Рішення № 130110206, 09.09.2025, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2025
Номер справи
380/8655/25
Номер документу
130110206
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

09 вересня 2025 рокусправа № 380/8655/25

Львівський окружний адміністративний суд в складі головуючої судді Крутько О.В., розглянув у письмовому провадженні за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатська нерухомість» до Головного управління ДПС у Львівській області про визнання протиправними та скасування рішення, зобов`язати вчинити дії

ВСТАНОВИВ:

На розгляд Львівського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатська нерухомість» в якій позивач просить суд: визнати протиправним та скасувати рішення № 9515 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 17 квітня 2025 року; зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Львівській області поновити реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатська нерухомість» (ЄДРПОУ 41396763) як платника податку на додану вартість шляхом внесення відповідного запису до Реєстру платників податку на додану вартість із збереженням індивідуального податкового номеру 413967613052.

В обґрунтування позовних вимог вказує, що у період з 01.03.2024 по 28.02.2025 позивач здійснював операції з придбання товарів та послуг та мав право на формування податкового кредиту у відповідному періоді, тому у відповідача були абсолютно відсутні законні підстави для застосування п.п. "г" п.184.1ст.184 ПК України та для винесення рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ.

Ухвалою від 02.05.2025 відкрито спрощене позовне провадження в адміністративній справі.

Відповідач подав відзив на позовну заяву, у якому зазначив, що ТзОВ «Карпатська нерухомість» (ЄДРПОУ 41396763) протягом 12 послідовних податкових місяців за період з 01.03.2024 по 28.02.2025 до ГУ ДПС у Львівській області подано податкову звітність з податку на додану вартість з нульовими показниками. Згідно даних Єдиного реєстру податкових накладних за період з 01.03.2024 по 28.02.2025 відсутні дані щодо реєстрації податкових накладних ТзОВ «Карпатська нерухомість». У результаті цього з`явилися підстави для анулювання реєстрації позивача як платника ПДВ відповідно до пп. «г» п. 184.1 ст. 184 розділу V Податкового кодексу України.

Дослідивши матеріали справи та оцінивши докази в їх сукупності, суд встановив наступні обставини.

ТзОВ «Карпатська нерухомість» (ЄДРПОУ 41396763) зареєстровано платником ПДВ 01.03.2019 року

17.04.2025 Головним управлінням ДПС у Львівській області прийнято рішення № 9515 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ «Карпатська нерухомість» (ЄДРПОУ 41396763), індивідуальний податковий номер 413967613052, дата реєстрації платником податку на додану вартість 01.03.2019.

Відповідно до змісту оскаржуваного рішення, комісією, створеною відповідно до розпорядження ГУ ДПС у Львівській області від 26.01.2021 № 5-р (зі змінами та доповненнями), встановлено:

1) платник ТзОВ «Карпатська нерухомість» (ЄДРПОУ 41396763) подає податкові декларації з податку на додану вартість, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту, що підтверджується реєстром (переліком) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів від 16 квітня 2025 року № 778/04-03;

2) платник має податкові декларації з податку вартість протягом періоду з 01.03.2024 до 28.02.2025 з показниками, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту та має за останні 12 місяців обсяги оподатковуваних операцій 0 гривень;

3) розмір податкової заборгованості з податку на додану вартість на дату складання рішення 0 гривень.

Комісією зроблено висновок, що перелічені документи є підставою для анулювання реєстрації платника податку на додану вартість ТзОВ «Карпатська нерухомість» (ЄДРПОУ 41396763), у зв`язку з тим, що особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту та відповідно до підпункту «г» пункту 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України. Датою анулювання реєстрації вказано 17 квітня 2025 року.

Позивач не погодився з цим рішенням та звернувся до суду.

Надаючи оцінку спірним правовідносинам та встановленим обставинам справи, суд керується такими мотивами.

Податковий кодекс України від 2 грудня 2010 року № 2755-VI (далі - ПК України) є спеціальним законом, який регулює відносини, що виникають у сфері справляння податків і зборів, зокрема визначає вичерпний перелік податків та зборів, що справляються в Україні, та порядок їх адміністрування, платників податків та зборів, їх права та обов`язки, компетенцію контролюючих органів, повноваження і обов`язки їх посадових осіб під час адміністрування податків та зборів, а також відповідальність за порушення податкового законодавства.

