Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
04 вересня 2025 року Справа № 160/6685/25 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:
головуючого суддіВрони О. В. за участі секретаря судового засіданняХижняк В.В. представника позивача Томко В.М. представника відповідача Овдій Я.П. розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпро адміністративну справу за позовною заявою Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу,-
ВСТАНОВИВ:
Головне управління ДПС у Чернівецькій області звернулася до Дніпропетровського окружного адміністративного суду із позовом до ОСОБА_1 , в якому просить: стягнути з фізичної особи ОСОБА_2 (РНОКПП НОМЕР_1 ) податковий борг у сумі 1188976,32 грн. до місцевого бюджету відповідно до Бюджетного кодексу України.
В обґрунтування позовних вимог позивач зазначає, що у відповідача наявний податковий борг на загальну суму 1188976,32 грн. Позивач вживав заходи щодо погашення податкової заборгованості, визначені Податковим кодексом України, в тому числі шляхом надсилання податкової вимоги, проте сума податкового боргу відповідачем не сплачена.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 05.03.2025 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у адміністративній справі №160/6685/25. Призначено розгляд справи за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи у письмовому провадженні.
Від ОСОБА_1 надійшов відзив на позовну заяву.
Відповідач просить відмовити у задоволенні позовних вимог.
Посилаючись на положення Порядку направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.11.2012 №1236, відповідач вказує на порушення податковим органом визначеного законодавством строку направлення ППР і податкової вимоги, неможливість ідентифікувати з даних, що містяться у рекомендованих повідомленнях, що саме надсилалось відповідачу.
Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 06.05.2025 перейдено до розгляду справи №160/6685/25 за позовною заявою Головного управління ДПС у Чернівецькій області до ОСОБА_1 про стягнення податкового боргу, за правилами загального позовного провадження з проведенням підготовчого засідання. Підготовче засідання призначено на 03.06.2025 року о 11:10 год.
02.06.2025 від Головного управління ДПС у Чернівецькій області на виконання ухвали суду від 06.05.2025 надано копію (зворотній бік) інтегрованої картки платника податків відповідача з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, за період з 31.12.2023 по 31.10.2024.
03.06.2025 судом збільшено підготовче провадження на 30 днів, у зв`язку з відпусткою судді і призначено підготовче засідання на 10.07.2025 об 14:00 год.
12.06.2025 через систему «Електронний суд» від Головного управління ДПС у Чернівецькій області надійшла відповідь на відзив відповідача.
Позивач підтримав позовні вимоги та вказав, що п.59.1 ст. 59 ПК України визначено, що у разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків. Відповідно до п.59.3 вказаної статті податкова вимога разом з детальним розрахунком суми податкового боргу надсилається не раніше першого робочого дня після закінчення граничного строку сплати суми грошового зобов`язання.
Податкова вимога форми «Ф» № 0002015-1310-2413 від 08 травня 2024 року надіслана у порядку, визначеному п.42.2 та п.42.5 ст.42 ПКУ, а рекомендований лист повернуто до контролюючого органу, що підтверджується наданими доказами.
Згідно з п.п.14.1.175 п.14.1 ст.14 цього Кодексу сума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, набуває статусу податкового боргу та є підставою для звернення до суду з позовом про стягнення податкового боргу на підставі п.87.11 ст.87 ПК України.
Позивачем 12.06.2025 також було подано клопотання про приєднання до матеріалів справи скан-копії посвідчення представника Головного управління ДПС у Чернівецькій області Томко Вікторії Миколаївни.
10.07.2025 відповідач, який про дату і час судового засідання був повідомлений належним чином, у підготовче засідання не з`явився. Судом ухвалено закрити підготовче провадження та призначено справу до судового розгляду по суті на 29.07. 2025 об 10:40 год.
29.07.2025 за відсутності учасників справи, які про дату і час судового засідання був повідомлений належним чином, судом оголошено перерву до 04.09.2025 об 13:00 год.
04.09.2025 в судовому засіданні оголошено вступну і резолютивну частини рішення.
Дослідивши письмові докази, наявні в матеріалах справи в їх сукупності, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд встановив наступні обставини.
За даними ІС «Податковий блок» у Головному управлінні ДПС у Чернівецькій області за ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_1 ) обліковується податковий борг у сумі 1188976,32 грн.
