Єдиний державний реєстр судових рішень
Україна
Донецький окружний адміністративний суд
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
29 вересня 2025 року Справа№200/2415/25
Донецький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Стойки В.В., розглянувши в порядку загального позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (м. Краматорськ, в. Олекси Тихого, ЄДРПОУ 38652962) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, -
В С Т А Н О В И В:
ОСОБА_1 звернувся до суду з адміністративним позовом до Головного управління ДСНС у Донецькій області в якому просив:
визнати протиправними дії Головного управління ДСНС у Донецькій області щодо відмови оформленої листом від 27.03.2025р. за вих.№ 50 01-2532/50 14 ОСОБА_1 (ІПН НОМЕР_1 ) у підготовці та надані до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновленої довідки про розмір його грошового забезпечення станом на 01.01.2023р. із зазначенням релевантних показників додаткових видів грошового забезпечення (у середніх розмірах, що фактично були виплачені у відповідному періоді);
зобов`язати Головне управління ДСНС у Донецькій області (код 38652962, місцезнаходження: 84313, Донецька область, м. Краматорськ, вул. Олекси Тихого, 10-і) підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області оновлену довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 (НІН НОМЕР_1 , адреса: АДРЕСА_2 ), станом на 01.01.2023р. (з урахуванням висновків Полтавського окружного адміністративного суду від 28.06.2023р. у справі №440/5123/23) в якій на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 30 серпня 2017 року № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб» та Наказу ДСНС України № НС-35 від 13.01.2023р. вказати розмір надбавки за особливості проходження служби - 50% від суми основних видів оновленого грошового забезпечення та розмір премії - 176% оновленого посадового окладу.
Позовні вимоги мотивовані протиправними, на думку позивача, діями щодо зменшення у виготовленій на виконання Полтавського окружного адміністративного суду від 28.06.2023р. у справі №440/5123/23 довідці від 03.08.2023р. №1501 про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку пенсії, відомостей про надбавку за особливості проходження служби з 50% до 10% та премії з 176% до 10%.
Позивач зазначає, що станом на січень 2023 року посада, яка аналогічна посаді позивача до звільнення - начальника зміни ОКЦ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області, розмір фактично отриманих за січень 2023 року надбавки за особливості проходження служби - 50 відсотків та премії - 176 відсотків. Позивач зазначає, що цей розмір є середнім.
Ухвалою від 22.04.2025 року прийнято до розгляду позовну заяву і відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження суддею одноособово, без проведення судового засідання та повідомлення (виклику) учасників справи.
Ухвалою від 16.06.2025 року розгляд адміністративної справи ухвалено здійснювати в порядку загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання.
23.06.2025 року відповідачем надано відзив, у якому проти задоволення позову заперечує. По суті спору відповідачем зазначено, що несення служби особами рядового і начальницького складу з 24.02.2022 відрізняється своєю особливістю, інтенсивністю та специфікою, ніж несення служби до цього періоду, відтак відсотки премії не можуть бути одними і тими ж (навіть середніми), як для тих, хто несе службу так і для тих, хто перебуває на пенсійному забезпеченні. Це в тому числі підкреслює необхідність збалансованого підходу до процесу перерахунку пенсій з метою забезпечення справедливості та стабільності системи соціального забезпечення та бюджетної системи України в цілому.
Підсумовуючи вищевикладене, відповідач зазначає, що встановлення розміру премії та надбавки за особливості проходження служби виключне дискреційне повноваження керівника органу державної влади. Під дискреційними повноваженнями, на думку відповідача, розуміється сукупність прав та обов`язків суб`єкта на власний розсуд визначати повністю або частково вид і зміст управлінського рішення, можливість вибору на власний розсуд одного з декількох варіантів рішень, кожне з яких є правомірним, проте дискреція не є довільною; вона завжди здійснюється відповідно до закону, оскільки згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України «органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України».
Враховуючи неведене Головне управління вважає, що діяло виключно у відповідності до вимог чинного законодавства.
Ухвалою від 18.08.2025 року продовжено строк підготовчого засідання на 30 днів. Відкладено розгляд справи на 18.09.2025 року.
