Постанова № 130501772, 24.09.2025, Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області

Дата ухвалення
24.09.2025
Номер справи
607/18812/25
Номер документу
130501772
Форма судочинства
Про адмінправопорушення
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

П О С Т А Н О В А

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24.09.2025 Справа №607/18812/25 Провадження №3/607/7026/2025 м. Тернопіль

Суддя Тернопільського міськрайонного суду Тернопільської області Воробель Н.П., за участю секретаря судового засідання Ходань С.І,, прокурора Яциків О., особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши матеріали, які надійшли від Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, про притягнення до адміністративної відповідальності

ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , громадянку України, яка зареєстрована та проживає в АДРЕСА_1 , працює головним спеціалістом відділу житлово-комунального господарства, транспорту та будівництва Байковецької сільської ради Тернопільського району Тернопільської області, РНОКПП НОМЕР_1 ,

за ч. 1 ст. 172-6 Кодексу України про адміністративні правопорушення (далі - КУпАП),

встановила:

ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади секретаря судового засідання Господарського суду Тернопільської області, та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), примітки до статті 172-6 КУпАП, суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог абз. 2 ч. 2 ст. 45 Закону, несвоєчасно, без поважних причин, а саме 30.05.2025 о 12:03 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (після звільнення), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією.

Окрім того, ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади секретаря судового засідання Господарського суду Тернопільської області, та відповідно до підпункту «в» пункту 1 частини 1 статті 3 Закону України «Про запобігання корупції» (далі - Закону), примітки до статті 172-6 КУпАП, суб`єктом відповідальності за правопорушення, пов`язане з корупцією, в порушення вимог абз. 1 ч. 2 ст. 45 Закону України «Про запобігання корупції», несвоєчасно, без поважних причин, а саме 04.04.2025 о 11:08 подала на офіційний веб-сайт Національного агентства з питань запобігання корупції декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), чим вчинила адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією.

Згідно з ч. 2 ст. 36 КУпАП якщо особа вчинила кілька адміністративних правопорушень, справи про які одночасно розглядаються одним і тим же органом (посадовою особою), стягнення накладається в межах санкції, встановленої за більш серйозне правопорушення з числа вчинених. До основного стягнення в цьому разі може бути приєднано одне з додаткових стягнень, передбачених статтями про відповідальність за будь-яке з вчинених правопорушень.

Беручи до уваги, що у провадженні судді перебувають дві справи про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, вважаю, що відповідно до ст. 36 КУпАП вони мають бути об`єднані в одне провадження та яким необхідно присвоїти єдиний номер.

У судовому засіданні ОСОБА_1 пояснила, що повністю розуміє зміст роз`яснених їй прав, передбачених ст. 63 Конституції України та ст. 268 КУпАП, вину у вчиненні правопорушень визнала за обставин, викладених у протоколах про адміністративне правопорушення. Однак зауважила, що умислу на вчинення адміністративних правопорушень вона не мала.

Прокурор Яциків О.П. у судовому засіданні подала висновок (в порядку ч. 1 ст. 250 КУпАП) у справі про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією, щодо наявності у діяннях ОСОБА_1 ознак адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, за ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, у якому викладено обставини вчинення останньою адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, які аналогічні тим, що зафіксовані у протоколах про адміністративні правопорушення.

Прокурор приходить до висновку: визнати винною ОСОБА_1 у вчиненні адміністративних правопорушень, пов`язаних з корупцією, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП та накласти адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі 100 (ста) неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1700 гривень.

Прокурор поданий нею висновок підтримала з підстав, наведених у ньому.

Заслухавши пояснення особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, доводи прокурора, дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов такого висновку:

диспозиція ч. 1 ст. 172-6 КУпАП передбачає відповідальність за несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування.

Відповідно до ст. 1 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єкти декларування - особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2, пункті 4 частини першої статті 3 цього Закону, інші особи, які зобов`язані подавати декларацію відповідно до цього Закону.

Згідно з п.п. «в» п. 1 ч. 1 ст. 3 Закону України «Про запобігання корупції» суб`єктами, на яких поширюється дія цього Закону, є особи, уповноважені на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, тобто державні службовці, посадові особи місцевого самоврядування.