Питання процедури анулювання реєстрації платника податку на додану вартість визначено у розділі V ПК України та Положенні про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженому наказом Міністерства фінансів України від 14 листопада 2014 року № 1130 (далі - Положення № 1130).

Відповідно до підп. пп. г п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України, Реєстрація діє до дати анулювання реєстрації платника податку, яка проводиться шляхом виключення з реєстру платників податку і відбувається у разі якщо: особа, зареєстрована як платник податку, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає контролюючому органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту.

Пунктом 184.2 ст. 184 ПК України передбачено, що анулювання реєстрації на підставі, визначеній у підп. «а» п. 184.1 цієї статті, здійснюється за заявою платника податку, а на підставах, визначених у підп. «б» - «з» п. 184.1 цієї статті, може здійснюватися за заявою платника податку або за самостійним рішенням відповідного контролюючого органу.

Зі змісту наведеної норми вбачається, що для її застосування, як підстави анулювання реєстрації платником ПДВ є дві обставини, а саме: неподання контролюючому органу протягом 12 послідових податкових місяців декларації з ПДВ; подання органу протягом 12 послідовних податкових місяців такої декларації(податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту.

Положенням про реєстрацію платників податку на додану вартість, затвердженим постановою Кабінету Міністрів України №1130 від 14.11.2014 року (далі - Положення №1130), яке розроблене відповідно до розділів I, II, V, XIV, XVIII Податкового кодексу України та інших нормативно-правових актів, визначається порядок: реєстрації платників податку на додану вартість; анулювання реєстрації платників податку на додану вартість; ведення реєстру платників податку на додану вартість (далі - Реєстр); присвоєння індивідуального податкового номера платника податку на додану вартість; оприлюднення даних з Реєстру; перереєстрації платників податку на додану вартість; ведення документації при реєстрації/анулюванні реєстрації платників податку на додану вартість; формування і надання витягів та довідок з Реєстру.

Відповідно до підпункту «г» п.5.1 Положення №1130 реєстрація діє до дати анулювання, яке відбувається у випадках, визначених пунктом 184.1 статті 184 розділу V Кодексу, якщо особа, зареєстрована як платник ПДВ, протягом 12 послідовних податкових місяців не подає до контролюючого органу декларації з податку на додану вартість та/або подає таку декларацію (податковий розрахунок), яка (який) свідчить про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту.

Згідно з п.5.2 Положення №1130 анулювання реєстрації здійснюється шляхом виключення платника ПДВ з Реєстру.

Пунктом 5.5 Положення про реєстрацію платників податків податку на додану вартість, затвердженого наказом Міністерства доходів і зборів України від 14.11.2014 р. №1130 (зареєстровано в Мінюсті 17.11.2014 р. за № 1456/26233), визначено, що анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу може бути здійснене на підставах, визначених у підпунктах "б" - "з" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу (підпункти "б" - "з" пункту 5.1 цього розділу).

Контролюючі органи здійснюють постійний моніторинг платників ПДВ, включених до Реєстру, та приймають рішення про анулювання реєстрації платників ПДВ у разі існування відповідних підстав.

Рішення про анулювання реєстрації за самостійним рішенням контролюючого органу приймаються за наявності відповідних підтвердних документів (відомостей). Такими документами, зокрема, є: довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців (підстава - підпункт "г" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу). У реєстрі (переліку) зазначаються дані про реєстрацію особи платником ПДВ та по кожній декларації (податковому розрахунку) - податковий період, дата надходження декларації (податкового розрахунку) до контролюючого органу, загальні обсяги постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту звітного періоду, вказані у відповідних рядках та колонках податкової декларації (податкового розрахунку).

Відповідно до п.5.6 Положення за наявності зазначених підтвердних документів (відомостей) контролюючий орган за місцем перебування на обліку платника податків приймає рішення про анулювання реєстрації особи - платника ПДВ незалежно від здійснення контролюючим органом документальних та камеральних перевірок такої особи і їх результатів, а також обов`язку такої особи бути зареєстрованою та/або нараховувати чи сплачувати податок на додану вартість відповідно до законодавства.

