Рішення № 130279343, 07.08.2025, Дніпропетровський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
07.08.2025
Номер справи
160/10251/25
Номер документу
130279343
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

07 серпня 2025 року Справа № 160/10251/25 Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі:

Головуючого суддіЦарікової О.В. за участі секретаря судового засіданняОсуховської Ж.С. за участі: представника позивача: представника відповідачів: Клименко О.І. Логвина А.В., розглянувши у відкритому судовому засіданні у місті Дніпрі адміністративну справу №160/10251/25 за адміністративним позовом Товариства з обмеженою відповідальністю "АЛЕКСПРОМ" (51250, Дніпропетровська обл., Новомосковський р-н, селище міського типу Губиниха, вул. Берегового, 37; ЄДРПОУ 32679601) до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; ЄДРПОУ 43005393), Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49031, м. Дніпро, пр-т. Олександра Поля, 57; ЄДРПОУ 43968079) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії,-

УСТАНОВИВ:

08.04.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява "АЛЕКСПРОМ" до Державної податкової служби України, Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків, в якому позивач просить:

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №11892594/32679601 від 10.10.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №3743 від 28.11.2023 року;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №3743 від 28.11.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації;

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12058338/32679601 від 15.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №3961 від 20.12.2023 року;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №3961 від 20.12.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації;

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12058339/32679601 від 15.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №4002 від 22.12.2023 року;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №4002 від 22.12.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації;

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12058340/32679601 від 15.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №4001 від 21.12.2023 року;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №4001 від 21.12.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації;

- визнати протиправним та скасувати Рішення комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних №12058341/32679601 від 15.11.2024 про відмову у реєстрації податкової накладної №3960 від 19.12.2023 року;

- зобов`язати Державну податкову службу України зареєструвати податкову накладну ТОВ «Алекспром» №3960 від 19.12.2023 року в Єдиному реєстрі податкових накладних датою подання до реєстрації.

Також в позовній заяві позивач просить встановити судовий контроль в порядкуст. 382 Кодексу адміністративного судочинства України, шляхом зобов`язання Державну податкову службу України (ідентифікаційний код юридичної особи 43005393) подати у встановлений судом строк звіт про виконання судового рішення.

В обґрунтування позову позивачем зазначено, що 05.06.2023 та 29.09.2023 Товариство з обмеженою відповідальністюАЛЕКСПРОМуклало з Товариством з обмеженою відповідальністюСЕНЛАЙТдоговори поставки №293/23 та №412/23 на поставку Суміш вуглеводнів. Бензино-лігроїнова фракція на умовах поставки CPT та на поставку Абсорбент газоконденсатний марки А на умовах поставки EXW з навантаженням відповідно.

У зв`язку з виконанням договору позивач здійснив поставку замовленого товару покупцеві протягом вересня-листопада 2023 року. У зв`язку з виконанням зобов`язань за вищезазначеним договором, позивачем були виписані податкові накладні: №3743 від 28.11.2023, №3960 від 19.12.2023, №3961 від 20.12.2023, №4001 від 21.12.2023, №4002 від 22.12.2023 і направлені на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН), але їх реєстрацію зупинено із посиланням на п.8 Критеріїв ризиковості платника податків.

Позивачу запропоновано надати пояснення та/або копії документів, достатні для прийняття рішення про реєстрацію ПН/РК в ЄРПН. Позивачем направлено копії відповідних документів, необхідних для проведення реєстрації зупиненої податкової накладної, однак за результатами розгляду поданих документів комісією прийнято рішення про відмову в реєстрації податкових накладних. Оскаржувані рішення позивач вважає необґрунтованими та такими, що порушують норми податкового законодавства, права та охоронювані законом інтереси позивача, є протиправними та підлягають скасуванню, оскільки позивачем подані контролюючому органу усі необхідні документи, що підтверджують правомірність складання спірних податкових накладних.

Також, позивач звертає увагу на те, що в квитанціях про зупинення податкових накладних не було вказано які саме документи слід надати платнику податків та чого мають стосуватися пояснення такого платника податків для того, щоб реєстрація цих податкових накладних стала можливою, що свідчить про невідповідність сформованих квитанцій вимогам до таких, що визначені п.11 Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 №1165.

Зазначене стало підставою для звернення позивача до суду з даною позовною заявою.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 14.04.2025 адміністративний позов по справі №160/10251/25 залишено без руху. Встановлено позивачу п`ятиденний строк для усунення недоліків позовної заяви з дня отримання ухвали про залишення позовної заяви без руху. Надати до суду - уточнену позовну заяву, яка буде відповідати вимогамстатті 160 КАС України(для суду та для сторін, які будуть брати участь у даній справі).

23.04.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний Суд» від представника позивача надійшла уточнена позовна заява (вх. №20943/25), яка відповідає вимогамстатті 160 КАС України.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 07.05.2025 відкрито провадження в адміністративній справі №160/10251/25 та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без виклику учасників справи.

20.05.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний Суд» від представника Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків надійшов відзив на позовну заяву (вх. №26214/25), в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог.

20.05.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду від Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків надійшов відзив на позовну заяву (вх. №26214/25), в обґрунтування якого представником відповідача-2 зазначено, що 04.10.2024 від ТОВ «АЛЕКСПРОМ» (32679601) надійшло повідомлення №210 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. До Повідомлення був наданий пакет документів.

Рішенням від 10.10.2024. (протокол №148/32-00-18-02-07) ТОВ «АЛЕКСПРОМ» (32679601) було остаточно відмовлено в реєстрації податкової накладної від 28.11.2023 №3743, у зв`язку з тим, що в товарно-транспортній накладній на контрагента-покупця ТОВ «СЕНЛАЙТ» (код ЄДРПОУ 43504180) у полі «Пункт розвантаження» вказано: Київська область, м. Обухів без зазначення адреси, слід зазначити, що у ТОВ «СЕНЛАЙТ» у м. Обухів відсутні будь - які об`єкти оподаткування, наразі є склад за адресою: Київська область, Обухівський район, село Дерев`яна, вулиця Переїзд, будинок 4, у видаткових накладних на контрагента-покупця ТОВ «СЕНЛАЙТ» (код ЄДРПОУ 43504180) у полі «Місце складання» вказано лише населений пункт «смт. Губиниха» без зазначення адреси.

