Постанова № 130612927, 24.09.2025, Шевченківський районний суд міста Києва

Дата ухвалення
24.09.2025
Номер справи
761/19845/25
Номер документу
130612927
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 761/19845/25

Провадження № 3/761/4375/2025

ПОСТАНОВА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

24 вересня 2025 року суддя Шевченківського районного суду м. Києва Матвєєва Ю.О., за участі секретаря судового засідання Каніковського Б.А., представника Координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України Давидова Р.Д., представника ОСОБА_1 - адвоката Бойко А.В. розглянувши матеріали, які надійшли від Державної митної служби України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 , керівник ТОВ «Струм Авто» (код ЄДРПОУ 45351857, вул. Отамана Чепіги, буд. 112-Е, м. Одеса, поштовий індекс 65003), зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 за ст. 485 МК України

ВСТАНОВИВ:

Зі змісту протоколу про порушення митних правил № 0054/UA126000/2025 від 25.04.2025 року, вбачається, що 28.03.2025 керівником ТОВ «СТРУМ АВТО» (вул. Отамана Чепіги, буд. 112-Е, м. Одеса, поштовий індекс 65003, код ЄДРПОУ 45351857) ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) до відділу митного оформлення № 4 митного поста «Чорноморськ» Одеської митниці з метою митного оформлення у митному режимі імпортзаявлено товар: «Легковий автомобіль, такий що використовувався- 1шт. Торгівельна марка - BMW модель - X3 XDRIVE 20D ідентифікаційний номер (VIN) - НОМЕР_2 тип двигуна - дизельний Об`єм двигуна - 1995 см3 номер двигуна - нема даних; колісна формула - 4х4тип кузова - універсал календарний рік виготовлення - 2015 р.; модельний рік - 2015 р.; загальна кількість місць, включаючи водія - 5 Наявні сліди експлуатації, подряпини на передньому бампері, задньому бампері, капоті, багажнику, порогах правих дверей, порогах лівих дверей. Затемнення хромованих деталей. Окремі дефекти ЛФП. Забруднення салону.- Виробник: BMW AG- Країна походження: Німеччина», код товару згідно з УКТ ЗЕД - 8703329030, фактурна вартість - 8 719,00 USD, митна вартість - 501 212,27 грн, шляхом електронного декларування подано електронну митну декларацію (далі - ЕМД) типу ІМ 40 ДЕ, яку прийнято до митного оформлення та присвоєно реєстраційний номер № 25UA500080003126U9.

Згідно інформації, зазначеної у графі 31 ЕМД типу ІМ 40 ДЕ від 28.03.2025 № 25UA500080003126U9, календарний рік виготовлення автомобіля марки «BMW», модель «X3 XDRIVE 20D», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 .

Разом з ЕМД від 28.03.2025 № 25UA500080003126U9 до митного оформлення були надані наступні документи: рахунок-фактура (інвойс) від 18.12.2024 № 1725, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 13.12.2024 № 2024-1213-0390-2376 та інші, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, які зазначені в графі 44 ЕМД від 28.03.2025 № 25UA500080003126U9.

Згідно абзацу 1 пункту 215.3.5 1 Податкового кодексу України від 02.12.2010 № 2755-VI (зі змінами), автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей, що відповідають товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД (крім моторних транспортних засобів, зазначених у товарній позиції 8702 згідно з УКТ ЗЕД), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони, гоночні автомобілі, у тому числі автомобілі, які в установленому законодавством порядку подаються до органів, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, для реєстрації або перереєстрації у зв`язку із зміною моделі транспортного засобу, щодо переобладнання під час ввезення відповідала товарній позиції 8704 згідно з УКТ ЗЕД, а після переобладнання відповідає товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД:

ставка податку (Ставка) для відповідного транспортного засобу визначається за формулою:

Ставка = Ставка базова х К двигун х К вік,

де Ставка базова - з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) з об`ємом циліндрів до 3500 куб. сантиметрів (включно) - 75,0;

К двигун - коефіцієнт, що визначається діленням об`єму циліндрів двигуна внутрішнього згоряння відповідного транспортного засобу в куб. сантиметрах на 1000 куб. сантиметрів;

К вік - коефіцієнт, що дорівнює кількості повних календарних років з року, наступного за роком виробництва відповідного транспортного засобу, до року визначення ставки податку (для нових транспортних засобів та транспортних засобів, що використовувалися до одного повного календарного року, коефіцієнт дорівнює 1, а для транспортних засобів, що використовувалися понад п`ятнадцять повних календарних років, коефіцієнт дорівнює 15).

