Єдиний державний реєстр судових рішень
МИКОЛАЇВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
18 вересня 2025 р. № 400/7524/25 м. Миколаїв
Миколаївський окружний адміністративний суд, у складі судді Мельника О.М. розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовомОСОБА_1 , АДРЕСА_1 ,
до відповідачаГоловного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, майдан Свободи, 5, Держпром,3,м. Харків,61022,
провизнання дій та рішення від 04.07.2025 року № 948110112094 протиправними; зобов`язання вчинити певні дії,
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (позивач) звернувся в суд з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (далі ГУ ПФУ в Харківській області, відповідач) просить суд: визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області, щодо відмови у переведенні з пенсії за віком згідно Закону України "Про державну службу", в результаті яких, позивачу відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.93 №3723-ХІІ "Про державну службу (переведення з пенсії за віком згідно Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" на пенсію за віком відповідно до Закону України "Про державну службу") згідно п.12 "Прикінцевих та перехідних положень"Закону України від 10.12.2015 №889-VII "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідах виданих Управлінням соціального захисту населення Баштанської районної адміністрації України в Миколаївській області від 24.06.2025 року №1944/09-11 та від 24.06.2025 року №1943/09-11; зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Харківській області вздійснити розрахунок, нарахування та призначення позивачу пенсії відповідно до статті 37 ЗУ "Про державну службу" від 16.12.1993 №3723- ХІІ, згідно п.12 "Прикінцевих та перехідних положень" Закону України від 10.12.2015 № 889-VII "Про державну службу" у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідах виданих Управлінням соціального захисту населення Баштанської районної адміністрації України в Миколаївській області від 24.06.2025 року №1944/09-11 та від 24.06.2025 року №1943/09-11, які необхідні для нарахування пенсії за віком згідно з Законом України "Про державну службу" з урахуванням стажу державного службовця 22 роки 10 місяців.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що позивач перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Миколаївській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
У червні 2011 року позивачу достроково призначено пенсію відповідно до ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 №2493-ІІІ.
26.05.2025 року звернувся до пенсійних органів з заявою, щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням спеціального стажу та отриманих пільг, надбавок рангів у період виконання обов`язків заступникаголови районної ради, голови районної ради, голови райдержадміністрації.
ГУ ПФУ в Миколаївській області повідомило про те, що позивача переведено на пенсію за віком за Законом № 1058, оскільки розмір пенсії розраховано за нормами ЗУ №1058 більший за розмір пенсії за віком посадової особи місцевого самоврядування.
27.06.2025 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо призначення пенсії державного службовця за віком, відповідно до ЗУ №889 -VII.
За принципом екстериоріальності заяву позивача направлено до ГУ ПФУ у Харківській області. За результатом розгляду заяви позивача відповідач прийняв рішення від 04.07.2025 року № 948110112094 про відмову в переведенні з одного виду пенсії на пенсію за віком відповідно до ЗУ "Про державну службу" №889. Підставою для відмови стало те, що після поновлення позивача на пенсії за віком згідно ЗУ Про службу в органах місцевого самоврядування" її розмір є меншим ніж позивач отримує зараз, у зв`язку з недоцільністю переходу з одного виду пенсії на інший було відмовлено позивачу в переході.
Позивач вважає, що такі дії відповідача порушують його права та законні інтереси звернувся до суду з вказаним позовом.
Ухвалою Миколаївського окружного адміністративного суду від 17.07.2025 прийнято дану позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та вирішено судовий розгляд справи проводити за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін, відповідно до статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України).
У відзиві на позов представник ГУ ПФУ в Харківській області позовних вимог не визнав та просив відмовити у позові. Зазначив, що з 16.06.2011 позивач отримував пенсію за віком призначену відповідно до ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування", з 01.03.2022 року позивачу було проведено автоматичне переведення на пенсію за віком відповідно до ЗУ "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
При поновленні пенсії за віком згідно ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" розмір пенсії буде меншим ніж позивач отримує зараз, тому відповідач прийняв правомірне рішення про недоцільність такого переведення.
Позивач на адресу суду подав відповідь на відзив свої позовні вимоги підтримує просить їх задовольнити.
Дослідивши матеріали справи, всебічно та повно з`ясувавши всі фактичні обставини, на яких ґрунтується позов, оцінивши надані учасниками судового процесу докази в їх сукупності, суд встановив такі обставини.
