Єдиний державний реєстр судових рішень Справа № 732/903/25
Провадження № 2/375/920/25
РІШЕННЯ
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2025 року
Рокитнянський районний суд Київської області у складі головуючого судді Антипенка В. П.
за участю: секретаря судового засідання: Голованової В.А.,
розглянувши у відкритому судовому засіданні в порядку спрощеного позовного провадження в залі суду в селищі Рокитне Білоцерківського району Київської області справу за позовом керівника Чернігівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону в інтересах держави в особі: Національної служби здоров"я України, Чернігівської обласної військової адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Комунальне некомерційне підприємство «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради, про відшкодування витрат, понесених закладом охорони здоров"я на стаціонарне лікування потерпілого від злочину,-
ВСТАНОВИВ:
01.08.2025 до Рокитнянського районного суду Київської області за зміною підсудності від Городянського районного суду Чернігівської області надійшла позовна заява керівника Чернігівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону в інтересах держави в особі: Національної служби здоров"я України, Чернігівської обласної військової адміністрації до ОСОБА_1 про відшкодування витрат, понесених закладом охорони здоров"я на стаціонарне лікування потерпілого від злочину , у якій прокурор просив стягнути із відповідача:
на користь держави в особі Національної служби здоров`я України кошти, витрачені на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в сумі 31 230,20 грн, які перерахувати в дохід державного бюджету на рахунок: UА978999980313080115000026011 в Казначейство України (ел.адм.подат.); код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783;, отримувач: ГУК у м. Києві/Шевченківський р-н/24060300; витрата на лікування ОСОБА_2 ;
на користь держави в особі Національної служби здоров`я України кошти, витрачені на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 , в сумі 988,00 грн, які перерахувати в дохід місцевого (обласного) бюджету на рахунок: UА458999980314030544000025001 в Казначейство України (ел.адм.подат.); код отримувача (ЄДРПОУ) 37972475; одержувач: ГУК у Чернігівській обл/Чернігівська обл/24060300; витрати на лікування ОСОБА_2 .
В обґрунтування позову вказав, що Відділом розслідування злочинів у сфері транспорту слідчого управління ГУНП в Чернігівській області здійснювалося досудове розслідування кримінального провадження № 12023270000000243 від 07.09.2023, за результатами якого до Городнянського районного суду Чернігівської області скеровано обвинувальний акт за обвинуваченням ОСОБА_1 у вчиненні злочину, передбаченого ч. 3 ст. 286-1 КК України.
Вироком Городнянського районного суду Чернігівської області від 18.01.2024 у справі № 732/1643/23 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. З ст. 286-1 КК України, і призначено покарання у виді 5 років позбавлення волі, з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 3 роки. Вироком Чернігівського апеляційного суду від 06.05.2024 у справі № 732/1643/23 ОСОБА_1 визнано винним та призначено покарання за ч. З ст. 286-1 КК України, і призначено покарання у виді 5 років позбавлення волі, з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 5 років.
Відповідно до інформаційного листа від Городнянського районного суду Чернігівської області від 05.05.2025 № 732/1643/23/4142/2025, ОСОБА_1 перебуває в ДУ «Кагарлицька виправна колонія № 115» с. Зікрачі, Обухівськой район, Київська область, 09214.
Цивільний позов про відшкодування витрат на лікування потерпілого в межах даного кримінального провадження не заявлявся, витрати на лікування потерпілого від злочину не відшкодовані.
Відповідно до інформації КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради від 25.12.2024 № 4-15/06/1826 витрати закладу охорони здоров`я на лікування потерпілого ОСОБА_2 становлять 32 218,20-грн. Зокрема, вартість лікування за рахунок коштів НСЗУ (державний бюджет) становить 31 230,20 гри, а за рахунок коштів місцевого (обласного) бюджету - 988,00 грн.
Фінансування КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради у 2023 році здійснювалося Національною службою здоров`я України, (далі - НСЗУ), за рахунок коштів Державного бюджету України шляхом оплати наданих лікарнею медичних послуг за програмами медичних гарантій відповідно до укладеного між КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради та НСЗУ Договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій №2140-Е123-Р000. Кошти перераховуються НСЗУ безпосередньо на рахунок лікарні.
Частина коштів, зокрема на фінансування комунальних послуг лікарні, виділялася з обласного бюджету.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради є юридичною особою, засновником і власником якої є Чернігівська обласна рада.
В той же час, оскільки КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради витратила отримані від НСЗУ державні (бюджетні) кошти при наданні медичних послуг - лікуванні потерпілого ОСОБА_2 , котрий перебував на стаціонарному лікуванні з вини ОСОБА_1 - на підставі договору про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій, укладеного між НЗСУ (замовник) та КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради, дані кошти, а саме 31 230,20 грн, необхідно стягнути з ОСОБА_1 та зарахувати до Державного бюджету України.
