Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 401/2223/25 ;
Провадження № 2/401/1241/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
"24" вересня 2025 р. м. Світловодськ
Світловодський міськрайонний суд Кіровоградської області, в складі:
головуючий суддя Макарова Ю.І.,
секретар Горбатюк К.А.,
розглянувши увідкритому судовомузасіданні в м. Світловодську в порядку спрощеного позовного провадження цивільну справу за позовною заявою ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" про розірвання договору та зобов`язання припинити нарахування плати за не отримувані послуги, -
ВСТАНОВИВ :
11 липня 2025 року позивач звернулася до суду з позовною заявою до Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" про розірвання договору та зобов`язання припинити нарахування плати за не отримувані послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 , з моменту відключення вказаної квартири від централізованого опалення, тобто з 12 липня 2020 року.
Позовні вимогиобґрунтовані тим,що позивачявляється власникомквартири АДРЕСА_1 з11липня 2024року напідставі договорукупівлі-продажу.Згідно звитягом зрішення виконавчогокомітету Світловодськоїміської ради№ 283від 11червня 2020року попередньомувласнику квартиринадано дозвілна переобладнанняквартири тавстановлення системіндивідуального опалення,при умовінаявності технічнихумов тавідповідно довимог чиннихдержавних будівельнихнорм таправил.12липня 2020року складеноакт провідокремлення (відключення)квартири позивачавід мережцентралізованого опаленнята постачаннягарячої води.Проте,відповідач продовжуєздійснювати нарахуванняза спожитутеплову енергію,попри те,що такоїпослуги позивачвід відповідачане отримуєз 2020року.Оскільки квартирапозивача відключенавід мережцентралізованого опалення,то договірпро наданняпослуг зцентралізованого опалення,який єпублічним договоромміж позивачемта відповідачем,підлягає розірваннюта зобов`язанняза договороммають бутиприпинені вчастині нарахуванняплати запослуги централізованогоопалення змоменту відключенняквартири відвнутрішньо-будинковихмереж ЦОта ГВП.Позивач зазначає,що витягз рішеннявиконавчого комітетуСвітловодської міськоїради №283від 11червня 2020року вичерпавсвою діюу зв`язкуз йогореалізацією,що підтверджуєтьсяактом провідключення квартиривід внутрішньобудинковихмереж ЦОі ГВПвід 12липня 2020року.Таким чином,відключення квартиривід ЦОі ГВПбуло несамовільним,а здійсненона підставівідповідного дозволу.На часвідключення відЦО іГВП,а саме,станом на12липня 2020року,заборгованість запослуги зцентралізованого опаленнявідсутня.Станом на04липня 2025року відповідачемнарахована заборгованістьза послугиз централізованогоопалення всумі 6426грн.58грн.та нарахованазаборгованість поабонентській платів сумі252грн.61коп.. Враховуючи викладеніобставини,позивач проситьрозірвати договірпро наданняпослуг зцентралізованого опалення,який єпублічним договоромта зобов`язативідповідача припинитинарахування платиза послугиз централізованогоопалення квартири АДРЕСА_1 , з моменту відключення квартири від централізованого опалення, а саме з 12 липня 2020 року. (а.с. 1-7)
Ухвалою суду від 14 липня 2025 року у справі відкрито спрощене провадження з викликом сторін по справі. (а.с. 26-27)
12 серпня 2025 року представник відповідача адвокат Філоненко О.В. подав до суду відзив, в якому просить відмовити в задоволенні позову повністю. В обґрунтування відзиву посилається на те, що позивачем здійснено незаконні та самовільні дії під час відключення квартири від мереж централізованого опалення. Попередній власник квартири ОСОБА_2 , отримавши дозвіл на улаштування в квартирі індивідуального опалення шляхом відключення даної квартири від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання, звернувся за розробкою робочого проекту на реконструкцію системи централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення, чим грубо порушив діюче законодавство та повністю проігнорував рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради, яким надано дозвіл, оскільки в дозволі зазначено, що такі дії можливо здійснити виключно при наявності отримання відповідних технічних умов. Натомість, попередній власник квартири, отримавши робочий проект реконструкції системи централізованого опалення та встановлення індивідуального опалення, відразу приступив до реконструкції системи опалення. Таким чином, попередній власник квартири здійснив самовільне втручання в діючі системи теплопостачання і теплоспоживання, не погодивши такі зміни із теплопостачальною організацією. (а.с. 33-38)
Позивач в судове засідання не з`явилась, у своїх позовних вимогах просить суд справу розглядати без її участі, позовні вимоги підтримує в повному обсязі, просить їх задовольнити. (а.с. 6)
Представник відповідача в судове засідання не з`явився, про причини своєї неявки суду не повідомив, про місце, дату та час судового розгляду справи повідомлений належним чином, що підтверджується довідкою про доставку електронного документу. (а.с. 30)
Враховуючи неявку в судове засідання всіх учасників справи, розгляд справи здійснюється відповідно до ч. 2ст. 247 ЦПК Україниза відсутності учасників справи, без фіксування судового процесу за допомогою звукозаписуючого технічного засобу.
