Єдиний державний реєстр судових рішень номер провадження справи 27/246/24
ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ЗАПОРІЗЬКОЇ ОБЛАСТІ
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01.09.2025 Справа № 908/3217/24
м. Запоріжжя Запорізької області
Господарський суд Запорізької області у складі судді Дроздової Світлани Сергіївни, при секретарі судового засіданні Вака В.С., розглянувши матеріали справи
за позовом: Запорізької міської ради (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915)
до відповідача: Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» (вул. Волзька (Андрія Лободи), буд. 27, м. Запоріжжя, 69014, ідентифікаційний код юридичної особи 38191300)
третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача: Департамент з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради (вул. Незалежної України, буд. 46а, м. Запоріжжя, 69037, ідентифікаційний код юридичної особи 38461952)
про стягнення 1 142 057 грн 77 коп.
за участю представників
від позивача: не з`явився
від відповідач: Вишнякова Н.В., адвокат, ордер серія АР № 1215216 від 31.12.2024
від третьої особи: не з`явився
УСТАНОВИВ:
Запорізька міська рада звернулася до Господарського суду Запорізької області з позовною заявою про стягнення з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» заборгованість за договорами оренди землі: № 201507000100364 від 21.09.2015, № 201507000100365 від 21.09.2015, № 201507000100366 від 21.09.2015 (зі змінами) та № 201507000100367 від 21.09.2015 за період з 01.01.2024 по 30.09.2024 в розмірі 1 142 057 грн 77 коп.
Відповідно до протоколу автоматизованого розподілу судової справи між суддями від 11.12.2024 здійснено автоматизований розподіл позовної заяви між суддями, присвоєно єдиний унікальний номер судової справи 908/3217/24 та визначено до розгляду судді Дроздовій С.С.
Ухвалою Господарського суду Запорізької області від 16.12.2024 прийнято позовну заяву до розгляду та відкрито провадження у справі № 908/3217/24, присвоєно справі номер провадження 27/246/24. Розгляд справи призначено за правилами спрощеного позовного провадження без проведення судового засідання.
25.12.2024 відповідач надіслав на адресу суду заяву, просив суд здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження.
31.12.2024 за допомогою підсистеми «Електронний суд» Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» поданий відзив на позовну заяву.
Ухвалою суду від 06.01.2025 постановлено здійснювати розгляд справи за правилами загального позовного провадження. Розпочато розгляд справи зі стадії відкриття провадження у справі. Призначено підготовче судове засідання на 03.02.2025.
06.01.2025 Запорізькою міською радою за допомогою підсистеми «Електронний суд» подана до суду відповідь на відзив.
09.01.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» Запорізькою міською радою подана до суду заява про збільшення розміру позовних вимог в тому числі з урахуванням додаткових підстав позову.
17.01.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» поданий до суду відзив на заяву про збільшення позовних вимог.
03.02.2025 представником відповідача Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» за допомогою підсистеми «Електронний суд» подано до суду клопотання про відкладення розгляду справи.
Ухвалою суду від 03.02.2025 відкладено підготовче провадження, засідання суду призначено на 12.02.2025.
03.02.2025 суд в порядку статті 46 ГПК України прийняв до розгляду заяву позивача про збільшення позовних вимог. Таким чином, має місце нова ціна позову, заявлена позивачем, з якої спір вирішується судом по суті, а саме вимоги про стягнення з відповідача заборгованість за договорами оренди землі: № 201507000100364 від 21.09.2015, № 201507000100365 від 21.09.2015, № 201507000100366 від 21.09.2015 (зі змінами) та № 201507000100367 від 21.09.2015 за період з 01.01.2024 по 30.09.2024 в розмірі 1 150 800 грн 66 коп.
12.02.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» подані додаткові пояснення у справі.
Ухвалою суду від12.02.2025 підготовче провадження закрито, призначено справу до розгляду по суті 10.03.2025.
07.03.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» представником відповідача подано до суду клопотання про відкладення розгляду справи, у якому остання, з урахуванням того, що представник Вишнякова Н.В. 10.03.2025 буде зайнята в іншій судовій справі № 206/4431/24 Самарському районному сумі м. Дніпро, яка призначена на 09 год. 00 хв. у м. Дніпро, просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату, про що завчасно повідомити Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012».
10.03.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» представником Запорізькою міською радою Кисельовою О.О. подана до суду заява про залучення до справи в якості представника позивача.
В судовому засіданні 10.03.2025 суд розпочав розгляд справи по суті та в порядку ст. 208 Господарського процесуального кодексу України заслухав вступне слово позивача.
10.03.2025 ухвалою суду відкладено розгляд справи по суті, засідання суду призначено на 09.04.2025.
09.04.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» представником Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» Вишняковою Н.В. подано до суду клопотання про відкладення розгляду справи, у якому остання повідомляє, що представник відповідача, у зв`язку з хворобою та поганим самопочуттям не має можливості прибути на чергове судове засідання у справі № 908/3217/24, просить суд відкласти розгляд справи на іншу дату, про що завчасно повідомити Товариство з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012». До вказаного клопотання додано копію відкритого лікарняного станом на 08.04.2025.
Ухвалою суду від 09.04.2025 відкладено розгляд справи по суті, засідання суду призначено на 21.04.2025.
18.04.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» представником відповідача подано до суду клопотання про перехід до стадії підготовчого провадження, просить суд:
- повернутись до розгляду справи № 908/3217/24 на стадії підготовчого провадження;
- витребувати у Департамента з управління житлово-комунальним господарством Виконавчого комітету Запорізької міської ради, Комісії з обстеження пошкоджених об`єктів внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією Російської Федерації акт комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройно агресії Російської Федерації за результатами повторного обстеження корпусу №51, який знаходиться за адресою м. Запоріжжя вул.Іванова 2А (на підставі листа ТОВ «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» від 25.03.2025 №8/25) а також Витяг з Державного реєстру майна, пошкодженого та знищеного внаслідок бойових дій, терористичних актів, диверсій, спричинених збройною агресією російської федерації проти України з урахуванням повторного обстеження корпусу №51, який знаходиться за адресою м. Запоріжжя вул. Іванова 2А;
- долучити до матеріалів справи фотографію зруйнованого корпусу № 51, який знаходиться за адресою м. Запоріжжя вул. Іванова 2А.
Ухвалою суду від 21.04.2025 визначено повернутись на стадію підготовчого провадження, призначено підготовче судове засідання на 14.05.2025. Також, в порядку ст. 50 Господарського процесуального кодексу України залучено Департамент з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради у якості третьої особи, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмету спору на стороні позивача.
23.04.2025 Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» подано до суду клопотання про долучення доказів.
28.04.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» Запорізькою міською радою подана до суду заява про направлення на адресу Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради копії позовної заяви та заяви про збільшення позовних вимог з додатками.
29.04.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» подана до суду заява про направлення в особистий кабінет підсистеми «Електронний суд» Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради копії відзиву з додатками.
12.05.2025 Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» за допомогою підсистеми «Електронний суд» подано клопотання про долучення письмових доказів.
12.05.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» Департаментом з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради подані до суду пояснення третьої особи щодо позову або відзиву.
13.05.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» Запорізькою міською радою подані до суду пояснення.
Ухвалою суду від 14.05.2025 відкладено підготовче провадження, засідання суду призначено на 28.05.2025.
Ухвалою суду від 28.05.2025 відкладено підготовче провадження, засідання суду призначено на 12.06.2025.
11.06.2025 Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» за допомогою підсистеми «Електронний суд» подано до суду клопотання про долучення письмових доказів та відкладення підготовчого засідання, просить суд долучити до матеріалів справи копію листа Департаменту управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради від 05.06.2025 № 1394/01-37/01, копію адвокатського запиту до Товариства з обмеженою відповідальністю «Настрой», копію адвокатського запиту до Акціонерного товариства «Мотор Січ» з доказами направлення. Також, у вказаному клопотанні відповідач просить суд відкласти підготовче засідання на іншу дату з метою отримання відповідачем технічного звіту та подання його до суду та сторонам по справі.
12.06.2025 представником Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» подана до суду заява, у зв`язку з неявкою представника третьої особи - Департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради, просить суд на підставі ч. 3 ст. 177 Господарського процесуального кодексу України продовжити строк підготовчого провадження на 30 днів, відкласти розгляд справи на іншу дату. Також, вказана заява містить примітку представника Запорізької міської ради «Не заперечую проти відкладення розгляду справи».
Ухвалою суду від 12.06.2025 продовжено строк підготовчого провадження, відкладено підготовче засідання на 17.07.2025.
Ухвалою суду від 17.07.2025 підготовче провадження закрито, призначено справу до розгляду по суті 31.07.2025.
31.07.2025 суд розпочав розгляд справи по суті.
В судовому засіданні 31.07.2025 суд в порядку ст. 208 Господарського процесуального кодексу України заслухав вступне слово позивача та відповідача.
Ухвалою суду від 31.07.2025 відкладено розгляд справи по суті на 01.09.2025.
27.08.2025 за допомогою підсистеми «Електронний суд» Запорізькою міською радою подано до суду клопотання про відкладення розгляду справи, просить суд відкласти розгляд справи № 908/3217/24 на іншу дату, у зв`язку із перебуванням у щорічній відпустці з 01.09.2025 по 14.09.2025 представника Кисельової О.О. та відсутністю інших представників Запорізької міської ради, які могли б взяти участь у судовому засіданні.
Судове засідання 01.09.2025 проводилось за допомогою підсистеми «Електронний суд» та фіксацією судового засідання vkz.court.gov.ua.
Відповідно до ст. 222 Господарського процесуального кодексу України, далі ГПК України, суд під час судового розгляду справи здійснює повне фіксування судового засідання за допомогою звукозаписувального технічного засобу в порядку, передбаченому Положенням про Єдину судову інформаційно-комунікаційну систему та/або положеннями, що визначають порядок функціонування її окремих підсистем (модулів). За заявою будь-кого з учасників справи або за ініціативою суду повне фіксування судового засідання здійснюється за допомогою відеозаписувального технічного засобу (за наявності в суді технічної можливості та за відсутності заперечень з боку будь-кого з учасників судового процесу).
01.09.2025 суд оголосив клопотання позивача про відкладення розгляду справи.
Відповідно до ч. 2 ст. 195 ГПК України суд розглядає справу по суті протягом тридцяти днів з дня початку розгляду справи по суті.
Враховуючи закінчення строку розгляду справи по суті суд відмовляє у задоволенні клопотання позивача про відкладення розгляду справи по суті.
01.09.2025 третя особа у судове засідання не прибула, про час та місце розгляду справи були попереджені належним чином.
31.07.2025 представник позивача в судовому засіданні підтримав позовні вимоги викладені у позовній заяві із урахуванням заяви в порядку статті 46 ГПК України про збільшення розміру позовних вимог, які мотивовані неналежним виконанням відповідачем зобов`язань щодо своєчасного та повного внесення орендних платежів за періоди з 01.01.2024 по 30.09.2024 за договорами оренди землі: № 201507000100364 від 21.09.2015, № 201507000100365 від 21.09.2015, № 201507000100366 від 21.09.2015 (зі змінами) та № 201507000100367 від 21.09.2015. Позовні вимоги обґрунтовано умовами договорів оренди землі, ст.ст. 3, 509, 525, 526, 530, 626-629, 632, 638, 651, 652, 759, 762 ЦК України, ст.ст. 3, 83, 93, 124, 206 Земельного кодексу України, ст.ст. 1, 2, 13, 15, 21, 22, 24 Закону України «Про оренду землі», ст.ст. 14, 271, 287, 289 Податкового кодексу України, ст.ст. 173, 193, 283 Господарського кодексу України. Просить суд стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» на користь Запорізької міської ради заборгованість за договорами оренди землі: № 201507000100364 від 21.09.2015, № 201507000100365 від 21.09.2015, № 201507000100366 від 21.09.2015 (зі змінами) та № 201507000100367 від 21.09.2015 за період з 01.01.2024 по 30.09.2024 в сумі 1 150 800 грн 66 коп.
