споживачів та електропостачальників дані про покази розрахункових лічильників електричної енергії та враховувати їх під час визначення обсягів споживання (розподілу/передачі) електричної енергії (абз. 24, 35 п. 5.1.2.). Споживач електричної енергії зобов`язаний забезпечувати збереження і цілісність установлених на його території та/або об`єкті (у його приміщенні) розрахункових засобів комерційного обліку електричної енергії та пломб (відбитків їх тавр) відповідно до акта про пломбування (п. 5.5.5. абз. 8).

Розділом VIII. встановлено порядок розгляду звернень, скарг, претензій та актів про порушення цих Правил, а главою 8.4 цього розділу - порядок визначення обсягу та вартості електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил. Пунктом 8.1.1. передбачено, що якщо між сторонами укладеного договору виникає спірне питання, сторони мають вжити усіх заходів, які застосовуються для врегулювання спірного питання і визначити найбільш прийнятне рішення для його врегулювання.

Пунктом 8.2.4. глави 8.2. Правил встановлено, що у разі виявлення представниками оператора системи пошкоджень чи зриву пломб та/або індикаторів, установлених у місцях, указаних в акті про пломбування, або пошкоджень відбитків тавр на цих пломбах, пошкодження розрахункових засобів вимірювальної техніки, явних ознак втручання в параметри розрахункових засобів вимірювальної техніки з метою зміни їх показів, самовільних підключень до електричних мереж розрахунок обсягу електричної енергії, який підлягає оплаті, здійснюється відповідно до порядку, визначеного главою 8.4 цього розділу.

У разі виявлення під час контрольного огляду або технічної перевірки уповноваженим представником оператора системи порушень цих Правил, у тому числі фактів безоблікового споживання електричної енергії, на місці виявлення порушення у присутності споживача (представника споживача) оформлюється акт про порушення (абз. 1 п. 8.2.5). Текст акта про порушення повинен бути однозначним, без можливості подвійного тлумачення (абз. 10 п. 8.2.5.). Акт про порушення розглядається комісією з розгляду актів про порушення, що створюється оператором системи, споживач має право бути присутнім на засіданні комісії з розгляду актів про порушення. У разі причетності споживача до порушень, зазначених у пункті 8.4.2 глави 8.4 цього розділу, у протоколі зазначаються відомості щодо обсягу та вартості необлікованої електричної енергії. У такому разі разом з протоколом споживачу надаються розрахунок обсягу та вартості необлікованої електричної енергії та розрахункові документи для оплати необлікованої електричної енергії та/або збитків (абз. 1, 2, 12 п. 8.2.6.). Кошти за необліковану електричну енергію та суми збитків перераховуються споживачем на поточний рахунок оператора системи протягом 30 календарних днів від дня отримання рахунка. У разі незгоди споживача з фактом безоблікового споживання електричної енергії та відмови від сплати вартості необлікованої електричної енергії оператор системи звертається з позовом до суду для підтвердження факту безоблікового споживання електричної енергії та стягнення вартості необлікованої електричної енергії. Спірні питання, які виникають між сторонами при складанні акта про порушення та/або визначенні обсягу та вартості необлікованої електричної енергії, вирішуються уповноваженими особами та/або судом. Якщо судом прийнято рішення, яким спростовано факт безоблікового споживання електричної енергії споживачем та/або відмовлено оператору системи в задоволенні позову щодо стягнення зі споживача вартості необлікованої електричної енергії, розрахованої на підставі акта про порушення, та за умови набрання рішенням суду законної сили оператор системи скасовує відповідний акт про порушення (п. 8.2.7).

