Єдиний державний реєстр судових рішень ГОСПОДАРСЬКИЙ СУД ХМЕЛЬНИЦЬКОЇ ОБЛАСТІ
29000, м. Хмельницький, Майдан Незалежності, 1 тел. 71-81-84, факс 71-81-98
_______________
ІМЕНЕМ УКРАЇНИ
РІШЕННЯ
"22" грудня 2010 р.Справа № 18/1960-10 за позовом Шепетівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка
до Приватного підприємства "Врожай - агро - 1" с. Судилків Шепетівського району
про стягнення 9036,12 грн. шкоди
Суддя Саврій В.А.
Представники сторін:
позивач: не з'явився
відповідач: не з'явився
За участю прокурора відділу прокуратури Хмельницької області Грамчук Т.А.
З оголошенням перерви.
Суть спору: Прокурор в інтересах держави в особі позивача звернувся до суду з позовом про стягнення з відповідача 9036,12 грн. шкоди, заподіяної внаслідок самовільного використання земельної ділянки.
Представник позивача в судовому засіданні 25.11.2010р. подав заяву про уточнення позовних вимог, в якій просить суд стягнути з відповідача шкоду в сумі 9036,12 грн. на користь Судилківської сільської ради, яка судом прийнята.
Відповідач у письмових запереченнях та повноважний представник в судовому засіданні 21.12.10р. проти позовних вимог заперечує, просить в позові відмовити. Вважає, що відшкодування шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки регулюється статтями 22, 623, 1166, 1172, 1192 Цивільного кодексу України.
Посилається на ч. 2 ст. 623 ЦК України та стверджує, що Шепетівський міжрайпрокурор повинен доказати що приватне підприємство „Врожай-Агро-1" нанесло державі збитки саме в сумі 9036.12 гривень. Стверджує, що Розрахунок вартості обстеження земельної ділянки приватного підприємства „Врожай Агро-1" виконаний державним інспектором з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області 23.09.08р. не є безспірним доказом по справі, оскільки розміри збитків, заподіяних власникам землі тимчасовим зайняттям земельних ділянок визначаються комісією створеною районною державною адміністрацією відповідно до Порядку визначення та відшкодування збитків власникам землі та землекористувачам затвердженого постановою Кабінету Міністрів України від 19 квітня 1993 р. N 284 та з урахуванням вищезазначених норм цивільного права.
Вважає, що відповідач несанкціонованим використанням земельної ділянки ніяким чином не заподіяло державі збитків, оскільки вона не належить державі, а розпайована середі громадян: Бондарчук В.В., Потапенко Г.В., Нечипорук Л.І., Нечипорук Н.В., Яшнюк С.М. і упродовж 2008 -2009 років ними ж приватизована з видачею державних актів.
Розглядом матеріалів справи встановлено наступне:
Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області Хмельницької облдержінспекції проведено перевірку дотримання вимог земельного законодавства, а саме використання земель резервного фонду приватним підприємством "Врожай-агро-1" с.Судилків Шепетівського району, якою встановлено, що приватне підприємство "Врожай-агро-1" с.Судилків Шепетівського району самовільно, без наявності документів, що посвідчують право власності чи право користування землею, використовує земельну ділянку площею 10 га з земель резервного фонду сільськогосподарського призначення за межами с. Білокринична Судилківської сільської ради, де проведено посів озимих культур, чим порушено вимоги ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України та ст. 6 Закону України "Про оренду землі".
За результатами перевірки складено акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 19.09.2008р., та винесено припис №005759 від 19.09.2008р., яким зобов'язано приватне підприємство "Врожай - агро - 1" с.Судилків Шепетівського району у тридцяти денний термін до 19.10.08р. усунути зафіксоване порушення діючого земельного законодавства.
19.09.2008р. складено протокол №004227 про адміністративне правопорушення, а постановою №184 від 23.09.2008р. на директора приватного підприємства "Врожай-агро-1" с. Судилків Шепетівського району накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 340 грн. за самовільне зайняття земельної ділянки площею 10 га. При повторній перевірці 14.11.2008р. Управлінням з контролю за використанням та охороною земель у Хмельницькій області Хмельницької облждержінспекції складено акт яким зафіксовано невиконання приватним підприємством "Врожай - агро - 1" с. Судилків Шепетівського району припису №005759 від 19.09.2008р. про використання земельної ділянки згідно чинного законодавства України площею 10 га. За результатами даної перевірки винесено припис №005482 від 14.11.2008р., яким зобов'язано приватне підприємство "Врожай - агро - 1" с. Судилків Шепетівського району в тридцяти денний термін до 14.12.2008р. усунути дане порушення відповідно до діючого земельного законодавства.