Відповідно до графи 47 «Нарахування платежів» ЕМД типу ІМ 40 ДЕ від 28.03.2025 № 25UA500080003126U9 заявлено суму у розмірі 232 697,00 грн (ставка мита 10% - 50 121,23 грн, акцизний податок 675 EUR за 1000 см? - 60 257,56 грн, ПДВ 20 % - 122 318,21 грн).

Листом від 01.04.2025 № 7.9-2/24-1/13/946 Координаційно-моніторингова митниця звернулася до офіційного імпортера ТОВ «АВТ БАВАРІЯ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 31169572) з метою з`ясування календарного року виготовлення автомобіля марки «BMW», модель «X3 XDRIVE 20D», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2 .

Згідно відповіді ТОВ «АВТ БАВАРІЯ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 31169572) від 14.04.2025 № 257 (вх. від 18.04.2025 № 1356/13-21) зазначило, що згідно інформації, що міститься в базі даних заводу-виробника, рік виготовлення автомобіля марки «BMW», модель «X3 XDRIVE 20D», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 .

Згідно виявленої інформації на електронному інтернет - ресурсі exist.ua за ідентифікаційним номером кузову НОМЕР_2 зазначено календарний рік виготовлення автомобіля - 2014.

Під час проведення митного огляду товару встановлено, що відповідно до інформації зазначеної на шильдику транспортного засобу рік виготовлення 2015, проте на лобовому склі та пасках безпеки є відмітка «14» (Акт митного огляду 24.04.2025 № 25UA500080003126U9).

Таким чином, при оподаткуванні акцизним податком транспортного засобу марки «BMW», модель «X3 XDRIVE 20D», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2 , фактичний рік виготовлення - 2014, у 2025 році, повинна застосовуватися ставка акцизного податку із застосуванням вікового коефіцієнту (К вік), що дорівнює 10, однак, керівником ТОВ «СТРУМ АВТО» (код ЄДРПОУ 45351857) ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) застосовано ставку акцизного податку із застосуванням вікового коефіцієнту (К вік), що дорівнює 9.

У зв`язку із зміною ставки акцизного податку на товар, Координаційно-моніторинговою митницею направлено лист до Одеської митниці від 21.04.2025 № 7.9-1/24-1/7/1189 щодо надання розрахунку різниці митних платежів, які необхідно було б сплатити при вивезенні товару автомобіля марки «BMW», модель «X3 XDRIVE 20D», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2 , календарний рік виготовлення - 2014.

Листом від 23.04.2025 № 7.10-3/28-02-04/7/6324 (вх. Митниці від 23.04.2025 № 1405/7-19) Одеська митниця повідомила, що різниця митних платежів, які заявлені керівником та платежами, які повинні бути сплачені у зв`язку з врахуванням інформації про 2014 календарний рік виготовлення транспортного засобу, склали 8 034,35 гривень.

Таким чином, загальна сума недобору митних платежів, що підлягали сплаті при оформленні вищевказаної митної декларації, становить 8 034,35 гривень.

Зазначені дії гр. ОСОБА_1 мають ознаки порушення митних правил, відповідальність за які передбачено ст. 485 Митного кодексу України.

Представник Координаційно-моніторингової митниці Державної митної служби України в ході судового розгляду просила визнати ОСОБА_1 винною у порушенні митних правил, передбачених ст. 485 МК України, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу у розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів.

Представник ОСОБА_1 - адвокат Бойко А.В. в судовому засіданні просила закрити провадження по справі у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення. Також, 16.06.2025р. від ОСОБА_1 надійшли письмові заперечення на протокол про порушення митних правил, в яких остання просила закрити провадження по справі на підставі ст. 247 КУпАП.

Заслухавши пояснення учасників судового розгляду, дослідивши матеріали справи, суддя дійшов висновку, що в діях громадянина ОСОБА_1 наявні ознаки складу правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України.

Відповідно до вимог Митного кодексу України (далі - МК України) Координаційно-моніторинговою митницею здійснюється провадження у справі про порушення митних правил № 0054/UA126000/2025 від 25.04.2025 за ст. 485 Митного кодексу України відносно ОСОБА_1 .

