Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 366/1375/25
Провадження № 3/366/994/25
ПОСТАНОВА
Іменем України
9 вересня 2025 року селище Іванків
Суддя Іванківського районного суду Київської області Гончарук О.П., за участю секретаря судового засідання Іванової І.С., за участю прокурора Левченка Р.М., розглянувши справи про адміністративне правопорушення, які надійшли від начальника Управління стратегічних розслідувань в Київській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженця с.Виступовичі Овруцького району Житомирської області, громадянина України, місце роботи Чорнобильський радіаційно-екологічний біосферний заповідник на посаді провідний інженер з охорони тваринного світу сектору з охорони тваринного світу відділу державної охорони природно-заповідного фонду, адреса проживання та реєстрації: АДРЕСА_1
за вчинення адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП,
ВСТАНОВИВ:
13.05.2025 до Іванківського районного суду Київської області надійшов протокол № 3651 від 06.05.2025 про адміністративне правопорушення пов`язане з корупцією та матеріали справ про адміністративне правопорушення, відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
З фабули протоколу про адміністративне правопорушення, убачається, що ОСОБА_1 , обіймаючи посаду провідного інженера з охорони тваринного світу сектору з охорони тваринного світу відділу державної охорони природно-заповідного фонду Чорнобильського радіаційно-екологічного біосферного заповідника, будучі суб`єктом відповідальності за порушення, пов`язанні з корупцією, згідно з пп. «е» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону №1700-VII та приміткою до ст. 1726 КУпАП, на якого поширюється дія Закону №1700-VII, в порушення вимог абз. 1 ч. 1 ст. 45 розділу VII та пп. 27 розділу ХІІІ Закону №1700-VII, несвоєчасно 17.02.2024, без поважних причин, подавши щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2021 рік, чим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
У судовому засіданні ОСОБА_1 свою вину визнав, щиро розкаявся.
Прокурор Іванківського відділу Вишгородської окружної прокуратури Київської області Левченко Р.М. у судовому засіданні зазначив, що винуватість ОСОБА_1 доведена матеріалами справи, просив притягнути ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності та призначити адміністративне стягнення у виді штрафу.
Відповідно до ч. 2 ст.7КУпАП провадження в справах про адміністративні правопорушення здійснюється на основі суворого додержання законності.
Відповідно до ст.280КУпАП орган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
Положеннями ст.251КУпАП передбачено, що доказами в справі про адміністративне правопорушення, є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Обов`язок щодо збирання доказів покладається на осіб, уповноважених на складання протоколів про адміністративні правопорушення, визначених статтею 255 цього Кодексу.
Відповідно до ст. 252 КУпАП, оцінка доказів здійснюється за внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності.
У судовому засіданні дослідженні наступні докази:
1)Протокол про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією № 3650 від 06.05.2025, Інформаційна картка про результати судового провадження про кримінальне корупційне правопорушення або розгляду справи про адміністративне корупційне правопорушення, рапорт старшого оперуповноваженого в ОВС УСР в Київській ДСР Національної поліції Троян О, наказ про прийняття ОСОБА_1 на посаду провідного інженера з охорони тваринного світу сектору з охорони тваринного світу відділу державної охорони природно-заповідного фонду з 16 березня 2020р.; копія паспорту громадянина України ОСОБА_1 , обліковий листок з обліку кадрів, автобіографія ОСОБА_1 , посвідчення учасника ліквідації наслідків аварії на Чорнобильській АЕС у 1986р. Категорії 2 Серії 001945; пенсійне посвідчення; посадова інструкція провідного інженера з охорони тваринного світу сектору з охорони тваринного світу відділу державної охорони природно-заповідного фонду; постанова КМУ №1127 від 14 липня 2000р.; лист голови комітету з питань законодавчого забезпечення правоохоронної діяльності №04-18/10-1584 від 11 вересня 2018р.; ті інші матеріали.