01.09.2025 представник відповідача заперечив проти задоволення позовних вимог позивача. У відзиві на позовну заяву зазначає, що позивач порушив правила об`єднання позовних вимог, які не пов`язані між собою підставою виникнення та поданими доказами. Відповідач вважає, що неможна застосовувати до відповідача правову позицію Великої Палати Верхового Суду від 05.06.2024 № 914/2848/22 на яку посилається позивач, оскільки договори оренди землі № 201507000100364 від 21.09.2015, №201507000100365 від 21.09.2015, №201507000100367 від 21.09.2015 встановлюють суму орендної плати в певній визначеній сумі, (а не у вигляді відсотків від нормативної грошової оцінки землі) а саме: договір № 201507000100364 від 21.09.2015 встановлює, що сума орендної плати складає 308 003 грн. 65 коп на рік (яка підлягає щорічній індексації); № 201507000100365 від 21.09.2015 встановлює що сума орендної плати складає 4 036 грн. 29 коп. на рік; № 201507000100367 від 21.09.2015 встановлює, що сума орендної плати складає 10 564 грн. 04 коп. Вказує, що договори оренди землі укладені з відповідачем не містять положень, у відповідності до яких орендар має самостійно перераховувати розмір орендної плати в залежності від зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки, та не встановлює «автоматичну» зміну розміру орендної плати у випадку настання певних умов. Звертає увагу на те, що вищенаведені договори оренди містять пряму вказівку про те, що у випадку зміни НГО, має укладатись додаткова угода або якщо таке не відбувається, Запорізька міська рада має звертатись з позовом до суду з вимогою викласти договір оренди в новій редакції в частині розміру орендної плати. Вважає, що з урахуванням змісту договорів оренди землі, які були укладені з відповідачем (всі вони є типовими), приймаючи до уваги положення п.12, 13, 15, 34.17, 36 цих договорів, вимога позивача про стягнення орендної плати в сумі, яка прямо не передбачена та погоджена сторонами в договорі є неправомірною. Звертає увагу суду на незгоду відповідача з витягом №НВ-2300113742024 (сформованого автоматичним програмним забезпечення Державного земельного кадастру) із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:072:0025 в цінах 2024 року (стосовно № 201507000100364 від 21.09.2015), зазначає, що під час перевірки за QR-кодом вказаного витягу, відповідач отримав наступне повідомлення з сайту e.land.gov.ua «Увага! Витяг не знайдено». Вважає, що витяг № НВ-2300113742024 не може прийматись судом у якості достовірного доказу, оскільки станом на дату розгляду справи неможливо перевірити їх достовірність. Зазначає. що згідно з витягом із технічної документації про НГО земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:072:0025 (договір оренди №1) виданого у 2016 року територіальним підрозділом ГУ Держгеокадастру у Запорізькій області від 11.02.2016 № 810/86-16, визначено, що нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки складає 23 061 329,84грн., яка з урахуванням кумулятивного коефіцієнта складає станом на 2024 рік (23 061 329,84х1,06х1,1х1,15) складає 30 922 937,2грн., що суттєво різниться з оцінкою у витязі №НВ-2300113742024, сформованого автоматичним програмним забезпечення Державного земельного кадастру, у відповідності до якого нормативна грошова оцінка земельної ділянки складає 32 508 025,08 грн. Вказує, що витяг №НВ-2300113742024, сформований у відповідності до Методики нормативної грошової оцінки земельних ділянок» затв. Постановою від 03.11.2021 №1147 не може прийматись судом як підстава для розрахунку орендної плати за землю відповідачу. Зазначає, що зобов`язання орендаря по оплаті орендної лати за землю є саме податковим зобов`язанням, вільне трактування Запорізькою міською радою положень Податкового кодексу України є недопустимим. Повідомляє, що рішенням Господарського суду Запорізької області від 11.11.2024 у справі № 908/1295/24 була стягнута з відповідача заборгованість за договорами оренди за період з 01.01.2023 по 31.12.2023 в розмірі 1 071 311,95 грн.. а платежі оплачені 08.07.2024 у розмірі 2048,00 грн, 26.07.2024 у розмірі 571,22 грн, 10.09.2024 у розмірі 662,55 грн, не були враховані під час стягнення заборгованості 2023 року. Звертає увагу га те, що Запорізька міська рада враховує з інформаційно-аналітичної системи «LOGICA» лише суми нарахованих та оплачених зобов`язань, оскільки у органу місцевого самоврядування відсутні картки платника податків, в яких відображається в хронологічному порядку з самого початку оплати відповідних податків, а також всі суми нарахувань та їх погашення. Вказує, що Запорізька міська рада не в змозі належним чином відслідковувати та обліковувати оплачені платежі та належним чином їх адмініструвати. Відповідач наполягає, що платежі, які були оплачені 08.07.2024, 26.07.2024, 10.09.2024 мають бути зараховані в рахунок платежів, які оплачувались за 2024 рік, в підтвердження посилається на те, що не мав заборгованості за 2022 рік а за 2023 рік заборгованість вже стягнуто у судовому порядку. Повідомляє, що 05.04.2024 внаслідок ракетного удару були зруйновані об`єкти нерухомого майна, які знаходяться на земельній ділянці відповідача з кадастровим номером 2310100000:07:072:0025 (договір оренди землі № 201507000100364 від 21.09.2015). Зазначає, що у відповідності до акту комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 11.04.2024, яке проводилось за участю представників міської ради, встановлено, що на земельній ділянці за адресою Іванова 2-а суттєво зруйновані промислові будівлі, які знаходяться на земельній ділянці, а саме зруйновані дах, зовнішні, внутрішні стіни, інженерні мережі, вікна тощо. Вказує, що будівля знаходиться в аварійному стані, підлягає демонтажу та фактично є непридатною для використання. Відповідач вважає, що відносно договору оренди землі № 201507000100364 від 21.09.2015 повинні бути затамовані форс-мажорні обставин.
Позивач у відповіді на відзив на твердження відповідача зазначив, питання об`єднання декількох позовних вимог в одне провадження було обґрунтовано позивачем, зокрема у розділі 2 позовної заяви, і дане питання було вирішено Господарським судом Запорізької області безпосередньо при відкритті провадження у справі. Вказує, що позовні вимоги, заявлені у цій справі, є однорідними, виникли з аналогічних підстав, пов`язані між собою одним і тим самим способом захисту права, а обраний позивачем спосіб захисту є найбільш ефективним і не порушує правил об`єднання позовних вимог, керуючись положеннями ч.1 ст. 173 ГПК України, такі позовні вимоги підлягають об`єднанню в одне провадження. Відносно механізму розрахунку зобов`язань за договорами оренди землі, позивач зазначив, що враховуючи не виконання відповідачем п.34.17 договору, автоматичну зміну орендної плати у зв`язку з рішенням орендодавця про введення в дії нової НГО земельних ділянок на території міста Запоріжжя з 01.01.2016, позивачем правомірно зроблено розрахунок за земельну ділянку за договором №364 з орендної плати за 2024 рік шляхом формування актуального до вказаного вище рішення орендодавця про введення в дію нової НГО земель в м. Запоріжжі з 2016 року витягу НГО в цінах 2024 року, який відповідає приписам чинного законодавства України. Зауважує, що укладення додаткової угоди згідно умов договорів є правом, а не обов`язком позивача, на відміну від того, що саме на відповідача покладено обов`язок звернення до позивача після прийняття рішення орендодавцем про введення в дію нової НГО земельних ділянок, тож твердження відповідача з цього питання є взагалі безпідставними. Також, зауважує, що на відповідача покладено обов`язок відповідно до п 286.2 ст. 286 Податкового кодексу України, де зазначено: «Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.». Наголошує на тому, що задекларовані відомості відповідача жодним чином не свідчать про виконання зобов`язань за укладеними сторонами Договором оренди землі за період з 01.01.2024 по 30.09.2024 з урахуванням введення позивачем на території м. Запоріжжя нової НГО земельних ділянок, направлення пропозиції про внесення змін до договору оренди землі № 364 на підставі НГО в цінах 2024 року, внесення змін до договору № 366 у 2023 році тощо. Повідомляє, що в рамках комунікації з податковим органом, аналізу відомостей в рамках розгляду справи 908/1295/24 між сторонами, вбачається, що відповідач у 2016 році отримав витяги в цінах 2016 року, актуальні до прийнятого рішення орендодавця від 30.06.2015 №7, на підставі яких декларував свої податкові зобов`язання за земельними ділянками, які є предметами укладених з позивачем договорів оренди землі, що є більшими за індексовані суми орендної плати вже за неактуальними витягами НГО з укладених договорів оренди землі, однак про ці обставини відповідач у відзиві замовчує і по договорам № 201507000100367 від 21.09.2015, № 201507000100365 від 21.09.2015 на відміну від договору №364, актуальних витягів НГО до рішення орендодавця № 7 від 30.06.2015 не надає. Вказує, що відповідач своєю суперечливою позицією в рамках судового розгляду спору ігнорує факт введення в дії нової НГО земельних ділянок на території м. Запоріжжя, свій обов`язок за п.34.17 договорів, відхиляє внесення змін до договору оренди землі №201507000100364, однак перед податковим органом декларує зобов`язання на підставі актуальних витягів НГО, натомість відповідач зазначає суду, що при цьому вважає, що повинен індексувати орендну плату виключно на підставі вже не чинних НГО земельних ділянок, сформованих у відповідності до попереднього скасованого рішенням 30.06.2015 старого рішення орендодавця від 03.03.2008 №79 (вище зазначалось) про затвердження НГО земельних ділянок в м. Запоріжжі. Повідомляє, що з 2016 року відповідач індексував орендну плату для декларування в податковій на підставі сформованих витягів НГО в цінах 2016 року у відповідності до п.34.6 договору, не виконуючи обов`язок із внесення змін до договорів оренди землі, що на сьогодні згідно з позицією Великої Палати Верховного Суду є не обов`язковим та неефективним для захисту прав позивача. Позивач робить висновок, що оскільки Орендодавцем було прийнято відповідне рішення про встановлення нової НГО, що відбулося після укладення договорів і набрало чинності після укладення договорів, а згідно позиції Великої Палати Верховного Суду та умов того ж пункту 34.17 договору щодо стягнення з орендаря недоплаченої суми оренди за весь строк її недоплати, внесення змін до вказаних договорів є необов`язковим та неефективним і не звільняє орендаря від обов`язку сплати оренди у розмірі відповідно до нової НГО, оскільки розмір оренди встановлюється відповідно до чинної НГО, розрахунок якої в цінах 2024 року за наявними актуальними витягами НГО щодо земельних ділянок, які є предметом укладених договорів оренди землі, позивачем було зроблено належним чином. Також, позивач зазначає, що предметом спору по даній справі виступає заборгованість відповідача у зв`язку з несплатою орендної плати за користування земельними ділянками за період з 01.01.2024 по 30.09.2024 за укладеними сторонами договорами оренди землі, але аж ніяк не стягнення податкового боргу та/або діяльності з адміністрування податків, контролю за задекларованими відповідачем за податковими деклараціями зобов`язаннями тощо. Вказує, що оскільки відповідач не є власником земельної ділянки, а податковий орган не є стороною договорів оренди за якими стягується заборгованість, між сторонами існують договірні відносини, то повноваженнями стягувати орендну плату за договором оренди земельних ділянок, укладеними між відповідачем та позивачем у даному спорі, наділена саме Запорізька міська рада як орендодавець та власник земельних ділянок комунальної форми власності. Позивач вважає, що в даній категорії справ судом має застосовуватись пріоритетність норм земельного законодавства та Закону України «Про