Єдиний державний реєстр судових рішень
ДНІПРОПЕТРОВСЬКИЙ ОКРУЖНИЙ АДМІНІСТРАТИВНИЙ СУД РІШЕННЯ ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
01 вересня 2025 рокуСправа № 160/29787/23
Дніпропетровський окружний адміністративний суд у складі головуючого судді Рянської В.В., розглянувши у порядку спрощеного позовного провадження в місті Дніпрі у письмовому провадженні адміністративну справу за позовом ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії, -
ВСТАНОВИВ:
До Дніпропетровського окружного адміністративного суду надійшла позовна заява ОСОБА_1 , подана її представником - адвокатом Горевою Катериною Сергіївною, до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, у якій позивач просить:
- визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області від 07.08.2023 № 046450012121 про відмову у призначенні пенсії за віком ОСОБА_1 ;
- зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди роботи: з 28.08.1982 до 19.02.1985 - у Дніпропетровському політехнікумі; з 01.07.1985 до 09.09.1986 - в СПТУ № 56 при ПТУ № 58 м. Дніпропетровська; з 19.09.1986 до 19.06.1990 у Дніпропетровському ордена Трудового Червоного Прапору інституті інженерів залізничного транспорту ім. М.І. Калініна; з 27.06.1990 до 02.08.1996 - у Колективному виробничому підприємстві «Даймонд»; з 13.08.1996 до 05.04.2002 - у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Центр ініціативи та розвитку», та повторно розглянути заяву від 31.07.2023 про призначення пенсії за віком.
Обґрунтовуючи позовні вимоги, позивач зазначила, що за результатами розгляду Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області її заяви від 31.07.2023 про призначення пенсії, поданої до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, прийнято рішення № 046450012121 від 07.08.2023 про відмову у призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу. У рішенні вказано, що до страхового стажу позивача не зараховано періоди роботи з 28.08.1992 до 29.05.2002 згідно з дублікатом трудової книжки. Позивач не погоджується з оскаржуваним рішенням, вважає його протиправним, оскільки поданий із заявою про призначення пенсії дублікат трудової книжки містив належним чином оформлені записи про періоди її роботи.
Ухвалою від 17.11.2023 прийнято позовну заяву до розгляду, відкрито провадження у справі та призначено справу до розгляду за правилами спрощеного позовного провадження без повідомлення учасників справи (у письмовому провадженні), встановлено учасникам справи строки для подання заяв по суті справи, витребувано докази у Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, постановлено надати витребувані докази у строк для подання відзиву.
У відзиві Головного управління Пенсійного фонду України у Львівський області, який надійшов до суду 27.11.2023, відповідач-1 просив відмовити в задоволенні позову. Обґрунтовуючи заперечення проти позовних вимог, зазначив, що згідно з поданими документами страховий стаж заявниці становить 04 роки 05 місяців 09 днів. До страхового стажу не зараховано періоди роботи з 28.08.1982 до 29.05.2002 згідно з дублікатом трудової книжки НОМЕР_1 , виданим 04.04.2002. Для зарахування вказаних періодів необхідно долучити уточнюючі довідки, видані на підставі первинних документів. Крім того, до страхового стажу не зараховано період навчання з 01.09.1977 до 21.06.1982 згідно з дипломом НОМЕР_2 від 21.06.1982, оскільки відсутня дата зарахування. Для зарахування періоду навчання необхідно надати довідку про період та форму навчання, видану на підставі первинних документів.
У відзиві Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, який надійшов до суду 22.12.2023, відповідач-2 просив відмовити в задоволенні позову. Зазначив, що заяву позивача від 31.07.2023 про призначення пенсії було розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, яким прийнято рішенні від 07.08.2023 № 046450012121 про відмову у призначенні пенсії за віком у зв`язку з відсутністю необхідного страхового стажу. Крім дублікату трудової книжки, інших документів про спірні періоди роботи для підтвердження трудового стажу позивач не надала. Прийняття певного рішення за результатами розгляду поданих заявником документів є дискреційними повноваженнями органу Пенсійного фонду. Разом із відзивом було подано витребувані судом докази.
