Єдиний державний реєстр судових рішень
печерський районний суд міста києва
Справа № 757/41035/25-к
У Х В А Л А
І М Е Н Е М У К Р А Ї Н И
27 серпня 2025 року слідчий суддя Печерського районного суду міста Києва ОСОБА_1 , при секретарі ОСОБА_2 , за участю прокурора: ОСОБА_3 , захисника-адвоката: ОСОБА_4 , підозрюваної: ОСОБА_5 , розглянувши у відкритому судовому засіданні в залі суду у місті Києві клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України майора поліції ОСОБА_6 , про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України, -
В С Т А Н О В И В :
26.08.2025 старший слідчий в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України майор поліції ОСОБА_6 , за погодженням із заступником начальника другого відділу процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення управління процесуального керівництва досудовим розслідуванням та підтримання публічного обвинувачення Департаменту нагляду за додержанням законів Національною поліцією України Офісу Генерального прокурора ОСОБА_7 звернувся до слідчого судді з клопотанням про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Клопотання обґрунтоване тим, що Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024250320001445 від 29.04.2024, за підозрою ОСОБА_8 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України та ОСОБА_5 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
За вказаних обставин, слідчий просить застосувати запобіжний захід до підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилась у місті Мерефа, Харківської області, громадянці України, зареєстрованій та фактично проживаючій за адресою: АДРЕСА_1 , начальнику бухгалтерської служби виконавчого комітету Уманської міської ради, запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, в межах строків досудового розслідування.
В судовому засіданні прокурор клопотання підтримала, посилаючись на викладені у ньому підстави.
Підозрювана ОСОБА_5 та її захисник - адвокат ОСОБА_4 проти задоволення клопотання заперечували, просили відмовити, зазначивши, що ризики відповідно до ст. 177 КПК України, зазначені в клопотанні слідчого відсутні, разом з цим, ОСОБА_5 має міцні соціальні зв`язки, позитивно характеризується за місцем роботи.
Слідчий суддя, заслухавши пояснення прокурора, заперечення захисника та підозрюваної, дослідивши матеріали, якими обґрунтовується внесене клопотання, приходить до наступних висновків.
Головним слідчим управлінням Національної поліції України здійснюється досудове розслідування у кримінальному провадженні № 12024250320001445 від 29.04.2024, за підозрою ОСОБА_8 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 5 ст. 191 КК України та ОСОБА_5 за ознаками кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Досудовим розслідуванням встановлено, що ОСОБА_5 , розпорядженням від 01 квітня 2013 року № 45 рк Уманської міської ради, переведена на посаду начальника бухгалтерської служби (головний бухгалтер) виконкому Уманської міської ради, та встановлено 9 ранг посадової особи місцевого самоврядування.
Відповідно до Положення про бухгалтерську службу виконавчого комітету Уманської міської ради (далі Положення), затвердженої рішенням Уманської міської ради від 09.09.2011 № 3.6 - 10/16, бухгалтерська служба структурний підрозділ апарату виконавчого комітету Уманської міської ради.
Відповідно до Положення: Бухгалтерська служба підпорядковується безпосередньо міському голові або його заступникові згідно розподілу функціональних обов`язків (далі - заступнику міського голови).
Бухгалтерська служба у своїй діяльності керується: Конституцією та законами України, актами Президента України та Кабінету Міністрів України, наказами Мінфіну, іншими нормативно-правовими актами, що регламентують бюджетні відносини і фінансово-господарську діяльність органів місцевого самоврядування, розпорядженнями міського голови , а також положенням про бухгалтерську службу.
Завданням бухгалтерської служби є:
1) ведення бухгалтерського обліку фінансово-господарської діяльності виконкому міської ради , а також окремих структурних підрозділів міської ради та складення звітності;
2) відображення у документах достовірної та у повному обсязі інформації про господарські операції і результати діяльності. необхідної для оперативного управління бюджетними призначеннями (асигнуваннями) та фінансовими і матеріальними (нематеріальними) ресурсам;
3) забезпечення дотримання бюджетного законодавства при взятті бюджетних зобов`язань, своєчасного подання на реєстрацію таких зобов`язань, здійснення платежів відповідно до взятих бюджетних зобов`язань, достовірного та у повному обсязі відображення операцій у бухгалтерському обліку та звітності;
4) забезпечення контролю за наявністю і рухом майна, використанням фінансових і матеріальних (нематеріальних) ресурсів відповідно до затверджених нормативів і кошторисів;
5) запобігання виникненню негативних явиш фінансово-господарській діяльності, виявлення і мобілізація внутрішньогосподарських резервів.
Відповідно до Положення функціями бухгалтерської служби, окрім іншого є:
- ведення бухгалтерського обліку відповідно до національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі а також інших нормативно-правових актів щодо ведення автоматизованої системи, бухгалтерського обліку та звітності ;
- здійснення поточного контролю за дотриманням бюджетного законодавства при взятті бюджетних зобов`язань, їх реєстрації в органах Державної казначейської служби та здійсненням платежів відповідно до взятих бюджетних зобов`язань, правильністю зарахування та використання власних надходжень виконкому міської ради;
- ведення бухгалтерського обліку, складення фінансової та бюджетної звітності, дотримання бюджетного законодавства та національних положень (стандартів) бухгалтерського обліку в державному секторі, а також інших нормативно-правових актів щодо ведення бухгалтерського обліку бухгалтерськими службами бюджетних установ, які підпорядковані виконкому міської ради;
- забезпечення дотримання вимог нормативно-правових актів щодо: використання фінансових, матеріальних (нематеріальних) та інформаційних ресурсів під час прийняття та оформлення документів щодо проведення господарських операцій; інвентаризації необоротних активів, товарно-матеріальних цінностей, грошових коштів. документів, розрахунків та інших статей балансу;
- забезпечує: дотримання порядку проведення розрахунків за товари, роботи та послуги, що закуповуються за бюджетні кошти; достовірність правильність оформлення інформації, включеної до реєстрів бюджетних зобов`язань та бюджетних фінансових зобов`язань; повноту та достовірність даних підтвердних документів, які формуються та подаються в процесі казначейського обслуговування; зберігання, оформлення та передачу до архіву оброблених первинних документів та облікових регістрів, які є підставою для відображення у бухгалтерському обліку операцій та складення звітності, а також звітності;
Відповідно до Положення керівником бухгалтерської служби є головний бухгалтер, який підпорядковується та є підзвітним міському голові або його заступникові.
