Рішення № 130660606, 30.09.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
30.09.2025
Номер справи
420/23569/25
Номер документу
130660606
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/23569/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

30 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі

головуючого судді: Юхтенко Л.Р.,

розглянувши в порядку письмового провадження в приміщенні Одеського окружного адміністративного суду адміністративну справу за позовною заявою Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149, місце знаходження: 65027, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 85) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) та Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-

ВСТАНОВИВ:

До Одеського окружного адміністративного суду 16 липня 2025 року надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149, місце знаходження: 65027, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 85) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5), в якій позивач просить:

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному Реєстрі податкових накладних від 15.07.2025 № 181756 про відповідність платника податків на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149) п.8 критеріїв ризиковості платника податку.

Зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149) з переліку платників податків, які відповідають Критеріям ризиковості платника податку.

Ухвалою від 21 липня 2025 року позовну заяву залишено без руху.

Ухвалою від 23 липня 2025 року у задоволенні заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» про забезпечення позову, - відмовлено.

Після усунення недоліків ухвалою від 01 серпня 2025 року позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито спрощене позовне провадження без повідомлення (виклику) сторін у порядку ч. 5 ст. 262 КАС України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15.07.2025 року Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному Реєстрі податкових накладних прийнято рішення за № 181756 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149) критеріям ризиковості платника податку. Підстава: п. 8 критеріїв ризиковості платника податку.

У рішенні щодо відповідності критеріям ризиковості також вказані коди податкової інформації, які стали підставою для його прийняття: 01 та 19, зокрема: Код 01 - постачання/вивезення за межі митної території України товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання, якщо постачальник не є виробником такого товару. Код 19 - подання платником податку для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних із метою вивезення за межі митної території України товару, до якого застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19 прим.2 Закону України від 16 квітня 1991 року № 956-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» (зі змінами), походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання та платник податку не є виробником такого товару.

Позивач не погоджується з прийнятим рішенням, вважає його протиправним з таких підстав.

Так, основним видом Товариства є оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (КВЕД 46.21).

Представник позивача звертає увагу, що для підтвердження реальності господарської діяльності та наявності достатньої матеріально-технічної й організаційної бази для її ведення, ТОВ "ІНВЕРСІОР" має у своєму розпорядженні необхідні матеріальні ресурси. Зокрема, Товариство забезпечене співробітниками, офісним та складським приміщеннями, що підтверджує наявність усіх необхідних активів для забезпечення ефективного ведення своєї діяльності.

На думку представника позивача, оскаржуване рішення є протиправним, оскільки не містить належної мотивації та аргументованого пояснення причин такого висновку контролюючого органу.

При цьому у графі «ненадання платником податку копій документів, які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості» вказано загальне формулювання - «документи», без зазначення, які саме документи були ненадані або які документи очікував контролюючий орган.

Фактично, таке формулювання позбавляє Позивача можливості чітко зрозуміти причини віднесення до ризикових платників, а також унеможливлює реалізацію свого права на ефективне оскарження.

Водночас, Товариство має у своєму розпорядженні повний перелік первинних документів, що підтверджують реальність здійснених господарських операцій та простежуваність походження товару.

У зв`язку з викладеним, Позивач вважає, що оскаржуване рішення підлягає скасуванню як незаконне та безпідставне.

Через канцелярію суду 14.08.2025 року від представника позивача надійшла заява, в якій представник просить: постановити ухвалу, якою об`єднати справу № 420/23569/25 та № 420/26476/25 в одне провадження, з передачею справи № 420/23569/25 та № 420/26476/25 на розгляд судді Юхтенко Л.Р.

Ухвалою від 20 серпня 2025 року заяву представника позивача про об`єднання в одне провадження позовних вимог у справах №420/23569/25 та №420/26476/25, - задоволено.

Об`єднано в одне провадження позовні вимоги заявлені в межах адміністративних справ №420/23569/25 та №420/26476/25 за позовами Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149, місце знаходження: 65027, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 85) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії шляхом приєднання адміністративної справи №420/26476/25 до матеріалів справи №420/23569/25.

Присвоєно об`єднаній справі №420/23569/25.

Відповідно до позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149, місце знаходження: 65027, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 85) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8), позивач просить:

Визнати дії Державної податкової служби України щодо виключення Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149) з Переліку платників податків, які відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України» - протиправними.

Зобов`язати Державну податкову службу України включити Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149) у Перелік платників податків, які відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України».

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС в Одеській області щодо не прийняття податкових накладних №1/7 від 19.06.2025, №2/7 від 20.06.2025, №3/7 від 23.06.2025, №4/7 від 24.06.2025, №6/7 від 25.06.2025, №8/7 від 26.06.2025, №10/7 від 27.06.2025, №12/7 від 30.06.2025, №13/7 від 30.06.2025.

Зобов`язати Головне у правління ДПС в Одеській області та ДПС України прийняти та зареєструвати податкові накладні №1/7 від 19.06.2025, №2/7 від 20.06.2025 №3/7 від 23.06.2025, №4/7 від 24.06.2025, №6/7 від 25.06.2025, №8/7 від 26.06.2025 №10/7 від 27.06.2025, №12/7 від 30.06.2025, №13/7 від 30.06.2025. в Єдиному реєстрі податкових накладних за нульовою ставкою, згідно п.п. б п. 193.1. ст. 193 ПК України.

Позовні вимоги обґрунтовані тим, що ТОВ «ІНВЕРСІОР» зареєстроване платником податку на додану вартість з 01 грудня 2022 року та веде відкриту та законну господарську діяльність, сумлінно виконує всі податкові зобов`язання та належно звітує перед контролюючими органами.

Відповідно до даних Електронного кабінету платника податків з січня 2025 року ТОВ «ІНВЕРСІОР» було включено до Переліку платників податків, які відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України».

Однак, представник позивача зазначає, що з 01.07.2025 року в Електронному кабінеті міститься інформація про невідповідність платника ТОВ «ІНВЕРСІОР» вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України».

Також 19.06.2025 року ТОВ «ІНВЕРСІОР» склало та подало на реєстрацію податкову накладну на експорт за № 1/7. Проте, отримало квитанцію № 1 про відмову в прийнятті документа - Платник не відповідає вимогам п.п. «а» 97.2 п. 9 7 підрозд. 2 розд.ХХ Податкового кодексу України.

Аналогічно, було не прийнято податкові накладні №2/7 від 20.06.2025, №3/7 від 23.06.2025, №4/7 від 24.06.2025, №6/7 від 25.06.2025, №8/7 від 26.06.2025, №10/7 від 27.06.2025 №12/7 від 30.06.2025, №13/7 від 30.06.2025.

Отже, представник позивача зазначає, що єдиною підставою для не прийняття всіх зазначених податкових накладних стало безпідставне виключення з Переліку.

Представник позивача вважає виключення TOB «ІНВЕРСІОР» з Переліку платників податків, що відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, а також неприйняття податкових накладних протиправними діями, здійсненими з порушенням чинного законодавства.

Так, 20.05.2024 року ТОВ «ІНВЕРСІОР» здійснило експорт пшениці згідно з митною декларацією типу ЕК 10 ДР № 24UA500050006616U1. Відповідно до Постанови Правління Національного банку від 14 травня 2019 року № 67, граничний строк розрахунків становить 90 календарних днів для операцій, здійснених з 11.11.2023 до 11.07.2024 включно.

Представник позивача зазначає, що Товариство вчасно отримало оплату за поставлений товар, що підтверджується митною декларацією № 24UA500050006616U1 від 20.05.2024. Додатково, згідно з листом АБ «Украгазбанк» від 26.11.2024 № 5-197/15/2240/2024, Товариство було повідомлено про дату завершення здійснення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків - 14.08.2024.

Представник позивача зазначає, що відповідно до п. 97 підрозд. 2 розд. XX Кодексу, тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення, оподаткування ПДВ операцій з експорту окремих видів товарів здійснюється з урахуванням особливостей,- визначених цим пунктом.

Відповідно до п.п. 97.3 п. 97 підрозд. 2 розд. XX Кодексу після завершення розрахунків за відповідною операцією з експорту окремих видів товарів, у порядку, визначеному цим підпунктом, платник податків має право подати на реєстрацію до ЄРПН розрахунок коригування (відповідно до п.п. «в» п.п. 97.4 цього пункту) для приведення розміру ставки, застосованої відповідно до п.п. «б» п.п. 97.2 цього пункту (20 або 14 відсотків) у ПН, складеній на таку операцію, у відповідність з розміром ставки, визначеної п.п. «б» п. 193.1 ст. 193 Кодексу (0 відсотків).

Платники податку, які відповідають критеріям Переліку платників податків, які відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України» можуть здійснювати операції з експорту окремих видів товарів за ставкою 0 відсотків.