Невідшкодування витрат, здійснених КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради за рахунок державного та місцевого (обласного) бюджетів на стаціонарне лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 , негативно впливає на фінансування лікування інших пацієнтів, внаслідок чого порушуються інтереси держави у сфері дотримання прав і свобод людини і громадянина в галузі охорони здоров`я, забезпечення пов`язаних з ними державних гарантій, що і є підставою звернення прокурора в межах своєї компетенції до суду на захист державних інтересів.
Таким чином, єдиною можливістю захистити державні інтереси є звернення прокурора до суду з відповідним позовом про відшкодування витрат на стаціонарне лікування потерпілого від злочину з Відповідача.
Таке звернення до суду, на переконання прокурора, є виправданим, оскільки в даному випадку захисту потребують державні інтереси.
Підставою представництва прокурором інтересів держави у суді прокурором зазначено ст. 131-1 Конституції України та ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», а саме нездійснення або неналежним чином здійснення захисту інтересів держави органом державної влади, органом місцевого самоврядування чи іншим суб`єктом владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Ухвалою від 01.08.2024 позовну заяву прийнято до розгляду та відкрито провадження у справі в порядку спрощеного позовного провадження з викликом сторін.
У судове засідання представник позивача не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності.
Відповідач у судове засідання не з`явився. На дату розгляду справи перебував у ДУ «Кагарлицька виправна колонія № 115». Про дату та час розгляду справи був повідомлений належним чином. Копію позовної заяви з доданими документами йому було вручено 12.08.2025, що підтверджується розпискою. Клопотань не подавав.
Представник Національної служби здоров`я України у судове засідання не з`явився, надіслав заяву про розгляд справи за його відсутності, позовні вимоги підтримав повністю.
Представник Чернігівської обласної військової адміністрації у судове засідання не з`явився, 29.08.2025 надіслав до суду пояснення, у якому вказував на те, що Чернігівська обласна державна адміністрація: не є належним позивачем у цій справі; не є головним розпорядником коштів, виділених Комунальному некомерційному підприємству «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради; не є розпорядником рахунку UA458999980314030544000025001, вказаного у позовній заяві прокурором; не здійснює контроль за виконанням головними розпорядниками бюджетних коштів місцевого бюджету за відповідними напрямами.
Представник звертає увагу на те, що у Чернігівської обласної військової адміністрації відсутні підстави та повноваження щодо вжиття будь-яких заходів, у тому числі шляхом звернення до суду, щодо стягнення з ОСОБА_1 витрат, понесених закладом охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від кримінального правопорушення ОСОБА_2 , адже засновником і власником Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради є Чернігівська обласна рада.
Враховуючи вищезазначені положення, відшкодування витрат, здійснених на стаціонарне лікування потерпілого здійснюється саме на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров`я. З огляду на те, що засновником та власником Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради є Чернігівська обласна рада, кошти в сумі 988,00 грн мають перераховуватися саме на рахунок цього органу, а не Чернігівської обласної державної адміністрації.
Представник Чернігівської ОДА також зазначає про те, що КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради рішенням Чернігівської обласної ради від 04 квітня 2019 року № 31-17/VII «Про затвердження передавального акта комунального лікувально- профілактичного закладу «Чернігівська обласна лікарня» та проведення організаційно-правових заходів, пов`язаних з перетворенням у комунальне некомерційне підприємство «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради» включено до переліку об`єктів, що є спільною власністю територіальних громад, сіл, селищ, міст Чернігівської області.
Чернігівська обласна рада (рішенням від 24 травня 2007 року «Про розмежування повноважень щодо управління та розпорядження об`єктами спільної власності територіальних громад, сіл, селищ, міст Чернігівської області») визначила, що Чернігівська обласна державна адміністрація здійснює лише окремі функції з управління вказаним об`єктом, зокрема: затверджує організаційну структуру, штатного розкладу та кошторису; укладає та розриває контракти з керівниками за дорученням обласної ради; погоджує статути комунальних підприємств, закладів, установ та здійснює контроль за їх виконанням та дотриманням статутних вимог; здійснює контроль за фінансово господарською діяльністю; у випадках передбачених чинним законодавством затверджує виробничо-фінансові плани та здійснює контроль за їх виконанням.
Решту повноважень по управлінню вказаним об`єктом, відповідно до зазначеного вище рішення, здійснює Управління комунального майна Чернігівської обласної ради.
Забезпечення виконання повноважень, визначених Чернігівською обласною радою, відповідно до розпорядження голови Чернігівської обласної державної адміністрації забезпечують безпосередньо її структурні підрозділи.