08.11.2024 від ТОВ «АЛЕКСПРОМ» (32679601) надійшло Повідомлення №292 про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено. До Повідомлення був наданий пакет документів.

Рішеннями від 15.11.2024. (протокол №162/32-00-18-02-07) ТОВ «АЛЕКСПРОМ» (32679601) було остаточно відмовлено в реєстрації податкових накладних від 19.12.2023 №3960, від 20.12.2023 №3961, від 21.12.2023 №4001, від 22.12.2023 №4002, у зв`язку з тим, що у видатковій накладній на контрагента-покупця не зазначена повна інформація щодо «Місця складання».

В наданих товарно-транспортних накладних на отримання продукції ТОВ «АЛЕКСПРОМ» від постачальників не заповнено усі графи. Згідно проведеного аналізу баз даних ЄРПН за 4-ий квартал 2023 року не встановлено взаємовідносин між замовником ТОВ «СЕНЛАЙТ» та зазначеним в ТТН підприємством-автоперевізником ТОВ «ТРИЗІР ТРАНС» відсутні податкові накладні на надання транспортних послуг.

Представником відповідача зазначено, що товарно-транспортні накладні не відповідають Правилам перевезень вантажів автомобільним транспортом в Україні, які затвердженінаказом Міністерства транспорту України від 14 жовтня 1997 року № 363, та не дають підстав для складання ТОВ податкової накладної за наслідками такої операції щодо перевезення вантажу.

З урахуванням вищевикладеного, Комісією Східного міжрегіонального управління ДПС прийнято обґрунтовані та правомірні рішення з питань зупинення реєстрації податкових накладних в ЄРПН.

Також, представником Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків заявлено клопотання про перехід зі спрощеного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження у зв`язку зі складністю справи.

20.05.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний Суд» від представника Державної податкової служби України надійшов відзив на позовну заяву (вх. №26211/25), в якому останній заперечив проти задоволення позовних вимог та виклав доводи, аналогічні викладеним у відзиві на позовну заяву Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків та вважає, що позивач не спростував правову позицію, та просив суд відмовити у задоволенні адміністративного позову. Клопотання Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про перехід зі спрощеного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження підтримав.

21.05.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» від позивача надійшла відповідь на відзив (вх. №26430/25), відповідно до якої останній заперечив усі доводи відповідача, наведені у відзиві на позовну заяву, оскільки такі є необґрунтованими та не відповідають вимогам чинного законодавства. Клопотання Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про перехід зі спрощеного провадження до розгляду справи за правилами загального позовного провадження підтримав.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду 02.06.2025 вирішено перейти зі спрощеного позовного провадження до розгляду справи №160/10251/25 за правилами загального позовного провадження. Призначено підготовче засідання на 24 червня 2025 року о 13:00, у приміщенні Дніпропетровського окружного адміністративного суду за адресою: м. Дніпро, вул. Академіка Янгеля, 4, зала № 12.

Ухвалою Дніпропетровського окружного адміністративного суду від 24.06.2025 витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю «СЕНЛАЙТ» (ЄДРПОУ 43504180) докази на підтвердження взаємовідносин з Товариством з обмеженою відповідальністю «ТРИЗІР ТРАНС», зазначеним в товарно-транспортних накладних в якості підприємства - автоперевізника. Вищевказані документи надати суду в строк до 16.07.2025.

04.08.2025 до Дніпропетровського окружного адміністративного суду через систему «Електронний суд» від представника Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків надійшли додаткові пояснення по справі (вх. №40481/25).

У судовому засіданні представник позивача позовні вимоги підтримав з підстав, викладених у позовній заяві, просив суд останню задовольнити повністю.

Представник відповідачів у судовому засіданні проти задоволення позовних вимог заперечив з підстав необґрунтованості та безпідставності останніх, просив суд у задоволенні позовної заяви відмовити.

Заслухавши пояснення представників сторін, дослідивши матеріали справи та надані сторонами докази, а також проаналізувавши зміст норм матеріального та процесуального права, що регулюють спірні правовідносини, суд зазначає таке.

Судом встановлено та матеріалами справи підтверджено, що Товариство з обмеженою відповідальністю «АЛЕКСПРОМ, ідентифікаційний код юридичної особи 32679601, з 28.11.2003 зареєстроване в Єдиному державному реєстрі юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, запис №12291200000000129, та перебуває на податковому обліку в Східному міжрегіональному управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків.

Видами економічної діяльності ТОВ «АЛЕКСПРОМ» згідно КВЕД є: 19.20 Виробництво продуктів нафтоперероблення (основний); 20.59 Виробництво іншої хімічної продукції, н.в.і.у.; 46.19 Діяльність посередників у торгівлі товарами широкого асортименту; 46.71 Оптова торгівля твердим, рідким, газоподібним паливом і подібними продуктами; 46.90 Неспеціалізована оптова торгівля; 49.41 Вантажний автомобільний транспорт.

05.06.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю АЛЕКСПРОМ (постачальник) уклало з Товариством з обмеженою відповідальністю СЕНЛАЙТ (покупець) договір поставки №293/23 на поставку Суміш вуглеводів. Бензино-лігроїнова фракція на умовах поставки CPT, згідно якого постачальник зобов`язується за замовленням покупця після отримання 100% передоплати поставити товар, а покупець зобов`язується своєчасно оплатити та прийняти товар.

Постачальник поставляє товар на підставі замовлення (далі заявка). Поставка здійснюється автомобільним транспортом на умовах СРТ (місце поставки та адреса вантажоотримувача зазначається в заявці) відповідно до вимог Інкотермс-2010 (п.2.2 Договору).

Прийом товару покупцем здійснюється в місці розвантаження пункті прийому-передачі, зазначеному в п.2.2 Договору, за кількістю на підставі товарних накладних/товарно-транспортних накладних (п.4.1 Договору).

Цей Договір набирає чинності з моменту його підписання уповноваженими предсмтавниками сторін і діє до 31.12.2023 (п.9.1 Договору).

29.09.2023 Товариство з обмеженою відповідальністю АЛЕКСПРОМ (постачальник) уклало з Товариством з обмеженою відповідальністю СЕНЛАЙТ (покупець) договір поставки №412/23 на поставку Абсорбент газоконденсатний Марки А на умовах поставки EXW з навантаженням, згідно якого постачальник зобов`язується за замовленням покупця після отримання 100% передоплати поставити товар, а покупець зобов`язується своєчасно оплатити та прийняти товар.

