Ухвала суду № 130518565, 25.09.2025, Центральний районний суд м. Миколаєва

Дата ухвалення
25.09.2025
Номер справи
490/7815/25
Номер документу
130518565
Форма судочинства
Кримінальне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

490/7815/25 25.09.2025

н\п 1-кс/490/3942/2025

УКРАЇНА

ЦЕНТРАЛЬНИЙ РАЙОННИЙ СУД м. МИКОЛАЄВА

вул. Захисників Миколаєва, 41/12, м. Миколаїв, 54607 тел. (0512) 53-31-08

e-mail:inbox@ct.mk.court.gov.ua,web:ct.mk.court.gov.ua

Код ЄДРПОУ 02892528

УХВАЛА

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

25 вересня 2025 року м. Миколаїв

Слідчий суддя Центрального районного суду м. Миколаєва ОСОБА_1 , секретар судового засідання ОСОБА_2 , розглянувши у судовому засіданні клопотання прокурора Бериславської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 про арешт майна, -

ВСТАНОВИВ:

До слідчого судді Центрального районного суду м. Миколаєва надійшло клопотання прокурора Бериславської окружної прокуратури Херсонської області ОСОБА_3 про накладення арешту на майно, яке перебуває у власності підозрюваного у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України, ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , з метою забезпечення його можливої конфіскації за вироком суду, а саме на:

-земельну ділянку, кадастровий номер: 6524181000:02:001:0018, Площа(га):0.4701, Дата державної реєстрації земельної ділянки: 20.05.2019, розташована за адресою: Херсонська область, Нововоронцовський (Бериславський) район, Гаврилівська сільська рада, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 410246965241;

-земельну ділянку, кадастровий номер: 6524181000:02:001:0017, Площа(га):3,5901, Дата державної реєстрації земельної ділянки: 20.05.2019, розташована за адресою: Херсонська область, Нововоронцовський (Бериславський) район, Гаврилівська сільська рада, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 410231865241;

-земельну ділянку, кадастровий номер: 6524181000:01:013:0007, Площа(га):0,1822, Дата державної реєстрації земельної ділянки: 18.07.2014, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 410262265241.

На обґрунтування клопотання вказано, що слідчим відділом УСБУ здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні №22025230000000427 від 19.09.2025, за підозрою ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , у вчиненні кримінальних правопорушень (злочинів), передбачених ч. 2 ст. 28, ч. 5 ст. 111-1, ч. 1 ст. 111-2 КК України.

30.08.2025 року ОСОБА_4 повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч.2 ст.28 ч. 5 ст. 111-1 КК України.

18.09.2025 року ОСОБА_4 повідомлено про нову підозру у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ч.5 ст.111-1, ч.1 ст.111-2 КК України.

Санкція ч.2 ст.28 ч. 5 ст. 111-1 та ч.1 ст.111-2 КК України передбачає покарання у виді конфіскації майна, тому з метою забезпечення конфіскації майна як виду покарання є необхідність у накладенні арешту на майно підозрюваного ОСОБА_4 .

Також прокурор просила про розгляд клопотання без участі особи, у володінні та власності якої знаходиться вказане нерухоме майно та її захисника з метою унеможливлення настання наслідків, які можуть перешкодити кримінальному провадженню, а також з метою забезпечення арешту майна.

У судове засідання прокурор не з`явилася.

Вивчивши доводи клопотання, слідчий суддя приходить до висновку про його підставність, наявність ризику відчуження майна задля уникнення можливої його конфіскації як покарання в разі прийняття ймовірного рішення про призначення відповідного покарання за результатами розгляду кримінального провадження.

З урахуванням викладеного, наявні підстави для розгляду клопотання про накладення арешту на майно без повідомлення підозрюваного, що не позбавляє вказаних осіб в подальшому на звернення до суду з відповідними клопотаннями в разі задоволення клопотання про накладення арешту на нерухоме майно.

Як встановлено з матеріалів клопотання, ОСОБА_4 обгрунтовано підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 111-1 КК України.

Органом досудового розслідування ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні кримінальних правопорушень, передбачених ч.2 ст.28 ч.5 ст.111-1, ч.1 ст.111-2 КК України, за наступних обставин.

