Постанова № 130511403, 25.09.2025, Острозький районний суд Рівненської області

Дата ухвалення
25.09.2025
Номер справи
567/1584/25
Номер документу
130511403
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 567/1584/25

Провадження №3/567/724/25

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

25 вересня 2025 року м. Острог

Суддя Острозького районного суду Рівненської області Василевич О.В., з участю секретаря ОСОБА_1 , прокурора Самолюка Я.В., особи, яка притягується до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , розглянувши у відкритому судовому засіданні справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з Управління стратегічних розслідувань в Рівненській області ДСР Національної поліції України про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянки України, одруженої, тимчасово непрацюючої,зареєстроване тафактичне місцепроживання: АДРЕСА_1 ,паспорт НОМЕР_1 ,РНОКПП НОМЕР_2 ,

за ч.1 ст.172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення,

(права особи, яка притягується до адміністративної відповідальності, передбачені ст.268 КУпАП та ст.63 Конституції України ОСОБА_2 роз`яснені),

встановив:

ОСОБА_2 , будучи особою, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування на посаді спеціаліста відділу з питань землекористування управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради Рівненської області та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» будучи суб`єктом на якого поширюється дія цього Закону, зокрема в частині обов`язкового подання декларації особи уповноваженої на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування, в порушення вимог фінансового контролю, передбачених частиною 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно без поважних причин подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, після припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2023 рік, чим вчинила правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачена частиною 1 статті 172-6 КУпАП.

В судовому засіданні ОСОБА_2 підтвердила обставини, викладені у складеному відносно неї протоколі, визнала вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1ст.172-6 КУпАП. Пояснила, що з 16.03.2021 року вона працювала на посаді спеціаліста відділу з питань землекористування управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради Рівненської області. Вказала, що була звільнена з зазначеної посади з 18.01.2023 року та їй було відомо про необхідність подання після звільнення декларації до НАЗК в електронному вигляді за 2023 рік. Несвоєчасне подання декларації за 2023 рік пояснила своєю неуважністю, оскільки з часу звільнення пройшло більше року, та вона забула про необхідність подання такої декларації. Вказала, що декларацію особи уповноваженої на виконання функцій держави або органів місцевого самоврядування після звільнення за 2023 рік вона подала 29.04.2024 року.

Прокурор Самолюк Я.В. у судовому засіданні підтримав доводи, викладені у протоколі про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією у повному обсязі. Просив притягнути ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності за ч.1ст.172-6КУпАП та призначити стягнення в межах санкції, передбаченої ч.1 ст.172-6 КУпАП.

Суд, заслухавши особу, яка притягується до відповідальності, прокурора, повно, всебічно та об`єктивно дослідивши наявні у матеріалах справи докази, при вирішенні питання про наявність підстав для притягнення ОСОБА_2 до адміністративної відповідальності виходить з наступного.

Відповідно до ч.1ст.172-6КУпАП адміністративна відповідальність настає за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Судом встановлено, що ОСОБА_2 з 16.03.2021 року працювала на посаді спеціаліста відділу з питань землекористування управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради, та їй було присвоєно 11-й ранг посадової особи місцевого самоврядування, що підтверджується наказом начальника управління № 24-к від 15.03.2021 р.

Згідно наказу начальника управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради №4-к від 11.01.2023 ОСОБА_2 була звільнена з посади спеціаліста відділу з питань землекористування управління містобудування, архітектури, житлово-комунального господарства, благоустрою та землекористування виконавчого комітету Острозької міської ради з 18.01.2023 року.

Положеннями статті 1 Закону України «Про запобігання корупції»визначено, що суб`єкти декларування - це особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» - «г» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цьогоЗакону.

Згідно підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія вказаного Закону є, зокрема, державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Відповідно до ч.1ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а» і «в» - «г» пункту 2 частини 1статті 3 цього Закону, зобов`язані щорічно до 1 квітня подаватишляхом заповненняна офіційномувеб-сайтіНаціонального агентствадекларацію особи,уповноваженої навиконання функційдержави абомісцевого самоврядуванняза минулийрік заформою,що визначаєтьсяНаціональним агентством.

Відповідно до абз.2 ч.2 ст.45 Закону України «Про запобігання корупції» особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Згідно «Порядку формування, ведення та оприлюднення (надання) інформації Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», затвердженого наказом НАЗК 23.07.2021 року №448/21 та зареєстрованого в Мін`юсті України 29.07.2021 р. за №986/36608 суб`єкти декларування подають до Реєстру декларації шляхом заповнення електронних форм відповідних документів. Суб`єкти декларування подають документи через мережу Інтернет з використанням програмних засобів реєстру у власному персональному електронному кабінеті після реєстрації в реєстрі. Суб`єкт декларування повинен зареєструватися у Реєстрі з використанням особистого ключа та кваліфікованого сертифіката відкритого ключа.