З урахуванням вищевикладеного інформація розміщена в Електронному кабінеті платника податків станом на 01.07.2025 про невідповідність товариства вимогам п.п. «а» п.п. 97.2 п.97 підрозд. 2 розд. XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України є протиправною, як наслідок, будь-яке похідне рішення, прийняте на підставі цього неправомірного висновку зокрема, неприйняття податкових накладних також вважається незаконним.

Таким чином, через протиправні дії ДПС України щодо виключення товариства з Переліку платників, які мають право здійснювати операції, які звільнені від оподаткування та підлягають оподаткуванню за нульовою ставкою, є протиправним і не прийняття податкових накладних поданих на реєстрацію позивачем за нульовою ставкою.

До суду 15 серпня 2025 року від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача проти задоволення позову заперечував та просив відмовити в задоволенні позову повністю, зазначивши, що на виконання Постанови № 1165 Позивача внесено до Переліку ризикових платників податків відповідно до п.8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість, визначених Постановою № 1165, рішенням № 181756 від 15.07.2025 про відповідність критеріям ризиковості платника податку направлено через електронний кабінет.

Представник відповідача звертає увагу, що подані платником податку документи не відображають у повному обсязі провадження фінансово-господарської діяльності підприємства, що унеможливлює прийняття рішення про невідповідність критеріям ризиковості.

У контролюючого органу наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції , по ТОВ «ІНВЕРСІОР» за підстав: п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку, а саме:

01 - постачання/вивезення за межі митної території України товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання, якщо постачальник не є виробником такого товару;

19 - подання платником податку для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних із метою вивезення за межі митної території України товару, до якого застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19 прим. 2 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» (зі змінами), походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання та платник податку не є виробником такого товару.

Представник відповідача звертає увагу на належну податкову обачність при виборі платниками податків контрагентів і з цього правила випливає, що сумлінним платникам податку необхідно подбати про підготовку доказової бази, яка б підтверджувала прояв належної обачності, якщо податковий орган під час перевірки доведе, що платник податку діяв без належної обачності й обережності.

Також до суду 26 серпня 2025 року від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив стосовно позовних вимог щодо реєстрації податкових накладних, відповідно до якого представник відповідача заперечував проти задоволення позову та просив відмовити, зазначивши, що в результаті проведеного аналізу поданих ТОВ «ІНВЕРСІОР» декларацій з ПДВ встановлено, що протягом січень - червень 2025 року здійснено реалізацію на суму 60 201,5 тис. грн, за номенклатурою: соя, пшениця, ячмінь, кукурудза, соняшник.

Здійснено придбання протягом січень - червень 2025 року на суму 325 475 тис. грн, за номенклатурою: надання висновку про походження товару, соя, ячмінь, кукурудза, зберігання, пшениця.

Податковий ліміт складає - 91 905,9 тис. грн.

Відповідно до поданої податкової звітності з ПДВ за червень 2025 року ТОВ «ІНВЕРСІОР» задекларовано р. 10.4 (з нульовою ставкою та/або без податку на додану вартість) в розмірі 0 тис. грн.; р. 21 (сума від`ємного значення, що зараховується до складу податкового кредиту наступного звітного (податкового) періоду (рядок 19.1 + рядок 20.3 декларації) (переноситься до рядка 16.1 декларації наступного звітного (податкового) періоду)) в розмірі 91 867 тис. грн.

ТОВ «ІНВЕРСІОР» подано на реєстрацію наступні податкові накладні (експортне забезпечення): від 19.06.2025 № 1/7, від 20.06.2025 3 2/7, від 23.06.2025 № 3/7, від 24.06.2025 № 4/7, від 25.06.2025 № 6/7 з контрагентом QFK TRADE FZ LLC, Об`єднані Арабські Емірати на загальну суму ПДВ 0 тис. грн.: Додаток 1 Згідно квитанції від 16.07.2025 № 1 до податкових накладних від 19.06.2025 № 1/7, від 20.06.2025 № 2/7, від 23.06.2025 № 3/7, від 24.06.2025 N° 4/7, від 25.06.2025 № 6/7: ДОКУМЕНТ НЕ ПРИЙНЯТО. Документ не може бути прийнятий - Платник не відповідає вимогам п.п. «а» 97.2 п. 97 підрозд. 2 розд. XX Податкового кодексу України.

Представник відповідача зазначає, що станом на дату надання відповіді Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних відповідно до пункту 6 Порядку № 1165 у зв`язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності прийнято рішення про відповідність ТОВ «ІНВЕРСІОР» критеріям ризиковості платника податку: від 15.05.2025 № 128712. Підстава:

01 - постачання/вивезення за межі митної території України товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання, якщо постачальник не є виробником такого товару;

19 - подання платником податку для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних із метою вивезення за межі митної території України товару, до якого застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19 прим. 2 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» (зі змінами), походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання та платник податку не є виробником такого товару.

З урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів від 04.07.2025 № 1 прийнято рішення про відповідність ТОВ «ІНВЕРСІОР» критеріям ризиковості платника податку: від 15.07.2025 № 181756. Підстава:

01 - постачання/вивезення за межі митної території України товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання, якщо постачальник не є виробником такого товару;

19 - подання платником податку для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних із метою вивезення за межі митної території України товару, до якого застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19 прим. 2 Закону України від 16 квітня 1991 року № 959-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» (зі змінами), походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання та платник податку не є виробником такого товару.

В ході проведеного аналізу виявлено, що здійснюється постачання/вивезення за межі митної території України товару з номенклатурою: ячмінь (код УКТ ЗЕД 1003), походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання і постачальник не є виробником такого товару.

З наведених підстав представник відповідача Головного управління ДПС в Одеській області просить відмовити у задоволенні позову.

До суду 20 серпня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив, відповідно до якої представник позивача наполягав на задоволенні позовних вимог.

Також до суду 29 серпня 2025 року від Державної податкової служби України надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого представник відповідача позовні вимоги не визнає та просить відмовити, зазначивши, що згідно з п.п. 97.1 п. 97 підрозд. 2 розд. XX Кодексу платник ПДВ, з метою експорту окремих видів товарів, зобов`язаний за кожним таким товаром скласти окрему податкову накладну (далі - ПН) та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - ЄРПН) до дня подання митної декларації для митного оформлення таких товарів.

Представник відповідача зазначає, що перелік платників автоматично оновлюється 1 числа кожного місяця (за результатом зазначеного розрахунку) та розміщується в інформаційно-комунікаційних системах ДПС та процес розрахунку Частки та формування (оновлення) Переліку платників не передбачає формування будь-яких рішень контролюючих органів, оскільки Перелік платників оновлюється автоматично щомісяця, виключно за результатами обрахунку Частки за алгоритмами, визначеними Постановою №1216, на підставі даних, автоматично отриманих від Національного банку та Держмитслужби станом на 1 число звітного (податкового) місяця, тому ДПС не має впливу на формування даних, визначених п. 7 Порядку № 1216, і можливості їх змінити або відкоригувати на будь-якому етапі.

Відповідно до інформаційної системи ДПС, TOB «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149) не відповідає вимогам п.п. «а» п.п. 97.2 п. 97 підрозд. 2 розд. XX Кодексу у липні, серпні 2025 року, тому операції з експорту окремих видів товарів, що здійснюються ТОВ «ІНВЕРСІОР» протягом липня, серпня 2025 року, оподатковуються за ставками, визначеними п.п. «а» і «г» п. 193.1 ст. 193 Кодексу для операцій з постачання таких товарів на митній території України, тобто - 20 та 14 відсотків, адже в ДПС відсутні дані, визначені п. 7 Постанови № 1216, для обрахунку Частки по ТОВ «ІНВЕРСІОР» та, відповідно, оновлення Переліку платників у липні та серпні 2025 року.

Представник відповідача звертає увагу, що відповідно до вимог Кодексу перебування платника податку в Переліку платників податків, які відповідають вимогам підпункту "а" підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу не є сталим, що й переслідує Позивач цим позовом, оскільки його статус змінюється у даному Переліку станом на 01 число кожного місяця в автоматичному режимі згідно критеріїв визначених Кодексом та Постановою 1216.

А відтак, не включення Позивача до Переліку платників податку станом на 01.07.2025 року не виключає його включення у інший період станом на 1 число поточного місяця у разі відповідності законодавчо встановлених критеріям, тобто право Позивача на перебування у Переліку платників податків не є втраченим.

Водночас, й включення в Перелік платників податків не означає, те що Позивача на постійній основі зможе здійснювати експортні операції із застосування нульової ставки ПДВ, оскільки статус платника податку в даному Переліку є змінним, тому ціль яку переслідує Позивач даним позовом протирічить імперативним вимогам Кодексу та Постанови № 1216.