оренду землі», якими регулюються спірні орендні правовідносини між сторонами у даній справі, що відповідає правовій позиції Верховного Суду у постановах від 09.06.2020 у справі № 911/2685/18, від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20. Щодо посилання відповідача на справу 908/1295/24 позивач зазначає, що звинувачення позивача у не врахуванні платежів по справі 908/1295/24 зі стягнення податкового боргу на суму близько 3 тисяч грн., то вони є безпідставними, оскільки не стосуються діяльності позивача, відображають позицію податкового органу і його дії в контексті тих же нарахувань штрафних санкцій/примусового стягнення коштів за не своєчасні оплати тощо, відображають інший код призначення платежу, а не з орендної плати за землю, і крім того, відповідач в рамках розгляду справи 908/1295/24 в рамках підготовчих засідань, як тривали до 17.10.2024 (стягнення податкового боргу згідно з відомостями наданого листа фіндепартаменту з позовом були здійсненні ще завчасно) про ці стягнення замовчував, сам несе ризики здійснення своїх процесуальних прав, і відповідно до вищевикладеного ці стягнення не стосуються орендної плати, тож його позиція враховуючи викладене, є суперечливою в контексті цих стягнень на 3 тисячі грн., а також сам відповідач не заперечує про те, що вони не стосуються спірного періоду по справі 908/3217/24. Позивач зазначає, що форс-мажор завжди повинен підтверджуватися сертифікатом Торгово-промислової палати України або регіональної торгово-промислової палати, який видається на запит суб`єкта господарювання окремо під кожен договір. Зазначає, що такий сертифікат видається за умови доведення наступних ключових фактів: настав момент виконання зобов`язання за договором; форс-мажорні обставини призвели до неможливості такого виконання у визначений договором строк. Звертає увагу на те, що відповідачем жодного вищевказаного сертифікату від Торгово-промислової палати України на підтвердження своїх тез не надавалось. Зазначає, що відповідно до інформації з доданого відповідачем акту обстеження пошкодженого майна від 11.04.2024, з вказаних там відомостей вбачається, що АТ «Мотор Січ» є користувачем (орендарем) будівель і споруд вказаного в акті нерухомого майна, що розташоване на земельній ділянці за договором №201507000100364 АТ «Мотор Січ» як визначено є одним із суб`єктів звернення про обстеження нерухомого майна, проводив власне обстеження, зазначаються реквізити відповідної довідки від 09.04.2024 в акті. Вважає, що у разі наявності спірних договірних правовідносин, зокрема щодо форс-мажорних обставин, сплати орендних платежів, можливої компенсації відповідачу з боку користувача нерухомого майна АТ «Мотор Січ» орендних платежів за користування земельною ділянкою за договором №201507000100364, відшкодування витрат за пошкодження нерухомого майна, його ремонт тощо, між Відповідачем та орендарем його нерухомого майна (АТ «Мотор Січ»), що розташоване за адресою: м. Запоріжжя, вул. Іванова 2А на земельній ділянці, що є предметом договору оренди землі № 201507000100364, відповідач, якщо вбачає порушення своїх прав, може звернутися в досудовому та/або судовому порядку до АТ «Мотор Січ» в рамках окремого провадження стосовно окремого предмету спору щодо окремих від даного спору по справі 908/3217/24 правовідносин. Стосовно витягу №НВ-2300113742024 позивач зазначає, що відповідач отримував вказану пропозицію (докази додавались із позовом) 04.07.2024 і мав можливість ще влітку 2024 року протягом місяця перевірити вказаний витяг, при опрацюванні проєкту додаткової угоди, яку відповідач проігнорував, втім, укладення якої згідно позиції Великої Палати Верховного Суду на сьогодні вже не є ефективним способом захисту прав орендодавця у подібних правовідносинах.
Третя особа надала суду пояснення щодо позову або відзиву, яких зазначила, що внаслідок ракетного обстрілу, що відбувся 05.04.2024 в м. Запоріжжі, була пошкоджена промислова будівля корпус № 51, інв.№К101600 розташована за адресою: м. Запоріжжя, вул. Іванова, 2А.
Зазначає, що у п.6 Порядку виконання невідкладних робіт щодо ліквідації наслідків збройної агресії російської федерації, пов`язаних із пошкодженням будівель і споруд, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19.04.2022 № 473 (далі Порядок №473), обстеження пошкоджених об`єктів здійснюється за рішенням уповноважених органів шляхом комісійного обстеження, що проводиться відповідно до пункту 81 цього Порядку, та/або технічного обстеження, що проводиться відповідно до пункту 9 цього Порядку, - відповідно до затвердженого плану робіт.
Повідомляє, що відповідно до вимог п. 81 Порядку № 473, з метою забезпечення проведення комісійного обстеження пошкоджених об`єктів уповноваженим органом утворюється комісія, до складу якої залучаються фахівці/фахівець, який здобув вищу освіту у галузі знань «Будівництво та архітектура», крім спеціальності «Геодезія та землеустрій». Вказує, що комісією, затвердженою рішенням виконавчого комітету Запорізької міської ради від 18.08.2022 № 295 «Про утворення комісії з обстеження пошкоджених об`єктів внаслідок надзвичайної ситуації воєнного характеру, спричиненої збройною агресією російської федерації та затвердження її складу» (зі змінами) 11.04.2024, з урахуванням вимог визначених пунктом 81 Порядку № 473, було проведено комісійне обстеження пошкодженого майна ТОВ «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012», а саме: корпусу № 51, інв.№К101600 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Іванова, 2А зі складанням відповідного акту. Зазначає, що за результатами обстеження об`єкту, а саме: корпусу №51, інв.№К101600 за адресою:м. Запоріжжя, вул. Іванова, 2А, що підлягає комісійному обстеженню шляхом візуального огляду було складено Акт комісійного обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 11.04.2024, в висновках якого було зазначено про необхідність першочергового виконання демонтажних робіт будівлі корпусу №51, інв.№К101600 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Іванова, 2А з урахуванням висновків та рекомендацій листа ТОВ «Проектний інститут «Запорізький ПРОМБУДПРОЕКТ» від 10.04. 2024 №139/02 щодо аварійного стану деяких будівельних конструкцій корпусу №51 цеху №64 в осях 1-17, прольоти П-У, У-Ч, пошкоджених внаслідок збройної агресії. Зазначає, що для визначення обсягів пошкоджень будівлі корпусу №51, інв.№К101600 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Іванова, 2А, отримання висновків щодо дійсного стану конструктивних елементів будівлі, можливості проведення ремонтно-відновлювальних робіт (робіт з реконструкції, капітального ремонту) з метою її подальшої експлуатації (за цільовим призначенням), власнику було рекомендовано здійснити проведення технічного обстеження пошкодженої будівлі фахівцями спеціалізованого підприємства, установи, організації, яка має ліцензію на проведення зазначених робіт (відповідно до вимог Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 №257 «Про затвердження Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва»). Повідомляє, що 25.03.2025 за вих.№8/25 ТОВ «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» звернулось до департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради з проханням провести повторне обстеження руйнації корпусу № 51, інв. №К101600 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Іванова, 2А та надати ТОВ «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012», як власнику, Акт обстеження пошкодження об`єктів. Також повідомляє, що 23.04.2025 до департаменту з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради надійшов адвокатський запит Вишнякової Н.В. про надання інформації з ряду питань. Повідомляє, що в свою чергу, департаментом з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради надані роз`яснення ТОВ «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» та адвокату Вишняковій Н.В. щодо повторного обстеження з подальшим складанням актуального акту обстеження пошкодженого об`єкта, а саме: корпусу №51, інв. № К101600 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Іванова, 2А, в якому зазначалось, що повторне обстеження можливе лише після виконання власником технічного обстеження пошкодженої будівлі фахівцями спеціалізованої підприємства, установи, організації, яка має ліцензію на проведення зазначених робіт (відповідно до вимог Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 №257 «Про затвердження Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва»). Зазначає, що оскільки, пошкоджене майно, а саме: корпус № 51, інв.№ К101600 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Іванова, 2А, є приватною власністю, то департамент з управління житлово-комунальним господарством Запорізької міської ради немає повноважень щодо організації та сплати даних послуг. Також, повідомляє, що в п. 9 Порядку №473 зазначено, що Роботи з технічного обстеження пошкоджених об`єктів виконуються відповідно до Порядку проведення обстеження. Вказує, що за результатами технічного обстеження пошкоджених об`єктів виконавцем робіт з обстеження складається звіт з технічного обстеження відповідно до пункту 81 Порядку проведення обстеження. До зазначеного звіту також додається акт технічного обстеження, що повинен містити, зокрема інформацію щодо визначеної за результатами обстеження категорії пошкоджень об`єкта (відповідно до кількісних та якісних характеристик пошкоджень). Проведення обстеження пошкоджених внаслідок надзвичайних ситуацій, воєнних дій або терористичних актів об`єктів проводиться відповідно до вимог Порядку, затвердженого Постановою Кабінету Міністрів України від 12.04.2017 № 257 «Про затвердження Порядку проведення обстеження прийнятих в експлуатацію об`єктів будівництва» (далі Порядок №257). Відповідно до п. 2 Порядку № 257, проведення обстеження об`єкта або пошкодженого об`єкта забезпечується відповідним власником або управителем, уповноваженим органом шляхом залучення фахівців, що мають відповідну кваліфікацію, а саме: відповідальних виконавців окремих видів робіт (послуг), пов`язаних із створенням об`єктів архітектури, які пройшли професійну атестацію та мають кваліфікаційний сертифікат на право виконання робіт з обстеження у будівництві об`єктів класу наслідків (відповідальності), що визначені кваліфікаційними вимогами (далі - виконавці), або шляхом залучення підприємств, установ та організацій, у складі яких є такі виконавці. Інформація про виконавців, що можуть залучатися до проведення обстеження об`єктів із відповідним класом наслідків (відповідальності), міститься в Реєстрі будівельної діяльності, що є компонентом Єдиної державної електронної системи у сфері будівництва.
Заслухавши представника відповідача, дослідивши докази, суд вийшов з нарадчої кімнати та згідно ст. 240 Господарського процесуального кодексу України оголосив вступну та резолютивну частини рішення, повідомив строк виготовлення повного тексту рішення та роз`яснив порядок і строк його оскарження.
Розглянувши матеріали справи та фактичні обставини справи, суд
УСТАНОВИВ:
21.09.2015 між Запорізькою міською радою, далі Орендодавець, позивач, та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012», далі Орендар , відповідач, було укладено договір оренди землі № 201507000100364, зареєстрований в Запорізькому міському управлінні юстиції Запорізької області, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 02.11.2015 за № 11885581, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 404791913 від 21.11.2024, далі договір № 201507000100364.
Згідно п. 1 Договору орендодавець, відповідно до рішення п`ятдесят дев`ятої сесії шостого скликання Запорізької міської ради № 40/10 від 30.06.2015, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування промислового майданчику, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Іванова, 2а.
