Єдиний державний реєстр судових рішень
ЧЕРНІГІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
29 вересня 2025 року м. Чернігів Справа № 620/964/23
Чернігівський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого судді - Бородавкіної С.В.,
розглянувши у письмовому провадженні звіт відповідача на виконання рішення по справі за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України), ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 )про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії,
У С Т А Н О В И В:
Ухвалою Чернігівського окружного адміністративного суду від 11.07.2025 заяву позивача про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №620/964/23 задоволено: зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) протягом тридцяти днів з дня отримання цієї ухвали подати до Чернігівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду по справі №620/964/23 (а.с.16-18 т.4).
30.07.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) надійшов звіт, у якому відповідач повідомив, що рішення суду ним виконано, так листом від 25.03.2024 №2465-24-Вх військова частина НОМЕР_2 повідомила військову частину НОМЕР_1 , що розглянути питання щодо переопрацювання довідки, яка долучалась до листа №10/2342-24-Вих від 11.03.2024, не є можливим, оскільки це перевищує повноваження ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_2 ). Додатково повідомив, що інформація про участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з 01.08.2022 по 30.11.2022, відповідно до пунктів 4, 11 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168» від 30.07.2022 № 392-АГ у ІНФОРМАЦІЯ_3 відсутня. (а.с.22-24 т.4).
Розглянувши звіт про виконання судового рішення, дослідивши матеріали адміністративної справи, суд встановив таке.
Рішенням Чернігівського окружного адміністративного суду від 30.03.2023, залишеним постановою Шостого апеляційного адміністративного суду від 28.06.2023 без змін, адміністративний позов задоволено частково, зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) направити до ІНФОРМАЦІЯ_1 (військова частина НОМЕР_1 Державної прикордонної служби України) інформацію про участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з 01.08.2022 по 30.11.2022, за формою, наведеною у додатках до наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», від 09.12.2022 №628/8/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168» ( а.с.127-131, 190-199 т.3).
Ухвалою Чернігівського ОАС від 11.07.2025 заяву ОСОБА_1 про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду по справі №620/964/23 задоволено. Зобов`язано ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) протягом тридцяти днів з дня отримання цієї ухвали подати до Чернігівського окружного адміністративного суду звіт про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду по справі №620/964/23 (а.с.16-18 т.4).
На виконання ухвали Чернігівського ОАС від 11.07.2025 від ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) надійшов звіт про виконання рішення суду, у якому відповідач зазначив, що рішення суду ним виконано, листом від 25.03.2024 №2465-24-Вх повідомив військову частину НОМЕР_1 , що розглянути питання щодо переопрацювання довідки за формою, наведеною у додатках до наказів Адміністрації Державної прикордонної служби України від 30.07.2022 №392/0/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», від 09.12.2022 №628/8/81-22-АГ «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28.02.2022 №168», яка долучалась до листа №10/2342-24-Вих від 11.03.2024, не є можливим, оскільки це перевищує повноваження ІНФОРМАЦІЯ_3 (військова частина НОМЕР_2 ) (а.с.22-24 т.4).
Відповідно до частини першої статті 382 Кодексу адміністративного судочинства України суд, який розглянув адміністративну справу як суд першої інстанції і ухвалив судове рішення, за письмовою заявою особи, на користь якої ухвалено судове рішення і яка не є суб`єктом владних повноважень, або за власною ініціативою може зобов`язати суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.
В адміністративних справах з приводу обчислення, призначення, перерахунку, здійснення, надання, одержання пенсійних виплат, соціальних виплат непрацездатним громадянам, виплат за загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням, виплат та пільг дітям війни, інших соціальних виплат, доплат, соціальних послуг, допомоги, захисту та пільг за письмовою заявою заявника суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалене судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення.
Відповідно до статті 382-2 Кодексу за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень суд постановляє ухвалу про прийняття або відмову у прийнятті звіту, яку може бути оскаржено в апеляційному порядку за правилами частини п`ятої статті 382-1 цього Кодексу.
Оскарження ухвали не зупиняє її виконання.
Суд відмовляє у прийнятті звіту, якщо суб`єктом владних повноважень не наведено обґрунтовані обставини, які ускладнюють виконання судового рішення, або заходи, які вживаються ним для виконання судового рішення, на переконання суду, є недостатніми для своєчасного та повного виконання судового рішення.
Суд також відмовляє у прийнятті звіту, якщо звіт подано без додержання вимог частин другої та/або третьої статті 382 цього Кодексу.
У Рішенні від 30 червня 2009 року №16-рп/2009 Конституційний Суд України зазначив, що метою судового контролю є своєчасне забезпечення захисту та охорони прав і свобод людини і громадянина, та наголосив, що виконання всіма суб`єктами правовідносин приписів, викладених у рішеннях суду, які набрали законної сили, утверджує авторитет держави як правової (абзац перший підпункту 3.2 пункту 3, абзац другий пункту 4 мотивувальної частини).
Виконання рішення, винесеного будь-яким судом, має розглядатись як невід`ємна частина «судового процесу» для цілей статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод.
У рішенні Європейського суду з прав людини від 19 березня 1997 року у справі «Горнсбі проти Греції» суд підкреслив, що виконання рішення, ухваленого будь-яким судом, має розцінюватись як невід`ємна частина судового розгляду. Здійснення права на звернення до суду з позовом стосовно його прав та обов`язків цивільного характеру було б ілюзорним, якби внутрішня правова система допускала, щоб остаточне судове рішення, яке має обов`язкову силу, не виконувалося б на шкоду однієї зі сторін (пункт 40).