Згідно частини 1 статті 7 МК України встановлені порядок і умови переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справляння митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, запобігання та протидія контрабанді, боротьба з порушеннями митних правил, організація і забезпечення діяльності митних органів та інші заходи, спрямовані на реалізацію державної митної політики, становлять митну справу.

Також, частиною 3 статті 7 МК України визначено, що засади митної справи, зокрема, правовий статус митних органів, митна територія та митний кордон України, процедури митного контролю та митного оформлення товарів, що переміщуються через митний кордон України, митні режими та умови їх застосування, заборони та/або обмеження щодо ввезення в Україну, вивезення з України та переміщення через територію України транзитом окремих видів товарів, умови та порядок справляння митних платежів, митні пільги, визначаються цим Кодексом та іншими законами України.

Відповідно до частини 1 статті 246 МК України метою митного оформлення є забезпечення дотримання встановленого законодавством України порядку переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, а також забезпечення статистичного обліку ввезення на митну територію України, вивезення за її межі і транзиту через її територію товарів.

Згідно з ч. 1 ст. 257 МК України, декларування здійснюється шляхом заявлення за встановленою формою (письмовою, усною, шляхом вчинення дій) точних відомостей про товари, мету їх переміщення через митний кордон України, а також відомостей, необхідних для здійснення їх митного контролю та митного оформлення. При застосуванні письмової форми декларування можуть використовуватися як електронні документи, так і документи на паперовому носії або їх електронні (скановані) копії, на які накладено електронний підпис декларанта.

Згідно частини 1 ст. 297 МК України у разі ввезення товарів на митну територію України суми митних платежів, нараховані декларантом або митним органом, підлягають сплаті до Державного бюджету України особою, на яку покладається обов`язок із сплати митних платежів (у тому числі через непрямого митного представника), до або на день подання митному органу митної декларації для митного оформлення, крім випадків, якщо відповідно до цього Кодексу товари ввозяться на митну територію України із звільненням від оподаткування митними платежами або випускаються у відповідний митний режим за спрощеною декларацією в межах спрощень, наданих підприємству.

Частиною 8 ст. 264 МК України встановлено, що з моменту прийняття митним органом митної декларації вона є документом, що засвідчує факти, які мають юридичне значення, а декларант та митний представник несуть відповідальність за подання недостовірних відомостей, наведених у цій декларації.

Так, 28.03.2025 керівником ТОВ «СТРУМ АВТО» ОСОБА_1 до відділу митного оформлення № 4 митного поста «Чорноморськ» Одеської митниці з метою митного оформлення у митному режимі імпорт заявлено товар: «Легковий автомобіль, такий що використовувався- 1шт. Торгівельна марка - BMW модель - X3 XDRIVE 20D ідентифікаційний номер (VIN) - НОМЕР_2 тип двигуна - дизельний Об`єм двигуна - 1995 см3 номер двигуна - нема даних; колісна формула - 4х4тип кузова - універсал календарний рік виготовлення - 2015 р.; модельний рік - 2015 р.; загальна кількість місць, включаючи водія - 5 Наявні сліди експлуатації, подряпини на передньому бампері, задньому бампері, капоті, багажнику, порогах правих дверей, порогах лівих дверей. Затемнення хромованих деталей. Окремі дефекти ЛФП. Забруднення салону.- Виробник: BMW AG- Країна походження: Німеччина», код товару згідно з УКТ ЗЕД - 8703329030, фактурна вартість - 8 719,00 USD, митна вартість - 501 212,27 грн, шляхом електронного декларування подано електронну митну декларацію (далі - ЕМД) типу ІМ 40 ДЕ, яку прийнято до митного оформлення та присвоєно реєстраційний номер № 25UA500080003126U9.

Згідно інформації, зазначеної у графі 31 ЕМД типу ІМ 40 ДЕ від 28.03.2025 № 25UA500080003126U9, календарний рік виготовлення автомобіля марки «BMW», модель «X3 XDRIVE 20D», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_3 .

Відповідно до графи 47 «Нарахування платежів» ЕМД типу ІМ 40 ДЕ від 28.03.2025 № 25UA500080003126U9 заявлено суму у розмірі 232 697,00 грн (ставка мита 10 % - 50 121,23 грн, акцизний податок 675 EUR за 1000 см? - 60 257,56 грн, ПДВ 20 % - 122 318,21 грн).

