Єдиний державний реєстр судових рішень
ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
08 вересня 2025 рокусправа № 380/5246/25м.Львів
Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Коморного О.І. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні) адміністративну справу за позовом ОСББ "Зелена 84" про визнання протиправним та скасування рішення, визнання протиправної бездіяльності Львівської міської ради та зобов`язання вчинити дії, третя особа яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору на стороні відповідача Управління земельних ресурсів Департаменту природних ресурсів та будівництва Львівської міської ради.
Обставини справи.
До Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСББ "Зелена 84" з вимогами, враховуючи зміну предмету позову та уточнення позовних вимог:
- визнати протиправною і скасувати ухвалу Львівської міської ради № 6468 від 12 червня 2025 р. «Про надання управлінню земельних ресурсів департаменту природних ресурсів та будівництва дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на АДРЕСА_1 »;
- зобов`язати Львівську міську раду на найближчій сесії ради затвердити ОСББ «Зелена 84» (код ЄДРПОУ 41397657) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати земельну ділянку площею 0,0518 га (в т.ч. площею 0,0014 га з обмеженням без права загромадження доступу до житлових будинків на АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 ) на АДРЕСА_1 (кадастровий номер 4610137200:02:002:0040) у постійне користування для обслуговування багатоквартирного житлового будинку (код КВЦПЗ 02.03 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку) за рахунок земель житлової та громадської забудови, перевівши їх із земель, що не надані у власність або користування.
Позовні вимоги обґрунтовано тим, що позивачем подано до Львівської міської ради заяву про надання дозволу на виготовлення документації з землеустрою на земельну ділянку на АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку. До даної заяви було додано ряд документів, в тому числі план земельної ділянки, виготовлений КП «Картограф» згідно з Договором № 174 від 07 травня 2018 р. на виготовлення Плану земельної ділянки, погоджений начальником управління архітектури та урбаністики Департаменту містобудування ЛМР, з якого вбачається конфігурація такої земельної ділянки і її площа 0,0518 га в т.ч. 0,014 га з обмеженим користуванням без права забудови. Зазначає, що ухвалою Львівської міської ради № 6077 від 12.12.2019, «Про надання ОСББ «Зелена 84» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 » надано ОСББ «Зелена 84» дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0518 га (в т.ч. орієнтовною площею 0,0014 га з обмеженням без права загромадження доступу до житлових будинків на АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 ) на АДРЕСА_1 для обслуговування багатоквартирного житлового будинку. Зазначає, що 23.07.2020 ОСББ «Зелена 84» було подано до Львівської міської ради заяву, яка зареєстрована за № 2-35465/АП-24, про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 . Вважає, що бездіяльність Львівської міської ради щодо невнесення на розгляд сесії Львівської міської ради проекту ухвали Львівської міської ради «Про затвердження ОСББ «Зелена 84» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на АДРЕСА_1 » необхідно визнати протиправною і зобов`язати Львівську міську раду розглянути на найближчій сесії проект ухвали Львівської міської ради «Про затвердження ОСББ «Зелена 84» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на АДРЕСА_1 » та затвердити ОСББ «Зелена 84» (код ЄДРПОУ 41397657) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати земельну ділянку площею 0,0518 га (в т.ч. площею 0, 0014 га з обмеженням без права загромадження доступу до житлових будинків на АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 ) на АДРЕСА_1 (кадастровий номер 4610137200:02:002:0040) у постійне користування для обслуговування багатоквартирного житлового будинку (код КВЦПЗ 02.03 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку) за рахунок земель житлової та громадської забудови, перевівши їх із земель, що не надані у власність або користування. Стверджує, що права позивача ОСББ «Зелена 84» даною бездіяльністю Львівської міської ради порушені з 29 листопада 2024 р. Вважає, що після цієї дати Львівська міська рада повинна була винести проект ухвали на розгляд сесії, але не зробила цього. Вказує, що Львівська міська рада протиправно діяла, внаслідок чого порушила права позивача ОСББ «Зелена 84», передбачені ст. 42 ЗК України, згідно якої, земельні ділянки, на яких розташовані багатоквартирні будинки, а також належні до них будівлі, споруди та прибудинкова територія, що перебувають у спільній сумісній власності власників квартир та нежитлових приміщень у будинку, передаються безоплатно у власність або в постійне користування співвласникам багатоквартирного будинку, ст. 382 ЦК України, ст. 1 Закону України «Про об`єднання співвласників багатоквартирного будинку». Ухвалою Львівської міської ради № 6077 від 12.12.2019, «Про надання ОСББ «Зелена 84» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 » надано позивачу ОСББ «Зелена 84» (код ЄДРПОУ 41397657) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0518 га і саме на таку земельну ділянку такої конфігурації і було виготовлено проект землеустрою, який виносився на розгляд сесії декілька разів, але не був затверджений. Тобто, Львівська міська рада одним рішенням погодила позивачу конкретну земельну ділянку конкретної площі та конфігурації, дозволила виготовити за кошти позивача проект землеустрою щодо її відведення для передачі в постійне користування, а іншим безпідставно вирішила цю сформовану земельну ділянку поділити на дві, що виключає можливість затвердження раніше виготовленого проекту землеустрою та передачу позивачу в постійне користування, оскільки згідно рішення постійної комісії архітектури, містобудування та розвитку території Львівської міської ради, оформленого протоколом засідання від 13.02.2025, одна з виділених ділянок не буде надана позивачу для обслуговування будинку, а нібито, буде долучена до скверу попри відсутність належного нормативного обгрунтування. Вважає такі дії протиправними та просить суд задовольнити позов.
