Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа №461/10022/23
Провадження №3-в/461/100/25
П О С Т А Н О В А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
30 вересня 2025 року суддя Галицького районного суду м. Львова Стрельбицький В.В., за участю представника митного органу Лубоцького Б.І., розглянувши заяву представника Коломийського відділу Державної виконавчої служби у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Попик В.П. про зміну способу та порядку виконання рішення суду,
встановив:
представник Коломийського відділу Державної виконавчої служби у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Попик В.П. звернула ся до суду із заявою про зміну способу та порядку виконання рішення суду постанови судді Галицького районного суду міста Львова від 21.12.2023 року про притягнення до відповідальності громадянина ОСОБА_1 за ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України.
Обґрунтовуючи подану заяву, представник управління вказує, що постановою судді Галицького районного суду м. Львова від 21.12.2023 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України та на нього накладено стягнення у виді конфіскації транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ E350, реєстраційний номер НОМЕР_1 , VIN-код НОМЕР_2 , країна реєстрації Республіка Польща.
Також, 04.03.2024 року державним виконавцем Коломийського відділу Державної виконавчої служби у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про розшук майна боржника, що підлягає конфіскації, а саме транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ E350, реєстраційний номер НОМЕР_1 , VIN-код НОМЕР_2 , країна реєстрації Республіка Польща.
Автомобіль тривалий час перебуває в розшуку, станом на дань звернення державним виконавцем до суду із заявою про зміну порядку і способу виконання рішення, транспортний засіб органами поліції не розшукано. У виконавчому документі вартість транспортного засобу марки MERCEDES-BENZ E350, реєстраційний номер НОМЕР_1 , VIN-код НОМЕР_2 , країна реєстрації Республіка Польща - не зазначено.
Посилаючись наположення КонституціїУкраїни,Закону України«Про виконавчепровадження»,Кодексу Українипро адміністративніправопорушення таМитного кодексу, з огляду на відсутність майна, що підлягає конфіскації, з метою забезпечення виконання рішення суду, заявник просить:
- витребувати у Львівської митниці інформацію про вартість об`єкта конфіскації автомобіля марки MERCEDES-BENZ E350, реєстраційний номер НОМЕР_1 , VIN-код НОМЕР_2 , країна реєстрації Республіка Польща;
- змінити порядок і спосіб виконання постанови Галицького районного суду м. Львова від 21.02.2020 року у справі №461/10022/23, замінивши конфіскацію на стягнення вартості цього транспортного засобу.
Представник Львівської митниці Державної митної служби України в ході розгляду справи заперечив проти задоволення заяви з мотивів її необґрунтованості.
Представник Коломийського відділу Державної виконавчої служби у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції, згідно клопотання наведеного у заяві просить проводити розгляд справи за його відсутності
Інші учасники провадження (заінтересовані особи) в судове засідання не з`явились.
Заслухавши доводи представника митниці, дослідивши заяву та матеріали справи, приходжу до наступних висновків, виходячи з наведених нижче доводів та мотивів.
Завданнями провадження у справах про порушення митних правил є своєчасне, всебічне, повне та об`єктивне з`ясування обставин кожної справи, вирішення її з дотриманням вимог закону, забезпечення виконання винесеної постанови, а також виявлення причин та умов, що сприяють вчиненню порушень митних правил, та запобігання таким правопорушенням. Провадження у справі про порушення митних правил включає в себе виконання процесуальних дій, зазначених у статті 508 цього Кодексу, розгляд справи, винесення постанови та її перегляд у зв`язку з оскарженням. (ст.486 МК України).
У відповідності до ст.487 МК України, провадження у справах про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення.
Згідно ст. 304 КУпАП, питання, зв`язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Відповідно до ст. 299 КУпАП, постанова про накладення адміністративного стягнення підлягає виконанню з моменту її винесення, якщо інше не встановлено цим Кодексом та іншими законами України.
В ході розгляду справи встановлено наступне.
Постановою судді Галицького районного суду міста Львова від 21.12.2023 року ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні правопорушення, передбаченого ч. 6 ст. 481 Митного кодексу України та на нього накладено стягнення у виді конфіскації транспортний засіб марки MERCEDES-BENZ E350, реєстраційний номер НОМЕР_1 , VIN-код НОМЕР_2 , країна реєстрації Республіка Польща. Вирішено стягнути з ОСОБА_1 на користь держави в особі Державної судової адміністрації України 536,80 гривень судового збору.
Дана постанова була пред`явлена до виконання і на даний час виконавче провадження триває. Зокрема, 01.04.2025 постановою головного державного виконавця Коломийського відділу Державної виконавчої служби у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції винесено постанову про відкриття виконавчого провадження ВП№77662280. 10.04.2024 року державним виконавцем винесено постанову про розшук майна боржника в межах зазначеного виконавчого провадження. Копії зазначених постанов долучено заявником до матеріалів поданих суду.