Згідно з абз. 1 п. 8.4.1 Правил, оператор системи визначає обсяг та вартість електричної енергії, не облікованої внаслідок порушення цих Правил та/або виявлення фактів безоблікового споживання електричної енергії, самовільного підключення до об`єктів електроенергетики і споживання електричної енергії без засобів вимірювальної техніки, відповідно до вимог цієї глави. Визначення обсягу та вартості необлікованої електричної енергії здійснюється оператором системи на підставі акта про порушення у разі виявлення таких порушень: пошкодження або відсутність пломб з відбитками тавр оператора системи чи інших заінтересованих сторін, установлених на засобах вимірювальної техніки (вузлах обліку) (крім пломб, установлених на кріпленнях кожуха лічильника електричної енергії), та/або пристроїв (шафи обліку, захисної панелі тощо), на яких встановлені такі пломби та які закривають доступ до струмоведучих частин схеми (вузла) обліку (підпункт 2 пункту 8.4.2).

З огляду на встановлені обставини справи і наведені норми законодавства суд вважає, що спірні господарські правовідносини сторін виникли із укладеного ними договору споживача про надання послуг з розподілу електричної енергії № 1284 від 16.01.2023 року, в своїй діяльності сторони керуються нормами глави 54 ЦК України, Закону України «Про ринок електричної енергії», Кодексу комерційного обліку електричної енергії, затвердженого постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 311 (далі - ККО), Правил роздрібного ринку електричної енергії (далі - Правила), затверджених постановою НКРЕКП від 14.03.2018 № 312, умовами укладеного договору.

Актом про порушення від 06.12.2024 № 007059 працівниками відповідача зафіксовано відсутність пломб оператора системи, встановлених на дверях ВРП-0,4кВ (ввідно-розподільчого пристрою), що надає можливість доступу до дооблікових струмовідних частин схеми обліку і прийшли до висновку, що в діях позивачки наявні ознаки правопорушення, передбаченого підпунктом 2 пункту 8.4.2 цієї глави ПРРЕЕ.

За наслідками розгляду Акта про порушення від 06.12.2024 № 007059 комісія відповідача прийняла рішення, якими підтвердила наявність в діях позивачки ознак правопорушення, зазначеного в Акті, і за його вчинення поклала на відповідачку відповідальність у виді зобов`язання сплатити вартість спожитої нею не облікованої електричної енергії за півроку з дати виявленого порушення.

Разом з тим, із Акта про порушення від 06.12.2024 № 007059 вбачається, що двері ВРП-0,4кВ (ввідно-розподільчого пристрою) були опломбовані двома пломбами, одна із яких наявна при техперевірці. Для доступу до лічильника вона була попередньо знята перевіряючими. Ця обставина ставить під сумнів висновки працівників відповідача, викладені в акті про порушення і протоколі розгляду цього акта в частині можливості доступу до дооблікових струмовідних частин схеми обліку за відсутності однієї пломби і, в цілому, правомірності прийнятих комісією рішень.

За змістом наведених норм законодавства і приписів судової практики положення глави 8.4 розділу VIII Правил роздрібного ринку електроенергії не застосовуються за відсутності явних ознак втручання в роботу засобів вимірювальної техніки. Явні ознаки втручання в роботу засобів вимірювальної техніки мають бути доведені оператором системи.

Оскільки відповідачем не доведені явні ознаки втручання в роботу засобів вимірювальної техніки позивачкою, то суд надає перевагу доводам представника позивачки щодо відсутності події правопорушення, описаного в акті про порушення від 06.12.2024 № 007059, і безпідставності покладення на позивачку відповідальності за його вчинення.

Крім того, в діях обох сторін наявні ознаки порушення ПРРЕЕ: в діях позивачки - незабезпечення цілісності пломби, в діях відповідача - не проведення своєчасного технічного огляду ЗВТ позивача. Не проведення своєчасного технічного огляду прямо впливає на визначення періоду, за який з позивачки стягується вартість необлікованої електричної анергії і свідчить про неправильність здійсненого розрахунку, про що обґрунтовано заявляє представник позивача.

Всі інші доводи сторін, судом розглянуті та відхилені як такі, що не впливають на результат вирішення даного спору.