Відповідач у встановлений судом строк відзив на позовну заяву не подав, про розгляд справи повідомлений належним чином.
Ухвалою від 20 березня 2025 року відкрито провадження у справі за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення (виклику) сторін.
Ухвалою суду від 28 березня 2025 року відмовлено в призначені справи до судового розгляду.
Ухвалою суду від 24.06.2025 прийнято заяву про зміну предмету позову.
Ухвалою суду від 04 серпня 2025 року залучено третю особу.
Суд всебічно і повно з`ясувавши всі фактичні обставини справи, на яких ґрунтуються позовні вимоги, об`єктивно оцінив докази, які мають юридичне значення для розгляду справи і вирішення спору по суті та
встановив:
14 серпня 2019 року ОСББ "Зелена 84" подано до Львівської міської ради заяву про надання дозволу на виготовлення документації з землеустрою на земельну ділянку на АДРЕСА_1 для обслуговування житлового будинку (площа 0,0518 га в т.ч. 0,014 га).
Ухвалою Львівської міської ради № 6077 від 12.12.2019 «Про надання ОСББ «Зелена 84» дозволу на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 » надано ОСББ «Зелена 84» (код ЄДРПОУ 41397657) дозвіл на виготовлення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки орієнтовною площею 0,0518 га (в т.ч. орієнтовною площею 0,0014 га з обмеженням без права загромадження доступу до житлових будинків на АДРЕСА_2 та АДРЕСА_3 ) на АДРЕСА_1 для обслуговування багатоквартирного житлового будинку.
Згідно з Договором № 553 від 24 грудня 2019 року про виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки, КП «Картограф» зобов`язувалося виготовити для ОСББ «Зелена 84» проект із землеустрою щодо відведення земельної ділянки за адресою АДРЕСА_1 за договірною ціною 12000,00 грн.
Актом від 04 червня 2020 року здачі-приймання топографо-геодезичної продукції за договором № 553 від 24 грудня 2019 року підтверджено виконання виготовлення проекту із землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
23.07.2020 ОСББ «Зелена 84» подано до Львівської міської ради заяву, яка зареєстрована за № 2-35465/АП-24, про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 .
Згідно з протоколом засідання постійної комісії архітектури, містобудування та розвитку територій Львівської міської ради № 35 від 24.11.2021 р. (п.14 порядку денного), на засіданні комісії розглядалося питання про затвердження ОСББ Зелена 84 проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вул. Зеленій, 84, та вирішено повернути в управління земельних ресурсів та рекомендувати заявнику звернутись на узгоджувальну комісію для погодження меж землекористування.
Згідно листа заступника начальника управління земельних ресурсів від 03.12.2021 № 2403-вих-114947, повідомлено на звернення від 23.07.2020 №2-35465/АП-24, що проект ухвали ЛМР «Про затвердження ОСББ «Зелена 84» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вул. Зеленій, 84» розглядався на пленарному засіданні сесії Львівської міської ради 30.11.2021 р. та не набрав необхідної кількості голосів депутатського корпусу на підтримку. Також було роз`яснено, що відхилений проект може повторно виноситися на розгляд ради тільки на наступній сесії, та рекомендовано подати відповідну заяву про такий повторний розгляд.
10 січня 2022 року ОСББ «Зелена 84» подано до ЛМР заяву від 04 січня 2022 року, яка зареєстрована за № 2-238-24, про повторний розгляд на сесії ЛМР затвердження проекту землеустрою земельної ділянки і надання в приватну власність земельної ділянки площею 0,0518 га для обслуговування багатоквартирного будинку.
Згідно листа секретаря Узгоджувальної комісії для вирішення земельних спорів ЛМР № 2-22070-2901/8 від 13.01.2022, призначено засідання даної комісії на 25.01.2022.