Станом на час розгляду справи відповідь на відзив та заперечення до суду не надійшли. Відповідно до ч. 4 ст. 159 КАС України подання заяв по суті справи є правом учасників справи.
Згідно з ч. 1 ст. 9 КАС України розгляд і вирішення справ в адміністративних судах здійснюються на засадах змагальності сторін та свободи в наданні ними суду своїх доказів і у доведенні перед судом їх переконливості.
Відповідно до ч.ч. 1, 2 ст. 77 КАС України, кожна сторона повинна довести ті обставини, на яких ґрунтуються її вимоги та заперечення, крім випадків, встановлених статтею 78 цього Кодексу. В адміністративних справах про протиправність рішень, дій чи бездіяльності суб`єкта владних повноважень обов`язок щодо доказування правомірності свого рішення, дії чи бездіяльності покладається на відповідача.
Дослідивши матеріали справи та надані докази, проаналізувавши зміст норм матеріального права, що регулюють спірні правовідносини, з`ясувавши всі обставини справи, оцінивши докази у справі за своїм внутрішнім переконанням, що ґрунтується на їх безпосередньому, всебічному, повному та об`єктивному дослідженні, суд дійшов таких висновків.
Судом встановлено, що позивач ОСОБА_1 , ІНФОРМАЦІЯ_1 , 31.07.2023 звернувся до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області (відділу обслуговування громадян № 14) із заявою про призначення пенсії за віком.
Заяву позивача від 31.07.2023 про призначення пенсії за віком було розглянуто за принципом екстериторіальності Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області, яким прийнято рішення № 046450012121 від 07.08.2023 про відмову у призначенні пенсії. У рішенні зазначено, що страховий стаж ОСОБА_1 становить 04 роки 05 місяців 09 днів. За результатами розгляду доданих до заяви документів до страхового стажу позивача не зараховано періоди: роботи з 28.08.1982 до 29.05.2002 згідно з трудовою книжкою НОМЕР_1 від 04.04.2002, оскільки така є дублікатом, тому необхідно долучити уточнюючі довідки, видані на підставі первинних документів; період навчання з 01.09.1977 до 21.06.1982 згідно з дипломом НОМЕР_2 від 21.06.1982, оскільки відсутня дата зарахування. Для зарахування даного періоду необхідно надати довідку про період та форму навчання, видану на підставі первинних документів. У разі повторного звернення за призначенням пенсії з додатковими документами, право на пенсійну виплату буде переглянуто.
Надаючи оцінку спірним правовідносинам, що виникли між сторонами, суд дійшов такого висновку.
Відповідно до частини другої статті 19 Конституції України органи державної влади та органи місцевого самоврядування, їх посадові особи зобов`язані діяти лише на підставі, в межах повноважень та у спосіб, що передбачені Конституцією та законами України.
Частиною першою статті 46 Конституції України встановлено, що громадяни мають право на соціальний захист, що включає право на забезпечення їх у разі повної, часткової або тимчасової втрати працездатності, втрати годувальника, безробіття з незалежних від них обставин, а також у старості та в інших випадках, передбачених законом.
Надане вищевказаною статтею право деталізоване у Законі України «Про пенсійне забезпечення» від 05.11.1991 № 1788-XII (далі - Закон № 1788-XII) та Законі України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування» від 09.07.2003 № 1058-IV (далі - Закон № 1058-IV).
Згідно зі ст. 1 Закону № 1788-XII громадяни України мають право на державне пенсійне забезпечення за віком, по інвалідності, у зв`язку з втратою годувальника та в інших випадках, передбачених цим Законом.
Відповідно до ст. 7 Закону № 1788-XII звернення за призначенням пенсії може здійснюватися у будь-який час після виникнення права на пенсію.