Головний бухгалтер призначається на посаду та звільняється з посади відповідно до законодавства про службу в органах місцевого самоврядування з урахуванням вимог до професійно-кваліфікаційного рівня, встановлених пунктом 3 цього положення, міським головою за погодженням з: органом Державної казначейської служби за місцем обслуговування бюджетної установи у разі, коли така установа є головним розпорядником коштів місцевого бюджету.
Головний бухгалтер:
1) організовує роботу з ведення бухгалтерського обліку та забезпечує виконання завдань, покладених на бухгалтерську службу:
2) здійснює керівництво діяльністю бухгалтерської служби, забезпечує раціональний та ефективний розподіл посадових обов`язків між її працівниками з урахуванням вимог щодо забезпечення захисту інформації та запобігання зловживанням під час ведення бухгалтерського обліку;
3) погоджує проекти договорів (контрактів), у тому числі про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, забезпечуючи дотримання вимог законодавства щодо цільового використання бюджетних коштів та збереження майна;
4) здійснює у межах своїх повноважень заходи щодо відшкодування винними особами збитків вид нестач, розтрат, крадіжок;
5) погоджує кандидатури працівників бюджетної установи, яким надається право складати та підписувати первинні документи щодо проведення господарських операцій, пов`язаних з відпуском (витрачанням) грошових коштів, документів, товарно-матеріальних цінностей, нематеріальних активів та іншого майна:
6) подає міському голові або його заступнику пропозиції щодо: визначення облікової політики, зміни обраної облікової політики з урахуванням особливостей діяльності бюджетної установи і технології оброблення облікових даних. У тому числі системи та форм внутрішньогосподарського (управлінського) обліку та правил документообігу, додаткової системи рахунків і регістрів аналітичного обліку, звітності та контролю за господарськими операціями: визначення - оптимальної структури бухгалтерської служби та чисельності її працівників; призначення на посаду та звільнення з посади і працівників бухгалтерської служби; вибору та впровадження уніфікованої автоматизованої системи бухгалтерського обліку та звітності з урахуванням особливостей діяльності бюджетної установи; створення умов для належного збереження майна, цільового та ефективного використання фінансових, матеріальних (нематеріальних), інформаційних та трудових ресурсів; визначення джерел погашення кредиторської заборгованості, повернення кредитів, отриманих з державного або місцевого бюджету; притягнення до відповідальності працівників бухгалтерської служби, за результатами контрольних заходів, проведених органами що уповноважені здійснювати контроль за дотриманням вимог бюджетного законодавства; удосконалення порядку здійснення поточного контролю; організації навчання працівників бухгалтерської служби з метою підвищення їх професійно-кваліфікаційного рівня; забезпечення бухгалтерської служби нормативно-правовими актами, довідковими та інформаційними матеріалами щодо ведення бухгалтерського обліку та складення звітності.
7) підписує звітність та документи, які є підставою для: перерахування податків і зборів (обов`язкових платежів): проведення розрахунків відповідно до укладених договорів; приймання і видачі грошових коштів; оприбуткування та списання рухомого і нерухомого майна; проведення інших господарських операцій.
8) відмовляє у прийнятті до обліку документів, підготовлених з порушенням встановлених вимог, а також документів щодо господарських операцій, що проводяться з порушенням законодавства. та інформує міського голову про встановлені факти порушення бюджетного законодавства;
9) здійснює контроль за: відображенням у бухгалтерському обліку всіх господарських операцій; складенням звітності;
цільовим та ефективним використанням фінансових, матеріальних (нематеріальних), інформаційних та трудових ресурсів, збереженням майна; дотриманням вимог законодавства щодо списання (передачі) рухомого та нерухомого майна; правильністю проведення розрахунків при здійсненні оплати товарів, робіт та послуг, відповідністю перерахованих коштів обсягам виконаних робіт, придбаних товарів чи наданих послуг згідно з умовами укладених договорів, у тому числі договорів оренди; відповідністю взятих бюджетних зобов`язань відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми (у разі застосування програмно-цільового методу в бюджетному процесі) та відповідністю платежів взятим бюджетним зобов`язанням та бюджетним асигнуванням; станом погашення та списання відповідно до законодавства дебіторської заборгованості;
Додержанням вимог законодавства під час здійснення попередньої оплати товарів, робіт та послуг у разі їх закупівлі за бюджетні кошти; оформленням матеріалів щодо нестачі, крадіжки грошових коштів та майна, псування активів; розробленням та здійсненням заходів щодо дотримання та підувищення рівня фінансово-бюджетної дисципліни працівників бухгалтерської служби; усуненням порушень і недоліків, виявлених під час контрольних заходів проведених органами, що уповноважені здійснювати контроль за дотриманням вимог бюджетного законодавства;
10) погоджує документи, пов`язані з витрачанням фонду заробітної плати, встановленням посадових окладів і надбавок.
11) виконує інші обов`язки, передбачені законодавством.
Працівники бухгалтерської служби, які призначаються на посаду та звільняються з посади у порядку, встановленому законодавством, підпорядковуються головному бухгалтерові.
Головний бухгалтер у разі невиконання або неналежного виконання покладених на нього повноважень несе відповідальність згідно із законами.
Загальними положеннями посадової інструкції начальника бухгалтерської служби (головного бухгалтера) виконавчого комітету Уманської міської ради, затвердженої секретарем міської ради 02.07.2014 (далі - Посадова інструкція, Інструкція), передбачено, що начальник бухгалтерської служби (головний бухгалтер) виконавчого комітету Уманської міської рали (далі- начальник бухгалтерської служби) є посадовою особою органу місцевого самоврядування. Призначається на посаду і звільняється з посади міським головою відповідно до чинного законодавства.
Начальник бухгалтерської служби окрім іншого повинен знати та застосовувати в своїй роботі:
- Конституцію України, Бюджетний та Податковий кодекси України закони України «Про місцеве самоврядування в Україні», «Про бухгалтерський облік та фінансову звітність в Україні», «Про засади запобігання і протидії корупції», «Про доступ до публічної інформації», «Про звернення громадян» іншу нормативну базу (закони, положення, інструкції тощо) щодо проведення та оформлення документів з бухгалтерського обліку, нормативні матеріали фінансових, контрольно-ревізійних органів, Державного казначейства України, практику застосування законодавства і норматив актів щодо напрямків діяльності бухгалтерської служби;
- порядок взаємодії та розподіл повноважень спеціалістів бухгалтерської служби з посадовими особами фінансових та казначейських управлінь місцевих і регіональних органів;
- порядок прийняття від суб`єктів господарювання (бюджетних установ комунальних підприємств, інших підприємств та організацій) бухгалтерських документів, необхідних для формування зведених бухгалтерських документів, тощо.
