Рішення № 130471475, 24.09.2025, Донецький окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
24.09.2025
Номер справи
200/4015/25
Номер документу
130471475
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Україна

Донецький окружний адміністративний суд

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

24 вересня 2025 року Справа№200/4015/25

Донецький окружний адміністративний суд у складі: головуючого судді Черникової А.О., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправним дії та зобов`язання вчинити певні дії, -

В С Т А Н О В И В:

ОСОБА_1 (далі-позивач) звернувся до Донецького окружного адміністративного суду з позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі-відповідач) в якій просить:

- визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо припинення виплат страхових щомісячних виплат ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року;

- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області поновити нарахування та виплату щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01 березня 2022 року.

В обґрунтування позову позивач зазначає, що йому призупинено виплату страхових щомісячних виплат у березні 2022 року. З відповіді відповідача він дізнався, що виплата була припинена відповідно до ст. 46 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» в редакції до 01.01.2023 року, тобто на весь період його проживання за кордоном. Позивач вважає такі дії відповідача протиправними, що порушують його право на отримання страхових виплат, у зв`язку з чим звернувся до суду із даним позовом.

Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 02 червня 2025 року справу №200/4015/25 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Череповському Є.В.

Ухвалою суду від 09 червня 2025 року позовну заяву було залишено без руху. Встановлено строк для усунення виявлених недоліків позовної заяви протягом п`яти (5) днів з наступного дня після отримання копії цієї ухвали шляхом надання заяви про поновлення строку звернення до адміністративного суду із відповідними доказами в обґрунтування поважності причин пропуску такого строку, докази якими підтверджуються обставини викладені в позовній заяві.

Ухвалою суду від 24 червня 2025 року клопотання позивача про поновлення процесуального строку - задоволено. Судом визнані причини пропуску строку звернення до адміністративного суду поважними та поновлено позивачу строк звернення до адміністративного суду. Прийнята до розгляду позовна заява ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області про визнання протиправною бездіяльності та зобов`язання вчинити певні дії та відкрито провадження у справі №200/4015/25. Призначено розгляд адміністративної справи за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) Донецьким окружним адміністративним судом.

10 липня 2025 року до суду надійшов відзив на позовну заяву та додаткові докази.

Згідно розпорядження керівника Донецького окружного адміністративного суду № 440 від 08 серпня 2025 року відповідно підпункту 2.3.50 пункту 2.3 Положення про автоматизовану систему документообігу суду, затвердженого рішенням Ради суддів України від 11.11.2024 № 39 зі змінами та доповненнями, керуючись частиною 9 статті 31 Кодексу адміністративного судочинства України на підставі повідомлення Вищої Ради Правосуддя від 16 липня 2025 року № 14961/0/9-25 щодо тимчасового відсторонення судді від здійснення правосуддя, здійснено повторний автоматизований розподіл справи №200/4015/25.

Відповідно до протоколу повторного автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 08 серпня 2025 року справу №200/4015/25 передано на розгляд судді Донецького окружного адміністративного суду Черникової А.О.

Ухвалою суду від 11 серпня 2025 року адміністративна справа прийнята до провадження судді. Призначений розгляд адміністративної справи за правилами спрощеного судового провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні).

У відзиві на позов Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області заперечує проти задоволення позовних вимог позивача, зазначаючи наступне.

Згідно з актом приймання-передачі від 16 січня 2023 року №1 справ про страхові виплати потерпілим та особам, які мають право на страхові виплати, паперова справа про страхові виплати ОСОБА_1 передана управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області.

Згідно інформації в паперовій справі про страхові виплати, позивач за продовженням щомісячної страхової виплати звернувся 10.09.2014 як внутрішньо переміщена особа. Основна справа потерпілого, з оригіналами документів, знаходилася у відділенні виконавчої дирекції Фонду соціального страхування від нещасних випадків на виробництві та професійних захворювань України у Петровському районі м. Донецька.

Щомісячна страхова виплата позивачу, як внутрішньо переміщеній особі, призначалася з липня 2014 року по грудень 2022 року включно, але не виплачувалась, оскільки відсутня інформація про місцезнаходження позивача.

На виконання листа виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 06.07.2022 № 816-03-1 відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області призупинено перерахування коштів на картковий рахунок позивача з 01 липня 2022 року у зв`язку не встановленим місцем знаходженням отримувача страхової виплати та відсутністю зв`язку з ним.

Відтак, рішення про припинення страхової виплати Головним управлінням не приймалося, оскільки щомісячна страхова виплата позивачу, як внутрішньо переміщеній особі, призначалася з липня 2014 року по грудень 2022 року включно, але не виплачувалась, оскільки відсутня інформація про місцезнаходження позивача.