ОСОБА_1 перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Миколаївській області як отримувач пенсії за віком відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування».
У червні 2011 року позивачу достроково призначено пенсію відповідно до ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" від 07.06.2001 № 2493-ІІІ.
26.05.2025 року звернувся до пенсійних органів з заявою, щодо проведення перерахунку пенсії з урахуванням спеціального стажу та отриманих пільг, надбавок рангів у період виконання обов`язків заступникаголови районної ради, голови районної ради, голови райдержадміністрації.
ГУ ПФУ в Миколаївській області повідомило про те, що позивача перерведено на пенсію за віком за Законом №1058, оскільки розмір пенсії розраховано за нормами ЗУ №1058 більший за розмір пенсії за віком посадової особи місцевого самоврядування.
27.06.2025 року позивач звернувся до ГУ ПФУ в Миколаївській області щодо призначення пенсії державного службовця за віком, відповідно до ЗУ № 889 -VII.
За результатом розгляду заяви позивача відповідач прийняв рішення від 04.07.2025 року № 948110112094 про відмову в переведенні з одного виду пенсії на пенсію за віком відповідно до ЗУ "Про державну службу" № 889.
Підставою для відмови стало те, що після поновлення позивача на пенсії за віком згідно ЗУ "Про службу в органах місцевого самоврядування" її розмір буде меншим ніж позивач отримує зараз, у зв`язку з недоцільністю переходу з одного виду пенсії на інший було відмовлено позивачу в переході.
Позивач не погоджується з доводами відповідача, звернулася до суду з цим позовом.
Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд зазначає наступне.
Частиною другою статті 19 Конституції України встановлено обов`язок органів державної влади та органів місцевого самоврядування, їх посадових осіб діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Відповідно до частини третьої статті 45 Закону № 1058-IV, переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
Фактичною підставою для відмови, згідно рішення від 04.07.2025 року №948110112094, для перерахунку пенсії за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» є відсутність у позивача права на перерахунок пенсії за Законом України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу».
У своєму рішенні від 04.07.2025 року №948110112094, про відмову у нарахуванні пенсії за віком відповідно до Закону України від 10.12.2015 року № 889- VIII «Про державну службу», Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області помилково не врахувало той факт, що ОСОБА_1 , з 16.06.2011 року було призначено пенсію за віком відповідно до Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування від 07.06.2001 №2493-III згідно статті 21 абзац 6 в редакції 2001 року, чинного на 16.06.2011 року, та він скористався правом, яке надавалось згідно статті 21 закону № 2493-III, працюючи на керівних виборних посадах більше 8 років, а не відповідно до Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу".
В заяві від 27.06.2025 року позивач просив перевести його на пенсію згідно Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу».
У статті 21 абзац 6 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування від 07.06.2001 №2493-III на момент виходу на пенсію, тобто на червень 2011 року визначено:"...посадовим особам місцевого самоврядування, які працювали на виборних посадах в органах самоврядування 8 років і більше, або протягом повних двох і більше скликань, починаючи зі скликання 1990 року, за винятком припинення повноваженьз причин, визначених статтею 78, пунктами 2, 3, 4 частини першої, частиною другою статті 79 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" пунктами 1, 2, 6 частини першої і пунктом 1 частини другої статті 5 Закону України "Про статус депутатів місцевих рад", за наявності страхового стажу для чоловіків - не менше 25 років, для жінок - не менше 20 років, призачається пенсія відповідно до цього Закону незалежно від того, де вони працювали перед призначенням пенсії.
У цих випадках пенсія обчислюється у порядку, передбаченому для держаних службовців, із сум заробітної плати, на які нараховується збір на обов`язкове державне пенсійне страхування, за останьою займаною виборною посадою на день призачення пенсії. (частина 10 статті 21 у редакції Закону України від 19.06.2003р. №976-ІV зі змінами, внесеними за Законами України від 02.10.2003р. №1215-ІV, від 17.11.2005р. №2108-ІV).
Суд приходить до висновку, що Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області не розглядало питання про переведення позивача на пенсію згідно Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу».