Управління охорони здоров`я Чернігівської обласної державної адміністрації визнано органом управління Комунального некомерційного підприємства «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради.
Водночас, Управління охорони здоров`я Чернігівської обласної державної адміністрації як орган, що здійснює окремі організаційні функції з управління підприємством, не є суб`єктом якому належить заклад.
Представник також звертає увагу на те, що Положенням Управління охорони здоров`я Чернігівської обласної державної адміністрації, затвердженого розпорядженням начальника Чернігівської обласної військової адміністрації від 25 серпня 2025 року № 1077 «Про затвердження Положення про Управління охорони здоров`я Чернігівської обласної державної адміністрації» передбачено, що Управління відповідно до визначених повноважень здійснює: повноваження головного розпорядника бюджетних коштів; фінансування закладів охорони здоров`я, що є об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, а також координує фінансово-господарську діяльність та здійснює організаційно-методичне керівництво з фінансово-господарських питань закладами охорони здоров`я, що є об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області.
Також, відповідно до вказаного Положення, Управління охорони здоров`я Чернігівської обласної державної адміністрації є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, штампи та власні бланки.
Згідно з розподілом видатків обласного бюджету Чернігівської області на 2023 рік, затвердженого розпорядженням начальника Чернігівської обласної військової адміністрації від 23 грудня 2022 року № 477 «Про обласний бюджет Чернігівської області на 2023 рік», головним розпорядником коштів обласного бюджету Чернігівської області за напрямом охорони здоров`я визначено Управління охорони здоров`я Чернігівської обласної державної адміністрації (згідно з інформацією наданою Управлінням охорони здоров`я Чернігівської обласної державної адміністрації листом від 11.08.2025 № 04-41/3933).
Управлінням охорони здоров`я Чернігівської обласної державної адміністрації, як головним розпорядником коштів обласного бюджету Чернігівської області, визначеним рішенням про обласний бюджет на відповідний рік, за відповідним напрямом, за погодженням з місцевим фінансовим органом, затверджено мережу розпорядників та одержувачів коштів місцевого бюджету на 2023 рік, що додається.
Відповідно до мережі розпорядників та одержувачів коштів бюджету на 2023 рік, у розділі «рівень розпорядника/одержувача бюджетних коштів (РРК)» присвоюються відповідні коди які визначаються таким чином: головному розпоряднику присвоюється код 1; розпорядникам коштів нижчого рівня, що мають власну мережу, - 2; бюджетним установам, що не мають мережі, - 3; одержувачам бюджетних коштів - 9.
Відповідно, Управлінню охорони здоров`я Чернігівської обласної державної адміністрації присвоєно код 1, як головному розпоряднику бюджетних коштів, а Комунальному некомерційному підприємству «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради 9, як одержувачу бюджетних коштів.
Таким чином, Чернігівська обласна державна адміністрація не визначена ні як розпорядник, ні як одержувач бюджетних коштів за вказаним напрямом у цій мережі.
Представник також вказує на те, що Чернігівська ОДА не є розпорядником рахунку UA458999980314030544000025001, відкритого в органах Державної казначейської служби України, який вказано в позовній заяві, а також є виконавцем виключно зазначених вище програм та головним розпорядником тільки тих бюджетних коштів, що передбачені рішеннями про обласний бюджет на відповідний рік.
Представник також вказує на те, що Чернігівська ОДА не здійснює контроль за виконанням головними розпорядниками бюджетних коштів місцевого бюджету за відповідними напрямами.
Місцевим фінансовим органом щодо обласного бюджету Чернігівської області є Департамент фінансів Чернігівської обласної державної адміністрації.
Представник зазначає, що кошти виділялися згідно з затверджених кошторисів та передбачених бюджетним законодавством процедур, при цьому Чернігівська ОДА не наділена повноваженнями розпорядника бюджетних коштів, виділених Управлінню охорони здоров`я Чернігівської ОДА.
Також представник зазначає, що контроль за відповідністю кошторисів розпорядників бюджетних коштів розпису бюджету відповідно до статті 47 Бюджетного кодексу України здійснює Казначейство України.
Отже, на переконання представника позивача, прокурором зроблено необґрунтований висновок у позовній заяві, що кошти повинні зараховуватися на користь місцевого (обласного) бюджету в особі Чернігівської обласної військової адміністрації в сумі 988,00 грн.
Судом встановлено такі фактичні обставини та зміст спірних правовідносин.
Вироком Городнянського районного суду Чернігівської області від 18.01.2024 у справі № 732/1643/23 ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. З ст. 286-1 КК України, і призначено покарання у виді 5 років позбавлення волі, з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 3 роки. Вироком Чернігівського апеляційного суду від 06.05.2024 у справі № 732/1643/23 ОСОБА_1 визнано винним та призначено покарання за ч. 3 ст. 286-1 КК України, і призначено покарання у виді 5 років позбавлення волі, з позбавленням права керувати транспортними засобами строком на 5 років.
