Рішення № 130040933, 08.09.2025, Львівський окружний адміністративний суд

Дата ухвалення
08.09.2025
Номер справи
380/19166/24
Номер документу
130040933
Форма судочинства
Адміністративне
Державний герб України Єдиний державний реєстр судових рішень

ЛЬВІВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД

Р І Ш Е Н Н Я

І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И

08 вересня 2025 рокусправа № 380/19166/24Львівський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Москаля Р.М. розглянув за правилами спрощеного позовного провадження адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області про визнання протиправними дій, -

ВСТАНОВИВ:

ОСОБА_1 (далі - ОСОБА_1 , позивач), від імені якого діє представник Савіцький Р.Є., звернувся до Львівського окружного адміністративного суду з позовом до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області (далі - ГУ ПФУ у Львівській області, відповідач), в якому просить :

- визнати протиправними дії ГУ ПФУ у Львівській області щодо відмови здійснити перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі довідки про розмір грошового забезпечення, надіслану супровідним листом від 26.04.2024 №Я-1/17/02-2024 ГУНП у Львівській області;

- зобов`язати ГУ ПФУ у Львівській області здійснити з 01.02.2024 року перерахунок та виплату пенсії позивача на підставі виданої ГУНП у Львівській області довідки, надіслану супровідним листом від 26.04.2024 №Я-1/17/02-2024, про розмір грошового забезпечення станом на лютий 2024 року із зазначенням відомостей про розмір щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії у відповідності до вимог статей 43 і 63 Закону України від 09.04.1992 року №2262-ХІІ Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби та деяких інших осіб, статті 9 Закону України від 20.12.1991 року №2011-XII Про соціальний і правовий захист військовослужбовців та членів їх сімей та з урахуванням положень постанови Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 "Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції" розмірів щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії, з урахуванням раніше виплачених сум пенсії.

Обґрунтовуючи позовні вимоги зазначив, що перебуває на обліку в ГУ ПФУ у Львівській області та отримує пенсію за вислугу років на підставі Закону №2262-ХІІ. Розмір пенсії при призначенні обчислено з відповідних сум грошового забезпечення, яке складалось з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, відсоткової надбавки за вислугу років та додаткових видів грошового забезпечення (надбавки, доплати, та премії). Позивач звернувся до ГУНП у Львівській області із заявою про виготовлення на ім`я позивача та направлення до відповідача нової довідки про розмір грошового забезпечення станом на лютий 2024 року. ГУНП направив відповідачу довідку про розмір грошового забезпечення, надіслану супровідним листом від 26.04.2024 №Я-1/17/02-2024 для обчислення пенсії щодо середнього розміру грошового забезпечення, яке зросло. Позивач звернувся до відповідача із заявою, в якій просив прийняти оновлену довідку про розмір грошового забезпечення та здійснити проведення перерахунку та виплати пенсії з 01.02.2024 року відповідно до нової довідки про розмір грошового забезпечення та виплатити заборгованість. Проте відповідач листом від 31.05.2024 №14351-14727/Я-52/8-1300/24 протиправно відмовив здійснити такий перерахунок та виплату пенсії у зв`язку із відсутністю правових підстав. Таким чином, відповідач відмовився прийняти від сторони позивача оновлену довідку про розмір грошового забезпечення, надіслану супровідним листом від 26.04.2024 №Я-1/17/02-2024 Головним управлінням Національної поліції у Львівській області

Відповідно до частини другої статті 265 КАС України у зв`язку із набранням чинності рішеннями судів у судових справах № 826/3858/18, № 826/12704/18, пункти 1, 2 Постанови №103 та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку № 45 втратили чинність з 05.03.2019, а пункт 3 Постанови № 103 - 19.11.2019.