Разом з ЕМД від 28.03.2025 № 25UA500080003126U9 до митного оформлення були надані наступні документи: рахунок-фактура (інвойс) від 18.12.2024 № 1725, свідоцтво про реєстрацію транспортного засобу від 13.12.2024 № 2024-1213-0390-2376 та інші, необхідні для здійснення митного контролю та митного оформлення документи, які зазначені в графі 44 ЕМД від 28.03.2025 № 25UA500080003126U9.

Відповідно до ч. 1 ст. 266 МК України декларант зобов`язаний :

1) здійснити декларування товарів, транспортних засобів комерційного призначення відповідно до порядку, встановленого цим Кодексом;

2) на вимогу митного органу забезпечити пред`явлення товарів, транспортних засобів комерційного призначення для митного контролю і митного оформлення;

3) надати митному органу передбачені законодавством документи і відомості, необхідні для виконання митних формальностей;

4) у випадках, визначених цим Кодексом та Податковим кодексом України, сплатити митні платежі або забезпечити їх сплату відповідно до розділу X цього Кодексу;

5) у випадках, визначених цим Кодексом та іншими законами України, сплатити інші платежі, контроль за справлянням яких покладено на митні органи.

Відповідно до пункту 1 частини 1 ст. 289 МК України обов`язок із сплати митних платежів виникає у разі ввезення товарів на митну територію України - з моменту фактичного ввезення цих товарів на митну територію України.

Згідно частини 1 ст. 297 МК України у разі ввезення товарів на митну територію України суми митних платежів, нараховані митним органом, підлягають сплаті до Державного бюджету України платником податків до або на день подання митному органу митної декларації для митного оформлення, крім випадків, якщо відповідно до цього Кодексу товари ввозяться на митну територію України із звільненням від оподаткування митними платежами.

Частиною 1 статті 293 МК України встановлено, що особою, на яку покладається обов`язок із сплати митних платежів, є декларант. Якщо декларування товарів здійснюється особою, уповноваженою на це декларантом, на таку особу покладається обов`язок із сплати митних платежів солідарно з декларантом.

Відповідно до частини 4 статті 306 МК України митні органи перевіряють правильність визначення суми митних платежів, що підлягає забезпеченню, наявність, чинність та достатність забезпечення сплати митних платежів під час митного оформлення товарів.

Відповідно до наказу МЮУ, Фонду державного майна України від 24.11.2003 № 142/5/2092 «Методика товарознавчої експертизи та оцінки колісних транспортних засобів» розроблена згідно із Законами України «Про судову експертизу», «Про оцінку майна, майнових прав та професійну оціночну діяльність в Україні», Національним стандартом № 1 «Загальні засади оцінки майна і майнових прав», затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 10.09.2003 № 1440 та іншими нормативно-правовими актами з питань судової експертизи й оцінки майна. Вимоги Методики є обов`язковими під час проведення автотоварознавчих експертиз та експертних досліджень судовими експертами науково-дослідних інститутів судових експертиз МЮУ, експертами науково-дослідних експертно-криміналістичних центрів МВСУ, експертами інших державних установ, суб`єктами господарювання, до компетенції яких входить проведення судових автотоварознавчих експертиз та експертних досліджень, а також всіма суб`єктами оціночної діяльності під час оцінки КТЗ у випадках, передбачених законодавством України.

Результати виконаної судової експертизи оформлюються висновком експерта, а за результатами оцінки оцінювач складає звіт про оцінку КТЗ.

Відповідно до Розділу 6 Методики, визначення типу, моделі, версії КТЗ, року його виготовлення, комплектності, укомплектованості, повної маси, робочого об`єму двигуна тощо проводиться на основі даних виробника КТЗ. Визначальним при цьому є ідентифікаційний номер VIN.

Пунктом 6.3.1. Методики передбачено, що при визначенні року виготовлення КТЗ необхідно враховувати те, що за міжнародним стандартом ISO-3779-1983 виробники КТЗ зазначають у VIN коді календарний або модельний рік виготовлення КТЗ, тобто наступний модельний рік починається після 1 липня поточного календарного року.

Пункт 6.3.3. Методики: За рік виготовлення КТЗ приймається календарна дата його виготовлення з обов`язковим зазначенням при цьому дня та місяця цього року.

Під час митного оформлення вказаного транспортного засобу ні висновку експерта, ні звіту про оцінку до митної декларації долучено не було.

