Єдиний державний реєстр судових рішень
РІВНЕНСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД
У Х В А Л А
за наслідками розгляду звіту суб`єкта владних повноважень
09 вересня 2025 р. Р і в н е№460/10003/24
Рівненський окружний адміністративний суд у складі судді У.М. Нор розглянувши в порядку письмового провадження звіт Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про виконання постанови суду від 28.01.2025 у адміністративній справі за позовом
ОСОБА_1 доГоловного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області ; про встановлення судового контролю за виконанням рішення суду,
В С Т А Н О В И В:
У провадженні Рівненського окружного адміністративного суду перебувала на розгляді адміністративна справа за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області про визнання дій протиправними, зобов`язання вчинення певних дій.
Визнано протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області щодо відмови ОСОБА_1 в проведенні виплати пенсії без обмеження її максимальним розміром з дня прийняття Рішення Конституційного Суду (№2-р(ІІ)2024 від 20 березня 2024 року.
Зобов`язано Головне управління Пенсійного фонду України в Рівненській області провести виплату пенсії ОСОБА_1 відповідно до статті 54 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» без обмеження її максимальним розміром.
Постановою Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2025 апеляційну скаргу Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області задоволено частково.
Рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23 жовтня 2024 року у справі № 460/10003/24 змінено у мотивувальній частині та у резолютивній частині зазначивши замість дати « 20.03.2024» на дату: « 21.03.2024».
У решті рішення суду першої інстанції залишено без змін, а скаргу без задоволення.
02.07.2025 до суду від представника позивача надійшла заява про зобов`язання суб`єкта владних повноважень, не на користь якого ухвалено судове рішення, подати звіт про виконання судового рішення у справі № 460/10003/24. Вказану заяву позивач обґрунтовує тим, що відповідач неналежно виконує рішення суду в справі № 460/10003/24 шляхом виплати пенсії з обмеженням її максимального розміру.
23.07.2025 до суду від відповідача надійшов звіт про виконання судового рішення у справі № 46010003/24.
Так, відповідач вказує, що з метою належного виконання рішення Рівненського окружного адміністративного суду від 23.10.2024 та Постанови Восьмого апеляційного адміністративного суду від 28.01.2025 по справі №460/10003/24 Головним управлінням надіслано лист від 24.06.2025 №1700-0307-5/46394 до Департаменту пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України щодо отримання дозволу на макетну обробку електронної пенсійної справи ОСОБА_1 для проведення відповідного перерахунку та виплатних операцій шляхом ініціювання перерахунку «Макетна обробка.
Листом від 17.07.2025 №2800-030101-9/47434 Департаментом пенсійного забезпечення, страхових виплат, соціальних послуг, житлових субсидій та пільг Пенсійного фонду України надано технічну можливості опрацюзання електронної пенсійної справи ОСОБА_1 .
На виконання судового рішення, з врахуванням листа Пенсійного фонду України від 17.07.2025 р за №2800-030101-9/47434 та норм чинного законодавства, проведено з 28.01.2025 року перерахунок пенсії ОСОБА_1 без обмеження будь-яким максимальним розміром.
Відповідач зазначає, що з 01.03.2025 року виплата пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання, і пенсій у зв?язку з втратою годувальника внаслідок Чорнобильської катастрофи, обчислених відповідно до Закону №796, здійснюється без обмеження максимальним розміром з урахуванням індексації їх розміру.
При цьому при обчисленні розміру пенсії застосовуються обмеження, визначені пунктом 10 постанови Кабінету Міністрів України від 24.02.2023 №168, пунктом 3 постанови
Кабінету Міністрів України від 23.02.2024 №185 та пунктом 3 постанови Кабінету Міністрів України від 25.02.2025 №209 (понад 1500 грн).
Пунктом 3 частини 2 Постанови № 209 було установлено, що з 1 березня 2025 року розміри пенсій по інвалідності, що настала внаслідок каліцтва чи захворювання внаслідок Чорнобильської катастрофи, передбачені частиною третьою статті 54 Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", підвищені відповідно до підпункту 3 пункту 2 постанови Кабінету Міністрів України від 23 лютого 2024 р. №185 "Про індексацію пенсійних і страхових виплат та додаткових заходів щодо підвищення рівня соціального захисту найбільш вразливих верств населення у 2024 році" (Офіційний вісник України, 2024 р., №24, ст. 1525), підвищуються на коефіцієнт збільшення, установлений пунктом 1 цієї постанови, з урахуванням положень, передбачених пунктом 3 цієї постанови.
Відтак, з урахуванням вищенаведених норм законодавства, розмір пенсії ОСОБА_1 з урахуванням проведеної індексації з 01.03.2025 року становить - 51192,98 грн. та виплачується без обмеження максимальним розміром, що підтверджується рішенням про перерахунок пенсії №956120185212 від 17.07.2025 року.