29 квітня 2025 року позивач звернувся листом № 6189/Ю-1400-25 до Головного Управління ПФУ в Миколаївській області в порядку звернення громадян, за роз`ясненням стосовно припинення страхової виплати.

Листом Головного управління від 13.05.2025 № 7216-6189/Ю-02/8-1400/25 позивачу надана відповідь щодо порядку здійснення поновлення щомісячної страхової виплати.

Станом на 08 липня 2025 року заява про поновлення щомісячної страхової виплати від позивача до Головного управління не надходила.

У зв`язку з чим, відповідач просить відмовити позивачу у задоволенні позовних вимог у повному обсязі.

Суд вважає за необхідне зазначити, що Указом Президента України від 24 лютого 2022 року № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні», затвердженим Законом України від 24 лютого 2022 року № 2102-IX «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», у зв`язку із військовою агресією російської федерації в Україні введено воєнний стан із 5 год 30 хв 24 лютого 2022 року строком на 30 діб.

Указами Президента України «Про продовження строку дії воєнного стану в Україні», затвердженими відповідними законами, дія воєнного стану неодноразово продовжувалась та станом на час розгляду справи в Україні продовжує діяти воєнний стан.

Дослідивши матеріали справи, суд встановив наступне.

Позивач, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , є громадянином України згідно паспорта НОМЕР_1 який виданий Петровським РВ ДМУ УМВС України в Донецькій області 24 травня 2000 року, зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування згідно довідки від 28.11.2016 №622 про взяття на облік внутрішньо переміщеної особи: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 .

Відповідач, Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, місцезнаходження: 54008, Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Морехідна, 1, ЄДРПОУ 13844159, є суб`єктом владних повноважень та належним відповідачем у справі.

Відповідно до довідки до Акту огляду МСЕК серії 10 ААБ № 402393 від 11 вересня 2013 року, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 встановлена третя група інвалідності.

Відповідно до довідки про результати визначення ступеня втрати професійної працездатності у відсотках, потреби у наданні медичної та соціальної допомоги серії 10 ААА № 235632 від 11 вересня 2013 року, ОСОБА_1 встановлена ступінь втрати працездатності у відсотках: 65 %.

Відповідно до Постанови Фонду соціального страхування України Миколаївського міського відділення управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області від 15 березня 2022 року № 1416/2460.2/2460.2/21 «Про призначення потерпілому перерахованої щомісячної страхової виплати відповідно до ч. 2 ст. 37 Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування», ОСОБА_1 номер справи 2460.2, номер випадку 2460.2, призначено перераховану щомісячну виплату у розмірі 9466,45 грн. Виплати провадити з 01 березня 2022 року.

Листом від 13 травня 2025 року (вих№7216-6189/Ю-02/8-1400/25), Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області повідомило позивача, що згідно з актом приймання-передачі від 16 січня 2023 року № 1 справ про страхові виплати потерпілим та особам, які мають право на страхові виплати, його справа про страхові виплати передана управлінням виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області Головному управлінню Пенсійного фонду України в Миколаївській області. Відповідно до інформації, наявно в справі про страхові виплати, щомісячна страхова виплата нараховувалась, але не виплачувалась, у зв`язку з відсутністю інформації про місцезнаходження позивача. Цим листом позивачу запропоновано подати заяву для поновлення щомісячної страхової виплати звернувшись до будь0якого відділу обслуговування громадян (сервісного центру) Пенсійного фонду України.

Позивач не погоджуючись із діями відповідача, якими йому було припинено соціальну виплату, звернувся із даним позовом до суду.

Вирішуючи даний спір, суд виходить з наступного.

Статтею 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

З 01 січня 2023 року набрав чинності Закон України «Про внесення змін до Закону України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» та Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування»» від 21 вересня 2022 року № 2620-IX, ч. 2 розд. VII Прикінцеві та перехідні положення якого припинено Фонд соціального страхування України та управління виконавчої дирекції Фонду, реорганізувавши їх шляхом приєднання до Пенсійного фонду України з 1 січня 2023 року.

Пенсійний фонд України та його територіальні органи є правонаступниками Фонду соціального страхування України, його виконавчої дирекції, управлінь виконавчої дирекції Фонду та їх відділень.

Кабінету Міністрів України у встановленому порядку вжити заходів, що випливають із цьогоЗакону.