Ухвалою від 18.09.2025 року закінчено підготовче провадження та призначено адміністративну справу до розгляду по суті. Справу ухвалено розглядати в порядку письмового провадження.
Суд, вивчивши та дослідивши матеріали справи, оцінивши доводи позову, встановив наступне.
Рішенням Полтавського окружного адміністративного суду від 28.06.2024 року у справі № 440/5123/23 визнано протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у підготовці і наданні до Головного управління Пенсійного фонду України в Полтавській області оновленої довідки про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2023 для перерахунку його пенсії. Зобов`язано Головне управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області підготувати та надати до Головного управління Пенсійного фонду України в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01.01.2023 у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 №2262-ХІІ "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб" з врахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 30.08.2017 №704 "Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб" щодо визначення посадового окладу і окладу за військовим званням шляхом множення розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, встановленого законом на 1 січня календарного року, на відповідний тарифний коефіцієнт, та з обов`язковим зазначенням відомостей про розміри щомісячних додаткових видів грошового забезпечення та премії, для здійснення обчислення та перерахунку пенсії з 01.02.2023.В решті позову, - відмовлено.
На виконання цього рішення суду Головне управління оформило довідку від 03.08.2023р. №1501 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 року.
Відповідно до цієї довідки грошове забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року складається з таких показників: посадовий оклад - 6660,00 грн., оклад за військовим (спеціальним) званням (майор) - 2040,00 грн., надбавка за вислугу років (45%) - 3915,00 грн., надбавка за особливості проходження служби (10%) - 1261,50 грн., премія (10%) посадового окладу - 666,00 грн. Загальний розмір грошового забезпечення - 14542,50 грн.
З приводу спірних правовідносин суд зазначає наступне.
Відповідно доч. 3 ст. 43 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» пенсії особам з числа військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової служби) рядового, сержантського, старшинського та офіцерського складу, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, та членам їх сімей обчислюються з розміру грошового забезпечення, враховуючи відповідні оклади за посадою, оклади та/чи доплати за військове (спеціальне) звання, військовим (спеціальним) званням, процентну надбавку (доплату) за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
При обчисленні пенсій відповідно до частин сьомої-десятої цієї статті в розрахунок включаються щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством на день призначення цих пенсій (ст. 43 вказаного Закону).
Частиною 18 ст. 43 цього Закону визначено, що у разі якщо на момент призначення або виплати пенсії відбулася зміна розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення та/або були введені для зазначених категорій осіб нові щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у розмірах, встановлених законодавством, пенсія призначається з урахуванням таких змін та/або нововведень, а призначена пенсія підлягає невідкладному перерахунку.
Згідно з ч. 1 ст. 51 вказаного Закону перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 та 4 ст. 63 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.
Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. При цьому перерахунок провадиться за минулий час, але не більш як за 12 місяців з дня подання додаткових документів і не раніше, ніж з дня введення в дію цього Закону.
Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.
Відповідно до п. 4 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щозатвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, перерахунок пенсії здійснюється на момент виникнення такого права і проводиться у строки, передбачені ч.ч. 2 і 3 ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».
Згідно з ч.ч. 2 та 3ст. 51 Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб» перерахунок пенсій, призначених особам офіцерського складу, прапорщикам і мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам, які мають право на пенсію за цим Закономта членам їх сімей, провадиться з першого числа місяця, що йде за місяцем, в якому настали обставини, що тягнуть за собою зміну розміру пенсії. Якщо при цьому пенсіонер набув права на підвищення пенсії, різницю в пенсії за минулий час може бути виплачено йому не більш як за 12 місяців.
Перерахунок пенсій у зв`язку із зміною розміру хоча б одного з видів грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на такий перерахунок згідно з цим Законом, або у зв`язку із введенням для зазначених категорій осіб нових щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством, не проведений з вини органів Пенсійного фонду України та/або державних органів, які видають довідки для перерахунку пенсії, провадиться з дати виникнення права на нього без обмеження строком.
Відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно доЗакону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», щозатвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, Головне управління ПФУ здійснює перерахунок пенсії на підставі довідок, в яких визначено розмір грошового забезпечення для такого перерахунку. Форма довідки про розмір грошового забезпечення позивача, в тому числі складові грошового забезпечення, передбачена додатком 2 до вказаного Порядку.