- основи державного управління; методи аналізу господарсько-фінансової діяльності, інші нормативно-правові акти України, що стосуються напрямам економічної роботи, організації праці та управління;
- Регламент Уманської міської ради та Положення про виконавчий комітет Уманської міської ради;
Згідно з Посадовою інструкцією Начальник бухгалтерської служби (головний бухгалтер) виконавчого комітету Уманської міської ради окрім іншого має наступні завдання, обов`язки, та повноваження:
- організовує роботу з ведення бухгалтерського обліку та забезпечення виконання завдань, покладених на бухгалтерську службу.
- здійснює керівництво діяльністю бухгалтерської служби, забезпечує раціональний та ефективний розподіл посадових обов`язків працівниками з урахуванням вимог щодо забезпечення захисту інформації та запобігання зловживанням під час ведення бухгалтерського обліку, очолює та контролює їх роботу;
- погоджує проекти договорів (контрактів), у тому числі про повну індивідуальну матеріальну відповідальність, забезпечує дотримання вимог законодавства щодо цільового використання бюджетних коштів та збереження майна;
- подає міському голові пропозиції щодо створення умов для належного збереження майна, цільового та ефективного використання фінансових, матеріальних (нематеріальних), інформаційних та трудових ресурсів, визначення джерел погашення кредиторської заборгованості, повернення кредитів, отриманих з державного або місцевого бюджету та інш.
- підписує звітність та документи, які є підставою для перерахування податків i зборів (обов`язкових платежів), проведення розрахунків відповідно до укладених договорів, приймання і видачі грошових коштів, оприбуткування та списання рухомого і нерухомого майна, проведення інших господарських операцій.
- відмовляє у прийнятті до обліку документів, підготовлених з порушення встановлених вимог, а також документів щодо господарських операції що проводяться з порушенням законодавства, та інформує міського голову або посадову особу, яка виконує його обов`язки про встановлені факти порушення бюджетного законодавства;
- здійснює контроль за відображенням у бухгалтерському обліку всіх господарських операцій, що проводяться виконавчим комітетом Уманської міської ради, складенням звітності, цільовим та ефективним використанням фінансових, матеріальних (нематеріальних), інформаційних та трудових ресурсів, збереженням майна, дотриманням вимог законодавства щодо списання (передачі) рухомого та нерухомого майна виконавчого комітету Уманської міської ради, використанням фонду оплати праці, встановленням посадових окладів, відповідністю взятих бюджетних зобов`язань відповідним бюджетним асигнуванням, паспорту бюджетної програми платежів взятим бюджетним зобов`язанням та відповідність бюджетним асигнуванням, усуненням порушень і недоліків, виявлених під час контрольних заходів, проведених державними органами, що уповноважені здійснювати контроль за дотриманням вимог бюджетного законодавства, виконанням головними бухгалтерами бюджетних установ та комунальних підприємств, які є отримувачам коштів, функцій з контролю;
- погоджує документи, пов`язані з витрачанням фонду заробітної плати, встановленням посадових окладів і надбавок працівникам;
- готує подання про преміювання, зниження розмірів премій або позбавлення премій працівників бухгалтерської служби, які не забезпечують виконання своїх функціональних обов`язків або недобросовісно виконують свої посадові обов`язки;
- бере участь у підготовці матеріалів на розгляд сесії Уманської міської ради та її виконавчого комітету;
- виконує інші обов`язки, передбачені законодавством.
У відповідності до Посадової інструкції начальник бухгалтерської служби (головний бухгалтер) виконавчого комітету Уманської міської ради окрім іншого несе відповідальність за:
- порушення вимог законодавства з питань бухгалтерського обліку ті питань проходження служби в органах місцевого самоврядування у порядку встановленому чинним законодавством;
- неякісне або несвоєчасне виконання завдань та обов`язків, передбачених цією інструкцією, бездіяльність або невикористання наданих йому прав;
- неякісне або несвоєчасне виконання завдань, розпоряджень і вказівок керівника та іншим.
Начальник бухгалтерської служби (головний бухгалтер) виконавчого комітету Уманської міської ради взаємодіє з управліннями та відділами Уманської міської ради та її виконавчого комітету, органами виконавчої влади, підприємствами, установами, організаціями у межах своїх повноважень при виконанні посадових обов`язків та завдань. Співпрацює з органами Держказначейства, установами, організаціями при виконанні своїх функціональних завдань та повноважень.
Згідно з ч. 3 ст. 18 КК України службовими особами є особи, які постійно, за спеціальним повноваженням здійснюють функції представників влади чи місцевого самоврядування, а також постійно чи тимчасово обіймають в органах державної влади, органах місцевого пов`язані самоврядування, на підприємствах, в установах чи організаціях посади, з виконанням організаційно-розпорядчих чи адміністративно-господарських функцій, або виконують такі функції за спеціальним повноваженням, яким особа наділяється повноважним органом державної влади, органом місцевого самоврядування, центральним органом державного управління із спеціальним статусом, повноважним органом чи повноважною службовою особою підприємства, установи, організації, судом або законом.
Таким чином, ОСОБА_5 , обіймаючи в органі місцевого самоврядування посаду Начальника бухгалтерської служби (головного бухгалтера) виконавчого комітету Уманської міської ради, наділена організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями, та відповідно до ст. 18 КК України, є службовою особою.
Відповідно до положень ст. 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Згідно із вимогами ст. 2 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» посадовою особою місцевого самоврядування є особа, яка працює в органах місцевого самоврядування, має відповідні посадові повноваження щодо здійснення організаційно-розпорядчих та консультативно-дорадчих функцій і отримує заробітну плату за рахунок місцевого бюджету.
Згідно ст. 8 Закону України «Про службу в органах місцевого самоврядування» основними обов`язками посадових осіб місцевого самоврядування є:
- додержання Конституції і законів України, інших нормативно-правових актів, актів органів місцевого самоврядування;
- забезпечення відповідно до їх повноважень ефективної діяльності органів місцевого самоврядування;
- додержання прав та свобод людини і громадянина;
- збереження державної таємниці, інформації про громадян, що стала їм відома у зв`язку з виконанням службових обов`язків, а також іншої інформації, яка згідно із законом не підлягає розголошенню;
- постійне вдосконалення організації своєї роботи, підвищення професійної кваліфікації;
- сумлінне ставлення до виконання службових обов`язків, ініціативність і творчість у роботі;
- шанобливе ставлення до громадян та їх звернень до органів місцевого самоврядування, турбота про високий рівень культури, спілкування і поведінки, авторитет органів та посадових осіб місцевого самоврядування;
- недопущення дій чи бездіяльності, які можуть зашкодити інтересам місцевого самоврядування та держави.