Виходячи зі змісту вищезазначених правових норм, обов`язковою умовою необхідною для застосування до платника податку такого заходу, як анулювання реєстрації платника податку на підставі пп. г п. 184.1 ст. 184 Податкового кодексу України є довідка про подання/неподання платником ПДВ контролюючому органу декларації з податку на додану вартість протягом 12 послідовних податкових місяців та/або реєстр (перелік) податкових декларацій (податкових розрахунків) особи за 12 послідовних податкових місяців, які свідчать про відсутність постачання/придбання товарів, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту у таких деклараціях (податкових розрахунках) протягом 12 послідовних податкових місяців.

Прийняття оскаржуваного рішення про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість юридичної особи ТзОВ «Карпатська нерухомість» (ЄДРПОУ 41396763) обґрунтовано поданням до контролюючого органу протягом 12 послідовних податкових місяців декларації з податку на додану вартість, яка свідчить про відсутність постачання/придбання товарів/послуг, здійснених з метою формування податкового зобов`язання чи податкового кредиту за період з 01.03.2024 по 28.02.2025, з посиланням на п.п. «г» п.184.1 ст.184 Податкового кодексу України).

Судом встановлено, що 17.02.2025 позивач через Електронний кабінет платника податків подав до контролюючого органу Податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний (податковий) період січень 2025 року із заповненими показниками Розділу ІІ. Податковий кредит, код рядка 10.1 із показниками в колонці Б 193 грн. У Додатку 1 до Податкової декларації з податку на додану вартість за звітний (податковий) період січень 2025 року, а саме в Розділі ІІ. Податковий кредит, таблиці 2.1. Відомості про операції з придбання з податком на додану вартість, які підлягають оподаткуванню за основною ставкою та ставками 7% і 14% наведена інформація, згідно якої сформувався податковий кредит на суму 193 грн.

Вищезазначену податкову декларацію з податку на додану вартість за звітний (податковий) період січень 2025 року контролюючий орган отримав 17.02.2025р. о 12:21:39 год. та прийняв 17.02.2025р. о 12:38 год., про що свідчить відмітка «Документ прийнято» та квитанція № 2 від 17.02.2025р. о 12:38 год.

Згідно матеріалів справи 13.01.2025 відповідно до рахунку № 100446 ТОВ «Карпатська нерухомість» замовило у ТОВ «РОМУС-ПОЛІГРАФ» канцтовари на загальну вартість 236,82 грн. (в т.ч. ПДВ 39,47 грн.). Зазначені товари були оплачені позивачем, про що свідчить платіжна інструкція № 219 від 22.01.2025 року та накладна № 24366 від 13.01.2025. 13.01.2025 ТОВ «РОМУС-ПОЛІГРАФ» оформило податкову накладну № 4262 за поставку товарів на суму 236,82 грн. (в т.ч. ПДВ 39,47 грн.), яка була зареєстрована в ЄРПН. 22.01.2025 року згідно рахунку-фактури № ЛСЛ-41396763 ТОВ «Карпатська нерухомість» замовило у ТОВ «Центр сертифікації ключів «Україна» послуги із обробки даних для видачі сертифікатів ЕП та постачання КП «Програмний комплекс «Варта» на загальну вартість 924,00 грн. (в т.ч. ПДВ 154 грн.). Зазначені послуги були оплачені позивачем, про що свідчить платіжна інструкція № 218 від 22.01.2025 року та акт прийому-передачі від 22.01.2025 року. 22.01.2025 р. ТОВ «Центр сертифікації ключів «Україна» оформило податкову накладну № 40150 за поставкою послуг на суму 924,00 грн (в т.ч. ПДВ 154 грн.), яка була зареєстрована в ЄРПН.

Отже, у відповідача були відсутні підстави для застосування п.п. "г" п.184.1ст.184 ПК України та для винесення рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ.

Відповідно до абзацу 3 пункту 5.10 розділу V Положення підставою для внесення до Реєстру змін щодо скасування анулювання реєстрації, що відбулось за самостійним рішенням контролюючого органу, є рішення суду, яке набрало законної сили, або рішення контролюючого органу про скасування рішення про анулювання реєстрації платника ПДВ.

