Рішення № 130429302, 23.09.2025, Миколаївський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
23.09.2025
Номер справи
400/8855/25
Номер документу
130429302
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

23 вересня 2025 р. № 400/8855/25 м. Миколаїв

Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі головуючого судді Ярощука В.Г., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу

за позовомОСОБА_1 , , до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області, , провизнання дій протиправними та зобов`язання вчинити певні дії,

ВСТАНОВИВ:

19 серпня 2025 року до Миколаївського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 (далі позивач) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (далі відповідач) про:

визнання протиправними дії відповідача щодо відмови у зарахуванні до страхового стажу позивача періоду проходження ним військової служби, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції та здійсненні заходів з забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях з 30.04.2015 по 09.04.2016, з 08.11.2017 по 30.04.2018, з 12.10.2018 по 07.06.2019, з 25.05.2020 по 31.08.2020, з 15.09.2020 по 06.10.2020, з 07.11.2020 по 24.12.2020, з 24.02.2022 по 13.05.2022 в трикратному розмірі один місяць служби за три, та здійснити перерахунок пенсії з дати призначення 19.06.2025;

зобов`язання відповідача зарахувати до страхового стажу позивача періоди проходження ним військової служби, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції та здійсненні заходів з забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях з 30.04.2015 по 09.04.2016, з 08.11.2017 по 30.04.2018, з 12.10.2018 по 07.06.2019, з 25.05.2020 по 31.08.2020, з 15.09.2020 по 06.10.2020, з 07.11.2020 по 24.12.2020, з 24.02.2022 по 13.05.2022 в трикратному розмірі один місяць служби за три, та здійснити перерахунок пенсії з дати призначення 19.06.2025.

В обґрунтування позовних вимог позивач зазначив, що 19.06.2025 відповідач призначив йому пенсію за віком, при обчислені розміру якої було враховано його страховий стаж 26 років 8 днів. Водночас періоди проходження ним військової служби, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції та здійсненні заходів з забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях, були враховані до його страхового стажу з розрахунку 1 місяць служби за один місяць. На переконання позивача, такі дії відповідача є протиправними, оскільки суперечать статті 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» (далі Закон № 1788-ХІІ) і Положенню про організацію в Міністерстві оборони України роботи з обчислення вислуги років для призначення пенсій військовослужбовцям і забезпечення соціальними виплатами осіб, звільнених з військової служби у Збройних Силах України, та членів їх сімей, затвердженого наказом Міністерства оборони України від 14.08.2014 № 530, зареєстрованого в Міністерстві юстиції України 20.10.2014 за № 1294/26071 (далі Положення № 530).

У відзиві на позовну заяву від 05.09.2025 відповідач заперечив проти позову і просив відмовити в його задоволенні повністю. Відзив умотивовано тим, що статтею 57 Закону № 1788-ХІІ і Положення № 530 встановлено обчислення у потрійному розмірі стаж військової служби лише для призначення пенсії за вислугу років особам, звільненим з військової служби. Тому відповідач правомірно, керуючись статтею 24 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (далі Закон № 1058-IV), врахував відповідні періоди військової служби позивача до його страхового стажу в одинарному розмірі.

Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 23.01.2025 позовну заяву прийнято до розгляду, відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження відповідно до статті 263 КАС України (без виклику сторін у судове засідання) та витребувано у відповідача пенсійну справу позивача.

Відповідач у встановлений судом строк, подав суду витребуваний в нього доказ.

Розглянувши матеріали адміністративної справи, повно і всебічно з`ясувавши всі її обставини в їх сукупності, перевіривши їх дослідженими доказами, суд встановив наступне.

Відповідно до військового квитка позивача і довідок військової частини НОМЕР_1 від 06.06.2016 № 307, військової частини НОМЕР_2 від 31.03.2021 № 498, військової частини НОМЕР_2 від 31.03.2021 № 499, військової частини НОМЕР_2 від 22.10.2021 № 130 позивач відповідно брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції, а також у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсіч і стримування збройної агресії російської федерації, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів у періоди з 30.04.2015 по 09.04.2016, з 08.11.2017 по 30.04.2018, з 12.10.2018 по 07.06.2019, з 25.05.2020 по 31.08.2020, з 15.09.2020 по 06.10.2020, з 07.11.2020 по 24.12.2020.

19.06.2025 позивач звернувся до відповідача із заявою за призначенням пенсії за віком. У матеріалах пенсійної справи позивача наявні копії його військового квитка і вищенаведених довідок.

Рішенням відповідача від 02.07.2025 № 143150017673 позивачу призначено пенсію за віком відповідно до Закону № 1058-IV з 19.06.2025.

Відповідно до форми РС-право у пенсійній справі № 143150017673 до страхового стажу позивача усі періоди його служби зараховані з розрахунку один місяць за один місяць роботи (служби).