Постачання і передача товару покупцеві здійснюється в пункті прийому-передачі: Дніпропетровська область, смт.Губиниха, вул. Берегового, 37, на умовах EXW з навантаженням ІНКОТЕРМС -2010.

На підставі вищевказаних договорів протягом вересня-листопада 2023 року Товариством з обмеженою відповідальністю «АЛЕКСПРОМ» був поставлений товар на умовах СРТ та EXW з навантаженням ІНКОТЕРМС 2010 відповідно до вказаних договорів, що підтверджується первинними документами, а саме: видатковими накладними, товарно-транспортирними накладними за період вересня-листопада 2023 року. Виписки з банківського рахунку ТОВ «АЛЕКСПРОМ» за вересень-листопад 2023 містять відомості про оплату ТОВ «СЕНЛАЙТ» товару придбаного за Договорами постачання від 05.06.2023 №293/23 та від 29.09.2023 №412/23.

На виконання вимог п.201.1 ст.201 ПК України, ТОВ «АЛЕКСПРОМ» за вищезазначеними господарським операціями складено та подано на реєстрацію податкові накладні №3743 від 28.11.2023, №3960 від 19.12.2023, №3961 від 20.12.2023, №4001 від 21.12.2023, №4002 від 22.12.2023 і направлені на реєстрацію до Єдиного реєстру податкових накладних (далі - ЄРПН), реєстрацію яких було зупинено у Єдиному реєстрі податкових накладних, що підтверджується квитанціями №9368212137 від 19.12.2023, №9368155078 від 20.12.2023, №9368212159 від 21.12.2023, №9368150424 від 22.12.2023.

З метою відновлення свого порушеного права Товариством подано Комісії повідомлення про подання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено.

Позивачем на адресу податкового органу були надіслані пояснення, в яких останнім надано інформацію про походження товару, про операції, які виконувались з товаром, який відвантажений на адресу контрагента, та надав копії документів для підтвердження законності даних операцій (договір поставки, видаткові накладні, довіреності, товарно-транспортні накладні, договори на закупівлю товарів, платіжні доручення).

За результатами розгляду пояснень Комісією прийнято рішення про відмову у реєстрації вищевказаних ПН в ЄРПН. Підставою відмови в оскаржуваних рішеннях вказано ненадання платником податку копій документів, а саме:

1) Щодо поданих первинних документів та пояснень позивача до податкової накладної №3743 встановлено, що товарно-транспортній накладній на контрагента-покупця ТОВ СЕНЛАЙТ (код ЄДРПОУ 43504180) у полі Пункт розвантаження вказано: Київська область, м. Обухів без зазначення адреси адреси, слід зазначити, що у ТОВ СЕНЛАЙТ у м. Обухів відсутні будь-які об`єкти оподаткування, наразі є склад за адресою: Київська область, Обухівський район, с. Дерев`яна, вул. Переїзд, буд. 4; у видаткових накладних на контрагента-покупця ТОВ СЕНЛАЙТ у полі Місце складання вказано лише населений пункт смт. Губиниха без зазначення адреси;

2) Щодо поданих первинних документів та пояснень позивача до податкової накладної №3960 встановлено, що у видатковій накладній на контрагента-покупця ТОВ СЕНЛАЙТ не зазначена повна інформація щодо Місця складання. В наданих товарно-транспортних накладних на отримання продукції ТОВ АЛЕКСПРОМ від постачальників не заповнено усі графи. Згідно проведеного аналізу баз даних ЕРПН за 4 квартал 2023 року не встановлено взаємовідносин між замовником ТОВ СЕНЛАЙТ та зазначеним в ТТН підприємством-автоперевізником ТОВ ТРИЗІР ТРАНС відсутні податкові накладні на надання транспортних послуг;

3) Щодо поданих первинних документів та пояснень позивача до податкової накладної №3961 встановлено, що у видатковій накладній на контрагента-покупця ТОВ СЕНЛАЙТ не зазначена повна інформація щодо Місця складання. В наданих товарно-транспортних накладних на отримання продукції ТОВ АЛЕКСПРОМ від постачальників не заповнено усі графи. Згідно проведеного аналізу баз даних ЕРПН за 4 квартал 2023 року не встановлено взаємовідносин між замовником ТОВ СЕНЛАЙТ та зазначеним в ТТН підприємством-автоперевізником ТОВ ТРИЗІР ТРАНС відсутні податкові накладні на надання транспортних послуг;

4) Щодо поданих первинних документів та пояснень позивача до податкової накладної №4001 встановлено, що у видатковій накладній на контрагента-покупця ТОВ СЕНЛАЙТ не зазначена повна інформація щодо Місце складання. В наданих товарно-транспортних накладних на отримання продукції ТОВ АЛЕКСПРОМ від постачальників не заповнено усі графи. Згідно проведеного аналізу баз даних ЕРПН за 4 квартал 2023 року не встановлено взаємовідносин між замовником ТОВ СЕНЛАЙТ та зазначеним в ТТН підприємством-автоперевізником ТОВ ТРИЗІР ТРАНС відсутні податкові накладні на надання транспортних послуг;

5) Щодо поданих первинних документів та пояснень позивача до податкової накладної №4002 встановлено, що у видатковій накладній на контрагента-покупця ТОВ СЕНЛАЙТ не зазначена повна інформація щодо Місце складання. В наданих товарно-транспортних накладних на отримання продукції ТОВ АЛЕКСПРОМ від постачальників не заповнено усі графи. Згідно проведеного аналізу баз даних ЕРПН за 4 квартал 2023 року не встановлено взаємовідносин між замовником ТОВ СЕНЛАЙТ та зазначеним в ТТН підприємством-автоперевізником ТОВ ТРИЗІР ТРАНС відсутні податкові накладні на надання транспортних послуг.

Позивачне погоджується з оскаржуванимирішенням комісії відповідача, що стало підставою для звернення до суду.

Надаючи правову оцінку спірним правовідносинам, суд виходить з наступного.

Відповідно до частини другоїстатті 19 Конституції Україниоргани державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбаченіКонституцієюта законами України.

Згідно зпунктом 185.1 статті185 Податкового кодексу України(далі -ПК України) об`єктом оподаткування є операції платників податку зокрема з: а) постачання товарів, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно достатті 186 цього Кодексу, у тому числі операції з передачі права власності на об`єкти застави позичальнику (кредитору), на товари, що передаються на умовах товарного кредиту, а також з передачі об`єкта фінансового лізингу в користування лізингоотримувачу/орендарю; б) постачання послуг, місце постачання яких розташоване на митній території України, відповідно достатті 186 цього Кодексу.

