Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
23 вересня 2025 р. № 640/12835/21 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд у складі судді Брагар В. С. розглянув у порядку спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомАкціонерного товариства "Українська залізниця" в особі філії "Центр забезпеченння виробництва" АТ "Укрзалізниця", вул. Єжи Ґедройця, 5,м. Київ,03150,просп. Повітряних Сил, 11/15,м. Київ,03049
до відповідачаЗахідного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, вул. Стрийська, 35,м. Львів,Львівський район, Львівська область,79026,
провизнання протиправним та скасування податкового повідомлення-рішення від 02.10.2020 року № 00055052114; стягнення 124 000,00 грн,
Акціонерне товариство "Українська залізниця" в особі філії "Центр забезпеченння виробництва" АТ "Укрзалізниця" звернулося до суду з адміністративним позовом до Офісу великих платників податків ДПС, в якому просить визнати протиправним та скасувати податкове повідомлення - рішення від 02.10.2020 року № 00055052114; стягнення на користь позивача сплачені штрафні (фінансові) санкції на підставіподаткове повідомлення - рішення від 02.10.2020 року № 00055052114 в розмірі 124 000,00 грн.
Позивач мотивує свої вимоги тим, що відповідачем прийнято протиправне рішення з порушенням чинного законодавства, що підлягають скасуванню. Зазначив, що невчасне обладнення акцизних складів рівномірами-лічильниками та витратомірами-лічильниками виникло не з вини виробничого підрозділу.
Ухвалою Окружного адміністративного суду міста Києва від 17 травня 2021 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання та виклику учасників справи.
Відповідач проти позову заперечив з підстав, що викладені в письмовому відзиві, який долучений до матеріалів справи.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 22.04.2025 року прийнято до свого провадження адміністративну справу №640/12835/21 та призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження з викликом сторін у судове засідання на 21.05.2025 року - 11:45 год.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 21.05.2025 року замінено відповідача по справі №640/12835/21 - Офіс великих платників податків Державної фіскальної служби України на Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Стрийська, 35, м.Львів, Львівська область, 79026, ЄДРПОУ 44045187).
Представник відповідача Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків надав до суду відзив, в якому він просить відмовити у задоволенні позову в повному обсязі, посилаючись на те, що позивачем порушено вимоги п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 ПК України в частині незабезпечення з вини розпорядника акцизного складу своєчасного подання суб`єктом господарювання до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику 4 довідок про зведені за добу підсумкові облікові дані щодо залишків пального на акцизному складі за адресою діяльності: Львівська область м. Рава Руська, вул. Наливайка 22. Варто зауважити, що закон не надає права платнику виконати щоденний обов`язок добової звітності довше одного дня. Норми, яка передбачає продовження таких дій у часі, відстрочення виконання обов`язку тощо, ПК України чи будь-який інший нормативно-правовий акт не передбачає.
Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази, які мають значення для справи, суд,
ВСТАНОВИВ:
Офісом ВПП ДПС (правонаступник Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків) на підставі наказу №1015 від 14.09.2024 року здійснена фактична перевірка складу ПММ, що належить AT «Українська залізниця», розташованого за адресою: Львівська область м. Рава Руська, вул. Наливайка 22.
За результатами перевірки складено акт фактичної перевірки від 15.09.2020 №94/28-Ю-52-14-РРО/40075815.
Перевіркою встановлено порушення вимог:
- п.п.230.1.2 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а саме:відсутність 4 рівномірів-лічильників та 2 витратомірів-лічильників;
- п.п.230.1.3 п.230.1 ст.230 Податкового кодексу України, а саме: незабезпечення своєчасного подання 4 довідок про зведені за добу підсумкових облікових даних щодо залишків пального на акцизному складі пального на суму в розмірі 4 000 грн.
За результатами перевірки, винесено податкове повідомлення-рішення від 02.10.2020 №00055052114 на суму 124 000,00 грн.
Разом з тим, філією «Центр управління промисловістю» АТ «Укрзалізниця» платіжним дорученням №3321446 від 30.12.2020 року було сплачено грошове зобов`язання, зазначене в оскаржуваному ППР від 02.10.2020 №00055052114.
Але, вважаючи податкове повідомлення-рішення протиправним звернувся до суду з даним позовом.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема, визначають вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час здійснення податкового контролю, а також відповідальність за порушення податкового законодавства регулюються положеннями ПК України.
Так, пп. 14.1.6. п. 14.1 ст. 14 ПК України визначено, що акцизний склад це спеціально обладнані приміщення на обмеженій території (далі - приміщення), розташовані на митній території України, де під контролем постійних представників контролюючого органу розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, розливу, пакування, фасування, зберігання, одержання чи видачі спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, а також приміщення, розташовані на митній території України, де розпорядник акцизного складу провадить свою господарську діяльність шляхом вироблення, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), за винятком приміщень для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального розпорядником акцизного складу.