Тому, Координаційно-моніторингова митниця, в межах виконання основних завдань, які визначені Положенням про Координаційно-моніторингову митницю, затвердженого наказом Державної митної служби України від 29.10.2020 № 489 (здійснення в межах повноважень контролю за порядком та умовами переміщення товарів через митний кордон України, їх митний контроль та митне оформлення, застосування механізмів тарифного і нетарифного регулювання зовнішньоекономічної діяльності, справлянням митних платежів, ведення митної статистики, обмін митною інформацією, ведення Української класифікації товарів зовнішньоекономічної діяльності, здійснення відповідно до закону державного контролю нехарчової продукції при її ввезенні на митну територію України, організація та забезпечення здійснення інших заходів, спрямованих на реалізацію державної митної політики, що становлять митну справу):

- перевірила на електронному інтернет - ресурсі exist.ua інформацію щодо року виготовлення за ідентифікаційним номером кузову НОМЕР_2 , де зазначено календарний рік виготовлення автомобіля - 2014;

- під час проведення митного огляду товару встановлено, що відповідно до інформації зазначеної на шильдику транспортного засобу рік виготовлення 2015, проте на лобовому склі та пасках безпеки є відмітка «14» (акт митного огляду 24.04.2025 № 25UA500080003126U9);

- звернулася до офіційного імпортера ТОВ «АВТ БАВАРІЯ УКРАЇНА» (код ЄДРПОУ 31169572) з метою з`ясування календарного року виготовлення автомобіля марки «BMW», модель «X3 XDRIVE 20D», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2 (лист від 01.04.2025 № 7.9-2/24-1/13/946).

Згідно відповіді ТОВ «АВТ БАВАРІЯ УКРАЇНА» від 14.04.2025 № 257 (вх. від 18.04.2025 № 1356/13-21) зазначило, що згідно інформації, що міститься в базі даних заводу-виробника, рік виготовлення автомобіля марки «BMW», модель «X3 XDRIVE 20D», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_4 .

Згідно абзацу 1 пункту 215.3.5 1 Податкового кодексу України, автомобілі легкові та інші моторні транспортні засоби, призначені головним чином для перевезення людей, що відповідають товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД (крім моторних транспортних засобів, зазначених у товарній позиції 8702 згідно з УКТ ЗЕД), включаючи вантажопасажирські автомобілі-фургони, гоночні автомобілі, у тому числі автомобілі, які в установленому законодавством порядку подаються до органів, що здійснюють державну реєстрацію транспортних засобів, для реєстрації або перереєстрації у зв`язку із зміною моделі транспортного засобу, щодо переобладнання під час ввезення відповідала товарній позиції 8704 згідно з УКТ ЗЕД, а після переобладнання відповідає товарній позиції 8703 згідно з УКТ ЗЕД:

ставка податку (Ставка) для відповідного транспортного засобу визначається за формулою:

Ставка = Ставка базова х К двигун х К вік,

де Ставка базова - з двигуном внутрішнього згоряння із запалюванням від стиснення (дизелем або напівдизелем) з об`ємом циліндрів до 3500 куб. сантиметрів (включно) - 75,0;

К двигун - коефіцієнт, що визначається діленням об`єму циліндрів двигуна внутрішнього згоряння відповідного транспортного засобу в куб. сантиметрах на 1000 куб. сантиметрів;

К вік - коефіцієнт, що дорівнює кількості повних календарних років з року, наступного за роком виробництва відповідного транспортного засобу, до року визначення ставки податку (для нових транспортних засобів та транспортних засобів, що використовувалися до одного повного календарного року, коефіцієнт дорівнює 1, а для транспортних засобів, що використовувалися понад п`ятнадцять повних календарних років, коефіцієнт дорівнює 15).

У зв`язку із зміною ставки акцизного податку на товар, Координаційно-моніторинговою митницею направлено лист до Одеської митниці від 21.04.2025 № 7.9-1/24-1/7/1189 щодо надання розрахунку різниці митних платежів, які необхідно було б сплатити при вивезенні товару автомобіля марки «BMW», модель «X3 XDRIVE 20D», ідентифікаційний номер кузова НОМЕР_2 , календарний рік виготовлення - 2014.

Листом від 23.04.2025 № 7.10-3/28-02-04/7/6324 (вх. Митниці від 23.04.2025 № 1405/7-19) Одеська митниця повідомила, що різниця митних платежів, які заявлені керівником та платежами, які повинні бути сплачені у зв`язку з врахуванням інформації про 2014 календарний рік виготовлення транспортного засобу, склали 8 034,35 гривень.

