Рішення № 130675489, 01.10.2025, Рівненський міський суд Рівненської області

Дата ухвалення
01.10.2025
Номер справи
569/19032/25
Номер документу
130675489
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 569/19032/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

01 жовтня 2025 року м.Рівне

Рiвненський мiський суд Рівненської області

в складі головуючого судді Гордійчук І.О.,

секретар судового засідання Баланович М.В.,

з участю представника позивача Грицай І.О.,

представника відповідача Осмолик М.В.,

розглянувши у відкритому судовому засіданні в мiстi Рiвному спpаву за адміністративним позовом ОСОБА_1 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Рівненської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення,

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 звернулася до суду із адміністративним позовом до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Рівненської міської ради, в якому просить поновити строк на подачу позову про скасування постанови; скасувати постанову №506 від 13.08.2025 року про накладення адміністративного стягнення та закрити провадження.

В обґрунтуванняпозову посилаєтьсяна те,що 29.07.2025року складенопротокол проадміністративне правопорушення№000665відповідно доякого заадресою АДРЕСА_1 виявлено,що співвласникТОВ "ПАРІТЕТ-С" ОСОБА_1 самовільнорозмістила стаціонарнутимчасову спорудубез відповідноїдозвільної документаціїоформленої вустановленому порядку,а самепаспорту прив"язки,чим порушеновимоги п.п.11.3.6. Правила благоустрою, затверджених рішенням Рівненської міської ради від 28.04.2011 №512. чим вчинила правопорушення передбачене ст.152 КУпАП. 13 серпня 2025 року Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Рівненської міської ради була винесена постанова №506, ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 гривень. Позивач вважає, що постанова про притягнення її до адміністративної відповідальності є необгрунтованою та підлягає скасуванню. Вказує, що стаціонарні тимчасові споруди за адресою м.Рівне вул.Соборна,15А були встановлені 30.10.1995 року на підставі дозвільних документів, виданих відповідно до чинного законодавства на той час. На момент встановлення цих споруд вимога щодо наявності паспорта прив"язки не була передбачена чинним законодавством.

Ухвалою суду від 11.09.2025 відкрито провадження в справі, призначено справу до розгляду з повідомленням сторін.

22.09.2025 року представник відповідача надіслав до суду відзив на позовну заяву, в якому заперечував проти задоволення позову в повному обсязі, посилаючись на те, що наявність у діях позивача ознак правопорушення за статтею 152 КУпАП підтверджується сукупністю доказів, які є в матеріалах справи про адміністративне правопорушення Адміністративної комісії та були дослідженні при прийнятті оскаржуваного рішення. Також, представник відповідача зазначає, що протокол про адміністративне правопорушення складений у відповідності до чинного законодавства, а зауваження позивача не відповідають дійсності та є необґрунтованими і недоведеними.

Представник позивача в судовому засіданні позов підтримала з підстав наведених в позовній заяві, просила його задовольнити.

Предстаник відповідача в судовому засіданні просив відмовити в задоволенні позову, з підстав викладених у відзиві.

Заслухавши пояснення представника позивача, представника відповідача, дослідивши докази по справі, суд дійшов наступного висновку.

Судом встановлено,що 29.07.2025року складенопротокол проадміністративне правопорушення№000665відповідно доякого заадресою м.Рівневул.Соборна,15Авиявлено,що співвласникТОВ "ПАРІТЕТ-С" ОСОБА_1 самовільнорозмістила стаціонарнутимчасову спорудубез відповідноїдозвільної документаціїоформленої вустановленому порядку,а самепаспорту прив"язки,чим порушеновимоги п.п.11.3.6. Правила благоустрою, затверджених рішенням Рівненської міської ради від 28.04.2011 №512. чим вчинила правопорушення передбачене ст.152 КУпАП.

13 серпня 2025 року Адміністративною комісією при виконавчому комітеті Рівненської міської ради була винесена постанова №506, ОСОБА_1 визнано винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого статтею 152 Кодексу України про адміністративні правопорушення та накладено на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 850,00 гривень.