Згідно витягу з протоколу № 17 засідання Узгоджувальної комісії для вирішення земельних спорів від 11.08.2022 р., комісія ухвалила погодити межі земельної ділянки по лініях Б-В та В-Г на вул. Зеленій,84 у м. Львові згідно акту встановлення і узгодження меж земельної ділянки на місцевості (виконавець робіт ПП «Картограф»).
ОСББ «Зелена 84» 01.09.2022 подано до Львівської міської ради заяву № 2-11511-24 про повторний розгляд питання затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на вул. Зеленій, 84 та надання її ОСББ «Зелена 84».
Згідно листа заступника начальника управління земельних ресурсів від 29.05.2023 № 2403-вих-64576, за такою заявою проект ухвали Львівської міської ради «Про затвердження ОСББ «Зелена 84» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вул. Зеленій, 84» розглядався на пленарному засіданні сесії Львівської міської ради 26.05.2023 та не набрав необхідної кількості голосів депутатського корпусу на підтримку. Цим же листом роз`яснено, що відхилений проект може повторно виноситися на розгляд ради тільки на наступній сесії, та рекомендовано подати відповідну заяву про такий повторний розгляд.
Згідно проекту ухвали ЛМР «Про затвердження ОСББ «Зелена 84» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вул. Зеленій, 84», який розглядався на сесії ЛМР 26.05.2023, передбачалося затвердити ОСББ «Зелена 84» (код ЄДРПОУ 41397657) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати земельну ділянку площею 0,0518 га (в т.ч. площею 0, 0014 га з обмеженням без права загромадження доступу до житлових будинків на АДРЕСА_4 ) на АДРЕСА_1 (кадастровий номер 4610137200:02:002:0040) у постійне користування для обслуговування багатоквартирного житлового будинку (код КВЦПЗ 02.03 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку) за рахунок земель житлової та громадської забудови, перевівши їх із земель, що надані у власність або користування.
06 червня 2023 року ОСББ «Зелена 84» подано до Львівської міської ради заяву від 01 червня 2023 року № 2-10229-Л-2403 про повторний розгляд на сесії ЛМР того ж питання затвердження проекту землеустрою та надання у власність земельної ділянки площею 0,0518 га для обслуговування будинку по вул. Зеленій,84.
Згідно листа заступника начальника управління земельних ресурсів від 08.06.2023 № 4-2403-24629, 2403-вих-69709, директору департаменту «Секретаріат ради» скеровується звернення ОСББ «Зелена 84» від 06 червня 2023 р. № 2-10229-Л-2403, матеріали та проект ухвали «Про затвердження ОСББ «Зелена 84» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на вул. Зеленій,84» для повторного включення в порядок денний пленарного засідання сесії Львівської міської ради.
Згідно листа директора Департаменту «Секретаріат ради» Львівської міської ради № 0001-вих-29257 від 27.02.2025, департаментом «Секретаріат ради» в межах своїх повноважень ініційовано внесення проекту ухвали «Про затвердження ОСББ «Зелена 84» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на АДРЕСА_1 » до пропозицій порядку денного пленарного засідання 36-ї сесії Львівської міської ради 8-го скликання, яке відбудеться 20 лютого 2025 року, однак, вищезгаданий проект ухвали не включений до цього порядку денного пленарного засідання ради.
Згідно листа заступника начальника управління земельних ресурсів від 28.02.2025 № 2403-вих-29913, зазначено, що згідно звернення ОСББ «Зелена 84» від 23.07.2020 № 2-35465/АП-24, представленими документами, управлінням земельних ресурсів на розгляд Львівської міської ради підготовлено відповідний проект ухвали «Про затвердження ОСББ «Зелена 84» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на АДРЕСА_1 », що цей проект ухвали пройшов процедуру візування у виконавчих органах Львівської міської ради та відповідно до Регламенту міської ради скерований листом від 15.11.2024 № 4-2403-63700 зі супровідною документацією на розгляд постійних комісій для подальшого включення до порядку денного пленарного засідання сесії міської ради, однак, при розгляді зазначеного проекту ухвали постійною комісією архітектури, містобудування та розвитку території Львівської міської ради прийнято рішення про перенесення проекту ухвали, управлінню земельних ресурсів підготувати проект ухвали про поділ земельної ділянки для долучення зеленої зони до скверу.
Згідно з витягу з протокола № 111 засідання постійної комісії архітектури, містобудування та розвитку території Львівської міської ради від 13.02.2025, слухали проект ухвали «Про затвердження ОСББ «Зелена 84» проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки на АДРЕСА_1 », і вирішили перенести проект цієї ухвали, управлінню земельних ресурсів підготувати проект ухвали про поділ земельної ділянки для долучення зеленої зони до скверу. За таке рішення проголосували чотири депутати, не голосували 2 депутати.