Датою виникнення податкових зобов`язань з постачання товарів/послуг згідно з пунктом187.1 статті 187 ПК Українивважається дата, яка припадає на податковий період, протягом якого відбувається будь-яка з подій, що сталася раніше: а) дата зарахування коштів від покупця/замовника на банківський рахунок платника податку як оплата товарів/послуг, що підлягають постачанню; б) дата відвантаження товарів.

Відповідно до пункту188.1 статті 188 ПК Українибаза оподаткування операцій з постачання товарів/послуг визначається виходячи з їх договірної вартості з урахуванням загальнодержавних податків та зборів. До складу договірної (контрактної) вартості включаються будь-які суми коштів, вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо покупцем або через будь-яку третю особу у зв`язку з компенсацією вартості товарів/послуг. До бази оподаткування включаються вартість товарів/послуг, які постачаються, та вартість матеріальних і нематеріальних активів, що передаються платнику податків безпосередньо отримувачем товарів/послуг, поставлених таким платником податку.

Згідно з пунктом201.1 статті 201 ПК Українина дату виникнення податкових зобов`язань платник податку зобов`язаний скласти податкову накладну в електронній формі з дотриманням умови щодо реєстрації у порядку, визначеному законодавством, кваліфікованого електронного підпису уповноваженої платником особи та зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних у встановлений цим Кодексом термін.

Податкова накладна складається на кожне повне або часткове постачання товарів/послуг, а також на суму коштів, що надійшли на поточний рахунок як попередня оплата (аванс) (пункт 201.7статі201ПК України).

Згідно з пунктом201.10 статті 201 ПК Українипри здійсненні операцій з постачання товарів/послуг платник податку - продавець товарів/послуг зобов`язаний в установлені терміни скласти податкову накладну, зареєструвати її в Єдиному реєстрі податкових накладних та надати покупцю за його вимогою.

Податкова накладна та/або розрахунок коригування до неї, складені та зареєстровані після 1 липня 2017року в Єдиному реєстрі податкових накладних платником податку, який здійснює операції з постачання товарів/послуг, є для покупця таких товарів/послуг достатньою підставою для нарахування сум податку, що відносяться до податкового кредиту, та не потребує будь-якого іншого додаткового підтвердження.

Податкові накладні, які не надаються покупцю, а також податкові накладні, складені за операціями з постачання товарів/послуг, які звільнені від оподаткування, підлягають реєстрації в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Підтвердженням продавцю про прийняття його податкової накладної та/або розрахунку коригування до Єдиного реєстру податкових накладних є квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі, яка надсилається протягом операційного дня.

Датою та часом надання податкової накладної та/або розрахунку коригування в електронному вигляді до центрального органу виконавчої влади, що реалізує державну податкову і митну політику, є дата та час, зафіксовані у квитанції.

Якщо надіслані податкові накладні/ розрахунки коригування сформовано з порушенням вимог, передбачених пунктом 201.1 цієї статті та/або пунктом 192.1 статті 192 цьогоКодексу, а також у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування відповідно до пункту 201.16 цієї статті, протягом операційного дня продавцю/покупцю надсилається квитанція в електронному вигляді у текстовому форматі про неприйняття їх в електронному вигляді або зупинення їх реєстрації із зазначенням причин.

Помилки в реквізитах, визначених пунктом 201.1 цієї статті (крім коду товару згідно зУКТ ЗЕД), які не заважають ідентифікувати здійснену операцію, її зміст (товар/послугу, що постачаються), період, сторони та суму податкових зобов`язань, не можуть бути причиною неприйняття податкових накладних у електронному вигляді.

Квитанція про зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування надсилається одночасно продавцю та покупцю платнику податку.

Якщо протягом операційного дня не надіслано квитанції про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної / розрахунку коригування, така податкова накладна вважається зареєстрованою в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Реєстрація податкових накладних та/або розрахунків коригування до податкових накладних у Єдиному реєстрі податкових накладних повинна здійснюватися з урахуванням граничних строків:

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 1 по 15 календарний день (включно) календарного місяця, - до останнього дня (включно) календарного місяця, в якому вони складені;

для податкових накладних/розрахунків коригування до податкових накладних, складених з 16 по останній календарний день (включно) календарного місяця, - до 15 календарного дня (включно) календарного місяця, наступного за місяцем, в якому вони складені.

Порядок ведення Єдиного реєстру податкових накладних встановлюється Кабінетом Міністрів України. Покупець має право звіряти дані отриманої податкової накладної на відповідність із даними Єдиного реєстру податкових накладних.

Відповідно до пункту 12 Порядку ведення Єдиного реєстру податкових накладних, затвердженогопостановою Кабінету Міністрів України № 1246 від 29.12.2010 року(далі - Порядок № 1246) після надходження податкової накладної та/або розрахунку коригування до ДФС в автоматизованому режимі здійснюється їх розшифрування та проводяться перевірки: відповідності податкової накладної та/або розрахунку коригування затвердженому формату (стандарту); чинності електронного цифрового підпису, порядку його накладення та наявності права підписання посадовою особою платника податку таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; реєстрації особи, що надіслала на реєстрацію податкову накладну та/або розрахунок коригування, платником податку на момент складення та реєстрації таких податкової накладної та/або розрахунку коригування; дотримання вимог, установлених пунктом192.1 статті 192та пунктом201.10 статті 201 ПК України; наявності помилок під час заповнення обов`язкових реквізитів відповідно до пункту201.1 статті 201 ПК України; наявності суми податку на додану вартість відповідно до пунктів200-1.3і 200-1.9 статті200-1 ПК України(для податкових накладних та/або розрахунків коригування, що реєструються після 1 липня 2015 р.); наявності в Реєстрі відомостей, що містяться у податковій накладній, яка коригується; факту реєстрації/зупинення реєстрації/відмови в реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування з такими ж реквізитами; відповідності податкових накладних та/або розрахунків коригування критеріям оцінки ступеня ризиків, достатнім для зупинення їх реєстрації відповідно до пункту201.16 статті 201 ПК України; дотримання вимогЗаконів УкраїниПро електронний цифровий підпис, та; Про електронні документи та електронний документообігта Порядку обміну електронними документами з контролюючими органами, затвердженого в установленому порядку.

