Єдиний державний реєстр судових рішень
ЗАПОРІЗЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
12 вересня 2025 року Справа № 280/4857/25 м.ЗапоріжжяЗапорізький окружний адміністративний суд у складі головуючого судді МаксименкоЛ.Я., розглянувши в порядку письмового провадження за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу
за позовною заявою ОСОБА_1
до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області
про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії,-
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 (далі - позивач) звернулась із позовною заявою до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області (далі відповідач), третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області, в якій з урахуванням уточнених вимог від 09.07.2025 вх.№34651 позивач просить суд:
визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області №084050020667 від 09.05.2025 про відмову в призначенні пенсії за віком відповідно до Закону України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області зарахувати до страхового стажу позивачки періоди роботи з 12.07.1982 року по 01.10.1982 року, з 15.01.1983 року по 01.09.1985 року, з 04.11.1985 року по 29.12.1990 року, з 29.12.1990 року по 08.10.1991 року відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_1 від 12.07.1982 року;
зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Житомирській області повторно розглянуту заяву позивачки про призначення пенсії за віком та прийняти рішення відповідно до частини 5 статті 45 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування" з дати настання пенсійного віку.
В обґрунтування заявлених позовних вимог позивач посилається на те, що звернулась до Головного управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області за призначенням пенсії за віком згідно із Законом України «Про загальнообов`язкове Державне пенсійне страхування», оскільки 13.07.2024 року набула пенсійного віку та на цей час мала необхідну кількість років загального стажу, що давало їй право на звернення за призначенням пенсії. Зазначає, що рішенням ГУ ПФУ в Житомирській області № 084050020667 від 09.05.2025 позивачці відмовлено у призначені пенсії за віком, у зв`язку з тим, що її страховий стаж становить 30 років 08 місяців 23 дні, до страхового стажу не зараховано всі періоди роботи відповідно трудової книжки НОМЕР_1 від 12.07.1982 року. Вважає, що працівник не відповідає за правильність записів у трудовій книжці та не повинен контролювати роботодавця щодо її заповнення. Вказує також, що після настання віку (60 років) для отримання пенсії за віком, звернулася із заявою до начальника СІЗО м. Запоріжжя для надання допомоги в поданні документів до Пенсійного Фонду України для отримання пенсії. Покликається на те, що можливості особистого звернення до ПФУ в Запорізькій області, в тому числі в електронній формі, у позивачки не було, у зв`язку з існуванням іншого порядку для осіб, які утримуються під вартою в слідчих ізоляторах, тому вважає, що нарахування пенсії повинно відбуватися з дати настання пенсійного віку. На підставі чого, просить позовні вимоги задовольнити.
Відповідачем подано відзив на позовну заяву вх. № 38426 від 30.07.2025, де вказано, що Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області за принципом екстериторіальності було розглянуто заяву позивача та за результатами розгляду такої заяви було прийнято рішення № 084050020667 від 09.05.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування", у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Вказує, що Управлінням було переглянуто вказане рішення про відмову відповідно до статті 26 Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» та було прийнято рішення про призначення пенсії за віком з 01.05.2025. Зазначає, що за результатами розгляду документів, доданих до звернень, до страхового стажу було зараховано, зокрема, періоди роботи з 12.07.1982 року по 01.10.1982 року, з 15.01.1983 року по 01.09.1985 року, з 04.11.1985 року по 29.12.1990 року, з 29.12.1990 року по 08.10.1991 року відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_1 від 12.07.1982 року. Вважає дії управління правомірними та вмотивованими, а позов є необґрунтованим, а отже не підлягає задоволенню.