Щодо позовних вимог про визнання протиправних дій та реєстрації податкових накладних, представник відповідача зазначає, що за даними ДПС України, спірні податкові накладні складені ТОВ «ІНВЕРСІОР» на операції з експорту окремих видів товарів та направлені на реєстрацію в ЄРПН протягом липня 2025 року. При цьому, зазначені податкові накладні оформлені із застосуванням ставки, визначеної п.п. «б» п. 193.1 ст. 193 Кодексу (0 відсотків) та у другій частині порядкового номера такої податкової накладної зазначено код « 7».

Однак, на дату реєстрації податкових накладних платник податку (Позивач) був відсутній в Переліку платників податків, які відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу, тож контролюючим органом такі податкові накладні не були прийнятті на реєстрацію, про що платника повідомлено відповідними квитанціями.

Тому, оскільки Позивач, який не включений до спеціального Реєстру експортерів, що мають право на нульову ставну ПДВ для окремих видів товарів, не має законних підстав від контролюючого органу вимагати реєстрацію податкових накладних за нульовою ставкою.

У зв`язку з цим, дії контролюючого органу у неприйнятті податкових накладних до ЄРПН через недотримання платником податку вимог п.п. 97.2 п. 97 підрозд. 2 розд. XX Кодексу щодо застосування ставки ПДВ (20 та/або 14 відсотків) для операцій з експорту окремих видів товарів, що здійснюються платниками ПДВ, які не відповідають вимогам п.п. «а» п.п. 97.2 п. 97 підрозд. 2 розд. XX Кодексу, не є протиправними, що вказує на безпідставність таких вимог.

Ухвалою від 01 вересня 2025 року відмовлено у задоволенні клопотання представника ДПС України із запереченнями проти розгляду справи за правилами спрощеного позовного провадження.

Своєю чергою до суду 03 вересня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив ДПС України, відповідно до якої представник позивача наполягав на задоволенні позову.

До суду 05 вересня 2025 року від Головного управління ДПС в Одеській області надійшов відзив на позовну заяву, відповідно до якого просив відмовити у задоволенні позову.

До відзиву на позовну заяву додано клопотання про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

До суду 11 вересня 2025 року від позивача надійшла відповідь на відзив відповідача Головного управління ДПС в Одеській області, відповідно до якої наполягав на задоволенні позову.

До суду 09 вересня 2025 року від представника Державної податкової служби України надійшла заява про роз`єднання справ.

Ухвалою від 30 вересня 2025 року відмовлено у задоволенні заяви представника відповідача про роз`єднання справ.

До суду 22 вересня 2025 року від представника Державної податкової служби України надійшла заява про розгляд справи за правилами загального позовного провадження.

Також до суду 22 вересня 2025 року від представника Державної податкової служби України надійшли додаткові пояснення, відповідно до яких представник відповідача зазначив, що податкова накладна є проміжним документом, який відображає податкові зобов`язання, але її реєстрація за ставкою 0 % залежить не від перебування в переліку платників податків. Які відповідають вимогам пп. «а» пп.97.2. п. 97 підрозд. 2 розділу ХХ «перехідні положення» ПК України, а від виконання конкретних критеріїв, визначених у п. 97.2 перехідних положень ПК України.

Представник відповідача звертає увагу, що застосування нульової ставки можливе лише для платників, у яких частка неповерненої валютної виручки протягом попередніх 12 календарних місяців не перевищує 20 %. Ці дані розраховуються на підставі інформації, що надходить від НБУ та Державної митної служби.

Тому, оскільки підставою для не включення позивача до переліку платників податків стало відсутність даних, які надійшли до ДПС України від НБУ та ДМС, дії відповідача є правомірними.

Також представник відповідача зазначає, що враховуючи, що надана станом на 01.07.2025 та 01.08.2025 інформації від НБУ та ДМС по товариству позивачу не надходила, у порядку п. 7 Порядку № 1216 для підтвердження відсутності інформації ДПС України звернулась до НБУ та ДМС України з відповідним листом від 09.09.2025. Але інформація не отримана.

З наведених підстав просить продовжити строк розгляду справи на розумний строк до отримання відповіді від НБУ та ДМС України.

Ухвалою від 30 вересня 2025 року відмовлено у задоволенні заяви про розгляд справи за правилами загального позовного провадження та продовження строку розгляду справи.

Станом на дату ухвалення рішення будь-які докази від ДПС України до суду не надходили.

Вивчивши матеріали справи, а також обставини, якими обґрунтовуються вимоги, докази, якими вони підтверджуються, суд встановив таке.

Відповідно до виписки з єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (далі - ТОВ «ІНВЕРСІОР») зареєстроване як юридична особа з 03.11.2022, основний вид діяльності: оптова торгівля зерном, необробленим тютюном, насінням і кормами для тварин (КВЕД 46.21).

Також сторони не заперечують, що позивач є платником податку на додану вартість з 01 грудня 2022 року.

Суд встановив, що ТОВ «ІНВЕРСІОР» (Покупець) уклало з ТОВ «СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО СНІГУРІВСЬКЕ» (Продавець) такі договори:

-договір купівлі-продажу від 16.12.2024, відповідно до п. 1.1. якого на умовах і в порядку, передбаченими цим договором, Продавець зобов`язується поставити та передати у власність Покупця товар, а Покупець зобов`язується прийняти цей товар та своєчасно здійснити його оплату. Товар, який підлягає поставці за цим договором, є зерном сільськогосподарської культури: ячмінь (п.1.2).

-договір купівлі-продажу № 0104-24 від 01.11.2024, відповідно до п. 1.1. продавець зобов`язується передати у власність Покупця насіння соняшнику, українського походження, надалі «Товар», а Покупець зобов`язується прийняти і оплатити його вартість.

Продавець гарантує, що він є сільгоспвиробником даної продукції (Товару) (п.1.2).

-договір купівлі-продажу від 02.01.2025, відповідно до п. 1.1. якого на умовах і в порядку, передбаченими цим договором, Продавець зобов`язується поставити та передати у власність Покупця товар, а Покупець зобов`язується прийняти цей товар та своєчасно здійснити його оплату. Товар, який підлягає поставці за цим договором, є зерном сільськогосподарської культури: насіння соняшника (п.1.2).

На виконання цих договорів були оформлені видаткові накладні №579 від 20.12.2024, №580 від 20.12.2024, №581 від 20.12.2024, №582 від 20.12.2024, №583 від 20.12.2024, №584 від 20.12.2024, №585 від 20.12.2024, №586 від 20.12.2024, №587 від 20.12.2024, №590 від 21.12.2024, №591 від 21.12.2024, №592 від 21.12.2024, №593 від 21.12.2024, №594 від 24.12.2024, №542 від 16.12.2024, №595 від 26.12.2024, №596 від 27.12.2024, №588 від 16.12.2024, №532 від 16.12.2024, №540 від 16.12.2024, №530 від 16.12.2024, №531 від 16.12.2024, №533 від 16.12.2024, №534 від 16.12.2024, №541 від 16.12.2024, №543 від 16.12.2024, №558 від 17.12.2024, №555 від 17.12.2024, №556 від 17.12.2024,№557 від 17.12.2024, №553 від 17.12.2024, №554 від 17.12.2024, №548 від 17.12.2024, №549 від 17.12.2024, №550 від 17.12.2024, №551 від 17.12.2024, №552 від 17.12.2024, №547 від 17.12.2024, №573 від 19.12.2024, №559 від 19.12.2024,№544 від 17.12.2024, №546 від 17.12.2024 №589 від 18.12.2024, №567 від 18.12.2024, №565 від 18.12.2024,№545 від 17.12.2024, №597 від 18.12.2024, №568 від 18.12.2024, №566 від 18.12.2024, №564 від 18.12.2024, №563 від 18.12.2024, №561 від 18.12.2024, №560 від 18.12.2024, №562 від 18.12.2024, №572 від 19.12.2024, №574 від 19.12.2024, №576 від 19.12.2024, №578 від 19.12.2024, №569 від 19.12.2024, №577 від 19.12.2024, №593 від 21.12.2024, №587 від 20.12.2024, №598 від 26.12.2024, №575 від 19.12.2024. та №570 від 19.12.2024 - TOB «ІНВЕРСІОР» оформило на підставі договору від 16.12.2024 з контрагентом; видаткові накладні №3,2.23,19,20,21,22,24,25,27,26,28,29,30 - ТОВ «ІНВЕРСІОР» оформило на підставі договору від 02.01.2025 з контрагентом.

Також на підтвердження тому, що ТОВ «СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО СНІГУРІВСЬКЕ» є сільгоспвиробником, позивачем надано звіти ТОВ «СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО СНІГУРІВСЬКЕ» до органів державної статистики за ф.№29-сг «Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду» за 2024р. реєстраційні номера звітів 9002852567, 9002852791, 9002852402, 9002852171, 9002852040, 90028519484; облікові листи тракториста-машиніста № СН0О-ОО2512 за період з 01.07.24 по 31.07.24 № СН00-002539 за період з 01.07.24 по 31.07.24, № СН00-002694 за період з 01.08.24 по 31.08.24, № СНОО-0О2748 за період з 01.08.24 по 31.08.24, № СН00- 002798 за період з 01.08.24 по 31.08.24, № СНОО-002774 за період з 05.08.24 по 31.07.24 № СН00-003567 за період з 01.11.24 по 30.11.24, № СН00-003594 за період з 02.11.24 по 30.11.24, надані виробником ТОВ «СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО СНІГУРІВСЬКЕ»; акт №СНОО-000014 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за 31 серпня 2024р.,акт №0100-000013 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за 30 серпня 2024р.,акт №СН00-000010 про витрати насіння та садивного матеріалу за 31 липня 2024р.