Відповідно до пункту 13 Порядку №1246, за результатами перевірок, визначених пунктом 12 цього Порядку, формується квитанція про прийняття або неприйняття, або зупинення реєстрації податкової накладної та/або розрахунку коригування (далі - квитанція).

Згідно з пунктом201.16 статті 201 ПК Україниреєстраціяподаткової накладної / розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних може бути зупинена в порядку та на підставах, визначених Кабінетом Міністрів України.

Так, Кабінетом Міністрів України прийнятопостанову "Про затвердження порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних" від 11.12.2019р., №1165(набрала чинності 01.02.2020), якою, зокрема, затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі по тексту - Порядок №1165).

Даний Порядок визначає механізм зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (далі - Реєстр), організаційні та процедурні засади діяльності комісій з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - комісії контролюючих органів), права та обов`язки їх членів.

Відповідно до п.2 Порядку №1165 автоматизований моніторинг відповідності податкової накладної/розрахунку коригування критеріям оцінки ступеня ризиків - сукупність заходів та методів, що застосовуються контролюючим органом для виявлення ознак наявності ризиків порушення норм податкового законодавства за результатами проведення автоматизованого аналізу наявної в інформаційних системах контролюючих органів податкової інформації.

Критерій оцінки ступеня ризиків, достатній для зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, - визначений показник автоматизованого моніторингу, що характеризує ризик.

Ризик порушення норм податкового законодавства - ймовірність складення та надання податкової накладної/розрахунку коригування для реєстрації в Реєстрі з порушенням норм підпункту "а" або "б" пункту 185.1 статті 185, підпункту "а" або "б" пункту187.1статті187, абзацу першого пунктів201.1,201.7,201.10статті2 01 Податкового кодексу України(далі - Кодекс) за наявності об`єктивних ознак неможливості здійснення операції з постачання товарів/послуг, дані про яку зазначено в такій податковій накладній/розрахунку коригування, та/або ймовірності уникнення платником податку на додану вартість (далі - платник податку) виконання свого податкового обов`язку.

Згідно з п. 5 Порядку №1165 платник податку, яким складено та/або подано для реєстрації в Реєстрі податкову накладну/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряється щодо відповідності критеріям ризиковості платника податку (додаток 1), показникам, за якими визначається позитивна податкова історія платника податку (додаток 2).

Податкова накладна/розрахунок коригування, що не відповідають жодній з ознак безумовної реєстрації, перевіряються щодо відповідності відображених у них операцій критеріям ризиковості здійснення операцій (додаток 3).

Пунктом 6 Порядку №1165, передбачено, що у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено податкову накладну/розрахунок коригування, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

У разі коли за результатами автоматизованого моніторингу податкової накладної/розрахунку коригування встановлено, що відображена в них операція відповідає хоча б одному критерію ризиковості здійснення операції, крім податкової накладної/розрахунку коригування, складених платником податку, який відповідає хоча б одному показнику, за яким визначається позитивна податкова історія, реєстрація таких податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється (п. 7 Порядку №1165).

Додатками №1 та №3 до Порядку зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних визначені Критерії ризиковості платника податку на додану вартість та Критерії ризиковості здійснення операцій відповідно.

Так, Додатком 1 до Порядку №1165 встановлено наступні Критерії ризиковості платника податку на додану вартість:

1. Платника податку на додану вартість (далі - платник податку) зареєстровано (перереєстровано) на підставі недійсних (втрачених, загублених) та підроблених документів згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

2. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами з подальшою передачею (оформленням) у володіння чи управління неіснуючим, померлим, безвісти зниклим особам згідно з інформацією, наявною в контролюючих органах.

3. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) в органах державної реєстрації фізичними особами, що не мали наміру провадити фінансово-господарської діяльності або здійснювати повноваження, згідно з інформацією, наданою такими особами.

4. Платника податку зареєстровано (перереєстровано) та ним проваджено фінансово-господарську діяльність без відома і згоди його засновників і призначених у законному порядку керівників згідно з інформацією, наданою такими засновниками та/або керівниками.

5. Платник податку - юридична особа не має відкритих рахунків у банківських установах, крім рахунків в органах Казначейства (крім бюджетних установ).

6. Платником податку не подано контролюючому органу податкової звітності з податку на додану вартість за два останніх звітних (податкових) періоди всупереч нормам підпункту16.1.3пункту16.1 статті 16та абзацу першого пункту49.2і пункту49.18 статті 49Податкового кодексу України.

7. Платником податку на прибуток підприємств не подано контролюючому органу фінансової звітності за останній звітний період всупереч нормам підпункту16.1.3пункту16.1статті 16та пункту46.2 статті 46Податкового кодексу України.

8. У контролюючих органах наявна податкова інформація, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Пунктом 6 Порядку №1165 передбачено, що питання відповідності/невідповідності платника податку критеріям ризиковості платника податку розглядається комісією регіонального рівня.

У разі встановлення відповідності платника податку хоча б одному з критеріїв ризиковості платника податку комісією регіонального рівня приймається рішення про відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Включення платника податку до переліку платників, які відповідають критеріям ризиковості платника податку, здійснюється в день проведення засідання комісії регіонального рівня та прийняття відповідного рішення.

Платник податку отримує рішення про відповідність критеріям ризиковості платника податку через електронний кабінет у день прийняття такого рішення.

У рішенні зазначається підстава, відповідно до якої встановлено відповідність платника податку критеріям ризиковості платника податку.

Судом встановлено, що відповідно до рішення Комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних контрагента-покупця віднесено до переліку платників податку, які відповідають критеріям ризиковості, як такого, що відповідає п.8 Критеріїв ризиковості платника податку, на підставі наявної податкової інформації, яка стала відома у процесі провадження поточної діяльності під час виконання покладених на контролюючі органи завдань і функцій, що визначає ризиковість здійснення господарської операції, зазначеної в поданих для реєстрації податковій накладній/розрахунку коригування.