Відповідно до ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України, розпорядники бюджетних коштів: Головний розпорядник бюджетних коштів:
1) розробляє план діяльності на середньостроковий період (включаючи заходи щодо підготовки та реалізації публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій) з урахуванням Бюджетної декларації (прогнозу місцевого бюджету), закону про Державний бюджет України (рішення про місцевий бюджет), середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій держави (регіону, територіальної громади), єдиного проектного портфеля публічних інвестицій держави (регіону, територіальної громади), прогнозних та програмних документів економічного і соціального розвитку;
1-1) організовує та забезпечує складання бюджетної пропозиції з урахуванням Бюджетної декларації (прогнозу місцевого бюджету), схваленої (схваленого) у попередньому бюджетному періоді, і подає її Міністерству фінансів України (місцевому фінансовому органу);
1-2) організовує та забезпечує складання пропозицій до середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій держави (регіону, територіальної громади) і подає їх центральному органу виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного і соціального розвитку (Раді міністрів Автономної Республіки Крим, місцевій державній адміністрації, виконавчому органу місцевого самоврядування);
2) організовує та забезпечує на підставі Бюджетної декларації (прогнозу місцевого бюджету), середньострокового плану пріоритетних публічних інвестицій держави (регіону, територіальної громади) та плану діяльності на середньостроковий період складання бюджетного запиту і подає його Міністерству фінансів України (місцевому фінансовому органу);
3) отримує бюджетні призначення шляхом їх затвердження у законі про Державний бюджет України (рішенні про місцевий бюджет); приймає рішення щодо делегування повноважень на виконання бюджетної програми розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та/або одержувачами бюджетних коштів, розподіляє та доводить до них у встановленому порядку обсяги бюджетних асигнувань;
4) затверджує кошториси розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня (плани використання бюджетних коштів одержувачів бюджетних коштів), якщо інше не передбачено законодавством;
5) розробляє проекти порядків використання коштів державного бюджету за бюджетними програмами, передбаченими частиною сьомою статті 20 цього Кодексу;
6) розробляє та затверджує паспорти бюджетних програм і складає звіти про їх виконання, при цьому забезпечуючи: своєчасність затвердження паспортів бюджетних програм, достовірність і повноту інформації, що в них міститься; відповідність змісту паспортів бюджетних програм закону про Державний бюджет України (рішенням про місцевий бюджет) та/або розпису бюджету (крім випадків внесення змін до паспортів бюджетних програм у разі внесення змін до спеціального фонду кошторису бюджетної установи в частині власних надходжень бюджетних установ), порядкам використання бюджетних коштів і правилам складання паспортів бюджетних програм та звітів про їх виконання; підтвердження результативних показників бюджетних програм офіційною державною статистичною, фінансовою та іншою звітністю, даними бухгалтерського, статистичного та внутрішньогосподарського (управлінського) обліку, запровадження форми внутрішньогосподарського (управлінського) обліку для збору такої інформації.
6-1) організовує та здійснює моніторинг виконання бюджетних програм, здійснює оцінку їх ефективності;
7) здійснює управління бюджетними коштами у межах встановлених йому бюджетних повноважень, забезпечуючи ефективне, результативне і цільове використання бюджетних коштів, організацію та координацію роботи розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачів бюджетних коштів у бюджетному процесі;
7-1) здійснює підготовку звітів про стан підготовки та реалізації публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій, а також оцінку ефективності публічних інвестиційних проектів та програм публічних інвестицій відповідно до методики, затвердженої центральним органом виконавчої влади, що забезпечує формування державної політики у сфері економічного і соціального розвитку;
8) здійснює контроль за своєчасним поверненням у повному обсязі до бюджету коштів, наданих за операціями з кредитування бюджету, а також кредитів (позик), отриманих державою (Автономною Республікою Крим, обласною радою, міською, селищною чи сільською територіальною громадою), та коштів, наданих під державні (місцеві) гарантії;
9) здійснює контроль за повнотою надходжень, взяттям бюджетних зобов`язань розпорядниками бюджетних коштів нижчого рівня та одержувачами бюджетних коштів і витрачанням ними бюджетних коштів;
10) забезпечує організацію та ведення бухгалтерського обліку, складання та подання фінансової і бюджетної звітності у порядку, встановленому законодавством;
11) забезпечує доступність інформації про бюджет відповідно до законодавства та цього Кодексу.
6. Розпорядник бюджетних коштів може уповноважити одержувача бюджетних коштів на виконання заходів, передбачених бюджетною програмою, шляхом доведення йому бюджетних асигнувань та надання відповідних коштів бюджету (на безповоротній чи поворотній основі). Одержувач бюджетних коштів використовує такі кошти відповідно до вимог бюджетного законодавства на підставі плану використання бюджетних коштів, що містить розподіл бюджетних асигнувань.
Критерії визначення одержувача бюджетних коштів встановлюються Кабінетом Міністрів України з урахуванням напрямів, досвіду і результатів діяльності, фінансово-економічного обґрунтування виконання заходів бюджетної програми та застосування договірних умов.
7. Розпорядники бюджетних коштів, в оперативному управлінні або господарському віданні яких знаходяться об`єкти, щодо яких здійснюється закупівля енергосервісу, мають право брати довгострокові зобов`язання за енергосервісом на підставі істотних умов договору енергосервісу, затверджених центральним органом виконавчої влади, який реалізує державну політику у сфері ефективного використання паливно-енергетичних ресурсів, енергозбереження, відновлюваних джерел енергії та альтернативних видів палива (щодо об`єктів державної власності), Верховною Радою Автономної Республіки Крим, відповідною місцевою радою (щодо об`єктів комунальної власності).
8. Розпорядники бюджетних коштів, які є державними партнерами, мають право брати довгострокові зобов`язання у рамках державно-приватного партнерства шляхом укладення договорів на підставі рішення про надання державної підтримки здійснення державно-приватного партнерства, прийнятого відповідно до законів України "Про державно-приватне партнерство", "Про концесію", за умови що видатки на виконання таких зобов`язань у поточному та/або майбутніх бюджетних періодах здійснюються виключно в межах відповідних фактичних надходжень спеціального фонду бюджету у відповідному бюджетному періоді.
Рішення про надання державної підтримки здійснення державно-приватного партнерства, якщо така державна підтримка надається за рахунок коштів державного (місцевого) бюджету шляхом виплати приватному партнеру плати за експлуатаційну готовність та здійснення інших платежів, передбачених договором, укладеним у рамках державно-приватного партнерства, приймається за умови включення проекту до єдиного проектного портфеля публічних інвестицій держави (регіону, територіальної громади) окремо щодо кожного проекту, що здійснюється на умовах державно-приватного партнерства, у порядку, встановленому Кабінетом Міністрів України.