Відповідно до п. 2 постанови Пленуму Вищого господарського суду України від 23.03.2012 № 6 «Про судове рішення», рішення господарського суду має ґрунтуватись на повному з`ясуванні такого: чи мали місце обставини, на які посилаються особи, що беруть участь у процесі, та якими доказами вони підтверджуються; чи не виявлено у процесі розгляду справи інших фактичних обставин, що мають суттєве значення для правильного вирішення спору, і доказів на підтвердження цих обставин; яка правова кваліфікація відносин сторін, виходячи з фактів, установлених у процесі розгляду справи, та яка правова норма підлягає застосуванню для вирішення спору. Господарський суд у прийнятті судового рішення керується (та відповідно зазначає у ньому) не лише тими законодавчими та/або нормативно-правовими актами, що на них посилалися сторони та інші учасники процесу, а й тими, на які вони не посилалися, але якими регулюються спірні правовідносини у конкретній справі (якщо це не змінює матеріально-правових підстав позову).

Враховуючи положення ч. 1 ст. 9 Конституції України, беручи до уваги ратифікацію Законом України від 17.07.1997 № 475/97-ВР Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод 1950 року і Першого протоколу та протоколів № 2, 4, 7, 11 до Конвенції, прийняття Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суди також повинні застосовувати Конвенцію про захист прав людини і основоположних свобод та рішення Європейського суду з прав людини як джерело права.

Зокрема, Європейський суд з прав людини у справі «Проніна проти України» у рішенні від 18.07.2006 та у справі «Трофимчук проти України» у рішенні від 28.10.2010 зазначив, що пункт 1 статті 6 Конвенції зобов`язує суди давати обґрунтування своїх рішень, але це не може сприйматись як вимога надавати детальну відповідь на кожен аргумент сторін. Межі цього обов`язку можуть бути різними в залежності від характеру рішення. Крім того, необхідно брати до уваги різноманітність аргументів, які сторона може представити в суд, та відмінності, які існують у державах-учасницях, з огляду на положення законодавства, традиції, юридичні висновки, викладення та формулювання рішень.

Нормами Господарського процесуального кодексу України, зокрема, встановлено, що:

учасники судового процесу та їх представники повинні добросовісно користуватися процесуальними правами; зловживання процесуальними правами не допускається (ч. 1 ст. 43);

кожна сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Докази подаються сторонами та іншими учасниками справи (ч.ч. 1, 3 ст. 74);

належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування (ч. 1 ст. 76);

обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватись іншими засобами доказування (ч. 1 ст. 77);

достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи (ч. 1 ст. 78);

наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування. Питання про вірогідність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання (ч.ч. 1, 2 ст. 79);

учасники справи подають докази у справі безпосередньо до суду (ч. 1 ст. 80);

суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили (ч.ч. 1, 2 ст. 86).

Згідно з ч.ч. 1, 3 ст. 13, ч. 1 ст. 14 ГПК України, судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін, кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом. Суд розглядає справи не інакше як за зверненням особи, поданим відповідно до цього Кодексу, в межах заявлених нею вимог і на підставі доказів, поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках. Збирання доказів у господарських справах не є обов`язком суду, крім випадків, встановлених цим Кодексом.

Зі змісту статей 13, 15, 16 ЦК України слідує, що право на захист - це юридично закріплена можливість особи використати заходи правоохоронного характеру для поновлення порушеного права і припинення дій, які порушують це право. Суд вправі застосувати способи захисту цивільних прав, які випливають із характеру правопорушень, визначених спеціальними нормами права, а також повинен враховувати критерії «ефективності» таких засобів захисту та вимоги частин 2-5 ст. 13 ЦК України щодо недопущення зловживання свободою при здійсненні цивільних прав особою.