Сума заборгованості утворилась за платежем «Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості».
Відповідно до відомостей з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно ОСОБА_2 на праві спільної часткової власності, розмір частки 54/100 належить нерухоме майно, що розташоване за адресою: АДРЕСА_1 .
Об`єкт нерухомості- комплекс , цукровий завод «Хрещатик», який є об`єктом нежитлової нерухомості.
Головним управлінням ДПС у Дніпропетровській області прийнято податкові повідомлення-рішення форми «Ф»:
№0889224-2417-0486-UA73060310000074904 від 13.11.2023 року про визначення податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, у сумі 193208,65 грн. (податковий період 2022 рік).
Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №0600076528737, яким було направлено відповідачу вказане податкове повідомлення-рішення, повернуто відділенням поштового зв`язку без вручення 29.02.2024, що підтверджується штемпелем на поштовому повідомленні.
№1438987-2417-0486-UA73060310000074904 від 14.06.2024 року про визначення податкового зобов`язання з податку на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки, що сплачується фізичними особами, які є власниками об`єктів нежитлової нерухомості, у сумі 995767,67 грн. (податковий період 2023 рік).
Рекомендоване повідомлення про вручення поштового відправлення №0600937468382, яким було направлено відповідачу вказане податкове повідомлення-рішення, повернуто відділенням поштового зв`язку з відміткою «по закінченню терміну зберігання» 13.08.2024.
Відповідно до ст. 59 Податкового кодексу УкраїниГоловним управлінням ДПС у Чернівецькій області пофізичній особі ОСОБА_2 була сформована податкова вимога (форма «Ф») від 08.05.2024 №0002015-1310-2413насуму 193208,65 грн., яка направлена на адресу платника засобами поштового зв`язку, що підтверджується копією рекомендованого повідомлення про вручення поштового відправлення №0600921072470 і яке повернуто відділенням поштового зв`язку з відміткою «адресат відсутній».
За п.59.5 ст. 59 Податкового кодексу України у разі коли у платника податку, якому надіслано (вручено) податкову вимогу сума податкового боргу збільшується, погашенню підлягає вся сума податкового боргу, такого платника податку, що виникла після надіслання (вручення) податкової вимоги. У разі, якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається.
Відповідачем не надано до суду належних доказів сплати податкового боргу у добровільному порядку, як і не надано доказів оскарження податкових повідомлень-рішень та податкової вимоги.
При вирішенні спору суд виходить з наступного.
Спірні правовідносини регулюютьсяПодатковим кодексом України.
За вимогами підпункту16.1.4 п. 16.1 ст.16 ПК Українипередбачено, що платник податків зобов`язаний, зокрема, сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Податковий боргсума узгодженого грошового зобов`язання, не сплаченого платником податків у встановлений цим Кодексом строк, та непогашеної пені, нарахованої у порядку, визначеному цим Кодексом. (підп. 14.1.175 п.14.1 ст. 14 ПК України).
Відповідно до пунктів 36.1 - 36.3 ст.36 ПК Україниподатковим обов`язком визнається обов`язок платника податку обчислити, задекларувати та/або сплатити суму податку та збору в порядку і строки, визначені цим Кодексом, законами з питань митної справи. Податковий обов`язок виникає у платника за кожним податком та збором. Податковий обов`язок є безумовним і першочерговим стосовно інших неподаткових обов`язків платника податків, крім випадків, передбачених законом.
Пунктом16.1 ст. 16 ПК Українизобов`язано платника податків подавати до контролюючих органів у порядку, встановленому податковим та митним законодавством, декларації, звітність та інші документи, пов`язані з обчисленням і сплатою податків та зборів; сплачувати податки та збори в строки та у розмірах, встановлених цим Кодексом та законами з питань митної справи.