Частинами 3 - 8 розд. VII Прикінцеві та перехідні положення вказаного Закону (Закону України від 21 вересня 2022 року № 2620-IX) також визначено, що до завершення заходів, пов`язаних з приєднанням до Пенсійного фонду України Фонду соціального страхування України та його робочих органів, виконання функцій та завдань, передбачених цим Законом, забезпечують у межах компетенції виконавча дирекція та робочі органи Фонду соціального страхування України. Установлено, що нормативно-правові та розпорядчі акти Фонду соціального страхування України діють до затвердження відповідних рішень Пенсійним фондом України. Фонду соціального страхування України забезпечити передачу Пенсійному фонду України особових справ потерпілих (членів їхніх сімей), баз даних, носіїв інформації та програмного забезпечення щодо ведення обліку та здійснення страхових виплат у порядку, визначеному Кабінетом Міністрів України.

Установлено, що з дня набрання чинності цим Законом платники страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, загальнообов`язкове державне соціальне страхування від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, платники єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування та отримувачі виплат (матеріального забезпечення) є такими, що зареєстровані (взяті на облік) Пенсійним фондом України. Їх перереєстрація не здійснюється.

Стягнення та погашення заборгованості із страхових внесків на загальнообов`язкове державне соціальне страхування у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності та витратами, зумовленими похованням, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, які спричинили втрату працездатності, пенсійне страхування, єдиного внеску на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, у тому числі в судовому порядку, у справах про банкрутство, за виконавчими документами, провадження за якими відкрито до дня набрання чинності цим Законом, здійснюють територіальні органи Пенсійного фонду України.

Отже, з 01 січня 2023 року (у зв`язку з припиненням Фонду соціального страхування України та управлінь виконавчої дирекції Фонду, які реорганізуються шляхом приєднання до Пенсійного фонду України) повноваження управлінь виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в областях передані до відповідних територіальних органів Пенсійного фонду України. Відповідно, Головне управління Пенсійного фонду України в Донецькій області, будучи територіальним органом Пенсійного фонду України, є правонаступником Управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Донецькій області, та є належним відповідачем у даній справі.

За приписами ч. 2 ст. 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Правові, фінансові та організаційні засади загальнообов`язкового державного соціального страхування, гарантії працюючих громадян щодо їх соціального захисту у зв`язку з тимчасовою втратою працездатності, вагітністю та пологами, від нещасного випадку на виробництві та професійного захворювання, охорони життя та здоров`я визначає Закон України «Про загальнообов`язкове державне соціальне страхування» в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин (далі - Закон № 1105, тут і далі в редакції, чинній на момент припинення Позивачу страхових виплат).

Ст. 36 Закону № 1105 визначено, що страховими виплатами є грошові суми, які Фонд виплачує застрахованому чи особам, які мають на це право, у разі настання страхового випадку. Страхові виплати складаються із: 1) страхової виплати втраченого заробітку (або відповідної його частини) залежно від ступеня втрати потерпілим професійної працездатності (далі - щомісячна страхова виплата); 2) страхової виплати в установлених випадках одноразової допомоги потерпілому (членам його сім`ї та особам, які перебували на утриманні померлого); 3) страхової виплати дитині, яка народилася з інвалідністю внаслідок травмування на виробництві або професійного захворювання її матері під час вагітності; 4) страхових витрат на медичну та соціальну допомогу.

Строки проведення страхових виплат визначені ст. 47 вказаного Закону № 1105.

Відповідно ч. 1 ст. 47 Закону № 1105 страхові виплати провадяться щомісячно в установлені Фондом дні на підставі постанови цього Фонду або рішення суду: 1) потерпілому - з дня втрати працездатності внаслідок нещасного випадку або з дати встановлення професійного захворювання; 2) особам, які мають право на виплати у зв`язку зі смертю годувальника, - з дня смерті потерпілого, але не раніше дня виникнення права на виплати.

Ч.ч. 5 та 6 ст. 47 Закону № 1105 визначено, що страхові виплати провадяться протягом строку, на який встановлено втрату працездатності у зв`язку із страховим випадком, а фінансування додаткових витрат згідно з цим Законом - протягом строку, на який визначено потребу в них. Страхові виплати провадяться протягом строку, встановленого МСЕК або ЛКК. Строк проведення страхових виплат продовжується з дня їх припинення і до часу, встановленого при наступному огляді МСЕК або ЛКК, незалежно від часу звернення потерпілого або заінтересованих осіб до Фонду.

При цьому сума страхових виплат за минулий час виплачується за умови підтвердження МСЕК втрати працездатності та причинного зв`язку між настанням непрацездатності та ушкодженням здоров`я.

Згідно з ч. 4 та 7 ст. 47 Закону № 1105 виплати, призначені, але не одержані своєчасно потерпілим або особою, яка має право на одержання виплат, провадяться за весь минулий час, але не більш як за три роки з дня звернення за їх одержанням.