З урахуванням викладеного суд позов визнає обґрунтованим, доказаним і задовольняє повністю. Доводи відповідача, приведені ними в обґрунтування заперечень проти позову, господарський суд відхиляє через їх невідповідність встановленим фактичним обставинам справи та вказаним вище нормам чинного законодавства.

Оскільки суд заявлені позовні вимоги задовольнив повністю, то відповідно до приписів ст.129 ГПК України, з відповідача на користь позивача підлягають стягненню витрати на оплату судового збору у розмірі 3028 грн.

Щодо вимоги позивача про відшкодування понесених ним судових витрат на професійну правничу допомогу в сумі 22000 грн, суд враховує наступне.

Обґрунтовуючи розрахунок судових витрат позивача на професійну правничу допомогу у розмірі 22000 грн, представник позивача адвокат Лучинович Інна Віталіївна надала суду копії: ордеру серії СА № 1116530 від 20.03.2025; договору про надання правничої допомоги від №03/03/2025 03.03.2025 укладеного між позивачем і адвокатом Лучинович І.В.; додаткової угоди №1 від 30.03.2025 року до вказаного договору; рахунку -фактури №1 від 03.03.2025 року на суму 20000 грн.; платіжної інструкції №476 від 25.03.2025 року про сплату позивачкою на користь адвоката Лучинович І.В. 20000 грн. за надання правничої допомоги за договором від 03.03.2025 року; рахунку -фактури №1-1 від 27.05.2025 року на суму 2000 грн.; платіжної інструкції №@2PL964496 від 28.05.2025 року про сплату позивачкою на користь адвоката Лучинович І.В. 2000 грн. за надання правничої допомоги за договором від 03.03.2025 року; детальний опис робіт виконаних адвокатом Лучинович І.В.; Акту приймання-передачі наданих послуг від 30.05.2025 року.

Із наданих документів вбачається, що 03.03.2025 року між позивачкою, як клієнтом, та адвокатом Лучинович І.В., укладено договір про надання правничої допомоги №03/03/2025 (а.с.196-198).

Сторони вказаного погодили усі істотні умови цього договору, зокрема, домовилися про наступне:

п. 3.1. - ціна договору складається із суми гонорарів адвоката;

п. 3.9. - розрахунки за даним договором здійснюються на умовах повної попередньої оплати упродовж 10 днів з моменту одержання клієнтом рахунку від адвоката, якщо договором або додатковими угодами до нього не передбачено інший порядок розрахунків.

До договору про надання правничої допомоги №03/03/2025 від 03.03.2025 року сторонами, зокрема укладено:

03.03.2025 року додаткову угоду №1 (а.с. 199) п.1 якої погодили п.3.1 договору доповнили абзацом такого змісту: «Вартість послуг (гонорару) з надання правничої допомоги Клієнту щодо звернення до суду з позовом про оскарження рішення комісії Відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» Публічного акціонерного товариства «Черкасиобленерго», оформленого протоколом №007059/3 від 27.02.2025, включаючи вчинення всіх необхідних дій, прийняття процесуальних рішень, у яких виникне необхідність до моменту ухвалення рішення судом першої інстанції визначається у фіксованому розмірі та становить 20 000 (двадцять тисяч) гривень, що підлягає сплаті не пізніше дати звернення до суду з відповідним позовом. У вказаний вище розмір вартості послуг (гонорару) не враховується та оплачується окремо - вартість послуг з участі Адвоката у судових засіданнях з розгляду справи обумовленої даною додатковою угодою, який складає 500 (п`ятсот) грн. за кожне судове засідання, в яке прибув Адвокат, не залежно від тривалості і результатів такого засідання, що сплачується Клієнтом на підставі виставлених Адвокатом рахунків»