Статтею 46 Закону України «Про Державний бюджет на 2025 рік» установлено, що у 2025 році у період дії воєнного стану пенсії, призначені (перераховані) відповідно до Митного кодексу України, законів України "Про державну службу", "Про прокуратуру", "Про статус народного депутата України", "Про Національний банк України", "Про Кабінет Міністрів України", "Про дипломатичну службу", "Про службу в органах місцевого самоврядування", "Про судову експертизу", "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", "Про державну підтримку засобів масової інформації та соціальний захист журналістів", "Про наукову і науково-технічну діяльність", "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", Постанови Верховної Ради України від 13 жовтня 1995 року №379/95-ВР "Про затвердження Положення про помічника-консультанта народного депутата України" (з урахуванням надбавок, підвищень, додаткової пенсії, цільової грошової допомоги, пенсії за особливі заслуги перед Україною, індексації та інших доплат до пенсії, встановлених
Також відповідач у звіті про виконання рішення суду зазначає, що доплата, що нарахована на виконання рішення за період з 28.01.2025 по 31.07.2025, яка становить 49 147, 32 грн. (довідки про перерахунок долучається), буде виплачена за наявності відповідного фінансування з Державного бюджету України, оскільки ст. 63 Закону України «Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи» визначено, що фінансування витрат, пов?язаних з реалізацією цього Закону, здійснюється за рахунок коштів державного і місцевого бюджетів та інших джерел, не заборонених законодавством.
08.08.2025 на адресу суду через систему "Електронний суд" надійшли пояснення представника позивача щодо звіту Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області, у яких заперечується факт виконання рішення суду у справі №460/10003/24.
Представник позивача просить суд відмовити у прийняття звіту про виконання рішення суду та накласти штраф на начальника Головного управління Пенсійного фонду України в Рівненській області за невиконання рішення суду у справі №460/10003/24.
Досліджуючи питання наявності підстав для прийняття або відмови у прийнятті звіту про виконання рішення суду, суд зазначає наступне.
На виконання статті 46 Закону України «Про Державний бюджет на 2025 рік» Кабінетом Міністрів України було прийнято Постанову від 3 січня 2025 року №1 "Про визначення порядку виплати пенсій деяким категоріям осіб у 2025 році у період воєнного стану" якою установлено, що у період воєнного стану у 2025 році пенсії (пенсійні виплати), призначені (перераховані), зокрема, відповідно до Закону України "Про статус і соціальний захист громадян, які постраждали внаслідок Чорнобильської катастрофи", розмір яких перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, виплачуються із застосування. коефіцієнтів до відповідних сум перевищення:
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 10 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,5;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 11 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,4;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 13 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,3;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 17 розмірів прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, та не перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,2;
до частини пенсії (пенсійної виплати), що перевищує 21 розмір прожиткового мінімуму, встановленого для осіб, які втратили працездатність, - 0,1.
Суд зауважує, що станом на день постановлення цієї ухвали норми статті 46 Закону № 4059-IX не визнавалися неконституційними, а положення Постанови № 1 - нечинними.
Відтак, відповідні норми права були обов`язкові до застосування відповідачем при обчисленні розміру, нарахуванні та виплаті позивачу пенсії з 28.01.2025.
Суд зазначає, що правова визначеність, як спеціальна складова більш загального принципу верховенства права, передбачає правило остаточності рішень суду та гарантованість їх виконання. Водночас, остаточне рішення суду є обов`язковим до виконання до моменту зміни умов, за яких його ухвалено.
Європейський суд з прав людини в ухвалі від 03.06.2014 у справі "Великода проти України" (заява № 43331/12) зауважив, що законодавчі норми щодо пенсійного забезпечення можуть змінюватися, а відповідне судове рішення не може бути гарантією проти таких змін у майбутньому.
Отже, зміна нормативно-правового регулювання окремого питання (в даному випадку обмеження пенсій максимальним розміром) дійсно може мати наслідком втрату актуальності судового рішення, у якому суд розглянув питання застосування норми права, що у подальшому зазнала змін.
Підсумовуючи вищенаведене в його сукупності, суд констатує, що здійснюючи з 28.01.2025 виплату пенсії позивачу в сумі 49692,98 грн, а з 01.03.2025 - 51192,98 грн, відповідач забезпечив виконання рішення суду в цій справі у межах повноважень та у спосіб, що визначені Конституцією та законами України, у зв`язку з чим суд не вбачає правових підстав для задоволення заяви про зобов`язання відповідача подати звіт про виконання судового рішення.
Керуючись статтями 248, 294, 295, 382-2, 382-3 Кодексу адміністративного судочинства України, суд
У Х В А Л И В:
Прийняти поданий Головним управлінням Пенсійного фонду України в Рівненській області звіт про виконання рішення суду по справі №460/10003/24.
Ухвала набирає законної сили негайно після її підписання.
Ухвала може бути оскаржена. Апеляційна скарга на ухвалу суду подається протягом п`ятнадцяти днів з дня складення повного судового рішення. Апеляційна скарга подається безпосередньо до Восьмого апеляційного адміністративного суду.
Повний текст ухвали складений 09 вересня 2025 року
Суддя У.М. Нор