Рішення № 130073418, 09.09.2025, Одеський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
09.09.2025
Номер справи
420/21996/25
Номер документу
130073418
Форма судочинства
Адміністративне
Компанії, зазначені в тексті судового документа
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

Справа № 420/21996/25

РІШЕННЯ

ІМЕНЕМ УКРАЇНИ

09 вересня 2025 року м. Одеса

Одеський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Катаєвої Е.В., розглянувши у письмовому провадженні справу за адміністративним позовом ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м.Одеса, 65012) про визнання протиправними дії та зобов`язання вчинити певні дії,

В С Т А Н О В И В:

До суду через систему «Електронний суд» надійшов адміністративний позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (далі ГУ ПФУ), в якому позивач просить суд:

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ з відмови їй ОСОБА_1 ,, листом №17638-15663/ К-02/8-1500/25 від 25.06.2025 року, у поновленні, з 01 липня 2021 року, її права на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., яка встановлена постановою КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб»;

- зобов`язати ГУ ПФУ поновити, з 01 липня 2021 року, її ОСОБА_1 ,, право на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., яка встановлена постановою КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», шляхом проведення перерахунку пенсії з 01 липня 2021 року з урахуванням її права на отримання щомісячної доплати до пенсії у розмірі 2000,00 грн., яка встановлена постановою КМУ від 14.07.2021 №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», з виплатою суми недоотриманої пенсії за період з 01 липня 2021 року.

Позивачка зазначила, що вона є пенсіонером Міністерства оборони України, перебуває на обліку в ГУ ПФУ та отримує пенсію відповідно до Закону України від 9 квітня 1992 року №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Також з 01.07.2021 року їй здійснений перерахунок пенсії та на підставі постанови КМУ №713 здійснена доплата у розмірі 2000,00грн.

ГУ ПФУ листом №14318-12166/К-02/8-1500/25 від 19.05.2025 року повідомило її про виконання рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/33419/24.

Також позивачка зазначила, що відповідно з розрахунку заборгованості вбачається, що відповідачем не врахована щомісячна доплата у розмірі 2000,00 грн при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення суду по справі №420/33419/24 з 01.07.2021 року.

На її звернення щодо поновлення з 01.07.2021 року її права на отримання щомісячної доплати ГУ ПФУ повідомило, що на підставі рішення суду по справі №420/33419/24 21.04.2025 проведено перерахунок пенсії. Оскільки до перерахунку основний розмір пенсії складав 3360,00 грн., а після перерахунку 7402,20 грн., тому щомісячна доплата згідно з Постановою №713 відсутня

В обґрунтування своїх позовних вимог позивач посилається на правові висновки Верховного Суду у постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22.

Ухвалою суду від 11.07.2025 року прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження та вирішено, що справа буде розглядатися в порядку спрощеного позовного провадження у письмовому провадженні без повідомлення сторін в електронній формі.

Повідомлено учасників справи, що заяви по суті, клопотання та інші заяви необхідно направляти до суду через систему «Електронний суд».

У наданому до суду відзиві представник зазначив, що на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду по справі №420/33419/24 позивачу було проведено перерахунок пенсії за вислугу років. Оскільки до перерахунку основний розмір пенсії складав 3360,00 грн., а після перерахунку- 7402,20 грн., тому щомісячна доплата згідно з Постановою № 713 відсутня, у зв`язку з чим представник просив відмовити у задоволенні позову.

Справу розглянуто у письмовому провадженні.

Згідно з відомостями автоматизованої системи діловодства Одеського окружного адміністративного суду позивачка звертався до суду за захистом порушених прав щодо нарахування та виплати пенсії.

Судом встановлено, що позивачка отримує пенсію відповідно до Закону України №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

На умовах та у розмірах, передбачених постановою КМУ №103, здійснено перерахунок пенсії. При проведенні перерахунку основний розмір пенсії розрахований з грошового забезпечення з урахуванням положень вказаної постанови КМУ.

З 01.07.2021 року позивачці також здійснений перерахунок пенсії Постановою КМУ №713 «Про додатковий соціальний захист окремих категорій осіб» та здійснена доплата до пенсії у розмірі 2000,00грн, що підтверджується листом ГУ ПФУ від 25.06.2025 №17638-15663/К-02/8-1500/25.

