Рішення № 130109228, 10.09.2025, Івано-Франківський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
10.09.2025
Номер справи
300/2880/25
Номер документу
130109228
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ІВАНО-ФРАНКІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

"10" вересня 2025 р. справа № 300/2880/25

м. Івано-Франківськ

Івано-Франківський окружний адміністративний суд у складі:

судді Біньковської Н.В.,

розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Міністерства освіти і науки України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача державне підприємство «Інфоресурс» про визнання дій протиправними та зобов`язання до вчинення дій,-

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 , в інтересах якого діє представник Ящук Д.В., звернувся до суду з адміністративним позовом до Міністерства освіти і науки України, третя особа, яка не заявляє самостійних вимог щодо предмета спору, на стороні відповідача державне підприємство «Інфоресурс» відповідно до змісту якого просить: визнати протиправними дії щодо внесення відомостей до Єдиної державної електронної бази з питань освіти про порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту»; зобов`язати внести до Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомості про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», на денній формі навчання освітнього рівня «Бакалавр» за спеціальністю 193 «Геодезія та землеустрій» у Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій імені С. З. Ґжицького, а саме: в розділі "На підставі даних, що містяться в ЄДЕБО, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту" - вказати "Так, не порушує".

На обґрунтування позовних вимог зазначено, що 11.04.2025 сформовано довідку №625294 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, з якої слідує, що ОСОБА_1 порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту». Позивач стверджує, що не завершував навчання за освітньо-професійним ступенем бакалавра. В період з 01.09.2015 по 30.06.2019 навчався в Дрогобицькому фаховому коледжі нафти і газу, де здобув диплом молодшого спеціаліста. 01.09.2019 вступив на заочну форму навчання до Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу для здобуття ступеня вищої освіти «Бакалавр», однак у зв`язку із сімейними обставинами не завершив навчання та 27.05.2020 був відрахований. У період з 13.10.2022 по 30.06.2024 навчався в Дрогобицькому фаховому коледжі нафти і газу за спеціальністю «Розвідування нафтових та газових родовищ», де здобув диплом молодшого бакалавра. В 2024 році вступив до Львівського національного університету природокористування для здобуття ступеня вищої освіти «Бакалавр», у зв`язку із реорганізацією закладу освіти переведений на навчання до Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького. Позивач вважає, що оскільки не отримував диплому за освітньо-професійним рівнем бакалавра, його навчання за цим освітньо-кваліфікаційним рівнем не може вважатися порушенням послідовності здобуття освіти, визначеної статтею 10 Закону України «Про освіту». Зазначає, що він, як здобувач вищої освіти, має право на отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації на особливий період за статтею 23 Закону України "Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію".

Ухвалою Івано-Франківського окружного адміністративного суду відкрито провадження в адміністративній справі за правилами спрощеного позовного провадження.

Міністерство освіти і науки України скористалося правом подання відзиву на позов, якому стосовно задоволення позовних вимог заперечує. Зазначає, що присудженням певного ступеня вищої освіти завершується здобуття вищої освіти за цим ступенем. Факт присудження особі ступеня вищої освіти не в повній мірі відповідає вимогам пункту першого частини третьої статті 23 Закону України «Про мобілізацію та мобілізаційну підготовку», в яких законодавець визначив здобуття освіти на рівні, що є вищим ніж раніше здобутий рівень (не ступінь) освіти. Стверджує, що відрахована із закладу освіти особа, має саме продовжити навчання на основі раніше здобутої сукупності знань, умінь, навичок, інших компетентностей на відповідному рівні вищої (фахової-передвищої) освіти (поновитися на навчання у визначений законодавством спосіб), а не повторно вступити для здобуття освіти на тому самому рівні національної рамки кваліфікацій. Повторне зарахування на тому самому рівні національної рамки кваліфікації означає, що особа знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності на тому самому рівні освіти. Згідно з інформацією, яка міститься в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, ОСОБА_1 07.08.2019 зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, відрахований 27.05.2020. 16.08.2024 повторно зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Львівського національного університету природокористування, відрахований 01.03.2025, тією ж датою поновлений на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького. ОСОБА_1 здобуває освіту в непослідовному порядку. Здобуття освіти на тому ж самому рівні, що й рівень попереднього навчання, не вважається послідовним. Вважає, що питання внесення інформації про здобувача освіти до ЄДЕБО, а також надання довідки, яка формується за даними ЄДЕБО і має підтверджувати статус здобувача вищої освіти, належить до компетенції суб`єктів освітньої діяльності. Просить в задоволенні позову відмовити (а.с.35).

