Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2025 р. № 400/3991/25 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, просп. Соборний, 158Б,м. Запоріжжя,69005,
провизнання протиправним та скасування рішення від 15.11.2024 року № 143250013942; зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
До Миколаївського окружного адміністративного суду звернувся ОСОБА_1 (далі позивач) із позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі відповідач) та просить суд:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області від 15.11.2024 №143250013942 щодо відмови у перерахунку пенсії;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 враховуючи надбавку за особливі заслуги перед Україною.
В обґрунтування позову вказує, що він звернувся із заявою щодо перерахунку пенсії «Зміна надбавки- встановлення надбавки за особливі заслуги». Рішенням відповідача від 15.11.2024 року № 143250013942 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії через те, що в орденській книжці «Орден за мужність» зазначено прізвище « ОСОБА_2 », що не відповідає даним паспорту « ОСОБА_3 ». Позивач вважає рішення протиправним, оскільки формальні неточності не можуть позбавляти позивача соціального захисту.
Ухвалою від 24.04.2025 року суд відкрив провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження.
Відповідач подав до суду відзив на позовну заяву до суду, в якому просить відмовити у задоволенні позовних вимог та зазначає, що ним було розглянуто заяву позивача про встановлення надбавки за особливі заслуги за принципом екстериторіальності та прийнято рішення про відмову в проведенні перерахунку пенсії. Так, в орденській книжці «Орден за мужність» зазначено прізвище « ОСОБА_2 », що не відповідає даним паспорту « ОСОБА_3 ». Факт належності позивачу орденської книжки не підтверджено в судовому порядку. Крім того, позивач не звертався до державного органу, який видав документ з заявою про виправлення допущеної помилки.
Дослідивши докази, суд, -
ВСТАНОВИВ:
Позивач перебуває на обліку в Головному управлінні Пенсійного фонду України в Миколаївській області та отримує пенсію.
Позивач звернувся із заявою № 1180 від 08.11.2024р. щодо перерахунку пенсії «Зміна надбавки - встановлення надбавки за особливі заслуги».
За принципом екстериторіальності заяву розглянуто Головним управлінням Пенсійного фонду України в Миколаївській області.
Рішенням відповідача від 15.11.2024 року № 143250013942 позивачу було відмовлено у перерахунку пенсії, оскільки в орденській книжці «Орден за мужність» ІІІ ступеню ОК № 032832 від 10.10.2015 року зазначено прізвище « ОСОБА_2 » що не відповідає даним паспорту « ОСОБА_3 ».
Позивач вважаючи рішення протиправним звернувся до суду з даним позовом.
Даючи правову оцінку обставинам справи, суд зазначає наступне.
На підставі ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до ст. 46 Конституції України, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом. Пенсії, інші види соціальних виплат для догляду, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Пунктом 7 ч.1 ст.1 Закону України "Про особливі заслуги перед Україною" №1767-ІІІ від 01.06.2000 (далі - Закон №1767-ІІІ, чинний на момент обрання позивача вчетверте депутатом Коростенської районної ради VIIІ скликання) передбачено, що пенсії за особливі заслуги встановлюються громадянам України депутатам - всього чотирьох і більше скликань Верховної Ради Автономної Республіки Крим, обласних, Київської та Севастопольської міських рад, районних, районних у містах, міських рад міст обласного значення в Україні та в колишній Українській РСР.
Статтею 2 Закону №1767-ІІІ передбачено, що пенсії за особливі заслуги встановлюються територіальним органом Пенсійного фонду України.
Відповідно до ст. 4 Закону №1767-ІІІ, пенсії за особливі заслуги встановлюються громадянам, зазначеним у статті 1 цього Закону, які мають право на пенсію за віком, по інвалідності, у разі втрати годувальника та за вислугу років відповідно до закону.
Ч.1 ст. 5 Закону №1767-ІІІ пенсія за особливі заслуги встановлюється як надбавка до розміру пенсії, на яку має право особа згідно із законом, у таких розмірах прожиткового мінімуму, визначеного для осіб, які втратили працездатність, зокрема, від 20 до 25 відсотків особам, зазначеним у п. п. 6 і 7 ст. 1 цього Закону.