Додатково судом досліджено форму 20-ОПП на підтвердження наявності об`єкта оподаткування складу за адресою: м. Одеса, вул. Хімічна,1/20.

Суд встановив, що за результатами отриманих від платника податків інформації та копії відповідних документів від 04.07.2025 року, Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному Реєстрі податкових накладних прийнято рішення від 15.07.2025 року за № 181756 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149) критеріям ризиковості платника податку. Підстава: п. 8 критеріїв ризиковості платника податку.

У рішенні щодо відповідності критеріям ризиковості вказані коди податкової інформації, які стали підставою для його прийняття:

Код 01- постачання/вивезення за межі митної території України товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання, якщо постачальник не є виробником такого товару.

Код 19 - подання платником податку для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних із метою вивезення за межі митної території України товару, до якого застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19 прим.2 Закону України від 16 квітня 1991 року № 956-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» (зі змінами), походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання та платник податку не є виробником такого товару.

Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку:

1)Постачання : з 16.01.2025 по 15.07.2025, код згідно з УКТЗЕД операції 120600, податковий номер 44842149, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 15.05.2025.

2) Постачання : з 16.01.2025 по 15.07.2025, код згідно з УКТЗЕД операції 1003, податковий номер 44842149, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 15.05.2025.

Також матеріалами справи підтверджено, що 20.05.2024 року ТОВ «ІНВЕРСІОР» здійснило експорт пшениці згідно з митною декларацією типу ЕК 10 ДР № 24UA500050006616U1. Відповідно до Постанови Правління Національного банку від 14 травня 2019 року № 67, граничний строк розрахунків становить 90 календарних днів для операцій, здійснених з 11.11.2023 до 11.07.2024 року.

Вказана експертна операція виконана на підставі контракту № 08.04 від 08.04.2024 року, укладеного між OASIS EXIM FZ-LLC (Покупець) та ТОВ «ІНВЕРСІОР» (Продавець), відповідно до п. 1 якого Продавець зобов`язується поставити, а Покупець прийняти і оплатити пшениця 4-го класу фуражна, країни походження Україна.

Відповідно до п. 5.1. контракту оплата 100 % вартості кожної окремої партії Товару здійснюється протягом 90 календарних днів після надання наступних документів: комерційного рахунку продавця (копія), повідомлення митного брокера в Пункті призначення про достатність пакету документів; реєстру щодо визначення ваги прийнятого Товару у пункті призначення.

Судом досліджено інвойс по цьому контракту на загальну вартість 1200 000 дол. США.

Суд встановив, що позивач звернувся до АБ «Украгазбанк» із запитом вих.. № 149/24 від 22.11.2024 року щодо надання письмового підтвердження щодо відсутності порушень у ТОВ «ІНВЕРСІОР» валютного законодавства в частині граничних строків розрахунків за експортними операціями, оформленої згідно з контракту 08.04 від 08.04.2024 року.

Згідно з листом АБ «Украгазбанк» від 26.11.2024 № 5-197/15/2240/2024, Товариство було повідомлено про дату завершення здійснення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків - 14.08.2024.

Суд встановив, що позивач подав на реєстрацію податкові накладні на експорт від 19.06.2025 № 1/7, №2/7 від 20.06.2025, №3/7 від 23.06.2025 №4/7 від 24.06.2025, №6/7 від 25.06.2025, №8/7 від 26.06.2025, №10/7 від 27.06.2025 №12/7 від 30.06.2025, №13/7 від 30.06.2025.

Проте, позивачем отримано квитанції № 1 про відмову в прийнятті документа.

У квитанції зазначено:

ДОКУМЕНТ НЕ ПРИЙНЯТО.

При необхідності виправте документ та надішліть його знову.

Виявлення помилки/зауваження:

Документ не може бути прийнятим

- Платник не відповідає вимогам п.п. «а» 97.2 п. 9 7 пі дрозд. 2 розд.ХХ Податкового кодексу України.

Відправник: Автоматизована система "Єдине вікно подання електронної звітності" ДПС України.

Дослідивши матеріали справи, проаналізувавши норми матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, суд дійшов висновку, що позовні вимоги належать задоволенню повністю, з огляду на таке.

Частиною 2 статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до ч. 2 ст. 2 КАС України, у справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); безсторонньо (неупереджено).

Аналізуючи правомірність прийняття оскаржуваних рішень, що є змістом правовідносин у цій справі, відповідно до приписів ст. 2 КАС України, суд виходить із такого.

Спірні правовідносини врегульовано нормами Податкового кодексу України.

За правилами п. 61.1 та п. 61.2 статті 61 Податкового кодексу України (далі, ПК України) податковий контроль - система заходів, що вживаються контролюючими органами та координуються центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування та реалізує державну фінансову політику, з метою контролю правильності нарахування, повноти і своєчасності сплати податків і зборів, а також дотримання законодавства з питань регулювання обігу готівки, проведення розрахункових та касових операцій, патентування, ліцензування та іншого законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи.

Податковий контроль здійснюється органами, зазначеними у статті 41 цього Кодексу, в межах їх повноважень, встановлених цим Кодексом.

Положеннями статті 62 ПК України встановлено, що податковий контроль здійснюється шляхом: ведення обліку платників податків; інформаційно-аналітичного забезпечення діяльності контролюючих органів; перевірок та звірок відповідно до вимог цього Кодексу, а також перевірок щодо дотримання законодавства, контроль за дотриманням якого покладено на контролюючі органи, у порядку, встановленому законами України, що регулюють відповідну сферу правовідносин; моніторингу контрольованих операцій та опитування посадових, уповноважених осіб та/або працівників платника податків відповідно до статті 39 цього Кодексу.

Відповідно до п. 201.1 статті 201 ПК України, на дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін..

Пунктом 201.10 статті 201 ПК України встановлено, що при здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна, складена та зареєстрована в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту.

При цьому реєстрація податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України (п. 201.16 статті 201 ПК України).

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 11 грудня 2019 року № 1165 затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Порядок розгляду скарги щодо рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі також - Порядок № 1165 та Порядок розгляду скарги, відповідно), який визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.

Відповідно до п. Порядку № 1165, у цьому Порядку терміни вживаються у такому значенні, зокрема:

автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації;

критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик;

ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту а або б пункту 185.1 статті 185, підпункту а або б пункту 187.1 статті 187, абзацу першого пунктів 201.1, 201.7, 201.10 статті 201 Податкового кодексу України (далі - Кодекс) за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.

Згідно з п. 5 та п. 6 Порядку № 1165, платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, який склав та/або подав податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (крім розрахунку коригування, складеного відповідно до вимог підпунктів б і в підпункту 97.4 пункту 97 підрозділу 2 розділу ХХ Перехідні положення Кодексу).

Питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення (додаток 4).

У рішенні зазначається підстава та інформація, за якою встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

У разі відповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку згідно з пунктом 8 додатка 1 у відповідних полях рішення зазначаються детальна інформація, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, тип операції (придбання/постачання), період здійснення господарської операції, код згідно з УКТЗЕД/Державним класифікатором/умовним кодом товару, податковий номер платника податку, задіяного в ризиковій операції, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

У разі отримання рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку платник податку має право подати на розгляд комісії регіонального рівня інформацію та копії відповідних документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформація та копії документів подаються платником податку до ДПС в електронній формі технічними засобами електронних комунікацій з урахуванням вимог Законів України Про електронні документи та електронний документообіг, Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого Мінфіном.

Документами, необхідними для розгляду питання виключення платника податку з переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, можуть бути:

договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;

договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції;

первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки-фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявних типових форм та галузевої специфіки, накладні;

розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків;

документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством;

інші документи, що підтверджують невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Інформацію та копії документів, подані платником податку, комісія регіонального рівня розглядає протягом семи робочих днів, що настають за датою їх надходження, та приймає відповідне рішення.

За результатами розгляду інформації та копій документів комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність/невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, яке платник податку отримує в електронному кабінеті у день його прийняття (додаток 4).

Якщо за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку вимогам пункту 8 додатка 1, комісією регіонального рівня прийнято рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, в такому рішенні зазначається:

актуальна інформація щодо податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, та ризикових операцій, відображених у попередньому рішенні про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев`ятого цього пункту;

інформація щодо операцій, відображених у податковій накладній/розрахунку коригування, дата подання для реєстрації в Реєстрі яких не раніше 180 днів до дати прийняття попереднього рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку. До такої інформації не застосовуються вимоги абзацу дев`ятого цього пункту.