Право для обчислення пенсії за віком згідно Закону України від 10.12.2015 року №
889-VIII «Про державну службу» з врахуванням довідок про заробітну плату, необхідними для розрахунку пенсії, виданих Управлінням соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації України в Миколаївської області від 24.06.2025 року № 1944/09-11 та від 24.06.2025 року №1943/09-11 встановлено Законом України від 10.12.2015 № 889-VIII "Про державну службу", Законом України від 16.12.1993 № 3723-XII "Про державну службу", Порядком призначення пенсій деяким категоріям осіб, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 14.09.2016 №622 зі змінами до цієї Постанови від 12.08.2024 №823 "Зміни, що вносяться до Порядку призначення пенсій деяким категоріям осіб" якими затверджено форми довідок про заробітну плату для призначення пенсії згідно з пунктами 10 і 12 розділу XI «Прикінцеві та перехідні положення» Закону N 889 відповідно до ст. 37 ЗаконуNo 3723-ХІІ.
За приписами статті 37 Закону № 3723-XII, на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом першим частини першої статті 28 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" (1058-15), у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 1 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
У статті 37 Закону № 3723-XII також зазначено, що визначення заробітної плати для обчислення пенсій державним службовцям здійснюється в порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
У стаж роботи, який дає право на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону №3723-XII, та закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу» зараховуються періоди роботи відповідно до записів у трудовій книжці. Всього стаж державної служби позивача становить 22 роки 10 місяців. Загальний стаж становить більше 40 років. Станом на 01 травня 2016 року , позивач мав стаж державної служби 22 роки 10 місяців, тому він має право на призначення пенсії згідно Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу», відповідно до ст. 37 Закону України №3723-XII «Про державну службу» за довідками, необхідними для розрахунку пенсії, виданих Управлінням соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації України в Миколаївської області від 24.06.2025 року № 1944/09-11 та від 24.06.2025 року №1943/09-11.
Принципи, правові та організаційні засади забезпечення державної служби, зокрема, порядок реалізації права на пенсійне забезпечення державних службовців, визначає Закон України "Про державну службу" від 10.12.2015 № 889-VIII (далі Закон № 889- VIII).
Відповідно до п. 2 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII з 01 травня 2016 року втратив чинність Закон №3723-XII, крім ст. 37, що застосовується до осіб зазначених у пункті 10 і 12 цього розділу.
Положеннями п.п. 10, 12 розділу ХІ "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII передбачено, що державні службовці, які на день набрання чинності цим Законом займають посади державної служби та мають не менш як 10 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державних службовців, визначених ст. 25 Закону
№3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, мають право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців. Для осіб, які на день набрання чинності цим Законом мають не менш як 20 років стажу на посадах, віднесених до відповідних категорій посад державної служби, визначених ст. 25 Закону №3723-XII та актами Кабінету Міністрів України, зберігається право на призначення пенсії відповідно до ст. 37 Закону №3723-XII у порядку, визначеному для осіб, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців.
Згідно з ч. 1 ст. 37 Закону № 3723-XII встановлено, що на одержання пенсії державних службовців мають право чоловіки, які досягли віку 62 роки, та жінки, які досягли пенсійного віку, встановленого статтею 26 Закону №1058-IV, за наявності страхового стажу, необхідного для призначення пенсії за віком у мінімальному розмірі, передбаченого абзацом 1 частини 1 статті 28 згаданого Закону, у тому числі стажу державної служби не менш як 10 років, та які на час досягнення зазначеного віку працювали на посадах державних службовців, а також особи, які мають не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, незалежно від місця роботи на час досягнення зазначеного віку.
Пенсія державним службовцям призначається в розмірі 60 відсотків суми їх заробітної плати, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 01 січня 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування, а особам, які на час звернення за призначенням пенсії не є державними службовцями, - у розмірі 60 відсотків заробітної плати працюючого державного службовця відповідної посади та рангу за останнім місцем роботи на державній службі, з якої було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а до 2011 року - страхові внески на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Згідно з п. 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом, обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до п. 6 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 № 229, стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 № 889-VIII, обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI Прикінцевих та перехідних положень Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року №889-VIII. Отже, у даному випадку слід керуватись Порядком обчислення стажу державної служби, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України від 3 травня 1994 № 283 (Порядок № 283), відповідно до пункту 1 якого визначаються посади і органи, час роботи в яких зараховуються до стажу державної служби.
У відповідності з Порядком обчислення стажу державної служби затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 25 березня 2016 р. № 229 «документом для визначення стажу державної служби є трудова книжка, копія послужного списку, військовий квиток та інші документи, які відповідно до законодавства підтверджують стаж роботи (довідки, виписки з наказів, дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, тощо). За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній стаж державної служби обчислюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, а також архівними установами»
Механізм обчислення стажу державної служби визначає Порядок обчислення стажу державної служби, затверджений постановою Кабінету Міністрів України від 25.03.2016 №229 (далі - Порядок №229).