Згідно п.87.1та 87.2 ст.87 ПК Україниджерелами самостійної сплати грошових зобов`язань або погашення податкового боргу платника податків є будь-які власні кошти, у тому числі ті, що отримані від продажу товарів (робіт, послуг), майна, випуску цінних паперів, зокрема корпоративних прав, отримані як позика (кредит), та з інших джерел, з урахуванням особливостей, визначених цією статтею, а також суми надміру сплачених платежів до відповідних бюджетів. Джерелом самостійної сплати грошових зобов`язань з податку на додану вартість є суми коштів, джерела яких зазначені в абзаці першому цього пункту та обліковуються в системі електронного адміністрування податку на додану вартість. У разі сплати податкових зобов`язань, що виникли до 1 липня 2015 року, та/або погашення податкового боргу за податковими зобов`язаннями, що виникли до 1 липня 2015 року, перерахування коштів до бюджету здійснюється безпосередньо з поточних рахунків платника податків, відкритих у банках.
Відповідно до п.31.1 ст.31 ПК України податок, що не був сплачений у визначений строк,
вважається не сплаченим своєчасно.
Податок на нерухоме майно, відмінне від земельної ділянки є одним із місцевих податків (п.п.265.1.1 ст. 265 ПК України).
Відповідно до п.10.5. ст.10 ПК України зарахування місцевих податків та зборів до відповідних місцевих бюджетів здійснюється відповідно до Бюджетного кодексу України.
Підпунктом 266.1.1. п.266.1. ст. 266 ПК України визначено, що платниками даного податку є фізичні та юридичні особи, в тому числі нерезиденти, які є власниками об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості .
За підп. п.п.266.2.1. п. 266.2 ст. 266 ПК України об`єктом оподаткування є об`єкт житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його частка.
Відповідно до підпунктів п.п.266.3.1., 266.3.2 п.266.3. ст. 266 ПК України базою оподаткування є загальна площа об`єкта житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі його часток . База оподаткування об`єктів житлової та нежитлової нерухомості, в тому числі їх часток, які перебувають у власності фізичних осіб, обчислюється контролюючим органом на підставі даних Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що безоплатно надаються органами державної реєстрації прав на нерухоме майно та/або на підставі оригіналів відповідних документів платника податків, зокрема документів на право власності.
Підпунктом 266.5.1. п.266.5 ст.266 ПК України визначено, що ставка податку для об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, що перебувають у власності фізичних та юридичних осіб, встановлюються за рішенням сільської, селищної, міської ради залежно від місця розташування (зональності) та типів таких об`єктів нерухомості у розмірі, що не перевищує 1,5 відсотка розміру мінімальної заробітної плати, встановленої законом на 1 січня звітного (податкового) року, за 1 квадратний метр бази оподаткування.
Згідно підп. 266.6.1. п.266.6 ст.266 ПКУ базовий податковий (звітний) період дорівнює календарному року.
Порядок обчислення суми податку регламентований п.266.7 ст.266 ПК України. Обчислення суми податку з об`єкта/об`єктів нежитлової нерухомості, які перебувають у власності фізичних осіб, здійснюється контролюючим органом за місцем податкової адреси (місцем реєстрації) власника такої нерухомості, виходячи із загальної площі кожного з об`єктів нежитлової нерухомості та відповідної ставки податку (абз.2 п.266.7).
Відповідач вважає, що податковим органом порушено строки і порядок направлення податкових повідомлень-рішень і податкової вимоги і посилається на Порядок направлення органами державної податкової служби податкових повідомлень-рішень платникам податків, затвердженого наказом Міністерства фінансів України від 28.11.2012 №1236.
Абзацом 2 підп. 266.7.2. п. 266.7 ст. 266 ПК України визначено, що податкове/податкові повідомлення-рішення про сплату суми/сум податку, обчисленого згідно з п.п.266.7.1 п.266.7 цієї статті, разом з детальним розрахунком суми/сум податку, та відповідні платіжні реквізити, зокрема органів місцевого самоврядування за місцезнаходженням кожного з об`єктів житлової та/або нежитлової нерухомості, надсилаються платнику податку контролюючим органом у порядку, визначеному ст. 42 цього Кодексу, до 1 липня року, що настає за базовим податковим (звітним) періодом (роком).
Натомість Порядок №1236 втратив чинність від 16.02.2016.
Наказом Міністерства фінансів України від 28.12.2015 №1204, зареєстровано в Міністерстві юстиції України 22 січня 2016 р.з а № 124/28254 , затверджено Порядок надіслання контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків (Порядок №1204),який визначає форму та порядок надіслання (вручення) контролюючими органами податкових повідомлень-рішень платникам податків.