Під час розгляду кримінального провадження судом встановлено, що 06.09.2023 близько 19 год. 20 хв. ОСОБА_1 , не маючи права керування транспортними засобами, перебуваючи в стані алкогольного сп`яніння, керуючи автомобілем «BA3-21063», реєстраційний номер НОМЕР_1 , рухався по автомобільній дорозі «Городня - Хоробичі - Ільмівка» зі сторони с. Альошинське Чернігівського району Чернігівської області в напрямку м. Городня Чернігівського району Чернігівської області.
Встановлено, що ОСОБА_1 у даній дорожній обстановці для забезпечення безпеки дорожнього руху зобов`язаний був діяти відповідно до Правил дорожнього руху, затверджених постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001, а саме бути уважним, стежити за дорожньою обстановкою, відповідно реагувати на її зміну і не відволікатися від керування транспортним засобом у дорозі (п. 2.3 б); під час вибору в установлених межах безпечної швидкості руху водій повинен ураховувати дорожню обстановку і стан транспортного засобу, щоб мати змогу постійно контролювати його рух та безпечно керувати ним (п.12.1); у разі виникнення небезпеки для руху або перешкоди, яку водій об`єктивно спроможний виявити, він повинен був негайно вжити заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об`їзду перешкоди (п. 12.3).
В той же час, 06.09.2023 близько 19 год. 20 хв., рухаючись по автомобільній дорозі «Городня - Хоробичі - Ільмівка», в напрямку м. Городня, на відстані близько 1 км від будинку, розташованого за адресою: вул. Шевченка, 127, м. Городня, Чернігівський район, Чернігівська область, ОСОБА_1 у порушення п. 2.3 б), 12.1, 12.3 Правил дорожнього руху, затверджених Постановою Кабінету Міністрів України № 1306 від 10.10.2001, діючи із злочинною недбалістю, проявив неуважність, не стежив за дорожньою обстановкою, не вибрав безпечної швидкості руху, при виникненні перешкоди для руху, яку водій об`єктивно спроможний був виявити, негайно не вжив заходів для зменшення швидкості аж до зупинки транспортного засобу або безпечного для інших учасників руху об`їзду перешкоди, внаслідок чого допустив наїзд на перешкоду у вигляді бетонного блоку, який розташовувався на проїзній частині дороги, після чого відбулося перекидання автомобіля та контактування з придорожніми деревами в лівому кюветі відносно напрямку руху автомобіля.
У результаті дорожньо-транспортної пригоди пасажир автомобіля «ВАЗ-21063», реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_3 отримав тілесні ушкодження, внаслідок яких ІНФОРМАЦІЯ_2 помер в КНП «Городнянська міська лікарня» Городнянської міської ради.
Згідно з висновком судово-медичної експертизи № 135 від 11.10.2023 у ОСОБА_3 виявлені тілесні ушкодження у виді поєднаної травми, що включає: рану та садна нижніх кінцівок, садна правого передпліччя, крововиливи голови, переломи кісток правого передпліччя та розтрощення черепу, які в комплексі мають ознаки тяжких тілесних ушкоджень за ознакою небезпеки для життя та знаходяться у прямому причинно-наслідковому зв`язку з його смертю.
У результаті даної дорожньо-транспортної пригоди інший пасажир автомобіля «ВАЗ-21063», реєстраційний номер НОМЕР_1 , ОСОБА_2 отримав тілесні ушкодження у вигляді відкритої черепно-мозкової травми з переломом кісток склепіння та основи черепу, епідуральним крововиливом тім`яної області зліва, забоєм головного мозку, пневмоцефалією, закритої травми грудної клітки з переломами 1-го, 2-го, 3-го, 4-го, 5-го ребер зліва, компресійними переломами тіл 3-го, 4-го грудних хребців, саден нижніх кінцівок, які відповідно до висновку судово-медичної експертизи №546 від 19.10.2023, в сукупності відносяться до категорії тяжких тілесних ушкоджень за ознакою небезпеки для життя.
Відповідно до інформації з Єдиного державного реєстру юридичних осіб, фізичних осіб-підприємців та громадських формувань, КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради є юридичною особою, засновником і власником якої є Чернігівська обласна рада.
Статутом КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради, затвердженим наказом начальника управління комунального майна Чернігівської обласної ради від 23.10.2023 №134 визначено, що власником та засновником Підприємства виступає Чернігівська обласна рада. Цей факт підтверджується і витягом з ЄДРПОУ.
