Єдиний державний реєстр судових рішень
справа № 166/902/25
провадження № 2/166/303/25
категорія: 7
РІШЕННЯ
іменем України
11 вересня 2025 року с-ще Ратне
Ратнівський районний суд Волинської області в складі головуючого судді Свистун О.М.,
з участю секретаря судового засідання Заєць Н.П.,
прокурора Нечаї О.П.,
представника позивача Ковальчук О.В.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні у режимі відеоконференції цивільну справу за позовом керівника Ковельської окружної прокуратури Волинської області Луцика Юрія Максимовича в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області до ОСОБА_1 про припинення права власності на земельну ділянку шляхом конфіскації,
установив:
Керівник Ковельської окружної прокуратури Волинської області (далі прокурор) Луцик Ю.М. в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області звернувся в суд із позовом до ОСОБА_1 про припинення права власності на належну останній земельну ділянку шляхом її конфіскації на користь держави.
Позовні вимоги обґрунтовує тим, що ОСОБА_1 , яка є громадянкою Республіки Білорусь, на підставі свідоцтва про право на спадщину за законом № 407, виданого 30 травня 2019 року, набула право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення, площею 0,1289 га, кадастровий номер 0724286400:03:001:0005, цільове призначення для ведення особистого селянського господарства, яка розташована у с. Піски-Річицькі на території Забродівської сільської ради Ковельського району Волинської області.
На підставі вказаного свідоцтва про право на спадщину за ОСОБА_1 у Державному реєстрі речових прав на нерухоме майно зареєстроване право власності на зазначену земельну ділянку.
ОСОБА_1 , будучи громадянкою Республіки Білорусь, набувши у травні 2019 року права власності на вищевказану земельну ділянку сільськогосподарського призначення, упродовж року добровільно її не відчужила, у зв`язку з чим, прокурор уважає, що вона підлягає конфіскації за рішенням суду.
Як на підставу звернення з цим позовом прокурор посилається на ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", зокрема, бездіяльність органу, уповноваженого державою здійснювати відповідні функції держави у спірних правовідносинах, Головного управління Держгеокадастру у Волинській області.
Просить припинити право власності громадянки Республіки Білорусь ОСОБА_1 на земельну ділянку з кадастровим номером 0724286400:03:001:0005, площею 0,1289 га, яка розміщена на території Забродівської сільської ради Ковельського району Волинської області, шляхом її конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області.
Ухвалою від 13.06.2025 відкрито провадження, вирішено справу розглядати за правилами загального позовного провадження, призначено підготовче судове засідання.
Ухвалою від 14.08.2025 закрито підготовче провадження, призначено справу до розгляду по суті на 10 год. 00 хв. 11 вересня 2025 року.
У судовому засіданні прокурор, представник позивача позов підтримали з підстав, наведених у ньому.
Відповідачка, будучи повідомленою про дату, час і місце розгляду справи, шляхом опублікування судового оголошення на офіційному вебсайті "Судова влада України", у судове засідання не з`явилася, відзив на позов не подала.
Заслухавши доводи прокурора та представника позивача, суд дходить висновку, що позов підлягає до задоволення з таких підстав.
Відповідно до ч. 3 ст. 23 Закону України "Про прокуратуру", прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі їх порушення або загрози порушення, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Судом установлено, що заступник керівника Ковельської окружної прокуратури Д. Рудик звертався до ГУ Держгеокадастру у Волинській області з листом № 52-1547ВИХ-25 від 16.04.2025, у якому просив повідомити про вжиті заходи, спрямовані на усунення виявлених порушень земельного законодавства, щодо набуття іноземкою ОСОБА_1 земельної ділянки сільськогосподарського призначення на території України, зокрема шляхом пред`явлення відповідного позову.