Рішенням Окружного адміністративного суду міста Києва від 12.12.2018 року по справі №826/3858/18, залишеного без змін постановою суду апеляційної інстанції від 05.03.2019 року, визнані протиправними та не чинними пункти 1, 2 постанови КМУ №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб", затвердженого постановою КМУ №103.

Позивач вважаючи, що з набранням законної сили судовими рішенням у справах №826/3858/18 повинно бути поновлено її право на перерахунок пенсії з врахуванням всіх складових грошового забезпечення, звернулась до ІНФОРМАЦІЯ_1 з вимогами щодо виготовлення та направлення до ГУ ПФУ довідки про розмір грошового забезпечення для проведення перерахунку пенсії з 01.04.2019 року. Позивачці ІНФОРМАЦІЯ_2 виготовлено довідку про розмір грошового забезпечення позивача №ЮО111735 від 28.08.2024 року та направлено до ГУ ПФУ.

ГУ ПФУ не здійснило перерахунок пенсії позивачці, у зв`язку з чим позивачка звернувся до суду.

Рішенням Одеського окружного адміністративного суду від 25.12.2024 року по справі №420/33419/24 задоволено частково її адміністративний позов до ГУ ПФУ та, зокрема, зобов`язано ГУ ПФУ провести з 01.04.2019 року перерахунок та виплату пенсії ОСОБА_1 на підставі довідки №ЮО111735 від 28.08.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 з урахуванням зазначених в ній основних та додаткових видів грошового забезпечення, з урахуванням здійснених виплат.

На підставі рішення суд по справі №420/33419/24 ГУ ПФУ 21.04.2025 року здійснило перерахунок пенсії позивачки, проте ГУ ПФУ припинило нарахування та виплату позивачці доплату на підставі Постанови КМУ від 14.07.2021 №713 у розмірі 2000,00 грн.

Судом встановлено, що згідно з розрахунком на доплату (виплату, утримання) пенсії за пенсійною справою №1501018108 за період з квітня 2019 року по квітень 2025 року щомісячна надбавка до пенсії позивачці у розмірі 2000,00 грн з 01 липня 2021 року, яка була вже виплачена їй відповідно до пункту 1 Постанови КМУ №713 фактично утримана при проведенні перерахунку пенсії на виконання рішення суду по справі №420/33419/24.

На звернення позивачки ГУ ПФУ повідомило її, що оскільки до перерахунку основний розмір пенсії складав 3360,00 грн, а після перерахунку 7402,20, тому щомісячна доплата згідно з Постановою №713 відсутня.

Позивачка вважала протиправними вказані дії відповідача та звернулась до суду.

Проаналізувавши матеріали справи, оцінивши докази по справі у їх сукупності, суд дійшов висновку, що позовні вимоги є обґрунтованими та підлягають задоволенню. При цьому суд виходить з наступного.

Частиною 1 статті 46 Конституції України визначено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.

Спеціальним законом, який регулює правовідносини у сфері пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, є, зокрема. Закон України від 09.04.1992 №2262-ХІІ «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб».

Цим Законом держава гарантує гідне пенсійне забезпечення осіб, які мають право на пенсію, шляхом встановлення їм пенсій не нижче прожиткового мінімуму, визначеного законом, перерахунок призначених пенсій у зв`язку із збільшенням рівня грошового забезпечення, надання передбачених законодавством державних соціальних гарантій, вжиття на державному рівні заходів, спрямованих на їх соціальний захист.

Частинами 1,2 ст. 63 Закону №2262-ХІІ встановлено, що перерахунок раніше призначених пенсій військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку.

Згідно з ч. 4 ст. 63 Закону №2262-ХІІ усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

14.07.2021 року Кабінетом Міністрів України прийнята постанова №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб», якою з метою поетапного зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, призначених військовослужбовцям, особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції), поліцейським та деяким іншим особам, та до прийняття Верховною Радою України законодавчих актів щодо пенсійного забезпечення військовослужбовців і деяких інших осіб Кабінет Міністрів України установлено з 1 липня 2021 р. особам, яким призначено пенсію до 1 березня 2018 р. відповідно до Закону України Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб (далі Закон) (крім військовослужбовців строкової служби), до розмірів їх пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону станом на 1 березня 2018 р., щомісячну доплату в сумі 2000 гривень, яка враховується під час подальших підвищень розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону.