Третя особа подала пояснення по суті вимог вх. №39711 від 07.08.2025, в яких вказує, що за розглядом наданих позивачем документів установлено, що до страхового стажу не зараховано всі періоди роботи відповідно трудової книжки НОМЕР_1 від 12.07.1982, оскільки на титульній сторінці зазначено дату народження заявника, що не відповідає паспортним даним, для підтвердження спірного періоду позивачем не надано уточнюючої довідки. Вказує, що зважаючи на викладене, відповідачем було встановлено, що необхідний страховий стаж позивача відсутній, тому прийнято рішення від 09.05.2025 за №084050020667 про відмову позивачу в призначенні пенсії. Зазначає, що дії відповідача не суперечать чинному законодавству України, тому, підстави для задоволення вимог позивача повністю відсутні.
Ухвалою суду від 10.06.2025 позовну заяву ОСОБА_1 залишено без руху. Надано позивачу строк для усунення недоліків позовної заяви строком 10 днів від дня одержання ухвали суду про залишення позовної заяви без руху.
Ухвалою суду від 26.06.2025 продовжено позивачу процесуальний строк для усунення недоліків позовної заяви у справі № 280/4857/25 до 14 липня 2025 року.
Ухвалою суду від 14.07.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі №280/4857/25. Призначено розгляд справи без повідомлення (виклику) сторін та проведення судового засідання протягом шістдесяти днів із дня відкриття провадження у справі.
Ухвалою суду від 15.08.2025 уточнену позовну заяву ОСОБА_1 , повернуто позивачу.
Ухвалою суду від 12.09.2025 у прийнятті до розгляду уточненої позовної заяви у справі №280/4857/25 відмовлено та повернуто її позивачу.
Відповідно до ч. 5 ст. 262 КАС України суд розглядає справу в порядку спрощеного позовного провадження без повідомлення сторін за наявними у справі матеріалами, за відсутності клопотання будь-якої зі сторін про інше.
Згідно з п. 10 ч.1 ст. 4 КАС України письмове провадження - розгляд і вирішення адміністративної справи або окремого процесуального питання в суді першої, апеляційної чи касаційної інстанції без повідомлення та (або) виклику учасників справи та проведення судового засідання на підставі матеріалів справи у випадках, встановлених цим Кодексом.
Відповідно до ч. 4 ст. 243 КАС України, судове рішення, постановлене у письмовому провадженні, повинно бути складено у повному обсязі не пізніше закінчення встановлених цим Кодексом строків розгляду відповідної справи, заяви або клопотання.
Розглянувши матеріали справи, суд встановив наступне.
ОСОБА_1 , 01.05.2025 звернулася з заявою щодо призначення пенсії за віком згідно Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-VІ.
Головним управлінням Пенсійного фонду України в Житомирській області за принципом екстериторіальності було розглянуто заява та прийнято рішення № 084050020667 від 09.05.2025 про відмову у призначенні пенсії за віком відповідно до статті 26 Закону України "Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу».
Позивач не погодившись з рішенням відповідача, з вимогою вчинити певні дії, звернувся з даним адміністративним позовом до суду.
Вирішуючи спір по суті, суд виходить з наступного.
Відповідно до ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно зі ст. 46 Конституції України громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
За приписами п. 6 ч. 1 ст. 92 Конституції України основи соціального захисту, форми і види пенсійного забезпечення визначаються виключно законами України.
Принципи, засади і механізми функціонування системи загальнообов`язкового державного пенсійного страхування, призначення, перерахунку і виплати пенсій, надання соціальних послуг з коштів Пенсійного фонду, що формуються за рахунок страхових внесків роботодавців, бюджетних та інших джерел, визначаються Законом України Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування (далі по тексту - Закон №1058-IV).
За змістом п. 1 ч. 1 ст. 8 Закону №1058-IV право на отримання пенсій та соціальних послуг із солідарної системи мають громадяни України, які застраховані згідно із цим Законом та досягли встановленого цим Законом пенсійного віку чи визнані особами з інвалідністю в установленому законодавством порядку і мають необхідний для призначення відповідного виду пенсії страховий стаж.
В силу п. 1 ч. 1 ст. 9 Закону №1058-IV відповідно до цього Закону в солідарній системі призначаються такі пенсійні виплати: пенсія за віком.