Тобто, реєстрацію податкових накладних позивача №3743 від 28.11.2023, №3960 від 19.12.2023, №3961 від 20.12.2023, №4001 від 21.12.2023, №4002 від 22.12.2023 було зупинено у Єдиному реєстрі податкових накладних з тих підстав, що платник податку, яким подано для реєстрації ПН/РК в Єдиному реєстрі податкових накладних, відповідає п. 8 «Критерії ризиковості платника податків», а у квитанціях від 15.11.2023, від 04.12.2023, від 05.12.2023, від 28.12.2023, від 11.01.2024 позивачу було запропоновано надати пояснення та копії документів щодо підтвердження інформації, зазначеної в ПН/РК для розгляду питання прийняття рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Безумовним у даному випадку є те, що наразі процедура включення платників до переліку ризикових врегульованапостановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 р. № 1165, якою затверджено Порядок зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних та Критерії ризиковості платника (далі - «Порядок № 1165»), і рішення про віднесення платника до переліку ризикових приймається комісією регіонального рівня на постійній основі шляхом проведення моніторингу відповідності/невідповідності платників податку критеріям ризиковості платника податку, включає ризикових платників до переліку та виключає тих, щодо кого відповідність критеріям не підтверджується.

У даному спірному випадку, як зазначалося вже вище по тексту, підставою, яку використано податковим органом при обґрунтуванні віднесення позивача до ризикових, став п.8 Критеріїв. Оскільки посилання на цей пункт дозволяє включити платника до ризикових на підставі будь-якої обставини, яку податкова вважатиме достатньою для висновку про ризиковий статус, якими зазвичай є: придбання товарів (послуг) у платників податків з ознаками ризиковості; недостатня кількість працівників у штаті; недостатня кількість матеріальних ресурсів (обладнання, транспорт, складські приміщення і т.д.); по ланцюгу постачання не відслідковується, хто постачає платнику товар, роботи чи послуги; придбання товарів (послуг) без їх подальшої реалізації або з реалізацією ризиковим покупцям; платник є учасником формування схемного ПДВ, позивач розуміючи, що саме було підставою для прийняття рішення про його відповідність критеріям ризиковості та саме задля позбавлення цього статусу на вимогу Комісії Східного міжрегіонального управління ДПС подавав «Повідомлення про надання пояснень та копій документів щодо податкових накладних/розрахунків коригування, реєстрацію яких зупинено», за перевіркою яких було встановлено, що:

1) Щодо поданих первинних документів та пояснень позивача до податкової накладної №3743 встановлено, що товарно-транспортній накладній на контрагента-покупця ТОВ СЕНЛАЙТ (код ЄДРПОУ 43504180) у полі Пункт розвантаження вказано: Київська область, м. Обухів без зазначення адреси адреси, слід зазначити, що у ТОВ СЕНЛАЙТ у м. Обухів відсутні будь-які об`єкти оподаткування, наразі є склад за адресою: Київська область, Обухівський район, с. Дерев`яна, вул. Переїзд, буд. 4; у видаткових накладних на контрагента-покупця ТОВ СЕНЛАЙТ у полі Місце складання вказано лише населений пункт смт. Губиниха без зазначення адреси;

2) Щодо поданих первинних документів та пояснень позивача до податкової накладної №3960 встановлено, що у видатковій накладній на контрагента-покупця ТОВ СЕНЛАЙТ не зазначена повна інформація щодо Місця складання. В наданих товарно-транспортних накладних на отримання продукції ТОВ АЛЕКСПРОМ від постачальників не заповнено усі графи. Згідно проведеного аналізу баз даних ЕРПН за 4 квартал 2023 року не встановлено взаємовідносин між замовником ТОВ СЕНЛАЙТ та зазначеним в ТТН підприємством-автоперевізником ТОВ ТРИЗІР ТРАНС відсутні податкові накладні на надання транспортних послуг;

3) Щодо поданих первинних документів та пояснень позивача до податкової накладної №3961 встановлено, що у видатковій накладній на контрагента-покупця ТОВ СЕНЛАЙТ не зазначена повна інформація щодо Місця складання. В наданих товарно-транспортних накладних на отримання продукції ТОВ АЛЕКСПРОМ від постачальників не заповнено усі графи. Згідно проведеного аналізу баз даних ЕРПН за 4 квартал 2023 року не встановлено взаємовідносин між замовником ТОВ СЕНЛАЙТ та зазначеним в ТТН підприємством-автоперевізником ТОВ ТРИЗІР ТРАНС відсутні податкові накладні на надання транспортних послуг;

4) Щодо поданих первинних документів та пояснень позивача до податкової накладної №4001 встановлено, що у видатковій накладній на контрагента-покупця ТОВ СЕНЛАЙТ не зазначена повна інформація щодо Місце складання. В наданих товарно-транспортних накладних на отримання продукції ТОВ АЛЕКСПРОМ від постачальників не заповнено усі графи. Згідно проведеного аналізу баз даних ЕРПН за 4 квартал 2023 року не встановлено взаємовідносин між замовником ТОВ СЕНЛАЙТ та зазначеним в ТТН підприємством-автоперевізником ТОВ ТРИЗІР ТРАНС відсутні податкові накладні на надання транспортних послуг;

5) Щодо поданих первинних документів та пояснень позивача до податкової накладної №4002 встановлено, що у видатковій накладній на контрагента-покупця ТОВ СЕНЛАЙТ не зазначена повна інформація щодо Місце складання. В наданих товарно-транспортних накладних на отримання продукції ТОВ АЛЕКСПРОМ від постачальників не заповнено усі графи. Згідно проведеного аналізу баз даних ЕРПН за 4 квартал 2023 року не встановлено взаємовідносин між замовником ТОВ СЕНЛАЙТ та зазначеним в ТТН підприємством-автоперевізником ТОВ ТРИЗІР ТРАНС відсутні податкові накладні на надання транспортних послуг.

Разом з тим, у даному спірному випадку суд звертає увагу, що Комісією було прийнято оскаржувані у цій справі позивачем рішення: від 10.10.2024 №11892594/32679601, від 15.11.2024 №12058338/32679601, від 15.11.2024 №12058339/32679601, від 15.11.2024 №12058340/32679601, від 15.11.2024 №12058341/32679601 про відмову в реєстрації податкових накладних від 28.11.2023, №3960 від 19.12.2023, №3961 від 20.12.2023, №4001 від 21.12.2023, №4002 від 22.12.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних саме за результатом розгляду первинних документів, поданих позивачем згідно Повідомлень щодо подачі документів про підтвердження реальності здійснення операцій по податкових накладних.