Також Статутом КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради визначено, що Підприємство перебуває, відповідно до делегованих засновником повноважень, в управлінні Чернігівської обласної державної адміністрації в особі Управління охорони здоров`я Чернігівської обласної державної адміністрації, якому є підпорядкованим, підзвітним та підконтрольним. (т. 1 а.с.36)
Листом від 19.12.2024, адресованим прокурором до КНП «Чернігівська обласна лікарня» було витребувано докази витрат на лікування ОСОБА_2 та повідомлено про намір звернутися з позовом до суду. (т. 1 а.с. 67)
Листом від 25.12.2024 КНП «Чернігівська обласна лікарня» повідомила, що ОСОБА_2 проходив лікування з 07.09.2023 по 27.09.2023 (20 ліжко-днів). Вартість лікування становить 32218,20 грн., у тому числі 31230,20 грн кошти державного бюджету та 988,00 грн. кошти місцевого бюджету. (т. 1а.с.69)
Листом від 30.12.2024 Чернігівська обласна рада повідомила прокурора про те, що рада не зверталася із позовом про відшкодування витрат на потерпілого ОСОБА_2 (т. 1 а.с. 76)
Листом від 15.04.2025 Чернігівська обласна військова адміністрація повідомила прокурора про те, що вона не зверталася із позовом про відшкодування витрат на потерпілого ОСОБА_2 (т. 1 а.с. 81)
НСЗУ у листі від 25.12.2024 не заперечувала проти звернення прокурора до суду з позовом про відшкодування коштів на лікування потерпілого ОСОБА_2 (т. 1 а.с. 85)
Судом також встановлено, що між НСЗУ та КНП "ЧЕРНІГІВСЬКА ОБЛАСНА ЛІКАРНЯ" ЧЕРНІГІВСЬКОЇ ОБЛАСНОЇ РАДИ, було укладено договір про медичне обслуговування населення за програмою медичних гарантій № 2140-Е123-Р000. (т. 1 а.с. 88). Відповідно до умов вказаного договору надавач зобов`язується надавати медичні послуги за програмою медичних гарантій пацієнтам, а замовник (НСЗУ) зобов`язується оплачувати такі послуги відповідно до встановленого тарифу та коригувальних коефіцієнтів. (п. 8 договору)
Додатками до вказаного договору передбачено спеціальні умови надання медичних послуг та обсяги погодженого фінансування.
КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради рішенням Чернігівської обласної ради від 04 квітня 2019 року № 31-17/VII «Про затвердження передавального акта комунального лікувально-профілактичного закладу «Чернігівська обласна лікарня» та проведення організаційно-правових заходів, пов`язаних з перетворенням у комунальне некомерційне підприємство «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради» включено до переліку об`єктів, що є спільною власністю територіальних громад, сіл, селищ, міст Чернігівської області.
Ррозпорядженням голови Чернігівської обласної державної адміністрації від 19 грудня 2016 року № 782 «Про прийняття делегованих повноважень» прийнято повноваження щодо управління підприємствами, установами, закладами, які є об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, які передані Чернігівській обласній державній адміністрації Чернігівською обласною радою та визнано органами управління структурні підрозділи Чернігівської обласної державної адміністрації згідно з додатком. Управління охорони здоров`я Чернігівської обласної державної адміністрації визнано органом управління КНП «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради.
Положенням, затвердженим розпорядженням начальника Чернігівської обласної військової адміністрації від 25 серпня 2025 року № 1077 «Про затвердження Положення про Управління охорони здоров`я Чернігівської обласної державної адміністрації» передбачено, що Управління охорони здоров`я Чернігівської обласної державної адміністрації відповідно до визначених повноважень здійснює: повноваження головного розпорядника бюджетних коштів; фінансування закладів охорони здоров`я, що є об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області, а також координує фінансово-господарську діяльність та здійснює організаційно-методичне керівництво з фінансово-господарських питань закладами охорони здоров`я, що є об`єктами спільної власності територіальних громад сіл, селищ, міст Чернігівської області.
Управління охорони здоров`я Чернігівської ОДА є юридичною особою публічного права, має самостійний баланс, рахунки в органах Казначейства, печатку із зображенням Державного Герба України і своїм найменуванням, штампи та власні бланки.
Відповідач витрати на лікування потерпілого від злочину не відшкодував, НСЗУ та Чернігівська обласна військова адміністрація з позовом до суду не звернулися, внаслідок чого прокурор звернувся до суду із вказаним позовом.
Дослідивши письмові матеріали справи, суд дійшов таких висновків.
Норми права та практика Верховного Суду, застосовані судом при вирішенні спору.
Відповідно до п. 3 ч. 1 ст. 131-1 Конституції України в Україні діє прокуратура, яка здійснює представництво інтересів держави в суді у виключних випадках і в порядку, що визначені законом.