14.11.2008р. складено протокол №004363 про адміністративне правопорушення, а постановою від 14.11.2008р. №216 на директора Приватного підприємства "Врожай - агро - 1" накладено адміністративне стягнення у вигляді штрафу в розмірі 170 грн. за порушення вимог ст. 144 Земельного кодексу України, а саме не виконання припису №005759 від 19.09.2008р.
Акти перевірок, приписи, постанови були підписані директором приватного підприємства "Врожай - агро - 1" с. Судилків Шепетівського району Дорощуком М.Ф. та отримані їх копії.
Шепетівським міжрайонним прокурором в інтересах позивача подано позов до суду, з врахуванням уточнень, про стягнення 9036,12 грн. шкоди, завданої внаслідок самовільного використання земельної ділянки.
Аналізуючи надані докази, оцінюючи їх у сукупності, судом приймається до уваги наступне.
Відповідно до ст. 13 Конституції України земля та інші природні ресурси є об'єктами права власності українського народу, від імені якого права власника здійснюються органами державної влади та місцевого самоврядування.
Згідно ст. 80 Земельного кодексу України суб'єктами права власності на землю є: а) громадяни та юридичні особи - на землі приватної власності; б) територіальні громади, які реалізують це право безпосередньо або через органи місцевого самоврядування, - на землі комунальної власності; в) держава, яка реалізує це право через відповідні органи державної влади, - на землі державної власності.
У відповідності до ст. 83, п. 12 Перехідних положень Земельного кодексу України у комунальній власності перебувають усі землі в межах населених пунктів, крім земель приватної та державної власності, а також земельні ділянки за їх межами, на яких розташовані об'єкти комунальної власності. До розмежування земель державної і комунальної власності повноваження щодо розпорядження землями в межах населених пунктів, крім земель, переданих у приватну власність, здійснюють відповідні сільські, селищні, міські ради, а за межами населених пунктів - відповідні органи виконавчої влади.
Статтею 116 Земельного кодексу України встановлено, що громадяни та юридичні особи набувають права власності та права користування земельними ділянками із земель державної або комунальної власності за рішенням органів виконавчої влади або органів місцевого самоврядування в межах їх повноважень, визначених цим Кодексом. Набуття права на землю громадянами та юридичними особами здійснюється шляхом передачі земельних ділянок у власність або надання їх у користування.
Відповідно до ст. 93 Земельного кодексу України різновидом права користування є право оренди земельної ділянки, тобто засноване на договорі строкове, платне володіння і користування земельною ділянкою, необхідною орендареві для провадження підприємницької та іншої діяльності.
Згідно частини 1 статті 124 Земельного кодексу України передача в оренду земельних ділянок, що перебувають у державній або комунальній власності, здійснюється на підставі рішення відповідного органу виконавчої влади або органу місцевого самоврядування шляхом укладення договору оренди земельної ділянки.
У відповідності до ст.ст. 125, 126 Земельного кодексу України право власності на земельну ділянку, а також право постійного користування та право оренди земельної ділянки виникають з моменту державної реєстрації цих прав. Право власності та право постійного користування на земельну ділянку посвідчується відповідним державним актом. Право оренди земельної ділянки посвідчується договором оренди землі, зареєстрованим відповідно до закону.
Положеннями ст. 1 Закону України „Про державний контроль за використанням та охороною земель” встановлено, що будь-які дії, які свідчать про фактичне використання земельної ділянки за відсутності відповідного рішення органу виконавчої влади чи органу місцевого самоврядування про її передачу у власність або надання у користування (оренду) або за відсутності вчиненого правочину щодо такої земельної ділянки, за винятком дій, які відповідно до закону є правомірними визначаються як самовільне зайняття земельної ділянки.
Факт самовільного зайняття земельної ділянки приватного підприємства "Врожай-агро-1" підтверджено актами перевірки дотримання вимог земельного законодавства від 19.09.2008р., 14.11.2008р., приписами, протоколами про адміністративне правопорушення та постановами про накладення адміністративного стягнення. Відповідачем не надано суду будь-яких правовстановлюючих документів, які б посвідчували право власності чи право користування земельною ділянкою площею 10 га за межами с. Білокриничне Шепетівського району.
Статтею 211 Земельного кодексу України визначено, що громадяни та юридичні особи несуть цивільну, адміністративну або кримінальну відповідальність відповідно до законодавства за самовільне зайняття земельних ділянок.