Відповідно до наказу керівника апарату Господарського суду Тернопільської області від 31.01.2024 №9-к «Про призначення ОСОБА_1 », ОСОБА_1 призначено на посаду секретаря судового засідання з 01 лютого 2024 року на період дії воєнного стану, до призначення на цю посаду переможця конкурсу або до спливу 12 місяців з дня припинення чи скасування воєнного стану та взято до уваги, що останній присвоєно 7 (сьомий) ранг державного службовця, в межах категорії «В» посад державної служби.

Статтею 8 Закону України «Про державну службу» визначено, що державний службовець зобов`язаний, зокрема, дотримуватися Конституції та законів України, діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Також частина 5 статті 5 Закону України «Про державну службу» визначає, що на державних службовців поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції».

Відтак ОСОБА_1 є особою, на яку поширюється дія Закону України «Про запобігання корупції» та, відповідно, є суб`єктом декларування.

Абзацом 2 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, які припинили діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, або іншу діяльність, зазначену у підпунктах "а", "в"-"ґ" пункту 2 частини першої статті 3, зобов`язані до 1 квітня наступного року після року припинення діяльності подати в установленому частиною першою цієї статті порядку декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за минулий рік.

Наказом керівника апарату Господарського суду Тернопільської області від 16.04.2024 №42-к «Про звільнення ОСОБА_1 », звільнено ОСОБА_1 , секретаря судового засідання Господарського суду Тернопільської області з 17 квітня 2024 року, за угодою сторін, відповідно до ч. 2 ст. 86 Закону України «Про державну службу».

Відтак ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади секретаря судового засідання Господарського суду Тернопільської області, зобов`язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (після звільнення), до 00:00 01.04.2025.

Водночас згідно з інформацією, яка наявна в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (після звільнення), лише 30.05.2025 о 12:03, оприлюднивши її на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Крім того, абзацом 1 частини 2 статті 45 Закону України «Про запобігання корупції» передбачено, що особи, зазначені у пункті 1, підпунктах «а», «в»-«ґ» пункту 2 частини першої статті 3 цього Закону, які припиняють діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, протягом 30 календарних днів з дня припинення відповідної діяльності подають декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями.

Також підпунктом 2 пункту 2 розділу ІІ Порядку заповнення та подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, затвердженого наказом Національного агентства з питань запобігання корупції № 252/23 від 08.11.2023 (далі - Порядок № 252/23), визначено, що декларація при звільненні - декларація, яка подається відповідно до абзацу першого частини другої статті 45 Закону - протягом 30 днів з дня припинення діяльності. Така декларація подається за період, не охоплений раніше поданими деклараціями, та містить інформацію станом на останній день такого періоду, яким є останній день здійснення діяльності. Під раніше поданими деклараціями розуміються декларації, що були подані до Реєстру відповідно до Закону, крім декларації кандидата на посаду. Декларація при звільненні не подається у таких випадках: особа, яка припинила здійснення діяльності на одній посаді, продовжує здійснювати діяльність на іншій посаді; особа, яка припинила здійснення діяльності, упродовж 30 днів з дня припинення діяльності знову розпочала здійснення діяльності. Втрата статусу суб`єкта декларування у зв`язку із внесенням змін до закону або статусу юридичної особи публічного права не вважається припиненням діяльності та не зобов`язує особу подавати декларацію будь-якого виду.

Таким чином, ОСОБА_1 , будучи звільненою з посади секретаря судового засідання Господарського суду Тернопільської області, зобов`язана була подати декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням), не пізніше 23:59 17.05.2024.

Водночас згідно з інформацією, яка наявна в Єдиному державному реєстрі декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (перед звільненням), лише 04.04.2025 о 11:08, оприлюднивши її на офіційному веб-сайті Національного агентства з питань запобігання корупції.

Окрім власного визнання вини, вина ОСОБА_1 у вчиненому доводиться матеріалами, дослідженими у судовому засіданні, а саме:

- даними, які містяться у протоколах №№ 293, 294 про адміністративне правопорушення, пов`язане з корупцією від 08.09.2025,в яких зафіксовані конкретні обставини вчинення адміністративних правопорушень;

- скріншотами з офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, з яких вбачається, що: 30.05.2025 о 12:03 ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування (щорічна); 04.04.2025 о 11:08 ОСОБА_1 подала декларацію особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні);

- декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (після звільнення), поданою ОСОБА_1 30.05.2025 о 12:03;

- декларацією особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні), поданою ОСОБА_1 04.04.2025 о 11:08;