У п. 3 Договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка площею 2,2642 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:07:072:0025.
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що міститься у довідці № 404791913 від 21.11.2024, власником земельної ділянки загальною площею 2,2642 га, кадастровий номер 2310100000:07:072:0025 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Іванова, 2а, є територіальна громада міста Запоріжжя,
Відповідно до п. 11 Договору, договір укладено до 30.06.2034.
Пунктом 6 Договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 10 266 788,48 грн (десять мільйонів двісті шістдесят шість тисяч сімсот вісімдесят вісім грн 48 коп.), в цінах 2015 року.
Відповідно до п. 12 Договору, оренда плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі: 308 003 грн. 65 коп. (триста вісім тисяч три грн. 65 коп.), що складає 3 відсотки нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2015 року.
Умовами п. 14 Договору передбачено, що орендна плата вноситься щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.
Позивач виконав покладені на нього зобов`язання за договором та передав орендарю (відповідачу) земельну ділянку загальною площею 2,2642 га, кадастровий номер 2310100000:07:072:0025 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Іванова, 2а, а орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду, що підтверджується підписаним між сторонами актом приймання-передачі земельної ділянки.
Згідно розміру орендованої плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведено на 01.01.2015 категорія земель за функцією використання землі промисловості; площа 22642,00 кв.м; нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 01.01.2015 10266788,48 грн., ставка податку, встановлена Податковим кодексом України, відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки 1%; прийнятий для розрахунку розміру орендної плати, відсотків нормативної грошової земельної ділянки 3%; розмір орендної плати 308003,65грн.
Відповідно до Витягу № НВ-2300085842024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:072:0025 в цінах 2024 року, сформований 24.06.2024, нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки становить 32 508 025,08 грн.
21.09.2015 між Запорізькою міською радою, далі Орендодавець, позивач, та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012», далі Орендар , відповідач, було укладено договір оренди землі № 201507000100365, зареєстрований в Запорізькому міському управлінні юстиції Запорізької області, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 06.10.2015 за № 11570575, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 404792030 від 21.11.2024, далі договір № 201507000100365.
Згідно з п. 1 Договору орендодавець, відповідно до рішення п`ятдесят восьмої сесії шостого скликання Запорізької міської ради №74/268 від 10.06.2015, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування проммайданчика, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Кругова, 132.
У п. 3 Договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка площею 0,0356 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:07:077:0016.
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що міститься у довідці № 404792030 від 21.11.2024, власником земельної ділянки загальною площею 0,0356 га, кадастровий номер 2310100000:07:077:0116 є територіальна громада міста Запоріжжя,
Відповідно до п. 11 Договору, договір укладено до 10.06.2064.
Пунктом 6 Договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 134 543,08 грн (сто тридцять чотири тисячі п`ятсот сорок три грн 08 коп.) в цінах 2015 року.
Відповідно до п. 12 договору, оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 4036,29 грн (чотири тисячі тридцять шість грн 29 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2015 року.
Згідно з умовами п. 14 договору, орендна плата вноситься щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.
Позивач виконав покладені на нього зобов`язання за договором та передав орендарю (відповідачу) земельну ділянку загальною площею 0,0356 га, кадастровий номер 2310100000:07:077:0116 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Кругова, 132, а орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду, що підтверджується підписаним між сторонами актом приймання-передачі земельної ділянки.
Згідно розміру орендованої плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведено на 01.01.2015 категорія земель за функцією використання землі промисловості; площа 356,00 кв.м; нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 01.01.2015 134543,08 грн., ставка податку, встановлена Податковим кодексом України, відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки 1%; прийнятий для розрахунку розміру орендної плати, відсотків нормативної грошової земельної ділянки 3%; розмір орендної плати 4036,29 грн.
Відповідно до витягу № 815/86-16 від 11.02.2016 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:077:0116, на підставі якого відповідач задекларував свої податкові зобов`язання за вказаною земельною ділянкою на 2024 рік, нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки становить 319958,56 грн. в цінах 2016 року.
21.09.2015 між Запорізькою міською радою, далі Орендодавець, позивач, та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012», далі Орендар , відповідач, було укладено договір оренди землі № 201507000100366, зареєстрований в Запорізькому міському управлінні юстиції Запорізької області, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 06.10.2015 за № 11560255, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 404792120 від 21.11.2024, Договір № 201507000100366.
Згідно з п. 1 Договору орендодавець, відповідно до рішення п`ятдесят восьмої сесії шостого скликання Запорізької міської ради №74/268 від 1006.2015, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування проммайданчику, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Кругова, 132.
У п. 3 Договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка площею 1,0906 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:07:077:0117.
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що міститься у довідці № 404792120 від 21.11.2024, власником земельної ділянки загальною площею 1,0906 га, кадастровий номер 2310100000:07:077:0117 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Кругова, 132, є територіальна громада міста Запоріжжя,
Відповідно до п. 11 договору, договір укладено до 10.06.2064.
Пунктом 6 договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 5 469 359,00 грн (п`ять мільйонів чотириста шістдесят дев`ять тисяч триста п`ятдесят дев`ять грн 00 коп.) в цінах 2015 року.
Відповідно до п. 12 договору, оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 164 080 грн 77 коп. (сто шістдесят чотири тисячі вісімдесят грн 77 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2015 року.
Відповідно до п. 14 договору, орендна плата вноситься щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.
Позивач виконав покладені на нього зобов`язання за договором та передав орендарю (відповідачу) земельну ділянку загальною площею 1,0906 га, кадастровий номер 2310100000:07:077:0117 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Кругова, 132, а орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду, що підтверджується підписаним між сторонами актом приймання-передачі земельної ділянки.
Згідно розміру орендованої плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведено на 01.01.2015 категорія земель за функцією використання землі промисловості; площа 10906,00 кв.м; нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 01.01.2015 5469359,00 грн., ставка податку, встановлена Податковим кодексом України, відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки 1%; прийнятий для розрахунку розміру орендної плати, відсотків нормативної грошової земельної ділянки 3%; розмір орендної плати 164080,77 грн.
01.10.2023 сторонами була укладена додаткова угода №202307000400038 до договору №3, якою були внесені зміни до договору, та викладено пункт 6 та 12 у новій редакції, а саме:
« 6. Нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 12 987 628 грн. 22 коп. (дванадцять мільйонів дев`ятсот вісімдесят сім тисяч шістсот двадцять вісім грн. 22 коп.) в цінах 2019 року».
« 12. Орендна плата вноситься Орендарем у грошовій формі та в розмірі 492 880 грн. 49 коп. (чотириста дев`яносто дві тисячі вісімсот вісімдесят грн. 49 коп.), що складає 3 % нормативної грошової оцінки земельної ділянки за календарний рік в цінах 2023 року».
Відповідно до п. 4 додаткової угоди №202307000400038, її невід`ємними частинами є:
- витяг з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки у цінах на 01.01.2019. До примірна Запорізької міської ради додається оригінал, до інших примірників додаткової угоди копії витягів з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки;
- розрахунок розміру орендної плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведена, на 01.01.2023.
21.09.2015 між Запорізькою міською радою, далі Орендодавець, позивач, та Товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012», далі Орендар , відповідач, було укладено договір оренди землі № 201507000100367, зареєстрований в Запорізькому міському управлінні юстиції Запорізької області, про що у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно вчинено запис від 06.10.2015 за № 11544509, що підтверджується інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно № 404792224 від 21.11.2024, далі договір № 201507000100367.
Згідно з п. 1 Договору орендодавець, відповідно до рішення п`ятдесят восьмої сесії шостого скликання Запорізької міської ради №74/268 від 10.06.2015, надає, а орендар приймає в строкове платне користування земельну ділянку для розташування проммайданчику, яка знаходиться за адресою: м. Запоріжжя, вул. Кругова, 132.
У п. 3 Договору визначено, що в оренду передається земельна ділянка площею 0,0969 га, кадастровий номер земельної ділянки 2310100000:07:077:0119.
Згідно з Інформацією з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно, що міститься у довідці № 404792224 від 21.11.2024, власником земельної ділянки загальною площею 0,0969 га, кадастровий номер 2310100000:07:077:0119 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Кругова, 132, є територіальна громада міста Запоріжжя,
Відповідно до п. 11 договору, договір укладено до 10.06.2064.
Пунктом 6 Договору встановлено, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки становить: 352 134,60 грн (триста п`ятдесят дві тисячі сто тридцять чотири грн 60 коп.), в цінах 2015 року.
Згідно з п. 12 Договору, оренда плата вноситься орендарем у грошовій формі та в розмірі: 10 564,04 грн (десять тисяч п`ятсот шістдесят чотири грн 04 коп.), що складає 3% нормативної грошової оцінки за календарний рік в цінах 2015 року.
Відповідно до п. 14 Договору, орендна плата вноситься щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця на розрахунковий рахунок місцевого бюджету.
Позивач виконав покладені на нього зобов`язання за договором та передав орендарю (відповідачу) земельну ділянку загальною площею 0,0969 га, кадастровий номер 2310100000:07:077:0119 за адресою: м. Запоріжжя, вул. Кругова, 132, а орендар прийняв вказану земельну ділянку в оренду, що підтверджується підписаним між сторонами актом приймання-передачі земельної ділянки.
Згідно розміру орендованої плати за земельну ділянку, грошова оцінка якої проведено на 01.01.2015 категорія земель за функцією використання землі промисловості; площа 969,00 кв.м; нормативна грошова оцінка земельної ділянки на 01.01.2015 352134,60 грн., ставка податку, встановлена Податковим кодексом України, відсотків нормативної грошової оцінки земельної ділянки 1%; прийнятий для розрахунку розміру орендної плати, відсотків нормативної грошової земельної ділянки 3%; розмір орендної плати 10564,04 грн.
Відповідно до витягу № 812/86-16 від 11.02.2016 з технічної документації щодо нормативної грошової оцінки земельної ділянки кадастровий номер 2310100000:07:077:0119, на підставі якого відповідач задекларував свої податкові зобов`язання за вказаною земельною ділянкою на 2024 рік, нормативна грошова оцінка зазначеної земельної ділянки становить 653173,83 грн. в цінах 2016 року.
Отже, у Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» за результатами підписання вищевказаних договорів № 201507000100364, № 201507000100365, № 201507000100366 та № 201507000100367 виник обов`язок щомісячно рівним частинами протягом 30 календарних днів, наступних за останнім календарним днем звітного (податкового) місяця, на розрахунковий рахунок місцевого бюджету сплачувати орендну плату.
Умовами п. 34.6 Договорів № 201507000100364, № 201507000100365, № 201507000100366 та № 201507000100367 серед обов`язків орендаря визначено, зокрема, самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель згідно з чинним законодавством.
30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за № 7 оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року.
30.06.2015 Запорізька міська рада прийняла рішення № 6 «Про встановлення податку на майно (в частині плати за землю)». Відповідно до додатку 3 цього рішення, встановлено розмір орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
28.11.2018 Запорізька міська рада прийняла рішення № 26 «Про встановлення розміру орендної плати за землю», яким було внесено зміни до рішення Запорізької міської ради №6. Зазначеним рішенням Запорізькою міською радою було встановлено розміри орендної плати за використання земельних ділянок, які перебувають у державній або комунальній власності (у відсотках від їх нормативної грошової оцінки).
Відповідно до додатку до вказаного рішення річний розмір орендної плати для земельних ділянок з кадастровими номерами 2310100000:07:072:0025, 2310100000:07:077:0116, 2310100000:07:077:0117, 2310100000:07:077:0119 складає 3% від нормативної грошової оцінки.