Відповідно до постанови Кабінету Міністрів України №228 від 28.02.2002 «Про затвердження Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ» передбачено:
п. 12. Розпорядники під час складання проектів кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду кошторису, планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів забезпечують дотримання принципів, на яких ґрунтується бюджетна система, а також дотримання вимог законодавства під час проведення розрахунків до кошторису, розподілу видатків бюджету та надання кредитів з бюджету відповідно до економічної класифікації видатків бюджету та класифікації кредитування бюджету, визначення показників надходжень бюджету в частині доходів, фінансування або повернення кредитів, додержання тарифних ставок (посадових окладів), норм, цін, лімітів, а також інших показників відповідно до законодавства.
п. 13. Визначення обсягів видатків в проектах кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду кошторису, планів використання бюджетних коштів та помісячних планів використання бюджетних коштів здійснюється з урахуванням, зокрема: нормативно-правових актів, що регулюють діяльність головного розпорядника у відповідній галузі (сфері діяльності), у тому числі надання послуг, гарантованих державою, та інших послуг, що надаються фізичним та юридичним особам (публічних послуг); зобов`язань, передбачених договорами (контрактами); періодичності виконання окремих бюджетних програм, а також окремих заходів, що здійснюються в межах бюджетних програм; цін і тарифів на відповідні товари (роботи, послуги), закупівлю яких передбачається здійснювати у межах бюджетної програми.
п. 20. Під час визначення обсягів видатків бюджету та/або надання кредитів з бюджету розпорядників нижчого рівня головні розпорядники повинні враховувати об`єктивну потребу в коштах кожної установи, виходячи з її основних виробничих показників і контингентів, які встановлюються для установ (кількість класів, учнів у школах, ліжок у лікарнях, дітей у дошкільних закладах тощо), обсягу виконуваної роботи, штатної чисельності, необхідності здійснення видатків на охорону праці, погашення дебіторської і кредиторської заборгованості та реалізації окремих програм і намічених заходів щодо скорочення витрат у плановому бюджетному періоді.
Обов`язковим є виконання вимоги щодо першочергового забезпечення бюджетними коштами видатків на оплату праці з нарахуваннями, виплату стипендії, а також на оплату комунальних послуг та енергоносіїв. Під час визначення обсягів видатків у проекті кошторису установи повинен забезпечуватися режим економії коштів і матеріальних цінностей. До кошторисів можуть включатися тільки видатки, передбачені законодавством, необхідність яких обумовлена характером діяльності установи. При цьому видатки на заробітну плату з коштів спеціального фонду обчислюються залежно від обсягу діяльності, що провадиться за рахунок цих коштів, із застосуванням встановлених законодавством норм, які використовуються установами аналогічного профілю.
Мінфін має право визначати на кожний рік порядок врахування у кошторисах обсягів заборгованості, яка виникла внаслідок непогашення бюджетних зобов`язань установ.
п. 22. Показники видатків бюджету та надання кредитів з бюджету, що включаються до проекту кошторису, повинні бути обґрунтовані відповідними розрахунками за кожним кодом економічної класифікації видатків бюджету або класифікації кредитування бюджету і деталізовані за видами та кількістю товарів (робіт, послуг) із зазначенням вартості за одиницю.
п. 29. Головні розпорядники під час розгляду отриманих кошторисів, планів асигнувань загального фонду бюджету, планів надання кредитів із загального фонду бюджету, планів спеціального фонду, зведення показників спеціального фонду кошторису, планів використання бюджетних коштів (крім планів використання бюджетних коштів одержувачів), помісячних планів використання бюджетних коштів перевіряють: дотримання вимог законодавства, а також вказівок щодо складання кошторисів на плановий бюджетний період; дотримання режиму економії, включення до кошторисів бюджетних асигнувань, зумовлених характером діяльності установи; дотримання доведених у лімітних довідках річних обсягів бюджетних асигнувань та їх помісячного розподілу з урахуванням строків проведення окремих заходів і можливості здійснення відповідних видатків бюджету та надання кредитів з бюджету протягом бюджетного періоду; підтвердження показників розрахунками та економічними обґрунтуваннями.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України період для всіх бюджетів, що складають бюджетну систему України, становить один календарний рік, який починається 1 січня кожного року і закінчується 31 грудня того ж року. Неприйняття Верховною Радою України закону про Державний бюджет України до 1 січня відповідного року не є підставою для встановлення іншого бюджетного періоду.
Частиною 2 статті 3 Бюджетного кодексу України зазначено, що відповідно до Конституції України бюджетний період для Державного бюджету України за особливих обставин може бути іншим, ніж передбачено частиною першою цієї статті.
Особливими обставинами, за яких Державний бюджет України може бути затверджено на інший, ніж передбачено ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України, бюджетний період, є:
1) введення воєнного стану;
2) оголошення надзвичайного стану в Україні.
Частиною 3 статті 3 Бюджетного кодексу України визначено, що у разі затвердження Державного бюджету України на інший, ніж передбачено частиною першою цієї статті, бюджетний період місцеві бюджети мають бути затверджені на такий самий період.
Указом Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. № 64/2022», який затверджено ЗУ «Про затвердження Указу Президента України «Про введення воєнного стану в Україні» від 24.02.2022 р. ( зі змінами та доповненнями) на всій території України введено воєнний стан.
Верховною Радою України при затвердженні Законів України «Про державний бюджет України» на 2021, 2022 та 2023 роки інший бюджетний період, ніж передбачений ч. 1 ст. 3 Бюджетного кодексу України - не визначався.
Рішенням Уманської міської ради 09 липня 2021 року № 19/17-8, затверджено програму фінансової підтримки комунальних підприємств міської комунальної власності на 2021-2025 роки, (в подальшому затвердженні рішеннями від 09.07.2021 №19-17/8 та від 18.04.2022 №9-36/8).
Метою зазначених програм є забезпечення беззбиткової діяльності комунальних підприємств та збереження комунального майна шляхом надання фінансової підтримки.
Відповідно до розділів V Програми №19-17/8 та Програми №9-36/8, фінансова підтримка комунальних підприємств здійснюється у відповідності з Порядком виділення та використання коштів з бюджету Уманської міської територіальної громади у формі фінансової підтримки комунальних підприємств на 2021-2025 роки, що є додатком до Програми №19-17/8, та Порядком виділення та використання коштів з бюджету Уманської міської територіальної громади у формі фінансової підтримки комунальних підприємств на 2021-2030 роки, що є додатком до Програми №9-36/8.
