Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 686/20206/25
Провадження № 2-а/686/385/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
25 вересня 2025 року м. Хмельницький
Хмельницький міськрайонний суд Хмельницької області в складі:
головуючої судді Чевилюк З.А.,
з участю секретаря судового засідання Томашівської А.Т.
заявника ОСОБА_1
розглянувши увідкритому судовомузасіданні взалі судув м.Хмельницькому адміністративнусправу №686/20206/25 за позовом ОСОБА_1 до Головного управління патрульної поліції в Хмельницькій області про скасування постанови,-
ВСТАНОВИВ:
В липні 2025 року ОСОБА_1 звернулася до суду з позовом до Головного управління патрульної поліції в Хмельницькій області про скасування постанови.
Постановою поліцейського взводу №1 роти №3 батальйону №1 Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Мартинюка Ю.С. від 06.07.2025 серії ЕНА №5159174 ОСОБА_1 притягнуто до адміністративної відповідальності за ч.1 ст.126 КУпАП, за те, що 06.07.2025р. року о 19 годині 36 хвилин в на 277км дороги М-30 Стрий-Ізварине 277 км керуючи транспортним засобом BMW X3 номерний знак НОМЕР_1 здійснив адміністративне правопорушення передбачене ч.1 ст. 126 КУпАП, що визначає відповідальність за порушення вимог підпункту ґ) пункту 2.1. Розділу 2 Правил дорожнього руху України.
Постанова є незаконною та підлягає скасуванню у зв`язку з неповним з`ясуванням обставин справи.
06.07.2025 року о 19 год. 27 хв. ОСОБА_1 керувала автомобілем BMWX3 номерний знак НОМЕР_2 . При в`їзді на стаціонарний блокпост ДОРОГА М-30 СТРИЙ-ІЗВАРНЕ 277 км 700 м посеред траси за знаком «Стоп-контроль» стояв поліцейський, який вказав їй на зупинку. Вона зупинилась в зазначеному місці та на вимогу поліцейського надала документ, що посвідчує її особу, а саме закордонний паспорт через мобільний застосунок «ДІЯ» та технічний паспорт на транспортний засіб, в цей час до неї підійшов інший працівник поліції, який не відрекомендувався та без належних на те підстав почав вимагати водійське посвідчення та страховий поліс. Після чого інспектор поліції всупереч пояснень ОСОБА_1 виніс оскаржувану постанову. Дії представників поліції є неправомірними.
Водійські посвідчення або поліси страхування не значаться в переліку документів, що підлягають перевірці, а зупинка на стаціонарному блокпосту не передбачає виявлення та оформлення порушень ПДР.
З огляду на обставини розгляду справи про адміністративне правопорушення, поліцейським було здійснено перевірку наявності чинного договору про страхування ЦПВ а) поза межами здійснення регулювання та контролю дорожнього руху, б) не в рамках оформлення документів про порушення Правил дорожнього руху (оскільки жодного іншого правопорушення не було виявлено та оформлено), та в) за відсутності дорожньо-транспортної пригоди.
Таким чином, ОСОБА_1 не погоджується із зазначеним рішенням поліцейського, вважає себе невинною у вчиненні вказаного правопорушення, постанову серія ЕНА №5159174 від 06.07.2025 року необґрунтованою та такою, що підлягає скасуванню в зв`язку з неповним з`ясуванням обставин справи.
Ухвалою судді Хмельницького міськрайонного суду Хмельницької області від 31.07.2025 року відкрито провадження по справі.
Позивачка в судовому засіданні позов підтримала та наполягала на його задоволені. Відповідач повідомлений про час та дату судового засідання, не зявився та навив представника. Клопотання про відкладення розгляду справи та розгляд справи за відсутності до суду не надходили. Неявка відповідача не перешкоджає суду розглядати справу по суті.
Заслухавши учасників процесу, дослідивши матеріали справи, суд вважає, що позовна заява ОСОБА_1 підлягає задоволенню.
Судом встановлено, що 06.07.2025 року о 19 год. 36 хв. на 277км дорогиМ-30Стрий-Ізварине ОСОБА_1 керувала транспортним засобом BMW X3 номерний знак НОМЕР_2 без чинного страхового поліса обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів або без чинного внутрішнього електронного договору обов`язкового страхування у візуальній формі страхового поліса обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів, чим порушила вимоги підпункту ґ) пункту 2.1 Розділу 2 Правил дорожнього руху.
Відповідно до ч. 1ст. 2 КАС Українизавданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Стаття 19 Конституції Українипередбачає, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.
Згідно з пунктом 8 частини першоїстатті 23 Закону України «Про Національну поліцію»поліція відповідно до покладених на неї завдань у випадках, визначених законом, здійснює провадження у справах про адміністративні правопорушення, приймає рішення про застосування адміністративних стягнень та забезпечує їх виконання.