Рішення Запорізької міської ради від 30.06.2015 №7 та від 28.11.2018 № 26 у спірний період не змінювались, не скасовувались і є чинними.
Листом Державна служба з питань геодезії, картографії та кадастру №6-28-0.222-600/2-24 від 12.01.2024 повідомила значення коефіцієнтів індексації нормативної грошової оцінки земель і земельних ділянок за 1996-2023 роки. Так, значення коефіцієнта індексації НГО земель за 2023 рік становить 1,051; за 2022 1,15; за 2021 1,1; за 2020 1,0; за 2019 1,0; за 2018 1,0; за 2017 1,0; за 2016 1,06 (для земель несільськогосподарського призначення); за 2015 1,433 (крім сільськогосподарських угідь).
Відповідно до повідомлення Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 08.11.2024 за № 06.1-14/2172 за наявними даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LOGIKA» (далі - ІАС), через яку у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 627 «Про затвердження Порядку обміну інформацією між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування» здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування», надано інформацію щодо сплати коштів до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012», сплачено загалом з 01.01.2024 по 01.11.2024 до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» 39 064,85 грн, з них: платіж від 21.06.2024 у розмірі 842,21 грн. код*130 сплата грошових зобов`язань по акту перевірки; платіж від 08.07.2024 у розмірі 2048,00 грн. стягнення податкового боргу; платіж від 26.07.2024 у розмірі 571,22 грн. стягнення податкового боргу; платіж від 10.09.2024 у розмірі 662,55 грн. стягнення податкового боргу; платіж від 08.10.2024 у розмірі 34940,87 грн. орендна плата за землю зг.уточн.розрах. за 2023 рік за дог.оренди №366.
Також позивач повідомляє, що сума 34940,87 грн. була предметом розгляду у справі № 908/1295/24 по стягненню з відповідача заборгованості за 2023 рік і в частині цього платежу було закрито провадження по вказаній справі.
Відповідно до розрахунку Запорізької міської ради, розмір річної орендної плати Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» за 2024 рік, відповідно до умов Договорів становить:
1) За договором оренди землі від 21.09.2015 № 201507000100364 = НГО (в цінах 2024 року) *3% (враховуючи пункт 12 Договору, де зазначена сума орендної плати у розмірі 3% від НГО). НГО в цінах 2024 року відповідно до додатку до листа-пропозиції «Про внесення змін до договору оренди землі» від 24.06.2024 №3920/01/01-07, згідно із витягом з технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок від 24.06.2024 №НВ-2300085842024 становить 32508025,08 грн. Розмір оренди за 2024 рік, враховуючи умови договору, складає 3% НГО і дорівнює: НГО в цінах 2024 року * 3% = 32508025,08 * 0,03 = 975 240,75 грн.
2) За договором оренди землі від 21.09.2015 № 201507000100365 = НГО (в цінах 2024 року) *3% (враховуючи пункт 12 Договору, де зазначена сума орендної плати у розмірі 3% від НГО). Для визначення НГО в цінах 2024 року необхідно зробити індексацію НГО, сформовану відповідно до рішення позивача від 30.06.2015 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», на підставі якої декларував в податковому органі свої зобов`язання відповідач за цим договором, в цінах 2016 року, шляхом множення НГО, вказаної у наданому витягу щодо земельної ділянки, яка є предметом даного договору, на коефіцієнти за 2016-2023 роки. Тож, НГО в цінах 2024 року становить: 319 958 грн. 56 коп. (НГО за 2016 рік) * К(2016-2023) = 319 958 грн. 56 коп. * 1,06* 1* 1* 1* 1* 1,1 * 1,15* 1,051= 450 913,08 грн. Розмір оренди за 2024 рік, враховуючи умови договору та вищевикладене відповідає 3% НГО і дорівнює: НГО в цінах 2024 року * 3% =450913,08 * 0,03 = 13 527,39 грн.
3) За договором оренди землі від 21.09.2015 № 201507000100367 = НГО (в цінах 2024 року) *3% (враховуючи пункт 12 Договору, де зазначена сума орендної плати у розмірі 3% від НГО). Для визначення НГО в цінах 2024 року необхідно зробити індексацію НГО, сформовану відповідно до рішення Позивача від 30.06.2015 № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», на підставі якої декларував в податковому органі свої зобов`язання відповідач за цим договором, в цінах 2016 року, шляхом множення НГО, вказаної у наданому витягу щодо земельної ділянки, яка є предметом даного договору, на коефіцієнти за 2016-2023 роки. Тож, НГО в цінах 2024 року становить: 653 173 грн. 83 коп. (НГО за 2016 рік) * К(2016-2023) = 653 173 грн. 83 коп. * 1,06* 1* 1* 1* 1* 1,1 * 1,15* 1,051= 920 508,66 грн.
4) Розмір оренди за 2024 рік, враховуючи умови договору та вищевикладене відповідає 3% НГО і дорівнює: НГО в цінах 2024 року * 3% =920 508,66 * 0,03 = 27 615,25 грн. За договором оренди землі від 21.09.2015 № 201507000100366 (зі змінами) = НГО(в цінах 2024 року) *3% (враховуючи пункт 12 Договору, де зазначена сума орендної плати у розмірі 3% від НГО). Для визначення НГО в цінах 2024 року необхідно зробити індексацію НГО, встановлену в умовах додаткової угоди від 01.10.2023 до Договору в цінах 2019 року, шляхом множення НГО, зазначеної в пункті 6 Договору (зі змінами), на коефіцієнти за 2019-2023 роки. Тож, НГО в цінах 2024 року згідно умов Договору становить: 12 987 628 грн. 22 коп. (НГО за 2019 рік) * К(2019-2023) = 12 987 628 грн. 22 коп. *1* 1* 1,1 * 1,15* 1,051= 17 267 246 грн. 53 коп. Розмір оренди за умовами цього договору (зі змінами) у 2024 році становить: НГО в цінах 2024 року * 3% =17 267 246 грн. 53 коп.* 0,03 = 518 017 грн. 49 коп.
Отже, підсумовуючи вищенаведені розрахунки орендної плати за Договорами, сумарна сума орендної плати за 2024 рік, що підлягає сплаті відповідачем за укладеними Договорами оренди землі становить: 975 240 грн. 75 коп.+ 13527 грн. 39 коп. +518 017 грн. 49 коп. + 27 615 грн. 25 коп. = 1 534 400 грн. 88 коп.
Заява в порядку статті 46 ГПК України, позивач просить стягнути з відповідача 1 150 800,66грн.
Позивач, враховуючи повідомлення Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 08.11.2024 за № 06.1-14/2172, призначення платежів у вказаному листі тощо, розраховує розмір заборгованості ТОВ «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» зі сплати орендної плати за період з 01.01.2024 по 30.09.2024, відповідно до умов Договорів наступним чином: 1 534 400 грн. 88 коп.(сумарний розмір орендної плати за 2024 рік)/12*9 (розрахунок сплати оренди за заявлену кількість місяців 2024 року) =1 150 800 грн. 66 коп.
Таким чином, за розрахунком Запорізької міської ради, заборгованість Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» з орендної плати, не сплаченої за періоди з 01.01.2024 по 30.09.2024 становить 1 150 800 грн. 66 коп.
У зв`язку з неналежним виконанням умов договорів у відповідача виникла заборгованість.
Правовідносини між позивачем та відповідачем, щодо укладених вищезазначених договорів оренди землі врегульовані одними й тими нормами права, стосуються аналогічної сфери суспільних відносин, пов`язаних із платним використанням землі на підставі договірних зобов`язань за договорами оренди, що прямо вказує на однорідність даних правовідносин за укладеними договорами.
Статтею 13 Конституції України визначено, що земля, її надра, атмосферне повітря, водні та інші природні ресурси, які знаходяться в межах території України, природні ресурси її континентального шельфу, виключної (морської) економічної зони є об`єктами права власності Українського народу. Від імені Українського народу права власника здійснюють органи державної влади та органи місцевого самоврядування в межах, визначених цією Конституцією.
Відповідно ст. 60 Закону України «Про місцеве самоврядування в Україні», територіальним громадам сіл, селищ, міст, районів у містах належить право комунальної власності на землю.
Приписами ст. 83 Земельного кодексу України, далі ЗК України, визначено, що землі, які належать на праві власності територіальним громадам, є комунальною власністю. У комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земельних ділянок приватної та державної власності; земельні ділянки, на яких розташовані будівлі, споруди, інші об`єкти нерухомого майна комунальної власності незалежно від місця їх розташування; землі та земельні ділянки за межами населених пунктів, що передані або перейшли у комунальну власність із земель державної власності відповідно до Закону.
У відповідності до ч. 3 ст. 124 ЗК України, передача в оренду земельних ділянок комунальної власності юридичним особам у разі розташування на цих ділянках об`єктів нерухомого майна (будівель, споруд), які перебувають у їх власності, здійснюється у порядку, встановленому ст. 123 цього Кодексу.
Відповідно до статей 122, 123, 124 ЗК України міські ради передають земельні ділянки у власність або користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб. Надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється на підставі рішень органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування. Передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування згідно з їх повноваженнями, визначеними статтею 122 цього Кодексу, шляхом, зокрема, укладення договору оренди земельної ділянки.
Нормами передбачено ч. 1 ст. 2 Закону України «Про оренду землі» відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
За приписами ст. 1 Закону України «Про оренду землі» оренда землі - це засноване на договорі строкове платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для проведення підприємницької та інших видів діяльності.
Договір оренди землі - це договір, за яким орендодавець зобов`язаний за плату передати орендареві земельну ділянку у володіння і користування на певний строк, а орендар зобов`язаний використовувати земельну ділянку відповідно до умов договору та вимог земельного законодавства (ст. 13 Закону України «Про оренду землі»).
Обставини справи свідчать, що спірні правовідносини сторін щодо користування земельними ділянками з кадастровими номерами 2310100000:07:072:0025, 2310100000:07:077:0116, 2310100000:07:077:0117, 2310100000:07:077:0119 врегульовані договорами оренди землі № 201507000100364 від 21.09.2015, № 201507000100365 від 21.09.2015, № 201507000100366 від 21.09.2015 (зі змінами) та № 201507000100367 від 21.09.2015.
Статтями 206 ЗК України та ст. 270 Податкового кодексу України, далі ПК України, визначено, що використання землі в Україні є платним. Плата за землю справляється у вигляді земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
За змістом статті 15 Закону України «Про оренду землі» істотними умовами договору оренди землі є, зокрема, орендна плата із зазначенням її розміру, індексації, форм платежу, строків, порядку її внесення і перегляду та відповідальності за її несплату.
Згідно із ч.ч. 1, 2 ст. 21 Закону України «Про оренду землі» орендна плата за землю - це платіж, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою згідно з договором оренди землі. Розмір, умови і строки внесення орендної плати за землю встановлюються за згодою сторін у договорі оренди (крім строків внесення орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності, які встановлюються відповідно до Податкового кодексу України).
За змістом підпункту 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України плата за землю - обов`язків платіж у складі податку на майно, що справляється у формі земельного податку або орендної плати за земельні ділянки державної і комунальної власності.
Орендна плата для цілей розділу XII цього Кодексу - обов`язків платіж за користування земельною ділянкою державної або комунальної власності на умовах оренди (підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України).
