Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
Р І Ш Е Н Н Я
і м е н е м У к р а ї н и
09 вересня 2025 року м. Рівне№460/20399/23Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді Зозулі Д.П., розглянувши за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи, адміністративну справу за позовом
Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз Збут" доНаціональної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови від 14.03.2023 №460 про накладення штрафу за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, -В С Т А Н О В И В:
Товариство з обмеженою відповідальністю РІВНЕГАЗ ЗБУТ (далі позивач) звернулося до суду з позовом до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (далі - відповідач) про визнання протиправною та скасування Постанови Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг від 14.03.2023 №460 Про накладення штрафу на ТОВ РІВНЕГАЗ ЗБУТ за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу.
Позовні вимоги обґрунтовані тим, що 15.02.2023 відповідачем складений акт № 103 за результатами проведення планової перевірки дотримання суб`єктом господарювання вимог законодавства та Ліцензійних умов з провадження господарської діяльності з постачання природного газу за період діяльності з 01.01.2021 по 31.12.2022. За результатами розгляду Акту від 15.02.2023 за №103, НКРЕКП складено постанову Про накладення штрафу на ТОВ РІВНЕГАЗ ЗБУТ від 14.03.2023 №460 за порушення Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, відповідно до якої накладено штраф у розмірі 850000,00 грн. на ТОВ РІВНЕГАЗ ЗБУТ за порушення пункту 2.1, підпунктів 13, 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійний умов. Позивач, вважає, що постанова від 14.03.2023 №460 Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг є протиправною та такою, що підлягає скасуванню, оскільки прийнята з порушенням чинного законодавства. З урахуванням наведеного просить позов задовольнити.
До суду надійшов відзив, в якому відповідач просить позов залишити без задоволення. В обґрунтування своєї позиції наголосив, що НКРЕКП є органом, уповноваженим здійснювати державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сфері енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових перевірок, у разі виявлення порушень у діях таких суб`єктів, застосувати до них за результатом проведених перевірок санкції. Питання дотримання позивачем пунктів 2.1, 2.2 глави 2 Ліцензійних умов відносилося до питань здійснення перевірки та було зазначено у посвідчені з проведення планової виїзної перевірки від 04.01.2023 №10. Таким чином, відповідач стверджує, що планова перевірка позивача була проведена у відповідності до норм Закону про НКРЕКП та Порядку контролю №428 у межах повноважень НКРЕКП. Отже, постанова №460 від 14.03.2023 прийнята на підставі, у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, з використанням повноваження з метою, з якою це повноваження надано, обґрунтовано, добросовісно, розсудливо, з дотриманням принципу рівності перед законом, пропорційно, а тому в силу вимог статті 2 КАС України підстави для задоволення позову відсутні.
Позивач надіслав відповідь на відзив, в якій вважає, що твердження, що викладені відповідачем у відзиві на позовну заяву, не спростовують обставини, на яких ґрунтуються позовні вимоги. Просить задовольнити позов.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 01.09.2023 відкрито провадження в цій справі та вирішено її розглянути за правилами спрощеного провадження без повідомлення учасників справи.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 прийнято адміністративну справу № 460/20399/23 до провадження судді Зозулі Д.П.
Ухвалою Рівненського окружного адміністративного суду від 08.09.2025 у задоволенні клопотань сторін про розгляд справи в порядку загального позовного провадження - відмовлено.
Дослідивши подані письмові докази, оцінивши їх за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на всебічному, повному і об`єктивному розгляді у судовому процесі всіх обставин справи в їх сукупності, судом встановлено наступне.
Товариство з обмеженою відповідальністю РІВНЕГАЗ ЗБУТ є підприємством, що здійснює господарську діяльність із постачання природного газу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, виданої відповідно до постанови НКРЕКП від 16.05.2017 №653.
З матеріалів справи судом встановлено, що на підставі рішення НКРЕКП від 23.11.2022 №150, постанови про продовження терміну перевірки від 31.01.2023 № 201, та посвідчення на проведення планової перевірки від 04.01.2023 №10, у період з 19.01.2023 по 15.02.2023 відповідачем проведено планову перевірку щодо дотримання позивачем вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, щодо здійснення господарської діяльності з розподілу природного газу, за період діяльності з 01.01.2021 по 31.12.2022.