Так, в невстановлені дату та час, але не пізніше 23.09.2022, ОСОБА_4 , будучи проросійськи налаштованим, діючи з прямим умислом та усвідомлюючи протиправний характер свого діяння, передбачаючи його суспільно-небезпечні наслідки та бажаючи їх настання, всупереч врегульованим чинним законодавством України суспільним відносинам у сфері національної безпеки України, перебуваючи на тимчасово окупованій території Херсонської області, без примусу, з корисливих мотивів та метою отримання грошової винагороди, добровільно погодився на пропозицію невстановлених досудовим розслідуванням осіб, щодо організації та участі у проведенні на території тимчасово окупованого с.Гаврилівка, Новоолександрівської сільської громади Бериславського району Херсонської області незаконного референдуму про вихід Херсонської області зі складу України, утворення самостійної держави та входження її до складу рф на правах суб`єкта рф та був призначений на посаду так званого члена ДВК № 825.

Так, ОСОБА_4 , у період з 23 по 27 вересня 2022 року, діючи з прямим умислом, за попередньою змовою з особами так званої «виборчої комісії Херсонської області» і так званими членами ДВК №825, матеріали щодо яких виділено в окреме кримінальне провадження та іншими невстановленими на даний час особами (щодо яких триває досудове розслідування), усвідомлюючи свою протиправну діяльність та передбачаючи суспільно-небезпечні наслідки, в порушення Конституції України, Законів України «Про всеукраїнський референдум», «Про правовий режим воєнного стану» вчинив такі дії, спрямовані на організацію та проведення незаконного референдуму на території с.Гаврилівка, Новоолександрівської сільської громади Бериславського району Херсонської області:

-приймав участь в подворовому обході місцевих мешканців с.Гаврилівка в супроводі російських військових;

- з використанням прозорих скриньок з символікою рф забезпечував голосування мешканців села під час проведення незаконного референдуму.

-здійснював агітацію місцевих мешканців до участі у проведенні т.зв. референдуму;

- брав активну учать в проведені незаконного референдуму

В подальшому, 27.09.2022 так звана «виборча комісія Херсонської області», за результатами підрахунку всіх бюлетенів визнала незаконний референдум таким, що відбувся. Відповідно до його результатів було задекларовано 497 051 громадян, що становить 87,05 % від загальної кількості виборців, які прийняли участь у голосуванні, виявили бажання за входження Херсонської області у склад рф.

Наслідком вищевказаних неправомірних дій ОСОБА_4 , та інших осіб, щодо яких здійснюється розслідування у даному провадженні, стало визнання рф незаконного референдуму на тимчасово окупованій територій України таким, що відбувся, та незаконного приєднання Херсонської області до складу рф.

Вказані дії ОСОБА_5 органом досудового розслідування кваліфіковано за ч.2 ст.28 ч.5 ст. 111-1 ККУкраїни, що згідно ст. 12 КК України відноситься до категорії тяжких злочинів, санкцією за який передбаченопокарання увиді позбавлення волі на строк від п`яти до десяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Крім того, ОСОБА_4 , діючиза попередньою змовоюз іншиминевстановленими досудовимрозслідуванням посадовимиособами,з числакерівників правоохороннихорганів таокупаційної адміністраціїРосійської Федераціїу Херсонськійобласті,фактично проживаючина територіїсела ГаврилівкаБериславського районуХерсонської області,будучи достеменнопроінформованим тарозуміючи фактзахоплення вказаногосела збройнимисилами РФ,усвідомлюючи,що суверенітетУкраїни поширюєтьсяна всюїї територію,Україна єунітарною державою,а територіяУкраїни вмежах існуючогокордону єцілісною інедоторканною,будучи обізнанимпро те,що Херсонськаобласть єневід`ємноюскладовою частиноюУкраїни,порядок утворенняорганів виконавчоївлади регулюєтьсявиключно КонституцієюУкраїни тазаконами України,знаходячись втимчасово окупованомувійськами РФс.Гаврилівка Бериславськогорайону Херсонськоїобласті,та будучиобізнаним провведення воєнногостану вУкраїні,внаслідок незаконноговторгнення збройнихсил таінших військовихформувань РосійськоїФедерації наїї територію,маючи достатнійрівень освітиі життєвогодосвіду длярозуміння фактівведення РФагресивної війнипроти України,тобто застосуваннязбройної силипроти суверенітету,територіальної недоторканностіабо політичноїнезалежності України,захоплення таподальшого утриманняРФ територіїХерсонської області,усвідомлюючи суспільнонебезпечний характерсвоїх дій,передбачаючи суспільнонебезпечні наслідкиі бажаючиїх настання,добровільно,за власноюініціативою уперіод з 15квітня 2022року (зчасу набраннязаконної силиЗакону України№ 2198-IXвід 14.04.2022«Про внесення змін до Кримінального та Кримінального процесуального кодексів України щодо удосконалення відповідальності за колабораційну діяльність та особливостей застосування запобіжних заходів за вчинення злочинів проти основ національної та громадської безпеки», згідно якого Кримінальний кодекс України доповнено статтею 111-2«Пособництво державі-агресору») по листопад 2022 року (більш точної дати та часу досудовим розслідуванням не встановлено), вчиняв умисні дії, спрямовані на допомогу державі агресору (пособництво), збройним формуванням та окупаційній адміністрації держави агресора, зокрема:

-здійснював збір відомостей серед місцевого населення с. Гаврилівка Бериславського району Херсонської області щодо громадян із вираженою проукраїнською позицією, учасників антитерористичної операції та осіб, лояльних до держави Україна, з подальшою передачею зазначеної інформації представникам окупаційної адміністрації та військовослужбовцям збройних сил Російської Федерації.

-систематично проводив агітаційну роботу серед населення на тимчасово окупованій території щодо переходу на отримання пенсії від держави агресора у національній валюті рф - російський рубль;

сприяв діяльності окупаційної адміністрації шляхом здійснення пропозицій місцевим жителям працювати на користь окупаційних органів та підконтрольних їм структур, пропонуючи різні види трудової зайнятості, організовані окупаційною владою.

- організовував розміщення військовослужбовців збройних сил Російської Федерації та підконтрольних їм незаконних збройних формувань на території с. Гаврилівка Бериславського району Херсонської області у приватних житлових будинках громадян України, зокрема у будинках АДРЕСА_2 , АДРЕСА_3 , АДРЕСА_4 , АДРЕСА_5 , АДРЕСА_6 , АДРЕСА_7 , будинках АДРЕСА_8 , АДРЕСА_9 , а також в інших домоволодіннях вказаного населеного пункту;

- надавав представникам збройних сил Російської Федерації відомості про місце проживання місцевих жителів та наявне у їх володінні майно, а також супроводжував озброєних військовослужбовців під час проведення обшуків у домогосподарствах, у ході яких здійснювалося примусове вилучення транспортних засобів у громадян України, крім того, забезпечував супровід російських військовослужбовців під час огляду приміщень комунальних закладів та майна на території с. Гаврилівка Бериславського району Херсонської області;

- спільно з представниками окупаційної адміністрації організовував та безпосередньо здійснював демонтаж супутникових антен у домогосподарствах місцевих жителів с. Гаврилівка Бериславського району Херсонської області з метою обмеження доступу населення до перегляду українських телеканалів та поширення інформаційного простору держави-агресора.

Своїми діями ОСОБА_4 , підтвердив особисту добровільну згоду підтримувати рішення та дії збройних сил держави-агресора Російської Федерації, які окупували Херсонську область, як частину території суверенної України, з особистих мотивів та з метою мати можливість вчиняти дії, спрямовані на допомогу збройним силам держави-агресора задля завдання шкоди Україні, чим вчинив пособництво за вищевказаних обставин.

Вказані дії ОСОБА_5 органом досудового розслідування кваліфіковано за ч.1 ст. 111-2 ККУкраїни, що згідно ст. 12 КК України відноситься до категорії особливо тяжких злочинів, санкцією за який передбаченопокарання увиді позбавлення волі на строк від десяти до дванадцяти років з позбавленням права обіймати певні посади або займатися певною діяльністю на строк від десяти до п`ятнадцяти років та з конфіскацією майна або без такої.

Підозра на даній стадії досудового розслідування є обґрунтованою та підтверджена зібраними матеріалами кримінального провадження.

Відповідно до інформації з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна, ОСОБА_4 на праві приватної власності належить наступне нерухоме майно:

-земельна ділянка, кадастровий номер: 6524181000:02:001:0018, Площа(га):0.4701, Дата державної реєстрації земельної ділянки: 20.05.2019, розташована за адресою: Херсонська область, Нововоронцовський (Бериславський) район, Гаврилівська сільська рада, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 410246965241;

-земельна ділянка, кадастровий номер: 6524181000:02:001:0017, Площа(га):3,5901, Датапн державної реєстрації земельної ділянки: 20.05.2019, розташована за адресою: Херсонська область, Нововоронцовський (Бериславський) район, Гаврилівська сільська рада, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 410231865241;

-земельна ділянка, кадастровий номер: 6524181000:01:013:0007, Площа(га):0,1822, Дата державної реєстрації земельної ділянки: 18.07.2014, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 410262265241.