Вважаючи, що відповідач протиправно не зарахував у трикратному розмірі до його страхового стажу періоди проходження ним військової служби, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції та здійсненні заходів з забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації, позивач звернувся до суду з цим позовом. Позивач переконаний, що відповідач порушив його право на отримання пенсії за віком у належному розмірі.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд виходить з такого.

Згідно з частиною першою статті 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Частиною п`ятою статті 17 Основного Закону України встановлено, що держава забезпечує соціальний захист громадян України, які перебувають на службі у Збройних Силах України та в інших військових формуваннях, а також членів їхніх сімей.

Відповідно до пункту 1 частини першої статті 8 Закону № 1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж, а в разі смерті цих осіб члени їхніх сімей, зазначені у статті 36 цього Закону, та інші особи, передбачені цим Законом.

Згідно з абзацом першим пункту 4 частини першої статті 115 Закону № 1058-IV право на призначення дострокової пенсії за віком мають військовослужбовці, особи начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейські, які брали участь у бойових діях, в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, а також ті, яким встановлено інвалідність внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час захисту Батьківщини або під час виконання інших обов`язків військової служби (службових обов`язків), або внаслідок захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки військовослужбовців, осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейських, які померли (загинули) у період проходження військової служби (виконання службових обов`язків) чи після звільнення із служби, але внаслідок поранення, контузії, каліцтва, отриманих під час виконання обов`язків військової служби (службових обов`язків), захворювання, пов`язаного з перебуванням на фронті, ліквідацією наслідків Чорнобильської катастрофи, виконанням інтернаціонального обов`язку чи безпосередньою участю в антитерористичній операції в районах її проведення, у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях в районах їх здійснення та/або безпосередньою участю у здійсненні заходів, необхідних для забезпечення оборони України, захисту безпеки населення та інтересів держави у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, особи, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пунктів 20 і 21 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пунктів 12 та 13 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», особи з числа резервістів, військовозобов`язаних і осіб, які входили до складу добровольчого формування територіальної громади, яким надано статус учасника бойових дій відповідно до пункту 19 статті 6, особи з інвалідністю внаслідок війни відповідно до пункту 11 статті 7 Закону України «Про статус ветеранів війни, гарантії їх соціального захисту», дружини (чоловіки), якщо вони не взяли повторний шлюб, і батьки, яким надано статус сім`ї загиблих (померлих) Захисників і Захисниць України відповідно до абзаців четвертого і п`ятого частини першої статті 101 зазначеного Закону, а також абзацу шостого частини першої статті 101 зазначеного Закону з числа членів сімей резервістів і військовозобов`язаних, після досягнення чоловіками 55 років, жінками 50 років та за наявності страхового стажу не менше 25 років у чоловіків і не менше 20 років у жінок.

Абзацом тридцять шостим статті 1 Закону № 1058-IV встановлено, що страховий стаж період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.

Відповідно до абзацу першого частини другої статті 24 Закону № 1058-IV страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного страхування.

Згідно з абзацом першим пункту 1 розділу ХV «Прикінцеві положення» Закону № 1058-IV цей Закон набирав чинності з 01.01.2004.

Статтею 57 Закону України «Про пенсійне забезпечення» встановлено, що військова служба у складі діючої армії у період бойових дій, у тому числі при виконанні інтернаціонального обов`язку, а також перебування в партизанських загонах і з`єднаннях зараховується до стажу роботи на пільгових умовах у порядку, встановленому для обчислення строків цієї служби при призначенні пенсій за вислугу років військовослужбовцям.

Відповідно до абзаців другого підпункту 1 пункту 2.3 розділу ІІ Положення № 530, при обчисленні вислуги років для призначення пенсій (крім пенсій, які призначаються з урахуванням страхового стажу) окремі періоди служби військовослужбовців зараховуються на пільгових умовах (з урахуванням вимог пунктів 2.4 та 2.5 цього розділу) один місяць служби за три місяці:

участь у бойових діях у воєнний час;

інші періоди, зазначені в підпункті «а» пункту 3 постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 року № 393 «Про порядок обчислення вислуги років, призначення та виплати пенсій і грошової допомоги особам офіцерського складу, прапорщикам, мічманам, військовослужбовцям надстрокової служби та військової служби за контрактом, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ, поліцейським, співробітникам Служби судової охорони та членам їхніх сімей» (далі Постанова № 393) (зі змінами).

Згідно з абзацами сьомим і підпункту «а» пункту 3 Постанови № 393 (у редакції, чинній до 17.05.2022) до вислуги років для визначення розміру пенсії особам, зазначеним в абзаці першому пункту 1 цієї постанови, зараховується на пільгових умовах:

час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції;

час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів.

