Рішення № 13021624, 08.12.2010, Господарський суд Закарпатської області

Дата ухвалення
08.12.2010
Номер справи
11/87
Номер документу
13021624
Форма судочинства
Господарське
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України

ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАКАРПАТСЬКОЇ ОБЛАСТІ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

РІШЕННЯ

08.12.2010 Справа № 11/87

За позовом Закарпатської обласної ради, м.Ужгород

до відповідача: Іршавської міської ради, м.Іршава

третя особа без самостійних вимог на предмет спору на стороні позивача: ОКП "Закарпаттеплокомуненерго", м.Ужгород в особі ліквідаційної комісії

про: визнання за територіальною громадою в особі Закарпатської обласної ради права власності на будівлі котелень в м.Іршава за наступними адресами: вул. Комарова, б/н; вул. Космонавтів, б/н; вул. Кірова, б/н; вул.Чапаєва, 11.

Головуючий суддя - Якимчук Л.М.

Представники:

від позивача - Грись О.В. представник, довіреність від 09.12.2009.

від відповідача - не з"явився.

від третьої особи - Цембрик І.Ф. -головний інженер, заступник голови ліквідаційної комісії, довіреність від 18.11.2010; Щелчкова Л.М. - провідний економіст, член ліквідаційної комісії, довіреність від 18.11.2010.

СУТЬ СПОРУ: Позивач звернувся до суду з позовом про визнання за територіальною громадою в особі Закарпатської обласної ради права власності на будівлі котелень в місті Іршава за наступними адресами: вул. Комарова, б/н; вул. Космонавтів, б/н; вул. Кірова, б/н; вул. Чапаєва, 11.

Відповідач письмовий відзив на позов та витребувані судом матеріали не подав, явку свого уповноваженого представника у судове засідання не забезпечив, у зв"язку з чим спір вирішується за наявними у справі матеріалами та без його участі, відповідно до статті 75 ГПК України.

Вивчивши матеріали справи, оцінивши зібрані у ній докази, заслухавши пояснення уповноважених представників сторін, суд

ВСТАНОВИВ:

Позивач звернувся до суду з позовом про визнання за територіальною громадою в особі Закарпатської обласної ради права власності на будівлі котелень, розташованих в місті Іршава за адресами: вул.Комарова, б/н; вул.Космонавтів, б/н; вул.Кірова, б/н; вул.Чапаєва, 11, посилаючись на те, що згідно Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 N 311 „Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю”, вказані об"єкти входять до переліку державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності) і відносяться до власності областей.

Крім того, на виконання вказаної Постанови рішенням виконкому Закарпатської обласної ради народних депутатів від 09.04.1992 №59 "Про розмежування державного майна України, яке передається до комунальної власності між власністю області та власністю районів і міст обласного підпорядкування" затверджено перелік підприємств майно яких з загальнодержавної (республіканської) власності передається до комунальної власності області, до яких увійшло і обласне державне підприємство "Закарпаттеплокомуненерго". Отже, все майно, яке на той час було закріплене за обласним підприємством "Закарпаттеплокомуненерго" і перебувало на його балансі, в тому числі і спірне, перейшло у комунальну власність області.

Дослідивши зібрані у справі докази, суд приходить до висновку про необхідність задоволення позову з огляду на наступне.

Постановою Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 N 311 „Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю”, затверджено перелік державного майна України, яке передається до власності адміністративно-територіальних одиниць (комунальної власності). У вказананому переліку, зокрема, зазначено, що майновий комплекс підприємств та об'єкти виробничих об'єднань теплового господарства (підприємства теплових мереж, котельні, бойлерні тощо), ремонтно-будівельні, автотранспортні та інші підприємства й організації, що обслуговують або пов'язані з організацією виробничої діяльності підприємств теплового господарства відносяться до власності областей.

На виконання зазначеної Постанови виконавчим комітетом Закарпатської обласної ради народних депутатів 09.04.1992 прийнято рішення № 59 “Про розмежування державного майна України, яке передається до комунальної власності між власністю області та власністю районів і міст обласного підпорядкування”, яким затверджено перелік підприємств, об’єднань, установ, організацій, майно яких передається із загальнодержавної (республіканської) до комунальної власності області. До вказаного переліку включено також обласне підприємство “Закарпаттеплокомуненерго”.

Пунктом 4 вказаного рішення передбачено, що передача усіх активів і пасивів здійснюється безоплатно. Таким чином, все майно, яке було закріплене за обласним державним підприємством теплових мереж „Закарпаттятеплокомуненерго” і перебувало на його балансі (в тому числі і спірні котельні) віднесено до активів підприємства.