В свою чергу, пп.14.1.224 п.14.1 ст.14 ПК України встановлено, що розпорядник акцизного складу це суб`єкт господарювання, який одержав ліцензію на право виробництва спирту етилового, алкогольних напоїв, зареєстрований платником акцизного податку, або який здійснює виробництво, оброблення (перероблення), змішування, навантаження-розвантаження, зберігання пального (крім скрапленого газу природного, бензолу, метанолу), крім суб`єктів господарювання, які використовують приміщення, розташовані на митній території України, для навантаження-розвантаження, зберігання пального виключно для потреб власного споживання пального.
Пунктом 230.1. ст.230 ПК України визначено, що акцизні склади утворюються з метою підвищення ефективності роботи із запобігання та боротьби з незаконним виробництвом і обігом спирту етилового, горілки та лікеро-горілчаних виробів, пального, посилення контролю за повнотою та своєчасністю надходжень до бюджету акцизного податку.
Підпунктом 230.1.2 п. 230.1 ст. 230 ПК України встановлено, що акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження-розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами лічильниками рівня таких товарів (продукції) у резервуарі, а для скрапленого газу, інших газів, бутану, ізобутану за зазначеними в цьому підпункті кодами УКТЗЕД також можуть бути обладнані пристроями для вимірювання рівня або відсотка пального у резервуарі (далі - рівнемір-лічильник) на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Платники податку - розпорядники акцизних складів зобов`язані зареєструвати:
а) усі розташовані на акцизних складах резервуари, введені в експлуатацію, витратоміри-лічильники та рівнеміри-лічильники у розрізі акцизних складів - в Єдиному державному реєстрі витратомірів- лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі;
б) усі акцизні склади - в системі електронного адміністрування реалізації пального та спирту етилового.
Один акцизний склад може бути зареєстрований виключно одним розпорядником акцизного складу. Один розпорядник акцизного складу може зареєструвати один і більше акцизних складів.
Забороняється здійснення реалізації пального без наявності зареєстрованих витратомірів-лічильників, рівнемірів-лічильників та резервуарів, без реєстрації акцизного складу. За змістом п.12 підрозділу 5 розділу XX ПК України, норми п.230.1 ст.230 цього Кодексу щодо обладнання акцизних складів, на території яких здійснюється виробництво, (перероблення), змішування, навантаження оброблення розвантаження, зберігання пального, витратомірами- лічильниками та рівнемірами лічильниками застосовуються з 1 січня 2017 року.
Відповідно до вимог ст.230 ПК України постановою Кабінету Міністрів України від 22.11,2017 року №891 затверджено Порядок ведення Єдиного державного реєстру витратомірів- лічильників і рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі, передачі облікових даних з них електронними засобами зв`язку (далі по тексту Порядок №891).
Резервуар - законодавчо регульований засіб вимірювальної техніки у вигляді стаціонарної споруди або ємності, який призначений для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання та для якого встановлена залежність його місткості від абсолютної висоти рівня пального в резервуарі, що оформлено у вигляді градуювальної таблиці (пп. З п. 2 Порядку №891).
Відповідно до пп.4 п.2 Порядку обіг пального - будь-які операції, що передбачають: фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з виробництва, придбання, комісії, доручення, відповідально зберігання та інші операції); фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне (операції з реалізації, комісії, доручення, відповідального зберігання та інші операції).
Враховуючи норми п.22 підрозд.5 розд. XX ПК України, відповідно до п.12 підрозд. 5 розд. XX ПК України, розпорядники акцизних складів, відповідно до вимог цього Кодексу зобов`язані обладнати акцизні склади витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами-лічильниками та зареєструвати їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі в такі строки:
1) акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яка перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 01.07.2019 року;
2) акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких перевищує 1000 куб. метрів, але не перевищує 20000 куб. метрів, - не пізніше 01.10.2019 року;
3) акцизний склад, де розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, - не пізніше 01.01.2020 року.
Тобто при визначенні загальної місткості розташованих на акцизному складі резервуарів беруться до уваги стаціонарні споруди або ємності, які призначені для здійснення операцій, що передбачають фізичне отримання розпорядником акцизного складу пального чи/або фізичний відпуск (відвантаження) розпорядником акцизного складу пального з переходом права власності чи без переходу права власності на пальне та його зберігання, при цьому акцизні склади, на території яких здійснюється виробництво, оброблення (перероблення), змішування, розлив, навантаження розвантаження, зберігання, реалізація пального, повинні бути обладнані витратомірами- лічильниками на кожному місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованому на акцизному складі, та рівнемірами-лічильниками на кожному введеному в експлуатацію стаціонарному резервуарі, розташованому на акцизному складі.
Проведеною перевіркою встановлено не обладнання усіх резервуарів рівномірами пального. До перевірки не надано жодних документів щодо встановлення та повірки таких рівномірів.