Відповідно до статті 63 Закону №2262-ХІІ перерахунок раніше призначених пенсій особам, які мають право на пенсію за цим Законом та членам їх сімей у зв`язку із введенням в дію цього Закону провадиться за документами, що є у пенсійній справі, а також додатковими документами, поданими пенсіонерами на час перерахунку. Якщо пенсіонер згодом подасть додаткові документи, які дають право на подальше підвищення пенсії, то пенсія перераховується за нормами цього Закону. Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції та податкової міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських. Усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Оскільки наданою ГУНП ку Львівській області інформацією підтверджується, що грошове забезпечення по посаді позивача виросло, тому його пенсія позивача також має бути перерахована.

Відповідач проти позову заперечив з підстав викладених у відзиві, просить суд відмовити у задоволенні позовних вимог. На обґрунтування зазначив, що відповідно до подання ГУНП у Львівській області про призначення пенсії, ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції з 17.01.2017 на підставі наказу від 17.01.2017 №19/2 о/с дск. Позивачу призначено пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262-ХІІ з 18.01.2017 в розмірі 70% грошового забезпечення, розмір якого визначено ГУНП у Львівській області відповідно до постанови КМУ від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції». Тому безпідставним є посилання позивача на постанову Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», оскільки пунктом 3 Постанови №103 передбачався перерахунок з 1 січня 2016 року пенсій, призначених на підставі Закону №2262 особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до Постанови № 988.

Розмір пенсії позивача обчислено на підставі даних про його грошове забезпечення, отриманих з грошового атестата від 17.01.2017 №1 та довідки №1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, з яких було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, а саме: посадовий оклад 3400 грн; оклад за спеціальним званням 2400 грн; надбавка за стаж служби (50%) 2900 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням 1878,54 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 510 грн; премія 37,79%- 3480,46 грн. Сума грошового забезпечення для обчислення пенсії становила 10578,54 грн., розмір пенсії з 18.01.2017 становив 8651,98 грн (70% грошового забезпечення).

Форма довідки для перерахунку пенсії затверджена Додатком 3 до Порядку №45. Предметом розгляду в цій справі є відмова у здійсненні перерахунку пенсії на підставі інформаційної довідки, яку було надано позивачу 26.04.2024 на його звернення до ГУНП у Львівській області, а не відповідно до Порядку №45, тому не може бути підставою для перерахунку пенсії. Інформаційна довідка (без дати та номера, підпису керівника та гербової печатки установи) про розмір грошового забезпечення містить інформацію про розмір грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського станом на лютий 2024 року не може бути підставою для перерахунку пенсії.

Суд з`ясував зміст позовних вимог, дослідив долучені до матеріалів справи письмові докази, оцінив їх в сукупності та встановив такі фактичні обставини справи та відповідні правовідносини:

ОСОБА_1 звільнений зі служби в поліції з 17.01.2017 та з 19.01.20217 отримує в ГУ ПФУ у Львівській області пенсію за вислугу років відповідно до Закону №2262 в розмірі 70% грошового забезпечення, розмір якого обчислено на підставі відомостей грошового атестата від 17.01.2017 №1 та довідки №1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням, в таких розмірах: посадовий оклад 3400 грн; оклад за спеціальним званням 2400 грн; надбавка за стаж служби (50 %) 2900 грн; середньомісячна сума додаткових видів грошового забезпечення за 24 місяці перед звільненням 1878,54 грн; надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 510 грн.; премія 37,79 % - 3480,46 грн.

У відповідь на заяву ОСОБА_1 від 29.03.2024 щодо інформації про грошове забезпечення за посадою заступник начальника начальник відділу управління кримінальної поліції ГУНП за лютий 2024 року за видами нарахувань ГУНП у Львівській області скерувало В.Янсону лист від 26.04.2024 №Я-1/17/02-2024, до якого додало інформаційну довідку (без дати, номера, підпису, печатки та інших реквізитів) щодо нарахованого та виплаченого грошового забезпечення в сумі 3976046 грн., що складається з таких складових: посадовий оклад 3400 грн; оклад за спеціальним званням 2400 грн; надбавка за стаж служби (50 %) 2900 грн; надбавка за специфічні умови проходження служби (75%) 6525 грн., надбавка за службу в умовах режимних обмежень (15%) 510 грн.; премія (152,688%) 24025,46 грн.