Підпунктами 1 пунктів 8 Порядку № 19-17/8 та Порядку № 9-36/8, на час їх дії передбачено, що не підлягають забезпеченню за рахунок коштів бюджету Уманської міської територіальної громади витрати комунального підприємства на премії та інші стимулюючі виплати, передбачені колективними договорами (окрім винагород за ліквідацію аварій та наслідків стихійного лиха).
Так, в ході досудового розслідування встановлено, що ОСОБА_5 , знаходячись в приміщенні виконавчого комітету Уманської міської ради, розташованому за адресою: площа Соборності, 1, м. Умань, Черкаської області, керуючись правами та обов`язками, передбаченими функціональними обов`язками визначеними посадовою інструкцією начальника бухгалтерської служби (головного бухгалтера) виконавчого комітету Уманської міської ради, будучи службовою особою, наділеною організаційно-розпорядчими та адміністративно-господарськими функціями в період часу з 01 січня 2022 року по 30 червня 2023 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) неналежним чином виконувала свої службові обов`язки та через несумлінне ставлення до них, не перевірила, у зв`язку із чим не виявила, безпідставне завищення потреб в бюджетних коштах, які виділялись по КПКВ 0218210 «Муніципальні формування з охорони громадського порядку», за КЕКВ 2610 «Субсидії та поточні трансферти підприємствам (установам, організаціям)» одержувачу бюджетних коштів як фінансова підтримка, в частині оплати праці працівників Комунального підприємства «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 26535796, далі КП «Уманська муніципальна варта»), а саме надання премій працівникам КП «Уманська муніципальна варта», хоча як головний бухгалтер повинна була знати, про встановлені обмеження.
Внаслідок, неналежного виконання своїх службових обов`язків через несумлінне ставлення до них, ОСОБА_5 , як начальник бухгалтерської служби (головний бухгалтер) виконавчого комітету Уманської міської ради, знаходячись в приміщенні виконавчого комітету Уманської міської ради, розташованого за адресою: площа Соборності, 1, м. Умань, Черкаської області, в період часу з 01 січня 2022 року по 30 червня 2023 року (більш точний час та дата досудовим розслідуванням не встановлені) в порушення норм п.п. 12, 13, 20, 22, 29 Порядку складання, розгляду, затвердження та основних вимог до виконання кошторисів бюджетних установ, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 28.02.2002 № 228, п.п. 1 п. 8 Порядку виділення та використання коштів з бюджету Уманської міської територіальної громади у формі фінансової підтримки комунальних підприємств на 2021-2025 роки, що є додатком до Програми фінансової підтримки комунальних підприємств міської комунальної власності на 2021-2025 роки, затвердженої рішенням Уманської міської ради від 09.07.2021 № 19-17/8, п.п. 1 п. 8 Порядку виділення та використання коштів з бюджету Уманської міської територіальної громади у формі фінансової підтримки комунальних підприємств на 2021-2030 роки, що є додатком до Програми фінансової підтримки підприємств комунальної власності Уманської міської територіальної громади на 2021-2030 роки, затвердженої рішенням Уманської міської ради від 18.04.2022 № 9-36/8, ч. 5 ст. 22 Бюджетного кодексу України - легковажно розраховуючи на ненастання наслідків у вигляді майнової шкоди не здійснивши належної перевірки огрунтованості та наявності підстав, розглянула та погодила службові записки № 398 від 18.01.2022, № 407 від 28.01.2022, № 419 від 15.02.2022, № 422 від 28.02.2022, № 428 від 11.03.2022, № 433 від 25.03.2022, № 439 від 14.04.2022, № 449 від 28.04.2022, № 466 від 16.05.2022, № 471 від 24.05.2022, № 498 від 20.06.2022, № 507 від 27.06.2022, № 522 від 14.07.2022, № 529 від 22.07.2022, № 539 від 08.08.2022, № 556 від 23.08.2022, № 570 від 08.09.2022, № 578 від 23.09.2022, № 587 від 10.10.2022, № 597 від 31.10.2022, № 614 від 21.11.2022, № 618 від 29.11.2022, № 632 від 08.12.2022, № 635 від 14.12.2022, № 10 від 12.01.2023, № 15 від 23.01.2023, № 27 від 09.02.2023, № 40 від 23.02.2023, № 43 від 27.02.2023, № 57 від 08.03.2023, № 66 від 22.03.2023, № 86 від 10.04.2023, № 98 від 21.04.2023, № 115 від 09.05.2023, № 120 від 22.05.2023, № 149 від 09.06.2023, № 158 від 23.06.2023, подані службовими особами КП «Уманська муніципальна варта», на підставі яких, безпідставно завищено потреби в бюджетних коштах, одержувачу бюджетних коштів як фінансова підтримка, в частині оплати праці працівників КП «Уманська муніципальна варта», а саме надання премій працівникам КП «Уманська муніципальна варта» та як наслідок зайво виділено бюджетних коштів одержувачу КП «Уманська муніципальна варта» в період з 01.01.2022 по 31.12.2022 - в загальній сумі 2 007 788,69 тис. грн. (два мільйони сім тисяч 788 гривень 69 копійок) та в період з 01.01.2023 по 30.06.2023 - в загальній сумі 1 024 862,19 тис. грн. (один мільйон двадцять чотири тисячі 862 гривні 19 копійок), чим завдано збитки місцевому бюджету на загальну суму 3 032 650, 88 грн, та спричинено тяжкі наслідки державним інтересам Уманської міської ради, у вигляді завданої матеріальної шкоди бюджету, яка у двісті п`ятдесят і більше разів перевищує неоподатковуваний мінімум доходів громадян.
19 серпня 2025 року ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка народилась у місті Мерефа, Харківської області, громадянці України, зареєстрованій та фактично проживаючій за адресою: АДРЕСА_1 , начальнику бухгалтерської служби виконавчого комітету Уманської міської ради, раніше не судимій, повідомлено про підозру у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України.
Причетність підозрюваної ОСОБА_5 до вчинення вказаного кримінального правопорушення підтверджується зібраними доказами, а саме:
- рішенням Уманської міської ради 09 липня 2021 року № 19/17-8, затверджено програму фінансової підтримки комунальних підприємств міської комунальної власності на 2021-2025 роки, (в подальшому затвердженні рішеннями від 09.07.2021 №19-17/8 та від 18.04.2022 №9-36/8).
Метою зазначених програм є забезпечення беззбиткової діяльності комунальних підприємств та збереження комунального майна шляхом надання фінансової підтримки.