Дослідивши матеріали справи відповідно дост. 229 ЦПК України, судом встановлено наступні обставини та відповідні ним правовідносини.
Відповідач ТОВ "Світловодськпобут" (який є правонаступником СП ТОВ "Світловодськпобут") є постачальником послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води в м. Світловодську Кіровоградської області, зокрема надає послуги з теплопостачання в багатоквартирному будинку АДРЕСА_2 .
Відповідно до копії витягу з рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради № 283 від 11 червня 2020 року ОСОБА_3 надано дозвіл на улаштування в його квартирі АДРЕСА_1 індивідуального опалення шляхом відключення квартири позивача від мереж централізованого опалення та гарячого водопостачання в між опалювальний період при наявності отримання відповідних технічних умов та відповідно до вимог чинних державних будівельних норм та правил. (а.с. 10)
На замовлення ОСОБА_3 розроблено та виготовлено робочий проект № 11865 "Реконструкція системи теплопостачання. Перехід на індивідуальну систему опалення квартири АДРЕСА_1 ". (а.с. 12-16)
12 липня 2020 року складено Акт про відокремлення (відключення) квартири позивача від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води. (а.с. 11)
Відповідно до копії договору купівлі-продажу квартири та копії Витягу з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно про реєстрацію права власності, ОСОБА_1 набула права власності на квартиру АДРЕСА_1 , 11 липня 2024 року. (а.с. 17-20, 21)
Згідно з витягом із мобільного застосунку Приват24 вбачається, що за адресою: АДРЕСА_3 , станом на 04 липня 2025 року заборгованість за спожиту теплову енергію складає 6426,58 грн. та нарахована заборгованість по абонентській платі в сумі 252,61 грн.. (а.с. 22)
10 липня 2025 року позивач звернулася до відповідача зі скаргою, в якій просила надати довідку про наявність або відсутність нарахованої заборгованості за послугу централізованого опалення по квартирі АДРЕСА_1 , станом на 12 липня 2020 року, та надати пояснення щодо підстав виникнення нарахувань за спожиту теплову енергію. (а.с. 23)
Зазначені докази свідчить про те, що відповідач дійсно нараховує позивачу заборгованість за спожиту теплову енергію.
Вирішуючи порушений спір, суд зазначає про таке.
Правовідносини, що існують між сторонами, регулюються нормами ЦК України, Законом України "Про теплопостачання", Правилами користування тепловою енергією, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 03 жовтня 2007 року № 1198 (далі по тексту Правила користування тепловою енергією), Правилами надання послуг з централізованого опалення, постачання холодної та гарячої води і водовідведення, затвердженими Постановою Кабінету Міністрів України від 21 липня 2005 року № 630 (далі по тексту Правила надання послуг), Порядком відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води, затвердженим наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року № 169 чинними на момент виникнення спірних правовідносин.
Частиною 1 ст. 19 Закону України "Про житлово-комунальні послуги" (чинній на момент виникнення спірних відносин) визначено, що відносини між учасниками договірних відносин у сфері житлово-комунальних послуг здійснюються виключно на договірних засадах. Частиною 6 ст. 26 цього ж Закону передбачено, що у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугою виконавця/виробника споживач має право розірвати договір у порядку, встановленому законом.
Згідно із ст. 24 Закону України "Про теплопостачання" споживач теплової енергії має право на вибір одного або декількох джерел теплової енергії чи теплопостачальних організацій, якщо це можливо за існуючими технічними умовами.
У п. 39 Правил користування тепловою енергією передбачено право споживача вибирати теплопостачальну організацію, а також відмовитися від послуг теплопостачальної організації, про що попереджає письмово теплопостачальну організацію в строк, передбачений договором.
Згідно з пунктами 24, 25, 26 Правил надання послуг, споживачі можуть відмовитися від отримання послуг з централізованого опалення та постачання гарячої води.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у порядку, що затверджується центральним органом виконавчої влади з питань житлово-комунального господарства.
Самовільне відключення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води забороняється.
Відключення споживачів від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води здійснюється у разі, коли технічна можливість такого відключення передбачена затвердженою органом місцевого самоврядування відповідно до Закону України "Про теплопостачання" схемою теплопостачання, за умови забезпечення безперебійної роботи інженерного обладнання будинку та вжиття заходів щодо дотримання в суміжних приміщеннях вимог будівельних норм і правил з питань проектування житлових будинків, опалення, вентиляції, кондиціонування, будівельної теплотехніки; державних будівельних норм з питань складу, порядку розроблення, погодження та затвердження проектної документації для будівництва, а також норм проектування реконструкції та капітального ремонту в частині опалення.