У разі прийняття комісією регіонального рівня рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку за результатами розгляду інформації та копій документів, що свідчать про невідповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, попереднє рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку втрачає чинність.

У рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

З аналізу вказаних норм права слідує, що у затвердженій формі рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку передбачено необхідність зазначення контролюючим органом однієї із двох підстав для прийняття такого рішення, а саме:

-у зв`язку з виявленням обставин та/або отриманням інформації контролюючим органом у процесі поточної діяльності або

-з урахуванням отриманих від платника податку інформації та копій відповідних документів.

Також, суд звертає увагу, що у рішенні необхідно також зазначити, яка саме інформація була підставою для висновків про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Так, суд встановив, що відносно позивача, за результатами розгляду отриманих від платника податків інформації та копії відповідних документів від 04.07.2025 року, Комісією Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному Реєстрі податкових накладних прийнято рішення від 15.07.2025 року за № 181756 про відповідність Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149) критеріям ризиковості платника податку. Підстава: п. 8 критеріїв ризиковості платника податку.

У рішенні щодо відповідності критеріям ризиковості вказані коди податкової інформації, які стали підставою для його прийняття:

Код 01- постачання/вивезення за межі митної території України товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання, якщо постачальник не є виробником такого товару.

Код 19 - подання платником податку для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних із метою вивезення за межі митної території України товару, до якого застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19 прим.2 Закону України від 16 квітня 1991 року № 956-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» (зі змінами), походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання та платник податку не є виробником такого товару.

Інформація, за якою встановлена відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку:

1)Постачання : з 16.01.2025 по 15.07.2025, код згідно з УКТЗЕД операції 120600 (насіння соняшнику), податковий номер 44842149, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 15.05.2025.

2) Постачання : з 16.01.2025 по 15.07.2025, код згідно з УКТЗЕД операції 1003 (ячмінь), податковий номер 44842149, дата включення платника податку, задіяного в ризиковій операції, до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку 15.05.2025.

Позивач зазначив, що оскаржуване рішення не містить обґрунтувань та причини віднесення позивача до ризикових платників відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості платників податків, та відповідачем не вказано, які конкретно документи повинен був подати позивач на підтвердження того, що вчинені ним господарські операції не є ризиковими.

Своєю чергою представник відповідача Головне управління ДПС в Одеській області у відзиві на позовну заяву зазначив, що подані документи не відображають у повному обсязі провадження фінансово-господарської діяльності підприємства.

Надаючи оцінку доводам та запереченням сторін з порушеного питання та виходячи із наведених вище норм Порядку № 1165, суд доходить такого висновку.

Відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості платника податку на додану вартість у контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Довідник кодів податкової інформації, що стала підставою для розгляду питання про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку, визначається ДПС та затверджується відповідним наказом, який оприлюднюється на офіційному веб-сайті ДПС.

Згідно із змісту оскаржуваного рішення такою податковою інформацією є:

Код 01- постачання/вивезення за межі митної території України товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання, якщо постачальник не є виробником такого товару.

Код 19 - подання платником податку для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних із метою вивезення за межі митної території України товару, до якого застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19 прим.2 Закону України від 16 квітня 1991 року № 956-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» (зі змінами), походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання та платник податку не є виробником такого товару.

Щодо постачання/вивезення за межі митної території України товару, походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання, якщо постачальник не є виробником такого товару, суд зазначає, що позивачем було надано Комісії та суду первинні документи на підтвердження придбання сільськогосподарської продукції у ТОВ «СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО СНІГУРІВСЬКЕ», яке є виробником вказаної продукції.

На підтвердження того, що ТОВ «СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО СНІГУРІВСЬКЕ» є сільгоспвиробником, позивачем надано звіти ТОВ «СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО СНІГУРІВСЬКЕ» до органів державної статистики за ф.№29-сг «Звіт про площі та валові збори сільськогосподарських культур, плодів, ягід і винограду» за 2024р. реєстраційні номера звітів 9002852567, 9002852791, 9002852402, 9002852171, 9002852040, 90028519484; облікові листи тракториста-машиніста № СН0О-ОО2512 за період з 01.07.24 по 31.07.24 № СН00-002539 за період з 01.07.24 по 31.07.24, № СН00-002694 за період з 01.08.24 по 31.08.24, № СНОО-0О2748 за період з 01.08.24 по 31.08.24, № СН00- 002798 за період з 01.08.24 по 31.08.24, № СНОО-002774 за період з 05.08.24 по 31.07.24 № СН00-003567 за період з 01.11.24 по 30.11.24, № СН00-003594 за період з 02.11.24 по 30.11.24, надані виробником ТОВ «СІЛЬСЬКОГОСПОДАРСЬКЕ ВИРОБНИЧЕ ПІДПРИЄМСТВО СНІГУРІВСЬКЕ»; акт №СНОО-000014 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за 31 серпня 2024р.,акт №0100-000013 про використання мінеральних, органічних і бактеріальних добрив та засобів хімічного захисту рослин за 30 серпня 2024р., акт №СН00-000010 про витрати насіння та садивного матеріалу за 31 липня 2024р.

Суд зазначає, що відповідачем не наведено причини неврахування цих документів, та не зазначено, які саме додатково документи мав надати позивач для підтвердження придбання товару у виробника такого товару.

Можливість надання платником податків вичерпного переліку документів на підтвердження своєї фінансово-господарської діяльності прямо залежить від чіткого визначення контролюючим органом, яка наявна податкова інформація, за якими конкретними господарськими операціями.

Суд звертає увагу, що у випадку неконкретизації податкової інформації у рішенні про відповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника за п. 8 Критеріїв ризиковості, платник податків перебуває у стані правової невизначеності, що позбавляє його можливості надати контролюючому органу необхідний в розумінні суб`єкта владних повноважень пакет документів.

З урахуванням встановлених судом обставин, суд погоджується з доводами позивача, що рішення не містить належної мотивації та підстав його прийняття.

Щодо підстави: код 19 - подання платником податку для реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних із метою вивезення за межі митної території України товару, до якого застосовується режим експортного забезпечення відповідно до вимог статті 19 прим.2 Закону України від 16 квітня 1991 року № 956-ХІІ «Про зовнішньоекономічну діяльність» (зі змінами), походження якого не прослідковується за ланцюгом придбання та платник податку не є виробником такого товару, суд зазначає таке.

Як зазначалось вище, відповідно до п. 6 Порядку № 1165, у рішенні про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку (додаток 4) за результатами розгляду інформації та копій документів, надісланих відповідно до абзацу восьмого цього пункту, комісія регіонального рівня у відповідних полях рішення зазначає детальну інформацію, за якою встановлено відповідність критеріям ризиковості платника податку, зазначає/обирає з переліку документ/документи, не наданий/не надані платником податку, який може/які можуть свідчити про невідповідність критеріям ризиковості платника податку.

Разом з цим, суд зазначає, що у оскаржуваному рішенні відповідачем не наведено причини неврахування цих документів, та не зазначено, які саме додатково документи мав надати позивач для підтвердження придбання товару.

У відзиві на позовну заяву представник відповідача Головне управління ДПС в Одеській області посилається на необхідність дотримання позивачем принципу «належної обачності» при виборі контрагентів. Однак, відповідачем не наведено обґрунтованих підстав та не надано жодних доказів на підтвердження недотримання позивачем цього принципу.

Своєю чергою, суд враховує, що виходячи з принципу індивідуального застосування відповідальності за порушення правил оподаткування, негативні наслідки можуть бути застосовані саме до того платника податків, який їх припустився, а не до іншої особи.

Оцінюючи підстави прийняття оскаржуваного рішення, суд виходить з того, що норми податкового законодавства не ставлять у залежність достовірність даних податкового обліку платника податків від дотримання податкової дисципліни його контрагентами - постачальниками, якщо цей платник (покупець) мав реальні витрати у зв`язку з придбанням товарів (робіт, послуг), призначених для використання у його господарській діяльності. Порушення певним постачальником товару (робіт, послуг) у ланцюгу постачання вимог податкового законодавства чи правил ведення господарської діяльності не може бути підставою для висновку про порушення покупцем товару (робіт, послуг) вимог закону та виникнення для нього правових наслідків, у даному випадку, включення його до переліку платників податків, що відповідають критеріям ризиковості, за умови, якщо судом не встановлено фактів, які свідчать про обізнаність платника податків щодо такої поведінки контрагента та злагодженість дій між ними.