За результатами планової перевірки ТОВ Рівнегаз Збут складено Акт №103 від 15.02.2023, яким було встановлено ряд порушень законодавства та Ліцензійних умов допущених Ліцензіатом при здійсненні своєї господарської діяльності з постачання природного газу, а саме:
підпункт 13 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов щодо виконання умов (вимог) чинних Правил постачання природного газу, що затверджуються НКРЕКП, а також договорів постачання природного газу, а саме: - положення пункту 24 розділу ІІІ Правил постачання в частині зарахування у разі переплати суми переплати в рахунок оплати на наступний розрахунковий період або повернення на поточний рахунок споживача на його письмову вимогу протягом п`яти робочих днів після отримання такої вимоги;
підпункт 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов за якими ліцензіат повинен складати звітність, затверджену НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подавати її до НКРЕКП у встановленому порядку;
пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з дотримання вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, а саме:
вимог пункту 1 постанови НКРЕКП від 17.02.2021 № 254 «Про подання фінансової звітності суб`єктами господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг», у частині дотримання термінів подання квартальної фінансової звітності;
вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом.
Позивачем подано письмові пояснення (заперечення) на акт перевірки № 33701-Сл-1054-0223 від 20.02.2023.
Постановою НКРЕКП від 14.03.2023 № 460, відповідно до статей 17, 19 та 22 Закону України Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, статті 59 Закону України Про ринок природного газу Національною комісією, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг накладено штраф у розмірі 850000,00 гривень на ТОВ Рівнегаз збут".
Також, 14.03.2023 відповідачем винесено розпорядження № 58-р Про усунення порушень ТОВ РІВНЕГАЗ ЗБУТ, яким Ліцензіата зобов`язано: усунути порушення підпункт 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов, у частині складання звітність, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подавати її до НКРЕКП у встановленому порядку, для чого у строк до 17.04.2023 надати до НКРЕКП пояснення щодо розбіжності між інформацією щодо стану розрахунків споживачів природного газу з ТОВ «Рівнегаз збут» за отримані обсяги природного газу у 2021-2022 роках, зазначеною в Акті № 103 та у формах звітності № 5-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна) «Звіт про діяльність постачальника природного газу з постачання природного газу побутовим споживачам» за 2021-2022 роки, зокрема щодо розрахунків за природний газ, та у разі необхідності надати уточнені форми звітності.
Вважаючи зазначену постанову протиправною, позивач звернувся до суду.
Згідно ч. 2 ст. 19 Конституції України, органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Правовий статус Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг, її завдання, функції, повноваження та порядок їх здійснення визначає Закон України «Про Національну комісію, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг»від 22.09.2016 № 1540-VIII (далі - Закон № 1540-VIII).
Частиною 1 статті 3 даного Закону перебачено, що регулятор здійснює державне регулювання з метою досягнення балансу інтересів споживачів, суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, і держави, забезпечення енергетичної безпеки, європейської інтеграції ринків електричної енергії та природного газу України.
Відповідно до пункту 4 частини 2 статті 3 Закону № 1540-VIII, Регулятор здійснює державне регулювання шляхом: державного контролю та застосування заходів впливу.
Згідно пункту 11 частини першої статті 17 Закону № 1540-VIII, для ефективного виконання завдань державного регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор, зокрема, контролює додержання ліцензіатами законодавства у відповідній сфері регулювання і ліцензійних умов провадження господарської діяльності та вживає заходів до запобігання порушенням ліцензійних умов.
Особливості здійснення державного контролю на ринках у сферах енергетики та комунальних послу визначені статтею 19 Закону № 1540-VIII.
Частинами 1-2 статті 19 Закону № 1540-VIII передбачено, що Регулятор здійснює державний контроль за дотриманням суб`єктами господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, законодавства у відповідних сферах та ліцензійних умов шляхом проведення планових та позапланових виїзних, а також невиїзних перевірок відповідно до затверджених ним порядків контролю.
Перевірка проводиться на підставі рішення Регулятора.
За приписами частини 5 статті 19 Закону № 1540-VIII, за результатами перевірки складається акт у двох примірниках, який підписується членами комісії з перевірки.
Один примірник акта про результати перевірки передається суб`єкту господарювання, діяльність якого перевірялася, або уповноваженій ним особі.
У разі відмови суб`єкта господарювання або уповноваженої ним особи прийняти акт про результати перевірки такий акт надсилається суб`єкту господарювання рекомендованим листом протягом п`яти робочих днів з дня підписання акта членами комісії з перевірки.