Згідно вищезгаданих протоколів, ОСОБА_1 порушив вимоги ч.2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», тим самим вчинив адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією за яке передбачена відповідальність згідно з вимогами ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Частиною 1 ст.172-6КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Як вбачається зі змісту примітки до ст. 172-6 КУпАП, суб`єктами правопорушень у цій статті (крім правопорушень, визначених частинами другою та третьою цієї статті, у частині неповідомлення або несвоєчасного повідомлення про суттєві зміни у майновому стані) є особи, які відповідно до частин першої та другої статті 45 Закону України«Про запобіганнякорупції» зобов`язані подавати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.
Відповідно до Закону №1700-VІІ правопорушення, пов`язане з корупцією - діяння, що не містить ознак корупції, але порушує встановлені цим Законом вимоги, заборони та обмеження, вчинене особою, зазначеною у частині 1 статті 3 цього Закону, за яке законом встановлено кримінальну, адміністративну, дисциплінарну та/або цивільно-правову відповідальність.
Статтею 68 Конституції України визначено, що кожен зобов`язаний неухильно додержуватися Конституції України та законів України, не посягати на права і свободи, честь і гідність інших людей.
Згідно з п.п. «д» п. 1 ч. 1 ст. 3 «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є: особи рядового і начальницького складу державної кримінально-виконавчої служби, особи начальницького складу служби цивільного захисту, Державного бюро розслідувань, Національного антикорупційного бюро України, особи, які мають спеціальні звання Бюро економічної безпеки України.
Пунктами 2 і 3 Положення про порядок проходження служби цивільного захисту особами рядового і начальницького складу, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України№ 593від 11.07.2013року (далі Положення про порядок проходження служби цивільного захисту), визначено, що служба цивільного захисту є державною службою особливого характеру, яка забезпечує пожежну охорону, захист населення і територій від негативного впливу надзвичайних ситуацій, вживає заходів до запобігання і реагування на надзвичайні ситуації, ліквідації їх наслідків у мирний час та в особливий період. Особами рядового і начальницького складу служби цивільного захисту є громадяни, які у добровільному порядку прийняті на службу цивільного захисту за контрактом і яким присвоєно відповідно до цього Положення спеціальні звання.
Пунктом 6 вказаного Положення передбачено, що особи начальницького складу є особами, уповноваженими на виконання функцій держави, на яких поширюються дія вимог та обмежень, передбачених Законом України «Про запобігання корупції».
У силу пп. «д» п. 1 ч. 1 ст.3Закону України«Про запобіганнякорупції» особи начальницького складу служби цивільного захисту, є суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону.
Відповідно до підпункту «д» пункту 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції», ОСОБА_1 є посадовою особою державної охорони природно-заповідного фонду.
Процедура заповнення та подання до Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, передбачених ст.45Закону України«Про запобіганнякорупції» визначена Порядком заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого Наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 449/21 від 23.07.2021 року (далі Порядок).
Так, пп. 1 п. 2 розділу ІІ Порядку визначає, що щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до частини першої статті 45 Закону (щороку), абзацу другого частини другої статті 45 Закону (після припинення діяльності (після звільнення)) у період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року, в якому подається декларація, та містить інформацію станом на 31 грудня звітного року.
Відповідно до абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», Особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену упідпунктах "а","в"-"ґ"пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленомучастиною першоюцієї статтіпорядку деклараціюособи,уповноваженої навиконання функційдержави абомісцевого самоврядування,за минулийрік.
Відповідно до п. 15 ч. 1 ст.11Закону України«Про запобіганнякорупції» Національне агентство з питань запобігання корупції надає рекомендаційні роз`яснення, методичну та консультаційну допомогу, зокрема, щодо застосування положень Закону та прийнятих на його виконання нормативно-правових актів.
З метою реалізації цього повноваження та на виконання п. З розділу II Закону Українивід 20.09.2023№ 3384-ІХ«Про внесеннязмін додеяких законівУкраїни провизначення порядкуподання деклараційосіб,уповноважених навиконання функційдержави абомісцевого самоврядування,в умовахвоєнного стану» Національне агентство підготувало Роз`яснення від 13.11.2023 № 4.