У відповіді на відзив позивач не погоджується із доводами відповідача з підстав, аналогічних позовній заяві (а.с.53).

Третя особа правом подання пояснення не скористалася.

Заяв про розгляд справи з викликом сторін суду не надходило. У відповідності до вимог статті 262 Кодексу адміністративного судочинства України суд розглянув справу за правилами спрощеного позовного провадження без виклику сторін за наявними в справі матеріалами.

Суд, розглянувши матеріали адміністративної справи, дослідивши в сукупності письмові докази, встановив наступне.

ОСОБА_1 здобув: вищу освіту за освітньо-кваліфікаційним рівнем «Молодший спеціаліст», диплом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_1 (Дрогобицький фаховий коледж нафти і газу, з 01.09.2015 по 30.06.2019); «фаховий молодший бакалавр», диплом серії НОМЕР_2 (Дрогобицький фаховий коледж нафти і газу, з 13.10.2022 по 30.06.2024) (а.с.20-21).

ОСОБА_1 07.08.2019 був зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, відрахований 27.05.2020, що сторонами не заперечується.

Згідно довідки Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехногології імені С.З. Ґжицького № 1 від 11.04.2025, ОСОБА_1 зарахований на навчання до Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького за освітнім рівнем «Бакалавр» за спеціальністю 193 «Геодезія та землеустрій», форма навчання денна, початок навчання 01.09.2024, завершення навчання 30.06.2027 (а.с.22).

На ім`я ОСОБА_1 сформовано довідку про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 01.09.2024 за № 625294, у рядку якої: «На підставі даних, що містяться в Єдиній державній електронній базі з питань освіти, поточне здобуття освіти не порушує послідовності, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» зазначено «Ні, порушує» (а.с.20).

Надаючи правову оцінку спірним правовим відносинам, суд виходить із наступного.

Частиною другою статті 19 Конституції України передбачено, що органи державної влади, їх посадові особи повинні діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.

Відповідно до частин першої-третьої статті 53 Конституції України кожен має право на освіту. Повна загальна середня освіта є обов`язковою. Держава забезпечує доступність і безоплатність дошкільної, повної загальної середньої, професійно-технічної, вищої освіти в державних і комунальних навчальних закладах; розвиток дошкільної, повної загальної середньої, позашкільної, професійно-технічної, вищої і післядипломної освіти, різних форм навчання; надання державних стипендій та пільг учням і студентам.

Згідно з статтею 65 Конституції України захист Вітчизни, незалежності та територіальної цілісності України, шанування її державних символів є обов`язком громадян України. Громадяни відбувають військову службу відповідно до закону.

Статтею 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію» (надалі також Закон № 3543-XII) передбачено відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації, відповідно до пункту 1 частини 3 цієї статті призову на військову службу під час мобілізації, на особливий період не підлягають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту", а також докторанти та особи, зараховані на навчання до інтернатури.

Постановою Кабінету Міністрів України від 16 травня 2024 року № 560 затверджено Порядок проведення призову громадян на військову службу під час мобілізації, на особливий період (надалі також - Порядок № 560).

Додатком 5 до Порядку № 560 затверджено перелік документів, що подаються військовозобов`язаним для отримання відстрочки від призову на військову службу під час мобілізації відповідно до підстав, зазначених у статті 23 Закону України «Про мобілізаційну підготовку та мобілізацію».

Вказаним переліком передбачено, що документами, що підтверджують право на відстрочку для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, а також докторантів - довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Додатком 9 до Порядку № 560 затверджено форму довідки про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти.

Отже, право на відстрочку від призову на військову службу під час мобілізації мають також здобувачі професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту». При цьому документом, що підтверджує право на відстрочку для здобувачів професійної (професійно-технічної), фахової передвищої та вищої освіти, які навчаються за денною або дуальною формою здобуття освіти і здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти, у послідовності, визначеній частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», є довідка про здобувача освіти, сформована в Єдиній державній електронній базі з питань освіти.