За приписами ст. 24 Закону №1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню та за який щомісяця сплачені страхові внески в сумі не меншій, ніж мінімальний страховий внесок.
Страховий стаж обчислюється територіальними органами Пенсійного фонду відповідно до вимог цього Закону за даними, що містяться в системі персоніфікованого обліку, а за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку - на підставі документів та в порядку, визначеному законодавством, що діяло до набрання чинності цим Законом, а також даних, включених на підставі цих документів до реєстру застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування.
Відповідно до ч. 1 ст. 26 Закону №1058-IV, особи мають право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років за наявності страхового стажу не менше 15 років по 31 грудня 2017 року.
Починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2024 року по 31 грудня 2024 року - не менше 31 року, з 1 січня 2025 року по 31 грудня 2025 року - не менше 32 років.
Частинами 1 - 3 статті 44 Закону №1058-IV встановлено, що призначення (перерахунок) пенсії здійснюється за зверненням особи або автоматично (без звернення особи) у випадках, передбачених цим Законом.
Звернення за призначенням (перерахунком) пенсії здійснюється шляхом подання в електронній або паперовій формі заяви та інших документів, необхідних для призначення (перерахунку) пенсії, до територіального органу Пенсійного фонду або до уповноваженого ним органу чи уповноваженої особи застрахованою особою особисто або через законного представника недієздатної особи, особи, дієздатність якої обмежена, малолітньої або неповнолітньої особи.
Порядок подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсії визначається правлінням Пенсійного фонду за погодженням з центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері соціального захисту населення.
Призначення пенсії за віком здійснюється автоматично (без звернення особи) у разі набуття застрахованою особою права на призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, на підставі відомостей, наявних у системі персоніфікованого обліку, якщо до досягнення пенсійного віку, передбаченого статтею 26 цього Закону, особа не повідомила про бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
У разі відсутності в системі персоніфікованого обліку даних про страховий стаж, необхідний для призначення пенсії за віком (у тому числі за періоди до впровадження системи персоніфікованого обліку), територіальний орган Пенсійного фонду інформує застраховану особу, у тому числі через її особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду, про відсутність таких відомостей та необхідність їх подання (за наявності). Документи про страховий стаж можуть бути подані до територіального органу Пенсійного фонду або через особистий електронний кабінет на веб-порталі електронних послуг Пенсійного фонду.
Як встановлено судом, позивач оскаржує рішення відповідача № 084050020667 від 09.05.2025 про відмову у призначенні пенсії, яким у тому числі, до страхового стажу не зараховано всі періоди роботи відповідно трудової книжки НОМЕР_1 від 12.07.1982 року.
Водночас, з відзиву відповідача наразі встановлено, що Управлінням було переглянуто рішення № 084050020667 від 09.05.2025 про відмову у призначенні пенсії та прийнято рішення про призначення пенсії за віком з 01.05.2025, а також, до страхового стажу було зараховано, в тому числі, періоди роботи з 12.07.1982 року по 01.10.1982 року, з 15.01.1983 року по 01.09.1985 року, з 04.11.1985 року по 29.12.1990 року, з 29.12.1990 року по 08.10.1991 року відповідно до записів у трудовій книжці НОМЕР_1 від 12.07.1982 року. Вказане підтверджується копією рішення №084050020667 від 24.06.2025 та розрахунком стажу, де стаж позивачки складає 39 років 6 місяців 5 днів.
Оскільки, відповідачем самостійно переглянуто оскаржуване рішення, призначено позивачці пенсію за віком та зараховано до страхового стажу спірні періоди, права позивачки в цій частині наразі не порушені, тому відсутні підстави для задоволення вимог в цій частині.
Водночас, спірним у даній справі залишилась дата, з якої позивачці мала бути призначена пенсія.