Пунктом 11 частини першоїстатті 23 Закону України «Про Національну поліцію»визначено, що поліція відповідно до покладених на неї завдань регулює дорожній рух та здійснює контроль за дотриманнямПравил дорожнього рухуйого учасниками та за правомірністю експлуатації транспортних засобів на вулично-дорожній мережі.
Відповідно до частини п`ятоїстатті 14 Закону України «Про дорожній рух»учасники дорожнього руху зобов`язані знати і неухильно дотримувати вимог цьогоЗакону, Правил дорожнього руху та інших нормативних актів з питань безпеки дорожнього руху.
Запунктом 1.3. Правил дорожнього рухуУкраїни, затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2001 року № 1306, учасники дорожнього руху зобов`язані знати й неухильно виконувати вимоги цих Правил.
В силу положеньстатті 222 КУпАПоргани Національної поліції розглядають, в тому числі, справи про порушенняправил дорожнього руху, правил, що забезпечують безпеку руху транспорту, правил користування засобами транспорту, тощо. Від імені органів Національної поліції розглядати справи про адміністративні правопорушення і накладати адміністративні стягнення мають право працівники органів і підрозділів Національної поліції, які мають спеціальні звання, відповідно до покладених на них повноважень.
Частиною другоюстатті 258 КУпАПпередбачено, що протокол не складається у разі вчинення адміністративних правопорушень, розгляд яких віднесено до компетенції Національної поліції, та адміністративних правопорушень у сфері забезпечення безпеки дорожнього руху, зафіксованих в автоматичному режимі.
У вказаних вище випадках, розглянувши справу про адміністративне правопорушення, орган (посадова особа) виносить постанову по справі (стаття 283 КУпАП) на місці вчинення правопорушення.
В розділі 2ПДРУкраїни закріплено обов`язки і права водіїв механічних транспортних засобів.
Відповідно допункту 2.1 ПДРУкраїни водій механічного транспортного засобу повинен мати при собі посвідчення водія на право керування транспортним засобом відповідної категорії, реєстраційний документ на транспортний засіб, поліс (сертифікат) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів.
За приписамипункту 2.4 ПДРУкраїни на вимогу працівника поліції водій повинен зупинитися з дотриманням вимог цих Правил, а також пред`явити для перевірки документи, зазначені упункті 2.1 ПДРУкраїни.
Аналогічні положення закріплені законодавцем також устатті 16 Закону України «Про дорожній рух» від 30 червня 1993 року №3353-XII.
Таким чином, водій зобов`язаний мати при собі та на вимогу поліцейського, пред`являти для перевірки посвідчення водія, реєстраційний документ на транспортний засіб, а у випадках, передбачених законодавством, - страховий поліс (сертифікат) про укладення договору обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (стаття 16 Закону України «Про дорожній рух»).
Також, відповідно до пункту 21.3статті 21 Закону України від 01 липня 2004 року №1961-IV «Про обов`язкове страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів»при використанні транспортного засобу в дорожньому русі особа, яка керує ним, зобов`язана мати при собі страховий поліс (сертифікат).
У пункті 21.2 цієї статті передбачено, що контроль за наявністю полісу страхування здійснюється поліцією при складанні протоколів щодо порушень правил і дорожнього руху та оформлені матеріалів дорожньо-транспортних пригод.
Частиною першою статті 126 КУпАП передбачено адміністративну відповідальність за керування транспортним засобом особою, яка не має при собі або не пред`явила для перевірки посвідчення водія відповідної категорії, реєстраційного документа на транспортний засіб, а також поліса (договору) обов`язкового страхування цивільно-правової відповідальності власників наземних транспортних засобів (страхового сертифіката «Зелена картка») у вигляді накладення штрафу в розмірі двадцяти п`яти неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Указом Президента України від 24.02.2022 року № 64/2022, у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першоїстатті 106 Конституції України,Закону України "Про правовий режим воєнного стану", введено в Україні воєнний стан із 05 години 30 хвилин 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.
УказомПрезидента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні» від15.04.2025 р. № 235/2025 та відповідно до ЗаконуУкраїни «Про затвердження Указу Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні»» від 16.04.2025 р. № 4356-ІХ продовжено строк дії воєнного стану в Україні з 05 години 30 хвилин 09 травня 2025 року строком на 90 діб.
Відповідно до п. 6 ч. 1ст. 8 ЗУ «Про правовий режим воєнного стану»в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан, військове командування разом із військовими адміністраціями (у разі їх утворення) можуть самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування запроваджувати та здійснювати в межах тимчасових обмежень конституційних прав і свобод людини і громадянина, а також прав і законних інтересів юридичних осіб, передбачених указом Президента України про введення воєнного стану, такий захід правового режиму воєнного стану як встановлювати у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України, особливий режим в`їзду і виїзду, обмежувати свободу пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також рух транспортних засобів.