Пункт 5 зазначеного Порядку та додаток 2 до цього Порядку (форма довідки про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій), в редакції, що діє з 05.03.2019 року - дня набрання законної сили рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року у справі №826/3858/18 (яким визнано протиправними та нечинними пункти 1 та 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку, що затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45 (тобто, зміни, що були внесені постановою Кабінету Міністрів України від 21.02.2018 року № 103)), для перерахунку пенсій передбачають використання як основних видів грошового забезпечення, так і щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій.
Так, згідно з п. 5 зазначеного Порядку (в зазначеній редакції) для перерахунку пенсій грошове забезпечення враховується у розмірі, встановленому за відповідною посадою (посадами), в межах визначеної законодавством максимальної величини бази нарахування єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування з урахуванням таких його видів:
- посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України або керівником державного органу у межах його повноважень на момент виникнення права на перерахунок за відповідною посадою та військовим (спеціальним) званням;
- надбавки за знання та використання в роботі іноземної мови, почесне звання «заслужений» чи «народний», службу в умовах режимних обмежень, спортивні звання, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук та вчене звання - у розмірах, установлених Кабінетом Міністрів України на момент виникнення права на перерахунок, якщо вони були фактично встановлені особі;
- щомісячні надбавки, доплати та підвищення, конкретні розміри яких за відповідними посадами (категоріями) установлені Кабінетом Міністрів України - у зазначених розмірах на момент виникнення права на перерахунок;
- інші щомісячні надбавки, доплати (крім доплати, розмір якої визначається як різниця між розміром грошового забезпечення до і після запровадження нових умов його виплати), підвищення та щомісячна премія - у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію;
- щомісячні надбавки за особливі умови служби (крім надбавки за службу у віддаленій місцевості) особам, звільненим з військової служби, які проходили службу та обслуговували ядерну зброю на об`єктах «С», у складальних бригадах ремонтно-технічних баз, у складі екіпажів атомних підводних човнів, на території військових полігонів, де проводилися випробування ядерної зброї або навчання із застосуванням такої зброї, та у військових частинах, що обслуговували космодром «Байконур», якщо такі надбавки виплачувалися їм на день звільнення із служби у відсотках посадового окладу, що встановлювалися до 1 січня 2008 року для обчислення розміру пенсії, але не більше розміру надбавок за особливі умови служби відповідно до законодавства.
Додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, скасовані чи такі, що не виплачуються на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами), крім зазначених у абзаці шостому цього пункту, для перерахунку пенсії не враховуються.
Верховний Суд у рішенні від 05.03.2024 року у зразковій справі № 380/19324/23 дійшов висновку, що надбавка за особливості проходження служби та премія у довідках про розмір грошового забезпечення станом на 01.01.2020 року, 01.01.2021 року, 01.01.2022 року мають зазначатися у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.
Велика Палата Верховного Суду в постанові від 23.05.2024 року, залишаючи без змін рішення Верховного Суду від 05.03.2024 року у зразковій справі №380/19324/23, аналізуючи п. 5 Порядку, щозатвердженийпостановою Кабінету Міністрів України від 13.02.2008 року № 45, дійшла висновку, що: «у довідці про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії щодо зазначення розміру надбавки за особливості проходження служби та премії (розмір яких є предметом спору у цій справі) належить указувати їх середній розмір, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки особа звільнилася на пенсію.».
Вказана постанова Верховного Суду винесена пізніше, ніж постанова, на яку посилався відповідач, а тому правовий висновок, що викладений в ній, має перевагу над попередніми висновками.
Аналогічну правову позицію щодо необхідності зазначення у відповідних довідках для перерахунку пенсій розміру премії, визначеного у середньому розмірі, що фактично виплачений за відповідною посадою, раніше було викладено у постанові Великої Палати Верховного Суду від 12.12.2018 року у справі № 802/2196/17-а.
Отже, у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 року розміри надбавки за особливості проходження служби та премії мали бути зазначені у середніх розмірах, що фактично виплачені за січень 2023 року тобто за місяць відповідного року, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою (посадами) у тому державному органі, звідки позивач звільнився на пенсію.
