Єдиний державний реєстр судових рішень
Справа № 383/962/25
Номер провадження 3/383/458/25
ПОСТАНОВА
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
02 вересня 2025 року суддя Бобринецького районного суду Кіровоградської області Бондаренко В.В., за участю особи, яка притягається до адміністративної відповідальності - ОСОБА_1 , розглянувши справу про адміністративне правопорушення, яка надійшла з відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області про притягнення до адміністративної відповідальності ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , проживаючого за адресою: АДРЕСА_1 , за вчинення правопорушення, відповідальність за яке передбачена ч.1 ст.130 КУпАП, -
ВСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, тобто відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння за наступних обставин.
25.07.2025 року о 16 год. 00 хв. в с. Рощахівка по вул. Центральна водій ОСОБА_1 керував транспортним засобом Opel Omega, державний номер НОМЕР_1 з явними ознаками алкогольного сп`яніння, в саме запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів, від проходження огляду на стан алкогольного сп`яніння на місці зупинки та в медичному закладі відмовився, чим порушив вимоги п.2.5 Правил дорожнього руху та вчинив адміністративне правопорушення, передбачене ч.1 ст.130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.
Згідно пункту 2.5 Правил дорожнього руху водій повинен на вимогу поліцейського пройти в установленому порядку медичний огляд з метою встановлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції.
Згідно частини 1 статті 130 КУпАП відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння є адміністративним правопорушенням.
ОСОБА_1 в судовому засіданні вину у вчиненні правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП не визнав, та пояснив, що його ніхто не зупиняв, в день події сидів за кермом автомобіля Opel Omega біля магазину звідки його силою витягла невідома особа та відбувся конфлікт. В стані алкогольного сп`яніння не перебував. Є військовослужбовцем, але посвідчення водія не отримував, керував автомобілем Opel Omega на іноземній реєстрації тільки по селу. Транспортний засіб йому не належить.
Вина ОСОБА_1 у вчинені адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, підтверджена дослідженими доказами, а саме:
вищевказаним протоколом про адміністративне правопорушення серії ААД №541934 від 25.07.2025 року (а.с.1);
актом огляду на стан алкогольного сп`яніння з використанням спеціальних технічних засобів, згідно якого огляд ОСОБА_1 на стан сп`яніння не проводився у зв`язку із відмовою останнього від його проведення (а.с.7);
направленням на огляд водія транспортного засобу з метою виявлення стану алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, згідно якого огляд ОСОБА_1 в КНП «Обласна клінічна психіатрична лікарня Кіровоградської обласної ради» 25.07.2025 року не проводився у зв`язку з відмовою останнього від проведення огляду (а.с.6);
письмовими поясненнями ОСОБА_2 від 25.07.2025 року, згідно яких 24.07.2025 року о 19 год. 00 хв. перебувала в с. Рощахівка по вул. Центральній та виявила транспортний засіб Opel Omega червоного кольору на іноземній реєстрації який їздив на шаленій швидкості по селу. Потім стало відомо, що водій даного авто ОСОБА_1 біля місцевого бару вживав спиртні напої після чого керував транспортним засобом. 25.07.2025 року близько 16 год. 00 хв. ОСОБА_1 в с. Рощахівка знову керував автомобілем в такому стані та жителі звернулися до поліцейського офіцера громади, після чого приїхав наряд поліції (а.с.8);
письмовими поясненнями ОСОБА_3 від 25.07.2025 року, згідно яких 25.07.2025 року близько 16 год. 10 хв. перебувала за місцем своєї роботи за адресою с. Рощахівка, вул. Центральна, 20А, та виявила неподалік «Крамниці» біля бару бійку, а саме як невідомий громадянин наносить удари в бік ОСОБА_1 після чого дружина останнього ОСОБА_4 забрала свого чоловіка в неадекватному стані, а невідомий чоловік поїхав на своєму автомобілі. В подальшому стало відомо, що ОСОБА_1 керував транспортним засобом Opel Omega червоного кольору на іноземній реєстрації в стані алкогольного сп`яніння та жителі зробили йому зауваження на які він не реагував та продовжував їздити на великій швидкості в такому стані. Після чого приїхала швидка допомога, так як ОСОБА_1 під час бійки отримав тілесні ушкодження, та працівники поліції (а.с.9);
оптичним диском з відеозаписами події на яких зафіксовано як працівники поліції приїхали за місцем проживання ОСОБА_1 , та в ході спілкування з останнім повідомили про надходження повідомлення від свідків про керування ОСОБА_1 транспортним засобом в стані сп`яніння. Також поліцейський повідомив ОСОБА_1 , що в нього вбачаються ознаки алкогольного сп`яніння, а саме: запах алкоголю з порожнини рота, порушення мови, порушення координації рухів та запропонував пройти огляд на визначення стану алкогольного сп`яніння за допомогою газоаналізатора Драгер та в медичному закладі від проходження якого ОСОБА_1 відмовився, заперечив факт керування транспортним засобом. ОСОБА_1 повідомлено про складення протоколу про адміністративне правопорушення за ч.1 ст.130 КУпАП, роз`яснено права. Від підписання адміністративних матеріалів ОСОБА_1 відмовився (а.с. 11).