Суб`єкт господарювання, діяльність якого перевірялася, має право надати письмові пояснення та обґрунтування щодо проведеної перевірки та/або виявлених порушень у строк до п`яти робочих днів з дня отримання акта про результати перевірки.
У разі виявлення порушень акт про результати перевірки вноситься на засідання Регулятора, за результатами якого Регулятор приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання, що провадить діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, санкції, передбаченої цим Законом.
Акт про результати перевірки разом із поясненнями та обґрунтуванням суб`єкта господарювання, діяльність якого перевірялася, підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора до розгляду акта на засіданні Регулятора.
Відповідно до частини 6 статті 19 Закону № 1540-VIII, планові перевірки суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, проводяться не частіше одного разу на рік відповідно до річних планів, які затверджуються Регулятором до 1 грудня року, що передує плановому, та оприлюднюються на його офіційному веб-сайті.
План здійснення заходів державного контролю на відповідний плановий період оприлюднюється на офіційному веб-сайті Регулятора не пізніш як за п`ять днів до початку відповідного планового періоду.
Планова виїзна перевірка проводиться за умови письмового повідомлення суб`єкта господарювання про проведення планового заходу не пізніш як за 10 днів до дня його початку.
Строк проведення планової виїзної перевірки не може перевищувати 15 робочих днів, а щодо суб`єктів малого підприємництва - п`яти робочих днів.
У разі великих обсягів перевірки за рішенням Регулятора строк проведення планової виїзної перевірки може бути збільшений до 20 робочих днів, а для суб`єктів малого підприємництва - до семи робочих днів з внесенням відповідних змін до посвідчення на проведення перевірки.
Щорічно, до 1 червня, Регулятор готує звіт про виконання річного плану державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність на ринках у сферах енергетики та комунальних послуг, за попередній рік, який включається до річного звіту про діяльність Регулятора та підлягає оприлюдненню на офіційному веб-сайті Регулятора.
Як вбачається з матеріалів справи, відповідно до Плану здійснення заходів державного контролю суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, на2023 рік, затвердженого постановою НКРЕКП від 23.11.2022 №1550, постанови НКРЕКП від 31.01.2023 № 201 «Про збільшення строку проведення планової перевірки ТОВ «Рівнегаз збут» та посвідчення на проведення планової перевірки від 04.01.2023 №10, у період з 19.01.2023 по 15.02.2023 проведено планову перевірку щодо дотримання ТОВ «Рівнегаз збут» вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з розподілу природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 16.02.2017 № 201 (далі - Ліцензійні умови) щодо здійснення господарської діяльності з постачання природного газу, за період діяльності з 01.01.2021 по 31.12.2022.
Таким чином, перевірка ТОВ РІВНЕГАЗ ЗБУТ була проведена відповідачем на підставі Постанови № 1550, прийнятої відповідно до частини 6 статті 19 Закону № 1540-VIII.
Відповідно до частини другої статті 22 Закону №1540-VIII за порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, та суб`єктів, що належать до особливої групи споживачів, Регулятор може застосовувати санкції у вигляді:
1) застереження та/або попередження про необхідність усунення порушень;
2) накладення штрафу;
3) зупинення дії ліцензії;
4) анулювання ліцензії.
За приписами частини третьої статті 22 Закону № 1540-VIII У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта, щодо якого здійснювалася перевірка, санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Згідно із частиною четвертою статті 22 Закону № 1540-VIII Регулятор застосовує штрафні санкції до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, у розмірах, встановлених цим Законом, законами України Про ринок електричної енергії, Про природні монополії, Про питну воду та питне водопостачання, Про ринок природного газу, Про теплопостачання, Про енергетичну ефективність.
Відповідно до частини першої статті 59 Закону України Про ринок природного газу від 09.04.2015 № 329-VIII суб`єкти ринку природного газу, які порушили законодавство, що регулює функціонування ринку природного газу, несуть відповідальність згідно із законом.
Пунктом 1 частини другої статті 59 Закону №329-VIII передбачено, що правопорушеннями на ринку природного газу зокрема є: порушення ліцензіатами відповідних ліцензійних умов провадження господарської діяльності.
За приписами частини третьої статі 59 Закону № 329-VIII у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу до відповідних суб`єктів ринку природного газу можуть застосовуватися санкції у виді: 1) попередження про необхідність усунення порушень; 2) штрафу; 3) зупинення дії ліцензії; 4) анулювання ліцензії.