Щодо визначення відсоткового значення надбавки за особливості проходження служби та премії в довідці суд зазначає таке.
Наказом Міністерства внутрішніх справ України 20.07.2018 року № 623 затверджено Інструкцію про порядок виплати грошового забезпечення та одноразової грошової допомоги при звільненні особам рядового і начальницького складу служби цивільного захисту.
Відповідно до п.п. 1 - 3 розд. V цієї Інструкції особам рядового і начальницького складу виплачується надбавка за особливості проходження служби в розмірі до 50 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.
Особам рядового і начальницького складу залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби розмір надбавки за особливості проходження служби, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, може збільшуватися до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням з урахуванням надбавки за вислугу років.
Перелік посад, за якими встановлюється надбавка за особливості проходження служби понад розмір, установлений відповідно до пункту 1 цього розділу, затверджується наказом ДСНС у межах фонду грошового забезпечення.
Розмір надбавки за особливості проходження служби встановлюється наказом керівника органу управління (підрозділу) на початку року із зазначенням конкретного розміру кожній особі рядового чи начальницького складу служби цивільного захисту залежно від складності, важливості, інтенсивності та умов служби з урахуванням асигнувань на грошове забезпечення на відповідний рік.
Преміювання регулюється розд. XVI зазначеної Інструкції.
Пунктом 1 розд. XVI цієї Інструкції визначено, що керівники органів управління (підрозділів) мають право в межах фонду преміювання та економії грошового забезпечення здійснювати преміювання осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу здійснюється в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі, визначеному наказом ДСНС на відповідний рік, але не менше 10 відсотків фонду посадових окладів.
Преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов`язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).
Відповідно п. 8 розд. XVI цієї Інструкції виплата премій здійснюється щомісяця за минулий місяць під час виплати грошового забезпечення за поточний місяць. Розмір премій визначається наказом керівника органу управління (підрозділу), керівникам органу управління (підрозділу) - наказами вищих керівників.
Державною службою України з надзвичайних ситуацій прийнято наказ від 13.01.2023 за №НС-35 «Про окремі питання грошового забезпечення осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту у 2023 році» (далі Наказ №НС-35), зі змінами відповідно до наказу від 03.02.2023 за №35. Підпунктом 1.2 пункту 1 вказаного Наказу передбачено право керівникам органів та підрозділів цивільного захисту здійснювати, починаючи з лютого 2023 року (премія за січень 2023 року), щомісячне преміювання осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту відповідно до положення про преміювання та їх особистого внеску в загальний результат служби, з дотриманням міжпосадових співвідношень, спеціального звання, тривалості та умов служби, кваліфікації, у розмірах згідно з додатком (крім осіб, щодо яких прийнято окремі рішення ДСНС).
Також абзацом третім підпункту 1.1 пункту 1 Наказ №НС-35 передбачено, що встановлення керівниками органів та підрозділів цивільного захисту першим заступникам (заступникам) керівників органів та підрозділів цивільного захисту розміру надбавки за особливості проходження служби до 100 відсотків посадового окладу, окладу за спеціальним званням та набавки за вислугу років.
Згідно з пунктом 2 Наказу №НС-35, цей наказ застосовується з 01 січня 2023 року і поширюється на осіб рядового і начальницького складу служби цивільного захисту, які проходять службу в органах і підрозділах, утримання яких здійснюється за рахунок коштів загального та спеціального фондів державного бюджету.
Відповідно до абзацу 3 пункту 1 розділу ХVІ Інструкції №623, преміювання осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів) здійснюється відповідно до положення про преміювання, розробленого органом управління (підрозділу) з метою визначення порядку матеріального заохочення осіб рядового і начальницького складу органів управління (підрозділів), з урахуванням специфіки та особливостей виконання покладених на них службових обов`язків, своєчасності і точності виконання рішень державних органів та розпоряджень і вказівок керівників органів управління (підрозділів).
За тарифним розрядом 19, як передбачено додатком до Наказу №НС-35 встановлено розмір премії за січень 2023 року до 176% посадового окладу.