Листом №10-3-0.6-1859/2-25 від 14.05.2025 ГУ Держгеокадастру у Волинській області повідомило про те, що воно не заперечує щодо пред`явлення Ковельською окружною прокуратурою позову в інтересах держави в особі Головного управління про конфіскацію у власність земельної ділянки сільськогосподарського призначення, належної іноземці ОСОБА_1 , у зв`язку з обмеженим фінансуванням витрат зі сплати судового збору за подання відповідного позову.
Вищевказане свідчить, що компетентний орган в особі ГУ Держгеокадастру у Волинській області після отримання повідомлення про порушення інтересів держави протягом розумного строку не звернувся до суду з відповідним позовом.
Суд вважає слушними доводи прокурора про підставність ініціювання ним цього позову у зв`язку із бездіяльністю позивача, що полягає в нереагуванні на допущене відповідачем порушенням інтересів держави шляхом невідчуження у визначений законом строк земельної ділянки сільськогосподарського призначення усупереч ст.ст. 13, 14, 41 Конституції України та ст.ст. 80, 81, 145 ЗК України, що в умовах воєнного стану в зв`язку із окупацією ворогом та забруденням внаслідок бойових дій значної частини земельних ділянок негативно впливає на продовольчу безпеку України.
З огляду на бездіяльність Головного Управління Держгеокадастру у Волинській області щодо незвернення із таким позовом до відповідача керівник Ковельської окружної прокуратури , на переконання суду, дотримався вимог, передбачених ст. 23 Закону України "Про прокуратуру" та ст. 56 ЦПК України, що узгоджується з правовими висновками, викладеними у постанові Великої Палати Верховного Суду від 26 травня 2020 року в справі №912/2385/18 (провадження №12-194гс19).
Відповідно до свідоцтва про право на спадщину за законом від 30.05.2019 ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка зареєстрована і проживає у АДРЕСА_1 Республіки Білорусь, успадкувала після смерті батька ОСОБА_2 , 1939 року народження, земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1289 га, з кадастровим номером 0724286400:03:001:0005, розташовану в с. Піски-Річицькі Ратнівського району Волинської області.
Згідно з інформаційною довідкою з Державного реєстру речових прав на нерухоме майно та Реєстру прав власності на нерухоме майно, Державного реєстру Іпотек, Єдиного реєстру заборон відчуження об`єктів нерухомого майна щодо об`єкта нерухомого майна № 422962071 від 16.04.2025 державний нотаріус Ратнівської державної нотаріальної контори Лахтюк І.М. 30 травня 2019 року зареєструвала за громадянкою Республіки Білорусь ОСОБА_1 право власності на земельну ділянку для ведення особистого селянського господарства, площею 0,1289 га, з кадастровим номером 0724286400:03:001:0005, розташовану в с. Піски-Річицькі Ратнівського району Волинської області.
З витягу із технічної документації з нормативної грошової оцінки земельних ділянок № НВ-0700473252025 від 01.05.2025 слідує, що нормативна грошова оцінка земельної ділянки з кадастровим номером 0724286400:03:001:0005 складає 2165,61 грн.
Як убачається з листа Управління Державної міграційної служби України у Волинській області №0701.3.1-3098/0701.1.2-25 від 25.04.25 громадянка Республіки Білорусь ОСОБА_1 за обліковими даними УДМС у Волинській області не значиться.
Таким чином, ОСОБА_1 , будучи громадянкою іноземної держави, 30 травня 2019 року набула право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення з кадастровим номером 0724286400:03:001:0005 та станом на 16 квітня 2025 року добровільно її не відчужила.
Особливості правових підстав набуття та припинення права власності на об`єкти нерухомого майна іноземцями (особами без громадянства) визначені нормами Закону України «Про міжнародне приватне право», положеннями Цивільного кодексу України та Земельного кодексу України.
Відповідно до ч. 1, 2 ст. 38 Закону України "Про міжнародне приватне право", право власності та інші речові права на нерухоме та рухоме майно визначаються правом держави, у якій це майно знаходиться, якщо інше не передбачено законом. Належність майна до нерухомих або рухомих речей, а також інша класифікація майна визначаються правом держави, у якій це майно знаходиться.