Так, як свідчить рішення №084050020667 від 24.06.2025, пенсію призначено з дати звернення із заявою, з 01.05.2025. Натомість, позивачка просить призначити пенсію з дати настання пенсійного віку.
З приводу таких доводів, суд зазначає наступне.
Згідно з положеннями ч. 1 ст. 45 Закону №1058-IV, пенсія призначається з дня звернення за пенсією, крім таких випадків, зокрема:
1) пенсія за віком призначається з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, якщо звернення за пенсією відбулося не пізніше трьох місяців з дня досягнення особою пенсійного віку.
Пенсія за віком, що призначається автоматично (без звернення особи), - з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку, крім випадків відсутності в системі персоніфікованого обліку відомостей про страховий стаж застрахованої особи, необхідний для призначення пенсії за віком при досягненні пенсійного віку, передбаченогочастиною першоюстатті 26 цього Закону. У разі якщо документи про страховий стаж не подані протягом трьох місяців з дня досягнення застрахованою особою пенсійного віку, передбаченого частиною першою статті 26 цього Закону, вважається, що застрахована особа виявила бажання одержувати пенсію з більш пізнього віку.
Згідно паспорту, пенсійного віку (60 років) ОСОБА_1 досягла ІНФОРМАЦІЯ_1 .
При цьому, як свідчать матеріали позовної заяви та оскаржуване рішення, дата звернення до територіальних органів пенсійного фонду ОСОБА_1 01.05.2025.
Тож, позивач звернулась за призначенням пенсії пізніше трьох місяців з дня досягнення нею пенсійного віку, що стало підставою для призначення пенсії саме з дня звернення за пенсією.
Доводи позивачки про те, що після настання віку (60 років) для отримання пенсії за віком, вона звернулася з заявою до начальника СІЗО м. Запоріжжя для надання допомоги в поданні документів до Пенсійного Фонду України для отримання пенсії суд відхиляє, оскільки докази звернення ОСОБА_1 саме до органів Пенсійного фонду із заявою про призначення пенсії в межах трьох місяців після настання віку матеріали справи не містять.
Більш того, згідно наявного в матеріалах справи листа Державної установи «Запорізький слідчий ізолятор» державною установою дійсно було направлено керівнику ГУ ПФУ в Запорізькій області лист з проханням про направлення до установи інспектора Головного управління з метою прийняття від позивачки документів для призначення пенсії. Однак, даний лист датований 18.12.2024, тобто теж за межами тримісячного строку після досягнення ОСОБА_1 пенсійного віку.
Слід зазначити, що виключень щодо строку призначення пенсії в залежності від дати звернення для осіб, які утримуються під вартою в слідчих ізоляторах норми ч. 1 ст. 45 Закону №1058-IV не містять.
Тому, оскільки матеріали справи не підтверджують звернення ОСОБА_1 не пізніше трьох місяців з дня досягнення нею пенсійного віку, відсутні підстави для призначення їй пенсії з дня, що настає за днем досягнення пенсійного віку.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні (ст. 90 КАС України).
Згідно вимог статті 9 КАС України, розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.1 ст.77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу.
Згідно ч.2 ст.77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, що з наведених у позовній заяві мотивів і підстав, позовні вимоги не підлягають задоволенню.
У зв`язку з відмовою у задоволенні позову, розподіл судових витрат в порядку ст. 139 КАС України судом не здійснюється.
Керуючись ст.ст. 2, 5, 72, 77, 139, 241, 243-246, 255 КАС України, суд, -
ВИРІШИВ:
У задоволенні позовної заяви ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Житомирській області, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору - Головне управління Пенсійного фонду України в Запорізькій області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Рішення може бути оскаржено в апеляційному порядку до Третього апеляційного адміністративного суду шляхом подачі в 30-денний строк з дня його проголошення, а якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення (ухвали) суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення у повному обсязі складено та підписано 12.09.2025.
Суддя Л.Я. Максименко