Отже, орендна плата за земельну ділянку, яка перебуває в державній або в комунальній власності, має подвійну правову природу, оскільки, з одного боку, є передбаченим договором оренди землі платежем, який орендар вносить орендодавцеві за користування земельною ділянкою (частина 1 статті 21 Закону України «Про оренду землі», підпункт 14.1.136 пункту 14.1 статті 14 ПК України), з іншого боку, є однією з форм плати за землю як обов`язкового платежу в складі податку на майно нарівні із земельним податком (підпункт 14.1.147 пункту 14.1 статті 14 ПК України). Аналогічний висновок наведено, зокрема, в постановах Верховного Суду від 25.02.2025 у справі №908/929/24, від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20, 09.06.2020 у справі № 911/2685/18.
Подвійна правова природа орендної плати зумовлює ту обставину, що при визначенні її розміру, окрім норм цивільного, земельного законодавства та Закону України «Про оренду землі», необхідно враховувати і вимоги Податкового кодексу України (аналогічний висновок викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 635/4233/19).
Варто зауважити, що норми, що регулюють розмір, форму та порядок внесення орендної плати за землі державної та комунальної власності, характеризуються більшим ступенем імперативності регулювання порівняно із землями приватної власності.
Для визначення розміру орендної плати за землі державної та комунальної власності базою для обрахунку є нормативна грошова оцінка земельних ділянок.
Порядок проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок встановлено Законом України «Про оцінку земель».
Відповідно до частини п`ятої статті 5 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок використовується, зокрема, для визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Статтею 13 Закону України «Про оцінку земель» встановлено випадки обов`язкового проведення грошової оцінки земельних ділянок. Відповідно до абзацу другого частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться у разі, зокрема, визначення розміру орендної плати за земельні ділянки державної та комунальної власності.
Згідно із частиною першою статті 15 Закону України «Про оцінку земель» підставою для проведення оцінки земель (бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок) є рішення органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування.
За змістом статті 18 Закону України «Про оцінку земель» нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться відповідно до норм, правил, а також інших нормативно-правових актів на землях усіх категорій та форм власності. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться: розташованих у межах населених пунктів незалежно від їх цільового призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років; розташованих за межами населених пунктів земельних ділянок сільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 5-7 років, а несільськогосподарського призначення - не рідше ніж один раз на 7-10 років. Нормативна грошова оцінка земельних ділянок проводиться юридичними особами, які є розробниками документації із землеустрою відповідно до Закону України «Про землеустрій».
Порядок затвердження технічної документації з оцінки земель визначений ст. 23 Закону України «Про оцінку земель». Частинами першою, третьою та четвертою цієї статті передбачено, що технічна документація з бонітування ґрунтів та нормативної грошової оцінки земельних ділянок затверджується відповідною сільською, селищною, міською радою. Протягом місяця з дня надходження технічної документації з бонітування ґрунтів, нормативної грошової оцінки відповідна сільська, селищна, міська рада розглядає та приймає рішення про затвердження або відмову в затвердженні такої технічної документації. Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру. Рішення рад, зазначених у цій статті, щодо технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок набирають чинності у строки, встановлені відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України.
Пунктом 271.2 статті 271 ПК України встановлено, що рішення рад щодо нормативної грошової оцінки земельних ділянок офіційно оприлюднюється відповідним органом місцевого самоврядування до 15 липня року, що передує бюджетному періоду, в якому планується застосування нормативної грошової оцінки земель або змін (плановий період). В іншому разі норми відповідних рішень застосовуються не раніше початку бюджетного періоду, що настає за плановим періодом.
Згідно із пп. 288.5.1 п. 288.5 ст. 288 ПК України, розмір орендної плати встановлюється у договорі оренди, але річна сума платежу не може бути меншою за розмір земельного податку: для земельних ділянок, нормативну грошову оцінку яких проведено, - у розмірі не більше 3 % їх нормативної грошової оцінки, для земель загального користування - не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки, для сільськогосподарських угідь - не менше 0,3 % та не більше 1 % їх нормативної грошової оцінки.
Положеннями пункту 289.1, 289.2 статті 289 ПК України передбачено, що для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства. Центральний орган виконавчої влади, що реалізує державну політику у сфері земельних відносин, здійснює управління у сфері оцінки земель та земельних ділянок. Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Отже, нормативна грошова оцінка земель встановлюється шляхом затвердження технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка здійснюється відповідною сільською, селищною, міською радою. Зазначене імперативне регулювання унеможливлює встановлення нормативної грошової оцінки земельних ділянок договором, зокрема договором між органом місцевого самоврядування і орендарем.
Водночас обов`язковість врахування нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності під час визначення розміру орендної плати встановлена законом (абзац другий частини першої статті 13 Закону України «Про оцінку земель»). Отже, у разі зміни нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної та комунальної власності змінюється також розмір орендної плати. Зазначене відповідає положенням частини другої статті 632 ЦК України, відповідно до якої зміна ціни після укладення договору допускається лише у випадках і на умовах, встановлених договором або законом.
Така позиція висловлена Великою Палатою Верховного Суду в постанові від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22. Велика Палата Верховного Суду зазначає, що з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 Податкового кодексу України нового розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності автоматично змінюються і права та обов`язки сторін договору оренди в частині розміру орендної плати, якщо він визначений у відсотковому співвідношенні до нормативної грошової оцінки.
Як встановлено судом, 30.06.2015 Запорізькою міською радою було прийнято рішення № 7 «Про затвердження нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя», згідно з яким вирішено, зокрема, впровадити оподаткування земель міста на підставі нової нормативної грошової оцінки з 01.01.2016. Рішення за №7 оприлюднене 14.07.2015 в газеті «Запорізька Січ» та набрало чинності з 01 січня 2016 року. Отже, з 01.01.2016 початок застосування нової нормативної грошової оцінки земель міста Запоріжжя змінилися права та обов`язки сторін за договорами оренди землі № 201507000100364 від 21.09.2015, № 201507000100365 від 21.09.2015, № 201507000100366 від 21.09.2015 (зі змінами) та № 201507000100367 від 21.09.2015 в частині розміру орендної плати.
Частиною третьої статті 20 Закону України «Про оцінку земель» передбачено, що витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки видається органами, що здійснюють ведення Державного земельного кадастру.
Отже, результатом нормативної грошової оцінки конкретної земельної ділянки є технічна документація на неї, а надання витягу з технічної документації є послугою компетентного органу.
Відповідно до Витягу № НВ-2300085842024 із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок щодо земельної ділянки з кадастровим номером 2310100000:07:072:0025 в цінах 2024 року, сформований 24.06.2024, нормативна грошова оцінка даної земельної ділянки становить 32 508 025,08 грн.
За правовим висновком, викладеним у постанові об`єднаної палати Касаційного цивільного суду у складі Верховного Суду від 14.02.2022 у справі № 646/4738/19, витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки є належним та допустимим доказом, який підтверджує дані про нормативну грошову оцінку земельної ділянки.
Витяг з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки - це роздруковані за допомогою програмного забезпечення актуальні дані про земельну ділянку, які є у Державному земельному кадастрі та технічній документації з нормативної грошової оцінки земель станом на певну дату. Витяг з нормативної грошової оцінки земельної ділянки може бути доказом проведення такої оцінки та визначати дані про таку оцінку як на момент його видачі, так за попередній період за умови, що нормативно-грошова оцінка земельної ділянки була сталою та не зазнала змін у цей період (Постанова Великої Палати Верховного Суду від 09.11.2021 у справі № 905/1680/20 (п. 7.19), постанова Касаційного господарського суду у складі Верховного Суду від 05.08.2022 у справі № 922/2060/20, постанова Верховного Суду від 09.02.2022 у справі № 910/8770/19, постанова Верховного Суду від 14.09.2022 у справі № 904/4933/15, постанова Верховного Суду від 01.03.2023 у справі № 751/1543/19).
Постановою Кабінету Міністрів України від 03.11.2021 №1147 затверджена «Методика нормативної грошової оцінки земельних ділянок», далі Методика. Відповідно до п. 1 якої, ця Методика встановлює методологічні засади проведення нормативної грошової оцінки земельних ділянок, яка застосовується у випадках, визначених Законом України «Про оцінку земель». Об`єктом нормативної грошової оцінки є земельні ділянки усіх категорій та форм власності в межах території територіальної громади (або її частини).
Відповідно до п. 20 Методики дані про нормативну грошову оцінку окремої земельної ділянки оформляються за заявою, форму якої наведено в додатку 16, що подається в електронній або паперовій формі, як витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за формою згідно з додатком 17. Витяг із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок оформляється і видається автоматично в електронній формі з використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру. У разі відсутності в Державному земельному кадастрі відомостей про нормативну грошову оцінку земельних ділянок, що унеможливлює автоматичну видачу витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок із використанням програмного забезпечення Державного земельного кадастру, такий витяг оформляється протягом трьох робочих днів з дати надходження відповідної заяви із наявної технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок за підписом працівника відповідного територіального органу Держгеокадастру, до посадових обов`язків якого належить надання зазначених витягів.
Чинне земельне законодавство, в тому числі «не містить обґрунтування обов`язковості надання витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки за кожен календарний рік упродовж спірного періоду, а лише зазначає про необхідність фіксування нормативної грошової оцінки окремої земельної ділянки у відповідному витязі; витяги про нормативну грошову оцінку земельної ділянки формуються за допомогою програмного забезпечення Державного земельного кадастру на підставі актуальних відомостей про земельні ділянки, внесених до Державного земельного кадастру, а формування витягу з технічної документації про нормативну грошову оцінку земельної ділянки здійснюється автоматично в режимі «реального часу», тобто на час звернення заявників, у зв`язку з чим програмним забезпеченням і чинним законодавством не передбачено формування вказаних витягів на певну дату, яка вже минула (постанова Верховного Суду від 29.05.2020 у справі № 922/2843/19).
Наданий до позовної заяви Витяг № НВ-2300085842024 від 24.06.2024 із технічної документації нормативної грошової оцінки земельних ділянок, відповідає додатку 17 Методики.
Законодавство про оцінку земель та норми Податкового кодексу України визнають належними доказами на обґрунтування оцінки землі довідку, витяг з Державного земельного кадастру щодо земельної ділянки, яка є об`єктом плати за землю, технічну документацію на земельну ділянку, виготовлену компетентним органом.
Відповідач не надав суду доказів на спростування доводів іншої сторони, зокрема витягу з технічної документації з нормативної грошової оцінки земельної ділянки за більш ранній період, технічної документації, висновку експерта тощо.
Згідно із ст. 289 ПК України, для визначення розміру податку та орендної плати використовується нормативна грошова оцінка земельних ділянок, у тому числі право на які фізичні особи мають як власники земельних часток (паїв), з урахуванням коефіцієнта індексації, визначеного відповідно до законодавства.
Коефіцієнт індексації нормативної грошової оцінки земель застосовується кумулятивно залежно від дати проведення нормативної грошової оцінки земель, зазначеної в технічній документації з нормативної грошової оцінки земель та земельних ділянок.
Відповідно до умов договорів № 201507000100364 від 21.09.2015, № 201507000100365 від 21.09.2015, № 201507000100366 від 21.09.2015 (зі змінами) та № 201507000100367 від 21.09.2015 орендар зобов`язані самостійно щорічно індексувати розмір орендної плати відповідно до індексації нормативної грошової оцінки земель, згідно з чинним законодавством.