Відповідно до п. 2 розділу ІІ Порядку №1204 ( в редакції на час складання податкових повідомлень-рішень) у випадках, зазначених упункті 1цього розділу, відповідний структурний підрозділ контролюючого органу складає податкове повідомлення-рішення за формою «Ф» - для платників податків - фізичних осіб, якщо відповідно до законодавства контролюючий орган самостійно визначає податкове зобов`язання платника податків з причин, не пов`язаних із порушенням податкового або іншого законодавства (додаток 1).
Податкове повідомлення-рішення надсилається (вручається) платнику податків у порядку, визначеному статтею 42 цього Кодексу (п. 58.3 ст. 58 ПК України).
За п.59.1 ст. 59 ПКУкраїниу разі коли у платника податків виник податковий борг, контролюючий орган надсилає (вручає) йому податкову вимогу в порядку, визначеному для надсилання (вручення) податкового повідомлення-рішення. Податкова вимога може надсилатися (вручатися) контролюючим органом за місцем обліку платника податків, в якому обліковується податковий борг платника податків.
Відповідно до п.59.5 ст. 59 ПК Україниу разі якщо у платника податків, якому надіслано (вручено) податкову вимогу, сума податкового боргу збільшується (зменшується), погашенню підлягає вся сума податкового боргу такого платника податку, що існує на день погашення. У разі якщо після направлення (вручення) податкової вимоги сума податкового боргу змінилася, але податковий борг не був погашений в повному обсязі, податкова вимога додатково не надсилається (не вручається).
За правилами, визначеними п.60.6 ст. 60 ПК Українипередбачено, якщо нарахована сума грошового зобов`язання або податкового боргу збільшується внаслідок їх адміністративного оскарження, раніше надіслане податкове повідомлення-рішення або податкова вимога не відкликаються. На суму збільшення грошового зобов`язання надсилається окреме податкове повідомлення-рішення, а на суму збільшення податкового боргу окрема податкова вимога не надсилається.
Пунктом 42.5 ст. 42 ПК України визначено, у разі якщо платник податків не подав заяву про бажання отримувати документи через електронний кабінет, листування з платником податків здійснюється шляхом надіслання за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручаються платнику податків (його представнику).
Документи вважаються належним чином врученими, якщо вони надіслані у порядку, визначеному пунктом 42.4 цієї статті, надіслані за адресою (місцезнаходженням, податковою адресою) платника податків рекомендованим листом з повідомленням про вручення або особисто вручені платнику податків (його представнику). Разом з тим, згідно з положеннями абз.2 п.42.5 ст.42 ПКУ у разі, якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причин, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення (п.42.2 ст. 42 ПК України).
Вказана вимога в даному випадку контролюючим органом дотримана. І податкові повідомлення-рішення і податкова вимога були направлені за належною адресою платника податків, що не заперечується і відповідачем.
За правовим висновкомВерховного Судуу постанові від 31.01.2024 у справі №260/2683/21 законом встановлено обов`язок платника податків повідомляти контролюючий орган про зміну податкової адреси протягом місяця з дня, коли така зміна відбулася.
Положеннями абз.2 п.42.5 ст.42 ПК України передбачено, у разі, якщо пошта не може вручити платнику податків документ у зв`язку з відсутністю за місцезнаходженням посадових осіб платника податків, їхньою відмовою прийняти документ, незнаходження
фактичного місця розташування (місцезнаходження) платника податків або з інших причини, документ вважається врученим платнику податків у день, зазначений поштовою службою в повідомленні про вручення із зазначенням причини невручення.
Аналогічні норми містяться в пунктах 1,2, 4 розділу ІІІ Порядку №1204.
Стосовно доводів відповідача про відсутність на сайті АТ «Укрпошта» інформації про відправлення за трекінгами направлення податкових повідомлень-рішень і податкової вимоги, суд зазначає, що за п. 107 Правил надання послуг поштового зв`язку , затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 5 березня 2009 р. № 270 (в редакції постанови Кабінету Міністрів України від 10 жовтня 2023 р. № 1071) заяви про внутрішні реєстровані поштові відправлення, поштові перекази приймаються в паперовій або електронній формі протягом шести місяців з дня прийняття їх для пересилання.