Згідно з ч. 1 ст. 39 Закону України "Про міжнародне приватне право", виникнення та припинення права власності та інших речових прав визначається правом держави, у якій відповідне майно перебувало в момент, коли мала місце дія або інша обставина, яка стала підставою для виникнення або припинення права власності та інших речових прав, якщо інше не передбачено законом або міжнародним договором України.
Відповідно до ст. 1 Земельного кодексу України земля в Україні є національним багатством і перебуває під особливою охороною закону.
Згідно з ч. 1, ч. 5 ст. 22 ЗК України землями сільськогосподарського призначення визнаються землі, надані для виробництва сільськогосподарської продукції, здійснення сільськогосподарської науково-дослідної та навчальної діяльності, розміщення відповідної виробничої інфраструктури, у тому числі інфраструктури оптових ринків сільськогосподарської продукції, або призначені для цих цілей. Набуття у власність земельних ділянок сільськогосподарського призначення здійснюється з урахуванням вимог статті 130 цього Кодексу.
У силу вимог ч. 1 ст. 130 ЗК України набувати право власності на земельні ділянки сільськогосподарського призначення можуть: громадяни України; юридичні особи України, створені і зареєстровані за законодавством України, учасниками (акціонерами, членами) яких є лише громадяни України та/або держава, та/або територіальні громади; територіальні громади; держава.
За приписами ч. 4 ст. 81 ЗК України землі сільськогосподарського призначення, прийняті у спадщину іноземцями, а також особами без громадянства, протягом року підлягають відчуженню.
Згідно з ч. 1, ч. 2 ст. 145 ЗК України якщо до особи переходить право власності на земельну ділянку, яка за цим Кодексом не може набуватися нею у власність, ця ділянка підлягає відчуженню її власником протягом року з моменту переходу такого права. У разі якщо відповідно до закону власник земельної ділянки зобов`язаний відчужити її протягом певного строку і земельна ділянка не була відчужена ним протягом такого строку, така ділянка підлягає конфіскації за рішенням суду.
Відповідно до пункту «в» ч. 1 ст. 143 ЗК України примусове припинення прав на земельну ділянку здійснюється у судовому порядку у разі конфіскації земельної ділянки.
Частиною 1 ст. 148 ЗК України визначено, що земельна ділянка може бути конфіскована виключно за рішенням суду у випадках, обсязі та порядку, встановлених законом.
Пунктом 10 ч. 1 ст.346ЦК України передбачено конфіскацію як одну з підстав припинення права власності.
Відповідно до ч. 1, ч. 2 ст. 354 ЦК України до особи може бути застосовано позбавлення права власності на майно за рішенням суду як санкція за вчинення правопорушення (конфіскація) у випадках, встановлених законом. Конфісковане майно переходить у власність держави безоплатно, крім випадків, визначених законом. Обсяг та порядок конфіскації майна встановлюються законом.
Відтак законом передбачений обов`язок іноземця чи особи без громадянства відчужити земельну ділянку сільськогосподарського призначення протягом одного року з дня набуття права власності на неї. Вказана норма є імперативною та не передбачає винятків. У випадку невідчуження такої земельної ділянки іноземцем чи особою без громадянства у встановлений законом строк така земельна ділянка підлягає конфіскації на користь держави.
Згідно із ст. 1 Першого протоколу до Конвенції про захист прав людини і основоположних свобод (далі Перший протокол) кожна фізична або юридична особа має право мирно володіти своїм майном. Ніхто не може бути позбавлений своєї власності інакше як в інтересах суспільства та на умовах, передбачених законом і загальними принципами міжнародного права. Проте попередні положення жодним чином не обмежують право держави вводити в дію такі закони, які вона вважає за необхідне, щоб здійснювати контроль за користуванням майном відповідно до загальних інтересів або для забезпечення сплати податків чи інших зборів або штрафів.