При цьому, суд наголошує, що вказані Повідомлення позивача і додані до них первинні документи розглядалися Комісією не відповідно до Порядку № 1246 та Критерій оцінки № 567 (як це відбувалося у постанові Верховного Суду по справі №822/1817/18), а відповідно до положень Порядку прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків в Єдиному реєстрі податкових накладних, затвердженогонаказом Міністерства фінансів України № 520 від 12.12.2019(даліПорядок № 520) та затвердженихпостановою Кабінету Міністрів України від 11.12.2019 № 1165Порядків з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних (даліПорядок № 1165), якими саме і повинен керуватися адміністративний суд під час вирішення спору у цій справі по суті.

Суд зазначає, що висновки Верховного Суду у питанні застосування норм Порядку №520 та Порядку №1165 є сформованими і усталеними. Зокрема, наприклад, у постанові від 03.11.2021 у справі № 360/2460/20 Верховний Суд за наслідками аналізу положень Порядку №520 зазначив, що можливість надання платником податків переліку документів на підтвердження правомірності формування та подання податкової накладної залежить саме від визначення податковим органом конкретного виду критерію оцінки ступеня ризиків з зазначенням необхідності надання документів за переліком, відповідно до критерію зупинення реєстрації податкової накладної.

Згідно вимог п.6 Порядку № 1165 у разі коли за результатами автоматизованого моніторингу платник податку, яким складено та/або подано податкову накладну/розрахунок коригування для реєстрації в Реєстрі, відповідає хоча б одному критерію ризиковості платника податку, реєстрація такої податкової накладної/розрахунку коригування зупиняється.

Як встановлено, питання віднесення позивача до ризикових згідно п.8 Критеріїв не є предметом спору у даній справі та не оспорюється позивачем, а підставою для прийнятті Комісією оскаржуваних у цій справі рішень стала невідповідність вимогам чинного законодавства поданих позивачем з Повідомленням первинних документів, що в свою чергу саме і викликало у Комісії обґрунтовані сумніви у достовірності наданої інформації.

Відтак, з урахуванням зазначених вимог п. 6 Порядку № 1165 та чинного рішення про відповідність позивача критеріям ризиковості платника податку, суд дійшов висновку, що у відповідача були наявні законні підстави для прийняття рішень про зупинення реєстрації податкових накладних та в подальшому рішень від 10.10.2024 №11892594/32679601, від 15.11.2024 №12058338/32679601, від 15.11.2024 №12058339/32679601, від 15.11.2024 №12058340/32679601, від 15.11.2024 №12058341/32679601 про відмову в реєстрації податкових накладних від № 3743 від 28.11.2023, №3960 від 19.12.2023, №3961 від 20.12.2023, №4001 від 21.12.2023, №4002 від 22.12.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Відповідно, суд визнає важливим у даному випадку проаналізуватиположення Порядку № 520, у пунктах 2, 3 якого прописано, що прийняття рішень про реєстрацію/відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено, здійснюють комісії з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі головних управлінь Державної податкової служби України в областях, м. Києві та Офісу великих платників податків ДПС (далі по текстукомісія регіонального рівня), а у разі зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі платник податку має право подати копії документів та письмові пояснення стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі.

Згідно пункту 5 Порядку № 520 вже чітко встановлено, що перелік документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію/відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі включають: договори, зокрема зовнішньоекономічні контракти, з додатками до них;договори, довіреності, акти керівного органу платника податку, якими оформлено повноваження осіб, які одержують продукцію в інтересах платника податку для здійснення операції; первинні документи щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи), у тому числі рахунки фактури/інвойси, акти приймання-передачі товарів (робіт, послуг) з урахуванням наявності певних типових форм і галузевої специфіки, накладні; розрахункові документи та/або банківські виписки з особових рахунків; документи щодо підтвердження відповідності продукції (декларації про відповідність, паспорти якості, сертифікати відповідності), наявність яких передбачено договором та/або законодавством.

Згідно з п.9 Порядку № 520 письмові пояснення та копії документів, подані платником податку до контролюючого органу відповідно до пункту 4 цього Порядку, розглядає Комісія регіонального рівня, а за результатами розгляду поданих письмових пояснень та копій документів, Комісія регіонального рівня протягом 5 робочих днів, що настають за днем отримання пояснень та копій документів, поданих відповідно до пункту 4 цього Порядку:або приймає рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу таЗаконів України «Про електронні документи та електронний документообіг»та «;Про електронні довірчі послуги»за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку; або надсилає повідомлення про необхідність надання додаткових пояснень та/або документів, необхідних для розгляду питання прийняття комісією регіонального рівня рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі (далі - Повідомлення), засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу таЗаконів України «Про електронні документи та електронний документообіг»та «;Про електронні довірчі послуги»за формою згідно з додатком 2 до цього Порядку з пропозицією щодо надання платником податку додаткових пояснень та копій документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній / розрахунку коригування; або приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі у разі надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства,та надсилає його платнику податку засобами електронного зв`язку в електронній формі з дотриманням вимог Кодексу таЗаконів України «Про електронні документи та електронний документообіг»та «Про електронні довірчі послуги»за формою згідно з додатком 1 до цього Порядку. Платник податку має право подати до контролюючого органу додаткові пояснення та копії документів на підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, протягом 5 робочих днів з дня, наступного за днем отримання Повідомлення.

Відповідно до п.10 Порядку 520 Комісія регіонального рівня приймає рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі в разі: ненадання /часткового надання додаткових письмових пояснень та копій документів стосовно підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, реєстрацію яких зупинено в Реєстрі, при отриманні Повідомлення; та/або надання платнком податку копій документів, сладених/оформлених із порушенням законодавства.

Отже, наведені вище положення Порядку 520 свідчать, що вже на законодавчому рівні як платникам податків так і органам контролю роз`яснено яким переліком документів має бути доведена правомірність реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Реєстрі та алгоритм підтвердження інформації, зазначеної у податковій накладній/розрахунку коригування, а п.44 Порядку 1165 зрозуміло визначено, що Комісія контролюючого органу перевіряє подані платником податку копії документів щодо їх достовірності шляхом звірки даних, які містяться в таких копіях документів, з даними, що надходять або можуть бути отримані з інших джерел інформації (реєстри, що ведуться державними органами, документи, зокрема електронні).

