Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 560/3674/25
РІШЕННЯ
іменем України
19 вересня 2025 рокум. ХмельницькийХмельницький окружний адміністративний суд в особі головуючого-судді Божук Д.А. розглянувши адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до ІНФОРМАЦІЯ_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , Міністерства оборони України , військової частини НОМЕР_1 , військової частини НОМЕР_2 про визнання бездіяльності протиправною та зобов`язання вчинити дії,
ВСТАНОВИВ:
Позивач звернувся в суд з позовом, в якому, з урахуванням уточнених позовних вимог, просить:
1. Визнати протиправною бездіяльність ІНФОРМАЦІЯ_2 щодо не розгляду заяви ОСОБА_1 про оформлення відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період.
2. Визнати протиправним та скасувати наказ начальника ІНФОРМАЦІЯ_1 про призов військовозобов`язаних на військову службу під час мобілізації на особливий період № 24 від 24.01.2025, у частині призову та направлення для проходження військової служби за призовом під час мобілізації, на особливий період солдата запасу ОСОБА_1 .
3. Скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_1 від 24.01.2025 №25, у частині зарахування до списків особового складу військової частини та призначення на посаду ОСОБА_1 .
4. Зобов`язати Міністерство оборони України прийняти рішення про звільнення з військової служби Збройних Сил України та виключення зі списків особового складу військової частини ОСОБА_1 .
5. Зобов`язати військову частину НОМЕР_1 прийняти рішення про виключення солдата ОСОБА_1 , зі списків особового складу військової частини НОМЕР_1 .
6. Зобов`язати ІНФОРМАЦІЯ_2 прийняти рішення про надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період, на підставі п.2 ч.3 ст.23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" із внесенням відомостей до Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів.
7. Скасувати наказ командира військової частини НОМЕР_2 , у частині зарахування до списків особового складу військової частини та призначення на посаду ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_3 .
8. Зобов`язати військову частину НОМЕР_2 прийняти рішення про виключення солдата ОСОБА_1 , зі списків особового складу військової частини НОМЕР_2 .
В обґрунтування позовних вимог позивач вказує на протиправність дій відповідачів щодо його призову на військову службу під час мобілізації. Зазначає, що з 02.08.2024 він працює у Бахмутському фаховому коледжі культури і мистецтв імені І. Карабиця на педагогічній посаді викладача на 2,5 ставки.
Позивач зазначає, що навчальним закладом належним чином підтверджено його правовий статус, у зв`язку з чим він має право на відстрочку від призову та не підлягав мобілізації.
Також зазначає, що перебував на військовому обліку в ІНФОРМАЦІЯ_2 , куди й звернувся із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на підставі пункту 2 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію». Проте, зазначена заява не була розглянута відповідачем по суті.
Ухвалою суду від 24.03.2025 відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін.
ІНФОРМАЦІЯ_4 подав відзив на позовну заяву, у якому просить відмовити в задоволенні позовних вимог. Вказує, що ОСОБА_1 перебував на обліку у ІНФОРМАЦІЯ_2 в період з 03.10.2017 по 23.01.2025. Також вказує, що чинним законодавством передбачено єдиний передбачений порядок звернення з заявою про надання відстрочки від призову, а саме особисте подання такої заяви разом із відповідними документами.
Заява позивача про надання відстрочки була надіслана до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 шляхом надсилання на електронну пошту ІНФОРМАЦІЯ_2 . Водночас сам позивач особисто із відповідною заявою до зазначеного територіального центру не звертався.
Крім того, ІНФОРМАЦІЯ_4 було повідомлено відправника електронного листа про необхідність особистої явки позивача до центру із підтвердними документами.
ІНФОРМАЦІЯ_5 подав відзив на позовну заяву, в якому зазначив, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно реалізовуватись військовозобов`язаним шляхом вчинення активних дій та оформлення його в установленому порядку уповноваженим органом (зокрема, відповідним ІНФОРМАЦІЯ_6 ).
При цьому, реалізація такого права можлива лише до моменту набуття особою статусу військовослужбовця.