Враховуючи викладене, суд вважає, що оскаржуване рішення не містить підстав та причин віднесення позивача до ризикових платників податків відповідно до п. 8 Критеріїв ризиковості платників податку, а тому позовні вимоги - визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному Реєстрі податкових накладних від 15.07.2025 № 181756 про відповідність платника податків на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149) п.8 критеріїв ризиковості платника податку, є правомірними та належать задоволенню.

Відповідно до п. 6 Порядку №1165, у разі надходження до контролюючого органу відповідного рішення суду, яке набрало законної сили, комісія регіонального рівня за основним місцем обліку платника податку виключає платника податку з переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості платника податку.

Враховуючи, що суд дійшов висновку про протиправність та скасування рішення про відповідність/невідповідність платника податку на додану вартість критеріям ризиковості платника податку та керуючись приписами п. 6 Порядку № 1165, суд доходить висновку, що позовні вимоги - зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149) з переліку платників податків, які відповідають Критеріям ризиковості платника податку, є правомірними та належать задоволенню.

Щодо позовних вимог - визнати дії Державної податкової служби України щодо виключення Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149) з Переліку платників податків, які відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України» - протиправними, суд зазначає таке.

Відповідно до п. 97 підрозділу 2 розділу ХХ ПК України тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення, запровадженого Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 19-2 Закону України "Про зовнішньоекономічну діяльність", оподаткування податком на додану вартість операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення (далі для цілей цього пункту - окремі види товарів), здійснюється з урахуванням особливостей, визначених цим пунктом.

Згідно з п.97.1. підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, платник податку на додану вартість з метою вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів зобов`язаний за кожним таким товаром скласти окрему податкову накладну та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних до дня подання митної декларації для митного оформлення таких товарів. Вивезення відповідних товарів за межі митної території України у митному режимі експорту після складення податкової накладної не вважатиметься окремою оподатковуваною операцією у розумінні підпункту "г" пункту 185.1 статті 185 цього Кодексу.

Реєстрація податкової накладної, складеної відповідно до абзацу першого цього підпункту, в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України відповідно до пункту 201.16 статті 201 цього Кодексу.

Відповідно до п. 97.2. підрозділу 2 розділу ХХ ПК України операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів оподатковуються за ставками податку, визначеними пунктом 193.1 статті 193 цього Кодексу:

а) операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, що здійснюються платниками податку на додану вартість, у яких за результатами операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів протягом попередніх 12 календарних місяців (до 11 листопада 2024 року - за фактичний наявний період, починаючи з 11 листопада 2023 року) сума неотриманих грошових коштів за операціями з експорту окремих видів товарів, за якими банком (банками) не був завершений валютний нагляд за дотриманням платником податку - резидентом установлених Національним банком України граничних строків розрахунків (після їх закінчення), не перевищує 20 відсотків загальної суми операцій з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, щодо яких закінчилися встановлені Національним банком України граничні строки розрахунків, - оподатковуються за ставкою, визначеною підпунктом "б" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу. Порядок розрахунку частки неотриманих грошових коштів за операціями з експорту окремих видів товарів та визначення переліку платників податків, які відповідають вимогам цього підпункту, визначаються Кабінетом Міністрів України;

б) операції з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, що здійснюються платниками податку на додану вартість, не зазначеними в підпункті "а" цього підпункту, - оподатковуються за ставками, визначеними підпунктами "а" і "г" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу для операцій з постачання таких товарів на митній території України. До таких операцій ставка, визначена підпунктом "б" пункту 193.1 статті 193 цього Кодексу, застосовується виключно після підтвердження факту завершення розрахунків у встановленому цим пунктом порядку (шляхом складення та реєстрації розрахунку коригування до податкової накладної у порядку та на підставах, визначених підпунктом "в" підпункту 97.4 цього пункту).

Положення абзацу другого підпункту 97.1 цього пункту поширюються, у тому числі, на реєстрацію податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних, складених платниками податку на додану вартість, зазначеними в підпункті "а" цього підпункту.

У податковій накладній, що складається за операцією з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів:

може бути зазначено тільки один товар за одним кодом згідно з УКТ ЗЕД;

одиниці виміру товарів зазначаються у кілограмах.

Податкова накладна, складена з порушенням таких вимог, не приймається до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Якщо з дати реєстрації податкової накладної, складеної за операціями з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, в Єдиному реєстрі податкових накладних минуло 30 календарних днів і не оформлено митну декларацію на такі товари, реєстрація такої податкової накладної в Єдиному реєстрі податкових накладних скасовується.

У податковій накладній, яка складається за операціями з постачання на митній території України окремих видів товарів, одиниці виміру товарів зазначаються у кілограмах.

Згідно з ст. 19-2 Закону України Про зовнішньоекономічну діяльність, тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 64/2022, затвердженим Законом України "Про затвердження Указу Президента України "Про введення воєнного стану в Україні" від 24 лютого 2022 року № 2102-IX, Кабінет Міністрів України має право приймати рішення про запровадження та скасування режиму експортного забезпечення, який полягає у встановленні особливостей здійснення операцій з експорту окремих видів товарів у порядку та на умовах, визначених цією статтею.

Тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення, експортні операції з вивезення за межі митної території України товарів, що класифікуються за кодами 0409 00 00 00, 0802 31 00 00, 0802 32 00 00, 1001, 1002, 1003, 1004, 1005, 1201, 1205, 1206 00, 1507, 1512, 1514, 2306 згідно з УКТ ЗЕД (далі - окремі види товарів), здійснюються з урахуванням особливостей, визначених цією статтею.

Забороняється експорт окремих видів товарів суб`єктами зовнішньоекономічної діяльності, які не є платниками податку на додану вартість згідно з Податковим кодексом України.

Відповідно до п. 1 постанови Кабінету Міністрів України від 29.10.2024 року № 1261 Про запровадження режиму експортного забезпечення (далі, - Порядок № 1261) передбачено, що тимчасово, на період дії воєнного стану в Україні, введеного Указом Президента України від 24 лютого 2022 р. № 64 Про введення воєнного стану в Україні, затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 р. № 2102-IX Про затвердження Указу Президента України Про введення воєнного стану в Україні, запроваджено режим експортного забезпечення до операцій з експорту окремих видів товарів за переліком згідно з додатком у порядку та на умовах, визначених статтею 19---2 Закону України Про зовнішньоекономічну діяльність.

Додатком 1 до вказаної постанови передбачено перелік окремих видів товарів, до операцій з експорту яких запроваджується режим експортного забезпечення, до якого входить, зокрема: ячмінь (1003), насіння соняшнику, подрібнене або неподрібнене (1206 00), пшениця і суміш пшениці та жита (меслин) (1001).

Так, суд встановив, що 20.05.2024 року ТОВ «ІНВЕРСІОР» здійснило експорт пшениці згідно з митною декларацією типу ЕК 10 ДР № 24UA500050006616U1. Відповідно до Постанови Правління Національного банку від 14 травня 2019 року № 67, граничний строк розрахунків становить 90 календарних днів для операцій, здійснених з 11.11.2023 до 11.07.2024 року.

Згідно з листом АБ «Украгазбанк» від 26.11.2024 № 5-197/15/2240/2024, Товариство було повідомлено про дату завершення здійснення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків - 14.08.2024.

Суд встановив, що позивач подав на реєстрацію податкові накладні на експорт від 19.06.2025 № 1/7, №2/7 від 20.06.2025, №3/7 від 23.06.2025 №4/7 від 24.06.2025, №6/7 від 25.06.2025, №8/7 від 26.06.2025, №10/7 від 27.06.2025 №12/7 від 30.06.2025, №13/7 від 30.06.2025.

Проте, позивачем отримано квитанції № 1 про відмову в прийнятті документа.

У квитанції зазначено:

ДОКУМЕНТ НЕ ПРИЙНЯТО.

При необхідності виправте документ та надішліть його знову.

Виявлення помилки/зауваження:

Документ не може бути прийнятим

- Платник не відповідає вимогам п.п. «а» 97.2 п. 9 7 пі дрозд. 2 розд. ХХ Податкового кодексу України.

Відправник: Автоматизована система "Єдине вікно подання електронної звітності" ДПС України.

Відповідно до даних Електронного кабінету платника податків з січня 2025 року ТОВ «ІНВЕРСІОР» було включено до Переліку платників податків, які відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України».

З 01.07.2025 року в Електронному кабінеті міститься інформація про невідповідність платника ТОВ «ІНВЕРСІОР» вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України».

На обґрунтування заявлених позовних вимог позивач зазначив, що відсутні підстави вважати товариство таким, що не відповідає вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, оскільки згідно з листом АБ «Украгазбанк» від 26.11.2024 № 5-197/15/2240/2024, Товариство було повідомлено про дату завершення здійснення валютного нагляду за дотриманням граничних строків розрахунків - 14.08.2024, а отже позивачем дотримано вимоги підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України.