Відповідно до підпункту б пункту 5 частини четвертої статті 59 Закону № 329-VIII Регулятор у разі скоєння правопорушення на ринку природного газу приймає у межах своїх повноважень рішення про накладення штрафів на суб`єктів ринку природного газу (крім споживачів) у таких розмірах: від 3000 до 100000 неоподатковуваних мінімумів доходів громадян - на суб`єктів господарювання, що провадять господарську діяльність на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню: за порушення ліцензійних умов провадження відповідного виду господарської діяльності на ринку природного газу, що підлягає ліцензуванню.
Згідно із частиною п`ятою статті 59 Закону № 329-VIII під час визначення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, Регулятор враховує серйозність і тривалість правопорушення, наслідки правопорушення для інтересів ринку природного газу та його суб`єктів, пом`якшуючі та обтяжуючі обставини. Поведінка правопорушника, спрямована на зменшення негативних наслідків правопорушення, негайне припинення правопорушення після його виявлення, сприяння виявленню правопорушення Регулятором під час перевірки вважаються пом`якшуючими обставинами. Поведінка правопорушника, спрямована на приховування правопорушення та його негативних наслідків, на продовження вчинення правопорушення, а також повторне вчинення правопорушення на ринку природного газу вважаються обтяжуючими обставинами.
За правилами частин шостої - восьмої статті 59 Закону № 329-VIII рішення Регулятора про накладення санкцій за порушення, передбачені цією статтею, може бути прийняте протягом 30-денного строку з дня складення акта перевірки. Накладення санкцій, передбачених цією статтею, не допускається, якщо порушення було виявлено через п`ять або більше років після його скоєння (у разі триваючого порушення - його припинення) або виявлення його наслідків. За одне правопорушення на ринку природного газу може застосуватися лише один вид штрафної санкції (штраф) або штраф разом із зупиненням дії ліцензії. Рішення про накладення санкцій Регулятором оскаржуються в судовому порядку.
Відповідно до положень статті 22 Закону №1540-VIII, суб`єкти господарювання, що провадять діяльність у сферах енергетики та комунальних послуг, несуть відповідальність за правопорушення у сферах енергетики та комунальних послуг, визначені законами України "Про природні монополії", "Про комбіноване виробництво теплової та електричної енергії (когенерацію) та використання скидного енергопотенціалу", "Про ринок електричної енергії", "Про ринок природного газу", "Про трубопровідний транспорт", "Про теплопостачання", "Про питну воду та питне водопостачання", "Про державне регулювання у сфері комунальних послуг" та іншими законами, що регулюють відносини у відповідних сферах.
За порушення законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг до суб`єктів господарювання, що провадять діяльність у відповідній сфері, Регулятор може застосовувати санкції, серед іншого, у вигляді накладення штрафу.
У разі виявлення порушень законодавства у сферах енергетики та комунальних послуг Регулятор у 30-денний строк з дня складення акта перевірки розглядає питання відповідальності суб`єкта господарювання, його посадових осіб на своєму засіданні та приймає рішення про застосування до суб`єкта господарювання санкцій та/або застосування адміністративного стягнення до посадової особи такого суб`єкта господарювання. При застосуванні санкцій Регулятор має дотримуватися принципів пропорційності порушення і покарання та ефективності санкцій, які мають стримуючий вплив.
Щодо виявлених відповідачем під час перевірки порушень Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, суд зазначає наступне.
Так, за результатами розгляду Акта №103, на підставі Постанови №460, відповідач застосував до позивача штрафну санкцію за порушення пункту 2.1, підпунктів 13, 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов участі виконання умов (вимог) чинних Правил постачання природного газу, що затверджуються НКРЕКП, а також договорів постачання природного газу, складання звітності, затвердженої НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подання її до НКРЕКП у встановленому порядку та здійснення господарської діяльності з дотримання вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу.
Судом встановлено, що позивач здійснює діяльність з постачання природного газу на підставі ліцензії на право провадження господарської діяльності з постачання природного газу, виданої відповідно до постанови НКРЕКП від 16.05.2017 №653.
Відповідно до пункту 1.2 глави 1 Ліцензійних умов вони є обов`язковими для суб`єктів господарювання незалежно від їх організаційно-правової форми та форми власності, які провадять або мають намір провадити господарську діяльність з постачання природного
Пунктом 2.1 глави 2 Ліцензійних умов передбачено, що господарська діяльність з постачання природного газу здійснюється з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу.