16.05.2024 ОСОБА_1 звернувся до ГУ ПФУ у Львівській області із заявою про перерахунок його пенсії.

ГУ ПФУ у Львівській області листом від 31.05.2024 №14351-14727/Я-52/8-1300/24 повідомило заявника, що відсутні передбачені законом підстави для перерахунку його пенсії щодо нарахованого та виплаченого грошового забезпечення за лютий 2024 року.

При прийнятті рішення суд керується такими нормами права:

Закон України «Про пенсійне забезпечення осіб звільнених з військової служби та деяких інших осіб» визначає умови, норми і порядок пенсійного забезпечення громадян України із числа осіб, які перебували на військовій службі, службі в органах внутрішніх справ, Національній поліції, Службі судової охорони, державній пожежній охороні, Державній службі спеціального зв`язку та захисту інформації України, органах і підрозділах цивільного захисту, податковій міліції чи Державній кримінально-виконавчій службі України, та деяких інших осіб, які мають право на пенсію за цим Законом (далі - Закон №2262-XII).

Статтею 63 Закону №2262-XII визначено підстави для перерахунку раніше призначених пенсій. Так, відповідно до частини 4 цієї статті, усі призначені за цим Законом пенсії підлягають перерахунку у зв`язку з підвищенням грошового забезпечення відповідних категорій військовослужбовців, осіб, які мають право на пенсію за цим Законом, на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. У разі якщо внаслідок перерахунку пенсій, передбаченого цією частиною, розміри пенсій звільненим із служби військовослужбовцям, особам, які мають право на пенсію за цим Законом, є нижчими, зберігаються розміри раніше призначених пенсій.

Порядок проведення перерахунку пенсій встановлений постановою Кабінету Міністрів України «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» від 13.02.2008 №45 (далі - Порядок №45).

29.12.2015 набрав чинності Закон України від 23.12.2015 №900-VIII «Про внесення змін до деяких законів України щодо забезпечення гарантій соціального захисту колишніх працівників органів внутрішніх справ України та членів їх сімей» (далі - Закон №900-VIII), яким статтю 63 Закону № 2262-ХІІ доповнено новою частиною такого змісту: «Перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ України (міліції), які мають право на пенсійне забезпечення або одержують пенсію на умовах цього Закону, здійснюється з урахуванням видів грошового забезпечення (надбавок, доплат, підвищень) та премій у розмірах, встановлених законодавством для поліцейських». Цим же Законом пункт 15 розділу ХІ «Прикінцеві та перехідні положення» Закону України «Про Національну поліцію» від 02.07.2015 №580-VIII доповнено абзацом другим, зі змісту якого за колишніми працівниками міліції, у тому числі пенсіонерами, а також членами їхніх сімей, іншими особами зберігаються пільги, компенсації і гарантії, передбачені цим Законом для колишніх поліцейських, членів їхніх сімей, інших осіб.

Кабінет Міністрів України 11.11.2015 прийняв постанову №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (далі - Постанова №988), котра набрала чинності 02.12.2015. Пунктом першим цієї постанови Уряд встановив, що грошове забезпечення поліцейських складається з посадового окладу, окладу за спеціальним званням, щомісячних додаткових видів грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер), премії та одноразових додаткових видів грошового забезпечення. Відповідно до пункту 3 Постанови №988 Уряд затвердив схему окладів за спеціальним званням поліцейських у розмірах згідно з додатком 1; схему посадових окладів курсантів вищих навчальних закладів Міністерства внутрішніх справ із специфічними умовами навчання в розмірах згідно з додатком 2; схеми посадових окладів поліцейських у розмірах згідно з додатками 3 - 10. Пунктом 5 Постанови № 988 визначено вичерпний перелік надбавок та доплат для поліцейських.

