Єдиний державний реєстр судових рішень
НОВОМИКОЛАЇВСЬКИЙ РАЙОННИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
с-ще Новомиколаївка
Іменем України
ПОСТАНОВА
24 вересня 2025 року Справа № 322/1351/25 (Провадження № 3/322/738/25)
Суддя Новомиколаївського районного суду Запорізької області Гасанбеков С.С., розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла до суду 09.09.2025 з Головного управління ДПС у Запорізькій області, за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП відносно: керівника селянського фермерського господарства «КСС» ОСОБА_1 громадянина України, ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків: НОМЕР_1 , який проживає за адресою: АДРЕСА_1 , протягом року не притягувався до адміністративної відповідальності,
встановив:
Згідно з протоколом про адміністративне правопорушення від 02.09.2025 №1395/12/08-01-04-07-14, керівник селянського фермерського господарства «КСС» ОСОБА_1 вчинив правопорушення, передбачене ч. 1 ст. 163-2 КУпАП, що полягає у несвоєчасному поданні платіжних доручень на перерахування належних до сплати сум податку на прибуток (код платежу 11021000) терміном сплати 16.07.2025, фактично сплачено 21.07.2025, чим порушено вимоги п. 137.4 ст. 137 Податкового кодексу України, порушення встановлено актом від 20.08.2025 № 11734/08-01-04-07/31322103.
ОСОБА_1 належним чином повідомлений судом про дату, час та місце розгляду справи про адміністративне правопорушення, до суду не прибув та не надіслав до суду будь-яких заяв, що відповідно до ст. 268 КУпАП не перешкоджає розгляду справи за його відсутності.
Вирішуючи питання про наявність підстав для притягнення особи до адміністративної відповідальності, суддя виходить з такого.
За правиламистатті 7КУпАП,ніхто неможе бутипідданий заходувпливу взв`язку задміністративним правопорушеннямінакше якна підставахі впорядку,встановлених законом. Провадженняв справахпро адміністративніправопорушення здійснюєтьсяна основісуворого додержаннязаконності. Застосування уповноваженими на те органами і посадовими особами заходів адміністративного впливу провадиться в межах їх компетенції, у точній відповідності з законом.
Відповідно до ст. 9 КУпАП адміністративним правопорушенням (проступком) визнається протиправна, винна (умисна або необережна) дія чи бездіяльність, яка посягає на громадський порядок, власність, права і свободи громадян, на встановлений порядок управління і за яку законом передбачено адміністративну відповідальність. Адміністративна відповідальність за правопорушення, передбачені цим Кодексом, настає, якщо ці порушення за своїм характером не тягнуть за собою відповідно до закону кримінальної відповідальності.
Частиною першою статті 163-2 КУпАП передбачена відповідальність за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій платіжних доручень на перерахування належних до сплати сум податків та зборів (обов`язкових платежів).
Згідно з пунктом 1.30 статті 1 Закону України «Про платіжні системи та переказ коштів в Україні» від 05.01.2001 № 2346-ІІІ (далі Закон № 2346-ІІІ) платіжне доручення це розрахунковий документ, який містить доручення платника банку, здійснити переказ визначеної в ньому суми коштів зі свого рахунка на рахунок отримувача.
Отже, диспозиція ч. 1 ст. 163-2 КУпАП встановлює адміністративну відповідальність за неподання або несвоєчасне подання посадовими особами підприємств, установ та організацій конкретно визначених розрахункових документів платіжних доручень.
Проте, Закон № 2346-ІІІ втратив чинність 01.08.2022 одночасно із введенням в дію Закону України «Про платіжні послуги» від 30.06.2021 № 1591-ІХ, який не передбачає такого документу як платіжне доручення, а натомість вводить інший термін «платіжна інструкція», що є розпорядженням ініціатора надавачу платіжних послуг щодо виконання платіжної операції.
Водночас відповідні зміни, у зв`язку із введенням в дію Закону України «Про платіжні послуги» від 30.06.2021 № 1591-ІХ, до диспозиції ч. 1 ст. 163-2 КУпАП внесені не були.
Таким чином, починаючи з 01.08.2022, неможливим є подання посадовими особами підприємств, установ та організацій будь-яких платіжних доручень, що виключає наявність складу адміністративного правопорушення, передбаченого ч. 1 ст. 163-2 КУпАП.
У силу принципу презумпції невинуватості, що підлягає застосуванню у справах про адміністративні правопорушення, всі сумніви щодо події порушення та винуватості особи, що притягується до відповідальності, тлумачаться на її користь. Недоведені подія та вина особи мають бути прирівняні до доведеної невинуватості цієї особи. Відповідний правовий висновок викладено у п. 39 постанови Верховного Суду від 08.07.2020 по справі №463/1352/16-а (реєстраційний номер судового рішення у ЄДРСР 90264746).
З огляду на викладене, суддя дійшов висновку про необхідність закриття провадження у справі про адміністративне правопорушення на підставі п. 1 ч. 1 ст. 247 КУпАП, у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Враховуючи вищезазначене, керуючись ст.ст. 247, 283-285, 294 КУпАП, суддя
постановив:
1. Закрити провадження в справі про адміністративне правопорушення відносно ОСОБА_1 за ч. 1 ст. 163-2 КУпАП у зв`язку з відсутністю події і складу адміністративного правопорушення.
Постанова може бути оскаржена до Запорізького апеляційного суду через Новомиколаївський районний суд Запорізької області, шляхом подання апеляційної скарги протягом десяти днів з дня винесення постанови.
Суддя С.С. Гасанбеков