Щодо встановленого НКРЕКП порушення позивачем вимог підпункту 13 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов щодо виконання умов (вимог) чинних Правил постачання природного газу, що затверджуються НКРЕКП, а також договорів природного газу, а саме положення пункту 24 розділу IІІ Правил постачання природного газу, затверджених постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2496 (далі - Правила постачання), в частині зарахування у разі переплати суми переплати в рахунок оплати на наступний розрахунковий період або повернення на поточний рахунок споживача на його письмову вимогу протягом п`яти робочих днів після отримання такої вимоги, то суду слід зазначити наступне.
Так, у ході перевірки відповідачем встановлено, що у періоді, який перевірявся, постачання природного газу побутовим споживачам здійснювалося Ліцензіатом відповідно до Типового договору на постачання природного газу побутовим споживачам, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2500.
Крім того, регулювання відносин, які виникають між постачальниками та споживачами природного газу, з урахуванням їх взаємовідносин з операторами газорозподільної системи/газотранспортної системи здійснюється відповідно до Правил постачання.
Пунктом 2 розділу І Правил постачання передбачено, що дія цих Правил поширюється на постачальників, споживачів природного газу - фізичних осіб (побутових споживачів), фізичних осіб - підприємців, юридичних осіб та Операторів ГРМ/ТС.
Кожний постачальник природного газу зобов`язаний розміщувати чинну редакцію Правил на своєму веб-сайті в мережі Інтернет.
Згідно з положеннями пункту 24 розділу III Правил постачання у разі переплати сума переплати зараховується в рахунок оплати на наступний розрахунковий період або повертається на поточний рахунок споживача на його письмову вимогу протягом п`яти робочих днів після отримання такої вимоги.
Таким чином, на письмову вимогу споживача щодо повернення коштів переплати за послуги постачання природного газу, постачальник зобов`язаний повернути споживачу переплату протягом п`яти робочих днів.
Так, з матеріалів справи судом встановлено, що до НКРЕКП надійшли звернення споживачів щодо неповернення ТОВ «Рівнегаз збут» суми переплати за послуги постачання природного газу.
За результатами аналізу звернень споживачів, а також інформації та документів, наданих ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» на запити НКРЕКП, відповідно до наведеної в таблиці 1.13.1 Акту Nє 103 інформації, відповідачем встановлено, що по 33 споживачам Ліцензіатом повернуті кошти з недотриманням терміну визначеному пунктом 24 розділу ШІ Правил постачання.
Крім того, по двом споживачам наявна заборгованість перед Товариством, по двом споживачам не надходили заяви на повернення коштів, по п`яти споживачам у Ліцензіата відсутні договірні відносини, по 20 споживачам повернуто суми переплат (в терміни), по 2 споживачем надано неповний пакет документів.
Таким чином, суд дійшов висновку, що НКРЕКП правомірно дійшла висновку про порушення ТОВ «Рівнегаз збут» підпункт 13 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов щодо виконання умов (вимог) чинних Правил постачання природного газу, що затверджуються НКРЕКП, а також договорів природного газу, а саме положення пункту 24 розділу III Правил постачання в частині зарахування у разі переплати суми переплати в рахунок оплати на наступний розрахунковий період або повернення на поточний рахунок споживача на його письмову вимогу протягом п`яти робочих днів після отримання такої вимоги.
Слід зазначити, що позивач і сам погоджується з тим, що ним при здійсненні своєї діяльності було недотримано термінів повернення побутовим споживачам переплати за спожитий природний газ, однак, з метою їх спростування Ліцензіат посилається на Указ Президента України від 24.02.2022 № 64/2022 «Про введення воєнного стану в Україні» та Закон України від 24.02.2022 Nє 2102-1Х «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні», яким з 24.02.2022 на території України введено військовий стан.
Однак, посилання позивача на військову агресією російської федерації проти України, введення на території України воєнного стану, не містять причинно-наслідкового зв`язку між обставиною/подією і неможливістю виконання заявником своїх конкретних зобов`язань, оскільки ТОВ РІВНЕГАЗ ЗБУТ, та об`єкти споживачів не знаходяться на територіях, на яких велись бойові дії у періоді, шо перевірявся або тимчасово окупованих російською Федерацією, згідно Переліку територій, на яких ведуться (велися) бойові дії або тимчасово окупованих Російською Федерацією, затвердженого наказом Міністерства з питань реінтеграції тимчасово окупованих територій від 22.12.2022 № 309.