Як встановлено судом, у сформованій відповідачем на ім`я ОСОБА_1 довідці про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти від 01.09.2024 за № 625294 вказано про порушення визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» послідовності поточного здобуття ним освіти.

Відтак, спірними у цій справі є правовідносини щодо дотримання послідовності здобуття позивачем освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту» у контексті застосування пункту 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543-XII.

Частиною 2 статті 10 Закону України від 05 вересня 2017 року № 2145-VIII «Про освіту» (надалі також - Закон № 2145-VIII) передбачено такі рівні освіти: дошкільна освіта; початкова освіта; базова середня освіта; профільна середня освіта; перший (початковий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; другий (базовий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; третій (вищий) рівень професійної (професійно-технічної) освіти; фахова передвища освіта; початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень вищої освіти; другий (магістерський) рівень вищої освіти; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень вищої освіти.

Відповідно до частини 2 статті 16 Закону № 2145-VIII фахова передвища освіта здобувається на основі повної або базової середньої освіти. Здобуття фахової передвищої освіти на основі базової середньої освіти здійснюється з одночасним здобуттям повної загальної середньої освіти та отриманням відповідного документа про повну загальну середню освіту.

Згідно з частиною 2 статті 17 Закону № 2145-VIII вища освіта здобувається на основі повної загальної середньої освіти. Рівні, ступені вищої освіти, порядок, умови, форми та особливості її здобуття визначаються спеціальним законом.

За приписами статті 40 Закону № 2145-VIII після успішного завершення навчання за освітньою програмою здобувачі освіти (крім вихованців дошкільних закладів освіти) отримують відповідний документ про освіту. За запитом здобувача освіти (особи з порушенням зору) документ про освіту виготовляється з урахуванням забезпечення доступності відтвореної на ньому інформації (з використанням шрифту Брайля). Документи про освіту видаються закладами освіти та іншими суб`єктами освітньої діяльності. Порядок виготовлення, видачі та обліку документів про освіту, вимоги до їх форми та/або змісту визначаються законодавством. Порядок виготовлення, видачі та обліку документів про освіту, передбачених спеціальними законами, вимоги до їх форми та/або змісту затверджуються центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки з урахуванням вимог спеціальних законів. Інформація про видані документи про середню, професійну (професійно-технічну), фахову передвищу та вищу освіту вноситься до Єдиного державного реєстру документів про освіту в порядку, визначеному центральним органом виконавчої влади у сфері освіти і науки.

Пунктом 23 частини 1 статті 1 Закону № 2145-VIII визначено, що рівень освіти - завершений етап освіти, що характеризується рівнем складності освітньої програми, сукупністю компетентностей, які визначені, як правило, стандартом освіти та відповідають певному рівню Національної рамки кваліфікацій.

Основні правові, організаційні, фінансові засади функціонування системи вищої освіти, умови для посилення співпраці державних органів і бізнесу з закладами вищої освіти на принципах автономії закладів вищої освіти, поєднання освіти з наукою та виробництвом з метою підготовки конкурентоспроможного людського капіталу для високотехнологічного та інноваційного розвитку країни, самореалізації особистості, забезпечення потреб суспільства, ринку праці та держави у кваліфікованих фахівцях встановлює та створює Закон України 01 липня 2014 року № 1556-VII «Про вищу освіту» (надалі також - Закон № 1556-VII, в редакції, чинній на момент виникнення спірних правовідносин).

Згідно з частинами 1 - 5 статті 5 Закону № 1556-VII підготовка фахівців з вищою освітою здійснюється за відповідними освітніми програмами на таких рівнях вищої освіти: початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти; перший (бакалаврський) рівень; другий (магістерський) рівень; третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень.

Початковий рівень (короткий цикл) вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв`язування типових спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності.

Перший (бакалаврський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв`язування складних спеціалізованих задач у певній галузі професійної діяльності.

Другий (магістерський) рівень вищої освіти передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності до розв`язування задач дослідницького та/або інноваційного характеру у певній галузі професійної діяльності.

Третій (освітньо-науковий/освітньо-творчий) рівень передбачає набуття здобувачами вищої освіти здатності розв`язувати комплексні проблеми в галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності.

Освітньо-науковий рівень вищої освіти передбачає здобуття особою теоретичних знань, умінь, навичок та інших компетентностей, достатніх для продукування нових ідей, розв`язання комплексних проблем у галузі професійної та/або дослідницько-інноваційної діяльності, оволодіння методологією наукової та педагогічної діяльності, а також проведення власного наукового дослідження, результати якого мають наукову новизну, теоретичне та практичне значення.