Автором заяви надано суду матеріали переписки з митним органом щодо визначення вартості предмету конфіскації, а також повідомлення Сервісного центру МВС щодо відсутності даних про автомобіль у Єдиному державному реєстрі та акт державного виконавця щодо відсутності предмета конфіскації за вказаною у постанові судді адресою боржника.
Щодо вимоги виконавця зобов`язати Львівську митницю надати інформацію про вартість об`єкта конфіскації, виходжу з наступного.
Відповідно до п. 3 ч. 3 ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження», виконавець під час здійснення виконавчого провадження має право з метою захисту інтересів стягувача одержувати безоплатно від державних органів, підприємств, установ, організацій незалежно від форми власності, посадових осіб, сторін та інших учасників виконавчого провадження необхідні для проведення виконавчих дій пояснення, довідки та іншу інформацію, в тому числі конфіденційну.
Таким чином, виконавець вправі самостійно звернутись до Львівської митниці для отримання відповідної інформації.
Заявником до справи долучено відповідь митного органу щодо причин неможливості надання інформації стосовно вартості транспортного засобу, у тому числі шляхом проведення відповідного експертного дослідження. Водночас, ініціюючи питання про зобов`язання митного органу вчинити відповідні дії, за переконанням суду, виконавець не наводить належної законодавчої підстави для задоволення заяви в цій частині.
Відповідно до ст. 20 ЗУ «Про виконавче провадження», для з`ясуваннята роз`ясненняпитань,що виникаютьпід часздійснення виконавчогопровадження іпотребують спеціальнихзнань,виконавець виноситьпостанову прозалучення експертаабо спеціаліста(кількохекспертів абоспеціалістів),а дляпроведення оцінкимайна -суб`єктів оціночноїдіяльності -суб`єктів господарювання. Експертомабо спеціалістомможе бутибудь-якадієздатна особа,яка маєнеобхідні знання,кваліфікацію тадосвід роботиу відповіднійгалузі. Експертабо спеціалістзобов`язаний надатиписьмовий висновок,а суб`єктоціночної діяльності-суб`єкт господарювання-письмовий звітз питань,що містятьсяв постанові,протягом 15робочих днівз дняознайомлення зпостановою виконавця.Цей строкможе бутипродовжений до30робочих днівза погодженнямз виконавцем. Експертабо спеціалістзобов`язаний надаватиусні рекомендаціїщодо дій,які виконуютьсяв йогоприсутності. Експерт,спеціаліст ісуб`єкт оціночноїдіяльності -суб`єкт господарюваннямають правона винагородуза наданіними послуги. Винагородата іншівитрати,пов`язані зпроведенням експертизи,наданням висновкуспеціаліста абозвіту суб`єктаоціночної діяльності-суб`єкта господарювання,належать довитрат виконавчогопровадження. Експерт несе кримінальну відповідальність за відмову без поважних причин від виконання покладених на нього обов`язків під час здійснення виконавчого провадження, надання завідомо неправдивого висновку під час здійснення виконавчого провадження, про що він має бути попереджений виконавцем. Збитки, завдані сторонам внаслідок видачі завідомо неправдивого висновку, підлягають відшкодуванню в порядку, встановленому законом. За недостовірну чи необ`єктивну оцінку майна суб`єкт оціночної діяльності - суб`єкт господарювання несе відповідальність у порядку, встановленому законом, а оцінювач - кримінальну відповідальність, про що він має бути попереджений виконавцем.
Жодного обґрунтування щодо неможливості застосування наведених вище положень ст. 20 зазначеного Закону виконавцем у заяві поданій суду не наведено.
Отже, заява в цій частині є необґрунтованою та безпідставною.
Водночас, до заяви не долучено жодних доказів з приводу виклику боржника до виконавчої служби для з`ясування місця знаходження майна та доказів вжиття заходів щодо встановлення місця перебування боржника або його майна, в тому числі заходів вжитих в порядку п. 3 ч. 3 ст. 18 ЗУ «Про виконавче провадження». Більше того, матеріали справи не містять жодних доказів з приводу того, що постанова про розшук виконувалась, зокрема скерована до органів поліції, сторонам виконавчого провадження чи заінтересованим особам.