Згідно з пунктом 6 Порядку №229 стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності Законом обчислюється відповідно до пункту 8 розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889-VIII.
Приписами пункту 8 Розділу XI "Прикінцеві та перехідні положення" Закону №889- VIII передбачено, що стаж державної служби за періоди роботи (служби) до набрання чинності цим Законом обчислюється у порядку та на умовах, установлених на той час законодавством.
Відповідно до пункту 2 Порядку обчислення стажу державної служби, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 03.05.1994 №283 (далі - Порядок №283), до стажу державної служби зараховується робота (служба) на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених у статті 14 Закону України "Про службу в органах місцевого самоврядування", а також на інших посадах, не зазначених у цій статті, віднесених Кабінетом Міністрів України до відповідної категорії посад в органах місцевого самоврядування.
Постановою Кабінету Міністрів України від 18.04.1994 №239 "Про віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців" затверджений Порядок віднесення посад працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів до відповідних категорій посад державних службовців і присвоєння їм рангів державних службовців (далі Порядок №239).
Разом з тим, пунктом 1 Порядку №239 від 18.04.1994 передбачено, що до посади працівників місцевих Рад народних депутатів та їх виконавчих комітетів відносяться до шостої категорії, зокрема, посади заступників голів, секретарів виконкомів міських Рад народних депутатів і міст районного підпорядкування, селищних і сільських Рад народних депутатів; керівників відділів секретаріатів районних, районних у містах Києві та Севастополі Рад народних депутатів; керівників управлінь, самостійних відділів виконкомів районних у містах Рад народних депутатів; керівників відділів (підвідділів) та їх заступників у складі управлінь, самостійних відділів, апаратів виконкомів районних у містах Рад народних депутатів; радників, консультантів, спеціалістів управлінь, самостійних відділів обласних, Київської та Севастопольської міських Рад народних депутатів; радників, консультантів, спеціалістів виконкомів міських Рад міст обласного підпорядкування, їх управлінь, самостійних відділів та інші прирівняні до них посади.
При цьому, відповідно до пункту 4 Порядку № 229 від 25.03.2016, до стажу державної служби зараховуються час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування».
Тобто, як Порядок № 283, так і чинний Порядок № 229 передбачає, що до стажу державної служби зараховується час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування.
Згідно зі ст. 22 Конституції України закріплені права і свободи не є вичерпними, гарантуються і не можуть бути скасовані. При прийнятті нових законів або внесенні змін до чинних законодавчих актів не допускається звуження змісту та обсягу існуючих прав і свобод.
При цьому, 04.07.2001 набрав чинності Закон України «Про службу в органах місцевого самоврядування» від 07.06.2001 №2493-III (далі - Закон №2493-III).
Зокрема, пунктом 2 Прикінцевих та перехідних положень Закону №2493-III передбачено, що дія Закону України «Про державну службу» поширюється на органи і посадових осіб місцевого самоврядування в частині, що не суперечить Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні", цьому Закону та іншим законам України, що регулюють діяльність місцевого самоврядування.
Верховний Суд у постанові від 10.05.2018, прийнятій у справі №351/1792/17, зазначив, що після набрання чинності Законом України «Про державну службу» №889-VIII положення законодавства в частині механізму обрахунку стажу державної служби не змінилися. Відповідно до статті 46 закону України «Про державну службу» №889-VIII та пункту 4 Порядку №229, час перебування на посадах в органах місцевого самоврядування, передбачених Законом України «Про службу в органах місцевого самоврядування» зараховується до стажу державної служби.
Згідно з вищевикладеним, стаж роботи на посадах в органах місцевого самоврядування, позивача, зараховується до стажу державної служби.
Відповідно до частини 1 статті 2 Закону України "Про військовий обов`язок і військову службу" від 25.03.1992 за №2232-ХІІ (надалі по тексту також Закон №2232- ХІІ), військова служба є державною службою особливого характеру, яка полягає у професійній діяльності придатних до неї за станом здоров`я і віком громадян України (за винятком випадків, визначених законом), іноземців та осіб без громадянства, пов`язаній із обороною України, її незалежності та територіальної цілісності. Час проходження військової служби зараховується громадянам України до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Приписами частини 1 статті 8 Закону України "Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей" від 20.12.1991 за №2011-XII визначено, що час перебування громадян України на військовій службі зараховується до їх страхового стажу, стажу роботи, стажу роботи за спеціальністю, а також до стажу державної служби.