Постановою Кабінету Міністрів України від 29.12.2021 року №1455 «Про затвердження Порядку встановлення особливого режиму в`їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, де введено воєнний стан»визначено процедуру встановлення заходів особливого режиму в`їзду і виїзду, обмеження свободи пересування громадян, іноземців та осіб без громадянства, а також руху транспортних засобів в Україні або в окремих її місцевостях, що здійснюються військовим командуванням разом з військовими адміністраціями (у разі їх утворення) самостійно або із залученням органів виконавчої влади, Ради міністрів Автономної Республіки Крим, органів місцевого самоврядування.
Відповідно до згадуваного Порядку блокпост - посилений контрольно-пропускний пункт, який за рішенням військового командування тимчасово встановлюється на вході/виході (в`їзді/виїзді) на територію/з території, де введено воєнний стан і встановлено особливий режим (за винятком державного кордону), на якому облаштовуються місця для перевірки осіб, транспортних засобів, багажу та вантажів, позиції вогневих засобів та бойової техніки, місця для відпочинку та забезпечення життєдіяльності особового складу, який виконує завдання на такому пункті, до складу якого можуть входити службові особи військових формувань та правоохоронних органів, які відповідно до закону залучені до здійснення заходів правового режиму воєнного стану.
Згідност. 280 КУпАПорган (посадова особа) при розгляді справи про адміністративне правопорушення зобов`язаний з`ясувати: чи було вчинено адміністративне правопорушення, чи винна дана особа в його вчиненні, чи підлягає вона адміністративній відповідальності, чи є обставини, що пом`якшують і обтяжують відповідальність, чи заподіяно майнову шкоду, чи є підстави для передачі матеріалів про адміністративне правопорушення на розгляд громадської організації, трудового колективу, а також з`ясувати інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи
Заст.268 КУпАПособа, яка притягається до адміністративної відповідальності має право: знайомитися з матеріалами справи, давати пояснення, подавати докази, заявляти клопотання; при розгляді справи користуватися юридичною допомогою адвоката, іншого фахівця у галузі права, який за законом має право на надання правової допомоги особисто чи за дорученням юридичної особи, виступати рідною мовою і користуватися послугами перекладача, якщо не володіє мовою, якою ведеться провадження; оскаржити постанову по справі. Справа про адміністративне правопорушення розглядається в присутності особи, яка притягається до адміністративної відповідальності. Під час відсутності цієї особи справу може бути розглянуто лише у випадках, коли є дані про своєчасне її сповіщення про місце і час розгляду справи і якщо від неї не надійшло клопотання про відкладення розгляду справи.
Статтею 77 КАСпередбачено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Відповідно дост. 251 КУпАПдоказами в справі про адміністративне правопорушення є будь-які фактичні дані, на основі яких у визначеному порядку орган (посадова особа) встановлює наявність чи відсутність адміністративного правопорушення, винність даної особи в його вчиненні та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи. Ці дані встановлюються протоколом про адміністративне правопорушення, поясненнями особи, яка притягається до адміністративної відповідальності, потерпілих, свідків, висновком експерта, речовими доказами, показаннями технічних приладів та технічних засобів, що мають функції фото- і кінозйомки, відеозапису чи засобів фото- і кінозйомки, відеозапису, які використовуються при нагляді за виконанням правил, норм і стандартів, що стосуються забезпечення безпеки дорожнього руху, протоколом про вилучення речей і документів, а також іншими документами.
Притягненняособидо адміністративної відповідальності, можливелишеза наявності подіїадміністративного правопорушення та вини особи у його вчинені, яка підтверджена належнимидоказами.
Відповідно достатті 21Закону України№1961-IV«Про обов`язковестрахування цивільно-правовоївідповідальності власниківназемних транспортнихзасобів» контроль за наявністю полісу страхування здійснюється поліцією при складанні протоколів щодо порушень правил і дорожнього руху та оформлені матеріалів дорожньо-транспортних пригод.
Зважаючи на викладене, заявлений позов є підставним та таким, що підлягає задоволенню. Оскільки відповідачем не спростовано правомірність заявлених вимог, не підтверджено оформлення протоколу щодо позивача, вчинення нею дорожньо-транспортної пригоди, а отже підстави вимагати страховий поліс.
Керуючись ст.ст.2,6,9,77,79,241-246,286,293 КАС України, суд,
ВИРІШИВ:
Позов задоволити.
Скасувати постанову серії ЕНА №5159174 від 06.07.2025 року, винесену поліцейським взводу №1 роти №3 батальйону №1 Управління патрульної поліції в Хмельницькій області Мартинюком Ю.С. про притягнення ОСОБА_1 до адміністративної відповідальності за вчинення адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.126 КУпАП та накладення адміністративного стягнення у вигляді штрафу в розмірі 425 грн.
Закрити провадження у справі про адміністративне правопорушення.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду в 10-денний строк, який обчислюється з дня проголошення рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , адреса: АДРЕСА_1 .
Відповідач: Головне управління патрульної поліції в Хмельницькій області, адреса: вул. Зарічанська, буд.7, м. Хмельницький.
Повний текст рішення виготовлено 25 вересня 2025 року.
Суддя