Освітньо-творчий рівень вищої освіти передбачає оволодіння методологією мистецької та мистецько-педагогічної діяльності, здійснення самостійного творчого мистецького проекту, здобуття практичних навичок продукування нових ідей і розв`язання теоретичних та практичних проблем у творчій мистецькій сфері.

Здобуття вищої освіти на кожному рівні вищої освіти передбачає успішне виконання особою освітньої програми, що є підставою для присудження відповідного ступеня вищої освіти: 1) молодший бакалавр; 2) бакалавр; 3) магістр; 4) доктор філософії/доктор мистецтва.

Молодший бакалавр - це освітній або освітньо-професійний ступінь, що здобувається на початковому рівні (короткому циклі) вищої освіти і присуджується закладом вищої освіти у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньої програми, обсяг якої становить 120 кредитів ЄКТС. Для здобуття освітнього ступеня молодшого бакалавра на основі фахової передвищої освіти заклад вищої освіти має право визнати та перезарахувати кредити ЄКТС, максимальний обсяг яких визначається стандартом вищої освіти. Особа має право здобувати ступінь молодшого бакалавра за умови наявності в неї повної загальної середньої освіти.

Бакалавр - це освітній ступінь, що здобувається на першому рівні вищої освіти та присуджується закладом вищої освіти у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти освітньо-професійної програми, обсяг якої становить 180-240 кредитів ЄКТС. Для здобуття освітнього ступеня бакалавра на основі освітнього ступеня молодшого бакалавра або на основі фахової передвищої освіти заклад вищої освіти має право визнати та перезарахувати кредити ЄКТС, максимальний обсяг яких визначається стандартом вищої освіти. Особа має право здобувати ступінь бакалавра за умови наявності в неї повної загальної середньої освіти.

Магістр - це освітній ступінь, що здобувається на другому рівні вищої освіти та присуджується закладом вищої освіти (науковою установою) у результаті успішного виконання здобувачем вищої освіти відповідної освітньої програми. Ступінь магістра здобувається за освітньо-професійною або за освітньо-науковою програмою. Обсяг освітньо-професійної програми підготовки магістра становить 90-120 кредитів ЄКТС, обсяг освітньо-наукової програми - 120 кредитів ЄКТС. Освітньо-наукова програма магістра обов`язково включає дослідницьку (наукову) компоненту обсягом не менше 30 відсотків. Особа має право здобувати ступінь магістра за умови наявності в неї ступеня бакалавра.

Частинами 1 2, 5 статті 7 Закону № 1556-VII встановлено, що документ про вищу освіту видається особі, яка успішно виконала відповідну освітню програму та пройшла атестацію. Встановлюються такі види документів про вищу освіту за відповідними ступенями: диплом молодшого бакалавра; диплом бакалавра; диплом магістра; диплом доктора філософії/доктора мистецтва. Невід`ємною частиною диплома молодшого бакалавра, бакалавра, магістра, доктора філософії/доктора мистецтва є додаток до диплома європейського зразка, що містить структуровану інформацію про завершене навчання. У додатку до диплома наводиться інформація про результати навчання особи, освітні компоненти, отримані оцінки і здобуту кількість кредитів ЄКТС, а також відомості про національну систему вищої освіти України.

Як вказав позивач в позовній заяві, мотивами отримання ним довідки про дотримання ним послідовності здобуття освіти, була необхідність подання заяви для отримання відстрочки від проходження військової служби під час мобілізації, на особливий період, відповідно до пункту 1 частини 3 статті 23 Закону № 3543-XII.

Визначальним для встановлення наявності в позивача права на відстрочку є встановлення обставин, визначених диспозицією норми пункту 1 частини третьої статті 23 Закон № 3543-XII, у взаємозв`язку із нормами статей 1, 10, 15, 16, 40 Закону № 2145, статей 5-7 Закону № 1556 щодо регламентації рівнів та ступенів вищої освіти та завершення здобуття вищої освіти.