Відповідно до розділів V Програми №19-17/8 та Програми №9-36/8, фінансова підтримка комунальних підприємств здійснюється у відповідності з Порядком виділення та використання коштів з бюджету Уманської міської територіальної громади у формі фінансової підтримки комунальних підприємств на 2021-2025 роки, що є додатком до Програми №19-17/8, та Порядком виділення та використання коштів з бюджету Уманської міської територіальної громади у формі фінансової підтримки комунальних підприємств на 2021-2030 роки, що є додатком до Програми №9-36/8.
Підпунктами 1 пунктів 8 Порядку № 19-17/8 та Порядку № 9-36/8, на час їх дії передбачено, що не підлягають забезпеченню за рахунок коштів бюджету Уманської міської територіальної громади витрати комунального підприємства на премії та інші стимулюючі виплати, передбачені колективними договорами (окрім винагород за ліквідацію аварій та наслідків стихійного лиха);
- актом № 131920-22/7 від 25.06.2024 Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області, проведеною ревізію фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Уманської міської ради за період з 01.01.2020 по 31.12.2023, під час якої встановлено факт зайвого виділення головним розпорядником бюджетних коштів (бухгалтерська служба виконавчого комітету Уманської міської ради) їх одержувачу - КП «Уманська муніципальна варта» на суму 3 032 650, 88 млн. грн. (у тому числі за 2022 рік - 2 007 788,69 грн., січень-червень 2023 року - 1 024 862,19 грн.).
- протоколом допиту свідка ОСОБА_9 , що перебуває на посаді заступника начальника управління - начальник відділу контролю за місцевими бюджетами Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області. В його обов`язки під час проведення ревізії фінансово - господарської діяльності виконавчого комітету Уманської міської ради за період з 01.01.2020 по 31.12.2023, що викладені в акті № 131920-22/7 від 25.06.2024 Управління Західного офісу Держаудитслужби в Тернопільській області входила перевірка дотримання законодавства, щодо фінансово-господарської діяльності виконавчого комітету Уманської міської ради. Під час ревізії, згідно акту № 131920-22/7 від 25.06.2024, встановлено факти завищення потреби в бюджетних коштах які наділялись виконавчим комітетом Уманської міської ради як фінансова підтримка в частині оплати праці працівників КП «Уманська муніципальна варта» УМР, порушення полягало через неналежне виконання виконавчим комітетом Уманської міської ради, як головним розпорядником бюджетних коштів, повноважень визначених ч. 5 ст.22 Бюджетного кодексу України, зокрема щодо неврахування встановленої рішеннями міської ради заборони на виплату премій працівникам КП «Уманська муніципальна варта» УМР за рахунок бюджетних коштів, призвело до зайвого перерахування бюджетних коштів одержувачу КП «Уманська муніципальна варта» УМР. Клопотання КП «Уманська муніципальна варта» УМР щодо отримання фінансової підтримки у яких зазначалась сума потреби в коштах, в тому числі і на стимулюючі виплати (премії), розглядались бухгалтерською службою виконавчого комітету Уманської міської ради (начальник бухгалтерської служби (головний бухгалтер) - ОСОБА_5 ). З сторони виконавчого комітету Уманської міської ради відповідальний - начальник бухгалтерської служби - головний бухгалтер ОСОБА_5 , якою розглядались адресовані КП «Уманська муніципальна варта» УМР до бухгалтерської служби виконавчого комітету Уманської міської ради звернення щодо потреби в коштах на утримання комунального підприємства та не враховано наявні програми фінансової підтримки комунальних підприємств, затвердженні рішенням від 09.07.2021 №19-17/8 та віл 18.04.2022 №9-36/8, якими передбачено, що не підлягають забезпеченню за рахунок коштів місцевого бюджету витрати комунального підприємства на премії (окрім, винагород за ліквідацію аварій та наслідків стихійного лиха). При належному розгляді клопотань КП «Уманська муніципальна варта» УМР щодо отримання фінансової підтримки, у яких зазначалась сума потреби в коштах, в тому числі і на стимулюючі виплати (премії) можна було запобігти даному порушенню, додатково вказавши комунальному підприємству про наявні програми фінансової підтримки комунальних підприємств, затвердженні рішеннями від 09.07.2021 №19-17/8 та від 18.04.2022 №9-36/8, якими передбачено, що не підлягають забезпеченню за рахунок коштів місцевого бюджету витрати комунального підприємства на премії (окрім, винагород за ліквідацію аварій та наслідків стихійного лиха). Даному порушенню могла запобігти бухгалтерська служба виконавчого комітету Уманської міської ради (начальник бухгалтерської служби (головний бухгалтер) - ОСОБА_5 ).
- висновком судової економічної експертизи №СЕ-19/124-24/46346-ЕК від 22.11.2024, якою встановлено, що висновки, зазначені в акті ревізії фінансово господарської діяльності Виконавчого комітету Уманської міської ради за період з 01.01.2020 по 31.12.2023 №131920-22/7 від 25.06.2024, щодо факту зайвого виділення головним розпорядником бюджетних коштів їх одержувачу - КП «Уманська муніципальна варта» на суму 3 032 650,88 грн (у тому числі за 2022 рік - 2 007 788,69 грн., січень-червень 2023 року - 1 024 862,19 грн), документально підтверджується;
Із суми 3 032 650,88 грн., за період з 01.01.2022 по 30.06.2023 заробітна плата (премія працівникам) складає - 2 517 552,24 грн., нарахування - 515 098,64 грн.;
- службовими записками № 614 від 21.11.2022, № 618 від 29.11.2022, № 632 від 08.12.2022, № 635 від 14.12.2022, № 10 від 12.01.2023, № 15 від 23.01.2023, № 27 від 09.02.2023, № 40 від 23.02.2023, № 43 від 27.02.2023, № 57 від 08.03.2023, № 66 від 22.03.2023, № 86 від 10.04.2023, № 98 від 21.04.2023, № 115 від 09.05.2023, № 120 від 22.05.2023, № 149 від 09.06.2023, № 158 від 23.06.2023, на підставі яких, завищено потреби в бюджетних коштах, одержувачу бюджетних коштів як фінансова підтримка, в частині оплати праці працівників КП «Уманська муніципальна варта»;
- Положенням про бухгалтерську службу виконавчого комітету Уманської міської ради, затвердженої рішенням Уманської міської ради від 09.09.2011 № 3.6 - 10/16, бухгалтерська служба структурний підрозділ апарату виконавчого комітету Уманської міської ради;
- посадовою інструкцією начальника бухгалтерської служби (головного бухгалтера) виконавчого комітету Уманської міської ради, затвердженої секретарем міської ради 02.07.2014, якою передбачено, що начальник бухгалтерської служби (головний бухгалтер) виконавчого комітету Уманської міської ради, є посадовою особою органу місцевого самоврядування;
- контрактом з керівником комунального підприємства «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради» від 04 листопада 2022 року, яким ОСОБА_8 , призначено на посаду директора КП «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради (код ЄДРПОУ 44009573) на строк з 04 листопада 2022 року до 03 листопада 2023 року;
- наказами про преміювання працівників КП «Уманська муніципальна варта» Уманської міської ради, № 217/1-К від 25.11.2022, № 226/1-К від 27.12.2022, № 10/1-К від 23.01.2023, № 16/1-К від 22.02.2023, № 31/1-К від 22.03.2023, № 36/1-К від 20.04.2023, № 44/1-К від 22.05.2023, № 69/1-К від 23.06.2023, виданих ОСОБА_8 та як наслідок здійснено розтрату бюджетних коштів КП «Уманська муніципальна варта» шляхом надання премій працівникам КП «Уманська муніципальна варта» в період з 04.11.2022 по 31.12.2022 - в загальній сумі 518 913, 07 тис. грн. (п`ятсот вісімнадцять тисяч 913 гривень 69 копійок) та в період з 01.01.2023 по 30.06.2023 - в загальній сумі 1 024 862, 19 тис. грн. (один мільйон двадцять чотири тисячі 862 гривні 19 копійок), чим завдано збитки місцевому бюджету на загальну суму 1 543 775, 26 грн.;
- постановами про визнання речовими доказами;
- іншими матеріалами кримінального провадження як окремо так і в їх сукупності.