Відповідно до ст. 152 КУпАП, порушення державних стандартів, норм і правил у сфері благоустрою населених пунктів, правил благоустрою територій населених пунктів, тягнуть за собою накладення штрафу на громадян від двадцяти до вісімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян і на посадових осіб, громадян - суб`єктів підприємницької діяльності - від п`ятдесяти до ста неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.

Диспозиція статті 152 КУпАП є бланкетною, тобто відсилає до нормативно-правових актів, які регулюють державні стандарти, норми і правила у сфері благоустрою населених пунктів, правила благоустрою територій населених пунктів та є обов`язковими для виконання.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 1 ст. 218 КУпАП, адміністративні комісії при виконавчих органах міських рад розглядають справи про адміністративні правопорушення, передбачені, зокрема ст. 152 КУпАП.

Згідно з статтею 1 Закону України "Про благоустрій населених пунктів" благоустрій населених пунктів визначено як комплекс робіт з інженерного захисту, розчищення, осушення та озеленення території, а також соціально-економічних, організаційно-правових та екологічних заходів з покращення мікроклімату, санітарного очищення, зниження рівня шуму та інше, що здійснюються на території населеного пункту з метою її раціонального використання, належного утримання та охорони, створення умов щодо захисту і відновлення сприятливого для життєдіяльності людини довкілля.

До повноважень сільських, селищних і міських рад у сфері благоустрою населених пунктів належить, зокрема, затвердження місцевих програм та заходів з благоустрою населених пунктів; затвердження правил благоустрою територій населених пунктів (підпункти 1, 2 частини першої статті 10 Закону України "Про благоустрій населених пунктів").

За змістом п.п.38, 44 ч.1 статті 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад належать, зокрема, встановлення відповідно до законодавства правил з питань благоустрою території населеного пункту, забезпечення в ньому чистоти і порядку, торгівлі на ринках, додержання тиші в громадських місцях, за порушення яких передбачено адміністративну відповідальність; надання відповідно до законодавства згоди на розміщення на території села, селища, міста нових об`єктів тощо.

Згідно з ч. 2, 4 статті 28 Закону України «Про регулювання містобудівної діяльності» від 17.02.2011 тимчасовою спорудою торговельного, побутового, соціально-культурного чи іншого призначення для здійснення підприємницької діяльності є одноповерхова споруда, що виготовляється з полегшених конструкцій з урахуванням основних вимог до споруд, визначених технічним регламентом будівельних виробів, будівель і споруд, і встановлюється тимчасово, без улаштування фундаменту. Тимчасова споруда для здійснення підприємницької діяльності може мати закрите приміщення для тимчасового перебування людей (павільйон площею не більше 30 квадратних метрів по зовнішньому контуру) або не мати такого приміщення. Розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності здійснюється в порядку, встановленому центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері містобудування.

На виконання вказаних норм наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 №244, який зареєстрований в Міністерстві юстиції України 22.11.2011 за №1330/20068, затверджено Порядок розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності (надалі - Порядок №244).

Порядком розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 21.10.2011 року №244 визначено механізм розміщення тимчасових споруд для провадження підприємницької діяльності.

Зокрема, відповідно до пункту 2.1 Порядку № 244 підставою для розміщення тимчасової споруди є паспорт прив`язки тимчасової споруди.

Розміщення тимчасових споруд самовільно забороняється.

Зі змісту наведених норм вбачається, що розміщення тимчасової споруди після 2011 року має здійснюватися виключно на підставі оформленого у встановленому порядку паспорта прив`язки. При цьому тимчасові споруди, що були розміщені до набуття чинності Порядком №244, мали бути приведені у відповідність до вимог цього Порядку.

Рішенням Рівненської міської ради від 28 квітня 2011 року № 512 затверджено Правила благоустрою міста Рівного.