- рапортом т.в.о. старшого о/у 1-го сектору (протидії корупції) УСР в Тернопільській області ДСР НП України В.Вахрамєєвої від 25.08.2025, згідно з яким в ході телефонної розмови за номером телефону НОМЕР_2 ОСОБА_1 повідомила, що з вимогами Закону України «Про запобігання корупції» ознайомлена. Щодо несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припиняє діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за період, не охоплений раніше поданими деклараціями (при звільненні) та декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, яка припинила діяльність, пов`язану з виконанням функцій держави або місцевого самоврядування, за 2024 рік (після звільнення) повідомила, що дані декларації подала несвоєчасно, оскільки забула про необхідність їх подання;

- копією листа Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №30766/02-2025 від 02.08.2025 «Про скерування матеріалів»;

- копією листа Управління проведення спеціальних перевірок та контролю за своєчасністю подання декларацій НАЗК №47-06/65148-25 від 29.07.2025;

- повідомленням Національного агентства про факт неподання чи несвоєчасного подання декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування від 02.04.2025 №05/169/2025;

- роздруківкою послідовності дій користувача «Єдиного державного реєстру декларацій осіб, уповноважених на виконання функцій держави або місцевого самоврядування», які вчинила ОСОБА_1 ;

- копією запиту Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України №92789-2025 від 14.08.2025;

- супровідним листом Господарського суду Тернопільської області від 22.08.2025 №05/332/2025;

- копією наказу керівника апарату Господарського суду Тернопільської області від 31.01.2024 №9-к «Про призначення ОСОБА_1 »;

- копією наказу керівника апарату Господарського суду Тернопільської області від 16.04.2024 №42-к «Про звільнення ОСОБА_1 »;

- копією посадової інструкції секретаря судового засідання Господарського суду Тернопільської області, затвердженої наказом керівника апарату Господарського суду Тернопільської області №42-од від 20.09.2023, з якою ОСОБА_1 під особистий підпис ознайомлена;

- копією особової картки №217 ОСОБА_1 ;

- копією характеристики заступника керівника апарату Господарського суду Тернопільської області А.Дудника, складеної на ОСОБА_1 , відповідно до якої ОСОБА_1 01 лютого 2024 року була призначена на посаду секретаря судового засідання Господарського суду Тернопільської області (наказ від 31.01.2024 року №9-к). 17 квітня 2024 року звільнена з посади секретаря судового засідання Господарського суду Тернопільської області - за угодою сторін, частина 2 ст. 86 Закону України «Про державну службу» (наказ від 16.04.2024 року №42-к). ОСОБА_1 за період роботи зарекомендувала себе як відповідальний, ініціативний працівник. За рівнем своїх професійних знань є висококваліфікованим фахівцем, юридично грамотна, вміє використовувати в роботі свої знання. Сумлінно, якісно та в повній мірі виконувала посадові обов`язки, доручення судді та керівництва суду. Особисті якості ОСОБА_1 характеризують її як чесну і порядну людину. Комунікабельна та доброзичлива, приязно ставилась до колег та сторонніх осіб;

- копією листа керівника апарату Господарського суду Тернопільської області В.З. Крушельницького від 18.02.2025 №05/76/2025, адресованому ОСОБА_1 ;

- копією витягу з положення про Управління стратегічних розслідувань в Тернопільській області Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України, затвердженим наказом Департаменту стратегічних розслідувань Національної поліції України від 06.11.2019 №17.

Таким чином, зібрані по справі докази є належними та допустимими, взаємоузгодженими між собою та відповідають дійсним фактичним обставинам справи, встановленим у судовому засіданні.

Суб`єктивна сторона адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, характеризується наявністю вини у формі прямого чи непрямого умислу, а відповідальність настає лише за умови, що особа усвідомлювала протиправний характер своїх дій і мала прямий умисел, спрямований на ухилення від подання чи несвоєчасне подання декларації, керуючись при цьому особистим інтересом чи інтересами третіх осіб, або мала непрямий умисел, свідомо допускаючи наслідки у вигляді неподання або несвоєчасного подання декларації, вчинення цього діяння через необережність виключає притягнення особи до адміністративної відповідальності.

Відповідно до роз`яснень, викладених у абз. 9 пп. 1 п. 2 листа Вищого спеціалізованого суду України з розгляду цивільних і кримінальних справ № 223-943/0/4-17 від 22.05.2017 «Щодо притягнення до адміністративної відповідальності за окремі правопорушення, пов`язані з корупцією», під поважними причинами несвоєчасного подання декларації слід розуміти неможливість особи подати вчасно декларацію у зв`язку з хворобою, перебуванням особи на лікуванні, внаслідок стихійного лиха (повені, пожежі, землетрусу), технічних збоїв офіційного веб-сайту Національного агентства з питань запобігання корупції, витребування відомостей, необхідних для внесення в декларацію, перебування (тримання) під вартою тощо.