Пунктом 128 прим. 1.1 ст.128 прим.1 ПК України передбачено, зокрема, що необладнання та/або відсутність реєстрації в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів- лічильників рівня пального у резервуарі рівнеміра-лічильника на введеному в експлуатацію резервуарі, розташованому на акцизному складі, та/або витратоміра-лічильника на місці відпуску пального наливом з акцизного складу, розташованого на акцизному складі, - тягнуть за собою накладення штрафу в розмірі 20000 грн. за кожний необладнаний резервуар та/або незареєстрований рівнемір-лічильник, а також за кожне необладнане місце відпуску пального наливом з акцизного складу, та/або незареєстрований витратомір лічильник.
Відповідно до пункту 18 Підрозділу 5 «Особливості справляння акцизного податку та екологічного податку» Податкового кодексу України норми пункту 128-1.1 статті 128 1 цього Кодексу застосовуються з 01 квітня 2020 року - до розпорядників акцизних складів, на яких розташовано резервуари, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів (крім розпорядника акцизного складу, який до 1 липня 2019 року не підпадав під визначення платника податку відповідно до пункту 212.1 статті 212 цього Кодексу).
З аналізу наведених вище норм вбачається, що резервуари, які використовуються для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання, загальна місткість яких не перевищує 1000 куб. метрів, з 01.01.2020 року повинні бути обладнані витратомірами-лічильниками та рівнемірами- лічильниками, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі (п. 230.1 ст. 230 Кодексу), а відповідальність за порушення цієї вимоги настає з 1 квітня 2020 року. За відсутності обладнання акцизних складів витратомірами-лічильниками та/або рівнемірами- лічильниками та відсутності реєстрації їх в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі у встановлений строк виключає можливість проведення суб`єктом здійснення операцій з обігу пального та його зберігання.
Таким чином, враховуючи обов`язок позивача обладнати резервуари, які використовуються для здійснення операцій з обігу пального та його зберігання, витратомірами-лічильниками та рівнемірами-лічильниками, які зареєстровані в Єдиному державному реєстрі витратомірів-лічильників та рівнемірів-лічильників рівня пального у резервуарі станом на 01.01.2020 року, та встановленим перевіркою фактом їх відсутності станом на 15.09.2020 року, Західне міжрегіональне управління ДПС по роботі з великими платниками податків було правомірно застосування до позивача штрафні (фінансові) санкцій за відповідне порушення податкового законодавства.
Разом з тим, в якості обґрунтування своїх доводів, позивач посилається на карантин, як на форс-мажорні обставини, без жодних документів і доказів, само по собі не може автоматично означати звільнення від виконання зобов`язань та жодним чином не звільняє його від відповідальності за встановлені правопорушення.
Також суд звертає увагу, що Верховний Суд неодноразово вказував (постанови від 05 грудня 2023 року у справі №917/1593/22, від 18 січня 2024 року у справі № 914/2994/22, від 19 серпня 2022 року у справі №908/2287/17 тощо), що підтвердженням існування форс-мажорних обставин є відповідний сертифікат Торгово-промислової палати України чи уповноваженої нею регіональної ТПП. Водночас, сертифікат Торгово промислової палати України не є єдиним доказом існування форс-мажорних обставин; обставина форс-мажору має оцінюватись судом з урахуванням встановлених обставин справи та у сукупності з іншими доказами. Саме суд повинен на підставі наявних у матеріалах справи доказів встановити, чи дійсно такі обставини, на які посилається сторона, є надзвичайними і невідворотними, що об`єктивно унеможливили належне виконання стороною свого обов`язку.
За загальним правилом, що випливає з принципу змагальності, кожна сторона повинна подати докази на підтвердження обставин, на які вона посилається, або на спростування обставин, про які стверджує інша сторона.
Відповідно до ч. 1 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення.
Згідно ч. 1 ст. 72 КАС України, доказами у справі є будь які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.
При цьому, враховуючи принципи адміністративного судочинства та з огляду на положення ч. 2 ст. 77 КАС України, обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача суб`єкта владних повноважень, якщо він заперечує проти адміністративного позову.
Відповідачем доведено правомірність оскарженого податкового повідомлення - рішення, доводи позову про його скасування не відповідають вимогам закону та обставинам справи, які підтверджено належними та допустимими доказами, в зв`язку з чим в задоволенні позову слід відмовити.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог питання про розподіл судових витрат судом не вирішується.
Керуючись статтями 243, 245, 248, 255, 295 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
В задоволенні адміністративного позову Акціонерного товариства "Українська залізниця" (вул. Єжи Ґедройця, 5,м. Київ,03150, ідентифікаційний код 40075815) в особі філії "Центр забезпеченння виробництва" АТ "Укрзалізниця" до Західного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (вул. Стрийська, 35, м.Львів, Львівська область, 79026, ЄДРПОУ 44045187), про визнання протиправним та скасування податкового повідомлення - рішення від 02.10.2020 року № 00055052114 - відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга може бути подана до Шостого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя В. С. Брагар