Таким чином, час проходження військової служби, протягом якого військовослужбовець прав участь у бойових діях у воєнний час, час проходження служби, протягом якого особа брала участь в антитерористичній операції, а також час проходження служби, протягом якого особа брала участь у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії Російської Федерації у Донецькій та Луганській областях, перебуваючи безпосередньо в районах та у період здійснення зазначених заходів, зараховується до страхового стажу на пільгових умовах одного місяця служби за три.

Аналогічні правові висновки викладені у постановах Верховного Суду від 05.06.2018 у справі №348/347/17, від 30.07.2019 у справі № 346/1454/17, від 02.04.2020 у справі №185/4140/17 та від 18.01.2023 у справі № 1.380.2019.003739.

Суд встановив, що у періоди з 30.04.2015 по 09.04.2016, з 08.11.2017 по 30.04.2018, з 12.10.2018 по 07.06.2019, з 25.05.2020 по 31.08.2020, з 15.09.2020 по 06.10.2020, з 07.11.2020 по 24.12.2020 позивач, проходячи військову службу, брав участь в антитерористичній операції, забезпеченні її проведення і захисті незалежності, суверенітету та територіальної цілісності України в районах проведення антитерористичної операції, а також у здійсненні заходів із забезпечення національної безпеки і оборони, відсіч і стримування збройної агресії російської федерації, забезпечення їх здійснення, перебуваючи безпосередньо в районах та в період здійснення зазначених заходів у періоди.

Відтак вказані періоди підлягають зарахуванню до його страхового стажу на пільгових умовах: один місяць служби за три.

Однак, відповідач зарахував ці періоди військової служби до страхового стажу позивач з розрахунку один місяць до одного місяця, що підтверджується формою РС-право у пенсійній справі № 143150017673.

Такі дії відповідача є протиправними.

Натомість період проходження позивачем військової служби з 24.02.2022 по 13.05.2022 не підлягає зарахування до страхового стажу позивача на пільгових умовах, оскільки він не надав ні суду, ні відповідачу разом із заявою від 19.06.2025 про призначення йому пенсії за віком будь-яких документів, які підтверджували б факт його участі у бойових діях в цей період.

Більше того, у розділі VII військового квитка позивача зазначено, що у 2022 році він відмовився від виконання бойового завдання по захисту суверенітету та цілісності України.

Позовні вимоги в цій частині задоволенню не підлягають.

Оцінивши докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, та враховуючи всі наведені обставини, суд дійшов до висновку про те, що позовні вимоги підлягають частковому задоволенню.

Згідно з частиною третьою статті 139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.

Квитанцією про сплату від 18.08.2025 № 6593-0727-2543-1457 підтверджується понесення позивачем судових витрат у розмірі 968,96 грн на сплату судового збору за подачу адміністративного позову.

Оскільки позовні вимоги задоволено частково, тому з відповідача на користь позивача підлягає стягненню судовий збір пропорціно до розміру задоволених позовних вимог, а саме: у розмірі 484,48 грн (?968,96 : 2 = ?484,48).

Керуючись статтями 9, 22, 139, 241-246, 255, 295, 297 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ; РНОКПП НОМЕР_3 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області (вул. Морехідна, 1, м. Миколаїв, Миколаївський район, Миколаївська область, 54020; код за ЄДРПОУ 13844159) задовольнити частково.

2. Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області щодо незарахування до страхового стажу ОСОБА_1 періоду проходження ним військової служби, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції та здійсненні заходів з забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях з 30.04.2015 по 09.04.2016, з 08.11.2017 по 30.04.2018, з 12.10.2018 по 07.06.2019, з 25.05.2020 по 31.08.2020, з 15.09.2020 по 06.10.2020 та з 07.11.2020 по 24.12.2020 в трикратному розмірі один місяць служби за три, та здійснити перерахунок пенсії з дати призначення 19.06.2025.

3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди проходження ним військової служби, протягом яких він брав безпосередню участь в антитерористичній операції та здійсненні заходів з забезпечення національної безпеки і оборони, відсічі і стримування збройної агресії російської федерації в Донецькій та Луганській областях з 30.04.2015 по 09.04.2016, з 08.11.2017 по 30.04.2018, з 12.10.2018 по 07.06.2019, з 25.05.2020 по 31.08.2020, з 15.09.2020 по 06.10.2020 та з 07.11.2020 по 24.12.2020 у трикратному розмірі один місяць служби за три, та здійснити перерахунок його пенсії з 19.06.2025.

4. У задоволенні решти позовних вимог відмовити.

5. Стягнути на користь ОСОБА_1 за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень Головного управління Пенсійного фонду України в Миколаївській області судовий збір у розмірі 484 (Чотириста вісімдесят чотири) гривні 48 копійок.

6. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

7. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

8. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення безпосередньо до П`ятого апеляційного адміністративного суду.

Суддя В.Г.Ярощук

Повний текс рішення складено 23 вересня 2025 року