Велика Палата Верховного Суду у пунктах 108-110 постанови від 05.06.2024 у справі № 914/2848/22 зазначила, що нормативне регулювання визначення розміру орендної плати за оренду земельних ділянок державної або комунальної власності відбувається за імперативно встановленою формулою множення нормативної грошової оцінки на коефіцієнт, який погоджується сторонами в договорі, але у законодавчо встановлених межах. Розмір нормативної грошової оцінки згідно з наведеними вище законодавчими нормами встановлюється відповідним органом місцевого самоврядування.
Орендодавець у випадку зміни розміру орендної плати у зв`язку зі зміною нормативної грошової оцінки земельної ділянки державної чи комунальної власності вправі вимагати від орендаря сплати орендної плати у зміненому розмірі, в тому числі і шляхом звернення до суду з позовом про стягнення спірної суми.
Належному способу захисту орендодавця у такому випадку відповідає позовна вимога про стягнення орендної плати, не сплаченої орендарем. Водночас несплачена орендна плата підлягає стягненню за весь період прострочення з моменту початку застосування відповідно до пункту 271.2 статті 271 ПК України рішення ради щодо зміни розміру нормативної грошової оцінки земельних ділянок державної та комунальної власності.
Перевіривши розрахунок позивача щодо розміру орендної плати, не сплаченої відповідачем за договорами № 201507000100364 від 21.09.2015, № 201507000100365 від 21.09.2015, № 201507000100366 від 21.09.2015 (зі змінами) та № 201507000100367 від 21.09.2015 за період з 01.01.2024 по 30.09.2024 на суму 1 150 800 грн 66 коп. суд визнав його вірним та таким, що відповідає нормам чинного законодавства.
Відносно тверджень відповідача, що платежі, які були оплачені 08.07.2024, 26.07.2024 та 10.09.2024 мають бути зараховані в рахунок платежів, які оплачувались 2024 році слід зазначити наступне.
Відповідно до повідомлення Департаменту фінансової та бюджетної політики Запорізької міської ради від 08.11.2024 за № 06.1-14/2172 за наявними даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LOGIKA» (далі - ІАС), через яку у відповідності до норм Постанови Кабінету Міністрів України від 16.06.2021 № 627 «Про затвердження Порядку обміну інформацією між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування» здійснюється інформаційна взаємодія між органами, що контролюють справляння надходжень бюджету та органами місцевого самоврядування», надано інформацію щодо сплати коштів до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» товариством з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012», сплачено загалом з 01.01.2024 по 01.11.2024 до бюджету Запорізької міської територіальної громади за кодом класифікації доходів бюджету 18010600 «Орендна плата з юридичних осіб» 39 064,85 грн, з них: платіж від 21.06.2024 у розмірі 842,21 грн. код*130 сплата грошових зобов`язань по акту перевірки; платіж від 08.07.2024 у розмірі 2048,00 грн. стягнення податкового боргу; платіж від 26.07.2024 у розмірі 571,22 грн. стягнення податкового боргу; платіж від 10.09.2024 у розмірі 662,55 грн. стягнення податкового боргу; платіж від 08.10.2024 у розмірі 34940,87 грн. орендна плата за землю зг.уточн.розрах. за 2023 рік за дог.оренди №366.
Згідно з п.5 Порядку надання довідки про відсутність заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи, що затверджений наказом Міністерства фінансів України від 03.09.2018 №733, довідка формується за відсутності у платника за даними інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів податкового боргу, та/або недоїмки зі сплати єдиного внеску, та/або іншої заборгованості з платежів, контроль за справлянням яких покладено на контролюючі органи.
Таким чином, зазначені довідки можуть свідчити про відсутність у платника (відповідача) податкового боргу за даними інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів, однак вони самі по собі не свідчать про повноту, точність, правильність та остаточний характер (подальшу незмінність) всіх самих даних інформаційно-телекомунікаційних систем контролюючих органів, на підставі яких формується такі довідки, у т.ч. даних про податкові зобов`язання платника (відповідача), їх розмір, дату виникнення, підстави виникнення тощо.
Зокрема, як випливає із наказу Міністерства фінансів України від 03.09.2018 № 733, видача довідки платнику не потребує попереднього проведення контролюючим органом податкової перевірки платника на предмет повноти, точності, правильності та достовірності даних податкового обліку платника, зокрема задекларованих платником податкових зобов`язань за тими чи іншими видами податків та за ті чи інші періоди нарахування. Також, як випливає із п.14.1.175 Податкового кодексу України, податковий борг це сума тільки узгодженого грошового зобов`язання, однак, як також випливає із глави 4 Податкового кодексу України, податкове зобов`язання може бути як узгодженим так і неузгодженим.
Врешті, дані податкового органу можуть відображати суб`єктивну позицію податкового органу і не мають заздалегідь встановленої сили для вирішення в порядку господарського судочинства спорів зі стягнення заборгованості з орендної плати за землю.
Тобто, задекларовані відомості відповідача відповідно до положень ст. 286 Податкового кодексу України жодним чином не можуть свідчити про виконання зобов`язань за укладеними сторонами договорами оренди землі, а відображають саме ті податкові зобов`язання, які суб`єкт декларування відповідач, задекларував у щорічній податковій декларації відповідно до пункту 286.2 ст. 286 ПК України, де зазначено: «Платники плати за землю (крім фізичних осіб) самостійно обчислюють суму плати за землю щороку станом на 1 січня і не пізніше 20 лютого поточного року подають до відповідного контролюючого органу за місцезнаходженням земельної ділянки податкову декларацію на поточний рік за формою, встановленою у порядку, передбаченому статтею 46 цього Кодексу, з розбивкою річної суми рівними частками за місяцями.».
В контексті вищевикладеного зауважуємо, що Запорізька міська рада не є органом, що реалізує державну податкову політику тощо і що між сторонами існують договірні правовідносини, враховуючи вищезазначене і наявні укладені договори оренди землі, та не є розпорядником інформації про податкові зобов`язання платників податків, а здійснює контроль за виконанням укладених договорів оренди землі безпосередньо як Орендодавець за наявними даними інформаційно-аналітичної системи управління плануванням та виконанням місцевих бюджетів «LOGIKA» про сплату оренди за землю орендарями, про що зазначалось вище, які також є у віданні податкового органу.
Таким чином, між позивачем і відповідачем існують саме договірні відносини, а не податкові, тож предметом спору у даній справі виступає заборгованість відповідача у зв`язку з неповною сплатою орендної плати за користування земельними ділянками за період з 01.01.2024 по 30.09.2024 за вищезазначеними укладеними сторонами договорами оренди землі.
Також суд зазначає, що з моменту укладення між землекористувачем та органом місцевого самоврядування договору оренди землі припиняються адміністративні відносини між цими суб`єктами та у подальшому виникають договірні відносини, які характеризуються рівністю їх учасників та свободою договору (правовий висновок, викладений у постанові Великої Палати Верховного Суду від 13.03.2019 у справі № 1917/1188/2012 (№ 826/1291/17) (провадження № 11-1317апп18)).
За таких обставин, пріоритетність застосування судом норм податкового законодавства у порівнянні з положеннями земельного законодавства та Закону України «Про оренду землі», якими регулюються спірні орендні правовідносини між сторонами у даній справі, є безпідставними, що відповідає правовій позиції Верховного Суду у постановах від 09.06.2020 у справі № 911/2685/18, від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20.
Адже справи у спорах, що виникають із земельних відносин, про невиконання або неналежне виконання зобов`язань за договорами оренди землі, в тому числі ті, де предметом дослідження є наявність заборгованості з орендної плати або предметом є стягнення заборгованості з орендної плати, розглядаються саме господарськими судами в рамках договірних відносин, а не адміністративними судами в рамках контролюючих відносин, з урахуванням положень земельного законодавства, Цивільного кодексу України, Податкового кодексу України.
Суд вправі самостійно, за наданими сторонами доказами, досліджуючи умови договору оренди землі у сукупності з наданими доказами, встановлювати наявність або відсутність заборгованості з орендної плати за договором оренди землі та розмір такої заборгованості. Це жодним чином не є підміною функцій органу доходів і зборів, адже предметом розгляду у даній справі є стягнення заборгованості саме з орендної плати за договором оренди землі, тобто у зв`язку з неналежним виконанням договірних зобов`язань Орендарем земельної ділянки перед Орендодавцем.
Висновки щодо належного суб`єкта отримання плати за землю у вигляді орендної плати за земельні ділянки комунальної форми власності, яким виступає міська рада, за позовами про її стягнення з орендаря, були неодноразово підтверджені Верховним Судом у постановах від 13.10.2021 у справі № 910/14176/20, від 04.05.2023 у справі № 910/15023/21.
Крім того, Верховний Суд в ухвалі від 18.03.2021 у справі № 904/5955/19, закриваючи касаційне провадження вказав, що відповідно до правової позиції Великої Палати Верховного Суду, викладеної в постанові від 27.11.2018 у справі № 912/1385/17, до правовідносин, які склалися саме між Орендодавцем та Орендарем у межах виконання договору оренди земельної ділянки, підлягають застосуванню норми ст. 2 Закону України "Про оренду землі", відповідно до ч. 1 якої відносини, пов`язані з орендою землі, регулюються Земельним кодексом України, Цивільним кодексом України, цим Законом, законами України, іншими нормативно-правовими актами, прийнятими відповідно до них, а також договором оренди землі.
Враховуючи вищевикладене, відповідачем не надано належних та допустимих доказів щодо відсутності у нього заборгованості зі сплати орендної плати за користування земельними ділянками за 2024 рік у заявленій позивачем до стягнення сумі.
Стосовно посилань відповідача на форс-мажорні обставини, суд зазначає наступне.
Відповідач зазначає про настання форс-мажорних обставин квітні 2024 року за договором оренди землі від 21.09.2015 № 2015070001000364, вказуючи про норми ст.617 ЦК України, ст. 218 ГК України, ст.ст.14,14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні», а також посилається на лист Торгово-промислової палати України від 28.02.2022, яким підтверджено настання форс-мажорних обставин, акт комісії обстеження об`єкта, пошкодженого внаслідок збройної агресії Російської Федерації від 11.04.2024,витяг з Єдиного реєстру досудових розслідувань щодо кримінального провадження 22024080000000580 та постанову Слідчого відділу Управління Служби безпеки України в Запорізькій області про визнання особи як потерпілого від 05.05.2025.
Відповідно до ст. 14-1 Закону України «Про торгово-промислові палати в Україні» Торгово-промислова палата України та уповноважені нею регіональні торгово-промислові палати засвідчують форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) та видають сертифікат про такі обставини протягом семи днів з дня звернення суб`єкта господарської діяльності за собівартістю. Сертифікат про форс-мажорні обставини (обставини непереборної сили) для суб`єктів малого підприємництва видається безкоштовно. Форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні та невідворотні обставини, що об`єктивно унеможливлюють виконання зобов`язань, передбачених умовами договору (контракту, угоди тощо), обов`язків згідно із законодавчими та іншими нормативними актами, а саме: загроза війни, збройний конфлікт або серйозна погроза такого конфлікту, включаючи але не обмежуючись ворожими атаками, блокадами, військовим ембарго, дії іноземного ворога, загальна військова мобілізація, військові дії, оголошена та неоголошена війна, дії суспільного ворога, збурення, акти тероризму, диверсії, піратства, безлади, вторгнення, блокада, революція, заколот, повстання, масові заворушення, введення комендантської години, карантину, встановленого Кабінетом Міністрів України, експропріація, примусове вилучення, захоплення підприємств, реквізиція, громадська демонстрація, блокада, страйк, аварія, протиправні дії третіх осіб, пожежа, вибух, тривалі перерви в роботі транспорту, регламентовані умовами відповідних рішень та актами державних органів влади, закриття морських проток, ембарго, заборона (обмеження) експорту/імпорту тощо, а також викликані винятковими погодними умовами і стихійним лихом, а саме: епідемія, сильний шторм, циклон, ураган, торнадо, буревій, повінь, нагромадження снігу, ожеледь, град, заморозки, замерзання моря, проток, портів, перевалів, землетрус, блискавка, пожежа, посуха, просідання і зсув ґрунту, інші стихійні лиха тощо.