Львівською міською радою 8-го скликання 12 червня 2025 року за п. 123 порядку денного розглядалося питання «Про надання управлінню земельних ресурсів департаменту природних ресурсів та будівництва дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на АДРЕСА_1 » та прийнято ухвалу Львівської міської ради № 6468 від 12 червня 2025 року «Про надання управлінню земельних ресурсів департаменту природних ресурсів та будівництва дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на АДРЕСА_1 », якою вирішено:
Надати управлінню земельних ресурсів департаменту природних ресурсів та будівництва дозвіл на:
- Поділ земельної ділянки загальною площею 0,0518 га (кадастровий номер 4610137200:02:002:0040) на АДРЕСА_1 .
- Розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки загальною площею 0,0518 га (кадастровий номер 4610137200:02:002:0040) на АДРЕСА_1 на земельні ділянки:
Орієнтовною площею 0,0257 га.
Орієнтовною площею 0,0261 га.
За результатами поіменного голосування по даному питанню, розміщеними на офіційній сторінці Львівської міської ради, рішення прийнято, оскільки, з 52 депутатів 43 проголосували «за», 0 проголосували «проти», 1 депутат «утримався», 8 депутатів «не голосували».
Не погоджуючись з такими діями відповідача, позивач звернувся до суду за захистом своїх прав та інтересів.
Завданням адміністративного судочинства відповідно до ч. 1 ст. 2 Кодексу адміністративного судочинства України (далі - КАС України) є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.
Однією із основних засад (принципів) адміністративного судочинства відповідно до п. 4 ч. 3 ст. 2 КАС України є змагальність сторін, диспозитивність та офіційне з`ясування всіх обставин у справі.
Відповідно до частини другої статті 14 Конституції України право власності на землю гарантується. Це право набувається і реалізується громадянами, юридичними особами та державою виключно відповідно до закону.
Частиною першою статті 3 Земельного кодексу України передбачено, що земельні відносини регулюються Конституцією України, цим Кодексом, а також прийнятими відповідно до них нормативно-правовими актами.
Відповідно до абзацу першого частини першої статті 116 Земельного кодексу України громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом, або за результатами аукціону.
Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування (частина друга статті 116 Земельного кодексу України).
Частиною першою статті 122 Земельного кодексу України визначено, що сільські, селищні, міські ради передають земельні ділянки у власність або у користування із земель комунальної власності відповідних територіальних громад для всіх потреб.
Відповідно до частини першої статті 123 Земельного кодексу України надання земельних ділянок державної або комунальної власності у користування здійснюється Верховною Радою Автономної Республіки Крим, Радою міністрів Автономної Республіки Крим, органами виконавчої влади або органами місцевого самоврядування.
Рішення зазначених органів приймається на підставі проектів землеустрою щодо відведення земельних ділянок у разі: надання земельної ділянки із зміною її цільового призначення; формування нової земельної ділянки (крім поділу та об`єднання).
Згідно з частиною другою статті 123 Земельного кодексу України особа, зацікавлена в одержанні у користування земельної ділянки із земель державної або комунальної власності за проектом землеустрою щодо її відведення, звертається з клопотанням про надання дозволу на його розроблення до відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування, які відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, передають у власність або користування такі земельні ділянки.
У клопотанні зазначаються орієнтовний розмір земельної ділянки та її цільове призначення. До клопотання додаються графічні матеріали, на яких зазначено бажане місце розташування та розмір земельної ділянки, письмова згода землекористувача, засвідчена нотаріально (у разі вилучення земельної ділянки). Верховній Раді Автономної Республіки Крим, Раді міністрів Автономної Республіки Крим, органам виконавчої влади або органам місцевого самоврядування, які передають земельні ділянки державної чи комунальної власності у користування відповідно до повноважень, визначених статтею 122 цього Кодексу, забороняється вимагати додаткові матеріали та документи, не передбачені цією статтею.
Частиною третьою статті 123 Земельного кодексу України визначено, що відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування в межах їх повноважень у місячний строк розглядає клопотання і дає дозвіл на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки або надає мотивовану відмову у його наданні. Підставою відмови у наданні такого дозволу може бути лише невідповідність місця розташування земельної ділянки вимогам законів, прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів, а також генеральних планів населених пунктів, іншої містобудівної документації, схем землеустрою і техніко-економічних обґрунтувань використання та охорони земель адміністративно-територіальних одиниць, проектів землеустрою щодо впорядкування території населених пунктів, затверджених у встановленому законом порядку.
Відповідно до частини четвертої статті 123 Земельного кодексу України проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки погоджується в порядку, встановленому статтею 186-1 цього Кодексу.
За приписами частини шостої статті 123 Земельного кодексу України відповідний орган виконавчої влади або орган місцевого самоврядування у двотижневий строк з дня отримання проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, а в разі необхідності здійснення обов`язкової державної експертизи землевпорядної документації згідно із законом після отримання позитивного висновку такої експертизи, приймає рішення про надання земельної ділянки у користування.