Детальний опис робіт виконаних адвокатом Лучинович І.В.(а.с. 201 на звороті), з урахуванням Акта приймання-передачі наданих послуг № 1 від 30.05.2025 року та виставлених рахунків-фактур № 1від 03.03.2025 року, №1-1 від 27.05.2025 року (а.с. 199, 200 на звороті) містять найменування робіт, послуг наданих адвокатом Лучинович І.В. надання усної консультації щодо можливих шляхів поновлення порушених прав клієнта, вивчення документів, опрацювання нормативно-правових актів, що регулюють спірні правовідносини, судової практики вирішення аналогічних спорів, підготовка позовної заяви у справі № 925/271/25, формування додатків, участь у підготовчих засіданнях 22.04.2025, 06.05.2025 року, участь в судових засіданнях з розгляду справи по суті 27.05.2025, 03.06.2025 року по 500 грн. кожне загальну суму 22000 грн.

Платіжними інструкціями №476 від 25.03.2025 року (а.с. 200), №@2PL964496 від 28.05.2025 року позивачкою загалом сплачено 22000 на користь адвоката Лучинович І.В. з призначенням платежу «за надання правничої допомоги за договором від 03.03.2025 року».

Відповідно до ст. 30 Закону України «Про адвокатуру і адвокатську діяльність», гонорар є формою винагороди адвоката за здійснення захисту, представництва та надання інших видів правової допомоги клієнту. Порядок обчислення гонорару (фіксований розмір, погодинна оплата), підстави для зміни розміру гонорару, порядок його сплати, умови повернення тощо визначаються в договорі про надання правової допомоги. При встановленні розміру гонорару враховуються складність справи, кваліфікація і досвід адвоката, фінансовий стан клієнта та інші істотні обставини. Гонорар має бути розумним та враховувати витрачений адвокатом час.

Відповідно до ч. ч. 1, 3 ст. 123 ГПК України, судові витрати складаються з судового збору та витрат, пов`язаних з розглядом справи. До витрат, пов`язаних з розглядом справи, належать витрати на професійну правничу допомогу.

За приписами ч. 1 ст. 124 ГПК України, разом з першою заявою по суті спору кожна сторона подає до суду попередній (орієнтовний) розрахунок суми судових витрат, які вона понесла і які очікує понести у зв`язку із розглядом справи.

Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 126 ГПК України, витрати, пов`язані з правничою допомогою адвоката, несуть сторони, крім випадків надання правничої допомоги за рахунок держави.

За результатами розгляду справи витрати на професійну правничу допомогу адвоката підлягають розподілу між сторонами разом із іншими судовими витратами.

Для цілей розподілу судових витрат:

1) розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, в тому числі гонорару адвоката за представництво в суді та іншу професійну правничу допомогу, пов`язану зі справою, включаючи підготовку до її розгляду, збір доказів тощо, а також вартість послуг помічника адвоката, визначається згідно з умовами договору про надання правничої допомоги та на підставі відповідних доказів щодо обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості, що сплачена або підлягає сплаті відповідною стороною або третьою особою;

2) розмір суми, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, встановлюється згідно з умовами договору про надання правничої допомоги на підставі відповідних доказів, які підтверджують здійснення відповідних витрат.

За ч.ч. 3, 4 ст. 126 ГПК України, для визначення розміру витрат на професійну правничу допомогу з метою розподілу судових витрат учасник справи подає детальний опис робіт (наданих послуг), виконаних адвокатом, та здійснених ним витрат, необхідних для надання правничої допомоги.

Розмір витрат на оплату послуг адвоката має бути співмірним із: 1) складністю справи та виконаних адвокатом робіт (наданих послуг); 2) часом, витраченим адвокатом на виконання відповідних робіт (надання послуг); 3) обсягом наданих адвокатом послуг та виконаних робіт; 4) ціною позову та (або) значенням справи для сторони, в тому числі впливом вирішення справи на репутацію сторони або публічним інтересом до справи.