Таким чином, відповідно до положень абзацу п`ятого пункту 5 Порядку №45 у редакції, чинній до внесення змін Постановою №103, у довідці про розмір грошового забезпечення позивача станом на 01.01.2023 за відповідною посадою мала бути визначена премія у середньому розмірі, що фактично виплачена за місяць, у якому позивачем набуто право на перерахунок пенсії, тобто січень 2023 року.
Обґрунтовуючи позовні вимоги позивач, посилаючись на Лист від 19.03.2025р. вих. № 50 01-2291/50 14, вважає, що має право на визначення в довідці премії в розмірі «176%» та надбавки в розмірі «50%».
Проте суд не приймає Лист від 19.03.2025р. за № 50 01 - 8326/50 14 як доказ того, що відповідачем неправильно визначено спірні складові грошового забезпечення, оскільки, фактично, у цьому листі відповідач указав граничний розмір надбавки за особливості проходження служби - 50 % і установлені межі преміювання від 10 % до 176 % у 2023 році. У цьому листі не вказано про «середній» розмір спірних виплат, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою.
Позивачем не надано жодних доказів і не наведено обґрунтованих підстав вважати, що у 2023 році «середній» розмір спірних складових грошового забезпечення, що фактично виплачений за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою становить 50 % щодо надбавки за особливості проходження служби і 176 % (станом на 01.01.2023) щодо премії. Також не надано жодних доказів і не наведено обґрунтованих підстав вважати, що зазначені розміри спірних складових грошового забезпечення не відповідають наведеним приписам законодавства.
Таким чином, зважаючи на предмет спору у цій справі, належним та ефективним способом захисту порушеного права позивача є зобов`язання ГУ ДСНС України у Донецькій області підготувати та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 станом на 01 січня 2023 року на виконання рішення суду у справі 440/5123/23, в якій на підставі Постанови КМУ № 704 і Порядку № 45 вказати розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою «начальника зміни ОКЦ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області» або прирівняній до неї посади.
Застосований судом спосіб захисту подібний до того, який застосував Верховний Суд в рішенні від 05 березня 2024 року у зразковій справі № 380/19324/23.
Відтак, враховуючи обраний спосіб захисту порушених прав, суд приходить до висновку задоволення позову частково.
Відповідно до частини 1, 3 статті 139 Кодексу адміністративного судочинства України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодування або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки позов задоволено частково, суд дійшов висновку про необхідність стягнення з відповідача на користь позивача судового збору в розмірі 484, 48 грн.
Керуючись положеннями Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
в и р і ш и в:
Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (м. Краматорськ, в. Олекси Тихого, ЄДРПОУ 38652962) про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинити дії, - задовольнити частково.
Визнати протиправними дії Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій в Донецькій області щодо внесення у довідку від 03.08.2023р. №1501 про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії станом на 01.01.2023 року відомостей про надбавку за особливості проходження служби в розмірі 10 відсотків, та премії в розмірі 10 відсотків.
Зобов`язати ГУ ДСНС України у Донецькій області підготувати та направити до ГУ ПФУ в Донецькій області довідку про розмір грошового забезпечення ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) станом на 01 січня 2023 року на виконання рішення суду у справі 440/5123/23, в якій на підставі Постанови КМУ № 704 і Порядку № 45 вказати розміри надбавки за особливості проходження служби та премії у середніх розмірах, що фактично виплачені за місяць, у якому виникло право на перерахунок пенсії за відповідною посадою «начальника зміни ОКЦ Артемівського МУ ГУ МНС України в Донецькій області» або прирівняній до неї посади.
В іншій частині позову, - відмовити.
Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Державної служби України з надзвичайних ситуацій у Донецькій області (85000, Донецька обл., Покровський р-н, м. Добропілля, вул. Першотравнева, 54А; код ЄДРПОУ 38652962) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) здійснені ним документально підтверджені судові витрати в розмірі 484 (чотириста вісімдесят чотири) грн. 48 коп.
Рішення набирає законної сили у строк та у порядку, що визначені статтею 255 КАС України, і може бути оскаржене до Першого апеляційного адміністративного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до суду апеляційної інстанції протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Суддя В.В. Стойка