Порядок відключення споживачів від систем централізованого опалення та постачання гарячої води від 26 липня 2019 року визначає процедуру відключення власників (співвласників) будівель, у тому числі житлових будинків, квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води відповідно до Закону України "Про житлово-комунальні послуги".
Пуктом 4 Розділу І цього Порядку передбачено, що орган місцевого самоврядування створює своїм рішенням та затверджує склад постійно діючої комісії для розгляду питань щодо відключення споживачів від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води згідно з додатком 1 до цього Порядку.
Орган місцевого самоврядування розглядає звернення про відключення від ЦО та/або ГВП у строк, визначений Законом України "Про звернення громадян".
Розділом ІІІ Порядку визначено процедуру відокремлення (відключення) власників квартир та нежитлових приміщень багатоквартирних будинків від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (ЦО та ГВП).
Так, відповідно до п. 1 розділу ІІІ цього Порядку власники квартир та нежитлових приміщень багатоквартирного будинку, приєднаного до ЦО та ГВП, мають право відокремити (відключити) свою квартиру чи нежитлове приміщення від ЦО та ГВП у разі, якщо на день набрання чинності Законом України "Про житлово-комунальні послуги" не менше як половина квартир та нежитлових приміщень цього будинку відокремлена (відключена) від ЦО та ГВП, та влаштувати систему індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні.
Для відокремлення (відключення) від ЦО та ГВП власник квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку звертається до органу місцевого самоврядування з письмовою заявою в довільній формі із зазначенням причини відокремлення (відключення) та подає інформацію про намір влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) такої квартири чи нежитлового приміщення. (п. 3 р. ІІІ)
Заява про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення багатоквартирного будинку від ЦО та ГВП передається на розгляд Комісії.
Комісія на найближчому засіданні розглядає заяву про відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП за участю заявника або його уповноваженого представника.
Комісія надає заявникові рекомендації щодо можливих варіантів влаштування системи індивідуального теплопостачання (опалення та/або гарячого водопостачання) у такій квартирі чи нежитловому приміщенні та щодо збору вихідних даних і технічних умов для виготовлення відповідної проєктної документації. Витяг із протоколу Комісії з результатами розгляду звернення надається заявникові протягом десяти робочих днів. (п.п. 4-6 р. ІІІ)
Згідно з п. 13 Розділу ІІІ Порядку після завершення робіт із відокремлення (відключення) квартири чи нежитлового приміщення від ЦО та ГВП складається акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води (додаток 3) - по одному примірнику для власника, представника виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представника виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також для іншого суб`єкта господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.
Такий акт підписується присутніми під час відокремлення (відключення) власником квартири чи нежитлового приміщення і представником виконавця комунальної послуги з постачання теплової енергії, представником виконавця комунальної послуги з постачання гарячої води, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем теплопостачання, представником виконавця робіт з обслуговування внутрішньобудинкових систем постачання гарячої води, а також іншим суб`єктом господарювання у разі залучення його власником для виконання робіт з відокремлення (відключення) відповідно до пункту 9 цього розділу.
Після підписання акта виконавець відповідної комунальної послуги повідомляє власника про перегляд умов або розірвання договору про надання послуги.
Судом встановлено, що ОСОБА_3 , як власник квартири АДРЕСА_1 , звернувся з заявою про надання дозволу на відключення від мереж централізованого опалення належної йому квартири, реалізувавши власне право, надане ст. 1 Закону України "Про звернення громадян". Таке право, до речі, не обмежує і Порядок відключення від мереж ЦО і ГВП, оскільки воно витікає з п. 2.2.3 цього Порядку та визначає особливий розгляд такого звернення.
Виконавчий комітет Світловодської міської ради Кіровоградської області своїм рішенням № 283 від 11 червня 2020 року надав дозвіл попередньому власнику квартири ОСОБА_3 на встановлення в квартирі індивідуального опалення шляхом відключення квартири від систем (мереж) централізованого опалення (теплопостачання) та постачання гарячої води, в міжопалювальний період, за умови наявності відповідних технічних умов.
На підставі наданого дозволу ОСОБА_3 провів відключення квартири від мереж централізованого опалення, про що складено відповідний Акт від 12 липня 2020 року, підписаний представником виконавця робіт з обслуговування, представником суб`єкта господарювання, який здійснював відключення та власником.
Наказом Міністерства регіонального розвитку, будівництва та житлово-комунального господарства України від 26 липня 2019 року № 169 встановлено, що акт про відокремлення (відключення) квартири/нежитлового приміщення від мереж централізованого опалення та постачання гарячої води затвердження не потребує.