На виконання вимог статті 94 Закону №580-VII та Постанови №988 Міністерство внутрішніх справ України 06.04.2016 видало Наказ №260, яким затвердило Порядок та умови виплати грошового забезпечення поліцейським Національної поліції та курсантам вищих навчальних закладів МВС із специфічними умовами навчання (далі - Порядок №260). Пунктом 2 Наказу №260 визначено, що цей наказ набирає чинності з дня його офіційного опублікування (27.05.2016) та застосовується з дня набрання чинності Законом №580-VIII, тобто з 07.11.2015. Пунктом 3 Порядку №260 визначено, що грошове забезпечення поліцейських визначається залежно від посади, спеціального звання, стажу служби в поліції, інтенсивності та умов служби, кваліфікації, наукового ступеня або вченого звання. До складу грошового забезпечення входять: 1) посадовий оклад; 2) оклад за спеціальним званням; 3) щомісячні додаткові види грошового забезпечення (підвищення посадового окладу, надбавки, доплати, які мають постійний характер); 4) премії; 5) одноразові додаткові види грошового забезпечення. При цьому згаданим Порядком установлено такі додаткові види грошового забезпечення: надбавка за стаж служби в поліції (пункт 3); надбавка за специфічні умови проходження служби в поліції (пункт 4); надбавка за безперервний стаж на шифрувальній роботі (пункт 5); надбавка за виконання функцій державного експерта з питань таємниць (пункт 6); надбавка за службу в умовах режимних обмежень (пункт 7); надбавка за почесне звання "заслужений" (пункт 8); доплата за науковий ступінь з відповідної спеціальності (пункт 9); доплата за вчене звання (пункт 10); доплата за службу в нічний час (пункт 11).

21.02.2018 Кабінет Міністрів України на реалізацію частини четвертої статті 63 Закону № 2262-ХІІ прийняв Постанову «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» (далі Постанова №103).

Відповідно до абзацу першого пункту третього цієї Постанови постановлено перерахувати з 1 січня 2016 р. пенсії, призначені згідно із Законом особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) за прирівняною посадою з розміру грошового забезпечення поліцейського, враховуючи відповідні оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. № 988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року.

Пунктом 5 Постанови №103 визначено, що перерахунок пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) відповідно до пункту 3 цієї постанови проводиться на підставі довідок про розміри грошового забезпечення, поданих Міністерством внутрішніх справ органам Пенсійного фонду України до набрання чинності цією постановою, або довідок, додатково оформлених та поданих відповідно до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 р. № 45 (Офіційний вісник України, 2008 р., № 12, ст. 301).

Пунктом 6 Постанови №103 внесені зміни до постанов Кабінету Міністрів України, що додавались. Так, пунктом 2 цих Змін внесені зміни до Порядку №45, зокрема:

- пункт 5 викладено в такій редакції:

« 5. Під час перерахунку пенсій використовуються такі види грошового забезпечення, як посадовий оклад, оклад за військовим (спеціальним) званням та відсоткова надбавка за вислугу років на момент виникнення права на перерахунок пенсії за відповідною або аналогічною посадою та військовим (спеціальним) званням. Особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції) перерахунок пенсії з 1 січня 2016 р. проводиться з розміру грошового забезпечення за прирівняною посадою поліцейського, враховуючи оклади за посадою, спеціальним званням, відсоткову надбавку за вислугу років, щомісячні додаткові види грошового забезпечення (надбавки, доплати, підвищення) та премії в розмірах, установлених законодавством, з якого було сплачено єдиний внесок на загальнообов`язкове державне соціальне страхування, за січень 2016 р. відповідно до постанови Кабінету Міністрів України від 11 листопада 2015 р. №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції» (Офіційний вісник України, 2015 р., № 96, ст. 3281). Розмір премії визначається у середніх розмірах, що фактично виплачені за відповідною посадою (посадами) поліцейського за січень 2016 року. Подальші перерахунки здійснюються з урахуванням складових грошового забезпечення, передбачених абзацом першим цього пункту»;