Щодо встановленого НКРЕКП порушення позивачем вимог підпункту 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов в частині обов`язку ліцензіата складати звітність, затверджену НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подавати її до НКРЕКП у встановленому порядку, то суду слід зазначити наступне.
Так, відповідно до вимог постанови НКРЕКП від 07.07.2016 № 1234 «Про затвердження форм звітності НКРЕКП щодо здійснення моніторингу на ринку природного газу та інструкцій щодо їх заповнення» (далі - Постанова № 1234), ТОВ «Рівнегаз збут» у періоді, що перевіряється, мало подавати форми звітності:
- № 4-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) «Звіт про оптові ціни на природний газ» (далі - форма № 4) - не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним кварталом - до НКРЕКП;
- № 5-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) «Звіт про діяльність постачальника природного газу» (далі - форма № 5) - не пізніше 20 числа місяця, наступного за звітним періодом - до НКРЕКП;
- № 5а-НКРЕКП-газ-моніторинг (місячна) «Звіт про діяльність постачальника природного газу з постачання природного газу побутовим споживачам» (далі - форма № 5a) - до 20 числа місяця, наступного за звітним періодом - до НКРЕКП та структурних підрозділів НКРЕКП на територіях.
Згідно з Інструкціями щодо заповнення форм звітності:
- форму № 4-НКРЕКП-газ-моніторинг мають надавати суб`єкти ринку природного газу, які здійснюють оптовий продаж природного газу (далі - оптовий продавець), а відповідно до пункту 6 розділу ІІ цієї Інструкції: у разі відсутності діяльності (оптової закупівлі та оптового продажу природного газу) у звітному кварталі оптовий продавець звітність не подає;
- форму № 5-НКРЕКП-газ-моніторинг мають надавати суб`єкти ринку природного газу, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання природного газу, а відповідно до пункту 6 розділу ІІ цієї Інструкції: у разі відсутності діяльності з постачання природного газу у звітному кварталі суб?єкт господарювання не подає звітність, крім випадків, коли постачальник спожив природний газ на власні потреби у звітному кварталі;
- форму № 5а-НКРЕКП-газ-моніторинг мають надавати суб`єкти ринку природного газу, які отримали ліцензію на провадження господарської діяльності з постачання природного газу та провадять господарську діяльність з постачання природного газу побутовим споживачам, а відповідно до пункту 6 розділу ІІ цієї Інструкції: у разі відсутності діяльності з постачання природного газу побутовим споживачам у звітному місяці форма № 5а постачальником не подається.
Згідно з Інструкцією щодо заповнення форми звітності № 4, форму мають надавати суб??єкти ринку природного газу, які здійснюють оптовий продаж природного газу (далі - оптовий продавець), а відповідно до пункту 6 розділу ІІ цієї Інструкції: у разі відсутності діяльності (оптової закупівлі та оптового продажу природного газу) у звітному кварталі оптовий продавець звітність не подає.
У формі № 4 за І квартал 2021 року зазначені нульові значення, що свідчить про відсутність у ТОВ «Рівнегаз збут» діяльності з оптової закупівлі та оптового продажу природного газу, тобто відсутнє зобов`язання надавати до НКРЕКП форму № 4 за І квартал 2021.
Відповідно до постанови НКРЕКП від 01.03.2022 № 335 «Про врегулювання деяких питань на строк запровадження (введення) воєнного стану в Україні» та змінами внесеними Постановою НКРЕКП від 21.06.2022 № 622 «Про внесення зміни до постанови НКРЕКП від 01 березня 2022 року № 335» було продовжено терміни надання звітності, зокрема форм № 4, № 5 та № 5а до 23.07.2022.
Таким чином, відповідачем встановлено, що звіт за формою № 5-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) «Звіт про діяльність постачальника природного тазу» подано до НКРЕКП з порушенням терміну, визначеного Інструкцією:
за І квартал 2021 року на 48 днів;
за III квартал 2022 року на 109 днів;
за IV квартал 2022 року на 15 днів.
Зазначене свідчить про порушення підпункту 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов в частині обов`язку Ліцензіата складати звітність, затверджену НКРЕКП, щодо провадження господарської діяльності з постачання природного газу та подавати її до НКРЕКП у встановленому порядку.