Правомірність рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради як підстави відключення помешкання позивача від мереж ЦО і ГВП та процедури встановлення автономного опалення не є предметом спору, що наразі розглядається судом.
Відомостей про скасування рішення виконавчого комітету Світловодської міської ради Кіровоградської області № 283 від 11 червня 2020 року матеріали справи не містять.
За таких обставин суд дійшов висновку, що ОСОБА_3 у вищезазначений спосіб реалізував своє право на вибір джерела теплопостачання до свого помешкання, при цьому дану реалізацію не можна визнати свавільною, оскільки він здійснив на підставі діючого дозволу суб`єкта владних повноважень.
За правилами ч. 1 ст. 633 ЦК України, публічним є договір, в якому одна сторона - підприємець взяла на себе обов`язок здійснювати продаж товарів, виконання робіт або надання послуг кожному, хто до неї звернеться (роздрібна торгівля, перевезення транспортом загального користування, послуги зв`язку, медичне, готельне, банківське обслуговування тощо).
Частинами 1, 2 статті 651 ЦК України передбачено, що зміна або розірвання договору допускається лише за згодою сторін, якщо інше не встановлено договором або законом. Договір може бути змінено або розірвано за рішенням суду на вимогу однієї із сторін у разі істотного порушення договору другою стороною та в інших випадках, встановлених договором або законом.
Можливість припинення дії договору в односторонньому порядку також передбачена вищезазначеними нормативно правовими документами, зокрема, у разі зникнення потреби в отриманні послуги або відмови споживача від користування послугами виконавця відповідно до діючого порядку, законодавства України, норм та правил, тощо.
Норма ч. 2 ст. 653 ЦК України наголошує, що у разі розірвання договору зобов`язання сторін припиняються.
При цьому суд зауважує, що право на розірвання договору з надання послуг з централізованого опалення, постачання гарячої води у ОСОБА_3 виникло з часу складання Акту про відключення від мереж ЦО та ГВП 12 липня 2020 року, відтак і зобов`язання за договором мають бути припинені саме з цього часу, в тому числі і в частині нарахування позивачеві плати за послуги централізованого опалення.
Відповідач порушує права позивача шляхом незаконного нарахування плати за послуги з теплопостачання, а тому відповідно до п. 3 ч. 2 ст. 16 ЦК України одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є припинення дії, яка порушує право, що підлягає захисту в судовому порядку шляхом задоволення позову.
Зазначений висновок суду відповідає правовим позиціям Верховного Суду, викладених у подібних справах за участю цього самого відповідача: від 18 листопада 2019 року у справі № 401/2587/18, провадження № 61-8952 св 19; від 14 лютого 2020 року у справі № 401/799/18, провадження № 61-703 св 19; від 23 червня 2020 року у справі № 401/1676/19, провадження № 61-8693 ск 20; від 31 березня 2021 року у справі № 401/853/20, провадження № 61-16527 св 20; від 13 березня 2024 року у справі № 401/2251/23, провадження № 61-217 св 24.
З огляду на викладене, суд дійшов висновку про обґрунтованість позовних вимог, а тому їх слід задовольнити в повному обсязі.
Позивач при зверненні до суду, відповідно до Закону України "Про захист прав споживачів", звільнений від сплати судового збору, тому з відповідача в порядку ст. 141 ЦПК України, підлягає стягненню на користь держави судовий збір за дві позовні вимоги немайнового характеру в сумі 2 422 грн. 40 коп..
Керуючись ст. ст. 4, 5, 12, 13, 76-89, 141, 229, 258, 259, 263-265, 354 ЦПК України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву ОСОБА_1 до Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут", про розірвання договору та зобов`язання припинити нарахування плати за не отримувані послуги - задовольнити.
Розірвати Договір про надання послуг з централізованого опалення, який є публічним договором між Товариством з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" та ОСОБА_1 .
Зобов`язати Товариство з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" припинити нарахування плати за послуги з централізованого опалення квартири АДРЕСА_1 , з 12 липня 2020 року.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут" на користь держави судовий збір у сумі 2 422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 коп..
Відомості про сторони:
позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , паспорт серії НОМЕР_1 , виданий 04 вересня 2007 року Світловодським МРВ УМВС України в Кіровоградській області, РНОКПП НОМЕР_2 , місце проживання за адресою: АДРЕСА_3 ,
відповідач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Світловодськпобут", ЄДРПОУ 31678853, юридична адреса: 27500, Кіровоградська область, Олександрійський район, м. Світловодськ, вул. Григорія Сковороди, буд. 2-а.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене до Кропивницького апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня отримання повного судового рішення в порядку, визначеномуст. 355 ЦПК України.
Суддя Світловодського міськрайонного суду Кіровоградської області Ю.І. Макарова