Виходячи зі змісту наведеної норми інформація в автоматизованій системі АТ «Укрпошта» зберігається протягом шести місяців, а тому станом на дату перевірки відповідачем інформації на сайті АТ «Укрпошта» -20.03.2025 така інформація вже відсутня.
Разом з тим, за винятком випадків оскарження податкового повідомлення-рішення, законодавство пов`язує виникнення у фізичної особи обов`язку сплатити грошове зобов`язання із фактом особистого вручення їй чи законному представникові податкового повідомлення-рішення або надсилання його рекомендованим листом з повідомленням про вручення за місцем проживання або останнім відомим місцезнаходженням.
Відповідачем податкові повідомлення-рішення №0889224-2417-0486-UA73060310000074904 від 13.11.2023 і № 1438987-2417-0486-UA73060310000074904 від 14.06.2024, не оскаржені.
Суд зауважує, що при вирішенні спору про стягнення податкового боргу суд не може давати оцінку правомірності прийняття податкових повідомлень-рішень, на підставі яких виник податковий борг, оскільки вони не є предметом такого правового спору.
Відповідно до підп. 14.1.137 п.14.1 ст. 14 ПК України, органом стягнення є державний орган, уповноважений здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу в межах повноважень, встановлених цим кодексом та іншими законами України.
За приписамипідпункту41.1.1. п. 41.1. ст. 41 ПК Україниконтролюючими органами є податкові органи (центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну податкову політику, його територіальні органи)щодо дотримання законодавства з питань оподаткування (крім випадків визначених підпунктом 41.1.2 цього пункту), законодавства з питань сплати єдиного внеску, а також щодо дотримання іншого законодавства, контроль за виконанням якого покладено на центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику, чи його територіальні органи.
Пунктом41.4. ст. 41 ПК Українивстановлено, що органами стягнення є виключно контролюючі органи, визначені підп. 41.1.1 цього пункту, уповноважені здійснювати заходи щодо забезпечення погашення податкового боргу та недоїмки зі сплати єдиного внеску у межах повноважень, а також державні виконавці в межах своїх повноважень.
За п.95.1 ст. 95 Податкового кодексу України контролюючий орган здійснює за платника податків і на користь держави заходи щодо погашення податкового боргу такого платника податків шляхом стягнення коштів, які перебувають у його власності, а в разі їх недостатності - шляхом продажу майна такого платника податків, яке перебуває у податковій заставі.
Згідноп.п.87.11 ст. 87 ПК України, орган стягнення звертається до суду з позовом про стягнення суми податкового боргу платника податку фізичної особи. Стягнення податкового боргу за рішенням суду здійснюється державною виконавчою службою відповідно до закону про виконавче провадження.
Особою відповідальною за погашення грошових зобов`язань чи податкового боргу платника податків стосовно фізичної особи-підприємця або фізичної особи, яка провадить незалежну професійну діяльність, - є така фізична особа (підп. 97.4.3. п.97.4п. 97 ПК України).
Статтею 77 Кодексу адміністративного судочинства Українивстановлено обов`язок кожної сторони довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановленихстаттею 78 цього Кодексу.
Враховуючи викладене, адміністративний позов підлягає задоволенню.
Відповідно до ч. 2ст. 139 КАС України при задоволенні позову суб`єкта владних повноважень з відповідача стягуються виключно судові витрати суб`єкта владних повноважень, пов`язані із залученням свідків та проведенням експертиз.
Такі витрати позивачем у справі не понесені, а отже не підлягають стягненню з відповідача.
Керуючись ст. ст. 139, 241-246, 250, 255, 295, 297 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позовну заяву Головного управління ДПС у Чернівецькій області (вул. Героїв Майдану, буд. 200а, м. Чернівці, Чернівецька область, 58013, код ЄДРПОУ 44057187) до ОСОБА_1 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) про стягнення податкового боргу - задовольнити.
Стягнути з фізичної особи ОСОБА_2 ( АДРЕСА_2 , РНОКПП НОМЕР_1 ) податковий борг у сумі 1188 976 (один мільйон сто вісімдесят вісім тисяч дев`ятсот сімдесят шість) грн. 32 коп. до місцевого бюджету відповідно до Бюджетного кодексу України.
Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.
Повний текст рішення суду складено 12.09.2025.
Суддя О.В. Врона