Згідно ст. 1166 Цивільного кодексу України майнова шкода, завдана неправомірними рішеннями, діями чи бездіяльністю особистим немайновим правам фізичної або юридичної особи, а також шкода, завдана майну фізичної або юридичної особи, відшкодовується в повному обсязі особою, яка її завдала. Особа, яка завдала шкоди, звільняється від її відшкодування, якщо вона доведе, що шкоди завдано не з її вини.
Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції Міністерства охорони навколишнього природного середовища України або Державною інспекцією з контролю за використанням і охороною земель Держкомзему та її територіальними підрозділами на підставі Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007р. № 963.
Згідно з пунктом 3.1 наказу Державного агентства земельних ресурсів України та Державної інспекції з контролю за використанням і охороною земель від 12.09.2007 року № 110 Про затвердження Методичних рекомендацій щодо застосування Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, затвердженої постановою Кабінету Міністрів України від 25.07.2007 року №963 підставою для здійснення розрахунку розміру шкоди, заподіяної державі, територіальним громадам, юридичним чи фізичним особам внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву (родючого шару ґрунту) без спеціального дозволу, є матеріали справи про адміністративне правопорушення, які підтверджують факт вчинення цього правопорушення, а саме: акт перевірки дотримання вимог земельного законодавства; протокол про адміністративне правопорушення; припис (з вимогою усунення порушення земельного законодавства); акт обстеження земельної ділянки.
Оскільки факт самовільного зайняття відповідачем земельної ділянки є доведеним, що підтверджується відповідними матеріалами перевірки дотримання вимог земельного законодавства, він являється підставою для обрахунку розміру шкоди завданої самовільним зайняттям земельної ділянки відповідачем.
Розмір такої шкоди визначається відповідно до розрахунку, зробленого територіальними органами інспекції. Розрахунок розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельної ділянки від 23.09.2008р. проведено відповідно до "Методики визначення розміру шкоди, заподіяної внаслідок самовільного зайняття земельних ділянок, використання земельних ділянок не за цільовим призначенням, зняття ґрунтового покриву без спеціального дозволу" затвердженої постановою Кабінету міністрів України № 963 від 25.07.2007р., шкода склала 9036,12 грн.. Доказів оскарження розміру заподіяної шкоди та сплати відповідачем шкоди у розмірі 9036,12 грн. суду не подано.
З огляду на вищевикладене, та враховуючи приписи ст. 33 ГПК України, в силу яких кожна сторона повинна довести ті обставини на які вона посилається як на підставу своїх вимог і заперечень, суд прийшов до висновку, що позовні вимоги про стягнення з відповідача 9036,12 грн. шкоди обґрунтовані матеріалами справи, відповідають чинному законодавству і підлягають задоволенню.
Відповідно до ст. 49 ГПК України судові витрати покладаються на відповідача.
Керуючись ст. ст. 1, 22, 33, 44, 49, ст.ст. 82, 84, 85, 116 Господарського процесуального кодексу України, суд –
В И Р І Ш И В:
Позов Шепетівського міжрайонного прокурора в інтересах держави в особі Шепетівської районної державної адміністрації м. Шепетівка до приватного підприємства "Врожай - агро - 1" с. Судилків Шепетівського району про стягнення 9036,12 грн. шкоди, завданої внаслідок самовільного використання землі задоволити.
Стягнути з приватного підприємства "Врожай - агро - 1" с. Судилків Шепетівського району (код 334528) на користь Судилківської сільської ради с. Судилків Шепетівського району на р/р 33216812700587 (код 04402528) 9036,12 грн. (дев'ять тисяч тридцять шість гривень 12 коп.) шкоди завданої внаслідок самовільного використання землі.
Видати наказ.
Стягнути з приватного підприємства "Врожай - агро - 1" с. Судилків Шепетівського району (код 334528) в дохід Державного бюджету України по коду бюджетної класифікації 22090200, символ звітності банку 095 через відділення державного казначейства (на рахунок 31112095700002 УДК у м.Хмельницькому, код 23565225, ГУ ДКУ у Хмельницькій області) державне мито в розмірі 102 грн. (сто дві гривні ) та в дохід Державного бюджету України через відділення державного казначейства (на рахунок 31211264700002, одержувач УДК у м.Хмельницькому, МФО 815013, банк одержувача ГУДКУ у Хмельницькій області, ОКРО 23565225, код бюджетної класифікації доходів 22050003, за символом звітності 264) витрати на інформаційно-технічне забезпечення судового процесу в розмірі 236 грн. (двісті тридцять шість гривень).
Видати наказ.
Суддя
Віддруковано 6 примірників: 1 –до справи, 2 –позивачу, 3- відповідачу,4,5 - прокуратурі, 6 - Судилківській сільській раді