Під час реєстрації у Реєстрі суб`єкт декларування повинен зазначити адресу особистої електронної пошти, що використовуватиметься для надсилання йому повідомлень, та контактний номер телефону. Зареєстровані в Реєстрі суб`єкти декларування мають право, зокрема, створювати,змінювати,зберігати тавидаляти чернеткидокументів уперсональному електронномукабінеті; подаватидокументи уразі їхвідповідності технічнимвимогам доформи іпроходження контролющодо правильностізаповнення,переглядати поданіними документи; подавати виправлені документи у строки та в порядку, визначеніЗаконом; отримувати в персональному електронному кабінеті та на адресу особистої електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, електронні повідомлення про підтвердження подання документів, попередження про необхідність подання документів до Реєстру, інші повідомлення. Після заповнення усіх необхідних полів форми документа суб`єкт декларування підписує документ шляхом накладання на нього особистого кваліфікованого електронного підпису або удосконаленого електронного підпису відповідно до вимог законодавства. Подання документа до Реєстру підтверджується шляхом надсилання повідомлення суб`єкту декларування на адресу його електронної пошти, зазначену в персональному електронному кабінеті, та до персонального електронного кабінету суб`єкта декларування.

Згідно відомостей Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування на веб-сайті "nazk.gov.ua" встановлено, що ОСОБА_2 подала щорічну декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після звільнення за 2023 рік 29.04.2024 року о 10:07 год.

Як вбачається з матеріалів справи повідомлені ОСОБА_2 причини несвоєчасного подання декларації не є поважними та непереборними, та з пояснень ОСОБА_2 судом встановлено відсутність у неї поважних причин чи непереборних обставин, які перешкоджали їй своєчасно у встановлений законодавством термін подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік.

Відповідно до ч.2 ст.68Конституції Україн, незнання законів не звільняє від юридичної відповідальності. Отже незнання або неповне розуміння ОСОБА_2 вимог антикорупційного законодавства, не звільняє її від відповідальності, яка встановлена законом.

ОСОБА_2 не надала суду будь-яких доказів на підтвердження наявності у неї інших поважних причин несвоєчасного подання декларації, що унеможливлювали подання нею декларації.

З матеріалів справи та пояснень ОСОБА_2 судом встановлено, що в період з 01.01.2024 року по 01.04.2024 року ОСОБА_2 за кордоном, у відпустці чи на лікуванні не перебувала, а відтак була спроможна подати вищевказану щорічну декларацію у встановлений законом термін.

Згідно письмового попередження, засвідченого особистим підписом ОСОБА_2 , останній 16.03.2021 р. було роз`яснено про те, що з прийняттям її на посаду на службу в орган місцевого самоврядування вона стає суб`єктом відповідальності за корупційне правопорушення та водночас роз`яснено вимоги антикорупційного законодавства щодо подання декларації.

Таким чином, ОСОБА_2 , будучи суб`єктом відповідальності за адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог ч.2ст.45 Закону України «Про запобігання корупції», без поважних причин несвоєчасно подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування після припинення діяльності, пов`язаної з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування за 2023 рік, чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, відповідальність за яке передбачено ч.1ст.172-6 КУпАП.

Згідно ст.33 КУпАП при накладенні стягнення за адміністративне правопорушення враховується характер вчиненого правопорушення, особа порушника, ступінь його вини, а також обставини, що пом`якшують та обтяжують відповідальність. При накладенні адміністративного стягнення судом взято до уваги, що ОСОБА_2 свою вину визнала повністю, обставин, що обтяжують її відповідальність судом не встановлено, вона вперше притягується до адміністративної відповідальності.

Враховуючи всі обставини справи та особу порушниці, беручи до уваги, що ОСОБА_2 вперше притягується до адміністративної відповідальності, суд приходить до висновку, щодо неї слід застосувати адміністративне стягнення у виді штрафу в межах санкції, передбаченої ч.1ст.172-6 КУпАП, що буде необхідним та достатнім для попередження вчинення нею нових правопорушень.

Відповідно до ст.40-1 КУпАП, п.5 ч.2 ст.4Закону України«Про судовийзбір» узв`язкуз ухваленням судом постанови про накладення адміністративного стягнення з ОСОБА_2 підлягає стягненню судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб.

На підставі наведеного та керуючись ст.ст. ст.ст.23, 24, 40-1, 172-6, 221, 247, 276, 283, 284 КУпАП, -

постановив:

Визнати ОСОБА_2 такою, що вчинила правопорушення, передбачене ч.1 ст.172-6 КУпАП та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі п`ятдесят неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 850 (вісімсот п`ятдесят) грн.

Стягнути з ОСОБА_2 судовий збір у розмірі 0,2 розміру прожиткового мінімуму для працездатних осіб, що складає 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп.

У разі несплати штрафу в 15-ти денний термін, штраф підлягає примусовому стягненню в порядкуст.308 КУпАП у подвійному розмірі, а саме у сумі 1700 (одна тисяча сімсот) грн.

Реквізити для сплати штрафу:

Отримувач коштів: ГУК у Рівн.обл/Острозька м.тг/21081100. Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 38012494. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку отримувача (IBAN): UA658999980313090106000017469. Код класифікації доходів бюджету: 21081100.

Реквізити для сплати судового збору:

Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м.Київ/22030106. Код отримувача (код за ЄДПРОУ): 37993783. Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП). Номер рахунку отримувача (IBAN): UA908999980313111256000026001. Код класифікації доходів бюджету: 22030106.

Постанова може бути оскаржена до Рівненського апеляційногосуду через Острозький районний суд протягом 10 днів з дня її винесення.

Повний текст постанови складено 25.09.2025 року.

Суддя Острозького районного судуВасилевич О.В.