Рішенням про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення здійснюються, зокрема, затвердженням проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки.
При цьому підставою відмови у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки може бути лише його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів (частина чотирнадцята статті 123 Земельного кодексу України).
Системний аналіз наведених правових норм дає підстави для висновку, що закон визначає виключну підставу, за наявності якої можлива відмова у затвердженні проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у користування, а саме його невідповідність вимогам законів та прийнятих відповідно до них нормативно-правових актів.
При цьому встановлюється конкретний (двотижневий) строк з дня отримання проекту землеустрою для розгляду органом місцевого самоврядування питання щодо відведення земельної ділянки та прийняття за наслідками його розгляду одного з двох рішень: про надання земельної ділянки у користування за проектом землеустрою щодо її відведення або про відмову у затвердженні проекту землеустрою з вищевказаної підстави (із наведенням мотивів та підстав для прийняття такого рішення).
Судом встановлено, що 23.07.2020 ОСББ «Зелена 84» подано до Львівської міської ради заяву № 2-35465/АП-24 про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки на АДРЕСА_1 .
Втім, на дату звернення до суду з адміністративним позовом відповідач не прийняв передбаченого законом рішення за результатами розгляду вказаного проекту, а питання про це неодноразово знімалося з порядку денного, або рішення було не прийнятим.
Згідно з ч. 2 ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Статтею 144 Конституції України передбачено, що органи місцевого самоврядування в межах повноважень, визначених законом, приймають рішення, які є обов`язковими до виконання на відповідній території.
Відповідно до ч. 1 ст. 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Вирішення відповідно до закону питань регулювання земельних відносин віднесено до виключної компетенції сільських, селищних, міських рад. Такі питання вирішуються виключно на пленарних засіданнях сільської, селищної, міської ради (ст. 26 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні").
Нормами статті 46 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" визначено, що сесія ради скликається в міру необхідності, але не менше одного разу на квартал, а з питань відведення земельних ділянок та надання документів дозвільного характеру у сфері господарської діяльності не рідше ніж один раз на місяць.
Відповідно до частин першої та другої статті 59 Закону України "Про місцеве самоврядування в Україні" рада в межах своїх повноважень приймає нормативні та інші акти у формі рішень.
Рішення ради приймається на її пленарному засіданні після обговорення більшістю депутатів від загального складу ради, крім випадків, передбачених цим Законом. При встановленні результатів голосування до загального складу сільської, селищної, міської ради включається сільський, селищний, міський голова, якщо він бере участь у пленарному засіданні ради, і враховується його голос.
Водночас протиправна бездіяльність суб`єкта владних повноважень це зовнішня форма пасивної поведінки (діяння) цього органу, яка полягає (проявляється) у неприйнятті рішення чи у нездійсненні юридично значимих й обов`язкових дій на користь заінтересованих осіб, які на підставі закону та/або іншого нормативно-правового регулювання віднесені до компетенції суб`єкта владних повноважень, були об`єктивно необхідними і реально можливими для реалізації, але фактично не були здійснені.
У цьому ж випадку, відповідач не прийняв рішення за результатами розгляду клопотання позивача і тривалість його бездіяльності, яка становить понад п`ять років замість передбаченого законом двотижневого строку, не може мати жодного розумного виправдання.
Щодо листів Львівської міської ради, то такі не вважаються рішенням суб`єкта владних повноважень у розумінні положень Кодексу адміністративного судочинства України, мають лише інформаційний характер, без самостійного правового значення для вирішення в цілях надання бажаної для позивача земельної ділянки в постійне користування.
Водночас відсутність рішення Львівської міської ради про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та передачу її у постійне користування ОСББ «Зелена 84», або рішення про відмову у затвердженні проекту землеустрою із наведенням мотивів та підстав для прийняття такого рішення свідчить про те, що заява позивача не була розглянута, а відповідач допускає протиправну бездіяльність щодо його розгляду по суті у строк та в спосіб, що визначені законом.
Суд відповідно до частини другої статті 9 Кодексу адміністративного судочинства України, може вийти за межі позовних вимог, якщо це необхідно для ефективного захисту прав, свобод, інтересів людини і громадянина, інших суб`єктів у сфері публічно-правових відносин від порушень з боку суб`єктів владних повноважень, відтак визнає бездіяльність відповідача протиправною.
Щодо позовних вимог про зобов`язання визнання протиправною і скасувати ухвалу Львівської міської ради № 6468 від 12 червня 2025 р. «Про надання управлінню земельних ресурсів департаменту природних ресурсів та будівництва дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на АДРЕСА_1 », суд зазначає наступне.