Отже, відповідно до вищезазначених положень форс-мажорними обставинами (обставинами непереборної сили) є надзвичайні і невідворотні обставини за даних умов здійснення господарської діяльності, що об`єктивно унеможливлюють виконання особою зобов`язань за умовами договору, обов`язків, передбачених законодавством.
Надзвичайними є ті обставини, настання яких не очікується сторонами при звичайному перебігу справ. Під надзвичайними можуть розумітися такі обставини, настання яких добросовісний та розумний учасник правовідносин не міг очікувати та передбачити при прояві ним достатнього ступеня обачливості.
Невідворотними є обставини, настанню яких учасник правовідносин не міг запобігти, а також не міг запобігти наслідкам таких обставин навіть за умови прояву належного ступеня обачливості та застосуванню розумних заходів із запобігання таким наслідкам. Ключовим є те, що непереборна сила робить неможливим виконання зобов`язання в принципі, незалежно від тих зусиль та матеріальних витрат, які сторона понесла чи могла понести, а не лише таким, що викликає складнощі, або є економічно невигідним.
Між обставинами непереборної сили та неможливістю належного виконання зобов`язання має бути причинно-наслідковий зв`язок. Тобто неможливість виконання зобов`язання має бути викликана саме обставиною непереборної сили, а не обставинами, ризик настання яких несе учасник правовідносин.
Форс-мажорні обставини не мають преюдиційного характеру і при їх виникненні сторона, яка посилається на них, як на підставу неможливості виконання зобов`язання, повинна довести наявність таких обставин не тільки самих по собі, але й те, що ці обставини були форс-мажорними саме для цього конкретного випадку виконання господарського зобов`язання.
В будь-якому разі сторона зобов`язання, яка його не виконує, повинна довести, що в кожному окремому випадку саме ці конкретні обставини мали непереборний характер саме для цієї конкретної особи при виконання нею конкретних договірних зобов`язань. І кожен такий випадок має оцінюватись судом незалежно від наявності засвідчених компетентним органом обставин непереборної сили.
Відповідачем не доведено існування таких обставин (не самих по собі, а для даного конкретного випадку), що перешкодили б йому виконати обов`язок щодо виконання зобов`язань за договором оренди землі (внесення орендної плати).
Крім того, за положеннями ст. 617 ЦК України особа, яка порушила зобов`язання, звільняється від відповідальності за порушення зобов`язання, якщо вона доведе, що це порушення сталося внаслідок випадку або непереборної сили. Не вважається випадком, зокрема, недодержання своїх обов`язків контрагентом боржника, відсутність на ринку товарів, потрібних для виконання зобов`язання, відсутність у боржника необхідних коштів.
Отже, законодавець передбачив в окремих випадках саме звільнення від відповідальності за невиконання зобов`язання, а не від самого зобов`язання.
Матеріали справи не містять відповідного сертифікату від Торгово-промислової палати України.
Щодо наданих Відповідачем актів комісійного обстеження об`єктів, пошкоджених внаслідок збройної агресії Російської Федерації, беручи до уваги зазначені в них фактичні обставини щодо ступеню пошкоджень нерухомого майна, дати орієнтованих пошкоджень, а також висновків, викладених комісією і складених у присутності представника відповідача, суд зауважує наступне.
Відповідно до фактичних обставин та положень Договорів та чинного законодавства України, ризики здійснення господарської діяльності, в тому числі в умовах воєнного стану, обов`язок проведення відновлювальних ремонтних робіт на пошкоджених об`єктах нерухомого майна, що розташоване на орендованій земельній ділянці за договором оренди землі (кадастровий номер 2310100000:07:072:0025 (м. Запоріжжя, вул. Іванова, 2а), укладеного між позивачем та відповідачем, безпосередньо покладені на відповідача та орендаря його нерухомого майна - АТ «Мотор Січ».
В контексті вищевикладеного доводи відповідача про звільнення від обов`язку зі сплати оренди та застосування форс - мажорних обставин тощо, за договором від 21.09.2015 № 2015070001000364 є безпідставними.
Приписами ст. ст. 76, 77 ГПК України визначено, що належними є докази, на підставі яких можна встановити обставини, які входять в предмет доказування. Обставини, які відповідно до законодавства повинні бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.
Згідно із ст. ст. 78, 79 ГПК України, достовірними є докази, створені (отримані) за відсутності впливу, спрямованого на формування хибного уявлення про обставини справи, які мають значення для справи. Наявність обставини, на яку сторона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, вважається доведеною, якщо докази, надані на підтвердження такої обставини, є більш вірогідними, ніж докази, надані на її спростування.
Статтею 86 ГПК України передбачено, що суд оцінює докази за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному, об`єктивному та безпосередньому дослідженні наявних у справі доказів. Жодні докази не мають для суду заздалегідь встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також вірогідність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності.
Кожна сторона повинна вжити усіх заходів, необхідних для належного виконання нею зобов`язання, враховуючи інтереси другої сторони та забезпечення загальногосподарського інтересу. Порушення зобов`язань є підставою для застосування господарських санкцій, передбачених цим Кодексом, іншими законами або договором.
Відповідно до статті 6 цього Кодексу сторони є вільними в укладенні договору, виборі контрагента та визначенні умов договору з урахуванням вимог цього Кодексу, інших актів цивільного законодавства, звичаїв ділового обороту, вимог розумності та справедливості (ст. 627 ЦК).
Відповідно ст. 11 ЦК України, підставами виникнення цивільних прав та обов`язків, зокрема, є договори та інші правочини.
Частинами ч.ч. 1, 2, 3 ст. 13 ГПК України встановлено, що судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін. Учасники справи мають рівні права щодо здійснення всіх процесуальних прав та обов`язків, передбачених цим Кодексом. Кожна сторона повинна довести обставини, які мають значення для справи і на які вона посилається як на підставу своїх вимог або заперечень, крім випадків, встановлених законом.
За змістом ч. 1 ст. 14 ГПК України суд розглядає справу не інакше як, зокрема, на підставі доказів поданих учасниками справи або витребуваних судом у передбачених цим Кодексом випадках.
Принцип рівності сторін у процесі вимагає, щоб кожній стороні надавалася розумна можливість представляти справу в таких умовах, які не ставлять цю сторону у суттєво невигідне становище відносно другої сторони (п. 87 Рішення Європейського суду з прав людини у справі «Салов проти України» від 06.09.2005р.).
У Рішенні Європейського суду з прав людини у справі «Надточий проти України» від 15.05.2008р. зазначено, що принцип рівності сторін передбачає, що кожна сторона повинна мати розумну можливість представляти свою сторону в умовах, які не ставлять її в суттєво менш сприятливе становище в порівнянні з опонентом.
Змагальність означає таку побудову судового процесу, яка дозволяє всім особам - учасникам певної справи відстоювати свої права та законні інтереси, свою позицію у справі.
Принцип змагальності є процесуальною гарантією всебічного, повного та об`єктивного з`ясування судом обставин справи, ухвалення законного, обґрунтованого і справедливого рішення у справі.
Частиною 1 статті 6 Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод передбачено, що кожен має право на справедливий і публічний розгляд його справи упродовж розумного строку незалежним і безстороннім судом, встановленим законом, який вирішить спір щодо його прав та обов`язків цивільного характеру або встановить обґрунтованість будь-якого висунутого проти нього кримінального обвинувачення.
У рішенні Європейского суду з прав людини від 19.03.1997 р. (п. 40) по справі «Горнсбі поти Греції» зазначено: «…Право на звернення до суду було б ілюзорним, якби національна правова система Договірної Сторони дозволяла, щоб остаточне, обов`язкове для виконання судове рішення залишалося невиконаним на шкоду однієї зі сторін. Важко уявити ситуацію, щоб пункт 1 статті 6 докладно описував процедурні Гарантії, що надаються сторонам цивільного судового процесу у провадженні, що є справедливим, відкритим і оперативним і не передбачив при цьому гарантій виконання судових рішень; тлумачення статті 6 як такої, що стосується виключно права на звернення до суду і проведення судового розгляду, могло б призвести до ситуацій, несумісних із принципом верховенства права, що його Договірні сторони зобов`язалися дотримуватися, коли вони ратифікували Конвенцію.
Відповідно до ст.ст. 7, 13 ГПК України правосуддя в господарських судах здійснюється на засадах рівності всіх юридичних осіб незалежно від організаційно-правової форми, форми власності, підпорядкування, місцезнаходження, місця створення та реєстрації, законодавства, відповідно до якого створена юридична особа, та інших обставин. Судочинство у господарських судах здійснюється на засадах змагальності сторін.
Дослідивши наявні матеріали справи, проаналізувавши норми чинного законодавства України, суд дійшов висновку, що позовні вимоги підлягають задоволенню.
Заперечення відповідача спростовуються вищенаведеним.
Відповідно до вимог статті 129 ГПК України, судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст.ст. 42, 46, 50, 123, 129, 233, 238, 240, 241 Господарського процесуального кодексу України, суд
ВИРІШИВ:
Позовні вимоги Запорізької міської ради до Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» задовольнити.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» (вул. Волзька (Андрія Лободи), буд. 27, м. Запоріжжя, 69014, ідентифікаційний код юридичної особи 38191300) на користь Запорізької міської ради (пр. Соборний, буд. 206, м. Запоріжжя, 69105, ідентифікаційний код юридичної особи 04053915) заборгованість за договорами оренди землі: № 201507000100364 від 21.09.2015, № 201507000100365 від 21.09.2015, № 201507000100366 від 21.09.2015 (зі змінами) та № 201507000100367 від 21.09.2015 за період з 01.01.2024 по 30.09.2024 в сумі 1 150 800 грн. (один мільйон сто п`ятдесят тисяч вісімсот) 66 коп. на розрахунковий рахунок UA508999980334139812000008479, отримувач: Головне управління казначейства у Запорізькій області, ЄДРПОУ 37941997, код 18010600.
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Стягнути з Товариства з обмеженою відповідальністю «ВЕЛЕС ЗАПОРІЖЖЯ 2012» (вул. Волзька (Андрія Лободи), буд. 27, м. Запоріжжя, 69014, ідентифікаційний код юридичної особи 38191300) на користь Виконавчого комітету Запорізької міської ради (код ЄДРПОУ 02140892, адреса: 69105, м. Запоріжжя, пр. Соборний, буд. 206) судовий збір, сплачений при подачі позовної заяви в сумі 13 809 (тринадцять тисяч вісімсот дев`ять) грн. 61 коп. отримувач: Виконавчий комітет Запорізької міської ради, рахунок: UA058201720344270024000034816, ЄДРПОУ 02140892, банк отримувача: Державна казначейська служба України м. Київ..
Видати наказ після набрання рішенням законної сили.
Рішення оформлено та підписано 11.09.2025.
Суддя С.С. Дроздова
Рішення господарського суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду. Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом двадцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або у разі розгляду справи (вирішення питання) без повідомлення (виклику) учасників справи, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Повний текст рішення буде розміщено в Єдиному державному реєстрі судових рішень за веб-адресою у мережі Інтернет за посиланням: http://reyestr.court.gov.ua.