Частиною 8 ст. 129 ГПК України встановлено, що розмір судових витрат, які сторона сплатила або має сплатити у зв`язку з розглядом справи, встановлюється судом на підставі поданих сторонами доказів (договорів, рахунків тощо). Такі докази подаються до закінчення судових дебатів у справі або протягом п`яти днів після ухвалення рішення суду, за умови, що до закінчення судових дебатів у справі сторона зробила про це відповідну заяву.

При визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін. Ті самі критерії застосовує Європейський суд з прав людини, присуджуючи судові витрат на підставі ст. 41 Конвенції. Зокрема, згідно з його практикою заявник має право на компенсацію судових та інших витрат, лише якщо буде доведено, що такі витрати були фактичними і неминучими, а їхній розмір - обґрунтованим (рішення у справі "East/West Alliance Limited" проти України", заява N 19336/04).

У рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Лавентс проти Латвії» зазначено, що відшкодовуються лише витрати, які мають розумний розмір.

При розгляді заяви позивача суд враховує правову позицію Верховного Суду, викладену у постанові від 28.12.2020 року у справі № 640/18402/19, відповідно до якої розмір винагороди за надання правової допомоги, що визначений у договорі у вигляді фіксованої суми, не змінюється в залежності від обсягу послуг та витраченого адвокатом часу, якщо інше не зазначене у договорі. Отже, витрати на надану професійну правничу допомогу у разі підтвердження обсягу наданих послуг і виконаних робіт та їх вартості підлягають розподілу за результатами розгляду справи незалежно від того, чи їх уже фактично сплачено стороною/третьою особою чи тільки має бути сплачено (пункт 1 частини 2 статті 126 цього Кодексу).

Відтак, суд приходить до переконання, що наявні в матеріалах справи докази надання позивачу професійної правничої допомоги у даній справі на суму 22000 грн., з урахуванням погоджених розцінок за послуги з надання правничої допомоги дають суду достатні підстави для покладення витрат позивача на отримання правничої допомоги на сторону відповідача, разом з тим, суд зазначає наступне.

Судом враховано, що у постановах Верховного Суду від 07.11.2019 у справі № 905/1795/18 та від 08.04.2020 у справі № 922/2685/19 висловлено правову позицію, за якою суд не зобов`язаний присуджувати стороні, на користь якої відбулося рішення, всі його витрати на адвоката, якщо, керуючись принципами справедливості, пропорційності та верховенством права, встановить, що розмір гонорару, визначений стороною та його адвокатом, є завищеним щодо іншої сторони спору, зважаючи на складність справи, витрачений адвокатом час, та неспіврозмірним у порівнянні з ринковими цінами адвокатських послуг.

Верховний Суд неодноразово звертав увагу на те, що при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності), а також критерію розумності їхнього розміру, виходячи з конкретних обставин справи та фінансового стану обох сторін (пункт 21 додаткової постанови Великої Палати Верховного Суду від 19.02.2020 у справі № 755/9215/15-ц).

Отже, при визначенні суми відшкодування суд має виходити з критерію реальності адвокатських витрат (встановлення їхньої дійсності та необхідності) та критерію розумності їхнього розміру, з урахуванням конкретних обставин справи та доводів сторін.

Таким чином, вирішуючи заяву сторони судового процесу про компенсацію понесених нею витрат на професійну правничу допомогу, суду належить дослідити та оцінити додані заявником до заяви документи на предмет належності, допустимості та достовірності відображеної у них інформації. Зокрема, чи відповідають зазначені у документах дані щодо характеру та обсягу правничої допомоги, наданої адвокатом, документам, наявним у судовій справі, чи не вчиняв адвокат під час розгляду справи дій, які призвели до затягування розгляду справи, зокрема, але не виключно, чи не подавав явно необґрунтованих заяв і клопотань, чи не включено у документи інформацію щодо витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги, які не підтверджені належними доказами та навпаки, якими доказами підтверджується заявлена до відшкодування сума, що підлягає сплаті в порядку компенсації витрат адвоката, необхідних для надання правничої допомоги.