У постановах Верховного Суду від 28.09.2021 у справі № 815/6942/17, 28.09.2021 у справі № 462/4395/17, від 22.10.2020 у справі № 815/7279/16, від 11.12.2019 у справі № 814/1241/16, від 15.09.2020 у справі № 815/3055/17 та інших cформульовано правовий висновок про вичерпність переліку підстав для відмови у наданні дозволу на розроблення проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки, передбачених частиною сьомою статті 118 ЗК України.
У постанові від 27.02.2018 у справі № 545/808/17 Верховний Суд погодився з тим, що «чинним законодавством не передбачено право сільської ради відступати від положень ст.118 Земельного кодексу України, в тому числі не передбачено й прийняття сільською радою рішення про відмову у задоволенні вимоги, порушеної в заяві про надання дозволу на розробку проекту землеустрою, у зв`язку з відведенням земельної ділянки іншій особі».
Згодом цей висновок було застосовано в багатьох інших справах. Узагальнено його суть зводиться до того, що дозвіл на розробку проекту відведення земельної ділянки треба надавати усім, хто звернувся. Як наслідок, проект можуть розробляти одночасно декілька замовників, а хто з них отримає ділянку, - визначатиметься на стадії затвердження проекту та надання її у власність.
У постанові від 17 жовтня 2018 року у справі № 380/624/16-ц Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою не є правовстановлюючим актом і не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття права власності чи користування на земельну ділянку.
Суд зазначає, що жодних доказів порушення відповідачем норм чинного законодавства при прийнятті ухвали Львівської міської ради № 6468 від 12 червня 2025 р. «Про надання управлінню земельних ресурсів департаменту природних ресурсів та будівництва дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на АДРЕСА_1 » матеріали справи не містять.
У постанові від 17 жовтня 2018 року у справі № 380/624/16-ц Велика Палата Верховного Суду дійшла висновку, що рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою не є правовстановлюючим актом і не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття права власності чи користування на земельну ділянку.
Отримання дозволу на розробку проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки не означає позитивного вирішення питання про надання її у власність, а тому не створює правових наслідків, крім тих, що пов`язані з неправомірністю прийняття рішення органом місцевого самоврядування (постанова від 28 листопада 2018 року у справі №826/5735/16). Рішення про надання дозволу на розробку проекту землеустрою є стадією процесу отримання права власності чи користування на земельну ділянку. Однак отримання такого дозволу не гарантує особі чи невизначеному колу осіб набуття такого права, оскільки дозвіл не є правовстановлюючим актом.
З урахуванням викладеного, суд дійшов висновку про відсутність підстав для скасування ухвали Львівської міської ради № 6468 від 12 червня 2025 р. «Про надання управлінню земельних ресурсів департаменту природних ресурсів та будівництва дозволу на розроблення технічної документації із землеустрою щодо поділу земельної ділянки на АДРЕСА_1 ».
Позивач просить суд захистити його порушені права у спірних правовідносинах шляхом зобов`язання Львівської міської ради на найближчій сесії ради затвердити ОСББ «Зелена 84» (код ЄДРПОУ 41397657) проект землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надати земельну ділянку площею 0,0518 га (в т.ч. площею 0,0014 га з обмеженням без права загромадження доступу до житлових будинків на АДРЕСА_2 та Зеленій, 88) на АДРЕСА_1 (кадастровий номер 4610137200:02:002:0040) у постійне користування для обслуговування багатоквартирного житлового будинку (код КВЦПЗ 02.03 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку) за рахунок земель житлової та громадської забудови, перевівши їх із земель, що не надані у власність або користування.
Оцінюючи позовні вимоги в цій частині суд враховує, що поняття дискреційних повноважень наведене у Рекомендації Комітету Міністрів Ради Європи № R (80)2, яка прийнята Комітетом Міністрів 11.03.1980 на 316-й нараді, відповідно до якої під дискреційними повноваженнями слід розуміти повноваження, які адміністративний орган, приймаючи рішення, може здійснювати з певною свободою розсуду, тобто коли такий орган може обирати з кількох юридично допустимих рішень те, яке він вважає найкращим за даних обставин.
У своїй практиці Європейський суд з прав людини (далі ЄСПЛ) неодноразово аналізував наявність, межі, спосіб та законність застосування дискреційних повноважень національними органами, їх посадовими особами. Зокрема, в рішенні ЄСПЛ від 17 грудня 2004 року у справі "Педерсен і Бодсгор проти Данії" зазначено, що здійснюючи наглядову юрисдикцію, суд, не ставлячи своїм завданням підміняти компетентні національні органи, перевіряє, чи відповідають рішення національних держаних органів, які їх винесли з використанням свого дискреційного права, положенням Конвенції та Протоколів до неї. Суд є правозастосовчим органом та не може підміняти державний орган, рішення якого оскаржується, приймати замість нього рішення, яке визнається протиправним, інше рішення, яке б відповідало закону, та давати вказівки, які б свідчили про вирішення питань, які належать до компетенції такого суб`єкта владних повноважень.