За змістом ст. 23 Закону України «Про прокуратуру» представництво прокурором інтересів громадянина або держави в суді полягає у здійсненні процесуальних та інших дій, спрямованих на захист інтересів громадянина або держави, у випадках та порядку, встановлених законом.
Прокурор здійснює представництво в суді законних інтересів держави у разі порушення або загрози порушення інтересів держави, якщо захист цих інтересів не здійснює або неналежним чином здійснює орган державної влади, орган місцевого самоврядування чи інший суб`єкт владних повноважень, до компетенції якого віднесені відповідні повноваження, а також у разі відсутності такого органу.
Згідно зі ст. 18 Закону України «Основи законодавства України про охорону здоров`я» фінансове забезпечення охорони здоров`я може здійснюватися за рахунок коштів Державного бюджету України та місцевих бюджетів, коштів юридичних та фізичних осіб, а також інших джерел, не заборонених законом.
Кошти Державного бюджету України та місцевих бюджетів, призначені на охорону здоров`я, використовуються, зокрема, для забезпечення медичної та реабілітаційної допомоги населенню, фінансування державних цільових і місцевих програм охорони здоров`я та фундаментальних наукових досліджень у цій сфері.
Фінансове забезпечення державних та комунальних закладів охорони здоров`я - бюджетних установ здійснюється відповідно до бюджетного законодавства.
Згідно із ч. 1 ст. 22 Бюджетного кодексу України, за обсягом наданих повноважень розпорядники бюджетних коштів поділяються на головних розпорядників бюджетних коштів та розпорядників бюджетних коштів нижчого рівня.
Відповідно до ч. 4 ст. 22 Бюджетного кодексу України, головні розпорядники коштів місцевих бюджетів визначаються рішенням про місцевий бюджет відповідно до пунктів 2 і 3 частини другої цієї статті.
Відповідно до ст. 87 Бюджетного кодексу України до видатків, що здійснюються з Державного бюджету України, належать видатки на охорону здоров`я, зокрема на програму державних гарантій медичного обслуговування населення.
Відповідно до ст. 89 Бюджетного кодексу України видатки на фінансування лікарні широкого профілю, оплату комунальних послуг та енергоносіїв комунальних закладів охорони здоров`я, які належать відповідним територіальним громадам, для забезпечення надання медичних послуг за програмою державних гарантій медичного обслуговування населення здійснюються за рахунок коштів місцевого бюджету.
Держава бере участь у формуванні доходів бюджетів місцевого самоврядування, фінансово підтримує місцеве самоврядування.
Статтею 1166 ЦК України передбачено, що майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала.
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 1206 ЦК України, особа, яка вчинила злочин, зобов`язана відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого. Якщо лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у державній власності, у власності Автономної Республіки Крим або територіальної громади, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету.
Відповідно до ч. 1 ст. 3 Закону України «Про державні фінансові гарантії медичного обслуговування населення» держава гарантує повну оплату згідно з тарифом за рахунок коштів Державного бюджету України надання громадянам необхідних їм медичних послуг та лікарських засобів, що передбачені програмою медичних гарантій.
Порядком обчислення розміру фактичних витрат закладу охорони здоров`я на стаціонарне лікування потерпілого від злочинного діяння та зарахування стягнення з винних осіб коштів до відповідного бюджету і їх використання, затвердженого постановою Кабінету Міністрів України № 545 від 16 липня 1993 року, (далі Порядок № 545), передбачено, що визначена сума коштів на лікування потерпілого стягується судом з обвинуваченого або фізичної чи юридичної особи, яка за законом несе цивільну відповідальність за шкоду, завдану діяннями обвинуваченого або неосудної особи, яка вчинила суспільно-небезпечне діяння, при ухваленні вироку за позовом закладу охорони здоров`я або прокурора.
Стягнені в установленому порядку кошти залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров`я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства),
якій належить заклад охорони здоров`я. (п. 4 Порядку № 545)
КАС ВС від 11 серпня 2020 року у справі № 802/208/17-а зробив висновок, що підстави для представництва інтересів держави прокурором повинні існувати на час звернення до суду і повинні бути доведені відповідними доказами. Прокурор повинен надати суду докази, які свідчать про те, що відповідний орган державної влади (інший суб`єкт владних повноважень) не здійснює захисту інтересів держави або здійснює його неналежним чином. Такими доказами, зокрема, можуть бути звернення прокурора до відповідного органу щодо захисту інтересів держави, відповіді на них та інші письмові докази, що стосуються справи.
Самого лише твердження прокурора про те, що уповноважений орган не здійснює або неналежним чином здійснює відповідні повноваження, для прийняття заяви до розгляду недостатньо.