- додаток 2 до Порядку викладено в новій редакції (форму ДОВІДКИ про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій);

- доповнено Порядок додатком 3 такого змісту «ДОВІДКА про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій для осіб начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). За змістом цієї довідки розмір грошового забезпечення визначався на нормами, чинними на січень 2016 року, за прирівняною посадою поліцейського до посади на день звільнення зі служби, грошове забезпечення включало: посадовий оклад, підвищення посадового окладу, оклад за спеціальним званням, надбавка за стаж служби, надбавка за службу в умовах режимних обмежень, надбавка за почесне звання заслужений чи народний, доплата за науковий ступінь кандидата або доктора наук чи вчене звання, інші надбавки, які мають постійний характер та визначені постановою Кабінету Міністрів України від 11.11.2015 №988 «Про грошове забезпечення поліцейських Національної поліції», премія.

Рішенням суду у справі №826/3858/18 від 12.12.2018, котре 05.03.2019 набрало законної сили, визнано протиправними та нечинними пункти 1, 2 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб» та зміни до пункту 5 і додатку 2 Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військ служби, та деяких інших осіб», затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 13 лютого 2008 року №45 «Про затвердження Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України «Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб». Рішенням суду у справі №826/12704/18 від 14.05.2019 (часткове рішення), котре 19.11.2019 набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано пункт 3 постанови Кабінету Міністрів України від 21 лютого 2018 року №103 «Про перерахунок пенсій особам, які звільнені з військової служби, та деяким іншим категоріям осіб», який стосується перерахунку пенсій особам начальницького і рядового складу органів внутрішніх справ (міліції). Рішенням суду у справі №826/6453/18, котре 29.01.2020 набрало законної сили, визнано протиправним та скасовано пункт 6 Постанови №103, яким вносилися зміни у Порядок №45 (зокрема, у пункти 1, 2, 3, 5 та додаток 2, а також доповнено цей Порядок додатком 3).

При прийнятті рішення суд керується такими мотивами:

І. уповноважений підрозділ ГУНП у Львівській області після звільнення ОСОБА_1 з посади поліцейського підготував та скерував до територіального органу ПФУ документи для призначення йому пенсії відповідно до Закону №2262-ХІІ, а саме: грошовий атестат від 17.01.2017 №1 та довідку №1 про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням (а.с.36-37). Розмір пенсії позивача обчислений із суми грошового забезпечення поліцейського, що включало не лише основні види грошового забезпечення (посадовий оклад, оклад за спеціальним/військовим званням, надбавку за вислугу років), а й середньомісячного розміру додаткових видів грошового забезпечення поліцейського за 24 місяці до звільнення.

Отже, пенсія позивача на підставі Закону №2262-XII з 18.01.2017 обчислена з урахування як основних, як і додаткових видів грошового забезпечення, а не виходячи із грошового забезпечення станом на січень 2016 року на підставі Постанови №103, як у колишніх службовців МВС України, що не перейшли на службу в Національну поліцію України. З огляду на ці обставини суд визнає помилковим основний аргумент позивача покликання на рішення судів, якими скасовано певні пункти Постанови №103. Адже розмір пенсії ОСОБА_1 як колишнього поліцейського обчислений в 2017 році без урахування положень Постанови №103, тому її скасування у судовому порядку не породжує для пенсійного забезпечення ОСОБА_1 будь-яких наслідків.

ІІ. Відповідно до частини п?ятої статті 242 Кодексу адміністративного судочинства України при виборі і застосуванні норми права до спірних правовідносин суд враховує висновки щодо застосування норм права, викладені в постановах Верховного Суду. Суд при вирішенні цього спору суд враховує висновки Верховного Суду щодо релевантних норм права та їх застосування до спірних правовідносин, викладені постанові Верховного суду від 14.11.2023 у справі №380/2246/22:

«63. У свою чергу, ОСОБА_1 , звертаючись до суду з цим позовом, обґрунтовував його збільшенням розміру грошового забезпечення відповідної категорії осіб, у зв`язку із встановленням надбавки за особливості проходження служби та премії (в розмірах, встановлених листом МВС України від 04 березня 2021 року № 8835/22-2021), у зв`язку із чим він має право на перерахунок його пенсії відповідно до статей 43, 51, 63 Закону №2262-ХІІ на підставі довідки від 16 грудня 2021 року №546, виданої Головним Управлінням ДФС у Львівської області, про розмір грошового забезпечення для перерахунку пенсії, станом на 1 грудня 2020 року.