У практиці ЄСПЛ (зокрема рішення у справах "Спорронг і Льоннрот проти Швеції" від 23.09.1982, "Джеймс та інші проти Сполученого Королівства" від 21.02.1986, "Щокін проти України" від 14.10.2010, "Сєрков проти України" від 07.07.2011, "Колишній король Греції та інші проти Греції" від 23.11.2000, "Булвес" АД проти Болгарії" від 22.01.2009, "Трегубенко проти України" від 02.11.2004, "East/West Alliance Limited" проти України" від 23.01.2014) напрацьовано три критерії, які слід оцінювати на предмет сумісності заходу втручання в право особи на мирне володіння майном із гарантіями статті 1 Першого протоколу, а саме: чи є втручання законним; чи переслідує воно "суспільний", "публічний" інтерес; чи є такий захід (втручання в право на мирне володіння майном) пропорційним визначеним цілям. Втручання держави в право власності особи є виправданим, якщо воно здійснюється з метою задоволення "суспільного", "публічного" інтересу, при визначенні якого ЄСПЛ надає державам право користуватися "значною свободою (полем) розсуду.
За таких обставин, з огляду на те, що ОСОБА_1 , будучи громадянкою іноземної держави, набула 30 травня 2019 року право власності на земельну ділянку сільськогосподарського призначення та упродовж року після набуття права власності на земельну ділянку, добровільно її не відчужила, суд дійшов висновку про наявність правових підстав для конфіскації земельної ділянки у власність держави.
Загальнонаціональне значення земель сільськогосподарського призначення та стану їх збереження, відтак - необхідність відновлення законних інтересів держави у цій сфері в разі їх порушення, зумовлює таке втручання держави у право приватної власності особи, яке у цьому випадку відповідає принципу "пропорційності", що передбачає дотримання справедливої рівноваги (балансу) між інтересами держави (суспільства), пов`язаними із втручанням, та інтересами особи, яка так чи інакше страждає від втручання.
Ураховуючи встановлені обставини позовні вимоги прокурора підлягають задоволенню у повному обсязі.
Задовольняючи позовні вимоги у повному обсязі, суд відповідно до ст. 141 ЦПК України стягує із відповідачки на користь Волинської обласної прокуратури документально підтверджені витрати зі сплати судового збору в розмірі 2422 грн 40 коп.
Керуючись ст.ст. 263-265 ЦПК України, ст.ст. 1, 22, 81, 130, 145 ЗК України, ст. 346, 354 ЦК України, суд
вирішив:
Позов керівника Ковельської окружної прокуратури Волинської області Луцика Юрія Максимовича в інтересах держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області до ОСОБА_1 про припинення права власності на земельну ділянку шляхом конфіскації задовольнити.
Припинити право власності громадянки Республіки Білорусь ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_2 , на земельну ділянку з кадастровим номером 0724286400:03:001:0005, площею 0,1289 га, яка розміщена у с. Піски-Річицькі Ковельського району Волинської області, шляхом її конфіскації на користь держави в особі Головного управління Держгеокадастру у Волинській області.
Стягнути із ОСОБА_1 у користь Волинської обласної прокуратури судовий збір у розмірі 2422 (дві тисячі чотириста двадцять дві) гривні 40 копійок.
Рішення може бути оскаржене до Волинського апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги безпосередньо до Волинського апеляційного суду протягом тридцяти днів із дня його проголошення.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Прокурор: керівник Ковельської окружної прокуратури Луцик Юрій Миколайович, 45008, м. Ковель, вул. Шевченка, 7, Волинської області;
Позивач: Головне управління Держгеокадастру у Волинській області, 43025, м. Луцьк, вул. Винниченка, 67, Волинської області, код ЄДРПОУ 39767861;
Відповідач: ОСОБА_1 , АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 .
Суддя Ратнівського
районного суду О.М. Свистун