Суддя визнає доводи ОСОБА_1 про відсутність у неї умислу на вчинення інкримінованих адміністративних правопорушень неспроможними, з огляду на те, що доказів, які б свідчили про поважність причин несвоєчасного подання нею декларацій особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, вона у судовому засіданні не навела, а також від неї не надійшло жодних заперечень проти того, що їй було доведено до відома про обов`язок як державного службовця подати зазначені декларації.

За таких обставин, вважаю, що в діях ОСОБА_1 наявні ознаки адміністративних правопорушень, передбачених ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, тобто несвоєчасне подання без поважних причин декларації особи, уповноваженої на виконання функцій держави або місцевого самоврядування, а тому її слід притягнути до відповідальності та накласти на неї адміністративне стягнення.

При накладенні адміністративного стягнення, беручи до уваги характер вчинених правопорушень, особу порушника, ступінь її вини, майновий стан, відсутність обставин, що пом`якшують або обтяжують відповідальність за адміністративне правопорушення, вважаю за доцільне накласти на ОСОБА_1 адміністративне стягнення у виді штрафу в дохід держави в межах розміру, передбаченому санкцією статті.

Також, враховуючи вимоги ст. 40-1 КУпАП, вважаю за необхідне стягнути з ОСОБА_1 судовий збір у провадженні по справі про адміністративне правопорушення.

Керуючись ст.ст. 33, 36, 40-1, 172-6 ч. 1, 221, 276, 277, 283, 284, 294 КУпАП, суддя

постановила:

об`єднати матеріали про вчинення ОСОБА_1 адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 607/18812/25, провадження № 3/607/7026/2025) та передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП (справа № 607/18817/25, провадження № 3/607/7029/2025), в одне провадження, присвоївши йому єдиний номер - № 607/18812/25, провадження № 3/607/7026/2025.

ОСОБА_1 визнати винною у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 172-6 КУпАП, та накласти на неї адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі сімдесяти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 1190 (одну тисячу сто дев`яносто) гривень, який стягнути в дохід держави.

Штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, крім випадків, передбачених статтями 300-1, 300-2 Кодексу України про адміністративні правопорушення, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.

У разі несплати правопорушником штрафу у строк, установлений частиною першою статті 307 цього Кодексу, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державної виконавчої служби за місцем проживання порушника, роботи або за місцезнаходженням його майна в порядку, встановленому законом.

У порядку примусового виконання постанови про стягнення штрафу за вчинення адміністративного правопорушення з ОСОБА_1 стягується подвійний штраф в розмірі ста сорока неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що становить 2380,00 грн (дві тисячі триста вісімдесят гривень 00 копійок) в дохід держави та витрати на облік зазначеного правопорушення, розмір яких визначається Кабінетом Міністрів України.

Постанова про накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу підлягає примусовому виконанню після закінчення строку, установленого частиною першою статті 307 Кодексу України про адміністративні правопорушення, шляхом звернення до виконання протягом трьох місяців з дня винесення. В разі оскарження постанови перебіг строку давності зупиняється до розгляду скарги. У разі відстрочки виконання постанови відповідно до статті 301 Кодексу України про адміністративні правопорушення перебіг строку давності зупиняється до закінчення строку відстрочки.

Стягнути з ОСОБА_1 в дохід держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) грн 60 коп.

Постанова судді у справах про адміністративне правопорушення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, за винятком постанов про застосування стягнення, передбаченого статтею 32 або 32-1 КУпАП, якщо апеляційної скарги не було подано.

У разі подання апеляційної скарги постанова, якщо її не скасовано, набирає законної сили після розгляду апеляційним судом.

Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 та частиною першою статті 287 КУпАП.

Апеляційна скарга може бути подана протягом десяти днів з дня винесення постанови до Тернопільського апеляційного суду через Тернопільський міськрайонний суд Тернопільської області.

Апеляційна скарга, подана після закінчення цього строку, повертається апеляційним судом особі, яка її подала, якщо вона не заявляє клопотання про поновлення цього строку, а також якщо у поновленні строку відмовлено.

CуддяН. П. Воробель