Отже, зобов`язання суб`єкта владних повноважень прийняти конкретне рішення, як і будь-які інші способи захисту, застосовується лише за наявності необхідних підстав, але завжди з урахуванням фактичних обставин справи.
Аналогічного висновку дійшов Верховний Суд у постановах від 02.07.2020 у справі № 825/2228/18 та від 31.07.2020 у справі № 810/2474/18.
Тобто в кожній конкретній справі суд, констатуючи незаконність рішення суб`єкта владних повноважень, повинен впевнитись у тому, що за встановлених обставин справи не існує законних перешкод для прийняття рішення на користь заявника, у даному випадку про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки в постійне користування.
Наведене також підтверджується положеннями ч. 4 ст. 245 КАС України, за змістом яких суд може зобов`язати відповідача-суб`єкта владних повноважень прийняти рішення на користь позивача лише в тому разі, якщо для його прийняття виконано всі умови, визначені законом. Інакше суд зобов`язує суб`єкта владних повноважень вирішити питання, щодо якого звернувся позивач, з урахуванням його правової оцінки, наданої судом у рішенні.
Якщо ж таким суб`єктом на момент прийняття рішення не перевірено дотримання суб`єктом звернення усіх визначених законом умов або при прийнятті такого рішення суб`єкт дійсно має дискреційні повноваження, то суд повинен зобов`язати суб`єкта владних повноважень до прийняття рішення з урахуванням оцінки суду.
Отже, критеріями, які впливають на обрання судом способу захисту прав особи в межах вимог про зобов`язання суб`єкта владних повноважень вчинити певні дії, є встановлення судом додержання суб`єктом звернення усіх передбачених законом умов для отримання позитивного результату та наявність у суб`єкта владних повноважень права діяти при прийнятті рішення на власний розсуд.
Такий підхід, встановлений процесуальним законодавством, є прийнятним не лише при розгляді вимог щодо протиправної бездіяльності суб`єкта владних повноважень, але й у випадку розгляду вимог про зобов`язання відповідного суб`єкта вчинити дії після скасування його адміністративного акта.
Тобто адміністративний суд не обмежений у виборі способів відновлення права особи, порушеного владними суб`єктами, і вправі обрати найбільш ефективний спосіб відновлення порушеного права, який відповідає характеру такого порушення з урахуванням обставин конкретної справи. Перебирання непритаманних суду повноважень державного органу не відбувається за відсутності обставин для застосування дискреції.
У справі "Рисовський проти України" (заява № 29979/04, рішення від 20 жовтня 2011 року) ЄСПЛ звернув увагу на особливу важливість принципу "належного урядування", який передбачає, що у разі, коли йдеться про питання загального інтересу, зокрема, якщо справа впливає на такі основоположні права людини, як майнові права, державні органи повинні діяти вчасно та в належний і якомога послідовніший спосіб (див. рішення у справах "Беєлер проти Італії" [ВП], заява № 33202/96, п. 120, ECHR 2000-I, "Онер`їлдіз проти Туреччини" [ВП], заява № 48939/99, п. 128, ECHR 2004-XII, "Megadat.comS.r.l. проти Молдови", заява № 21151/04, п. 72, від 8 квітня 2008 року, і "Москаль проти Польщі", заява № 10373/05, п. 51, від 15 вересня 2009 року).
На державні органи покладено обов`язок запровадити внутрішні процедури, які посилять прозорість і ясність їхніх дій, мінімізують ризик помилок (див., наприклад, рішення у справах "Лелас проти Хорватії", заява № 55555/08, п. 74, від 20 травня 2010 року, і "Тошкуце та інші проти Румунії", заява № 36900/03, п. 37, від 25 листопада 2008 року) і сприятимуть юридичній визначеності у правовідносинах, які зачіпають майнові інтереси (див. зазначені вище рішення у справах "Онер`їлдіз проти Туреччини", п. 128, та "Беєлер проти Італії", п. 119).
Державні органи, які не впроваджують або не дотримуються своїх власних процедур, не повинні мати можливість отримувати вигоду від своїх протиправних дій або уникати виконання своїх обов`язків (див. зазначене вище рішення у справі "Лелас проти Хорватії", п. 74). Ризик будь-якої помилки державного органу повинен покладатися на саму державу, а помилки не можуть виправлятися за рахунок осіб, яких вони стосуються (див., серед інших джерел, mutatis mutandis, зазначене вище рішення у справі "Пінкова та Пінк проти Чеської Республіки", п. 58, а також рішення у справі "Ґаші проти Хорватії", заява № 32457/05, п. 40, від 13 грудня 2007 року, та у справі "Трґо проти Хорватії", заява № 35298/04, п. 67, від 11 червня 2009 року).