Своєю чергою, відповідач Державна податкова служба України зазначила, що Відповідно до положень Постанови № 1216 розрахунок Частки автоматично здійснюється ДПС щомісяця (станом на 1 число наступного місяця) шляхом ділення показників, отриманих від: Національного банку - загальної суми грошових коштів, які не надійшли на поточні рахунки платника ПДВ в банку за операціями з експорту окремих видів товарів, за якими банком (банками) не був завершений валютний нагляд за дотриманням установлених Національним банком граничних строків розрахунків (інформація надається Національним банком щомісячно в межах угоди про інформаційне співробітництво, така інформація є банківською таємницею); Держмитслужби - загальної суми операцій з експорту окремих видів товарів, здійснених протягом попередніх 12 календарних місяців, щодо яких закінчилися встановлені Національним банком граничні строки розрахунків (інформація щомісячно надається Держмитслужбою в рамках Порядку взаємодії інформаційних систем і є конфіденційною інформацією); та множення отриманого числа на 100.

Надаючи оцінку доводам та запереченням сторін з порушеного питання, суд виходить із застосування норм права таким чином.

Так, постановою Кабінету Міністрів України від 25 жовтня 2024 р. № 1216 затверджено Порядок розрахунку частки неотриманих грошових коштів за операціями з експорту окремих видів товарів та визначення переліку платників податків, які відповідають вимогам підпункту а підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення Податкового кодексу України (далі, - Порядок № 1216).

Відповідно до п. 5 Порядку № 1216 частка неотриманих платником податків грошових коштів за операціями з експорту окремих видів товарів обраховується наростаючим підсумком та визначається шляхом ділення загальної суми грошових коштів, які не надійшли на поточні рахунки платника податку в банку за операціями з експорту окремих видів товарів, за якими банком (банками) не був завершений валютний нагляд за дотриманням установлених Національним банком граничних строків розрахунків, на загальну суму операцій із вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, щодо яких закінчилися встановлені Національним банком граничні строки розрахунків, помноженої на 100.

Розрахунок частки неотриманих грошових коштів за операціями з експорту окремих видів товарів проводиться за операціями, здійсненими протягом попередніх 12 календарних місяців (до 11 листопада 2024 р. - за фактичний наявний період починаючи з 11 листопада 2023 року).

Для проведення розрахунку частки неотриманих грошових коштів загальна сума грошових коштів за операціями з експорту окремих товарів, які не надійшли на поточні рахунки платника податку в банку, та загальна сума вартості товарів за здійсненими платником податку операціями з експорту окремих видів товарів, які підлягають валютному нагляду і за якими закінчилися встановлені Національним банком граничні строки розрахунків, перераховується у гривневий еквівалент (сума у гривневому еквіваленті перерахована за офіційним курсом Національного банку на останній робочий день звітного місяця, за який проводиться розрахунок).

Згідно з п. 7 Порядку № 1216, розрахунок частки неотриманої суми грошових коштів на поточний рахунок резидента щомісяця здійснюється ДПС (станом на 1 число місяця) на підставі даних, отриманих у порядку електронної інформаційної взаємодії:

від Держмитслужби - даних, що містяться у митних деклараціях, щодо загальної суми операцій із вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів, стосовно яких закінчилися встановлені Національним банком граничні строки розрахунків.

Електронна інформаційна взаємодія між електронними інформаційними ресурсами ДПС та Держмитслужби здійснюється засобами системи електронної взаємодії державних електронних інформаційних ресурсів Трембіта з дотриманням вимог Законів України Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги, Про захист персональних даних, Про публічні електронні реєстри, Про електронні документи та електронний документообіг і Про захист інформації в інформаційно-комунікаційних системах.

Інформація щодо загальної суми операцій з експорту окремих видів товарів надсилається до ДПС в розрізі платників податків, які здійснюють операції з експорту окремих видів товарів, щомісяця (не пізніше 20 числа) станом на 00:00 годин 1 числа місяця, наступного за звітним, на підставі даних митних декларацій, оформлених протягом попередніх 12 календарних місяців на операції з експорту окремих видів товарів та щодо яких закінчилися встановлені Національним банком граничні строки розрахунків;

від Національного банку - даних щодо загальної суми неотриманих грошових коштів, які не надійшли на поточні рахунки платника податку в банку за операціями з експорту окремих видів товарів, за якими банком (банками) не був завершений валютний нагляд за дотриманням установлених Національним банком граничних строків розрахунків після їх закінчення.

Електронна інформаційна взаємодія між ДПС та Національним банком здійснюється з використанням інформаційно-комунікаційної системи Електронний кабінет.

Інформація, отримана від Національного банку, обробляється в інформаційно-комунікаційних системах ДПС із застосуванням у них відповідних комплексних систем захисту інформації з підтвердженою відповідністю за результатами державної експертизи в порядку, встановленому законодавством.

Так, представник відповідача Державної податкової служби України зазначає, що застосування нульової ставки можливе лише для платників, у яких частка неповерненої валютної виручки протягом попередніх 12 календарних місяців не перевищує 20 %. Ці дані розраховуються на підставі інформації, що надходить від Національного банку України та Державної митної служби України.

Разом з цим суду не надано докази надходження від Національного банку України та Державної митної служби України відповідної інформації стосовно ТОВ «ІНВЕРСІОР» на дату 01.07.2025 року виключення його з Переліку платників податків, які відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України».

Своєю чергою позивачем доведено, що ним дотримувались вимоги підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, що підтверджено листом АБ «Украгазбанк» від 26.11.2024 № 5-197/15/2240/2024.

На посилання відповідачів на те, що Податковим кодексом України та Порядком № 1216 не передбачено окремого порядку оскарження факту відповідності та\або невідповідності платника податку вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України, суд відноситься критично, оскільки питання включення/невключення позивача до переліку платників податків, які відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України» має для платника податку певні юридичні наслідки, а тому такі дії відповідача можуть бути предметом оскарження у судовому порядку.

Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Суб`єкт владних повноважень повинен подати суду всі наявні у нього документи та матеріали, які можуть бути використані як докази у справі.

Таким чином, за сукупністю наявних у справі доказів, суд доходить висновку, що відповідачі не довели правомірність дій Державної податкової служби України щодо виключення Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149) з Переліку платників податків, які відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України», а тому такі дії є протиправними та заявлені позовні вимоги належать задоволенню.

Відповідно до п. 9 Порядку № 1216 платники податків, у яких на 1 число звітного (податкового) місяця частка неотриманих грошових коштів за операціями з експорту окремих видів товарів, визначена у пункті 6 цього Порядку, не перевищує 20 відсотків, підлягають включенню до переліку платників податку, операції яких з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів оподатковуються протягом такого звітного (податкового) місяця із застосуванням ставки, визначеної підпунктом б пункту 193.1 статті 193 Кодексу.

Враховуючи вищевикладене, суд доходить висновку, що позовні вимоги - зобов`язати Державну податкову службу України включити Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149) у Перелік платників податків, які відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України», є правомірними та належать задоволенню.

Щодо позовних вимог - визнати протиправними дії Головного управління ДПС в Одеській області щодо не прийняття податкових накладних №1/7 від 19.06.2025, №2/7 від 20.06.2025, №3/7 від 23.06.2025, №4/7 від 24.06.2025, №6/7 від 25.06.2025, №8/7 від 26.06.2025, №10/7 від 27.06.2025, №12/7 від 30.06.2025, №13/7 від 30.06.2025 та зобов`язати Головне у правління ДПС в Одеській області та ДПС України прийняти та зареєструвати податкові накладні №1/7 від 19.06.2025, №2/7 від 20.06.2025 №3/7 від 23.06.2025, №4/7 від 24.06.2025, №6/7 від 25.06.2025, №8/7 від 26.06.2025 №10/7 від 27.06.2025, №12/7 від 30.06.2025, №13/7 від 30.06.2025. в Єдиному реєстрі податкових накладних за нульовою ставкою, згідно п.п. б п. 193.1. ст. 193 ПК України, суд зазначає таке.

Суд встановив, що наведені податкові накладні не були прийняті для реєстрації в ЄРПН з підстав того, що на дату реєстрації податкових накладних платник податку (Позивач) був відсутній в Переліку платників податків, які відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Кодексу.

Надаючи оцінку доводам та запереченням сторін з порушеного питання, суд зазначає, що відповідно до п.97.1. підрозділу 2 розділу ХХ ПК України, у податковій накладній, що складається за операцією з вивезення за межі митної території України у митному режимі експорту окремих видів товарів:

може бути зазначено тільки один товар за одним кодом згідно з УКТ ЗЕД;

одиниці виміру товарів зазначаються у кілограмах.

Податкова накладна, складена з порушенням таких вимог, не приймається до реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Дослідивши спірні податкові накладні, суд дійшов висновку, що у вказаних податкових накладних дотримано зазначені вимоги.

Своєю чергою, суд встановив, що дії Державної податкової служби України щодо виключення Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149) з Переліку платників податків, які відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України» є протиправними, а отже відсутні підстави для відмови у прийнятті вказаних податкових накладних до реєстрації в ЄРПН.