Разом з тим, згідно матеріалів справи, позивач не спростовує встановлене порушення і зазначає, що «Товариство, помилково, вважало, що Форма звітності № 5 НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) до НКРЕКП не подається».
З цього приводу суду слід зазначити, що відповідно до пункту 3 розділу ІІ Інструкції щодо заповнення форми звітності № 5-НКРЕКП-газ-моніторинг (квартальна) «Звіт про діяльність постачальника природного газу», затвердженої Постановою № 1234, датою подання форми № 5 вважається дата її надходження до НКРЕКП.
Таким чином, з огляду на чітко встановлені законодавцем умови щодо встановлення дати надходження звітності, вищезазначені доводи Позивача є необґрунтованими та безпідставними, в свою чергу встановлені НКРЕКП порушення підпункту 18 пункту 2.2 глави 2 Ліцензійних умов - правомірними.
Щодо встановленого НКРЕКП порушення Ліцензіатом вимог пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу газотранспортної системи, затвердженого постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2493 (із змінами) (далі - Кодекс ГТС) та положень пункту 4.1 Типовому договору транспортування природного газу, затвердженому постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497 (далі Типовий договір транспортування), у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом, то суду слід зазначити наступне.
Так, відповідно до пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС замовники послуг транспортування відповідають за збалансованість своїх портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом. Періодом балансування є газова доба (D).
Положеннями пункту 4.1 розділу IV договору транспортування природного газу від 16.12.2019 № 1910000195, укладеного між ТОВ «ОПЕРАТОР ГТС УКРАЇНИ» та ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ», який відповідає Типовому договору транспортування природного газу, затвердженому постановою НКРЕКП від 30.09.2015 № 2497 (далі - Типовий договір транспортування) визначено, що замовник зобов`язаний, зокрема:
своєчасно та в повному обсязі оплачувати вартість наданих йому Послуг;
вчасно збалансовувати своє портфоліо балансування;
здійснити своєчасну та повну оплату за перевищення розміру договірної потужності, додаткову плату за зміну умов (обмежень) використання потужності з обмеженнями, плату за добовий небаланс, плату за нейтральність балансування, додаткову плату у разі недотримання параметрів ФХП газу та плату за несанкціонований відбір природний газу з газотранспортної
системи в порядку, визначеному Кодексом та цим Договором;
здійснити у термін до 5 робочих днів з дня виставлення рахунку оплату вартості добових небалансів, якщо загальна вартість щодобових негативних небалансів протягом звітного газового місяця перевищує загальну вартість щодобових позитивних небалансів Замовника протягом звітного газового місяця.
Відповідно до абзацу 1 пункту 9.2 розділу IX Типового договору транспортування у разі виникнення у Замовника негативного добового небалансу Оператор ГТС здійснює продаж Замовнику, а Замовник купівлю в Оператора ГТС природного газу в обсягах негативного добового небалансу за ціною, яка встановлюється розділом XIV Кодексу ГТС.
У пункті 11.4 розділу ХІ Типового договору зазначено, що врегулювання щодобових небалансів оформлюються одностороннім актом за підписом Оператора на весь обсяг щодобових небалансів. В акті зазначаються щодобові обсяги небалансів, а також ціни, за якими Оператор врегулював щодобові небаланси (у розрізі кожної доби).
Інформація щодо отриманих ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» послуг балансування, згідно з Актами врегулювання щодобових небалансів у 2021 році ТОВ «ОПЕРАТОР ГТС УКРАЇНИ» за договором від 16.12.2019 № 1910000195, наведена в табл. 1.26.5 Акту № 103.
Отже, судом встановлено, що відповідно до інформації наведеної у таблиці 1.26.5. Акту № 103, ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» протягом 2021-2022 років не забезпечувало своєчасної збалансованості портфоліо балансування та не вчиняло дій щодо вчасного збалансування свого портфоліо балансування, що призвело до виникнення негативного небалансу природного газу протягом 2021 року у обсязі 2 389,485 куб. м, протягом 2022 року в обсязі 0,04808 куб. м та позитивного небалансу протягом 2021 року у обсязі 6 111,70338 куб. м.