Частиною 1 статті 26 Закону № 1058-IV встановлено, що починаючи з 1 січня 2018 року право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 60 років мають особи за наявності страхового стажу, зокрема, з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - не менше 30 років.
Згідно з ч. 2 ст. 26 Закону № 1058-IV у разі відсутності, починаючи з 1 січня 2018 року, страхового стажу, передбаченого частиною першою цієї статті, право на призначення пенсії за віком після досягнення віку 63 роки мають особи за наявності страхового стажу: з 1 січня 2023 року по 31 грудня 2023 року - від 20 до 30 років.
На дату звернення із заявою про призначення пенсії 31.07.2023 позивач досягла віку 63 роки.
Відповідно до ст. 1 Закону № 1058-IV страховий стаж - період (строк), протягом якого особа підлягала державному соціальному страхуванню, якою або за яку сплачувався збір на обов`язкове державне пенсійне страхування згідно із законодавством, що діяло раніше, та/або підлягає загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню згідно із цим Законом і за який сплачено страхові внески.
Відповідно до пункту 1.1 Інструкції про порядок ведення трудових книжок працівників, затвердженої спільним наказом Міністерства праці України, Міністерства юстиції України, Міністерства соціального захисту населення України № 58 від 29.07.1993, зареєстрованої в Міністерстві юстиції України 17.08.1993 за № 110 (далі - Інструкція № 58 від 29.07.1993), трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Пунктом 1.2 Інструкції № 58 від 29.07.1993 передбачено, що трудові книжки раніше встановленого зразка обміну не підлягають.
За змістом п. 2.4 Інструкції № 58 від 29.07.1993 усі записи в трудовій книжці про прийняття на роботу, переведення на іншу постійну роботу або звільнення, а також про нагороди та заохочення вносяться власником або уповноваженим ним органом після видання наказу (розпорядження), але не пізніше тижневого строку, а в разі звільнення - у день звільнення і повинні точно відповідати тексту наказу (розпорядження). Записи виконуються акуратно, ручкою кульковою або з пером, чорнилом чорного, синього або фіолетового кольорів, і завіряються печаткою запис про звільнення, а також відомості про нагородження та заохочення.
Згідно з п. 4.1 Інструкції № 58 від 29.07.1993 у разі звільнення працівника всі записи про роботу і нагороди, що внесені у трудову книжку за час роботи на цьому підприємстві, засвідчуються підписом керівника підприємства або спеціально уповноваженою ним особою та печаткою підприємства або печаткою відділу кадрів.
Як передбачено пунктом 4 постанови Кабінету Міністрів України від 27.04.1993 № 301 «Про трудові книжки працівників», відповідальність за організацію ведення обліку, зберігання і видачу трудових книжок покладається на керівника підприємства, установи, організації, представництва іноземного суб`єкта господарювання. За порушення встановленого порядку ведення, обліку, зберігання і видачі трудових книжок посадові особи несуть дисциплінарну, а в передбачених законом випадках іншу відповідальність.
Отже, обов`язок щодо внесення достовірних та правильних записів до трудової книжки працівника покладається саме на власника або уповноважений ним орган, тобто на роботодавця.
Згідно зі статтею 62 Закону України «Про пенсійне забезпечення» основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка. Порядок підтвердження наявного трудового стажу при відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній встановлюється Кабінетом Міністрів України.
Також, відповідно до статті 48 Кодексу законів про працю України трудова книжка є основним документом про трудову діяльність працівника.
Пунктом 1 постанови Кабінету Міністрів України № 637 від 12 серпня 1993 року «Про затвердження Порядку підтвердження наявного трудового стажу для призначення пенсій за відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній» (далі - Порядок № 637), встановлено, що основним документом, що підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
За відсутності трудової книжки або відповідних записів у ній трудовий стаж встановлюється на підставі інших документів, виданих за місцем роботи, служби, навчання, а також архівними установами.