64. Колегія суддів зазначає, що 30 серпня 2017 року Кабінет Міністрів України прийняв постанову № 704 «Про грошове забезпечення військовослужбовців, осіб рядового і начальницького складу та деяких інших осіб», яка набрала чинності 1 березня 2018 року та якою було затверджено, зокрема: схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції апарату Державної фіскальної служби згідно з додатком 9; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції головних управлінь в областях, м. Києві та органу з обслуговування великих платників податків Державної фіскальної служби згідно з додатком 10; схему тарифних розрядів за посадами осіб начальницького складу податкової міліції державних податкових інспекцій Державної фіскальної служби згідно з додатком 11.

65. Зокрема, Постановою № 704 встановлено такі додаткові види грошового забезпечення:

надбавка за особливості проходження служби військовослужбовцям в розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за військовим (спеціальним) званням та надбавки за вислугу років, порядок та умови виплати якої визначається керівниками державних органів залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою (абзац четвертий підпункту 1 пункту 5 Постанови № 704);

надбавка за службу в умовах режимних обмежень військовослужбовцям (крім військовослужбовців строкової військової служби), особам рядового і начальницького складу (підпункт 6 пункту 6 постанови № 704).

66. Підпунктом 2 пункту 5 постанови № 704 надано право керівникам державних органів у межах асигнувань, що виділяються на їх утримання, здійснювати преміювання військовослужбовців (крім військовослужбовців строкової військової служби), осіб рядового і начальницького складу відповідно до їх особистого внеску в загальний результат служби в межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення.

67. Згідно із пунктом 3 постанови № 704 виплату грошового забезпечення військовослужбовцям, особам рядового і начальницького складу здійснювати в порядку, що затверджується Міністерством оборони, Міністерством внутрішніх справ, Міністерством фінансів, Міністерством інфраструктури, Міністерством юстиції, Службою безпеки, Управлінням державної охорони, розвідувальними органами, Адміністрацією Державної служби спеціального зв`язку та захисту інформації (далі - державні органи).

68. Відповідно до вимог Податкового кодексу України, Дисциплінарного статуту органів внутрішніх справ України, затвердженого Законом України від 22 лютого 2006 року № 3460-IV, постанови Кабінету Міністрів УРСР від 29 липня 1991 року № 114 «Про затвердження Положення про проходження служби рядовим і начальницьким складом органів внутрішніх справ», пункту 3 постанови № 704 Міністерство фінансів України наказом від 17 липня 2018 року № 616 «Про затвердження Порядку виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції» затвердило Порядок виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції (далі - Порядок № 616), який визначає механізм нарахування та виплати грошового забезпечення особам рядового та начальницького складу податкової міліції, а також визначає форму та порядок видачі грошових атестатів.

69. Пунктом 3 Порядку № 616 визначено, що грошове забезпечення осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) складається з: 1. посадового окладу; 2. окладу за спеціальним званням; 3. щомісячних додаткових видів грошового забезпечення: - надбавок за вислугу років, за особливості проходження служби, за спортивне звання, за почесне звання, за виконання функцій державного експерта з питань таємниць, за службу в умовах режимних обмежень; -доплати за науковий ступінь доктора філософії (кандидата наук) або доктора наук;-доплати за вчене звання; 4. премій; 5. одноразових додаткових видів грошового забезпечення: - матеріальної допомоги для вирішення соціально-побутових питань; -допомоги для оздоровлення.