Відповідно до висновку Великої Палати Верховного Суду, зробленого у справі№ 912/2385/18, прокурору достатньо дотриматися порядку, передбаченого статтею 23 Закону України «Про прокуратуру», і якщо компетентний орган протягом розумного строку після отримання повідомлення самостійно не звернувся до суду з позовом в інтересах держави, то це є достатнім аргументом для підтвердження судом підстав для представництва.
Щодо належних позивачів, суд зазначає таке
Відповідно до ч. 1, 3 ст. 1206 ЦК України, відшкодування витрат на лікування потерпілого від цього злочину, здійснюється на користь закладу охорони здоров`я. Якщо ж лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у власності територіальної громади, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету.
Приписами п. 4 Порядку № 545, визначено перелік отримувачів вказаних коштів залежно від джерела фінансування закладу охорони здоров`я, у якому перебував на стаціонарному лікуванні потерпілий, зараховуються до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров`я.
Судом встановлено, що сума витрат на лікування становить 32218,20 грн., у тому числі 31230,20 грн кошти державного бюджету, (розпорядником яких є НСЗУ), та 988,00 грн. кошти місцевого бюджету. (т. 1а.с.69)
Сторони не заперечували проти того, що НСЗУ є належним позивачем у частині стягнення коштів державного бюджету, (31230,20 грн.)
Водночас, Чернігівська ОВА заперечила проти того, що вона є належним позивачем у частині стягнення коштів у сумі 988,00 грн., оскільки власником закладу охорони здоров`я, у якому проходив лікування потерпілий, є Чернігівська обласна рада, а головним розпорядником бюджетних коштів - Управління охорони здоров`я Чернігівської ОДА.
Вирішуючи спір у цій частині, суд звертає увагу на таке.
Пункт 4 Порядку № 545 допускають альтернативні варіанти стягнення зазначених коштів: до відповідного бюджету або на користь юридичної особи (відомства), якій належить заклад охорони здоров`я.
Приписи ч. 1, 3 ст. 1206 ЦК України вказують на те, що коли лікування проводилося закладом охорони здоров`я, що є у власності територіальної громади, кошти на відшкодування витрат на лікування зараховуються до відповідного бюджету.
Тобто у даному випадку стягнення допускається або ж на користь обласного бюджету, або ж на користь КНП «Чернігівськаобласна лікарня»Чернігівської обласноїради.
У цій частині позову прокурор просить стягнути із відповідача 988,00 грн. на користь держави в особі НСЗУ, які перерахувати в дохід місцевого (обласного) бюджету.
Тобто, таке формулювання позовної вимоги надає підстави прокурору залучати у якості позивача Чернігівську ОВА, яка у 2023 році була головним розпорядником бюджетних коштів обласного бюджету, що підтверджується листом відділу фінансового забезпечення Чергігівської ОДА від 15.08.2025, та відповідає приписам ст. 22 Бюджетного кодексу України (т. 2 а.с. 177).
Водночас суд при вирішенні справи приймає до уваги у сукупності ряд складових: коло позивачів, відповідачів, підстави їх позову та предмет позову.
Судом встановлено, що на виконання вимог ч. 4 ст. 23 Закону України «Про прокуратуру», прокурор завчасно звертався до НСЗУ, (25.12.2024), Чернігівської ОВА, (15.04.2025), та КНП «Чернігівська обласна лікарня» (19.12.2024) та повідомляв про свій намір звернутися до суду із зазначеним позовом.
До суду прокурор звернувся 16.06.2025.
Тобто, у розумний строк ні НСЗУ, ні Чернігівська ОДА, як головний розпорядник бюджетних коштів обласного бюджету, до суду з позовом про відшкодування витрат на лікування не звернулися. А тому висновок прокурора про наявність бездіяльності вказаних суб`єктів, як підстави звернення до суду із вказаним позовом в інтересах держави, є правильним.
Щодо відшкодування витрат, суд зазначає таке.
Відповідно до приписів ч. 1, 3 ст. 1206 ЦК України, обов`язок відшкодувати витрати закладові охорони здоров`я на лікування потерпілого від цього злочину, крім випадку завдання шкоди при перевищенні меж необхідної оборони або у стані сильного душевного хвилювання, що виникло раптово внаслідок насильства або тяжкої образи з боку потерпілого, покладається на особу, яка вчинила злочин.
Судом встановлено, що вироком суду ОСОБА_1 визнано винним у вчиненні кримінального правопорушення, передбаченого ч. 3 ст. 286-1 КК України.
Із вказаного судового рішення вбачається протиправність та винність дій відповідача по відношенню до потерпілого, наслідком вказаної протиправності є заподіяння шкоди потерпілому, що у свою чергу є наслідком витрат на його лікування.