На підставі частини третьої статті 5 Закону №1767-ІІІ пенсія за особливі заслуги встановлюється з дня звернення за встановленням пенсії або з дня набуття права на неї, якщо звернення за її встановленням відбулося не пізніше 12 місяців з дня набуття права. Днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому заяви про встановлення пенсії за особливі заслуги з усіма необхідними документами.
У разі якщо до заяви додані не всі необхідні документи, територіальний орган Пенсійного фонду України повідомляє заявникові, які документи мають бути подані додатково. Якщо такі документи будуть подані не пізніше трьох місяців з дня повідомлення про необхідність подання додаткових документів, днем звернення за встановленням пенсії за особливі заслуги вважається день прийому або відправлення заяви про встановлення такої пенсії.
Так, підставою для відмови у встановленні позивачу надбавки став висновок відповідача, що в орденській книжці «Орден за мужність» ІІІ ступеню ОК № 032832 від 10.10.2015 року зазначено прізвище « ОСОБА_2 », що не відповідає даним паспорту « ОСОБА_3 ».
Суд вважає, безпідставною відмову відповідача у перерахунку пенсії позивача з врахуванням надбавки за особливі заслуги перед Україною, оскільки факт неправильного написання прізвища в орденській книжці сам по собі не може бути підставою для відмови у її врахуванні, якщо з інших документів безсумнівно вбачається, що вона стосується саме цієї особи.
Соціальний захист державою осіб, які мають право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом, охоплює комплекс заходів, які здійснює держава в межах її соціально- економічних можливостей.
Позивач, як громадянин України наділений правом на відповідний соціальний захист з боку держави, яка в особі своїх органів не може відмовляти у його наданні з формальних підстав.
Так, постанова Верховного Суду від 30 вересня 2019 року по справі №638/18467/15-а містить наступні висновки: «…формальні неточності у документах, за загальним правилом, не можуть бути підставою для органів пенсійного фонду для обмеження особи у реалізації конституційного права на соціальний захист».
Аналогічні позиції були висловлені Верховним Судом у постанові від 25.04.2019 у справі №593/283/17, від 27.02.2020 у справі №545/4197/16-а.
Верховний Суд у постанові від 21.02.2020 у справі № 291/99/17 зазначив, що перевірка достовірності виданих документів покладається на пенсійний орган, а сумніви останнього щодо обґрунтованості їх видачі самі по собі не можуть бути підставою для відмови у неврахуванні відомостей при призначенні позивачу пенсії.
Також, Верховним Судом в постанові від 24.05.2018 у справі №490/12392/16-а викладено правову позицію, відповідно до якої, працівник не може відповідати за правильність та повноту оформлення бухгалтерських документів на підприємстві, та у свою чергу неналежний порядок ведення та заповнення трудової книжки та іншої документації з вини підприємства не може бути підставою для позбавлення особи конституційного права на соціальний захист щодо вирішення питань нарахування/призначення пенсії.
Поряд з цим, суд зауважує, що витребування та перевірка додаткових документів і довідок є правом пенсійного органу, а тому неможливість пенсійного органу скористатися правом на перевірку таких документів, не може бути підставою для обмеження права особи на соціальний захист та пенсійне забезпечення.
Аналогічна правова позиція викладена у постановах Верховного Суду від 09.07.2020 у справі №235/7688/16-а та від 11.11.2020 у справі №677/831/17.
Відповідно до ч. 5 ст. 242 КАС України, при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.
Враховуючи вищевикладене у відповідача були відсутні підстави не враховувати надбавку за особливі заслуги перед Україною.
Відповідно до частин 1, 2 ст. 77 КАС України кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Оцінивши докази, які є у справі, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Судові витрати у справі відсутні.
На підставі викладеного, керуючись ст. 2, 19, 242 - 246, 257-262 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (просп. Соборний, 158Б,м. Запоріжжя, 69005, ідентифікаційний код 20490012) про визнання протиправним та скасування рішення від 15.11.2024 року № 143250013942; зобов`язання вчинити певні дії, задовольнити.
2. Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158 Б, м. Запоріжжя, 69005, ідентифікацій код 20490012) від 15.11.2024 року №143250013942 щодо відмови ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) у перерахунку пенсії.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області (пр. Соборний, 158 Б, м. Запоріжжя, 69005, ідентифікацій код 20490012) перерахувати та виплатити пенсію ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) з 08.11.2024 року враховуючи надбавку за особливі заслуги перед Україною.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. С. Брагар