Згідно ст.266 КУпАП огляд особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, проводиться поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів. Під час проведення огляду осіб поліцейський застосовує технічні засоби відеозапису, а в разі неможливості застосування таких засобів огляд проводиться у присутності двох свідків. Матеріали відеозапису обов`язково долучаються до протоколу про адміністративне правопорушення.
У разі незгоди особи, яка керувала транспортним засобом, морським, річковим, малим, спортивним судном або водним мотоциклом, на проведення огляду на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують його увагу та швидкість реакції, поліцейським з використанням спеціальних технічних засобів або в разі незгоди з його результатами огляд проводиться в закладах охорони здоров`я. Перелік закладів охорони здоров`я, яким надається право проведення огляду особи на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують її увагу та швидкість реакції, затверджується управліннями охорони здоров`я місцевих державних адміністрацій. Проведення огляду осіб на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або щодо перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують їх увагу та швидкість реакції, в інших закладах забороняється.
Процедура проведення огляду водіїв транспортних засобів на стан алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції (далі стан сп`яніння), та оформлення результатів такого огляду, визначена Інструкцією про порядок виявлення у водіїв транспортних засобів ознак алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння або перебування під впливом лікарських препаратів, що знижують увагу та швидкість реакції, затвердженої наказом МВС України, Міністерства охорони здоров`я України 09.11.2015 № 1452/735 (далі - Інструкція №1452/735).
Суд критично оцінює заперечення ОСОБА_1 факту керування транспортним засобом та пояснення щодо невизнання вини як позицію захисту, обрану з метою ухилення від адміністративної відповідальності, так як спростовується письмовими поясненнями свідків ОСОБА_2 , ОСОБА_3 . Наявний у ОСОБА_1 статус військовослужбовця не наділяє його правом на керування транспортними засобами.
Зважаючи на обставини вчиненого правопорушення, письмові матеріали справи, вважаю, що в діях ОСОБА_1 міститься склад адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП, а саме відмова особи, яка керує транспортним засобом, від проходження відповідно до встановленого порядку огляду на стан алкогольного сп`яніння.
Згідно санкції ч.1 ст.130 КУпАП дане адміністративне правопорушення тягне за собою накладення штрафу на водіїв у розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян з позбавленням права керування транспортними засобами на строк один рік і на інших осіб - накладення штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян.
Згідно пункту 1.10 Правил дорожнього руху водієм є особа, яка керує транспортним засобом і має посвідчення водія (посвідчення тракториста-машиніста, тимчасовий дозвіл на право керування транспортним засобом, тимчасовий талон на право керування транспортним засобом) відповідної категорії. Водієм також є особа, яка навчає керуванню транспортним засобом, перебуваючи безпосередньо в транспортному засобі.
Як встановлено з довідки інспектора сектору адміністративної практики Кропивницького РУП ГУНП в Кіровоградській області старшого лейтенанта поліції Бобрицької Тетяни від 29.07.2025 року ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , станом на 25.07.2025 року за відомостями ГСЦ МВС посвідчення водія не отримував (а.с.4).
Адміністративне стягнення у вигляді позбавлення права керування транспортними засобами до ОСОБА_1 не може бути застосовано, оскільки останній не має спеціального права особи - права керування транспортними засобами, так як посвідчення водія не отримував, тобто в розумінні санкції ч.1 ст.130 КУпАП не відноситься до водіїв, а належить до інших осіб, до яких згідно санкції ч.1 ст.130 КУпАП не передбачено застосування адміністративного стягнення у виді позбавленням права керування транспортними засобами.
Крім того, згідно ч.2 ст.30 КУпАП позбавлення наданого даному громадянинові права керування транспортними засобами застосовується на строк до трьох років за грубе або повторне порушення порядку користування цим правом або на строк до десяти років за систематичне порушення порядку користування цим правом.
Отже, позбавлення особи права керування транспортними засобами, якій воно не надавалось та яким особа не користувалась, суперечитиме ч.2 ст.30 КУпАП, яка передбачає можливість позбавлення права керування транспортними засобами лише особи, якій таке право було надано та вона ним користувалась.
Суб`єктивне право - це офіційно визнана державою міра можливої поведінки особи, що належить останній і дозволяє діяти певним чином для задоволення своїх інтересів та визначає індивідуальну можливість особи. Керування транспортним засобом особою, яка має посвідчення водія, є користуванням правом керування транспортними засобами тобто правомірною поведінкою. Керування транспортним засобом особою, яка має посвідчення водія, в стані алкогольного, наркотичного чи іншого сп`яніння є порушенням порядку користування правом керування транспортними засобами та визнається протиправною поведінкою. Особа, яка взагалі не отримувала посвідчення водія, не має права керування транспортними засобами так як їй воно ніколи не надавалось, а керування такою особою транспортним засобом є протиправною поведінкою, з огляду на що така особа під час неправомірного керування транспортним засобом не користується правом керування транспортними засобами. Діяння особи не може бути одночасно правомірним та протиправним (неправомірним).