Буквальне тлумачення цієї норми права свідчить, що право на відстрочку пов`язане з порівнянням рівня освіти, що здобувається особою та рівня освіти, що здобутий особою раніше. Водночас, слово «здобутий» є пасивним дієприкметником минулого часу, а завершеність виду дієприкметника успадковується від вихідного дієслова, тобто йдеться про завершену (доконану) форму дієслова «здобувати». Отже, в спірному випадку мова йде не просто про отримуваний, а саме про отриманий рівень освіти, тобто той, який є «завершений».

Системний аналіз наведених вище норм дає підстави дійти висновку про те, що фізична особа вважається такою, що здобула певний рівень освіти та набула знань і навичок, які відповідають такому рівню, у разі завершення нею навчання за відповідною освітньо-кваліфікаційною програмою, виконання відповідної освітньої програми необхідного обсягу та проходження атестації. Тобто основним критерієм є завершеність попереднього етапу навчання та здобуття певного рівня освіти, що підтверджується належним документом про освіту.

Сторони не заперечують ні фактів попереднього навчання позивача, вступу ним до закладу вищої освіти (за освітнім рівнем «бакалавр») та його подальшого відрахування без завершення освіти, ні факту поточного здобуття позивачем вищої освіти (за освітнім рівнем «бакалавр»).

Із матеріалів справи слідує, що ОСОБА_1 07.08.2019 був зарахований на навчання за освітнім рівнем бакалавра до Івано-Франківського національного технічного університету нафти і газу, відрахований 27.05.2020, що сторонами не заперечується.

В серпні 2024 року ОСОБА_1 зарахований на навчання до Львівського національного університету ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького № 1 за освітнім рівнем «Бакалавр» за спеціальністю 193 «Геодезія та землеустрій», форма навчання денна, початок навчання 01.09.2024, завершення навчання 30.06.2027.

З наведеного слідує, що позивач не завершив навчання за освітнім рівнем «Бакалавр» в Івано-Франківському національному технічному університеті нафти і газу, оскільки був відрахований із навчання та відповідно не отримав диплома за вказаною спеціальністю та відповідним освітнім рівнем.

На факт незавершеності здобуття позивачем вищої освіти за першим рівнем бакалавр, вказують також відомості з ЄДЕБО, згідно із якими до цієї бази включено такі документи про освіту позивача: диплом молодшого спеціаліста серії НОМЕР_1 (Дрогобицький фаховий коледж нафти і газу), диплом фахового молодшого бакалавра, диплом серії НОМЕР_2 (Дрогобицький фаховий коледж нафти і газу).

Отже, оскільки позивач не завершив навчання за першим освітнім рівнем вищої освіти бакалавра, вступ для здобуття вищої освіти за таким самим рівнем вищої освіти за спеціальністю 193 «Геодезія та землеустрій», за наявності раніше здобутої вищої освіти початкового рівня, які є нижчими за рівнем, від того, що позивач здобуває, не може вважатися порушенням послідовності здобуття освіти, визначеної частиною 2 статті 10 Закону України «Про освіту».

З цих же підстав суд відхиляє доводи відповідача про те, що повторне зарахування позивача означає те, що він знову формуватиме такі знання, уміння, навички та загальні компетентності, оскільки, як зазначено судом вище, факт здобуття знань і навичок за відповідним освітньо-кваліфікаційним рівнем вищої освіти має підтверджуватися відповідним документом про вищу освіту, якого у позивача згідно з матеріалами розглядуваної справи немає.

У цьому аспекті суд ще раз звертає увагу відповідача на конструкцію норми пункту 1 частини третьої статті 23 Закону № 3543, диспозиція якої містить словосполучення: «здобувають рівень освіти, що є вищим за раніше здобутий рівень освіти». Тобто, в цій конструкції «здобутий рівень освіти» безумовно вказує на факт завершеності процесу здобуття освіти.

Законодавство про освіту чітко визначають, що здобуття рівня освіти підтверджується отриманням відповідного документа. Законодавець однозначно використав термін «здобутий» для позначення завершеного і офіційно підтвердженого рівня освіти.