Постановою Кабінету Міністрів України від 29 грудня 2010 р. № 1246 затверджено Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних (далі, - Порядок № 1246).

Відповідно до п. 5 Порядку № 1246 податкова накладна та/або розрахунок коригування приймаються до Реєстру у разі дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктами 200-1.3, 200-1.9 статті 200-1, пунктами 201.1, 201.10 і 201.16 статті 201 та пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення Кодексу, а також з урахуванням Законів України Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 6 червня 2017 р. № 557.

Згідно з п. 12 Порядку № 1246 після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДПС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки:

відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту);

чинності кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису, що базується на кваліфікованому сертифікаті електронного підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування;

дотримання вимог, установлених пунктом 192.1 статті 192, пунктом 201.10 статті 201 та пунктом 97 підрозділу 2 розділу XX Перехідні положення Кодексу;

наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту 201.1 статті 201 Кодексу;

наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів 200-1.3 і 200---1.9 статті 200--1 Кодексу (для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.);

наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується;

факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами;

наявності підстав для зупинення реєстрації податкових накладних та/або розрахунків коригування;

дотримання вимог Законів України Про електронну ідентифікацію та електронні довірчі послуги, Про електронні документи та електронний документообіг та Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого наказом Мінфіну від 6 червня 2017 р. № 557.

За результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція) (п. 13 Порядку № 1246).

Відповідно до 27 Порядку № 1246 тимчасово, на період дії режиму експортного забезпечення, запровадженого Кабінетом Міністрів України відповідно до статті 19-2 Закону України Про зовнішньоекономічну діяльність, реєстрація податкових накладних, у яких відображена операція з вивезення за межі митної території України товарів, до яких застосовано режим експортного забезпечення, та розрахунків коригування до них здійснюється з урахуванням особливостей, визначених у цьому пункті.

Реєстрація зазначених податкових накладних та/або розрахунків коригування та надсилання квитанції здійснюється протягом трьох операційних днів з дня їх подання для реєстрації.

Реєстрація зазначених податкових накладних та розрахунків коригування скасовується через 30 календарних днів з дати реєстрації податкової накладної, протягом яких на відповідні товари не було оформлено митну декларацію, що підтверджується даними Держмитслужби, поданими відповідно до Порядку взаємодії інформаційних систем Державної податкової служби України та Державної митної служби України щодо обміну інформацією, необхідною для адміністрування податків, зборів та інших обов`язкових платежів, здійснення контрольних процедур щодо дотримання податкового та митного законодавства, затвердженого наказом Мінфіну від 10 червня 2020 р. № 286. У такому випадку до Реєстру вносяться відомості щодо податкових накладних та розрахунків коригування, реєстрацію яких скасовано, а також формується квитанція в електронній формі про скасування реєстрації зазначених податкових накладних та розрахунків коригування, яка надсилається платнику податків протягом операційного дня. У такій квитанції зазначаються дата та час її формування, реквізити податкових накладних та розрахунків коригування, реєстрацію яких скасовано.

Як вже було зазначено судом, на дату подання позивачем спірних податкових накладних для реєстрації в ЄРПН не встановлено підстав відмови у її прийняття.

Тому суд доходить висновку, що позовні вимоги- визнати протиправними дії Головного управління ДПС в Одеській області щодо не прийняття податкових накладних №1/7 від 19.06.2025, №2/7 від 20.06.2025, №3/7 від 23.06.2025, №4/7 від 24.06.2025, №6/7 від 25.06.2025, №8/7 від 26.06.2025, №10/7 від 27.06.2025, №12/7 від 30.06.2025, №13/7 від 30.06.2025 є правомірними та належать задоволенню.

Щодо позовних вимог - зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області та ДПС України прийняти та зареєструвати податкові накладні №1/7 від 19.06.2025, №2/7 від 20.06.2025 №3/7 від 23.06.2025, №4/7 від 24.06.2025, №6/7 від 25.06.2025, №8/7 від 26.06.2025 №10/7 від 27.06.2025, №12/7 від 30.06.2025, №13/7 від 30.06.2025. в Єдиному реєстрі податкових накладних за нульовою ставкою, згідно п.п. б п. 193.1. ст. 193 ПК України, суд зазначає, що відповідно до п. 20 Порядку № 1246 внесення відомостей до Реєстру на підставі рішення суду, яке набрало законної сили, здійснюється з дотриманням вимог цього Порядку. При цьому вимоги абзацу десятого пункту 12 цього Порядку не застосовуються до податкової накладної та/або розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в установленому порядку.Датою внесення відомостей до Реєстру вважається день, зазначений в рішенні суду, або день набрання законної сили таким рішенням.

В даному випадку, керуючись приписами Порядку № 1246, суд доходить висновку, що зобов`язання відповідачів прийняти та зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних подані позивачем спірні податкові накладні є дотриманням судом гарантій на те, що спір між сторонами буде остаточно вирішений, та належним способом захисту порушеного права, а тому суд доходить висновку, що вказані позовні вимоги є правомірними та належать задоволенню.

Тому, суд доходить висновку, що вказані позовні вимоги є правомірними та належать задоволенню.

Відповідно до ч.1,3 ст.90 КАС України, суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.

Таким чином, оцінюючи встановлені факти, суд дійшов висновку, що відповідач, заперечуючи проти позову не довів, з посиланням на відповідні докази, правомірності своїх рішень, а тому позовні вимоги належать задоволенню повністю.

Відповідно до ст. 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

У зв`язку з задоволенням позовних вимог, судовий збір підлягає стягненню з відповідачів на користь позивача.

На підставі викладеного, керуючись ст.ст. 6, 12, 72, 77,90, 139, 246, 255,295,297 КАС України, суд

В И Р І Ш И В:

Позовну заяву Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149, місце знаходження: 65027, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 85) до Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) та Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8) про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,- задовольнити в повному обсязі.

Визнати протиправним та скасувати рішення Комісії Головного управління ДПС в Одеській області з питань зупинення реєстрації ПН/РК в Єдиному Реєстрі податкових накладних від 15.07.2025 № 181756 про відповідність платника податків на додану вартість Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149, місце знаходження: 65027, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 85) п.8 критеріїв ризиковості платника податку.

Зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) виключити Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» код ЄДРПОУ 44842149, місце знаходження: 65027, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 85) з переліку платників податків, які відповідають Критеріям ризиковості платника податку.

Визнати протиправними дії Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8) щодо виключення Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149, місце знаходження: 65027, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 85) з Переліку платників податків, які відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України».

Зобов`язати Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8) включити Товариство з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149, місце знаходження: 65027, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 85) у Перелік платників податків, які відповідають вимогам підпункту «а» підпункту 97.2 пункту 97 підрозділу 2 розділу XX «Перехідні положення» Податкового кодексу України».

Визнати протиправними дії Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) щодо не прийняття податкових накладних №1/7 від 19.06.2025, №2/7 від 20.06.2025, №3/7 від 23.06.2025, №4/7 від 24.06.2025, №6/7 від 25.06.2025, №8/7 від 26.06.2025, №10/7 від 27.06.2025, №12/7 від 30.06.2025, №13/7 від 30.06.2025, поданих Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149, місце знаходження: 65027, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 85).

Зобов`язати Головне управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ 43142370, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) та Державну податкову службу України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8) прийняти та зареєструвати податкові накладні №1/7 від 19.06.2025, №2/7 від 20.06.2025 №3/7 від 23.06.2025, №4/7 від 24.06.2025, №6/7 від 25.06.2025, №8/7 від 26.06.2025 №10/7 від 27.06.2025, №12/7 від 30.06.2025, №13/7 від 30.06.2025, в Єдиному реєстрі податкових накладних за нульовою ставкою, згідно з п.п. б п. 193.1. ст. 193 Податкового кодексу України, подані Товариством з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149, місце знаходження: 65027, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 85).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Державної податкової служби України (код ЄДРПОУ 43005393, адреса: 04053, м. Київ, Львівська пл., 8) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149, місце знаходження: 65027, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 85) судовий збір в розмірі 3028, 00 грн. (три тисячі двадцять вісім гривень 00 копійок).

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань з Головного управління ДПС в Одеській області (код ЄДРПОУ ВП 44069166, місцезнаходження: 65044, м. Одеса, вул. Семінарська, 5) на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «ІНВЕРСІОР» (код ЄДРПОУ 44842149, місце знаходження: 65027, м. Одеса, вул. Мала Арнаутська, 85)судовий збір в розмірі 30280, 00 грн. (тридцять тисяч двісті вісімдесят гривень 00 копійок).

Рішення суду може бути оскаржено в порядку та в строки, встановлені ст.ст. 295,297 КАС України, з урахуванням п.п.15.5 п. 15 ч. 1 Перехідних положень КАС України.

Рішення суду набирає законної сили в порядку та в строки, встановлені ст. 255 КАС України.

Суддя Л.Р. Юхтенко