Пунктом 3 Порядку № 637 передбачено, що за відсутності трудової книжки, а також у випадках, коли в трудовій книжці відсутні необхідні записи або містяться неправильні чи неточні записи про періоди роботи, для підтвердження стажу роботи приймаються дані, наявні в реєстрі застрахованих осіб Державного реєстру загальнообов`язкового державного соціального страхування, а також виписки або довідки, складені на основі даних, наявних в інформаційних (автоматизованих) та/або інформаційно-комунікаційних системах підприємств, установ, організацій, довідки, виписки із наказів, особові рахунки і відомості на видачу заробітної плати, посвідчення, характеристики, письмові трудові договори і угоди з відмітками про їх виконання та інші документи, які містять відомості про періоди роботи.
Аналіз наведених правових положень свідчить про те, що основним документом, який підтверджує стаж роботи, є трудова книжка.
Пунктом 2.1 Порядку подання та оформлення документів для призначення (перерахунку) пенсій відповідно до Закону України «Про загальнообов`язкове державне пенсійне страхування», затвердженого Постановою Правління Пенсійного фонду України від 25.11.2005 № 22-1 (далі - Порядок № 22-1), передбачено перелік документів, що додаються до заяви для призначення пенсії за віком.
Згідно з п. 4.2 Порядку № 22-1 при прийманні документів працівник структурного підрозділу, який здійснює прийом та обслуговування осіб, зокрема: реєструє заяву, перевіряє зміст і належне оформлення наданих документів, відповідність викладених у них відомостей про особу даним паспорта; уточнює інформацію про факт роботи (навчання, служби, підприємницької діяльності) і про інші періоди діяльності до 01 січня 2004 року, що можуть бути зараховані до страхового стажу. У разі необхідності роз`яснює порядок підтвердження страхового стажу, повідомляє про право особи на здійснення доплати до мінімального страхового внеску відповідно до частини третьої статті 24 Закону, та/або на добровільну участь у системі загальнообов`язкового пенсійного страхування; повідомляє про необхідність дооформлення документів або надання додаткових документів у тримісячний строк з дня подання заяви про призначення пенсії, у разі неналежного оформлення поданих документів або відсутності необхідних документів.
Відповідно до п. 4.3 Порядку рішення за результатами розгляду заяви та поданих документів органом, що призначає пенсію, приймається не пізніше 10 днів після надходження заяви. Цей строк може бути продовжено за рішенням керівника органу, що призначає пенсію, на строк проведення додаткової перевірки достовірності відомостей про осіб, які підлягають загальнообов`язковому державному пенсійному страхуванню, умов їх праці та інших відомостей, передбачених законодавством, для визначення права на пенсію, але не більше ніж на 15 днів.
Пунктом 4.7 Порядку № 22-1 передбачено, що право особи на одержання пенсії установлюється на підставі всебічного, повного і об`єктивного розгляду всіх поданих документів органом, що призначає пенсію.
Згідно з розрахунком стажу ОСОБА_1 до її страхового стажу зараховано такі періоди: 04.05.2010-24.09.2010, 01.11.2010-30.04.2013, 01.01.2017-31.01.2017, 15.10.2019-31.10.2019, 01.11.2019-29.02.2020, 01.05.2020-30.09.2020, 01.01.2021-28.02.2022.
Разом із заявою про призначення пенсії ОСОБА_1 надала дублікат трудової книжки серії НОМЕР_1 , заповнений 04.04.2002 Дніпропетровським державним політехнікумом, у якому містяться, зокрема, такі записи про її роботу:
з 28.08.1982 до 19.02.1985 викладачем математики в Дніпропетровському політехнікумі;
з 01.07.1985 до 09.09.1986 викладачем ЕВМ СПТУ № 56 при ПТУ № 58 м. Дніпропетровська;
з 19.09.1986 до 21.01.1990 інженером-математиком кафедри хімії Дніпропетровського державного технічного університету залізничного транспорту;
з 22.01.1990 до 19.06.1990 ст. лаборантом військової кафедри Дніпропетровського державного технічного університету залізничного транспорту;
з 27.06.1990 до 02.08.1996 економістом у Колективному виробничому підприємстві «Даймонд»;
з 13.08.1996 до 02.11.1996 офіс-менеджером у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Центр ініціативи та розвитку»;
з 03.11.1996 до 05.04.2002 заступником директора із загальних питань у Товаристві з обмеженою відповідальністю «Центр ініціативи та розвитку».