У процесі проведення мобілізаційних заходів ОСОБА_1 не надав ІНФОРМАЦІЯ_6 документів, що підтверджують наявність у нього статусу педагогічного працівника та, відповідно, права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації у встановленому законом порядку.
ІНФОРМАЦІЯ_6 не отримував жодних документів, які б свідчили про наявність підстав для надання ОСОБА_1 відстрочки відповідно до пункту 2 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв`язку з чим центр не мав відповідної інформації на момент його мобілізації.
Військова частина НОМЕР_1 також подала відзив на позовну заяву, в якому зазначила, що відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 №25 від 24.01.2025, ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та на всі види забезпечення.
Водночас, згідно з наказом командира військової частини НОМЕР_1 №26 від 25.01.2025, позивача було виключено зі списків особового складу частини. Позивач вибув для подальшого проходження військової служби до військової частини НОМЕР_2 .
Ухвалою суду від 26.08.2025 залучено до участі у справі в якості співвідповідача військову частину НОМЕР_2 .
Військова частина НОМЕР_2 правом на подання відзиву на позовну заяву у встановлений строк не скористалася.
Дослідивши матеріали справи, суд встановив такі обставини.
Згідно з довідкою Бахмутського фахового коледжу культури і мистецтв ім. І. Карабиця від 20.01.2025 №01-36/13-25, ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_7 , працює в Бахмутському фаховому коледжі культури і мистецтв ім. Івана Карабиця на педагогічній посаді викладача з 02.08.2024. Педагогічне навантаження на 2024-2025 навчальний рік становить 2,5 ставки.
24.01.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 прийнято наказ №24 про призов ОСОБА_1 на військову службу під час мобілізації.
Відповідно до наказу командира військової частини НОМЕР_1 №25 від 24.01.2025, ОСОБА_1 зараховано до списків особового складу військової частини НОМЕР_1 та на всі види забезпечення.
На виконання вимог ухвали від 24.03.2025 ІНФОРМАЦІЯ_5 повідомив, що ОСОБА_1 із заявою про надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації до ІНФОРМАЦІЯ_1 не звертався.
Позивач вважаючи свою мобілізацію протиправною, звернувся до суду із цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд враховує наступне.
Правове регулювання відносин між державою і громадянами України у зв`язку з виконанням ними конституційного обов`язку щодо захисту Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, а також загальні засади проходження в Україні військової служби визначаєтьсяЗаконом України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 №2232-ХІІ(далі - Закон №2232-ХІІ).
Відповідно до частини сьомоїстатті 1 Закону №2232-ХІІвиконання військового обов`язку громадянами України забезпечують державні органи, органи місцевого самоврядування, утворені відповідно до законів України військові формування, підприємства, установи та організації незалежно від підпорядкування і форм власності в межах їх повноважень, передбачених законом, та районні (об`єднані районні), міські (районні у містах, об`єднані міські) територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки Автономної Республіки Крим, областей, міст Києва та Севастополя (далі - територіальні центри комплектування та соціальної підтримки).
Указом Президента України від 24.02.2022 №64/2022 "Про введення воєнного стану в Україні", у зв`язку з військовою агресією Російської Федерації проти України, на підставі пропозиції Ради національної безпеки і оборони України, відповідно до пункту 20 частини першоїстатті 106 Конституції України,Закону України "Про правовий режим воєнного стану"введено в Україні воєнний стан, який триває до цього часу.
Указом Президента України № 69/2022 "Про загальну мобілізацію" від 24.02.2022було оголошено про загальну мобілізацію на території Вінницької, Волинської, Дніпропетровської, Донецької, Житомирської, Закарпатської, Запорізької, Івано-Франківської, Київської, Кіровоградської, Луганської, Львівської, Миколаївської, Одеської, Полтавської, Рівненської, Сумської, Тернопільської, Харківської, Херсонської, Хмельницької, Черкаської, Чернівецької, Чернігівської областей, міста Києва, яка триває по даний час.