Згідно пункту 21 постанови Пленуму Верховного Суду України «Про практику застосування судами України законодавства у справах про деякі злочини проти безпеки дорожнього руху та експлуатації транспорту, а також про адміністративні правопорушення на транспорті» від 23 грудня 2005 року №14 позбавлення права керувати транспортними засобами можна застосовувати як додаткове покарання незалежно від того, що особу вже було позбавлено такого права в адміністративному порядку. Однак призначення цього покарання особі, яка взагалі не мала права керувати транспортними засобами, є неможливим.
З огляду на вищевикладене, оскільки ОСОБА_1 взагалі не має спеціального права права керування транспортними засобами, яке йому не надавалось та яким він не користувався, у відповідності до ч.2 ст.30 КУпАП, яка встановлює умови застосування цього виду адміністративного стягнення, до нього не може бути застосовано додаткове адміністративне стягнення у виді позбавлення права керування транспортним засобом, передбачене санкцією ч.1 ст.130 КУпАП.
При накладенні стягнення, врахувавши характер вчиненого правопорушення, дані про особу, яка притягається до адміністративної відповідальності, його майновий та сімейний стан, ступінь його вини, відсутність обставин, що пом`якшують чи обтяжують покарання винного, приходжу до висновку про необхідність призначення адміністративного стягнення в межах санкції частини статті у виді штрафу без позбавлення права керування транспортними засобами.
Відповідно до ст.4 Закону України «Про судовий збір» з ОСОБА_1 підлягає стягненню на користь держави судовий збір в розмірі 605 грн. 60 коп.
З урахуванням викладеного та керуючись ст.ст. 130, 279, 280, 283, 284 КУпАП, -
ПОСТАНОВИВ:
ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , визнати винним у вчиненні адміністративного правопорушення, передбаченого ч.1 ст.130 КУпАП та накласти на нього адміністративне стягнення у виді штрафу в розмірі однієї тисячі неоподатковуваних мінімумів доходів громадян, що складає 17000 (сімнадцять тисяч) гривень без позбавлення права керування транспортними засобами.
Стягнути з ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , на користь держави судовий збір у розмірі 605 (шістсот п`ять) грн. 60 коп.
Постанова судді набирає чинності після закінчення строку подання скарги.
Постанова суду може бути оскаржена до Кропивницького апеляційного суду шляхом подання апеляційної скарги через Бобринецький районний суд Кіровоградської області.
Постанова судді у справі про адміністративне правопорушення може бути оскаржена протягом десяти днів з дня винесення постанови особою, яку притягнуто до адміністративної відповідальності, її законним представником, захисником, потерпілим, його представником, а також прокурором у випадках, передбачених частиною п`ятою статті 7 та частиною першою статті 287 цього Кодексу.
Відповідно до ч.1 ст.307 КУпАП штраф має бути сплачений порушником не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня вручення йому постанови про накладення штрафу, а в разі оскарження такої постанови - не пізніш як через п`ятнадцять днів з дня повідомлення про залишення скарги без задоволення.
Роз`яснити, що відповідно до положень ст.308 КУпАП у разі несплати штрафу у зазначений строк, постанова про накладення штрафу надсилається для примусового виконання до органу державноївиконавчої службиза місцемпроживання порушника,роботи абоза місцезнаходженнямйого майна, у порядку якого з правопорушника стягується подвійний розмір штрафу, визначеного у відповідній статті КУпАП та зазначеного у постанові про стягнення штрафу, а також витрати на облік правопорушення.
Боржник ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , реєстраційний номер облікової картки платника податків НОМЕР_2 , проживає за адресою: АДРЕСА_1 .
Стягувач (заштрафом)-орган,за матеріаламиякого прийняторішення:відділення поліції №3 (м.Бобринець) Кропивницького районного управління поліції Головного управління Національної поліції в Кіровоградській області, місцезнаходження за адресою: вул. Вознесенська, 56, м. Бобринець, Кропивницький район, Кіровоградська область, ЄДРПОУ 40798987. Реквізити для сплати штрафу: Отримувач: ГУК в Кіров.обл. /Кіров.обл./21081300; Код отримувача (ЄДРПОУ): 37918230; Розрахунковий рахунок: № UA658999980313000149000011001; Банк отримувача: Казначейство України "ЕАП"; МФО: 899998; Код класифікації доходів бюджету 21081300.
Стягувач (за судовим збором) - Державна судова адміністрація України, місцезнаходження за адресою: вул. Липська, 18/5, м. Київ, Київська область, ЄДРПОУ 26255795. Реквізити для зарахування надходжень від стягнення судового збору на користь держави: Отримувач коштів: ГУК у м. Києві/м. Київ/22030106; Код отримувача (код за ЄДРПОУ): 37993783; Банк отримувача: Казначейство України (ЕАП); Рахунок отримувача: UA908999980313111256000026001; Код класифікації доходів бюджету: 22030106.
Суддя В.В. Бондаренко