З урахуванням наведених положень Порядку 520 та з огляду на встановлені у цій справі обставини та позицію Верховного Суду, висловлену у постанові від 07.12.2022 року по справі №500/2237/20 якою наголошено, що приймаючи рішення про реєстрацію податкової накладної, контролюючий орган не повинен здійснювати повний аналіз господарських операцій позивача на предмет їх реальності, оскільки змістовна оцінка господарських операцій може бути проведена лише за результатом здійснення податкової перевірки платника податків, підстави та порядок проведення якої визначено нормамиПодаткового кодексу України- суд акцентує увагу на тому, що предметом розгляду в цій справі є виключно стадія правильності та правомірності зупинення та відмови в реєстрації податкових накладних, а не реальність та товарність здійснення господарських операцій між позивачем та його контрагентом, то і відповідність критеріям ризиковості має бути спростовано платником податків шляхом подання на вимогу контролюючого органу переліку документів, необхідних для прийняття рішення про реєстрацію податкової накладної/розрахунку коригування в ЄРПН, а надання платником податку копій документів, які складені з порушенням законодавства, є законною підставою для прийняття Комісією контролюючого органу рішення про відмову в реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування.

Суд зауважує, що в оскаржуваних рішеннях чітко зазначено про надання платником податку копій документів, складених/оформлених із порушенням законодавства, зокрема, в графі «Додаткова інформація» зазначено: «у видаткових накладних на контрагента-покупця не зазначена повна інформація Місця складання. В наданих товарно-транспортних накладних на отримання продукції ТОВ АЛЕКСПРОМ від постачальників не заповнено усі графи. Між замовником ТОВ СЕНЛАЙТ та зазначеним в ТТН підприємством-автоперевізником ТОВ ТРИЗІР ТРАНС відсутні податкові накладні на надання транспортних послуг.

Суд відзначає, що ухвалою суду витребувано у Товариства з обмеженою відповідальністю «СЕНЛАЙТ» (ЄДРПОУ 43504180) докази на підтвердження взаємовідносин з Товариством з обмеженою відповідальністю «ТРИЗІР ТРАНС», зазначеним в товарно-транспортних накладних в якості підприємства - автоперевізника, проте ухвала суду повернулася з адреси Товариства з обмеженою відповідальністю «СЕНЛАЙТ» із відміткою поштового відділення пр закінчення терміну зберігання.

Суд вважає безпідставними у даному спірному випадку твердження позивача про те, що наявні в матеріалах адміністративної справи документи, містять всі обов`язкові для первинних документів реквізити та відповідають законодавчо визначеним вимогам, зокрема, положенням ст.1, ст.9 Закону України «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні»та п.2.4 затвердженогонаказом Міністерства фінансів України від 24.05.1995 №88Положення про документальне забезпечення записів у бухгалтерському обліку (даліПоложення №88), оскільки спірні у цій справі податкові накладні було складено позивачем на поставку товару, джерело походження якого має бути підтверджено первинними документами, що передбачено п. 5 Порядку №520 в тому числі і складеними відповідно до вимог чинного законодавства: первинними документами щодо постачання/придбання товарів/послуг, зберігання і транспортування, навантаження, розвантаження продукції, складські документи (інвентаризаційні описи).

Підсумовуючи вищенаведене у сукупності, суд вважає, що не підлягає задоволенню позовна вимога ТОВ «АЛЕКСПРОМ» про визнання протиправними та скасування рішень з питань зупинення реєстрації податкової накладної/розрахунку коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних Східного міжрегіонального управлінні ДПС по роботі з великими платниками податків: від 10.10.2024 №11892594/32679601, від 15.11.2024 №12058338/32679601, від 15.11.2024 №12058339/32679601, від 15.11.2024 №12058340/32679601, від 15.11.2024 №12058341/32679601 про відмову в реєстрації податкових накладних № 3743 від 28.11.2023, №3960 від 19.12.2023, №3961 від 20.12.2023, №4001 від 21.12.2023, №4002 від 22.12.2023 в Єдиному реєстрі податкових накладних.

Отже, не підлягають також задоволенню і похідні вимоги ТОВ «АЛЕКСПРОМ» по зобов`язанню Державної податкової служби України зареєструвати в Єдиному реєстрі податкових накладних датами їх складення та фактичного подання ТОВ «АЛЕКСПРОМ».

За вказаних обставин, суд зазначає, що відповідачем, як суб`єктом владних повноважень, на якого законом покладено обов`язок доказування правомірності свого рішення, доведено обґрунтованість прийнятих рішень комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних. В свою чергу, доводи позивача не підтверджені належними та достатніми доказами.

Враховуючи наведене та встановлені під час розгляду цієї адміністративної справиобставини, суд дійшов до висновку про провомірність оскаржуванихрішень комісії Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків від 10.10.2024 №11892594/32679601, від 15.11.2024 №12058338/32679601, від 15.11.2024 №12058339/32679601, від 15.11.2024 №12058340/32679601, від 15.11.2024 №12058341/32679601 про відмову в реєстрації податкових накладних/розрахунків коригування в Єдиному реєстрі податкових накладних., а тому позовні вимоги є необгрунтованими та такими, що не підлягають задоволенню судом.

З огляду на відмову у задоволенні позовних вимог розподіл судових витрат між сторонами зі сплати судового збору у даній справі не здійснюється.

Керуючись ст. ст.2,5,6,9,72-77,78,90,94,132,139,242-246,250,295, Кодексу адміністративного судочинства України, суд,-

УХВАЛИВ:

У задоволенні позовної заяви Товариства з обмеженою відповідальністю"АЛЕКСПРОМ"(51250, Дніпропетровська обл., Новомосковський р-н, селище міського типу Губиниха, вул. Берегового, 37; ЄДРПОУ 32679601) до Державної податкової служби України (04053, м. Київ, Львівська площа, 8; ЄДРПОУ 43005393), Східного міжрегіонального управління ДПС по роботі з великими платниками податків (49031, м. Дніпро, пр-т. Олександра Поля, 57; ЄДРПОУ 43968079) про визнання протиправними та скасування рішень, зобов`язання вчинити певні дії, відмовити повністю.

Розподіл судових витрат між сторонами не здійснюється.

Рішення суду набирає законної сили відповідно до вимог статті 255 Кодексу адміністративного судочинства України та може бути оскаржене в строки, передбачені статтею 295 Кодексу адміністративного судочинства України.

Повний текст рішення суду складений 13 серпня 2025 року.

Суддя О.В. Царікова