Крім того,слід відзначити,що відповіднодо положеньч.3ст.18ЗУ «Провиконавче провадження»,виконавець підчас здійсненнявиконавчого провадженнямає право,серед іншого,накладати арештна майноборжника,опечатувати,вилучати,передавати такемайно назберігання тареалізовувати йогов установленомузаконодавством порядку; накладати арешт на кошти та інші цінності боржника, зокрема на кошти, які перебувають у касах, на рахунках у банках, інших фінансових установах, небанківських надавачах платіжних послуг та органах, що здійснюють казначейське обслуговування бюджетних коштів (крім коштів на єдиному рахунку, відкритому у порядку, визначеномустаттею 35-1Податкового кодексуУкраїни,коштів нарахунках платниківподатків усистемі електронногоадміністрування податкуна доданувартість,коштів наелектронних рахункахплатників акцизногоподатку,коштів нарахунках ізспеціальним режимомвикористання,спеціальних таінших рахунках,звернення стягненняна якізаборонено законом),на рахункив ціннихпаперах,на електроннігроші,які зберігаютьсяна електроннихгаманцях вемітентах електроннихгрошей,а такожопечатувати каси,приміщення імісця зберіганнягрошей; здійснюватиреєстрацію обтяженьмайна впроцесі тау зв`язкуз виконавчимпровадженням; викликати фізичнихосіб,посадових осібз приводувиконавчих документів,що перебуваютьу виконавчомупровадженні. Уразі якщоборжник безповажних причинне з`явивсяза викликомвиконавця,виконавець маєправо звернутисядо судущодо застосуваннядо ньогоприводу; залучатив установленомупорядку понятих,працівників поліції,інших осіб,а такожекспертів,спеціалістів,а дляпроведення оцінкимайна -суб`єктів оціночноїдіяльності -суб`єктів господарювання; накладатистягнення увигляді штрафуна фізичних,юридичних тапосадових осібу випадках,передбачених законом; уразі ухиленняборжника відвиконання зобов`язань,покладених нанього рішенням,звертатися досуду завстановленням тимчасовогообмеження управі виїздуборжника -фізичної особичи керівникаборжника -юридичної особиза межіУкраїни довиконання зобов`язаньза рішеннямабо погашеннязаборгованості зарішеннями простягнення періодичнихплатежів; залучати в разі потреби до проведення чи організації виконавчих дій суб`єктів господарювання, у тому числі на платній основі, за рахунок авансового внеску стягувача; \отримувати відбанків таінших фінансовихустанов,небанківських надавачівплатіжних послуг,емітентів електроннихгрошей інформаціюпро наявністьрахунків/електроннихгаманців та/абостан рахунків/електроннихгаманців боржника,рух коштівта операціїза рахунками/електроннимигаманцями боржника,а такожінформацію продоговори боржникапро зберіганняцінностей абонадання боржникув майновийнайм (оренду)індивідуального банківськогосейфа,що охороняєтьсябанком; здійснювати інші повноваження, передбачені цим Законом.
Жодних даних про реалізацію наведених вище повноважень, якими наділений виконавець, або причин їх незастосування у заяві не зазначено і доказів з цього приводу не долучено.
Вказані обставини свідчать про те, що заява є необґрунтованою та не підтвердженою належними доказами. Крім того, зміст та обсяг доказів наданих суду свідчить про те, що виконання рішення суду належним чином не здійснюється, а виконавець не проводить повний комплекс дій та заходів спрямованих на виконання постанови суду.
Не можна залишити поза увагою те, що у прохальній частині заяви поданої суду виконавець просить змінити порядок і спосіб виконання постанови Галицького районного суду м. Львова від 21.02.2020 року, в той час як постанова судді Галицького районного суду міста Львова щодо ОСОБА_1 датована 21.12.2023 року.
Також, вважаю за необхідне відзначити наступне.
Як наведено вище, згідно ст. 304 КУпАП, питання, зв`язані з виконанням постанови про накладення адміністративного стягнення, вирішуються органом (посадовою особою), який виніс постанову.
Згідно статті 1 Закону України «Про виконавче провадження», виконавче провадження як завершальна стадія судового провадження і примусове виконання судових рішень та рішень інших органів (посадових осіб) - це сукупність дій визначених у цьому Законі органів і осіб, що спрямовані на примусове виконання рішень і проводяться на підставах, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією України, цим Законом, іншими законами та нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до цього Закону, а також рішеннями, які відповідно до цього Закону підлягають примусовому виконанню.
Відповідно до статті 129-1 КонституціїУкраїни,суд ухвалюєрішення іменемУкраїни.Судове рішенняє обов`язковимдо виконання. Державазабезпечує виконаннясудового рішенняу визначеномузаконом порядку. Контроль за виконанням судового рішення здійснює суд.
Також, враховую і те, що судове рішення виконується безпосередньо і для його виконання не вимагається ухвалення будь-яких інших, додаткових судових рішень. Одним із фундаментальних аспектів верховенства права є принцип юридичної визначеності, який передбачає повагу до принципу res judicata, тобто принципу остаточності рішень суду. Властивість судового рішення, як акту правосуддя залежить віднабрання ним законної сили. Після набрання судовим рішенням суду законної сили воно починає діяти в повну міру, проявляються всі його правові властивості: загальнообов`язковість, незмінність, неспростовність, виключність, преюдиціальність та реалізованість. Зазначене дозволяє забезпечити захист порушених, оспорених або невизнаних прав, свобод чи інтересів суб`єктів процесу.
Виходячи з наведених вище мотивів, приходжу до висновку про відсутність законних підстав для задоволення заяви.
Керуючись ст. 304 КУпАП,
постановив:
У задоволенні заяви представника Коломийського відділу Державної виконавчої служби у Коломийському районі Івано-Франківської області Західного міжрегіонального управління Міністерства юстиції Попик В.П. про зміну способу та порядку виконання рішення суду відмовити.
Постанова оскарженню не підлягає.
Суддя Стрельбицький В.В.