Записи про роботу позивача засвідчено печатками, містять підписи уповноважених осіб, номери та дати наказів про прийняття, переведення та звільнення з роботи. Всі записи у дублікаті трудової книжки виконані послідовно, не містять виправлень та суперечливих відомостей про періоди трудового стажу, та узгоджуються між собою.
Записів у дублікаті трудової книжки позивача достатньо для підтвердження її стажу за періоди з 28.08.1982 до 19.02.1985, з 01.07.1985 до 09.09.1986, з 19.09.1986 до 19.06.1990, з 27.06.1990 до 02.08.1996, з 13.08.1996 до 05.04.2002.
Матеріали справи не містять доказів на підтвердження того, що дублікат трудової книжки позивача містить неправдиві або недостовірні відомості щодо періодів її трудової діяльності. Відповідачем-1 не наведено обставин на підтвердження наявності обґрунтованого сумніву у достовірності записів у дублікаті трудової книжки позивача.
З урахуванням встановлених обставин, суд дійшов висновку, що Головним управлінням Пенсійного фонду України у Львівській області протиправно не зараховано до страхового стажу позивача періоди її роботи з 28.08.1982 до 19.02.1985, з 01.07.1985 до 09.09.1986, з 19.09.1986 до 19.06.1990, з 27.06.1990 до 02.08.1996, з 13.08.1996 до 05.04.2002.
Відповідно до п. 4.2 Порядку № 22-1 після реєстрації заяви та сканування копій документів засобами програмного забезпечення за принципом екстериторіальності визначається структурний підрозділ органу, що призначає пенсію, який формує атрибути сканованих документів (із зазначенням часу їх створення), електронну пенсійну справу.
Відповідно до п. 4.10 Порядку № 22-1 після призначення, перерахунку пенсії, поновлення виплати раніше призначеної пенсії, переведення з одного виду пенсії на інший вид електронна пенсійна справа засобами програмного забезпечення передається до органу, що призначає пенсію, за місцем фактичного проживання особи, за місцезнаходженням установи виконання покарань, де відбуває покарання засуджений до позбавлення (обмеження) волі, для здійснення виплати пенсії. Нарахована сума пенсії включається в документи для виплати пенсії не пізніше одного місяця з дня прийняття органом, що призначає пенсію, рішення про призначення, перерахунок, переведення з одного виду пенсії на інший та про поновлення виплати пенсії, а у разі призначення пенсії за віком автоматично - не пізніше одного місяця з дня надходження повідомлення про обраний особою спосіб виплати пенсії.
З матеріалів справи встановлено, що розгляд заяви та прийняття рішення за заявою позивача від 31.07.2023 здійснювало Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, яке було визначено за принципом екстериторіальності відповідно до п. 4.2 Порядку.