Таким чином, загальна сума недобору митних платежів, що підлягали сплаті при оформленні вищевказаної митної декларації, становить 8 034,35 гривень.

Зважаючи на зазначене вище, у графі 47 «Нарахування платежів» ЕМД типу ІМ 40 ДЕ від 28.03.2025 № 25UA500080003126U9 необхідно було б зазначити наступну інформацію та заявити про суму у розмірі 240 731,35 грн (ставка мита 10 % - 50 121,23 грн, акцизний податок 750 EUR за 1000 см? - 66 952,85 грн, ПДВ 20 % - 123 657,27 грн).

Таким чином, керівником ТОВ «СТРУМ АВТО» (код ЄДРПОУ 45351857) ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) вчинено дії, спрямовані на зменшення розміру митних платежів на суму 8 034,35 грн, шляхом заявлення в ЕМД типу ІМ 40 ДЕ від 28.03.2025 № 25UA500080003126U9 недостовірних відомостей стосовно календарного року виготовлення легкового автомобіля марки «BMW», моделі «X3 XDRIVE 20D», ідентифікаційний номер кузова транспортного засобу - НОМЕР_2 .

Статтею 485 МК України визначено, що заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару, неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості, та/або надання з цією ж метою митному органу документів, що містять такі відомості, або несплата митних платежів у строк, встановлений законом, або інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів, а так само використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі від 50 до 150 відсотків несплаченої суми митних платежів.

Оскільки відповідно до вимог законодавства в митній декларації зазначаються відомості, які можуть бути перевірені митним органом, та за результатами вжитих заходів наявна інформація щодо року виготовлення двигуна інша, ніж заявлена митному органу.

За змістом ст. 458 МК України порушення митних правил є адміністративним правопорушенням, яке являє собою протиправні, винні дії чи бездіяльність (у формі умислу або з необережності), що посягають на встановлений цим Кодексом та іншими актами законодавства України порядок переміщення товарів, транспортних засобів комерційного призначення через митний кордон України, пред`явлення їх митним органам для проведення митного контролю та митного оформлення, а також здійснення операцій з товарами, що перебувають під митним контролем або контроль за якими покладено на митні органи цим Кодексом чи іншими законами України, і за які цим Кодексом передбачена адміністративна відповідальність.

Відповідно до приписів ст.ст.10, 11 КУпАП форма вини кожного конкретного порушення залежить від усвідомлення характеру вчинюваних протиправних дій чи бездіяльності, або ж усвідомлення можливості настання шкідливих наслідків своїх дій чи їх передбачення.

В поясненнях ОСОБА_1 , які надані під час огляду, зазначено, що ОСОБА_1 усвідомлює факт щодо належного декларування транспортних засобів та справленні платежів та те, що рік автомобіля впливає на суму платежу.

Також, ОСОБА_1 посилається на довідку ТОВ «Фаст Драйв» про технічні характеристики колісного транспортного засобу, що ввозиться на митну територію України від 26.03.2025 № 366-03, як на документ, який визначає рік двигуна і автомобіля загалом. В ньому також зазначається, що один із нормативно-правових актів, який використовувався під час дослідження, є Методика.

Зважаючи на те, що відповідно до Методики, результати виконаної судової експертизи оформлюються висновком експерта, а за результатами оцінки оцінювач складає звіт про оцінку КТЗ, до митного органу не було надано ні висновку експерта, ні звіту про оцінку КТЗ, то митниця не може вважати довідку ТОВ «Фаст Драйв» документом, що підтверджує рік виготовлення автомобіля. Та після вжитих заходів із підтвердження інформації, викладеної в довідці встановлено невідповідності щодо року виготовлення двигуна.

Також, відповідно до акту митного огляду 24.04.2025 № 25UA500080003126U9 під час проведення митного огляду товару встановлено, що відповідно до інформації зазначеної на шильдику транспортного засобу рік виготовлення 2015, проте на лобовому склі та пасках безпеки є відмітка «14».

Зважаючи на описане вище, Митницею вжито вичерпних заходів із перевірки відомостей, які заявлені митному органу.

Відповідно до ст. 495 МК України доказами у справі про порушення митних правил є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному законом порядку встановлюються наявність або відсутність порушення митних правил, винність особи у його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Довести факт порушення митних правил та винуватість особи, яка його вчинила, можна лише на підставі сукупності доказів.