Якщо потерпілому або особам, які мають право на одержання страхової виплати, з вини Фонду своєчасно не визначено або не виплачено суми страхової виплати, ця сума виплачується без обмеження протягом будь-якого строку та підлягає коригуванню у зв`язку із зростанням цін на споживчі товари та послуги в порядку, встановленому ст.34 Закону України «Про оплату праці».

Згідно зі ст. 46 Закону № 1105 (у редакції на момент припинення виплати позивачу страхових виплат) страхові виплати і надання соціальних послуг припиняються:

1) на весь час проживання потерпілого за кордоном, якщо інше не передбачено міжнародним договором України, згода на обов`язковість якого надана Верховною Радою України;

2) на весь час, протягом якого потерпілий перебуває на державному утриманні, за умови, що частка виплати, яка перевищує вартість такого утримання, надається особам, які перебувають на утриманні потерпілого;

3) якщо з`ясувалося, що виплати призначено на підставі документів, які містять неправдиві відомості. Сума витрат на страхові виплати, отримані застрахованим, стягується в судовому порядку;

4) якщо страховий випадок настав внаслідок навмисного наміру заподіяння собі травми;

5) якщо потерпілий ухиляється від медичної чи професійної реабілітації або не виконує правил, пов`язаних з установленням чи переглядом обставин страхового випадку, або порушує правила поведінки та встановлений для нього режим, що перешкоджає одужанню;

6) в інших випадках, передбачених законодавством.

З аналізу норм статті 46 Закону № 1105-XIV вбачається, що визначені законодавством підстави припинення виплат не є вичерпними.

Проте, суд зауважує, що зі змісту наведеної норми законодавства вбачається, що «інші випадки» для припинення виплати страхових внесків повинні також бути передбачені саме законом.

Отже, підстави, зазначені відповідачем, не є передбаченимизакономпідставами для припинення виплат.

При цьому, відповідачем щомісячні грошові суми за спірний період не виплачені позивачеві з посиланням на не звернення останнього з заявою щодо поновлення виплати в цей період.

Відповідачем не надано жодного доказу на підтвердження наявності підстав, встановлених Законом для припинення та невиплати сум страхових виплат за попередній період.

Крім того суд зазначає, що за приписами статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого зокрема людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського Суду з прав людини.

Керуючись частиною другою статті 6 Кодексу адміністративного судочинства України та статтею 17 Закону України «Про виконання рішень та застосування практики Європейського суду з прав людини», суд застосовує Конвенцію та практику Суду як джерело права.

Стаття 1 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод визначає, що Високі Договірні Сторони гарантують кожному, хто перебуває під їхньою юрисдикцією, права і свободи, визначені в розділі I цієї Конвенції.

Згідно статті 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод, кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства і на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права.

У рішенні «Суханов та Ільченко проти України» Європейський суд з прав людини зазначив, що зменшення розміру або припинення виплати належним чином встановленої соціальної допомоги може становити втручання у право власності (параграф 52).

Суд зазначив, що стаття 1 Першого протоколу включає в себе три окремих норми: «перша норма, викладена у першому реченні першого абзацу, має загальний характер і проголошує принцип мирного володіння майном; друга норма, що міститься в другому реченні першого абзацу, стосується позбавлення власності і підпорядковує його певним умовам; третя норма, закріплена в другому абзаці, передбачає право Договірних держав, зокрема, контролювати користування власністю відповідно до загальних інтересів. Проте ці норми не є абсолютно непов`язаними між собою. Друга і третя норми стосуються конкретних випадків втручання у право на мирне володіння майном, а тому повинні тлумачитися у світлі загального принципу, закріпленого першою нормою» (параграф 30).

Щодо соціальних виплат, стаття 1 Першого протоколу не встановлює жодних обмежень свободи Договірних держав вирішувати, мати чи ні будь-яку форму системи соціального забезпечення та обирати вид або розмір виплат за такою системою. Проте якщо Договірна держава має чинне законодавство, яке передбачає виплату як право на отримання соціальної допомоги (обумовлене попередньою сплатою внесків чи ні), таке законодавство має вважатися таким, що передбачає майнове право, що підпадає під дію статті 1 Першого протоколу щодо осіб, які відповідають її вимогам (параграф 31).

Суд зауважує, що першим і найголовнішим правилом статті 1 Першого протоколу є те, що будь-яке втручання державних органів у право на мирне володіння майном має бути законним і повинно переслідувати легітимну мету «в інтересах суспільства». Будь-яке втручання також повинно бути пропорційним по відношенню до переслідуваної мети. Іншими словами, має бути забезпечено «справедливий баланс» між загальними інтересами суспільства та обов`язком захисту основоположних прав конкретної особи. Необхідного балансу не буде досягнуто, якщо на відповідну особу або осіб буде покладено особистий та надмірний тягар (параграф 53).