У разі скасування рішення про анулювання реєстрації, якщо інше не визначено судовим рішенням, контролюючий орган вносить до Реєстру запис про реєстрацію платника ПДВ із урахуванням таких особливостей:

1) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи відсутня наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється;

2) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована платником ПДВ повторно, дата реєстрації платником ПДВ відповідає даті попередньої реєстрації платником ПДВ;

3) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації особа зареєстрована як платник єдиного податку, умова сплати якого не передбачає сплати податку на додану вартість, дата реєстрації платником ПДВ не змінюється, дата анулювання реєстрації відповідає даті, що передує дню переходу особи до застосування відповідної ставки єдиного податку, а причина анулювання - підпункту "в" пункту 184.1 статті 184 розділу V Кодексу. Анулювання реєстрації проводиться за заявою про анулювання реєстрації платника ПДВ або за рішенням контролюючого органу;

4) якщо на дату скасування рішення про анулювання реєстрації в особи є анульованою наступна (повторна) реєстрація, дата реєстрації платником ПДВ відповідає даті попередньої реєстрації платником ПДВ, а дата та причина анулювання реєстрації - даті та причині анулювання повторної реєстрації.

Враховуючи наведені норми, суд приходить до висновку про задоволення позовних в частині зобов`язання відповідача поновити реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатська нерухомість» (ЄДРПОУ 41396763) як платника податку на додану вартість шляхом внесення відповідного запису до Реєстру платників податку на додану вартість із збереженням індивідуального податкового номеру 413967613052.

Відповідно до ч. 1 ст. 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

У справах щодо оскарження рішень, дій чи бездіяльності суб`єктів владних повноважень адміністративні суди перевіряють, чи прийняті (вчинені) вони: 1) на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України; 2) з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано; 3) обґрунтовано, тобто з урахуванням усіх обставин, що мають значення для прийняття рішення (вчинення дії); 4) безсторонньо (неупереджено); 5) добросовісно; 6) розсудливо; 7) з дотриманням принципу рівності перед законом, запобігаючи всім формам дискримінації; 8) пропорційно, зокрема з дотриманням необхідного балансу між будь-якими несприятливими наслідками для прав, свобод та інтересів особи і цілями, на досягнення яких спрямоване це рішення (дія); 9) з урахуванням права особи на участь у процесі прийняття рішення; 10) своєчасно, тобто протягом розумного строку (ч. 2 ст. 2 КАС України).

Частинами першою та другою статті 6 КАС України визначено, що суд при вирішенні справи керується принципом верховенства права, відповідно до якого, зокрема, людина, її права та свободи визнаються найвищими цінностями та визначають зміст і спрямованість діяльності держави. Суд застосовує принцип верховенства права з урахуванням судової практики Європейського суду з прав людини.

В силу приписів ч. 2 ст. 77 КАС України в адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.

Перевіривши обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтримку правомірності своєї позиції та докази, надані позивачем, суд приходить до переконання, що позов є обґрунтованим та підлягає задоволенню.

Відповідно до ст. 139 КАС України судові витрати стягнути за рахунок бюджетних асигнувань відповідача на користь позивача

Керуючись ст.ст. 73, 74, 75, 76, 77, 90, 94, 139, 241, 245, 246, 250, 255, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд

ВИРІШИВ:

Адміністративний позов задовольнити повністю.

Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління ДПС у Львівській області № 9515 про анулювання реєстрації платника податку на додану вартість від 17 квітня 2025 року.

Зобов`язати Головне управління Державної податкової служби у Львівській області поновити реєстрацію Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатська нерухомість» (ЄДРПОУ 41396763) як платника податку на додану вартість шляхом внесення відповідного запису до Реєстру платників податку на додану вартість із збереженням індивідуального податкового номеру 413967613052.

Стягнути на користь Товариства з обмеженою відповідальністю «Карпатська нерухомість» (адреса: 79029, м. Львів, вул. Антоновича, 102, ЄДРПОУ: 41396763) судовий збір в розмірі 3028,00 грн. (три тисячі двадцять вісім грн. 00 коп) за рахунок бюджетних асигнувань Головного управління ДПС у Львівській області (адреса: 79003, м. Львів, вул. Стрийська, 35, ЄДРПОУ: 43968090)

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня його проголошення. У випадку розгляду справи в порядку письмового провадження, зазначений строк обчислюється з дня складення повного судового рішення.

СуддяКрутько Олена Василівна