В даному випадку, декларант - ТОВ «СТРУМ АВТО» в особі керівника ОСОБА_1 заявила митному органу неправдиві відомості щодо року виготовлення двигуна шляхом подання митної декларації до митного оформлення, що призвело до неправильних нарахувань суми ставки акцизу, контроль за справлення якого, відповідно до чинного законодавства України, покладено на митні органи.

Так Верховний Суд у своїй постанові від 22 травня 2018 року у справі № 359/1615/16-а, вказав, що диспозиція статті 485 Митного кодексу України передбачає декілька варіантів об`єктивної сторони передбаченого нею правопорушення, зокрема: - заявлення в митній декларації з метою неправомірного звільнення від сплати митних платежів чи зменшення їх розміру неправдивих відомостей щодо істотних умов зовнішньоекономічного договору (контракту), ваги (з урахуванням допустимих втрат за належних умов зберігання і транспортування) або кількості, країни походження, відправника та/або одержувача товару; - неправдивих відомостей, необхідних для визначення коду товару згідно з УКТ ЗЕД та його митної вартості; - надання з цією ж метою органу доходів і зборів документів, що містять такі відомості; - несплата митних платежів у строк, встановлений законом; - інші протиправні дії, спрямовані на ухилення від сплати митних платежів; - використання товарів, стосовно яких надано пільги щодо сплати митних платежів, в інших цілях, ніж ті, у зв`язку з якими було надано такі пільги.

Аналіз диспозиції цієї статті свідчить про те, що наведені варіанти дій, які являють собою об`єктивну сторону даного правопорушення, можуть бути вчинені як умисно (в тому числі з непрямим умислом), так і у зв`язку з необережністю (недбалістю). Протилежний висновок судів про те, що суб`єктивна сторона даного правопорушення можлива лише у формі умислу, є безпідставним, оскільки особа, відповідальна за передбачені цією статтею дії, може прямо і не бажати настання відповідної мети, однак повинна усвідомлювати можливість настання наслідків своїх дій у вигляді неналежної сплати митних платежів.

З огляду на викладене, враховуючи обставини справи, вважаю за необхідне застосувати до особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, стягнення у виді штрафу в розмірі 100 відсотків несплаченої суми митних платежів, що складає 8034,35 грн.

Оцінивши докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному та об`єктивному дослідженні обставини справи в їх сукупності, приходжу до переконання, що у діях ОСОБА_1 наявний склад правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, а тому остання підлягає притягненню до відповідальності за порушення митних правил.

Відповідно до ч. 4 ст. 2 КУпАП, питання щодо адміністративної відповідальності за порушення митних правил регулюється Митним кодексом України. Згідно з ч. 1 ст. 487 МК України, провадження у справі про порушення митних правил здійснюється відповідно до цього Кодексу, а в частині, що не регулюється ним, - відповідно до законодавства України про адміністративні правопорушення. Враховуючи викладене, справи про порушення митних правил розглядаються не за нормами КАС України, а у порядку МК України та КУпАП, якими непередбачено стягнення судових витрат, окрім як стягнення судового збору у порядку ст. 40-1 КУпАП.

Відповідно до ст. 40-1 КУпАП у разі винесення судом (суддею) постанови про накладення адміністративного стягнення, судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення сплачується особою, на яку накладено таке стягнення.

Згідно п. 5 ч. 2 ст. 4 Закону України «Про судовий збір» у разі ухвалення судом постанови про накладання адміністративного стягнення стягується судовий збір у розмірі 0,2 прожиткового мінімуму на одну працездатну особу, що на час винесення судом рішення становить 605,60 грн., в зв`язку з чим, відповідно до вимог ст. 4 Закону України «Про судовий збір» з правопорушника підлягає стягненню в дохід держави судовий збір у вказаному розмірі.

Керуючись ст. ст. 465, 485, 527, 529 МК України, -

П О С Т А Н О В И В :

ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ст. 485 МК України, та накласти на неї адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 100 відсотків товару, що становить 8034,35 грн.

Стягнути з ОСОБА_1 , ( ІНФОРМАЦІЯ_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) судовий збір у розмірі розмірі 605,60 грн. на користь держави.

Постанова може бути оскаржена до Київського апеляційного суду протягом 10 днів з дня її винесення шляхом подачі апеляційної скарги через Шевченківський районний суд м. Києва.

Постанова набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги.

Суддя Ю.О. Матвєєва

24 вересня 2025 року