70. Так, надбавка за особливості проходження служби, порядок та умови її виплати регламентовані положеннями глави 2 розділу IV «Щомісячні додаткові види грошового забезпечення» Порядку № 616, пунктом 2 якого визначено, що Керівник ДФС та керівники її територіальних органів у межах асигнувань, що виділяються на утримання відповідних органів, мають право встановлювати надбавку за особливості проходження служби у розмірі до 100 відсотків посадового окладу з урахуванням окладу за спеціальним званням та надбавки за вислугу років залежно від якості, складності, обсягу та важливості виконуваних обов`язків за посадою.

71. Виплата надбавки за службу в умовах режимних обмежень передбачена положеннями глави 6 розділу IV «Щомісячні додаткові види грошового забезпечення» Порядку № 616, пунктом 1 та 2 якої визначено, що надбавка за службу в умовах режимних обмежень виплачується особам начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) у розмірах та порядку, визначених постановою Кабінету Міністрів України від 15 червня 1994 року № 414 «Про види, розміри і порядок надання компенсації громадянам у зв`язку з роботою, яка передбачає доступ до державної таємниці», з дня її встановлення згідно з наказом.

72. Виплата надбавки припиняється з дати видання наказу про зняття надбавки.

73. Преміювання осіб начальницького складу податкової міліції (крім курсантів навчального закладу ДФС) здійснюється відповідно до їх особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання, утвореного в розмірі не менш як 10 відсотків посадових окладів та економії фонду грошового забезпечення, відповідно до положення про преміювання, затвердженого наказом ДФС (глава 9 розділу IV «Щомісячні додаткові види грошового забезпечення» Порядку № 616).

74. Отже, надбавка за особливості проходження служби та преміювання, встановлення та зміна розміру яких обумовлює, на думку позивача, виникнення у нього права на перерахунок пенсії, є щомісячними додатковими видами грошового забезпечення, які є складовими грошового забезпечення, з якого обраховується та(або) перераховується пенсія, призначена за Законом № 2262-ХІІ.

75. Разом із цим, Верховним Судом у постановах від 8 листопада 2022 року у справі №380/18708/21, від 14 березня 2023 року у справі №380/15277/21, від 14 березня 2023 року у справі № 380/15276/21, від 4 липня 2023 року у справі №380/16912/21 та від 09 листопада 2023 року у справі №380/14770/21 неодноразово зазначалося, що розмір преміювання для конкретної особи рядового та начальницького складу податкової міліції заздалегідь не є фіксованим, а здебільшого залежить від особистого внеску в загальні результати служби у межах фонду преміювання.

76. Таким чином, відповідні рішення уповноважених органів про зміну розмірів надбавки за особливості проходження служби та премії є внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують будь-яких правових підстав для проведення перерахунку пенсії. Встановлені зазначеними рішеннями надбавки за особливості проходження служби та премії не можуть розповсюджуватися на осіб, яким призначено пенсію відповідно до Закону України № 2262-ХІІ.

77. Аналогічна позиція висловлена Верховним Судом, зокрема, у постанові від 26 липня 2023 року у справі № 380/16010/21.

78. Подібних висновків дійшла також Велика Палата Верховного Суду, зокрема, у постанові від 13 травня 2020 року у справі №592/5164/16-а, де зазначено, що накази Міністра оборони України, якими встановлювався розмір премії для військовослужбовців, є відомчими, внутрішніми документами, які носять тимчасовий характер, не містять нормативно-правових приписів та не породжують правових підстав для проведення перерахунку пенсії військовослужбовців відповідно до частини третьої статті 63 Закону №2262-XII.

79. Таким чином, доводи скаржника про необхідність врахування висновків, викладених Верховним Судом, зокрема, у постанові від 26 липня 2023 року у справі №380/16010/21 та Великою Палатою Верховного Суду у постанові від 13 травня 2020 року у справі №592/5164/16-а знайшли своє підтвердження під час здійснення касаційного перегляду оскаржуваних судових рішень.