Законом України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію" від 21.10.1993 №3543-XII(далі - Закон № 3543-XII) встановлено правові основи мобілізаційної підготовки та мобілізації в Україні, визначено засади організації цієї роботи, повноваження органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, а також обов`язки підприємств, установ і організацій незалежно від форми власності (далі - підприємства, установи і організації), повноваження і відповідальність посадових осіб та обов`язки громадян щодо здійснення мобілізаційних заходів.
Так,статтею 1 Закону №3543-XIIвизначено, що мобілізація - комплекс заходів, здійснюваних з метою планомірного переведення національної економіки, діяльності органів державної влади, інших державних органів, органів місцевого самоврядування, підприємств, установ і організацій на функціонування в умовах особливого періоду, а Збройних Сил України, інших військових формувань, Оперативно-рятувальної служби цивільного захисту - на організацію і штати воєнного часу. Мобілізація може бути загальною або частковою та проводиться відкрито чи приховано.
Статтею 23 Закону №3543-XII передбачена відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації.
Згідно з пунктом 2 частини 3 статті 23 Закону № 3543-XII призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також наукові і науково-педагогічні працівники закладів вищої та фахової передвищої освіти, наукових установ та організацій, які мають науковий ступінь, і педагогічні працівники закладів фахової передвищої освіти, професійної освіти, закладів загальної середньої освіти, за умови що вони працюють відповідно у закладах вищої чи фахової передвищої освіти, наукових установах та організаціях, закладах професійної чи загальної середньої освіти за основним місцем роботи не менш як на 0,75 ставки.
Відповідно до п. 1, 8, 9, 11 Положення про територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2022 р. № 154, територіальні центри комплектування та соціальної підтримки є органами військового управління, що забезпечують виконання законодавства з питань військового обов`язку і військової служби, мобілізаційної підготовки та мобілізації. Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки утворюються в Автономній Республіці Крим, областях, мм. Києві та Севастополі, інших містах, районах, районах у містах.
Територіальні центри комплектування та соціальної підтримки відповідно до покладених на них завдань, крім іншого: ведуть військовий облік призовників, військовозобов`язаних та резервістів, а також облік громадян України, які уклали контракт добровольця територіальної оборони, ветеранів війни та військової служби, та інших осіб, які мають право на пенсійне забезпечення відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб»; оформлюють та видають військово-облікові документи призовникам, військовозобов`язаним та резервістам; розглядають звернення військовослужбовців, працівників та членів їх сімей, а також громадян з питань, що належать до компетенції територіальних центрів комплектування та соціальної підтримки, а також ведуть прийом громадян, які звертаються із зазначених питань, видають необхідні довідки та інші документи.
Районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення, крім іншого: оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації та в особливий період і воєнний час, які надаються в установленому порядку, а також ведуть їх спеціальний облік.
Механізм організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (далі - військовий облік) центральними і місцевими органами виконавчої влади, іншими державними органами (далі - державні органи), органами місцевого самоврядування, органами військового управління (органами управління), військовими частинами (підрозділами) Збройних Сил та інших утворених відповідно до законів України військових формувань та правоохоронних органів спеціального призначення, територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки, підприємствами, установами та організаціями, закладами освіти, закладами охорони здоров`я незалежно від підпорядкування і форми власності (далі - підприємства, установи та організації), а також визначає особливості ведення військового обліку громадян України, які постійно або тимчасово перебувають за кордоном визначено Порядком організації та ведення військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 30.12.2022 № 1487 (далі - Порядок №1487).
Відповідно до підпункту 8 пункту 1 Правил військового обліку призовників, військовозобов`язаних та резервістів (додаток 2 до Порядку №1487) призовники, військовозобов`язані та резервісти повинні особисто повідомляти в семиденний строк органам, в яких вони перебувають на військовому обліку, про зміну персональних даних, зазначених у статті 7 Закону України «Про Єдиний державний реєстр призовників, військовозобов`язаних та резервістів», а також надавати зазначеним органам документи, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації з підстав, визначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Зі змісту зазначених правових приписів слідує, що до повноважень територіального центру комплектування та соціальної підтримки відноситься вирішення питання щодо надання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, яке здійснюється на підставі особисто поданої заяви заявника та документів, що підтверджують право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
Кабінет Міністрів України постановою від 16.05.2024 № 560 затвердив Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (далі - Порядок № 560).