Відповідно до ч. 1 ст. 170 КПК України, арештом майна є тимчасове, до скасування у встановленому цим Кодексом порядку, позбавлення за ухвалою слідчого судді або суду права на відчуження, розпорядження та/або користування майном, щодо якого існує сукупність підстав чи розумних підозр вважати, що воно є доказом злочину, підлягає спеціальній конфіскації у підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб, конфіскації у юридичної особи, для забезпечення цивільного позову, стягнення з юридичної особи отриманої неправомірної вигоди, можливої конфіскації майна.

Згідно вимог п. 3 ч. 2 ст. 170 КПК України, арешт майна допускається з метою конфіскації майна як виду покарання або заходу кримінально-правового характеру щодо юридичної особи.

Відповідно до ч. 5 ст. 170 КПК України, у випадку, передбаченому п. 3 ч. 2 цієї статті, арешт накладається на майно підозрюваного, обвинуваченого, засудженого або юридичної особи, щодо якої здійснюється провадження, за наявності достатніх підстав вважати, що суд у випадках, передбачених Кримінальним кодексом України, може призначити покарання у виді конфіскації майна або застосувати до юридичної особи захід кримінально-правового характеру у виді конфіскації майна.

Відповідно до ч. 2 ст. 173 КПК України, при вирішенні питання про арешт майна слідчий суддя, суд повинен враховувати:правову підставу для арешту майна; можливість використання майна як доказу у кримінальному провадженні (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п.1 ч.2 ст. 170 цього Кодексу); наявність обґрунтованої підозри у вчиненні особою кримінального правопорушення або суспільно небезпечного діяння, що підпадає під ознаки діяння, передбаченого законом України про кримінальну відповідальність (якщо арешт майна накладається у випадках, передбачених п.п. 3, 4 ч.2 ст. 170 цього Кодексу); можливість спеціальної конфіскації майна (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п. 2 ч.2 ст. 170 цього Кодексу); розмір шкоди, завданої кримінальним правопорушенням, неправомірної вигоди, яка отримана юридичною особою (якщо арешт майна накладається у випадку, передбаченому п. 4 ч.2ст. 170 цього Кодексу); розумність та співрозмірність обмеження права власності завданням кримінального провадження; наслідки арешту майна для підозрюваного, обвинуваченого, засудженого, третіх осіб.

Виходячи із даних матеріалів кримінального провадження, на цьому етапі провадження потреби досудового розслідування виправдовують таке втручання у права та інтереси власників майна з метою виконання завдань кримінального провадження, так як незастосування арешту в даному випадку може призвести до зникнення вказаного майна, які можуть перешкодити кримінальному провадженню.

З урахуванням наведеного, клопотання підлягає задоволенню.

Керуючись ст.ст. 170-173, 309 КПК України, слідчий суддя

УХВАЛИВ:

Клопотання - задовольнити.

Накласти арешт на майно ОСОБА_4 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яке належить йому на праві приватної власності, а саме:

-земельну ділянку, кадастровий номер: 6524181000:02:001:0018, Площа(га):0.4701, Дата державної реєстрації земельної ділянки: 20.05.2019, розташована за адресою: Херсонська область, Нововоронцовський (Бериславський) район, Гаврилівська сільська рада, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 410246965241;

-земельну ділянку, кадастровий номер: 6524181000:02:001:0017, Площа(га):3,5901, Дата державної реєстрації земельної ділянки: 20.05.2019, розташована за адресою: Херсонська область, Нововоронцовський (Бериславський) район, Гаврилівська сільська рада, реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 410231865241;

-земельну ділянку, кадастровий номер: 6524181000:01:013:0007, Площа(га):0,1822, Дата державної реєстрації земельної ділянки: 18.07.2014, розташована за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер об`єкта нерухомого майна: 410262265241,

шляхом заборони відчуження та розпорядження вказаним майном.

Ухвала підлягає негайному виконанню.

Ухвала може бути оскаржена протягом п`яти днів з дня її проголошення безпосередньо до Миколаївського апеляційного суду.

Ухвала може бути скасована в порядку ст.174 КПК України за клопотанням власника, володільця майна, що не був присутнім під час розгляду.

Слідчий суддя ОСОБА_1