Служба в лавах радянської армії ОСОБА_1 з 11.11.1970 року по 17.12.1972 рік - зараховується до стажу державної служби.
Працівники управлінь соціального захисту, які є державними службовцями, підпадають під дію Закону України "Про державну службу" від 10 грудня 2015 року № 889-VIII.
На підставі вищевикладеного суд приходить до висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області, протиправно прийнято рішення від 04.07.2025 року № 948110112094, про відмову у нарахуванні пенсії за віком згідно Закону України від 10.12.2015 року № 889-VIII «Про державну службу» відповідно до ст. 37 Закону України № 3723-XII «Про державну службу» за довідками, необхідними для розрахунку пенсії, виданих Управлінням соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації України в Миколаївської області: довідка про складові заробітної плати службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), видана Управлінням соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації України в Миколаївської області від 24.06.2025 року №1944/09-11; довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, видана Управлінням соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації України в Миколаївської області від 24.06.2025 року №1943/09-11.
Постановою ВС від 25.05.2023 у справі № 580/3805/22 зроблено правовий висновок, що визначальною умовою для збереження за позивачем права на призначення пенсії відповідно до статті 37 Закону № 3723-ХІІ у випадку, коли вперше призначалася пенсія за нормами ЗУ «Про державну службу» № 3723-ХІІ є встановлення додаткових умов, а саме: наявність в цієї особи станом на 01.05.2016 певного стажу держслужби (10 років для осіб, що на зазначену дату займали посади держслужби або 20 років стажу держслужби не залежно від того чи працювали станом на 01.06.2016 на держслужбі).
Також зазначена правова позиція узгоджуються з правовою позицією, яка викладена в постанові Верховного Суду від 19.06.2018 у справі № 465/7218/16а. Аналогічна позиція щодо необхідності переведення особи на пенсію за віком відповідно до Закону України Про державну службу № 889-VIII при наявності не менш як 20 років стажу державної служби на момент набрання чинності Законом № №889-VIII від 01.05.2016 викладена у постанові Восьмого апеляційного адміністративного суду від 19.06.2023 у справі № 140/664/23.
Згідно із ст.46 Конституції України, норми якої є нормами прямої дії, громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх в разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та інших випадках передбачених законом. Це право гарантується загальнообов`язковим державним соціальним страхуванням за рахунок страхових внесків громадян, підприємств, установ і організацій, а також бюджетних та інших джерел соціального забезпечення; створенням мережі державних, комунальних, приватних закладів для догляду за непрацездатними.
Пенсії, інші види соціальних виплат та допомоги, що є основним джерелом існування, мають забезпечувати рівень життя, не нижчий від прожиткового мінімуму, встановленого законом.
Відповідно до ст. 55 Конституції України, права і свободи людини і громадянина захищаються судом. Кожному гарантується право на оскарження в суді рішень, дій чи бездіяльності органів державної влади, органів місцевого самоврядування, посадових і службових осіб.
Визначене Конституцією України право громадян на соціальний захист конкретизоване у Законі України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» (надалі також - Закон №1058), яким встановлено порядок нарахування та виплати пенсії.
Відповідно до ч.1 ст.7 Закону №1058 загальнообов`язкове державне пенсійне страхування здійснюється за принципами: рівноправності застрахованих осіб щодо отримання пенсійних виплат та виконання обов`язків стосовно сплати страхових внесків на загальнообов`язкове державне пенсійне страхування.
Суд вказує, що є хибним твердження відповідача про те, що у позивача відсутнє право на отримання пенсії держслужбовця, оскільки він вже раніше використав право на призначення та отримання пенсії держслужбовця.
Позивач просить відповідача перевести його на інший вид пенсії, який врегульований іншим законом, тобто Законом України "Про державну службу" №899- VІІІ від 10.12.2015 , а не згідно якого позивач раніше отримував пенсію, це Закон України "Про службу в органах місцевого самоврядування від 07.06.2001 №2493-III.
Той факт, що позивач перед тим як отримував пенсію за віком за нормами Закону № 1058-VI, отримував пенсію держслужбовця згідно згідно статті 21 закону №2493-III не позбавляє його права перейти на пенсію держслужбовця за нормами Закону № 889-VIІ.