За рішенням Європейського суду з прав людини у справі «Щокін проти України»: перша та найважливіша вимога статті 1 Першого протоколу до Конвенції полягає в тому, що будь-яке втручання публічних органів у мирне володіння майном повинно бути законним. Так, друге речення першого пункту передбачає, що позбавлення власності можливе тільки «на умовах, передбачених законом», а другий пункт визнає, що держави мають право здійснювати контроль за використанням майна шляхом введення «законів». Більш того, верховенство права, один із основоположних принципів демократичного суспільства, притаманний усім статтям Конвенції. Таким чином, питання, чи було дотримано справедливого балансу між загальними інтересами суспільства та вимогами захисту основоположних прав окремої особи, виникає лише тоді, коли встановлено, що оскаржуване втручання відповідало вимозі законності і не було свавільним (параграф 50).

У справі «Рисовський проти України» Європейський суд з прав людини підкреслив особливу важливість принципу «належного урядування». Він передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб. Зокрема, на державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок і сприятимуть юридичній визначеності у цивільних правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси.

З огляду на вищевикладене, суд дійшов висновку про те, що ні Законом № 1105-XIV, ні іншими Законами не передбачено можливість припинення страхових виплат з підстав інших, ніж визначені ст. 46 Закону № 1105-XIV.

Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд в постанові від 30.08.2023 у справі №200/619/21-а.

Відповідно до частини 2 статті 5 КАС України захист порушених прав, свобод чи інтересів особи, яка звернулася до суду, може здійснюватися судом також в інший спосіб, який не суперечитьзаконуі забезпечує ефективний захист прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Судом встановлено, що листом від 06.07.2022 року №816-03-1 Фонд соціального страхування України Виконавча дирекція повідомило Управління виконавчої дирекції Фонду в областях та місті Києві про наступне. З метою контролю за цільовим використанням коштів в умовах дії режиму військового стану доручено провести перевірку місцезнаходження отримувачів страхових виплат.

На виконання листа виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України від 06.07.2022 № 816-03-1 відділенням управління виконавчої дирекції Фонду соціального страхування України в Миколаївській області було призупинено перерахування коштів на картковий рахунок позивача з 01 липня 2022 року у зв`язку не встановленим місцем знаходженням отримувача страхової виплати та відсутністю зв`язку з ним.

Відповідно до розшифровки кредиторської заборгованості по виплатах з потерпілими станом на 28.04.2023 року, в зазначеному пункті №49 за номером особової справи 2460.1, ОСОБА_1 станом на 01 липня 2022 року визначена заборгованість у сумі 56798,70 грн, причина виникнення заборгованості: ВПО перебування на непідконтрольній території.

Отже, позивачу припинено нарахування страхової виплати з 01 липня 2022 року.

Відтак, позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Вирішуючи питання щодо розподілу судових витрат, суд зазначає наступне.

Згідно із квитанцією №50290254 від 29 травня 2025 року, позивачем сплачено судовий збір у сумі 1 211,20 грн.

Відповідно до частини ч. 1 та ч. 3 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі. При частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог.

Враховуючи те, що позовні вимоги задоволені частково, але даний спір виник внаслідок неправомірної поведінки відповідача, суд на підставі норми ч.8ст. 139КАС України поверненню позивачу за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень підлягає вся сума сплаченого судового збору. в розмірі 1 211,20 грн.

Керуючись статтями 2, 3, 5-9, 12, 15, 18, 19, 22, 25, 32, 72, 76, 77, 79, 94, 139, 241-243, 245, 246, 263, 295, 297, 382 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

В И Р І Ш И В:

Адміністративний позов ОСОБА_1 (зареєстрований: АДРЕСА_1 , фактичне місце проживання/перебування: АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_2 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (54008, Миколаївська область, м. Миколаїв, вул. Морехідна, буд. 1, ЄДРПОУ 13844159) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії, - задовольнити частково.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо припинення виплат страхових щомісячних виплат ОСОБА_1 з 01 липня 2022 року.

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області поновити нарахування та виплату щомісячних страхових виплат ОСОБА_1 з 01 липня 2022 року.

В задоволенні інших вимог - відмовити.

Рішення набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті апеляційного провадження чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається до Першого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.

Текст рішення розміщений в Єдиному державному реєстрі судових рішень (веб-адреса сторінки: http://www.reyestr.court.gov.ua/).

Суддя А.О.Черникова