Рішенням Закарпатської обласної ради народних депутатів від 23 грудня 1992 року „Про комунальну власність області та програму її приватизації” затверджено перелік об’єктів комунальної власності Закарпатської області, згідно з яким ОДПТМ „Закарпаттеплокомуненерго” разом із районними дільницями теплових мереж віднесено до майна комунальної власності області.

Рішенням Закарпатської обласної ради від 17.11.2005 №629 „Про реорганізацію Закарпатського обласного державного підприємства теплових мереж „Закарпаттеплокомуненерго” в обласне комунальне підприємство „Закарпаттеплокомуненерго”" ОДПТМ „Закарпаттятеплокомуненерго” реорганізовано у обласне комунальне підприємство „Закарпаттятеплокомуненерго”. Вказаним рішенням за обласним комунальним підприємством "Закарпаттеплокомуненерго" закріплено майно спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст області на праві господарського відання, в тому числі і спірне (додаток до рішення обласної ради від 17.11.2005 №629), що відповідає вимогам статті 78 Господарського кодексу України.

Спірне майно перебуває на балансі ОКП „Закарпаттятеплокомуненерго”.

У відповідності до ст. 60 Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” підставою для набуття права комунальної власності є зокрема передача майна територіальним громадам безоплатно державою, іншими суб"єктами права власності.

У відповідності до ч.2 п.10 Перехідних положень Закону України „Про місцеве самоврядування в Україні” майно, передане до комунальної власності областей і районів, а також набуте на інших законних підставах, є спільною власністю територіальних громад сіл, селищ, міст, управління яким відповідно до Конституції України здійснюють районні та обласні ради або уповноважені ними органи.

Правовий режим майна спільної власності територіальних громад визначається законом.

Чинна на той час редакція Закону України "Про власність" передбачала, що суб'єктами права комунальної власності є адміністративно-територіальні одиниці в особі обласних, районних, міських, селищних, сільських Рад народних депутатів (ч. 2 ст. 32 Закону).

Отже, позивач набув право власності на спірні об"єкти на законних підставах, а саме, у відповідності до Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" та Постанови Кабінету Міністрів України від 05.11.1991 N 311 „Про розмежування державного майна України між загальнодержавною (республіканською) власністю і власністю адміністративно-територіальних одиниць (комунальною) власністю”.

При оформленні права власності на спірні об"єкти Обласне комунальне підприємство "Закарпаттеплокомуненерго" звернулось до відповідача із заявою-клопотанням від 21.05.2010 №091 щодо надання дозволу ліквідаційній комісії Обласного комунального підприємства "Закарпаттеплокомуненерго" на оформлення права власності за Закарпатською обласною радою, однак, Іршавська міська рада на позочерговій сесії прийняла рішення від 18.06.2010 "Про надання дозволу ліквідацйній комісії Обласного комунального підприємства "Закарпаттеплокомуненерго" на оформлення права власності", яким відмовила у наданні такого дозволу, що суперечить статті 6 Конституції України, якою встановлено обов’язок органів законодавчої, виконавчої та судової влади здійснювати свої повноваження у встановлених нормами Конституції межах і відповідно до законів України.

Відповідно до статті 392 Цивільного кодексу України власник майна може пред'явити позов про визнання його права власності, якщо це право оспорюється або не визнається іншою особою, а також у разі втрати ним документа, який засвідчує його право власності.

Стаття 16 Цивільного кодексу України передбачає, що одним із способів захисту цивільних прав та інтересів є, зокрема, визнання права.

З огляду на викладене, право позивача підлягає захисту шляхом визнання за територіальною громадою в його особі права власності на будівлі котелень в м.Іршава за наступними адресами: вул. Комарова, б/н; вул. Космонавтів, б/н; вул. Кірова, б/н; вул. Чапаєва, 11.

Керуючись ст.ст. 33, 34, 44, 49, 82, 84, 85 Господарського процесуального кодексу України, суд

В И Р І Ш И В :

1. Позов задоволити повністю.

2. Визнати за територіальною громадою в особі Закарпатської обласної ради (м.Ужгород, пл.Народна, 4, код 25435963) право власності на будівлі котелень в м.Іршава за наступними адресами: вул.Комарова, б/н; вул. Космонавтів, б/н; вул. Кірова, б/н; вул. Чапаєва, 11.

3. Стягнути з Іршавської міської ради (м.Іршава, пл.Народна, 2, код 35443553) на користь Закарпатської обласної ради (м.Ужгород, пл.Народна, 4, код 25435963) суму 85грн. у відшкодування витрат по оплаті державного мита та 236грн. у відшкодування витрат на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу.

Видати наказ після набрання рішенням законної сили.

5. Рішення набирає законної сили в порядку статті 85 ГПК України.

Суддя Якимчук Л.М.

Повний текст рішення, у відповідності до статті 84 ГПК України, виготовлено та підписано 13.12.2010