Частиною третьою статті 45 Закону № 1058-IV визначено, що переведення з одного виду пенсії на інший здійснюється з дня подання заяви на підставі документів про страховий стаж, заробітну плату (дохід) та інших документів, що знаходяться на час переведення з одного виду пенсії на інший в пенсійній справі, а також додаткових документів, одержаних органами Пенсійного фонду.
З метою відновлення порушених прав позивача, з урахуванням приписів статті 83 Закону № 1788-XII, суд вважає що Головне управлінням Пенсійного фонду України в Харківській області слід зобов`язати, при переведенні з пенсії за віком згідно із законом «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», на пенсію за віком відповідно до Закону України «Про державну службу» від 16.12.1993 №3723-ХІІ та пункту 10 Прикінцевих та перехідних положень Закону України «Про державну службу» від 10.12.2015 №889-VІІІ, здійснити перерахунок, призначення позивачу, пенсії державного службовця з 27.06.2025 року, врахувавши при обчисленні розміру пенсії додані до заяви відомості про заробітну плату на підставі довідки про складові заробітної плати службовця, який до 1 січня 2024 р. працював та звільнився з державних органів, що провели класифікацію посад державної служби, або який працював у державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, посаду якого не було класифіковано, або який працював у державних органах, що не провели класифікацію посад державної служби (посадовий оклад, надбавка за ранг, надбавка за вислугу років), видана Управлінням соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації України в Миколаївської області від 24.06.2025 року № 1944/09-11; довідка про інші складові заробітної плати для призначення пенсії особі, яка має не менш як 20 років стажу роботи на посадах, віднесених до категорій посад державних службовців, та яка на дату виходу на пенсію не займала посаду в державних органах, що провели класифікацію посад державної служби, яку було класифіковано, або працювала у державних органах, які не провели класифікацію посад державної служби, видана Управлінням соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації України в Миколаївської області від 24.06.2025 року №1943/09-11 з урахуванням стажу державної служби 22 роки 10 місяців.
Відповідно до п.4 ч.2 ст. 245 КАС України у разі задоволення позову суд може прийняти рішення про визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
За правилами ч.1 ст. 139 КАС України при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.
Звертаючись з позовом до суду, позивач сплатив судовий збір у сумі 1 211, 20 грн, У зв`язку із задоволенням позову на користь позивача необхідно стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача судові витрати у сумі 1211, 20 грн.
Керуючись ст. 2, 19, 139, 241, 244, 242 - 246 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
ВИРІШИВ:
1. Позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром,3, м. Харків, 61022 код ЄДРПОУ 14099344) задовольнити.
2. Визнати протиправними дії та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Харківській області від 04.07.2025 року №948110112094 про відмову у переведенні з пенсії за віком на пенсію за віком згідно Закону України "Про державну службу", в результаті яких, ОСОБА_1 , відмовлено у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 37 Закону України від 16.12.93 № 3723-ХІІ «Про державну службу» згідно п.12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках виданих Управлінням соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації України в Миколаївської області від 24.06.2025 року № 1944/09-11 та від 24.06.2025 року №1943/09-11.
3. Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Харківській області (код ЄДРПОУ 14099344) призначити ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) з 27.06.2025 року пенсію відповідно до статті 37 Закону України від 16 грудня 1993 р. № 3723-XII "Про державну службу", згідно п.12 «Прикінцевих та перехідних положень» Закону України від 10.12.2015 № 889-VIII «Про державну службу» у розмірі 60 відсотків суми заробітної плати, зазначеної у довідках, виданих Управлінням соціального захисту населення Баштанської районної державної адміністрації України в Миколаївської області від 24.06.2025 року № 1944/09-11 та від 24.06.2025 року № 1943/09-11, які необхідні для нарахування пенсії за віком згідно з Законом України Про державну службу з урахуванням стажу державного службовця 22 роки 10 місяців.
4. Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління Пенсійного фонду України в Харківській області (майдан Свободи, 5, Держпром,3, м. Харків, 61022 РНОКПП 14099344) на користь ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 РНОКПП НОМЕР_1 ) судові витрати в розмірі 1211,20 грн.
Рішення суду першої інстанції набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи в порядку, визначеному ст. 255 КАС України. Апеляційна скарга може бути подана до П`ятого апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Суддя О.М. Мельник