З огляду на викладене, суд акцентує увагу на тому, що інститут судового контролю полягає у здійсненні судом контролюючої функції по відношенню до суб`єкта владних повноважень з дотримання ним принципу обов`язковості судового рішення.
З набранням чинності нової редакції Кодексу адміністративного судочинства України, законодавцем розширено повноваження суду та надано судам право встановлювати судовий контроль за виконанням судового рішення після ухвалення ним рішення, у разі наявності обґрунтованих підстав вважати, що органом влади порушується принцип обов`язковості судового рішення. При цьому, слід зважати на те, що встановлення судового контролю є правом суду, а не його обов`язком.
На виконання рішення суду 12.03.2024 на адресу НОМЕР_3 прикордонного загону надійшов лист від начальника НОМЕР_4 прикордонного загону №10/2342-24-Вих від 11.03.2024 «Про надання інформації», додатком до якого додано довідку у формі, передбаченій додатком 2 до Наказу №392-АГ, де зазначена інформація про участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів. Проте в колонці «підстава» не вказано передбачену сукупність документів з інформацією про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, а саме відсутня інформація з журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об`єкта, на який було здійснено збройний напад) (а.с.234-235 т.3).
Разом з тим, у поданому звіті військова частина НОМЕР_2 зазначає, що інформація про участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів за період з 01.08.2022 по 30.11.2022, відповідно до пунктів 4, 11 наказу Адміністрації Державної прикордонної служби України «Про реалізацію вимог постанови Кабінету Міністрів України від 28 лютого 2022 року №168» від 30.07.2022 № 392-АГ у ІНФОРМАЦІЯ_3 відсутня.
Проаналізувавши наведені військовою частиною НОМЕР_2 доводи, суд з ними не погоджується, враховуючи таке.
Рішенням суду було встановлено, що довідкою в/ч НОМЕР_2 від 13.03.2023 №5206, виданою на підставі бойового розпорядження Адміністрації ДПС України від 02.04.2022 №56 гриф, підтверджується безпосередня участь позивача у бойових діях або забезпеченні заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримуванні збройної агресії на території Чернігівської та Сумської областей у період з серпня по грудень 2022 року, а саме: з 01.08.2022 по 31.08.2022; з 01.09.2022 по 12.09.2022; з 21.09.2022 по 30.09.2022; з 01.10.2022 по 31.10.2022; з 01.11.2022 по 30.11.2022; з 01.12.2022 по 31.12.2022 у складі в в/ч. Отже, якщо відповідач видав вищезазначену довідку, він має володіти зазначеною інформацією, а тому лист від начальника НОМЕР_4 прикордонного загону №10/2342-24-Вих від 11.03.2024 «Про надання інформації», додатком до якого додано довідку у формі, передбаченій додатком 2 до Наказу №392-АГ, де зазначена інформація про участь ОСОБА_1 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів не відповідає вимогам рішення суду.
В контексті наведеного суд зауважує, що військова частина НОМЕР_2 має привести у відповідність довідку про участь ОСОБА_2 у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, яка долучалась до листа №10/2342-24-Вих від 11.03.2024, оскільки була опрацьована з порушенням пунктів 4,11 Наказу №392-АГ та без зазначення встановлених обов`язкових елементів, а саме: в колонці «підстава» не вказано передбачену сукупність документів з інформацією про участь військовослужбовця у бойових діях або забезпеченні здійснення заходів з національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії, перебуваючи безпосередньо в районах у період здійснення зазначених заходів, а саме відсутня інформація з журналу бойових дій (службово-бойових дій, вахтового, навігаційно-вахтового, навігаційного журналу), журналу ведення оперативної обстановки, бойового донесення (підсумкового, термінового, позатермінового) або постової відомості (під час охорони об`єкта, на який було здійснено збройний напад).
З огляду на викладене, поданий військовою частиною НОМЕР_2 звіт не підтверджує в повному обсязі виконання рішення суду по справі №620/964/23.
Відповідно до частини 11 статті 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, якщо суд прийняв звіт про виконання судового рішення, але суб`єктом владних повноважень відповідне судове рішення виконано не в повному обсязі, суд одночасно встановлює новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 цього Кодексу.
З огляду на вищевикладене, суд вважає за можливе прийняти поданий військовою частиною НОМЕР_2 звіт, та з огляду на неповне виконання рішення, встановити новий строк для подання звіту відповідно до частини третьої статті 382-1 Кодексу.
Враховуючи наведене, керуючись статтями 14, 241, 248, 370, 382, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Прийняти звіт ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) про виконання рішення Чернігівського окружного адміністративного суду по справі №620/964/23.
Встановити ІНФОРМАЦІЯ_2 (військова частина НОМЕР_2 ) новий строк для подання звіту про виконання рішення суду по справі №620/964/23 30 днів з дня отримання даної ухвали.
Ухвала суду набирає законної сили в порядку статті 256 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржена до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного тексту ухвали суду.
Апеляційна скарга подається безпосередньо до адміністративного суду апеляційної інстанції.
Повний текст ухвали складено 29.09.2025.
Суддя С.В. Бородавкіна