Відповідно до пунктів 56 Порядку №560 відстрочка від призову на військову службу за призовом під час мобілізації, на особливий період надається військовозобов`язаним з підстав, визначених статтею 23 Закону № 3543-XII.
Згідно з пунктом 58, 59 Порядку №560 за наявності підстав для одержання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період військовозобов`язані (крім заброньованих) особисто подають на ім`я голови комісії районного (міського) територіального центру комплектування та соціальної підтримки або його відділу заяву за формою, визначеною у додатку 4, до якої додаються документи, що підтверджують право на відстрочку, або копії таких документів, засвідчені в установленому порядку, зазначені у переліку згідно з додатком 5. Заява військовозобов`язаного підлягає обов`язковій реєстрації.
Відстрочка від призову на військову службу під час мобілізації може оформлятися за допомогою Єдиного державного реєстру призовників, військовозобов`язаних та резервістів на підставі даних, отриманих з інших державних реєстрів або баз даних, які підтверджують, що військовозобов`язаний має право на відстрочку з підстав, визначених статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».
Відповідно до пункту 60 Порядку №560 комісія вивчає отримані заяву та підтвердні документи, оцінює законність підстав для надання відстрочки, за потреби готує запити до відповідних органів державної влади для отримання інформації, що підтверджує право заявника на відстрочку, або використовує інформацію з публічних електронних реєстрів.
На підставі розгляду отриманих документів комісія ухвалює рішення про надання або відмову у наданні відстрочки. Рішення комісії оформляється протоколом.
Тобто, можливість надання відстрочки не ототожнюється з її автоматичним наданням, а наявність законодавчо визначених підстав для її отримання не свідчить про будь-який імунітет, як то безпідставно стверджує позивач.
Суд зауважує, що право на відстрочку від призову на військову службу повинно бути реалізоване військовозобов`язаним шляхом вчинення ним активних дій та оформлення його у відповідний спосіб уповноваженим органом (зокрема, районним територіальним центром комплектування та соціальної підтримки). При цьому реалізація такого права може бути здійснена лише до моменту набуття ним статусу військовослужбовця.
Відповідний висновок зробив Верховний Суд у постанові від 01.10.2024 у справі №160/10728/23.
Матеріали справи не містять доказів того, що під час проведення мобілізаційних процедур ОСОБА_1 надавав ІНФОРМАЦІЯ_1 документи для підтвердження наявності у нього статусу відповідного педагогічного працівника та оформлення права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації.
ІНФОРМАЦІЯ_5 , своєю чергою, вказував на те, що не отримував жодних документів, які б підтвердили наявність підстав для надання ОСОБА_1 відстрочки від призову на військову службу відповідно до пункту 2 частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію», у зв`язку з чим центр не володів такою інформацією на час мобілізації ОСОБА_1 .
Отже, за встановлених обставин суд дійшов висновку, що позивач із заявою про надання йому відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації та її оформлення у відповідний спосіб до ІНФОРМАЦІЯ_1 не звертався, тому у територіального центру комплектування та соціальної підтримки була відсутня заборона здійснювати мобілізаційні процедури щодо позивача, зокрема, приймати наказ про його призов на військову службу за мобілізацією.
Стосовно доводів позивача про те, що обов`язок перевірки наявності підстав для відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації був покладено на ІНФОРМАЦІЯ_5 , суд зазначає таке.
Згідно пункту 11 Положення №154, районні територіальні центри комплектування та соціальної підтримки, крім функцій, зазначених у пункті 9 цього Положення оформляють для військовозобов`язаних, резервістів відстрочки від призову під час мобілізації, які надаються в установленому порядку, та проводять перевірку підстав їх надання, ведуть спеціальний облік військовозобов`язаних.