Особам, яким призначено (поновлено) пенсію після 1 березня 2018 р., розмір якої обчислено відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону (крім військовослужбовців строкової служби) з грошового забезпечення, визначеного станом на 1 березня 2018 р. або до цієї дати, встановлюється щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту.

У разі коли пенсія особам, зазначеним в абзацах першому і другому цього пункту, переглядалася (перераховувалася) після 1 березня 2018 р., щомісячна доплата, встановлена абзацами першим і другим цього пункту, не виплачується, крім випадків, коли розмір пенсії після такого перегляду (перерахунку) збільшився менше ніж на 2000 гривень. Якщо сума збільшення пенсії під час її перегляду (перерахування) не досягала 2000 гривень, щомісячна доплата, передбачена абзацом першим цього пункту, встановлюється в сумі, якої не вистачає до зазначеного розміру.

Щомісячна доплата, передбачена цим пунктом, встановлюється у межах максимального розміру пенсії, визначеного Законом, починаючи з 1 липня 2021 року.

Судом встановлено, що позивачці перерахунок пенсії був здійснений у 2018 році на підставі постанови КМУ №103.

Після прийняття постанови №103 Урядом не приймались постанови про зміну будь-яких складових грошового забезпечення військовослужбовців.

Таким чином, позивачці на підставі постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 здійснена доплата у розмірі 2000грн.

Судом встановлено, що позивачці також здійснений перерахунок пенсії на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.12.2024 року по справі №420/33419/24 з 01.04.2019 року підставі довідки №ЮО111735 від 28.08.2024 року про розмір грошового забезпечення станом на 05.03.2019, виданої ІНФОРМАЦІЯ_2 .

Вказана довідка для перерахунку пенсії позивача з 01.04.2019 року виготовлена та направлена на адресу ГУ ПФУ за заявою позивача у зв`язку з прийняттям Окружним адміністративним судом міста Києва рішення в адміністративній справі 826/3858/18 та постановою Верховного Суду від 12.11.2019, яким визнано протиправними та нечинними п.п. 1,2 Постанови №103 (стосуються пенсій, перерахованих за постановою КМУ №103).

Перерахунок пенсій позивачці здійснений на підставі вказаної довідки за рішенням суду, тобто усунуті порушення позивачки при здійсненні їй перерахунку на підставі постанови КМУ №103.

У той же час, проведений перерахунок пенсії у розумінні Постанови №713 полягає у перерахунку, проведеному не у зв`язку зі зміною складових грошового забезпечення.

Такий перерахунок пенсії не проводився, а з 01.01.2018 року розмір пенсії позивачки не перераховувався на підставі постанов КМУ.

За приписами ч.5 ст.242 КАС України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду.

При вирішенні спірних правовідносин по даній справі суд враховує висновки Верховного Суду викладені у постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22, якій зазначив, що частиною 2 ст.19 Конституції України встановлено, що органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України. Аналіз цієї норми дає змогу дійти висновку, що діяльність органів державної влади здійснюється у відповідності до спеціально-дозвільного типу правового регулювання, яке побудовано на основі принципу «заборонено все, крім дозволеного законом; дозволено лише те, що прямо передбачено законом». Застосування такого принципу суттєво обмежує цих суб`єктів у виборі варіантів чи моделі своєї поведінки, а також забезпечує використання ними владних повноважень виключно в межах закону і тим самим істотно обмежує можливі зловживання з боку держави та її органів.

Згідно з правовими висновками Верховного Суду постанові від 08.11.2022 року по справі №420/2473/22 перерахунок пенсії, проведення якого згідно з абзацом третім пункту 1 постанови № 713 є обставиною, що виключає можливість нарахування щомісячної доплати у розмірі 2000, 00 грн до розмірів пенсій, визначених відповідно до статей 13, 21 і 36 Закону № 2262-ХІІ має бути обумовлений підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за Законом № 2262-ХІІ на підставі нормативно-правого акта компетентного органу, оскільки в такий спосіб досягається мета, яка слугувала підставою для ухвалення постанови №713, а саме зменшення диспропорцій в розмірах пенсій, визначених на законних підставах. Натомість перерахунок пенсії, проведений на виконання судового рішення з метою усунення порушеного права особи на належний розмір пенсії, право на отримання якої у особи винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії.