Покликання відповідача на алгоритм визначення послідовності здобуття освіти, який визначений листом МОН України від 03 червня 2024 року № 1/9758-24 «Про особливості формування в ЄДЕБО довідки про здобувача освіти», як на належне джерело правового обґрунтування, суд до уваги не бере, оскільки листи це службова кореспонденція, вони не є нормативно-правовими актами, можуть носити лише роз`яснювальний, інформаційний та рекомендаційний характер і не повинні містити нових правових норм, які зачіпають права, свободи й законні інтереси громадян або мають міжвідомчий характер. Такі правові норми мають бути викладені виключно у нормативно-правовому акті, затвердженому відповідним розпорядчим документом уповноваженого відповідно до законодавства суб`єкта нормотворення, погодженому із заінтересованими органами та зареєстрованому в органах юстиції в порядку, встановленому законодавством про державну реєстрацію нормативно-правових актів.

Суд зауважує, що закони приймаються Верховною Радою України, а міністерства мають лише впроваджувати відповідні процедури, які повинні відповідати цим законам.

Отже, зазначення у довідці від 11.04.2025 за №625294 про здобувача освіти за даними Єдиної державної електронної бази з питань освіти, що поточне здобуття освіти позивачем порушує послідовність, визначену частиною 2статті 10 Закону України "Про освіту", є протиправним.

При прийнятті рішення у справі суд враховує, що за змістом статті 8 Закону № 1556, статті 74 Закону України "Про освіту", Положення про Єдину державну електронну базу з питань освіти, що затверджене МОН України від 08 червня 2018 року № 620, Міністерство освіти і науки України, як володілець інформації, що міститься в ЄДЕБО та розпорядник ЄДЕБО, є відповідальною особою за організаційне забезпечення ЄДЕБО та встановлення вимог апаратного та програмного забезпечення ЄДЕБО, а також за внесення до ЄДЕБО інформації, визначеної законом.

Підсумовуючи наведене вище, враховуючи встановлені судом обставини справи та з огляду на викладені вище приписи законодавства, суд доходить висновку, що ефективним способом захисту порушеного права позивача в спірних правовідносинах буде зобов`язання Міністерства освіти і науки України вжити заходів щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомостей про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», ОСОБА_1 у зв`язку з його навчанням на денній формі, за освітнім рівнем «бакалавр», спеціальність 193 Геодезія та землеустрій, у Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького.

Отже, заявлені позивачем позовні вимоги підлягають до задоволення.

Відповідно до частини 1 статті 139 КАС України, при задоволенні позову сторони, яка не є суб`єктом владних повноважень, всі судові витрати, які підлягають відшкодуванню або оплаті відповідно до положень цього Кодексу, стягуються за рахунок бюджетних асигнувань суб`єкта владних повноважень, що виступав відповідачем у справі, або якщо відповідачем у справі виступала його посадова чи службова особа.

Позивачем сплачено судовий збір у розмірі 1211,20 грн, відтак підлягає стягненню на користь позивача за рахунок бюджетних асигнувань відповідача сплачений судовий збір в сумі 1211,20 грн.

На підставістатті 129-1 Конституції України, керуючись статями139, 241-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -

ВИРІШИВ:

Позов задовольнити.

Визнати протиправними дії Міністерства освіти і науки України щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти інформації про те, що поточне здобуття освіти ОСОБА_1 порушує послідовність здобуття освіти, визначену частиною другою статті 10 Закону України "Про освіту".

Зобов`язати Міністерство освіти і науки України вжити заходів щодо внесення до Єдиної державної електронної бази з питань освіти відомостей про відсутність порушення послідовності здобуття освіти, визначеної частиною другою статті 10 Закону України «Про освіту», ОСОБА_1 у зв`язку з навчанням на денній формі, за освітнім рівнем «бакалавр», спеціальність 193 Геодезія та землеустрій, у Львівському національному університеті ветеринарної медицини та біотехнологій імені С.З. Ґжицького.

Стягнути за рахунок бюджетних асигнувань Міністерства освіти і науки України на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в розмірі 1211,20 грн (одна тисяча двісті одинадцять гривень 20 копійок).

Рішення може бути оскаржене в апеляційному порядку.

Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення до Восьмого апеляційного адміністративного суду.

Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.

Учасники справи:

позивач - ОСОБА_1 (РНОКПП НОМЕР_3 , АДРЕСА_1 ),

відповідач - Міністерство освіти і науки України (ідентифікаційний код юридичної особи 38621185, проспект Берестейський, 10, м. Київ, 01135),

третя особа - Державне підприємство "Інфоресурс" (ідентифікаційний код юридичної особи 37533381, вул. О. Довженка, буд. 3, м. Київ, 03057).

Суддя /підпис/ Біньковська Н.В.