Водночас відповідно до частини одинадцятої статті 38 Закону України «Про військовий обов`язок і військову службу» призовники, військовозобов`язані, резервісти в разі зміни їх сімейного стану, стану здоров`я, адреси місця проживання (перебування), номерів засобів зв`язку та адреси електронної пошти (за наявності електронної пошти), освіти, місця роботи, посади зобов`язані особисто в семиденний строк повідомити про такі зміни відповідні органи, де вони перебувають на військовому обліку, у тому числі у випадках, визначених Кабінетом Міністрів України, через центри надання адміністративних послуг та інформаційно-телекомунікаційні системи.
Тобто, з метою ведення районними територіальними центрами комплектування та соціальної підтримки спеціального обліку військовозобов`язаних, резервістів, які мають право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, на останніх покладено обов`язок із своєчасного повідомлення органу, в якому вони перебувають на військовому обліку, про зміну їх сімейного стану, стану здоров`я, адреси місця проживання (перебування), освіти, місця роботи і посади.
Отже, право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, особливого періоду, кореспондується з обов`язком військовозобов`язаного дотримуватися правил військового обліку, зокрема щодо своєчасного повідомлення органу про актуальну місце праці й посаду.
Подібний висновок за схожих обставин Верховний Суд уже робив у постанові від 18 січня 2024 року у справі №280/6033/22.
Щодо тверджень позивача про порушення відповідачем процедури мобілізації, суд зазначає таке.
З вище описаних нормативно-правових актів слідує, що на військову службу під час мобілізації призиваються військовозобов`язані, які перебувають у запасі і не заброньовані в установленому порядку на період мобілізації.
У свою чергу територіальні центри комплектування та соціальної підтримки наділені повноваженнями щодо призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період, незалежно від місця їх перебування на військовому обліку.
При цьому, для перебування на військовому обліку, надання облікових даних, проходження медичного огляду для визначення ступеня придатності до військової служби та призову громадян на військову службу під час мобілізації, згода військовозобов`язаного не передбачена, оскільки це є їх обов`язком, що визначено законодавством України.
З вищеописаних доказів судом встановлено, що позивач на час виникнення спірних правовідносин перебував у статусі військовозобов`язаного.
Фактичні обставини справи та правове регулювання спірних правовідносин дозволяють суду дійти висновку, що ОСОБА_1 не скористався можливістю реалізації права на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації та оформлення його у відповідний спосіб.
Щодо посилання на заяву позивача про надання відстрочки від призову на військову службу від 23.01.2025, яка надійшла на електронну адресу ІНФОРМАЦІЯ_2 о 16:46 год., суд зазначає, що вказана заява була надіслана вже після мобілізації ОСОБА_1 , що не заперечується позивачем. Крім того, вказана заява була надіслана до ІНФОРМАЦІЯ_2 ОСОБА_2 , а не особисто позивачем.
Враховуючи вищезазначене та оцінюючи надані докази в сукупності, суд вважає позовні вимоги необґрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню.
Таким чином, у задоволенні позову слід відмовити.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позовних вимог судові витрати не підлягають розподілу.
Керуючись статтями 6, 72-77, 139, 244, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
ВИРІШИВ:
у задоволенні позову ОСОБА_1 відмовити.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку до Сьомого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення.
Повне рішення складене 19 вересня 2025 року
Позивач:ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , ідентифікаційний номер - НОМЕР_3 ) Відповідачі:ІНФОРМАЦІЯ_5 ( АДРЕСА_2 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_4 ) ІНФОРМАЦІЯ_4 ( АДРЕСА_3 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_5 ) Міністерство оборони України (просп. Повітрофлотський, 6, м. Київ, 03168 , код ЄДРПОУ - 00034022) Військова частина НОМЕР_1 ( АДРЕСА_4 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_6 ) Військова частина НОМЕР_2 ( АДРЕСА_5 , код ЄДРПОУ - НОМЕР_7 ) Головуючий суддя Д.А. Божук