Такі докази, відповідно до частини першої статті 86 Господарського процесуального кодексу України, суд оцінює за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів.

При цьому, згідно з статтею 74 Господарського процесуального кодексу України, сторона повинна довести ті обставини, на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень. Подані на підтвердження таких витрат докази мають окремо та у сукупності відповідати вимогам статей 75-79 Господарського процесуального кодексу України.

У пункті 4.16 постанови від 30.11.2020 у справі № 922/2869/19 Верховний Суд вказав, що висновки "суд має право зменшити розмір витрат на професійну правничу допомогу адвоката, які підлягають розподілу між сторонами, за клопотанням іншої сторони" та "суд має право зменшити суму судових витрат, встановивши їх неспіврозмірність, незалежно від того, чи подавалося відповідачами відповідне клопотання" не є тотожними за своєю суттю, і фактично другий висновок відповідає викладеному в пункті 6.1 постанови об`єднаної палати Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 03.10.2019 у справі № 922/445/19, що "під час вирішення питання про розподіл судових витрат господарський суд за наявності заперечення сторони проти розподілу витрат на адвоката або з власної ініціативи, керуючись критеріями, що визначені частинами 5-7, 9 статті 129 Господарського процесуального кодексу України, може не присуджувати стороні, на користь якої ухвалено судове рішення, всі її витрати на професійну правову допомогу. Суд має враховувати, що розмір відшкодування судових витрат, не пов`язаних зі сплатою судового збору, не повинен бути непропорційним до предмета спору. У зв`язку з наведеним суд з урахуванням конкретних обставин, зокрема ціни позову, може обмежити такий розмір з огляду на розумну необхідність судових витрат для конкретної справи".

Разом з цим, за наслідками здійсненої оцінки розміру судових витрат, понесених позивачем на правничу допомогу у зв`язку з розглядом справи, через призму критеріїв, встановлених частиною четвертою статті 126 та частиною п`ятою статті 129 ГПК України, та враховуючи обсяг виконаних адвокатом Лучинович І.В. робіт, послуг, предмет позову, суд доходить висновку про наявність підстав для не покладення на відповідача усіх витрат на професійну правничу допомогу позивача, на користь якого ухвалено судове рішення.

З огляду на викладене суд дійшов висновку про покладення на Акціонерне товариство «Черкасиобленерго» судових витрат Фізичної особи-підприємця Панич Валентини Михайлівни на професійну правничу допомогу у справі № 925/271/25 лише частково у розмірі 10000 грн.

На підставі статті 129 ГПК України з відповідача на користь позивача підлягає стягненню сплачений судовий збір у розмірі 3028 грн. та витрати на професійну правничу допомогу у розмірі 10000 грн., а разом 13028 грн.

Керуючись ст.ст. 129, 233, 236-240, 255 256 ГПК України, господарський суд

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити повністю.

Визнати незаконним та скасувати рішення Акціонерного товариства «Черкасиобленерго» в особі відокремленого структурного підрозділу «Черкаські енергетичні мережі» з розгляду акту про порушення від 06.12.2024 року № 007059, оформлене протоколом від 27.02.2025 року № 007059/3.

Стягнути з Акціонерного товариства «Черкасиобленерго», ідентифікаційний код юридичної особи 22800735, місцезнаходження: 18002, Черкаська обл., м. Черкаси, вул. Гоголя, буд. 285 на користь Фізичної особи-підприємця Панич Валентини Михайлівни, ідентифікаційний номер фізичної особи-платника податків НОМЕР_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 - 13028 грн судових витрат.

У задоволенні заяви Фізичної особи-підприємця Панич Валентини Михайлівни в частині вимог про стягнення 12000 грн. судових витрат на професійну правничу допомогу адвоката відмовити.

Рішення може бути оскаржене до Північного апеляційного господарського суду протягом двадцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Повне рішення складено 02.10.2025 року

Суддя Грачов В.М.