Таким чином, вищезазначені дії ТОВ «РІВНЕГАЗ ЗБУТ» свідчать про порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов у частині здійснення господарської діяльності з постачання природного газу з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газу, зокрема, вимог пункту 1 глави 1 розділу XIV Кодексу ГТС та положень пункту 4.1 Типового договору транспортування, у частині вчасного збалансування свого портфоліо балансування протягом періоду балансування для мінімізації потреб оператора газотранспортної системи у вчиненні дій із врегулювання небалансів, передбачених цим Кодексом.
Щодо встановленого НКРЕКП порушення позивачем вимог пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газ, а саме вимог постанови НКРЕКП від 17 лютого 2021 року № 254 «Про подання фінансової звітності суб`єктами господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» у частині подання квартальної фінансової звітності, то суду слід зазначити наступне.
Так, відповідно до постанови НКРЕКП від 17.02.2021 № 254 «Про подання фінансової звітності суб`єктами господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» (постанова набрала чинності з 18.02.2021) суб`єкти господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг, регулювання, моніторинг та контроль за діяльністю яких здійснюється НКРЕКП, зобов`язані:
1) до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом, подавати фінансову звітність:
№ 1 «Баланс (звіт про фінансовий стан)»;
№ 2 «Звіт про фінансові результати (звіт про сукупний дохід)».
Водночас, з матеріалів справи судом встановлено, що позивачем не подало до НКРЕКП копії квартальної фінансової звітності за 1 квартал 2021 року, що свідчить про порушення пункту 2.1 глави 2 Ліцензійних умов щодо здійснення господарської діяльності з дотриманням вимог Правил постачання природного газу, інших нормативно-правових актів та нормативних документів, які регулюють ринок природного газ, а саме у частині подання до НКРЕКП до 30 числа місяця, що настає за звітним кварталом, фінансової звітності відповідно до вимог постанови НКРЕКП від 17 лютого 2021 року № 254 «Про подання фінансової звітності суб?єктами господарювання у сферах енергетики та комунальних послуг до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг» у частині подання квартальної фінансової звітності.
Разом з тим, судом в становлено, що під час проведення перевірки ТОВ «Рівнегаз збут» подано до НКРЕКІ копію квартальної фінансової звітності за 1 квартал 2021 року 13.05.2023 з КЕП. Однак факт надання відповідної звітності у період проведення перевірки жодним чином не спростовує несвоєчасність її подання та встановлене Регулятором порушення.
З огляду на усі вище викладені обставини, суд приходить до висновку про обґрунтованість прийнятої НКРЕКП постанови від 14.03.2023 №460 та, як наслідок, відсутність підстав для її скасування.
За приписами вимог пункту 4 частини 1 статті 5 КАС України кожна особа має право в порядку, встановленому цим Кодексом, звернутися до адміністративного суду, якщо вважає, що рішенням, дією чи бездіяльністю суб`єкта владних повноважень порушені її права, свободи або законні інтереси, і просити про їх захист шляхом визнання бездіяльності суб`єкта владних повноважень протиправною та зобов`язання вчинити певні дії.
Відповідно до положень статті 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Згідно з нормами частин першої, другої статті 77 КАС України встановлено, що кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Перевіривши юридичну та фактичну обґрунтованість доводів сторін, оцінивши докази суб`єкта владних повноважень на підтвердження правомірності своїх дій та докази, надані позивачем, суд доходить висновку, про відсутність підстав для задоволення даного адміністративного позову.
З урахуванням вимог ст. 139 КАС України сплачений при зверненні до суду судовий збір позивачу не присуджується.
Керуючись статтями 241-246, 255, 257-262, 295 Кодексу адміністративного судочинства України, суд, -
В И Р І Ш И В :
У задоволенні позову Товариства з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз Збут" до Національної комісії, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг про визнання протиправною та скасування постанови від 14.03.2023 №460 Про накладення штрафу на ТОВ Рівнегаз Збут за порушення вимог законодавства та Ліцензійних умов провадження господарської діяльності з постачання природного газу, відмовити повністю.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається протягом тридцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст рішення складений 09 вересня 2025 року
Учасники справи:
Позивач - Товариство з обмеженою відповідальністю "Рівнегаз Збут" (вул. Академіка Грушевського, буд. 24,м. Рівне,Рівненська обл.,33023, ЄДРПОУ/РНОКПП 39589441)
Відповідач - Національна комісія, що здійснює державне регулювання у сферах енергетики та комунальних послуг (вул. Сім`ї Бродських, 19,м. Київ,03057, ЄДРПОУ/РНОКПП 39369133)
Суддя Д.П. Зозуля