Відповідно до ч. 2 ст. 177 КПК України, підставою до застосування відносно ОСОБА_5 запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання є наявність обґрунтованої підозри у вчиненні нею кримінального правопорушення, за яке передбачено покарання у виді позбавлення волі на строк від двох до п`яти, а також наявність ризиків, передбачених ч. 1 ст. 177 КПК України, а саме:
1) будучи повідомленою про підозру у вчиненні особливо тяжкого злочину, може переховуватися від органів досудового розслідування та суду, так як має закордонний паспорт для виїзду за кордон, та може безперешкодно здійснити виїзд за межі України.
2) може знищити, сховати або спотворити будь-яку із речей чи документів, які мають істотне значення для встановлення обставин кримінального правопорушення, зокрема речей та документів, які на даний час не вилучені органом досудового розслідування.
3) може незаконно впливати на свідків в зазначеному кримінальному провадженні. Так, ОСОБА_5 може впливати на свідків в кримінальному провадженні, так як вони є працівниками виконавчого комітету Уманської міської ради.
4) перешкоджати кримінальному провадженню іншим чином, зокрема: наявність зазначеного ризику у ОСОБА_5 може бути виражений у створенні підозрюваною штучних доказів. Також зазначений ризик може бути реалізований підозрюваною шляхом зловживання процесуальними правами, що може виразитись у неявці для проведення слідчих дій у справі чи затягуванні з отриманням та ознайомленням з процесуальними документами, вручення яких чи надання для ознайомлення є обов`язковим під час проведення досудового розслідування.
5) вчинити інше кримінальне правопорушення чи продовжити кримінальне правопорушення, у якому підозрюється.
Запобігти настанню вказаних ризиків неможливо застосуванням більш м`якого запобіжного заходу.
З матеріалів, якими обґрунтовується клопотання, вбачається, що ОСОБА_5 підозрюється у вчиненні нетяжкого злочину, за яке законом передбачено покарання у виді позбавлення волі строком до п`яти років і вказані обставини доведені стороною кримінального провадження та свідчать про наявність обґрунтованої підозри у вчиненні підозрюваною кримінального правопорушення.
Згідно встановлених нормами Глави 18 КПК України правил вирішення питання про застосування запобіжних заходів належить до виняткової компетенції слідчого судді або суду, тому слідчий суддя вважає за доцільне застосувати до підозрюваної ОСОБА_5 передбачений ст. 179 КПК України запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання.
Застосовуючи такий вид запобіжного заходу слідчий суддя виходить з необхідності уникнення ризиків, визначених ст. 177 КПК України, викладених у клопотанні сторони кримінального провадження - слідчого, аргументів щодо запобіганням спробам переховуватись від органів досудового розслідування та суду.
Крім цього, застосовуючи до підозрюваної запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, слід зобов`язати підозрювану: прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду у кримінальному провадженні; не відлучатися за межі Черкаської області без дозволу слідчого, прокурора або суду; повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та місця роботи; не спілкуватись із свідками, потерпілими та іншими підозрюваними в даному кримінальному провадженні; здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Керуючись ст. 29 Конституції України, ст.ст. 177, 178, 179, 194, 205, 309 КПК України, слідчий суддя, -
У Х В А Л И В :
Клопотання старшого слідчого в особливо важливих справах Головного слідчого управління Національної поліції України майора поліції ОСОБА_6 , про застосування запобіжного заходу у вигляді особистого зобов`язання відносно підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , яка підозрюється у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 2 ст. 367 КК України - задовольнити.
Застосувати щодо підозрюваної ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , уродженки місті Мерефа, Харківської області, громадянки України, зареєстрованої та проживаючої за адресою: АДРЕСА_1 , працюючої начальником бухгалтерської служби виконавчого комітету Уманської міської ради, запобіжний захід у вигляді особистого зобов`язання, в межах строку досудового розслідування до 19 жовтня 2025 року.
Покласти на підозрювану ОСОБА_5 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , обов`язки, зокрема:
1) прибувати за кожною вимогою до слідчого, прокурора або суду у кримінальному провадженні;
2) не відлучатися за межі Черкаської області без дозволу слідчого, прокурора або суду;
3) повідомляти слідчого, прокурора та суд про зміну свого місця проживання та місця роботи;
4) не спілкуватись із свідками, потерпілими та іншими підозрюваними в даному кримінальному провадженні;
5) здати на зберігання до відповідних органів державної влади свій паспорт (паспорти) для виїзду за кордон, інші документи, що дають право на виїзд з України і в`їзд в Україну.
Роз`яснити підозрюваній ОСОБА_5 , що в разі невиконання покладених на неї обов`язків, до неї може бути застосований більш жорсткий запобіжний захід, а також накладено грошове стягнення в розмірі від 0,25 до 2 розмірів прожиткового мінімуму для працездатних осіб.
Контроль за виконанням обов`язків покласти на прокурора у вказаному кримінальному провадженні, а в разі направлення кримінального провадження до суду на прокурора.
Ухвала слідчого судді оскарженню не підлягає.
Слідчий суддя ОСОБА_1