У зв`язку із чим колегія суддів не погодилась із висновком суду апеляційної інстанції про те, що проведений на виконання судового рішення перерахунок пенсії позивача відбувся не з метою відновлення порушеного права позивача, а фактично внаслідок зміни правового врегулювання спірних правовідносин після набрання законної сили рішенням суду по справі № 826/12704/18 у 2019 році, внаслідок чого змінились складові грошового забезпечення.

Верховний Суд зазначив, що оскільки перерахунок пенсії позивача, проведений ГУ ПФУ 06.01.2022 на виконання судового рішення з метою усунення порушеного його права на належний розмір пенсії, право на отримання якого у нього винило до 01.03.2018, не є перерахунком пенсії у зв`язку із зміною складових грошового забезпечення чи інших показників основного розміру пенсії, то позивач має право на щомісячну доплату до пенсії в розмірі 2000, 00 грн відповідно до постанови № 713, яка має виплачуватись для досягнення мети прийняття постанови № 713 поетапного зменшення диспропорцій у розмірах пенсій, призначених до 01.03.2018 року.

Вказана правова позиція також викладена у постановах Верховного Суду від 04.04.2023 року по справі №380/25987/21, від 02.03.2023 року №600/870/22, від 18.04.2023 року по справі 560/6528/22, від 26.04.2023 року по справі 380/14122/22.

Правові висновки Верховного Суду свідчать про обґрунтованість позовних вимог позивача. Крім того, позовні вимоги підлягають задоволенню щодо перерахунку пенсії з 01.07.2021 року з метою поновлення прав позивача на здійснення правильного розрахунку заборгованості на доплату пенсії за рішенням суду по справі №420/33419/24.

Питання виплати недоотриманої пенсії стосується виконання рішення суду у порядку встановленому законодавством.

Згідно приписів частини першої статті 2 КАС України завданням адміністративного судочинства є справедливе, неупереджене та своєчасне вирішення судом спорів у сфері публічно-правових відносин з метою ефективного захисту прав, свобод та інтересів фізичних осіб, прав та інтересів юридичних осіб від порушень з боку суб`єктів владних повноважень.

Статтями 72-76 КАС України встановлено, що доказами в адміністративному судочинстві є будь-які дані, на підставі яких суд встановлює наявність або відсутність обставин (фактів), що обґрунтовують вимоги і заперечення учасників справи, та інші обставини, що мають значення для правильного вирішення справи.

Належними є докази, які містять інформацію щодо предмета доказування. Предметом доказування є обставини, які підтверджують заявлені вимоги чи заперечення або мають інше значення для розгляду справи і підлягають встановленню при ухваленні судового рішення. Суд не бере до розгляду докази, які не стосуються предмета доказування. Обставини справи, які за законом мають бути підтверджені певними засобами доказування, не можуть підтверджуватися іншими засобами доказування.

Достовірними є докази, на підставі яких можна встановити дійсні обставини справи.

Достатніми є докази, які у своїй сукупності дають змогу дійти висновку про наявність або відсутність обставин справи, які входять до предмета доказування.

Питання про достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, суд вирішує відповідно до свого внутрішнього переконання.

Враховуючи викладене, оцінивши достовірність та достатність доказів для встановлення обставин, що мають значення для справи, відповідно до свого внутрішнього переконання, суд дійшов висновку, що позовні вимоги позивача підлягають задоволенню.

Керуючись статтями 2,3,6,7,8,9,12,139,241-246 КАС України, суд,-

В И Р І Ш И В :

Адміністративний позов ОСОБА_1 ( АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_1 ) до Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області (вул. Канатна, 83, м. Одеса, 65012, код ЄДРПОУ 20987385) про визнання протиправними дій та зобов`язання вчинити певні дії задовольнити.

Визнати протиправними дії Головного управління Пенсійного фонду України в Одеській області щодо припинення ОСОБА_1 нарахування та виплати доплати до пенсії згідно з постановою Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб» при перерахунку 21.04.2025 року пенсії на підставі рішення Одеського окружного адміністративного суду від 25.12.2024 року по справі №420/33419/24 .

Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Одеській області перерахувати та виплатити з 01.07.2021 року ОСОБА_1 щомісячну доплату у розмірі 2000 грн відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 14.07.2021 року №713 «Про додатковий соціальних захист окремих категорій осіб».

Рішення набирає законної сили у порядку ст.255 КАС України.

Рішення може бути оскаржене у порядку та строки встановлені ст.295-297 КАС України.

Суддя Е.В. Катаєва