80. Крім того, Верховний Суд у постанові від 09 листопада 2023 року у справі №380/14770/21 також дійшов подібних висновків і вказав, що збільшення відсоткового розміру окремих видів грошового забезпечення військовослужбовців за посадою аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби, зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії, на підставі розпорядчих документів відповідного органу, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України, а тому таку зміну розміру грошового забезпечення за окремою посадою не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення вцілому.».

Суд при прийнятті рішення враховує, що надана позивачу на його запит «інформаційна довідка про грошове забезпечення за раніше займаною посадою за лютий 2024 року» (а.с.10 зворот):

1. не містить будь-яких жодного обов`язкового реквізиту, як-от дати її видачі та реєстраційного номера, підпису і вказівки на П.І.Б. та посаду особи, що відповідає за зміст цього документа, а також відбитку печатки органу, що видав цю довідку, а отже - в принципі не є документом та не може використовуватися для вчинення юридично значимих дій;

2. за формою та змістом не є «довідкою про розмір грошового забезпечення, що враховується для перерахунку пенсій» відповідно до додатку 2 до Порядку проведення перерахунку пенсій, призначених відповідно до Закону України "Про пенсійне забезпечення осіб, звільнених з військової служби, та деяких інших осіб", та внесення змін до постанови Кабінету Міністрів України від 17 липня 1992 р. № 393» (https://zakon.rada.gov.ua/laws/show/45-2008-%D0%BF#top), а тому не може враховуватися ГУ ПФУ у Львівській області з метою прийняття рішення про перерахунок пенсії особи;

3. за числовими значеннями відомості про грошове забезпечення станом на лютий 2024 року відрізняються від вказаних в грошовому атестаті від 17.01.2017 №1 та довідці №1 «про щомісячні додаткові види грошового забезпечення та премії за останні 24 календарні місяці служби підряд перед звільненням» відсотковим розміром премії та надбавки, всі основні складові (посадовий оклад, оклад за званням) залишилися незмінними. З огляду на це суд констатує, що навіть у випадку видання ГУНП у Львівській області довідки з такими ж числовими значеннями, як в «інформаційній довідці», за формою відповідно до додатку 2 до Порядку №45, саме по собі збільшення станом на лютий 2024 року відсоткового розміру окремих додаткових видів грошового забезпечення за посадою, аналогічною тій, яку займав позивач на час звільнення зі служби (зокрема, надбавки за особливості проходження служби та премії) на підставі розпорядчих документів відповідного органу, не є тотожним підвищенню грошового забезпечення на умовах, у порядку та розмірах, передбачених Кабінетом Міністрів України. Таку зміну розміру окремих додаткових складових грошового забезпечення за окремою посадою, що є варіативними (змінними), не можна розглядати як підвищення грошового забезпечення поліцейського на підставі рішення Уряду. Оскільки Уряд не приймав рішень про збільшення в лютому 2024 року грошового забезпечення поліцейських, підстав для перерахунку пенсії позивача на підставі статті 63 Закону №2262-XII немає.

Підсумовуючи наведені міркування суд дійшов висновку, що позовні вимоги ОСОБА_1 до ГУ ПФУ у Львівській області про перерахунок його пенсії з 01.02.2024 на підставі «інформаційної довідки» ГУНП у Львівській області є безпідставними та не підлягають до задоволення.

З огляду на висновок суду по суті позовних вимог понесені позивачем судові витрати на підставі статті 139 КАС України покладаються на нього. Відповідач не надав суду доказів понесення судових витрат, що підлягають розподілу між сторонами.

Керуючись ст.ст.19-20,22,25-26,90,139,229,241-246,250-255,295 КАС України, суд

ВИРІШИВ:

У задоволенні адміністративного позову відмовити.

Понесені позивачем судові витрати покласти на нього.

Апеляційну скаргу на рішення суду може бути подано протягом тридцяти днів з дня його складення, апеляційна скарга подається до суду апеляційної інстанції. Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано. У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.

СуддяМоскаль Ростислав Миколайович