Відповідно до п.11.3.6 Правил благоустрою м.Рівного визначено, що малі архітектурні форми та тимчасові споруди, які розміщені (встановлені або збудовані) без оформленої в установленому порядку відповідної дозвільної документації, з відхиленням від проекту, вважаються самочинно розміщеними малими архітектурними формами, тимчасовими спорудами чи конструкціями, а використання земельної ділянки під ці споруди класифікується як самовільне зайняття/захоплення землі.

Відповідно до Розділу 2 Правил благоустрою м.Рівного, у цих Правилах терміни вживаються в такому значенні: Паспорт прив`язки малої архітектурної форми план прив`язки малої архітектурної форми на топографо-геодезичній основі, текстові та графічні матеріали щодо естетичного і кольорового вирішення та інженерного забезпечення об`єкта.

Як встановлено судом 30.10.1995 року Актом пийняття в експлуатацію торгових і побутових кіосків і павільйонів, приймальною комісією було введено в експлуатацію павільйон по вул.Соборна,15А.

Під час судового розгляду справи позивач не надав паспорту прив`язки на тимчасову споруду, розташовану за адресою м.Рівне вул.Соборна,15А, натомість представник відповідача зазначав, що паспорт прив`язки тимчасової споруди для провадження підприємницької діяльності ОСОБА_1 не видавався.

Тимчасові споруди (ТС), розміщені до введення в дію Порядку № 244, мали бути приведені у відповідність з його вимогами, що означає, що власники цих споруд зобов`язані подати документи для оформлення паспорта прив`язки або привести свої об`єкти у відповідність до вимог нового законодавства, яке регулює встановлення та розміщення таких споруд.

Відповідно до частини 1 статті 72 КАС України доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Частинами 1, 2 статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Згідно статті 90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні.

Відповідно до частин 1-3 статті 242 КАС України, рішення суду повинно ґрунтуватися на засадах верховенства права, бути законним і обґрунтованим. Законним є рішення, ухвалене судом відповідно до норм матеріального права при дотриманні норм процесуального права. Обґрунтованим є рішення, ухвалене судом на підставі повно і всебічно з`ясованих обставин в адміністративній справі, підтверджених тими доказами, які були досліджені в судовому засіданні, з наданням оцінки всім аргументам учасників справи.

Згідно частини 3 статті 286 КАС України, за наслідками розгляду справи з приводу рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень у справах про притягнення до адміністративної відповідальності місцевий загальний суд, як адміністративний, має право: 1) залишити рішення суб`єкта владних повноважень без змін, а позовну заяву без задоволення; 2) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і надіслати справу на новий розгляд до компетентного органу (посадової особи); 3) скасувати рішення суб`єкта владних повноважень і закрити справу про адміністративне правопорушення; 4) змінити захід стягнення в межах, передбачених нормативним актом про відповідальність за адміністративне правопорушення, з тим, однак, щоб стягнення не було посилено.

З наведеного вище слідує, що у діях позивача наявний склад адміністративного правопорушення, відповідальність за яке встановлена ст. 152 КУпАП, а тому суд приходить до висновку, що постанова №506 від 13.08.2025 року по справі про адміністративне правопорушення винесена у відповідності до вимог законодавства, а тому позовні вимоги ОСОБА_1 не підлягають до задоволенню.

Керуючись ст.ст. 2, 9, 72-74, 122, 242-244, 250, 262, 286 КАС України, суд

УХВАЛИВ:

У задоволенні адміністративного позову ОСОБА_2 до Адміністративної комісії при виконавчому комітеті Рівненської міської ради про скасування постанови про накладення адміністративного стягнення відмовити.

Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду протягом десяти днів з дня його проголошення.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Позивач - ОСОБА_1 , місце проживання: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 .

Відповідач - Адміністративна комісія при виконавчому комітеті Рівненської міської ради місцезнаходження: 33028 вул. Соборна,12А код ЄДРПОУ 04057758

Суддя І.О.Гордійчук