Перевіривши правильність визначення розміру заподіяної шкоди, суд дійшов висновку, що вказані розрахунки у частині стягнення 31230,20 грн. зроблені правильно, з урахуванням, фактичних обставин справи.
У частині стягнення з відповідача 988,00 грн. на користь держави, суд звертає увагу на те, що таке формулювання позовної вимоги суперечить приписам ст. 1206 ЦК України, адже витрати повинні у даному випадку стягуватися не на користь держави в особі НСЗУ, а потім зараховуватися до місцевого бюджету, а на користь КНП «Чернігівська обласна лікарня», або ж на користь обласного бюджету, за рахунок коштів якого фінансується заклад медицини.
Отже, у задоволенні позову у цій частині слід задовольнити частково, а саме стягнути із відповідача кошти на лікування потерпілого на користь обласного бюджету, а не держави в особі НСЗУ.
Підстав для звільнення ОСОБА_1 від обов`язку відшкодування витрат на лікування потерпілого суд не вбачає.
За таких обставин суд дійшов висновку, що позов підлягає задоволенню частково, з відповідача належить стягнути 31230,20 грн. витрат на лікування потрпілого.
У силу приписів ст. 141 ЦПК України судові витрати покладаються на відповідача пропорційно розміру задоволених позовних вимог.
Прокурор просив стягнути із відповідача 32218,20 грн, водночас судом вирішено стягнути 31230,20 грн., що становить 97%.
Отже, з відповідача на користь держави підлягають стягненню витрати по сплаті судового збору у розмірі: (3028,00 х 97%) = 2937,16 грн., оскільки позивач відповідно до приписів п. 6 ст. 5 Закону україни «Про судовий збір» звільнений від сплати судового збору.
Керуючись статтями 258-259, 264-265, 268, 354-355 Цивільного процесуального кодексу України, суд, -
УХВАЛИВ:
Позов керівника Чернігівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону в інтересах держави в особі: Національної служби здоров"я України, Чернігівської обласної військової адміністрації до ОСОБА_1 , третя особа, яка не заявляє самостійних вимог на предмет спору: Комунальне некомерційне підприємство «Чернігівська обласна лікарня» Чернігівської обласної ради, про відшкодування витрат,понесених закладомохорони здоров"яна стаціонарнелікування потерпілоговід злочину,задовольнити частково.
Стягнути з ОСОБА_1 :
- на користь держави в особі Національної служби здоров`я України кошти, витрачені на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , в сумі 31230,20 (тридцять одна тисяча двісті тридцять гривень 20 коп.) грн., які перерахувати в дохід державного бюджету на рахунок: UА978999980313080115000026011 в Казначейство України (ел.адм.подат.); код отримувача (ЄДРПОУ) 37993783;, отримувач: ГУК у м. Києві/Шевченківський р-н/24060300; витрата на лікування ОСОБА_2 ;
в дохідмісцевого (обласного)бюджету 988,00 (дев`ятсот вісімдесят вісім гривень 00 коп) грн, витрачених на лікування потерпілого від злочину ОСОБА_2 , які перерахувати на рахунок: UА458999980314030544000025001 в Казначейство України (ел.адм.подат.); код отримувача (ЄДРПОУ) 37972475; одержувач: ГУК у Чернігівській обл/Чернігівська обл/24060300; витрати на лікування ОСОБА_2 .
У задоволенні решти позовних вимог відмовити.
Стягнути із ОСОБА_1 на користь держави (отримувач коштів - ГУК у м.Києві / м.Київ / 22030106; код ЄДРПОУ отримувача - 37993783; банк отримувача - Казначейство України (ЕАП); код банку отримувача (МФО) - 899998; рахунок отримувача - UA908999980313111256000026001; кодкласифікації доходів бюджету- 22030106) судовий збір в сумі 2937,16 (дві тисячі дев`ятсот тридцять сім гривень 16 коп.) грн.
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови суду апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається безпосередньо до Київського апеляційного суду протягом тридцяти днів з дня його проголошення.
Учасник справи, якому повне рішення суду не було вручене у день його проголошення або складення, має право на поновлення пропущеного строку на апеляційне оскарження.
Повне найменування сторін:
керівник Чернігівської спеціалізованої прокуратури у сфері оборони Центрального регіону, місце знаходження: 14013 м. Чернігів, вул. Шевченка,57.
позивачі:
Національна служба здоров`я України, місце знаходження: 04073, місто Київ вул. Стапана Бандери,19, код ЄДРПОУ42032422;
Чернігівська обласна військова адміністрація, місце знаходження: 14000, місто Чернігів вул. Шевченка,7, код ЄДРПОУ00022674.
відповідач: ОСОБА_1 , зареєстрований за адресою: АДРЕСА_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 .
Суддя В. П. Антипенко