Так, НАЗК надає роз`яснення, щодо типів існування декларацій, коли слід подавати та який звітний період вони охоплюють. Таким чином, Законом передбачено три типи декларацій суб`єкта декларування, а саме: щорічна декларація - декларація, яка подається відповідно до ч. 1 ст. 45 Закону, або абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону в період з 00 годин 00 хвилин 01 січня до 00 годин 00 хвилин 01 квітня року, наступного за звітним роком. Така декларація охоплює звітний рік (період з 01 січня до 31 грудня включно), що передує року в якому подається декларація, та за загальним правилом містить інформацію станом на 31 грудня звітного року 2) декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону протягом 30 календарних днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, який не був охоплений деклараціями, раніше поданими суб`єктом декларування, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності, яка передбачає обов`язок подання декларації, перебування на посаді, яка зумовлює здійснення такої діяльності 3) декларація кандидата на посаду - декларація, яка подається відповідно до ч. 3 ст. 45 Закону та охоплює звітний період з 01 січня до 31 грудня включно, що передує року, в якому особа подала заяву на зайняття посади, якщо інше не передбачено
Також, згідно даного роз`яснення, днем припинення діяльності є останній день виконання функцій держави або місцевого самоврядування, або іншої діяльності, зазначеної у пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону, у тому числі перебування на посадах, зазначених у п.1, пп. «а», «в» - «ґ» п. 2 ч. 1 ст. 3 Закону.
Відповідно до наказу директора ЧРЕБЗ від 05.03.2020 №37-к ОСОБА_1 прийнято на посаду провідного інженера з охорони тваринного світу відділу державної охорони тваринного світу сектору з охорони тваринного світу відділу державної охорони природно-заповідного фонду ЧРЕБЗ.
Як встановлено судом, за даними публічної частини Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, які розміщенні на веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції, ОСОБА_1 подав декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування за минулий 2021 рік «щорічну» 17.02.2024 о 19 год. 19 хв.
Доказів поважності причин неподання ОСОБА_1 , у визначений законом строк декларації суб`єкта декларування, під час розгляду справи суду не надано.
Оцінюючи досліджені докази у їх сукупності, суд приходить до висновку про доведеність винуватості ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст.172-6 КУпАП, а саме порушення вимог фінансового контролю.
Обставиною, що пом`якшує відповідальність ОСОБА_1 суд визнає його щире каяття.
Обставин, що обтяжують відповідальність судом не встановлено.
Враховуючи викладене, оцінюючи досліджені докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному дослідженні всіх обставин справи в їх сукупності, керуючись законом, суд вважає, що вина ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6 КУпАП, доведена повністю.
Суд вважає за необхідне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у вигляді штрафу, в межах санкції ч. 1 ст. 172-6 КУпАП.
Згідно з ст. 40-1 КУпАП, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення у разі винесення судом постанови про накладення адміністративного стягнення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.
Керуючись статтями40-1,172-6,283,285,287 КУпАП, суд
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винуватим у вчиненні адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст.172-6КУпАП та застосувати до нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850,00 грн (вісімсот п`ятдесят гривень 00 копійок) (реквізити для оплати - отримувач коштів: ГУК у Київ.обл/Іванківська сел/21081100, код отримувача(ЄДРПОУ) 37955989, банк отримувача: Казначейство України (ел. адм. подат.), рахунок отримувача: UA228999980313000106000010812, кодкласифікації доходів бюджету: 21081100).
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 в дохід Держави судовий збір у розмірі 605,60 грн. (шістсот п`ять гривень, шістдесят копійок) (реквізити для оплати: отримувач коштів: ГУК у м.Києві/м.Київ/22030106, код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783, банк отримувача: Казначейство України (ЕАП), рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001, код класифікації доходів бюджету: 22030106).
Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого ст. 32 або 32-1 КУпАП.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником.
Апеляційна скарга подається до Київського апеляційного суду.
Строк пред`явлення до виконання три місяці.
Суддя: О.П. Гончарук