Судом встановлено, що відповідач при розгляді заяви позивача не надав йому належної оцінки на предмет відповідності вимогам закону, так само як і не відмовив у її задоволенні з передбачених законом підстав.
Тому вказана заява позивача підлягає розгляду по суті уповноваженим органом влади, яким є відповідач, а суд на цьому етапі позбавлений можливості приймати рішення в умовах не перевірки, не надання оцінки та не встановлення певних обставин суб`єктом владних повноважень з цього питання. Адже прийняття судом рішення про зобов`язання відповідача затвердити проект землеустрою та передати земельну ділянку у користування позивача, без перевірки наявності чи відсутності підстав для цього, що виходить за межі предмета позову та існуючих на сьогодні спірних правовідносин, може бути необґрунтованим та призвести до видачі такого дозволу з порушенням законодавства.
Відтак суд вважає, що за обставин справи належним способом захисту прав позивача є зобов`язання відповідача вирішити питання про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки у постійне користування, з урахуванням при цьому правової оцінки, наданої у рішенні суду.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд та вирішення справ в адміністративних справах здійснюється на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Суд оцінює докази, які є у справі, за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні. Жодні докази не мають для суду наперед встановленої сили. Суд оцінює належність, допустимість, достовірність кожного доказу окремо, а також достатність і взаємний зв`язок доказів у їх сукупності (ст. 90 КАС України).
Перевіривши доводи учасників справи, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд дійшов до висновку, що адміністративний позов належить задовольнити частково.
Згідно із ч.3 ст.139 КАС України при частковому задоволенні позову судові витрати покладаються на обидві сторони пропорційно до розміру задоволених позовних вимог. При цьому суд не включає до складу судових витрат, які підлягають розподілу між сторонами, витрати суб`єкта владних повноважень на правничу допомогу адвоката та сплату судового збору.
Оскільки позивач сплатив судовий збір в сумі 4844,80 грн, судові витрати стягуються пропорційно до розміру задоволених позовних вимог, а саме в сумі 2422,40 грн на користь ОСББ "Зелена 84" з бюджетних асигнувань Львівської міської ради.
Керуючись ст.ст. 2, 8-10, 14, 72-79, 90, 241-246, 250 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ухвалив:
1. Позов задовольнити частково.
2. Визнати протиправною бездіяльність Львівської міської ради при розгляді заяви ОСББ "Зелена 84" про затвердження проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки площею 0,0518 га (в т.ч. площею 0,0014 га з обмеженням без права загромадження доступу до житлових будинків на вул. Зеленій, 86 та Зеленій, 88) на АДРЕСА_1 (кадастровий номер 4610137200:02:002:0040) у постійне користування для обслуговування багатоквартирного житлового будинку (код КВЦПЗ 02.03 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку).
3. Зобов`язати Львівську міську раду (пл. Ринок, 1, м. Львів, Львівська обл., Львівський р-н, 79008; код ЄДРПОУ: 26256622) вирішити питання про затвердження ОСББ "Зелена 84" (79017 м. Львів вул. Зелена, 84 кв.2; код ЄДРПОУ 41397657) проекту землеустрою щодо відведення земельної ділянки та надання земельної ділянки площею 0,0518 га (в т.ч. площею 0,0014 га з обмеженням без права загромадження доступу до житлових будинків на вул. Зеленій, 86 та Зеленій, 88) на вул. Зеленій, 84 (кадастровий номер 4610137200:02:002:0040) у постійне користування для обслуговування багатоквартирного житлового будинку (код КВЦПЗ 02.03 для будівництва та обслуговування багатоквартирного житлового будинку), та прийняти відповідне рішення з урахуванням правової оцінки наданої судом у рішенні у строки, порядку та з дотриманням норм, передбачених Законом України «Про місцеве самоврядування в Україні» та Земельним кодексом України.
4. Стягнути на користь ОСББ "Зелена 84" (79017 м. Львів вул. Зелена,84 кв.2; код ЄДРПОУ 41397657) з Львівської міської ради (пл. Ринок, 1, м. Львів, Львівська обл., Львівський р-н, 79008; код ЄДРПОУ: 26256622), за рахунок бюджетних асигнувань, судовий збір в сумі 2422,40 грн (дві тисячі чотириста двадцять дві гривні, 40 копійок).
5. В іншій позовних вимогах відмовити.
Рішення може бути оскаржене, згідно зі ст. 295 КАС України, протягом тридцяти днів з дня його проголошення. Якщо в судовому засіданні було оголошено лише вступну та резолютивну частини рішення суду, або розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.
Рішення набирає законної сили, згідно зі ст. 255 КАС України, після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Повний текст рішення складений 08.09.2025.
СуддяКоморний Олександр Ігорович