Суд зазначає, що протиправно не зарахувавши періоди роботи позивача з 28.08.1982 до 19.02.1985, з 01.07.1985 до 09.09.1986, з 19.09.1986 до 19.06.1990, з 27.06.1990 до 02.08.1996, з 13.08.1996 до 05.04.2002 до її страхового стажу, відповідач-1 передчасно дійшов висновку про відсутність необхідного страхового стажу у позивача та відмовив у призначенні пенсії за віком. Така відмова є необґрунтованою, прийнятою без урахування та оцінки всіх обставин, що мають значення при прийнятті рішення. Тому суд дійшов висновку про наявність підстав для визнання протиправним та скасування рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 046450012121 від 07.08.2023, зобов`язання відповідача-1 зарахувати до страхового стажу позивача періоди її роботи з 28.08.1982 до 19.02.1985, з 01.07.1985 до 09.09.1986, з 19.09.1986 до 19.06.1990, з 27.06.1990 до 02.08.1996, з 13.08.1996 до 05.04.2002, повторно розглянути заяву про призначення пенсії від 31.07.2023 та прийняти рішення у встановленому порядку відповідно до вимог законодавства, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
З системного аналізу матеріалів справи, наведених норм законодавства, та правових висновків Верховного Суду, суд дійшов висновку про часткове задоволення позову ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області з виходом за межі позовних вимог.
Беручи до уваги вищенаведене, а також, що відповідача-2 не було визначено органом призначення пенсії позивачу, підстави для задоволення позовних вимог, пред`явлених до Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, відсутні.
Позивачем за подання позовної заяви сплачено судовий збір у сумі 1073,60 грн, що підтверджується квитанцією № 0473-3267-7545-7741 від 06.11.2023.
Відповідно до ч. 1 ст. 139 КАС України за рахунок бюджетних асигнувань відповідача-1 підлягають стягненню на користь позивача витрати зі сплаті судового збору в сумі 1073,60 грн.
Керуючись ст.ст. 2, 9, 77, 90, 139, 243-246, 250, 262 Кодексу адміністративного судочинства України, суд -
ВИРІШИВ:
Позов ОСОБА_1 до Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області, Головного управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області про визнання протиправним та скасування рішення, зобов`язання вчинити певні дії задовольнити частково.
Визнати протиправним та скасувати рішення Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області № 046450012121 від 07.08.2023 про відмову у призначені пенсії ОСОБА_1 .
Зобов`язати Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області:
- зарахувати до страхового стажу ОСОБА_1 періоди її роботи з 28.08.1982 до 19.02.1985, з 01.07.1985 до 09.09.1986, з 19.09.1986 до 19.06.1990, з 27.06.1990 до 02.08.1996, з 13.08.1996 до 05.04.2002;
- повторно розглянути заяву ОСОБА_1 від 31.07.2023 про призначення пенсії за віком та прийняти рішення у встановленому порядку відповідно до вимог законодавства, з урахуванням наданої судом у цьому рішенні правової оцінки.
У задоволенні іншої частини позовних вимог відмовити.
Стягнути з Головного управління Пенсійного фонду України у Львівській області за рахунок бюджетних асигнувань на користь ОСОБА_1 судові витрати зі сплати судового збору в сумі 1073,60 грн (одна тисяча сімдесят три гривні 60 копійок).
Рішення суду набирає законної сили після закінчення строку подання апеляційної скарги всіма учасниками справи, якщо апеляційну скаргу не було подано.
У разі подання апеляційної скарги рішення, якщо його не скасовано, набирає законної сили після повернення апеляційної скарги, відмови у відкритті чи закриття апеляційного провадження або прийняття постанови судом апеляційної інстанції за наслідками апеляційного перегляду.
Апеляційна скарга на рішення суду подається до Третього апеляційного адміністративного суду протягом тридцяти днів з дня складення повного рішення.
Позивач: ОСОБА_1 , зареєстроване місце проживання: АДРЕСА_1 , РНОКПП НОМЕР_3 .
Відповідач-1: Головне управління Пенсійного фонду України у Львівській області, місцезнаходження: 79016, м. Львів, вул. Митрополита Андрея, буд. 10, код ЄДРПОУ 13814885.
Відповідач-2: Головне управління Пенсійного фонду України в Дніпропетровській області, місцезнаходження: 49094, м. Дніпро, вул. Набережна Перемоги, буд. 26, код ЄДРПОУ 21910427.
Повний текст рішення складено 01.09.2025.
Суддя В.В. Рянська